Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-870/11-4/MK
z 21 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-870/11-4/MK
Data
2011.09.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
wydanie towarów


Istota interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego przy VAT-marża. Zakup samochodów osobowych i ich sprzedaż. Dzień nabycia, dniem sprzedaży. Pozyskiwanie dokumentów. Moment powstania obowiązku podatkowego i wystawienie faktury VAT.



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2011 r. (data wpływu 17 czerwca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2011 r. (data wpływu 12 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu wystawienia faktury VAT–marża – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu wystawienia faktury VAT–marża. Dnia 12 września 2011 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł z klientem umowę na zakup samochodów na przetargu w Niemczech. Zainteresowany wywiązał się z wszystkich punktów umowy, takich jak:

  • kupno wskazanych samochodów,
  • kupno dokumentów w Niemieckim Wydziale Komunikacji do nabytych samochodów (książka pojazdów, dowód rejestracyjny),
  • zgłoszenie samochodów do Urzędu Celnego,
  • opłacenie akcyzy,
  • opłacenie dokumentu VAT-25,
  • opłacenie recyklingu pojazdów.

Wnioskodawca przygotował wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji wykładając na wszystko wszelkie należności.

Wnioskodawca wystawia fakturę, następnie informuje klienta, że faktura została wystawiona i wraz z rozliczeniem, wszystkimi dokumentami jest gotowa do odbioru. Zainteresowany zwraca się o odbiór i uregulowanie należności.

Zainteresowany powiadamia klienta, że wszystkie dokumenty zostały przygotowane, przedstawia rozliczenie i prosi o odbiór dokumentów. Fakturę wystawia przy odbiorze w chwili zapłaty.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż w zawartej umowie nie było punktu, który ustalałby późniejszy termin zapłaty.

Dnia 12 września 2011 r. Wnioskodawca uzupełnił opis stanu faktycznego wskazując, iż od pierwszego dnia wejścia w życie podatku VAT w Polsce jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przetarg na samochody, w którym brał udział wraz z klientami odbył się 14 października 2008 r. w Niemczech. Wydanie samochodu A miało miejsce w Niemczech dnia 14 października 2008 r. po zakończeniu przetargu, a S w dniu 15 października 2008 r.

Zgodnie z podpisaną umową należność za wylicytowane samochody zakupione na przetargu Wnioskodawca otrzymał 14 października 2008 r. i wpłacił 14 października 2008 r. po przetargu w kasie niemieckiego urzędu (za A 250 euro, za S 2.400 euro – są to wartości kupna samochodów).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy – zgodnie z przepisami – występuje moment wystawienia faktury VAT-marża...

Zdaniem Wnioskodawcy, udając się na zakupy do sklepu czy hurtowni, sprzedawca zawsze podaje wartość towaru, pobiera gotówkę lub należność z karty płatniczej i wystawia stosowny dokument (paragon lub fakturę VAT) w obecności klienta.

Ponadto zdaniem Zainteresowanego – przedstawionym ostatecznie w piśmie z dnia 9 września 2011 r. – po wywiązaniu się ze wszystkich warunków obowiązującej umowy wystawienie faktury następuje w chwili przekazania wszelkich dokumentów dotyczących zakupionych samochodów:

  • dokumentów pojazdu (dowód rejestracyjny, Karta pojazdu),
  • dokumentu zakupu na przetargu,
  • dokumentu opłacenia akcyzy,
  • tłumaczenia niemieckich dokumentów,
  • dokumentu recyklingu,
  • dokumentu VAT-25,
  • opłacenia wszelkich kosztów związanych z ww. dokumentami jak również za usługę zgodnie z podpisaną umową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Z uwagi na to, że zdarzenie będące przedmiotem zapytania miało miejsce w październiku 2008 r., stan prawny powołany w niniejszej interpretacji dotyczy tego okresu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

Z kolei przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Podkreślenia wymaga fakt, iż jak wynika z art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Z powyższego wynika, że w przypadku wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu na zasadzie VAT-marża, nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy, obowiązującej do dnia 31 marca 2011 r., podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:

  1. określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania;
  2. może określić wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności;
  3. może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne podmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.


Przepisy wykonawcze wydane na podstawie ww. delegacji zostały zredagowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Stosownie do § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14, 15 i 15a.

W przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 13 ust. 2 cyt. rozporządzenia).

W myśl § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z § 9 ust. 8 cyt. rozporządzenia, w fakturach dokumentujących świadczenie usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy, oraz czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy:

  1. w miejsce oznaczenia "FAKTURA VAT" stosuje się oznaczenie "FAKTURA VAT marża";
  2. zawiera się dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12.


Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym w roku 2008, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl natomiast art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Ponadto, zgodnie z ust. 11 cyt. przepisu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Dla dostawy towarów używanych ustawodawca nie określił szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł z klientem umowę na zakup samochodów na przetargu w Niemczech. Zainteresowany wywiązał się z wszystkich punktów umowy. Przetarg na samochody, w którym brał udział wraz z klientami odbył się 14 października 2008 r. w Niemczech. Wydanie samochodu A miało miejsce w Niemczech dnia 14 października 2008 r. po zakończeniu przetargu, a S w dniu 15 października 2008 r. Zgodnie z podpisaną umową należność za wylicytowane samochody zakupione na przetargu Wnioskodawca otrzymał 14 października 2008 r. i wpłacił 14 października 2008 r. po przetargu w kasie niemieckiego urzędu (za A 250 euro, za S 2.400 euro – są to wartości kupna samochodów). Wnioskodawca wyjaśnia, iż w zawartej umowie nie było punktu, który ustalałby późniejszy termin zapłaty. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazać należy, iż moment wystawienia faktury powstaje nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru. Ponieważ w przedmiotowej sprawie wydanie samochodów nastąpiło dnia 14 października 2008 r., ale i tego samego dnia lub następnego nastąpiła zapłata za przedmiotowe pojazdy, zatem mając na uwadze ww. przepisy, faktury na wyżej wymienione dostawy należało wystawić dnia 14 października, nie później jednak niż dnia 21 października. W przedmiotowej sprawie nie jest istotne, czy na moment wydania towarów podatnik posiadał kompletne dokumentacje związane z tymi transakcjami.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie moment wystawienia faktury VAT-marża wystąpił nie później niż 7 dnia licząc od dnia wydania towaru (samochodu osobowego) klientowi.

Dodatkowo tut. Organ wyjaśnia, iż wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej rozpatrywane są w terminie, o którym mowa w art. 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), tj. bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosków. Ponadto, wszystkie wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiane są z zachowaniem kolejności wpływu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj