Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.296.2019.4.PM
z 8 listopada 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 27 sierpnia 2019 r. (data wpływu – 04 września 2019 r.), uzupełnionym 17 i 22 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności nieruchomości wraz z naniesieniami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 wrzesień 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności nieruchomości wraz z naniesieniami.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 14 października 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.391.2019.2.RMA, 0111-KDIB4.4014.296.2019.3.PM wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 17 i 22 października 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

A. sp. z o.o. (Kupujący, Nabywca);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

A. sp. z o.o. (Sprzedający, Zbywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

I. Wstęp oraz charakterystyka Kupującego i Sprzedającego.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sprzedający” lub „Zbywca”) jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny i będzie zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny również na datę planowanej Transakcji, o której mowa poniżej. Zgodnie z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym przedmiotem przeważającej działalności Sprzedającego jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Zainteresowany będący stroną postępowania – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący” lub „Nabywca”) jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny i będzie zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny także na datę planowanej Transakcji, o której mowa poniżej.

Aktualnie Kupujący planuje nabycie od Zbywcy nieruchomości, wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego (dalej: „Transakcja”).

Sprzedający oraz Kupujący (dalej łącznie: „Zainteresowani”) nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865, ze zm.). Pomiędzy Zainteresowanymi nie zachodzą również powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.

II. Nieruchomość.

Planowana Transakcja dotyczyć będzie nieruchomości położonej w obrębie ewidencyjnym S., składającej się z 47 działek gruntu.

Wszystkie działki gruntu w dalszej części wniosku nazywane będą łącznie „Gruntem”. Sprzedający jest właścicielem Gruntu.

Na Gruncie znajdują się:

1. budynek (dalej: „Budynek 1”), który posadowiony jest na działkach gruntu o nr ewidencyjnych (…);

2. budynek (dalej: „Budynek 2”), który posadowiony jest na działkach gruntu o nr ewidencyjnych (…);

3. budynek (dalej: „Budynek 3”), który posadowiony jest na działkach gruntu o nr ewidencyjnych (…);

4. budynek stacji pomp (dalej: „Stacja Pomp”), który posadowiony jest na działce gruntu o nr ewidencyjnym (…);

5. budowle, w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r., poz. 1186, ze zm.) (dalej łącznie: „Budowle”), które posadowione są na Gruncie, tj. w szczególności:

i. nawierzchnie drogowe o ruchu kołowym kategorii KR3 (w tym parkingi naziemne);

ii. drogi dojazdowe, ulice i drogi;

iii. kioski (z uzupełnienia wniosku wynika, że przez kioski należy rozumieć wartownie przy wjazdach na teren Nieruchomości); stanowią one kontenery, które nie są związane trwale z gruntem przez co zaliczyć je należy do majątku ruchomego;

iv. elementy infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu;

6. urządzenia budowlane, w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane (dalej łącznie: „Urządzenia Budowlane”), które posadowione są na Gruncie, tj. w szczególności przyłącza dotyczące mediów.

Budynek 1, Budynek 2 i Budynek 3 w dalszej części wniosku nazywane będą „Budynkami Przeznaczonymi pod Wynajem”.

Budynek 1, Budynek 2, Budynek 3 i Stacja Pomp w dalszej części wniosku nazywane będą „Budynkami”. Grunt, Budynki, Budowle, Urządzenia Budowlane w dalszej części wniosku nazywane będą łącznie „Nieruchomością”.

Na części działek wchodzących w skład Gruntu nie są (i na datę planowanej Transakcji nie będą) posadowione budynki, budowle ani ich części.

Jednocześnie, wszystkie działki wchodzące w skład Gruntu są objęte obowiązującym, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (stanowią teren, dla którego ustalenia zostały określone w Uchwale Rady Miejskiej z 25 lutego 2009 r.) (dalej „MPZP”).

Zgodnie z MPZP:

  1. działki o nr ewidencyjnych: (…) – położone są w terenach oznaczonych symbolem 1PBS;
  2. działki o nr ewidencyjnych: (…) – położone są w terenach oznaczonych symbolami 2PBS, 5KDL;
  3. działki o nr ewidencyjnych: (…) – położone są w terenach oznaczonych symbolem 2PBS;
  4. działki o nr ewidencyjnych: (…) – położone są w terenach oznaczonych symbolem 5KDL;
  5. działka o nr ewidencyjnym (…) – położona jest w terenach oznaczonych symbolami: 2PBS, 4KDL, 5KDL;
  6. działka o nr ewidencyjnym (…) – położona jest w terenach oznaczonych symbolem 1U.

MPZP dla terenów oznaczonych symbolami 1PBS i 2PBS ustala:

  1. Przeznaczenie podstawowe: teren przemysłu lekkiego nieuciążliwego, baz, składów i magazynów z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi:
    1. obiektami małej architektury;
    2. zielenią urządzoną.
  2. Przeznaczenie dopuszczalne:
    1. obiekty dla prowadzenia handlu hurtowego i detalicznego;
    2. parkingi i drogi dojazdowe wewnętrzne;
    3. urządzenia infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych (stacje transformatorowe, przepompownie ścieków itp.).

MPZP dla terenu oznaczonego symbolem 1U ustala:

  1. Przeznaczenie podstawowe: teren usług wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi:
    1. obiektami małej architektury;
    2. zielenią urządzoną.
  2. Przeznaczenie dopuszczalne:
    1. parkingi;
    2. zabudowania gospodarcze;
    3. urządzenia infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych (stacje transformatorowe, przepompownie ścieków itp.). Zgodnie z MPZP obsługę komunikacyjną obszaru objętego MPZP stanowią w szczególności drogi lokalne, które oznaczone są symbolem KDL (w tym 4KDL i 5KDL).

Ponieważ pytania zadane w ramach wniosku dotyczą klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług, w tym prawa Kupującego do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego (a także klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych), w dalszych punktach Zainteresowani opisują w pkt: III. historię nabycia przedmiotu Transakcji oraz jego wykorzystanie w działalności gospodarczej Sprzedającego oraz w pkt IV. zakres Transakcji.

Zainteresowani podejmą starania by Transakcja została sfinalizowana w czwartym kwartale 2019 r., przy czym nie można całkowicie wykluczyć, iż Transakcja może nastąpić w późniejszym terminie.

III. Historia nabycia przedmiotu Transakcji oraz jego wykorzystanie w działalności gospodarczej Sprzedającego.

Na podstawie umowy sprzedaży z 24 marca 2015 r. zawartej pomiędzy Sprzedającym a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością A. (dalej: „spółka A”), Sprzedający nabył:

  1. własność niezabudowanych wówczas działek o numerach ewidencyjnych: (…), która to transakcja została potraktowana jako opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%;
  2. własność działek o numerach ewidencyjnych: (…) zabudowanych budynkami i budowlami posadowionymi wówczas na ww. działkach, która to transakcja została potraktowana jako zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług oraz podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie umowy sprzedaży z 18 września 2015 r. zawartej pomiędzy Sprzedającym a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością B. (dalej: „spółka B”), Sprzedający nabył własność niezabudowanej wówczas działki o numerze ewidencyjnym (…), która to transakcja została potraktowana jako opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Na podstawie umowy sprzedaży z 21 października 2015 r. zawartej pomiędzy Sprzedającym a spółką A, Sprzedający nabył własność niezabudowanych wówczas działek o numerach ewidencyjnych (…), która to transakcja została potraktowana jako opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Inwestycja zrealizowana przez Sprzedającego na Gruncie.

Sprzedający zrealizował na Gruncie inwestycję obejmującą wybudowanie Budynków, Budowli oraz Urządzeń Budowlanych z zamiarem rozpoczęcia komercyjnego wynajmu powierzchni podmiotom gospodarczym.

Sprzedający odliczył podatek od towarów i usług naliczony wynikający z faktur VAT związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie na Gruncie Budynków, Budowli oraz Urządzeń Budowlanych.

Należy wyjaśnić, że jeden z Budynków Przeznaczonych pod Wynajem (Budynek 2) został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako dwie osobne pozycje przyjęte do używania w różnych datach, z uwagi na to, że był wznoszony w dwóch etapach.

Po wzniesieniu i oddaniu do używania, Sprzedający nie poniósł (i do daty planowanej Transakcji nie poniesie) wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, Budynku 1, dwóch osobnych środków trwałych stanowiących łącznie Budynek 2 oraz Budynku 3, które na datę planowanej Transakcji byłyby równe lub przekroczyłyby 30% wartości początkowej odpowiednio Budynku 1, każdego z dwóch osobnych środków trwałych stanowiących łącznie Budynek 2 oraz Budynku 3.

Jednocześnie, Stacja Pomp (jako taka) nie jest wprowadzona przez Sprzedającego do ewidencji środków trwałych jako osobna pozycja. Tym samym, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Sprzedający dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego obejmującego Stację Pomp (swoistego kompleksu składników majątku). Z tego względu – mając na uwadze przyjęty przez Sprzedającego sposób amortyzacji w stosunku do Stacji Pomp – nie jest możliwe jednoznaczne przypisanie poniesionych wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych) do Stacji Pomp (jako takiej). Jednocześnie, po wzniesieniu i oddaniu do używania, Sprzedający nie poniósł (i do daty planowanej Transakcji nie poniesie) wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, środka trwałego obejmującego Stację Pomp, które na datę planowanej Transakcji byłyby równe lub przekroczyłyby 30% wartości początkowej wspomnianego środka trwałego obejmującego Stację Pomp.

Po wzniesieniu i oddaniu do używania, Sprzedający nie poniósł (i do daty planowanej Transakcji nie poniesie) wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych Budowli, które na datę planowanej Transakcji byłyby równe lub przekroczyłyby 30% wartości początkowej poszczególnych Budowli.

Dnia 1 lutego 2016 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: „PINB”) wydał Sprzedającemu zaświadczenie o niezgłoszeniu sprzeciwu do przystąpienia do użytkowania Budynku 1.

Pozwolenie na użytkowanie Budynku 2 w części dotyczącej I etapu inwestycji (etap 2A) zostało wydane Sprzedającemu decyzją PINB z 5 lutego 2016 r.

Pozwolenie na użytkowanie Budynku 2 w części dotyczącej II etapu inwestycji (etap 2B) zostało wydane Sprzedającemu decyzją PINB z 31 lipca 2017 r. (przedmiotowa decyzja jest ostateczna od 18 sierpnia 2017 r.).

Pozwolenie na użytkowanie Budynku 3 zostało wydane Sprzedającemu decyzją PINB z 27 lutego 2018 r. (przedmiotowa decyzja jest ostateczna od 5 marca 2018 r.).

Wykorzystanie przedmiotu Transakcji w działalności gospodarczej Sprzedającego.

Sprzedający prowadzi działalność w zakresie komercyjnego wynajmu powierzchni (w szczególności na cele magazynowe) w Budynkach Przeznaczonych pod Wynajem (Budynku 1, Budynku 2, Budynku 3) oraz miejsc parkingowych w parkingach naziemnych przypisanych do konkretnych najemców w ramach umów najmu. Działalność prowadzona w powyższym zakresie przez Sprzedającego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Sprzedającego do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Aktualnie całość przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Budynków Przeznaczonych pod Wynajem (Budynku 1, Budynku 2, Budynku 3) oraz miejsc parkingowych w parkingach naziemnych przypisanych do konkretnych najemców w ramach umów najmu jest wydana najemcom na podstawie umów najmu. Z uwagi na powyższe, jest wysoce prawdopodobne, że również na dzień Transakcji, całość wyżej wymienionych powierzchni będzie wynajęta (wydana najemcom na podstawie umów najmu). Jednocześnie, nie można wykluczyć sytuacji, w której na dzień Transakcji, część przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Budynków Przeznaczonych pod Wynajem lub miejsc parkingowych w parkingach naziemnych przypisanych do konkretnych najemców w ramach umów najmu będzie niewynajęta.

Wydawanie pierwszym najemcom poszczególnych przeznaczonych na wynajem powierzchni w Budynku 1 (jak również parkingu naziemnego związanego z tym budynkiem) na podstawie umowy najmu opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (w oparciu o protokoły przekazania) miało charakter wieloetapowy (pierwsze przeznaczone na wynajem powierzchnie zostały wydane 1 lutego 2016 r., zaś ostatnie przeznaczone na wynajem powierzchnie zostały wydane 1 sierpnia 2017 r.). Jednocześnie, jeden z najemców powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynku 1 uzyskał tzw. wczesny dostęp do wynajmowanej powierzchni (w oparciu o protokół przekazania) w dniu 28 grudnia 2015 r.

Wydawanie pierwszemu najemcy poszczególnych przeznaczonych na wynajem powierzchni w Budynku 2 (jak również parkingu naziemnego związanego z tym budynkiem) na podstawie umowy najmu opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (w oparciu o protokoły przekazania) również miało charakter wieloetapowy (pierwsze przeznaczone na wynajem powierzchnie zostały wydane 8 lutego 2016 r., zaś ostatnie przeznaczone na wynajem powierzchnie zostały wydane 15 sierpnia 2017 r.). Jednocześnie, najemca powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynku 2 uzyskał tzw. wczesny dostęp do wynajmowanej powierzchni (w oparciu o protokół przekazania) w dniu 8 stycznia 2016 r.

Wydawanie pierwszemu najemcy poszczególnych przeznaczonych na wynajem powierzchni w Budynku 3 (jak również parkingu naziemnego związanego z tym budynkiem) na podstawie umowy najmu opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (w oparciu o protokoły przekazania) także miało charakter wieloetapowy (pierwsze przeznaczone na wynajem powierzchnie zostały wydane 1 marca 2018 r., zaś ostatnie przeznaczone na wynajem powierzchnie zostały wydane 1 marca 2019 r.). Jednocześnie, najemca powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynku 3 uzyskał tzw. wczesny dostęp do wynajmowanej powierzchni (w oparciu o protokół przekazania) w dniu 14 lutego 2018 r.

Stacja Pomp oraz Budowle inne niż parkingi naziemne przypisane do konkretnych najemców w ramach umów najmu nie są bezpośrednio wynajmowane najemcom, ale pełnią rolę pomocniczą wobec Budynku 1 lub Budynku 2 lub Budynku 3 służąc ich prawidłowemu funkcjonowaniu (są użytkowane dla celów działalności gospodarczej Sprzedającego opodatkowanej podatkiem od towarów i usług polegającej na komercyjnym wynajmie powierzchni w Nieruchomości).

Z uwagi na powyższe, należy przyjąć, że Stacja Pomp oraz Budowle inne niż parkingi naziemne przypisane do konkretnych najemców w ramach umów najmu zaczęły być wykorzystywane dla celów działalności gospodarczej Sprzedającego w momencie pierwszego oddania do użytkowania na podstawie umów najmu powierzchni tego (lub tych) z Budynków Przeznaczonych pod Wynajem, względem którego (lub względem których) pełnią rolę pomocniczą służąc ich prawidłowemu funkcjonowaniu, z zastrzeżeniem drogi dojazdowej do Budynku 1 (dalej: „Droga Dojazdowa do Budynku 1”), której oddanie do użytkowania jednemu z najemców powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynku 1 nastąpiło (w oparciu o protokół wykonania i oddania do użytkowania) w dniu 29 grudnia 2016 r.

Przed momentem oddania przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Budynków Przeznaczonych pod Wynajem do użytkowania na podstawie umów najmu, Budynki i Budowle nie były wykorzystywane do celów działalności gospodarczej Sprzedającego opodatkowanej podatkiem od towarów i usług polegającej na komercyjnym wynajmie powierzchni w jakikolwiek sposób. Nie były one również oddane do użytkowania na podstawie innej czynności.

Zamiarem Zainteresowanych jest opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości (dostawy Budynków, Budowli i ich części) podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Z uwagi na powyższe, w zakresie w jakim Budynki, Budowle lub ich części wchodzące w skład Nieruchomość podlegać będą na planowaną datę Transakcji zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Sprzedający i Kupujący zrezygnują z tego zwolnienia od podatku od towarów i usług i dokonają wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy Budynków, Budowli i ich części wchodzących w skład Nieruchomości, przez złożenie przed dniem planowanej Transakcji zgodnego oświadczenia Sprzedającego i Kupującego na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, że wybierają opodatkowanie dostawy Budynków, Budowli i ich części wchodzących w skład Nieruchomości.

IV. Zakres Transakcji.

Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego w ramach planowanej Transakcji nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego:

  1. prawa własności Gruntu;
  2. prawa własności Budynków, Budowli i Urządzeń Budowlanych wchodzących w skład Nieruchomości, z wyjątkiem tej części infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu, która należy do przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145);
  3. prawa własności majątku ruchomego niezbędnego do właściwego funkcjonowania i eksploatacji Nieruchomości (w tym jej przynależności);
  4. z uwagi na fakt, ze aktualnie całość powierzchni przeznaczonej na wynajem wydana jest poszczególnym najemcom, w wyniku Transakcji nastąpi wstąpienie Kupującego w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonych na wynajem z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego;
  5. praw z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Nieruchomości;
  6. praw wynikających z gwarancji budowlanych wraz z instrumentami je zabezpieczającymi (gwarancjami bankowymi depozytami, kwotami zatrzymanymi itd.);
  7. praw wynikających z gwarancji projektowych (rękojmie i gwarancje udzielone do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości na podstawie umów z architektami);
  8. majątkowych praw autorskich do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości na polach eksploatacji wskazanych w umowach z architektami.

Jednocześnie w zakresie najmów, w przypadku których na datę Transakcji powierzchnie nie byłyby wydane najemcom (jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce), nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego praw i obowiązków z takich umów najmu w umowie sprzedaży w ramach planowanej Transakcji.

Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania (wydania) Kupującemu standardowej dokumentacji dotyczącej tego rodzaju nieruchomości komercyjnej, jaką jest Nieruchomość, w tym w szczególności:

  1. dokumentacji dotyczącej umów najmu czy dokumentacji stanowiącej podstawę nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego;
  2. dokumentów dotyczących procesu budowlanego, w tym w szczególności umów wiążących się z pracami budowlanymi dotyczącymi Nieruchomości oraz pracami wykończeniowymi dla najemców przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Nieruchomości, zabezpieczeń gwarancji budowlanych, umów z architektami;
  3. dokumentów dotyczących kosztów utrzymania Nieruchomości;
  4. dokumentów prawnych i technicznych dotyczących Nieruchomości, w tym dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości, dokumentacji geotechnicznej i środowiskowej, instrukcji obsługi urządzeń i maszyn, instrukcji BHP, książki obiektu budowlanego, pozwoleń dotyczących Nieruchomości;
  5. pozostałych istniejących dokumentów dotyczących Nieruchomości, znajdujących się w posiadaniu Sprzedającego, które w sposób zwyczajowy przekazywane są kupującym nieruchomości komercyjne.

Wskazana wyżej dokumentacja dotycząca Nieruchomości może zostać przekazana Kupującemu częściowo w oryginałach, a częściowo w kopiach.

Lista składników majątku Sprzedającego niepodlegających przeniesieniu na rzecz Kupującego obejmuje:

  1. prawa i obowiązki wynikające z umowy o zarządzanie Nieruchomością (po nabyciu Nieruchomości Kupujący będzie zarządzał Nieruchomością we własnym zakresie lub przy współpracy podmiotu trzeciego na podstawie odrębnie zawartej umowy);
  2. prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości;
  3. prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia Nieruchomości;
  4. prawa i obowiązki wynikające z umów serwisowych związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości.

Zgodnie z zamiarem Zainteresowanych, przed datą lub w dacie Transakcji Sprzedający rozwiąże lub wypowie takie umowy albo wyłączy Nieruchomość z ich zakresu. Może się jednak zdarzyć, że w określonych przypadkach okresy wypowiedzenia niektórych spośród ww. umów upłyną już po dacie Transakcji. Ponadto, w określonych przypadkach konieczność utrzymania wybranych umów może zostać również wymuszona np. przez zasady bezpieczeństwa Nieruchomości, potrzebę zapewnienia ciągłości dostawy mediów do Nieruchomości, czy też procedury wewnętrzne partnerów handlowych lub dostawców usług na rzecz Sprzedającego. Dotyczy to w szczególności umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości. W takich przypadkach umowy te zostaną wypowiedziane lub rozwiązane po dacie Transakcji, a do tego czasu stroną tych umów pozostanie Sprzedający.

Jeżeli jakiekolwiek z wyżej wymienionych umów będą obowiązywać po dacie Transakcji, niezależnie od przyczyn, Sprzedający upoważni Kupującego do wykonywania praw i obowiązków wynikających z takich umów w imieniu Sprzedającego do czasu ich rozwiązania lub upływu terminu wypowiedzenia, przy czym Sprzedający i Kupujący dokonają odpowiednich rozliczeń należności wynikających z takich umów.

Jednocześnie, może się również zdarzyć, że w stosunku do niektórych z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości lub umów serwisowych związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości, zamiast wskazanej powyżej konstrukcji (w której przed datą lub w dacie Transakcji Sprzedający rozwiąże lub wypowie takie umowy albo wyłączy Nieruchomość z ich zakresu), Nabywca wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Sprzedającego i Kupującego i jeżeli będzie miała miejsce, to będzie to miało charakter wyjątkowy. Ponadto, po zbyciu przedmiotu Transakcji, w majątku Sprzedającego pozostaną w szczególności następujące składniki:

  1. tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego oraz know-how Sprzedającego;
  2. firma przedsiębiorstwa Sprzedającego;
  3. księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej (poza dokumentacją ściśle związaną z Nieruchomością zbywaną w ramach planowanej Transakcji);
  4. prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Sprzedający dokonuje rozliczeń z najemcami);
  5. środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych (z wyjątkiem kwot zatrzymanych czy depozytów wpłaconych przez poszczególnych najemców lub wykonawców);
  6. środki pieniężne ze zbycia przedmiotu Transakcji;
  7. prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzeniem przez Sprzedającego bieżącej działalności (nie dotyczących bezpośrednio Nieruchomości).

Zamiarem Zainteresowanych jest, by w ramach Transakcji nie zostały przeniesione na Kupującego pożytki i ciężary (należności czy też zobowiązania) Sprzedającego związane z Nieruchomością (w szczególności czynsze i inne kwoty należne od najemców na mocy umów najmu, koszty związane z utrzymaniem Nieruchomości) należne za okres przed zawarciem Transakcji. W związku z przeprowadzeniem Transakcji może się jednak zdarzyć, że część pożytków lub kosztów związanych z Nieruchomością zostanie uregulowana jeszcze na rzecz lub przez Sprzedającego (choć będą one dotyczyły okresu po dacie Transakcji), lub że część pożytków lub kosztów zostanie uregulowana już na rzecz lub przez Kupującego (choć będą one dotyczyły okresu, w którym Nieruchomość należała jeszcze do Sprzedającego). W związku z powyższym, zamiarem Zainteresowanych jest szczegółowe określenie w umowie sprzedaży Nieruchomości zasad rozliczenia kwot pożytków oraz ciężarów do podziału pomiędzy Sprzedającym a Kupującym odpowiednio do okresów, w których każdy z nich był/będzie właścicielem Nieruchomości.

Sprzedający nie zatrudnia i na moment Transakcji nie będzie zatrudniać żadnych pracowników. W związku z powyższym, wskutek planowanej Transakcji nie nastąpi przejście zakładu pracy Sprzedającego na Kupującego w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.

Ponadto, Sprzedający pragnie wskazać, iż działalność polegająca na wynajmie powierzchni przeznaczonej na wynajem w Nieruchomości nie jest wyodrębniona w strukturze Sprzedającego jako oddział, zakład bądź też wydział, w szczególności na podstawie uchwały wspólników Sprzedającego bądź innego dokumentu.

Przychody i koszty oraz należności i zobowiązania związane z działalnością polegającą na wynajmie powierzchni przeznaczonej na wynajem w Nieruchomości są ewidencjonowane zgodnie z ogólnymi przepisami o rachunkowości. Sprzedający nie prowadzi odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych w tym zakresie.

Po Transakcji na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Kupujący zawrze własne umowy dążąc do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności w zakresie zarządzania Nieruchomością, dostawy mediów, zapewnienia czystości, bezpieczeństwa, itp. Niewykluczone jest jednocześnie, że część z zawartych przez Kupującego umów zawarta zostanie z dotychczasowymi dostawcami tych usług na rzecz Sprzedającego.

Po nabyciu przedmiotu Transakcji Kupujący będzie prowadzić działalność w zakresie komercyjnego wynajmu powierzchni w Nieruchomości. Działalność Kupującego w tym zakresie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Kupujący nie zamierza świadczyć usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania Nieruchomości ani jej części na cele mieszkaniowe.

Jednocześnie, nie jest wykluczone, że w przyszłości przedmiot Transakcji może zostać także przez Kupującego odsprzedany lub zbyty w innej formie.

Planowana Transakcja zostanie udokumentowana fakturą (fakturami) wystawioną (wystawionymi) przez Sprzedającego.

Z uzupełnienia wniosku, które wpłynęło do Organu 22 października 2019 r. wynika m.in., że:

  • przez „kioski”, które we wniosku wspólnym Zainteresowany będący stroną postępowania zaliczył do budowli w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane należy rozumieć wartownie przy wjazdach na teren Nieruchomości. Jednocześnie, Zainteresowany będący stroną postępowania wyjaśnia, że w trakcie ponownej weryfikacji poczynił ustalenia, w świetle których wspomniane „kioski” (wartownie) stanowią kontenery, które nie są związane trwale z gruntem (w każdej chwili mogą zostać usunięte za pomocą dźwigu). Z uwagi na powyższe, Zainteresowany będący stroną postępowania niniejszym zmienia dokonaną na potrzeby wniosku wspólnego kwalifikację ww. „kiosków” (wartowni) i zwraca się z prośbą o usunięcie wspomnianych „kiosków” (wartowni) z listy budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego zawartej w opisie zdarzenia przyszłego wniosku wspólnego. W ocenie Zainteresowanego będącego stroną postępowania, przemawia za tym w szczególności orzecznictwo sądów administracyjnych, tj. m.in.: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) z 15 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 84/14) czy wyrok NSA z 22 grudnia 2011 r. (sygn. II akt FSK 1389/11). Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości w tym zakresie, Zainteresowany będący stroną postępowania wyjaśnia, że wspomniane „kioski” (wartownie) wchodzić będą w skład przedmiotu Transakcji, przy czym w ocenie Zainteresowanego będącego stroną postępowania zaliczyć je należy do majątku ruchomego;
  • Zainteresowany będący stroną postępowania wyjaśnia, że niektóre elementy infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu są własnością Sprzedającego (tytułem przykładu można wymienić podziemną instalację gazową, z wyłączeniem jednak zbiorników gazu). Podczas gdy niektóre elementy infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu są własnością przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 Kodeksu cywilnego (tytułem przykładu można wymienić sieć elektroenergetyczną);
  • jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego wniosku wspólnego, na części działek wchodzących w skład Gruntu nie są (i na datę planowanej Transakcji nie będą) posadowione budynki, budowle ani ich części. Tym samym, Zainteresowany będący stroną postępowania wyjaśnia, że wymienione we wniosku Budowle nie znajdują się na wszystkich działkach wchodzących w skład Gruntu mających być przedmiotem planowanej Transakcji. Jednocześnie, jak zostało podniesione w opisie zdarzenia przyszłego wniosku wspólnego, wszystkie działki wchodzące w skład Gruntu są objęte obowiązującym, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zdefiniowanym we wniosku wspólnym jako „MPZP”, tj. stanowią teren, dla którego ustalenia zostały określone w uchwale Rady Miejskiej w S. z 25 lutego 2009 r.;
  • Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego zawartym we wniosku wspólnym, aktualnie Kupujący planuje nabycie od Zbywcy nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego (zdefiniowane we wniosku wspólnym jako „Transakcja”). W ramach planowanej Transakcji – oprócz przeniesienia przez Sprzedającego na Kupującego prawa własności Gruntu, Budynków, Budowli i Urządzeń Budowlanych wchodzących w skład Nieruchomości (z wyjątkiem tej części infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu, która należy do przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 Kodeksu cywilnego) – nastąpi również przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego następujących składników majątkowych towarzyszących Nieruchomości:
    1. prawa własności majątku ruchomego niezbędnego do właściwego funkcjonowania i eksploatacji Nieruchomości (w tym jej przynależności);
    2. praw z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Nieruchomości;
    3. praw wynikających z gwarancji budowlanych wraz z instrumentami je zabezpieczającymi (gwarancjami bankowymi, depozytami, kwotami zatrzymanymi itd.);
    4. praw wynikających z gwarancji projektowych (rękojmie i gwarancje udzielone do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości na podstawie umów z architektami);
    5. majątkowych praw autorskich do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości na polach eksploatacji wskazanych w umowach z architektami.

Tym samym zapytanie o opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dotyczy również ww. składników sprzedawanych razem z „Nieruchomością”;

  • z uwagi na fakt, że aktualnie całość powierzchni przeznaczonej na wynajem wydana jest poszczególnym najemcom, w wyniku Transakcji nastąpi wstąpienie Kupującego w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonych na wynajem z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego. Jednocześnie, w zakresie najmów, w przypadku których na datę Transakcji powierzchnie nie byłyby wydane najemcom (jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce), nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego praw i obowiązków z takich umów najmu w umowie sprzedaży w ramach planowanej Transakcji. Ponadto, zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania (wydania) Kupującemu standardowej dokumentacji dotyczącej tego rodzaju nieruchomości komercyjnej, jaką jest Nieruchomość.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowaną Transakcją, tj. nabyciem Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko enumeratywnie określone w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera numerus clausus czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono jako czynność opodatkowaną umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany w przypadku sprzedaży nieruchomości do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie jednak do dyspozycji art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem, w szczególności, umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.

Mając na uwadze treść przywołanego przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w ocenie Zainteresowanych, skoro w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, sprzedaż Nieruchomości dokonana przez Zbywcę na rzecz Nabywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Nieruchomości w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przywołali interpretacje indywidualne oraz orzecznictwo sądów.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 8 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.391.2019.3.RMA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Sprzedający” lub „Zbywca”) jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny i będzie zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny również na datę planowanej Transakcji. Zainteresowany będący stroną postępowania – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Kupujący” lub „Nabywca”) jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny i będzie zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny także na datę planowanej Transakcji. Aktualnie Kupujący planuje nabycie od Zbywcy nieruchomości, wraz z towarzyszącymi jej składnikami majątkowymi („Transakcja”). Planowana Transakcja dotyczyć będzie nieruchomości położonej w obrębie ewidencyjnym S., składającej się z 47 działek gruntu („Grunt”). Sprzedający jest właścicielem Gruntu. Na Gruncie znajdują się: Budynek 1, Budynek 2, Budynek 3, budynek stacji pomp („Stacja Pomp”), budowle, w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego („Budowle”), w szczególności:

i. nawierzchnie drogowe o ruchu kołowym (w tym parkingi naziemne);

ii. drogi dojazdowe, ulice i drogi;

iii. kioski (wartownie przy wjazdach na teren Nieruchomości. Stanowią one kontenery, które nie są związane trwale z gruntem przez co zaliczyć je należy do majątku ruchomego.)

iv. elementy infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu;

  • urządzenia budowlane, w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane („Urządzenia Budowlane”), które posadowione są na Gruncie, tj. w szczególności przyłącza dotyczące mediów. Budynek 1, Budynek 2 i Budynek 3 zwane „Budynkami Przeznaczonymi pod Wynajem”. Budynek 1, Budynek 2, Budynek 3 i Stacja Pomp zwane „Budynkami”. Grunt, Budynki, Budowle, Urządzenia Budowlane zwane łącznie „Nieruchomością”.

Na części działek wchodzących w skład Gruntu nie są (i na datę planowanej Transakcji nie będą) posadowione budynki, budowle ani ich części.

Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego w ramach planowanej Transakcji nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego:

  • prawa własności Gruntu;
  • prawa własności Budynków, Budowli i Urządzeń Budowlanych wchodzących w skład Nieruchomości, z wyjątkiem tej części infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu, która należy do przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 ustawy Kodeks cywilny;
  • prawa własności majątku ruchomego niezbędnego do właściwego funkcjonowania i eksploatacji Nieruchomości (w tym jej przynależności);
  • z uwagi na fakt, ze aktualnie całość powierzchni przeznaczonej na wynajem wydana jest poszczególnym najemcom, w wyniku Transakcji nastąpi wstąpienie Kupującego w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonych na wynajem z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego;
  • praw z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców przeznaczonych na wynajem powierzchni wchodzących w skład Nieruchomości;
  • praw wynikających z gwarancji budowlanych wraz z instrumentami je zabezpieczającymi (gwarancjami bankowymi depozytami, kwotami zatrzymanymi itd.);
  • praw wynikających z gwarancji projektowych (rękojmie i gwarancje udzielone do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości na podstawie umów z architektami);
  • majątkowych praw autorskich do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości na polach eksploatacji wskazanych w umowach z architektami.

Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania (wydania) Kupującemu standardowej dokumentacji dotyczącej tego rodzaju nieruchomości komercyjnej, jaką jest Nieruchomość.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży (Transakcji) podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dostawa Nieruchomości wraz ze wszystkimi składnikami w ramach opisanej we wniosku transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 8 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.391.2019.3.RMA w trybie 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w której wskazano, że sprzedaż Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego w ramach planowanej Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja – sprzedaż Nieruchomości i składników jej przynależnych będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej we wniosku umowy sprzedaży Nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym umowa opisanej we wniosku sprzedaży nieruchomości (Transakcja) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj