Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-882/12-2/TR
z 17 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu.
 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-882/12-2/TR
Data
2012.12.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
majątek
podatek od spadków i darowizn
pożyczka
rachunki
umowa darowizny
wyłączenie
zwolnienie z długu


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu.



Wniosek ORD-IN 520 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu: 19 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 9 października 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła w formie aktu notarialnego umowę pożyczki ze swoją matką.

Obecnie matka Wnioskodawczyni zamierza zwolnić Ją z obowiązku zwrotu pożyczonej sumy, jak i odsetek pod tytułem darmym, nieodpłatnie (z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawczyni, czynność ta w dacie jej dokonania wypełni znamiona darowizny).

W związku z powyższym, strony umowy pożyczki zamierzają zawrzeć – w formie aktu notarialnego – umowę nieodpłatnego zwolnienia z długu, o której mowa w art. 508 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Wartość zwolnienia z długu będzie przekraczać kwotę 9.637 zł.

Zwolnienie z długu nie będzie świadczeniem uzyskiwanym na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej, ani na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła „działalność wykonywana osobiście”.

Zainteresowana nadmieniła, iż w drugiej połowie 2011 r. Wnioskodawczyni podjęła działalność gospodarczą. Jednakże, zarówno Wnioskodawczyni, jak i Jej matka, nie zawierały umów pożyczki w ramach prowadzenia (czy w związku z prowadzeniem) działalności gospodarczej.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest zagadnienie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w przedmiocie zagadnienia dotyczącego podatku do spadków i darowizn w dniu 17 grudnia 2012 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy osiągnięte przez Wnioskodawczynię w związku ze zwolnieniem z długu przysporzenie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, i czy na Wnioskodawczyni ciążyć będą z tego tytułu jakiekolwiek obowiązki w podatku dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawczyni, odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych, osiągnięte przez Wnioskodawczynię w związku ze zwolnieniem z długu przysporzenie majątkowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie określone w art 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie: „updof”), a na Wnioskodawczyni nie będą ciążyć jakiekolwiek obowiązki w podatku dochodowym z tego tytułu.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 updof przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Jak wskazano we wniosku w odniesieniu do podatku od spadków i darowizn, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego czynność nieodpłatnego zwolnienia z długu będzie podlegać – jako darowizna – podatkowi od spadków i darowizn, przy czym objęta będzie zwolnieniem z psd na podstawie art. 4a ust. 1 upsd, zatem wyłączona będzie z mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 updof z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Reasumując, osiągnięte przez Wnioskodawczynię w związku ze zwolnieniem z długu przysporzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a na Wnioskodawczyni nie będą ciążyć jakiekolwiek obowiązki w podatku dochodowym z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj