Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.460.2019.1.PB
z 3 grudnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 30 września 2019 r. (data wpływu 3 października 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę z o.o. –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2019 r wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę z o.o.

We wniosku, złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Pana „MK” (dalej jako: „Wnioskodawca”);
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    Panią „EK”,
    Panią „AM”,
    Pana „RM”,
    (dalej jako: „Zainteresowani”, „Wspólnicy”).

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki Jawnej zarejestrowanej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…) (dalej „Spółka”). Poza Wnioskodawcą wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne (dalej łącznie „Wspólnicy”).

Spółka jest producentem opakowań z tektury litej, falistej oraz opakowań kaszerowanych (łączących tekturę litą i falistą w jedno). Spółka oferuje również kompleksowe usługi poligraficzne w technice druku offsetowego, poczynając od projektu w doskonale wyposażonym studiu graficznym, aż do wykonania gotowego produktu.

Z uwagi na rozwój Spółki i wiążącą się z nim potrzebę ograniczenia ryzyka prawnego, Wspólnicy zamierzają przekształcić formę prawną Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka z o.o.”). Przekształcenie ma nastąpić na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej „Ksh”). Z dniem przekształcenia Spółki w Spółkę z o.o., Wspólnicy Spółki staną się z mocy prawa wspólnikami w Spółce z o.o. Po przekształceniu Spółka z o.o. będzie kontynuować prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: „SSE”) w niezmienionym zakresie.

Z uwagi na transparentność podatkową Spółki, uzyskiwane przychody z prowadzonej działalności gospodarczej są ustalane na poziomie Wspólników i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej „podatek PIT”). Przychody z udziału w Spółce u każdego Wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku Spółki. Według analogicznych zasad rozlicza się koszty uzyskania przychodów związane z udziałem Wspólników w Spółce.

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w działalności prowadzonej przez Spółkę są amortyzowane. Odpisy amortyzacyjne są uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów wykazywanych przez Wspólników, proporcjonalnie do posiadanego przez Wspólników udziału w zysku Spółki. Po przekształceniu Spółki prawnym właścicielem środków trwałych stanie się Spółka z o.o.

Wnioskodawca jest zainteresowany ustaleniem, czy przekształcenie Spółki w Spółkę z o.o. skutkować będzie przyjęciem przez Spółkę z o.o. wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości przyjętej przez Spółkę oraz czy Spółka z o.o. będzie uprawniona do uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów według stawki i metody uprzednio ustalonej przez Spółkę.

Celem pełnego przedstawienia zdarzenia przyszłego Wnioskodawca pragnie dodatkowo wyjaśnić, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie SSE na podstawie uzyskanych zezwoleń, które zostały wydane na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 20października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych w związku z § 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2009 r. w sprawie powierzenia „X” udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie „X” oraz wykonywania kontroli realizacji warunków zezwolenia oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, tj.:

  1. Zezwolenia nr (…) z dnia 19 czerwca 2012 r.,
  2. Zezwolenia nr (…) z dnia 24 października 2013 r.,
  3. Zezwolenia nr (…) z dnia 29 grudnia 2016 r.

Dochody, które Wnioskodawca uzyskuje jako wspólnik Spółki, związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę na terenie SSE na podstawie ww. Zezwoleń, są zwolnione od opodatkowania podatkiem PIT na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 63a Ustawy PIT.

Interes prawny uzasadniający złożenie wspólnego wniosku o interpretację indywidualną:

Wnioskodawca składa wniosek wraz z osobami, które są Wspólnikami (dalej łącznie „Zainteresowani”). Zainteresowani składają wspólny wniosek o interpretację indywidualną, gdyż są podmiotami uczestniczącymi razem w tym samym zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku. Obecnie Zainteresowani są Wspólnikami, a po przekształceniu Spółki Zainteresowani staną się wspólnikami Spółki z o.o.

W ocenie Zainteresowanych, jako przyszłym wspólnikom Spółki z o.o. (spółki, która powstanie z przekształcenia Spółki) przysługuje im prawo do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w tym prawo do wystąpienia z wnioskiem wspólnym - co potwierdza treść art. 14n § 1 pkt 1 Op.

Zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 Op, przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki.

W wyroku z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 283/15, NSA orzekł, że „zwrot «na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki», użyty w art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa [...], należy rozumieć w ten sposób, że w kręgu osób uprawnionych do złożenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w sprawach związanych z przyszłą sytuacją spółki prawa handlowego znajdują się również wspólnicy spółki cywilnej, planujący przekształcenie tej spółki w spółkę prawa handlowego”.

Podobne stanowisko NSA zajął w wyroku z dnia 5 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2630/12, w którym stwierdził, że „«Przekształcenie», o którym mowa w art. 5841 k.s.h. [czyli przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową - przyp. własny], odpowiada pojęciu «utworzenia», którym posłużono się w art. 14n § 1 pkt 1 o.p.”.

Zdaniem Zainteresowanych wnioski wynikające z cytowanych wyżej orzeczeń można odnieść także do ich sytuacji, a zatem jako Wspólnicy Spółki planujący jej przekształcenie w Spółkę z o.o. mają prawo do uzyskania interpretacji indywidualnej w przedmiocie, którego dotyczy wniosek.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy po przekształceniu Spółka z o.o. powinna ustalić wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych Spółki przed przekształceniem i czy Spółka z o.o. będzie uprawniona do kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przed przekształceniem oraz do uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych, przy zastosowaniu stawki i metody amortyzacji ustalonej przed przekształceniem?

Zdaniem Zainteresowanych, przekształcenie Spółki w Spółkę z o.o. skutkować będzie przyjęciem przez Spółkę z o.o. wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości przyjętej przez Spółkę przed przekształceniem, a powstała z przekształcenia Spółka z o.o. będzie uprawniona do kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę oraz do uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów, przy zastosowaniu stawki i metody amortyzacji ustalonej przez Spółkę przed przekształceniem.

Zasady przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową zostały uregulowane przepisami Ksh (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 505 ze zm.)). Zgodnie z art. 551 § 1 Ksh, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie natomiast do art. 552 Ksh spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z dniem przekształcenia, tj. wpisu spółki przekształconej do rejestru. Na podstawie art. 553 § 1 Ksh spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, zaś zgodnie z § 3 tego przepisu wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie stanowi więc jej likwidacji, lecz prowadzi do jej kontynuacji w innej, nowej formie prawnej. Majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Innymi słowy przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową polega wyłącznie na modyfikacji formy ustrojowej spółki, a nie na rozwiązaniu spółki i utworzeniu w jej miejsce nowej. Jest to więc tożsamy podmiot, funkcjonujący po przekształceniu w nowej formie prawnej.

Szczegółowo kwestia sukcesji praw i obowiązków podatkowych związanych z przekształceniami podmiotowymi uregulowana została w Op (Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.)).

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 Op, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Zasadę wyrażoną w tym przepisie określa się mianem uniwersalnej sukcesji podatkowej spółki przekształconej.

Przekształcenie takie nie skutkuje jednak likwidacją spółki przekształcanej, a utratą przez nią bytu prawnego w następstwie wpisu do rejestru spółki przekształconej. Jednakże sukcesja uniwersalna nie dotyczy praw i obowiązków wspólników, przysługujących im jako podatnikom podatku PIT (przykładowo prawa do odliczeń od dochodu). Prawa i obowiązki wspólników, jako podatników podatku PIT, pozostają przy tych wspólnikach i nie przechodzą na spółkę z o.o.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 Ustawy CIT (Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 ze zm.)), w razie przekształcenia formy prawnej dokonywanego na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Jak z kolei stanowi art. 16g ust. 18 Ustawy CIT, przepis ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego.

Stosownie natomiast do art. 16h ust. 3 Ustawy CIT podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Z przedstawionego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego i z przytoczonego powyżej przepisu Op wynika, że przekształceniu Spółki w Spółkę z o.o. towarzyszyć będzie pełna sukcesja podatkowa, a zatem spełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 16g ust. 18 Ustawy CIT.

Oznacza to, że Spółka z o.o., zgodnie z art. 16h ust. 3 Ustawy CIT, będzie kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez Spółkę przed przekształceniem oraz będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów. Tym samym będzie uprawniona do uwzględniania wartości tych odpisów w kosztach uzyskania przychodów.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 7 lutego 2019 r., znak: 0111-KDIB2- 3.4010.387.2018.4.KK, w której organ stwierdził:

„(…) w przypadku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową (w tym w spółkę z o.o.) występuje tzw. «kontynuacja amortyzacji». tj. spółka kapitałowa powstała na skutek przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcany oraz uwzględnia dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych, stosowaną przez poprzednika prawnego (art. 16h ust. 3d w zw. z art. 16h ust. 3 oraz w zw. z art. 16g ust. 9 u.p.d.o.p.)”.

Cytowana interpretacja dotyczy przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., jednak ze względu na tożsamość stosowanych regulacji prawnych wynikające z niej wnioski znajdują odniesienie również do przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o.

Analogiczny pogląd wyrażony został przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 21 marca 2018 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.77.2018.2.MS. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca podał, że zamierza przekształcić prowadzoną przez siebie jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca wyjaśnił, że w konsekwencji dokonanego przekształcenia spółka z o.o. stanie się właścicielem m.in. środków trwałych stanowiących majątek przekształcanego przedsiębiorstwa, wykorzystywanych przez wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., które zostanie przeprowadzone w trybie art. 5841 i nast. Ksh, zastosowanie znajdzie zasada tzw. „kontynuacji amortyzacji” w stosunku do amortyzowanych środków trwałych, co oznacza, że spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez wnioskodawcę i uwzględniać dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych stosowaną przez wnioskodawcę.

W przywołanej powyżej interpretacji organ uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie, odstąpił od sporządzania uzasadnienia prawnego tej oceny i tym samym w całości potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:

„Jak wskazano w art. 16h ust. 3 Ustawy o CIT w zw. z ust. 3d. w sytuacji przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, podmiot powstały z przekształcenia (Spółka), w przypadku o którym mowa w art. 16g ust. 1 pkt 4b lit. a) Ustawy o CIT, dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 Ustawy o CIT. Wobec tego, kontynuacja amortyzacji będzie miała zastosowanie do tych rzeczy/praw, które były amortyzowane przez poprzednika prawnego. Jeżeli w działalności gospodarczej były wykorzystywane rzeczy lub prawa, które nie były amortyzowane. Spółka powstała po przekształceniu będzie miała prawo przyjąć wartość początkową tych rzeczy/praw w wysokości wydatków na ich nabycie lub wytworzenie i amortyzować „od początku”. (...) W konsekwencji Spółka powstała na skutek przekształcenia Wnioskodawcy, dla środków trwałych przyjmie wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne oraz będzie kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez Wnioskodawcę oraz uwzględniać dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych, stosowaną przez Wnioskodawcę.”

Podobne stanowisko zostało wyrażone także w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 stycznia 2017 r., znak: 1462- IPPB1.4511.1164.16.1.KS;
  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 czerwca 2017 r., znak: 0112- KDIL5.4010.35.2017.2.KS.

Podsumowując, przy uwzględnieniu, że:

  • zarówno na gruncie przepisów Kodeksu spółek handlowych, jak i na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej przekształcenie spółki osobowej prawa handlowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z sukcesją generalną (uniwersalną) w zakresie praw i obowiązków ,
  • Spółka z o.o. amortyzować będzie te same środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które przed przekształceniem są amortyzowane przez Spółkę,

należy uznać, że - po przekształceniu Spółki w Spółkę z o.o. - Spółka z o.o. przyjmie jako wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wartości przyjęte przez Spółkę przed przekształceniem, a także będzie uprawniona do kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę oraz do uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów według stawki i metody ustalonej przez Spółkę przed przekształceniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Zainteresowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj