Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-89/11/RSz
z 27 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-89/11/RSz
Data
2011.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż lokalu


Istota interpretacji
czy sprzedaż prawa własnościowego do lokalu należy opodatkować podatkiem od towarów i usług



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2011r. (data wpływu 20 stycznia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 marca 2011r. (data wpływu 31 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy sprzedaż prawa własnościowego do lokalu należy opodatkować podatkiem od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy sprzedaż prawa własnościowego do lokalu należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 marca 2011r. (data wpływu 31 marca 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 marca 2011r. znak: IBPP2/443-89/11/RSz, IBPB II/1/436-68/11/MZ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1997r. Spółka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego składającego się z kilku boksów, a jej działalność (Spółki) to administrowanie lokalami użytkowymi (nabytymi), z których korzystali dla celów handlowych udziałowcy. Ww. zakup nie był opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie posiada innych środków trwałych ani nie prowadzi innej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca chce sprzedać ww. prawo, a następnie zlikwidować Spółkę. Nabywca będzie osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca nie może ww. prawa sprzedać, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27a, nie jest to zorganizowany, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku ORD-IN z dnia 25 marca 2011r. Wnioskodawca wskazał, że:

  • jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • uzyskiwał przychody związane z administrowaniem lokalami użytkowymi stanowiącymi refaktury eksploatacji, zużycia energii elektrycznej, gazu, wody ścieków, kosztów obsługi księgowej, amortyzacji,
  • boksy, o których mowa, we wniosku, są częścią lokalu użytkowego, o którym mowa we wniosku,
  • nabył własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, podzielonego na boksy, z których korzystają udziałowcy,
  • udziałowcy, o których mowa we wniosku, to udziałowcy Spółki,
  • w poszczególnych boksach udziałowcy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą,
  • udziałowcy zawarli ze Spółką umowę najmu boksów, stanowiących podstawę korzystania i odpłatności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż prawa własnościowego do lokalu należy opodatkować podatkiem od towarów i usług, czy podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych...

Wnioskodawca w uzupełnieniu do złożonego wniosku ORD-IN z dnia 25 marca 2011r. stwierdził, cyt. „stawka wiadoma dla Wnioskodawcy, w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy oraz objaśnieniem, co należy uważać za dostawę towarów art. 7 ust. 1 – takie jest zdanie Wnioskodawcy”.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 5 i 7 opodatkować podatkiem od towarów i usług.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku ORD-IN z dnia 25 marca 2011r. Wnioskodawca wskazał, że ma wątpliwość z uwagi na to, że brak jednolitego stanowiska wśród stron zainteresowanych ww. sprzedażą.

W związku z koniecznością jednoznacznego ustalenia wielkości zobowiązań wobec budżetu Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, iż Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku z dnia 25 marca 2011r. doprecyzował opis zdarzenia przyszłego oraz dokonał modyfikacji pytania. Podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie odnosi się do przedstawionego ostatecznie zdarzenia przyszłego i sformułowanego w tym piśmie pytania.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy wynika, iż przez towary - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 i pkt 7 ww. ustawy o VAT, należy rozumieć:

  • ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego,
  • zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zatem, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego jest uznawane za dostawę towarów, podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w 1997r. Spółka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego składającego się z kilku boksów, a jej działalność (Spółki) to administrowanie lokalami użytkowymi (nabytymi), z których korzystali dla celów handlowych udziałowcy.

Wnioskodawca chce sprzedać ww. prawo, a następnie zlikwidować Spółkę. Nabywca będzie osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż dostawa przez podatnika VAT czynnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak więc, stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż tę należy opodatkować w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 5 i 7 ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Z uzupełnienia do złożonego wniosku ORD-IN z dnia 25 marca 2011r. wynika, iż Wnioskodawcy wiadoma jest stawka, którą należy zastosować do sprzedaży prawa własnościowego do lokalu.

W związku z czym niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga kwestii stawki podatku lub ewentualnego zwolnienia od podatku.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzały się bowiem do rozstrzygnięcia kwestii, czy sprzedaż ww. prawa do lokalu jest dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 i 7 ustawy o VAT, czy też sprzedażą objętą podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj