Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-535/11-6/JK2
z 21 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-535/11-6/JK2
Data
2011.09.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
budynek
darowizna
data
działalność rolnicza
grunt zabudowany
grunty
nieruchomości
odpłatne zbycie
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy z tytułu tej transakcji Wnioskodawca będzie podlegał zapłacie podatku dochodowego i podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 497 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2011 r. (data wpływu 29.06.2011 r.) oraz w piśmie z dnia 09.09.2011 r. (fax – data nadania 09.09.2011 r., data wpływu 09.09.2011 r., za pośrednictwem poczty – data nadania 09.09.2011 r., data wpływu 13.09.2011 r.)) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 31.08.2011 r. Nr IPPB4/415-535/11-2/JK2, IPPP2/443-791/11-2/JW (data nadania 01.09.2011 r., data doręczenia 06.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-535/11-2/JK2, IPPP2/443-791/11-2/JW z dnia 31.08.2011 r. (data nadania 01.09.2011 r., data doręczenia 06.09.2011 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz do wyjaśnienia w zakresie jakich przepisów ma być udzielona interpretacja.

Pismem z dnia 09.09.2011 r. (fax – data nadania 09.09.2011 r., data wpływu 09.09.2011 r., za pośrednictwem poczty – data nadania 09.09.2011 r., data wpływu 13.09.2011 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest rolnikiem, gospodarującym na 20 ha gruntów przekazanych przez rodziców umową darowizny w 1997 roku. Od 2004 r. rozlicza się na zasadach ogólnych. Na terenie swojej posesji, stanowiącej grunt rolny, Wnioskodawca wybudował chłodnię o pow. ok. 1000 m2. Wnioskodawca prowadził budowę z materiałów zgromadzonych w latach 1997-2003, na które nie ma rachunków. Wnioskodawca nie korzystał w tym czasie z możliwości odliczenia, będąc rolnikiem ‘’ryczałtowym”. Chłodnia została odebrana do użytku w 2010 r. Grunt wraz z posadowioną na nim chłodnią nie był i nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość była i jest wykorzystywana w działalności rolniczej. Powyższa nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Ponadto nie jest i nie była ona przedmiotem najmu lub dzierżawy.

W tym roku (tj. 2011 r.) Wnioskodawca zamierza sprzedać grunt o pow. 1,5 ha wraz z posadowioną na nim chłodnią na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej rolnikiem - Grupa Producentów Warzyw, w której Wnioskodawca jest udziałowcem. Spółka będzie wykorzystywała teren i chłodnię w tych samych celach co Wnioskodawca - składowanie warzyw na rzecz rolników - wspólników spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy z tytułu tej transakcji Wnioskodawca będzie podlegał zapłacie podatku dochodowego i podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie podlegał opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego. W odniesieniu do podatku dochodowego, podatek ten należy zapłacić w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku odpłatnego zbycia gruntu wraz z budynkiem dla obliczenia 5-letniego okresu istotna jest tylko data nabycia gruntu. Budynek wybudowany na tym gruncie stanowi jego część składową i bez znaczenia pozostaje w tym wypadku data wybudowania budynku. Nie dotyczy to jednak odpłatnego zbycia budynku, który został wybudowany na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie. Przedmiotem opodatkowania będzie wtedy zarówno dochód (przychód)z odpłatnego zbycia budynku, jak i ze zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu. Okres 5 lat należy liczyć oddzielnie dla prawa wieczystego użytkowania gruntu i dla wybudowanego budynku.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, iż dla opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed końcem 2006 r. istnieje istotne wyłączenie. Jeżeli zbywane nieruchomości i prawa majątkowe były nabyte do końca 2006 r. w drodze spadku lub darowizny, wówczas przychód z odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw majątkowych w całości jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiot niniejszej interpretacji dotyczy rozpatrzenia wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydana odrębna interpretacja.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Ponieważ powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji nieruchomości, sięgnąć należy do definicji nieruchomości zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.), w szczególności w art. 46 § 1. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynki trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Oznacza to, że własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki wybudowane na tym gruncie.

Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu - co do zasady - nie może być przedmiotem odrębnej własności. Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później – np. w latach następnych – wybudowany zostanie budynek, istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

W art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy jest bowiem mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Wobec powyższego bieg terminu pięcioletniego, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, nie może być odrębnie liczony dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanych na tym gruncie budynków, stanowiących jego część składową.

W niniejszej sprawie bieg tego terminu winien zatem być liczony od daty nabycia gruntu. Data wybudowania budynków nie ma znaczenia.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, iż Wnioskodawca jest rolnikiem, który nabył w 1997 r. w darowiźnie od rodziców 20 ha gruntów. Od 2004 r. rozlicza się na zasadach ogólnych. Na gruncie rolnym, Wnioskodawca wybudował chłodnię o pow. ok. 1000 m2. Chłodnia została odebrana do użytku w 2010 r. Grunt wraz z posadowioną na nim chłodnią nie był i nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość była i jest wykorzystywana w działalności rolniczej. Powyższa nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Ponadto nie jest i nie była ona przedmiotem najmu lub dzierżawy. W tym roku (tj. 2011 r.) Wnioskodawca zamierza sprzedać grunt o pow. 1,5 ha wraz z posadowioną na nim chłodnią na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej rolnikiem - Grupa Producentów Warzyw, w której Wnioskodawca jest udziałowcem. Spółka będzie wykorzystywała teren i chłodnię w tych samych celach co Wnioskodawca - składowanie warzyw na rzecz rolników - wspólników spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę, za datę nabycia udziału w nieruchomości należy przyjąć datę zawarcia z rodzicami umów darowizny, tj. 1997 r. W związku, z tym pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z dniem 31 grudnia 2002 r.

Reasumując powyższe stwierdzić należy, iż planowane zbycie w 2011 r. przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie powstanie u Niego obowiązek zapłaty podatku od tej sprzedaży.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe z uwagi na odmienne uzasadnienie prawne dokonane przez tutejszy Organ.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj