Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.416.2019.1.APO
z 14 listopada 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 września 2019 r. (data wpływu 18 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca powinien ustalić przychód z tytułu zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej w celu ich umorzenia w wysokości otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały pomniejszonego o wartość wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca powinien ustalić przychód z tytułu zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej w celu ich umorzenia w wysokości otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały pomniejszonego o wartość wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: „Spóka”), będący polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu w Polsce, jest wspólnikiem w spółce kapitałowej wymienionej w Załączniku nr 3 do ustawy o CIT (dalej: „Spółka Kapitałowa”).

Wnioskodawca planuje dokonać zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej celem ich umorzenia, za wynagrodzeniem w wysokości wartości rynkowej udziałów Spółki Kapitałowej. Zapłata wynagrodzenia za umarzane udziały może odbyć się poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności pomiędzy Spółką Kapitałową a Wnioskodawcą.

Wynagrodzenie za zbywane udziały w celu ich umorzenia będzie niższe od wysokości wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca powinien ustalić przychód z tytułu zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej w celu ich umorzenia w wysokości otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały pomniejszonego o wartość wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca powinien ustalić przychód z tytułu zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej w celu ich umorzenia w wysokości otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały pomniejszonego o wartość wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie, Spółka nie będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej w kwocie przewyższającej wartość otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), za przychody z zysków kapitałowych uważa się inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia.

Powołana norma prawna wskazuje, że przychody Spółki wynikające z zbycia udziałów w celu ich umorzenia należy zaliczyć do źródła zyski kapitałowe.

Przy ustalaniu przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem uwzględnić należy unormowania zawarte w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, wskazuje, że jeżeli podatnik dokonuje zbycia na rzecz spółki udziałów bądź akcji celem ich umorzenia i za zbywane udziały uzyskuje wynagrodzenie w wysokości wyższej niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów, to do przychodów tego podatnika podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów.

Jeżeli wynagrodzenie z tytułu zbycia w celu umorzenia jest jednak niższe niż wydatki poniesione na nabycie bądź objęcie udziałów, lub równe tym wydatkom, to podatnik nie wykaże z tego tytułu przychodu podatkowego, jak również nie ma prawa do uznania kwoty wydatków za koszt uzyskania przychodów. Zatem, ze względu na treść art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, umorzenie udziałów (niezależnie od wysokości wynagrodzenia umorzeniowego) nie może spowodować powstania straty podatkowej.

Konstrukcja art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, tj. wyłączenie z przychodów kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia w części stanowiącej ich koszt nabycia powoduje, że z kosztów uzyskania przychodów wyłączony został koszt nabycia zbywanych w ten sposób udziałów. W sytuacji uzyskania przychodu ze źródła, jakim jest umorzenie dobrowolne udziałów, nie ustala się kosztów uzyskania przychodów, lecz wyłącza się z przychodów wartość odpowiadającą kosztowi nabycia bądź objęcia udziałów.

W konsekwencji, wydatki na nabycie udziałów w momencie ich zbycia w celu umorzenia pomniejszają przychód z tej transakcji. Do przychodów zaliczona będzie tylko nadwyżka wynagrodzenia uzyskanego z tytułu zbycia udziałów celem ich umorzenia nad kosztami poniesionymi na ich nabycie.

Powyższe można zobrazować następującym przykładem:

  • otrzymane wynagrodzenie za zbycie udziałów w celu umorzenia - 100 jednostek;
  • wydatki na nabycie udziałów - 150 jednostek.

Przychód = otrzymane wynagrodzenie za zbycie udziałów w celu umorzenia - wydatki na nabycie udziałów Przychód = 100 - 150 Przychód = 0.

Podsumowując, stosowanie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, zbycie w celu umorzenia udziałów (niezależnie od wysokości wynagrodzenia umorzeniowego) nie może spowodować powstania straty podatkowej.

Konstatując, przyjmując, że wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę z tytułu zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej celem ich umorzenia będzie niższe od wartości wydatków Wnioskodawcy na ich nabycie, Spółka nie będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej w kwocie przewyższającej wartość otrzymanego wynagrodzenia za umarzane udziały.

Pogląd ten potwierdza:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.465.2018.2.SJ, w której wskazano, że (...) W celu ustalenia natomiast możliwości rozpoznania jakichkolwiek kosztów w przedmiotowej sprawie, należy sięgnąć do definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. (...) To z treści ww. przepisu wynika, że wydatki na nabycie umarzanych udziałów, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie rozpoznaje bowiem przychodu do opodatkowania, natomiast wobec braku przychodu, nie jest możliwe rozpoznanie kosztu jego uzyskania. Jak wskazał organ w niniejszej interpretacji, opodatkowana przy operacji zbycia udziałów w celu umorzenia jest nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ze zbycia udziałów (akcji) ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów (akcji). W przedmiotowej sprawie natomiast nie wystąpi nadwyżka, bowiem Wnioskodawca wskazał, że uzyskane przez niego wynagrodzenie ma wartość niższą niż wartość, za jaką Wnioskodawca nabył umarzane udziały. Podsumowując, w niniejszej sprawie należy uznać, że po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zarówno przychód (stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p.), jak i koszt uzyskania przychodów, stosownie do treści art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2017 r., 2461-IBPB-1-3.4510.22.2017.1.JKT, w której wskazano, że: (...) ze względu na treść art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, umorzenie udziałów (niezależnie od wysokości wynagrodzenia umorzeniowego) nie może spowodować powstania straty podatkowej. (...) Skoro zatem, wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia będzie niższe od poniesionych wydatków na nabycie tych udziałów wówczas Wnioskodawca, z uwagi na brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu nadwyżki wydatków na nabycie tych udziałów nad otrzymanymi kwotami. W takim przypadku, nie wykaże w ogóle przychodu podatkowego i jednocześnie nie będzie miał prawa do uznania kwoty wydatków za koszt uzyskania przychodów. Jednocześnie, ze względu na art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, umorzenie udziałów (niezależnie od wysokości wynagrodzenia umorzeniowego) nie może spowodować powstania straty podatkowej.

W ocenie Spółki, Wnioskodawca powinien ustalić przychód z tytułu zbycia udziałów w Spółce Kapitałowej w celu ich umorzenia w wysokości otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały pomniejszonego o wartość wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie, Spółka nie będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości wydatków na nabycie udziałów w Spółce Kapitałowej w kwocie przewyższającej wartość otrzymanego wynagrodzenia za umorzone udziały.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § la ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj