Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-970/11/AJ
z 14 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-970/11/AJ
Data
2011.09.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
grunt niezabudowany
majątek
nieruchomości
sprzedaż gruntów
stawki podatku
usługi
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 31 maja 2011 r. zarejestrował Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której przedmiotem będzie świadczenie usług geodezyjnych, które w wydanym przez Urząd Statystyczny zaświadczeniu o numerze REGON zostały zakwalifikowane wg PKD jako 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne”. W rzeczywistości przedmiotem działalności będzie tylko część czynności objętych numerem PKD 71.12.Z, a mianowicie:


  • wykonywanie pomiarów geofizycznych, geologicznych,
  • wykonywanie pomiarów geodezyjnych, w tym dla potrzeb ewidencji,
  • wykonywanie pomiarów geodezyjnych na i pod powierzchnią Ziemi
  • opracowywanie map topograficznych i ogólnogeograficznych oraz map tematycznych.


Będzie Pan świadczył typowe usługi geodezyjne, polegające na wykonywaniu pomiarów geodezyjnych i sporządzaniu map. Przedmiotem działalności nie będzie świadczenie usług doradczych, w tym również tych, które zostały objęte PKD 71.12.Z. – nie dotyczą one bowiem działalności geodezyjnej, lecz projektowania inżynierskiego z zakresu maszyn, inżynierii lądowej i wodnej, elektrotechniki, techniki zarządzania gospodarką wodną.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy wobec faktu, że będzie Pan świadczył w swej działalności typowe usługi geodezyjne polegające na wykonywaniu pomiarów i sporządzaniu map, a nie będzie świadczył żadnych usług doradczych, jak również w związku z zakwalifikowaniem usług geodezyjnych do PKD 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nim doradztwo techniczne” (użyte jest słowo „doradztwo”) może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 9 w związku z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług stosownie do treści art. 113 ust. 9 ustawy. Samo zakwalifikowanie typowych usług geodezyjnych do PKD 71.12.Z, nie oznacza jeszcze, że nie można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Wnioskodawca stwierdził, że dopiero z momentem, w którym rozpocznie świadczenie usług doradczych lub przekroczy kwotę limitu wynikającą z art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, straci możliwość korzystania ze zwolnienia od tego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 (ust. 9 powołanego wyżej artykułu).

Stosownie do treści art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenie usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

W art. 113 ust. 14 pkt 2 ustawy, zawarto delegację ustawową dla Ministra Finansów do określenia listy towarów i usług, o których mowa w ust. 13 pkt 1 lit. a i pkt 2, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Została ona zrealizowana w § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), zgodnie z którym, określa się listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, stanowiącą załącznik do rozporządzenia.

W poz. 12 tego załącznika, wymieniono usługi doradztwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia „doradztwo”. Wobec braku w ustawie definicji tego pojęcia należy posłużyć się znaczeniem językowym. Zgodnie ze „Współczesnym słownikiem języka polskiego”, Lnagenscheidt, Warszawa 2007, „doradzać” znaczy udzielać rad; wskazywać właściwe wyjście z sytuacji, sposób postępowania itp.. udzielić porady, podać, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie.

Ze złożonego wniosku wynika, że z dniem 31 maja 2011 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu usług geodezyjnych (wykonywanie pomiarów i sporządzanie map), która została sklasyfikowana wg PKD w grupowaniu 71.12.Z. W ramach wykonywanych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą nie świadczy Pan usług w zakresie doradztwa.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż skoro w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje Pan usług doradztwa, a jedynie świadczy usługi geodezyjne nie wymienione w załączniku do powołanego wcześniej rozporządzenia Ministra Finansów, przysługiwać będzie Panu zwolnienie od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym podkreślić należy, że zwolnienie to będzie przysługiwało do czasu gdy wartość sprzedaży opodatkowanej w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczy w trakcie roku podatkowego kwoty określonej w ww. przepisie lub momentu rozpoczęcia świadczenia usług doradczych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj