Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-496/11-4/AG
z 5 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-496/11-4/AG
Data
2011.09.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
dochód
majątek
nadwyżki
udział
wartość nominalna


Istota interpretacji
Czy w zaistniałej sytuacji, dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu, o którym mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej?



Wniosek ORD-IN 132 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2011r. (data wpływu 13.06.2011r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 22.08.2011r. nr IPPB3/423-496/11-2/AG (data doręczenia 24.08.2011r.) pismem z dnia 25.08.2011r. (data nadania 26.08.2011r., data wpływu 30.08.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.06.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zamierza dokonać połączeń z innymi spółkami z grupy w ramach szerszego programu zmniejszania ilości odrębnych osób prawnych w grupie R. Celem tego procesu jest zwiększenie efektywności zarządzania działalnością grupy R. W niektórych przypadkach spółka będzie przejmowała spółki, których nie jest udziałowcem (spółki siostry itp.). Połączenia będą następowały przez przejęcie całości majątku spółki przejmowanej na podstawie art. 492 Kodeksu spółek handlowych (dalej ksh).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałej sytuacji, dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu, o którym mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej...

Stanowisko Spółki.

Zdaniem Spółki, opodatkowanie dochodu mogłoby nastąpić tylko w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; dalej: ustawy o CIT) to znaczy w przypadku, gdyby spółka przejmująca posiadała w majątku spółki przejmowanej udział mniejszy niż 10%. W związku z faktem, że w opisywanych przypadkach spółka przejmująca nie będzie udziałowcem spółek przejmowanych art. 10 ust 2 pkt 2 nie znajdzie zastosowania.

Jak stwierdził w interpretacji z 11 sierpnia 2009 Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. akt ILPB1/415-609/09-4/IM) taki rodzaj połączenia powinien być neutralny podatkowo, gdyż w przypadku tzw. odwróconego połączenia spółka przejmująca nie posiada udziałów w spółce przejmowanej. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 4 grudnia 2009 (sygn. akt IBPBII/2/423-30/09/AK stwierdził, że w przypadku gdy spółka przejmująca nie posiada udziałów spółki przejmowanej nadwyżka majątku spółki przejmowanej nad wartością nominalną udziałów nie stanowi dochodu podatkowego. Stanowisko to potwierdza jednoznaczne brzmienie art. 10 ustawy CIT.

Także w komentarzu do ustawy CIT pod redakcją Janusza Marciniaka (Wydanie 10) stwierdzono, że udziałowiec spółki przejmowanej jako spółka przejmująca otrzymuje w zamian za posiadane w spółce przejmowanej udziały (które ulegają unicestwieniu) przypadającą na niego część majątku spółki przejmowanej bez żadnej dodatkowej czynności ze swojej strony. Natomiast inna spółka przejmująca (niebędąca udziałowcem) otrzymuje przypadającą na nią część majątku spółki przejmowanej w zamian za przydzielenie udziałowcowi spółki przejmowanej własnych udziałów.

W rezultacie w odróżnieniu od udziałowca spółki przejmowanej będącego jednocześnie spółką przejmującą pozostali udziałowcy spółki przejmowanej w przypadku połączenia w przyszłości mogą zrealizować dochód w przypadku odpłatnego zbycia udziałów przydzielonych im przez spółkę przejmującą w zamian za majątek spółki przejmowanej. Należy także przyjąć, ze spółka przejmująca realizuje dochód w momencie zbycia udziałów w spółce przejmowanej.

Podobnie neutralność podatkową takiego przejęcia potwierdził w interpretacji z 28 stycznia 2011 Dyrektor Izby Skarbowej z Katowic (sygn. akt. IBPBI/2/423-1552/10/MO).

W związku z powyższym należy uznać, że w przypadku gdy spółka przejmująca nie posiada udziałów spółki przejmowanej nadwyżka otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej nad wartością nominalną udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej nie stanowi dochodu podatkowego dla spółki przejmującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj