Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-643/11-2/ES
z 31 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-643/11-2/ES
Data
2011.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budowa budynków
modernizacja
przychód
remonty
zakończenie budowy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.



Wniosek ORD-IN 454 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 2 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do wydatków dotyczących wyposażenia domu oraz zakupu i montażu ogrodzenia,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 20 grudnia 2010 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedali, za kwotę 200 000 zł spółdzielcze własnościowe mieszkanie. Przedmiotowe mieszkanie małżonkowie nabyli 8 listopada 2006 r. W ciągu 14 dni od sprzedaży mieszkania zostało złożone przez małżonków do Urzędu Skarbowego oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie wydatkowany w ciągu dwóch lat na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 3 listopada 2010 r. małżonkowie podpisali umowę o budowę domu jednorodzinnego, natomiast akt notarialny zostanie zawarty najpóźniej do końca 2011 r. po zakończeniu budowy.

Ww. ustawa zwalnia od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wydatkowane na nabycie w kraju budynku mieszkalnego oraz jego remont, rozbudowę lub modernizację.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do wydatków na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na brak precyzyjnego określenia pojęcia remontu i modernizacji budynku mieszkalnego oraz brak wykazu wydatków kwalifikujących się do celów mieszkaniowych można zakwalifikować następujące wydatki:

  • całkowity koszt zawarcia aktu notarialnego na zakup nowej nieruchomości;
  • wybudowanie i wykończenie kominka;
  • zakup i montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami;
  • zakup i montaż kaloryferów;
  • zakup i montaż gazowego kotła c. o.;
  • wykonanie instalacji c. o. (rury, rozdzielacze, pompy, itp.);
  • zakup i montaż osprzętu elektrycznego (łączniki i gniazda);
  • zakup i montaż parapetów wewnętrznych;
  • zakup i położenie glazury ściennej i podłogowej;
  • zakup i montaż paneli podłogowych/desek podłogowych;
  • zakup farb i pomalowanie pomieszczeń wewnątrz lokalu;
  • zakup i montaż żaluzji (rolet) wewnętrznych na okna;
  • zakup i montaż mebli pod zabudowę kuchenną;
  • zakup wyposażenia kuchni, tj. lodówki, zmywarki, kuchenki gazowej (Wnioskodawczyni zaznacza, że urządzenia te pozostały w zbytej nieruchomości);
  • zakup i montaż wanny;
  • zakup i montaż kabiny prysznicowej;
  • zakup i montaż umywalki;
  • zakup i montaż armatury (baterie umywalkowe, prysznicowe);
  • zakup i montaż stelaży podtynkowych wraz z miskami ustępowymi;
  • zakup i montaż ogrodzenia wokół domu;
  • zakup mebli stanowiących wyposażenie domu...

Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na fakt, że wszystkie wymienione punkty dotyczą bezpośrednio będącej przedmiotem zakupu nieruchomości, powinny zatem stanowić kwalifikowalne wydatki na cele mieszkaniowe, włącznie z zakupem mebli pod zabudowę kuchenną i wyposażeniem kuchni, gdyż elementy te pozostały w zbytej przed upływem 5 lat nieruchomości, co tym samym podniosło jej wartość.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do wydatków dotyczących wyposażenia domu oraz zakupu i montażu ogrodzenia,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. prawa następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z treści wniosku wynika, iż w dniu 8 listopada 2006 r. Zainteresowana wspólnie z małżonkiem nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Zatem, w niniejszej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z kolei w myśl przepisu art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wskazać należy, iż z punktu widzenia powołanego przepisu momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na nabycie określonych rzeczy lub prawa jest data faktycznego wydatkowania przychodu. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych nie z faktem zawarcia umowy, lecz z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w umowie.

Z istoty rozwiązania zawartego w ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na ww. cele, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na to nabycie.

Stosownie do art. 21 ust. 16 ww. ustawy, przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 32 lit. a), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni przychód ze zbycia mieszkania zamierza przeznaczyć na:

  1. zakup nowej nieruchomości (koszt zawarcia aktu notarialnego),
  2. remont lub modernizację:
    • wybudowanie i wykończenie kominka,
    • zakup i montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami,
    • zakup i montaż kaloryferów,
    • zakup i montaż gazowego kotła c. o.,
    • wykonanie instalacji c. o. (rury, rozdzielacze, pompy, itp.),
    • zakup i montaż osprzętu elektrycznego (łączniki i gniazda),
    • zakup i montaż parapetów wewnętrznych,
    • zakup i położenie glazury ściennej i podłogowej,
    • zakup i montaż paneli podłogowych/desek podłogowych,
    • zakup farb i pomalowanie pomieszczeń wewnątrz lokalu,
    • zakup i montaż wanny,
    • zakup i montaż kabiny prysznicowej,
    • zakup i montaż umywalki,
    • zakup i montaż armatury (baterii umywalkowych, prysznicowej),
    • zakup i montaż stelaży podtynkowych wraz z miskami ustępowymi,
    • zakup kuchenki gazowej,
  3. wyposażenie:
    • zakup i montaż żaluzji (rolet) wewnętrznych na okna,
    • zakup i montaż mebli pod zabudowę kuchenną,
    • zakup wyposażenia kuchni, tj. lodówki, zmywarki,
    • zakup mebli stanowiących wyposażenie domu,
  4. zakup i montaż ogrodzenia.

Tut. Organ pragnie podkreślić, iż zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też korzystanie z przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz przywołane przepisy stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatkowany na nabycie nowej nieruchomości korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przychodu ze zbycia ww. mieszkania w części dotyczącej wydatków o charakterze remontowym lub modernizacyjnym należy podkreślić, że art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wyraźnie wskazuje, że zwolnieniu podlegają wydatki na remont lub modernizację własnego budynku, czyli takiego do którego podatnikowi przysługuje prawo własności. Zatem wydatki o charakterze remontowym lub modernizacyjnym będą korzystać z omawianego zwolnienia jeżeli zostaną dokonane dopiero z dniem zawarcia aktu notarialnego w związku z zakończeniem budowy.

Natomiast przychód ze zbycia mieszkania w części przeznaczony na zakup i montaż ogrodzenia oraz kupno wyposażenia nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ wydatki te nie mieszczą się w dyspozycji przywołanego przepisu.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez jednego z małżonków zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. małżonka Zainteresowanej. Mąż Wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj