Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-851/11-4/MM
z 18 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-851/11-4/MM
Data
2011.10.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
faktura
najem
następstwo prawne
podatnik
spadek
testament


Istota interpretacji
Realizowane przez Wnioskodawcę czynności wykonawcy testamentu zmierzające do sprawowania zarządu masą spadkową do czasu powołania spadkobierców nie wypełniają dyspozycji przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jako takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a Wnioskodawca z tytułu wykonywania tych czynności nie jest podatnikiem w świetle powołanego powyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym brak jest podstaw do dokonania przez Wnioskodawcę jako wykonawcę testamentu zgłoszenia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej na formularzu VAT-R.



Wniosek ORD-IN 380 kB

INTERPRETACJA INDYWIDULNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2011r. (data wpływu 14 lipca 2011r.), uzupełnione pismem z dnia 21 września 2011r. (data wpływu 26 września 2011r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP2/443-851/11-2/MM z dnia 9 września 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania za podatnika podatku VAT podmiotu pełniącego funkcję wykonawcy testamentu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.07.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika podatku VAT podmiotu pełniącego funkcję wykonawcy testamentu. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym stanie faktycznym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 9 września 2011r. znak IPPP2/443-851/11-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

31 grudnia 2009r. zmarł tragicznie syn Wnioskodawcy. W chwili śmierci syn był kawalerem. Pozostawił własnoręczny testament, w którym powołał Wnioskodawcę na wykonawcę testamentu, a do udziału w spadku powołał dwie siostry oraz kobietę, z którą był w nieformalnym związku i z którą miał dziecko. W lutym 2010 r. odbyło się posiedzenie sądu, w wyniku którego Sąd odebrał postanowienie spadkowe od spadkobierców. Siostry przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza, natomiast konkubina reprezentująca małoletnie dziecko nie zajęła stanowiska, stąd Sąd rozprawę odroczył. Do chwili obecnej sprawa toczy się w sądzie.

Wnioskodawca powołany na wykonawcę testamentu jest zobowiązany do wykazania dbałości o masę spadkową. Syn Wnioskodawcy prowadził do 31 grudnia 2009 r. działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i nieruchomości jako osoba fizyczna. Był podatnikiem VAT i opłacał podatek dochodowy w formie liniowej. Z działalności tej uzyskiwane są po jego śmierci przychody z tytułu najmu na podstawie aneksów do umów zawartych z Wnioskodawcą jako wykonawcą testamentu. Pieniądze uzyskane z tego tytułu Wnioskodawca gromadzi na odrębnym rachunku bankowym otwartym dla tych celów. Jest prowadzona ewidencja przychodów i kosztów związanych z najmem. Przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tytułu kontynuacji umów najmu Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT, ponieważ firmy, z którymi zawarte są umowy, są podatnikami VAT. Wnioskodawca jako osoba fizyczna uzyskuje od 1.01.2010 r. przychody z najmu i z tego tytułu nie płaci podatku VAT, a w podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem z tytułu najmu. Urzędnik Urzędu Skarbowego po analizie zgłoszenia w bezpośredniej rozmowie z Wnioskodawcą stwierdził, iż nie ma podstaw prawnych do złożenia zgłoszenia

VAT-R i w związku z tym Wnioskodawca wycofał je. W związku z powyższym, z najemcami Wnioskodawca zawarł odpowiednie aneksy do umów.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje:

Wnioskodawca osobiście nie jest podatnikiem VAT, ponieważ jako wykonawca testamentu nie może i nie wykonuje we własnym imieniu i na własny rachunek czynności podlegających opodatkowaniu. Jednakże Wnioskodawca, wykonujący czynności na rzecz przyszłych spadkobierców, chciał zarejestrować wykonawcę testamentu jako podatnika VAT z tytułu uzyskiwania obrotu z usług najmu przedmiotów (nieruchomości) wchodzących w skład majątku spadkowego (jako że w ramach wykonywania przez niego czynności wykonawcy testamentu oddał poszczególne składniki majątku spadkowego w najem), ale urzędnik Urzędu Skarbowego po analizie zgłoszenia - w bezpośredniej rozmowie z Wnioskodawcą stwierdził, iż nie ma podstaw prawnych do złożenia zgłoszenia VAT-R i w związku z tym Wnioskodawca wycofał je. Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest więc tożsame z opinią urzędnika skarbowego, że Wnioskodawca nie powinien być podatnikiem podatku VAT od czynności związanych z najmem składników majątku spadkowego.

Wykonawca nie otrzymuje obecnie żadnego wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności w ramach pełnienia funkcji wykonawcy testamentu, tym samym nie podlega opodatkowaniu z tego tytułu. Ta kwestia pozostaje jednak poza zakresem zapytania. Obroty uzyskiwane z tytułu usług najmu przedmiotów należących do majątku spadkowego nie są objęte podatkiem VAT z powodów wskazanych w punkcie pierwszym. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż Wnioskodawca pragnie uzyskać odpowiedź, czy jako wykonawca testamentu z tytułu uzyskiwania obrotu z usług najmu przedmiotów (nieruchomości) należących do majątku spadkowego jest podatnikiem VAT i w związku z tym powinien dokonać zgłoszenia VAT-R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca powinien być podatnikiem z tytułu powołania go na wykonawcę testamentu do chwili zakończenia wykonywania przez niego funkcji wykonawcy testamentu z tytułu podatku od towarów i usług...

Wnioskodawca nie powinien być podatnikiem VAT. Przychód z tytułu obracania majątkiem spadkowym zostanie doliczony do masy spadkowej i opodatkowany po ustaleniu przez sąd kręgu spadkobierców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z kolei zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Instytucja wykonawcy testamentu uregulowana została w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zwanej dalej „kc” w art. 986 – 990. Zgodnie z art. 986. § 1 kc spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę testamentu.

Stosownie do art. 988. § 1 kc jeżeli spadkodawca nie postanowił inaczej, wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą. Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozwany w sprawach o długi spadkowe. (art. 988 § 2 kc).

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 31 grudnia 2009r. zmarł tragicznie syn Wnioskodawcy. W chwili śmierci syn był kawalerem. Pozostawił własnoręczny testament, w którym powołał Wnioskodawcę na wykonawcę testamentu, a do udziału w spadku powołał dwie siostry oraz kobietę, z którą był w nieformalnym związku i z którą miał dziecko. W lutym 2010 r. odbyło się posiedzenie sądu, w wyniku którego Sąd odebrał postanowienie spadkowe od spadkobierców. Siostry przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza, natomiast konkubina reprezentująca małoletnie dziecko nie zajęła stanowiska, stąd Sąd rozprawę odroczył. Do chwili obecnej sprawa toczy się w sądzie.

Wnioskodawca powołany na wykonawcę testamentu jest zobowiązany do wykazania dbałości o masę spadkową. Syn Wnioskodawcy prowadził do 31 grudnia 2009 r. działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i nieruchomości jako osoba fizyczna. Był podatnikiem VAT i opłacał podatek dochodowy w formie liniowej. Z działalności tej uzyskiwane są po jego śmierci przychody z tytułu najmu na podstawie aneksów do umów zawartych z Wnioskodawcą jako wykonawcą testamentu. Pieniądze uzyskane z tego tytułu Wnioskodawca gromadzi na odrębnym rachunku bankowym otwartym dla tych celów. Jest prowadzona ewidencja przychodów i kosztów związanych z najmem. Przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tytułu kontynuacji umów najmu Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT, ponieważ firmy, z którymi zawarte są umowy, są podatnikami VAT. Wnioskodawca jako osoba fizyczna uzyskuje od 1.01.2010 r. przychody z najmu i z tego tytułu nie płaci podatku VAT, a w podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem z tytułu najmu. Urzędnik Urzędu Skarbowego po analizie zgłoszenia w bezpośredniej rozmowie z Wnioskodawcą stwierdził, iż nie ma podstaw prawnych do złożenia zgłoszenia

VAT-R i w związku z tym Wnioskodawca wycofał je. W związku z powyższym, z najemcami Wnioskodawca zawarł odpowiednie aneksy do umów.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż Wykonawca nie otrzymuje obecnie żadnego wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności w ramach pełnienia funkcji wykonawcy testamentu. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy jako wykonawca testamentu z tytułu uzyskiwania obrotu z usług najmu przedmiotów (nieruchomości) należących do majątku spadkowego jest podatnikiem VAT i w związku z tym powinien dokonać zgłoszenia VAT-R.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż z chwilą śmierci osoby fizycznej – syna Wnioskodawcy nie występuje sytuacja samodzielnego wykonywania przez niego działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a wszelkie dane identyfikujące ten podmiot dla celów podatku VAT tracą byt prawny. W związku z powyższym czynności podejmowane przez Wnioskodawcę, a zmierzające do zarządu masą spadkową do czasu powołania do spadku spadkobierców, nie są czynnościami wykonywanymi w charakterze zmarłego podatnika, tym samym nie mieszczą się w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca nie wykonuje we własnym imieniu i na własny rachunek czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, sprowadzające się w szczególności do zawierania aneksów do umów najmu i pobierania opłat od najemców, bowiem, jak wynika z treści wniosku, nie jest następcą prawnym spadkodawcy - został powołany jedynie na funkcję wykonawcy testamentu, czyli sprawowania zarządu masą spadkową do czasu wydania postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku przez spadkobierców.

Ponadto należy zauważyć, iż czynności wykonywane przez wykonawcę testamentu w postępowaniu spadkowym nie wypełniają definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...), również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy”, a sam wykonawca testamentu wykonujący te czynności nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT prowadzącym samodzielnie tą działalność.

Konkludując, realizowane przez Wnioskodawcę czynności wykonawcy testamentu zmierzające do sprawowania zarządu masą spadkową do czasu powołania spadkobierców nie wypełniają dyspozycji przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jako takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a Wnioskodawca z tytułu wykonywania tych czynności nie jest podatnikiem w świetle powołanego powyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym brak jest podstaw do dokonania przez Wnioskodawcę jako wykonawcę testamentu zgłoszenia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej na formularzu VAT-R.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym stanie faktycznym należało uznać za prawidłowe.

Końcowo tut. Organ podatkowy informuje, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj