Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.375.2019.4.BB
z 23 grudnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14 r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 11 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.), uzupełnionym 13 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z naniesieniami oraz wyposażeniem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z naniesieniami oraz wyposażeniem.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 27 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.588.2019.2.MMA, 0111-KDIB4.4014.375.2019.3.BB wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 13 grudnia 2019 r.

We wniosku wspólnym złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Spółka zagraniczna

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Charakterystyka Zbywcy i Nabywcy oraz planowanej transakcji.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: ,,Zbywca”) jest osobą prawną z siedzibą w Niemczech. Działalność Zbywcy obejmuje tworzenie funduszy inwestycyjnych, zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, jak również ich reprezentowanie. Jednym z funduszy utworzonych i zarządzanych przez Zbywcę jest nieruchomościowy fundusz inwestycyjny z siedzibą w Niemczech (dalej: Fundusz). Fundusz inwestuje na polskim rynku nieruchomości (za pośrednictwem Zbywcy działającego w imieniu własnym, lecz na rachunek Funduszu) poprzez nabywanie nieruchomości położonych w Polsce. Nieruchomości nabyte przez Zbywcę na rachunek Funduszu są następnie wykorzystywane do komercyjnego wynajmu znajdującej się w nich powierzchni użytkowej. Fundusz nie ma samodzielnej osobowości prawnej, gdyż jest to fundusz inwestycyjny typu umownego. Dlatego też Fundusz nie może samodzielnie, we własnym imieniu, nabywać praw w rozumieniu prawa cywilnego, czy też zaciągać zobowiązań. W konsekwencji, aktywa Funduszu są formalnie własnością Zbywcy, lecz utrzymywane są one oddzielnie i zarządzane na rachunek Funduszu. Wszelkie działania prawne Zbywcy w odniesieniu do przedmiotowych nieruchomości dokonywane są w imieniu Zbywcy na rachunek Funduszu.

Zbywca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce. Zbywca prowadzi swoją działalność w Polsce poprzez oddział pod nazwą (…) Sp. z o.o., oddział w Polsce.

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Nabywca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Przedmiotem działalności Nabywcy, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności są:

  • 70.22.Z. – pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarzadzania;
  • 41 – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków;
  • 62 – działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana;
  • 63 – działalność usługowa w zakresie informacji;
  • 68 – działalność związana z obsługa rynku nieruchomości;
  • 73 – reklama, badanie rynku i opinii publicznej;
  • 74 – pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna;
  • 78 – działalność związana z zatrudnieniem;
  • 82 – działalność związana z administracyjna obsługa biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej;
  • 96 – pozostała indywidualna działalność usługowa.

Nabywca planuje prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie budynków biurowo-usługowych, która będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w związku
z czym dokonana zostanie zmiana aktu założycielskiego Nabywcy w zakresie działalności Nabywcy.

Wniosek dotyczy planowanej transakcji (dalej: ,,Transakcja”) sprzedaży przez Zbywcę (działającego w imieniu własnym, lecz na rachunek Funduszu):

  1. prawa użytkowania wieczystego do gruntu, w skład którego wchodzą, stanowiące organizacyjną całość, działka 1 i działka 2, dla którego Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: ,,Grunt”),
  2. prawa własności budynku usługowego położonego wyłącznie na działce 1 (dalej „Budynek”), stanowiącej część Nieruchomości (zdefiniowanej poniżej), o powierzchni zabudowy 944 m2 (dalej ,,Budynek”),
  3. infrastruktury towarzyszącej w postaci budowli oraz urządzeń zlokalizowanych na Gruncie (dalej: ,,Budowle”), w skład których wchodzą:
    • znajdujące się na działce 1 i na działce 2: powierzchnia utwardzona terenu (powierzchnia utwardzona kostką bauma i płytami kamiennymi), rampa zjazdowa do garażu, ogrodzenie terenu,
    • znajdująca się dodatkowo na Działce 2 ławka betonowa.


W dalszej części wniosku prawo użytkowania wieczystego Gruntu, Budynek i Budowle będą określane łącznie jako „Nieruchomość”.

Na Działce 2 posadowione są w gruncie instalacje teletechniczne oraz sieć ciepłownicza, które nie należą do Zbywcy.

Nabywca i Zbywca nie są i na moment Transakcji nie będą podmiotami powiązanymi. W dalszej części wniosku Zbywca i Nabywca są łącznie określani jako „Zainteresowani”. Zarówno Nabywca, jak i Zbywca będą w momencie zawarcia Transakcji zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni i będą spełniać ustawową definicję podatnika zawartą w art. 15 ustawy od towarów i usług. Nabywca i Zbywca nie prowadzą działalności częściowo lub całkowicie zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zbywca posiada siedzibę oddziału w innym miejscu niż położenie Nieruchomości ale prowadzi działalność opodatkowaną na Nieruchomości.

Okoliczności nabycia Nieruchomości przez Zbywcę.

Nieruchomość została nabyta przez Zbywcę w 2011 r. na podstawie aktu notarialnego z 30 czerwca 2011 r. sporządzonego przez Notariusza. W momencie nabycia Nieruchomości nazwa Zbywcy brzmiała (…), która następnie została zmieniona w 2015 r. na (…) i w 2018 r. na obecną nazwę. Transakcja zakupu Nieruchomości była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia/zwrotu podatku naliczonego na nabyciu tej Nieruchomości i Zbywca skorzystał z tego prawa. Sposób opodatkowania nigdy nie został zakwestionowany przez organy skarbowe, a Zbywca nie był zobligowany do dokonania korekty deklaracji w związku z transakcją.

Po nabyciu Nieruchomości Zbywca wynajmował powierzchnię użytkową Budynku na rzecz najemców. Usługi wynajmu były opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zbywca planuje kontynuować działalność w zakresie wynajmu powierzchni użytkowej Budynku do dnia planowanej sprzedaży Nieruchomości.

Zbywca nie ponosił wydatków na ulepszenie Nieruchomości, o których mowa w art. 2 pkt 14 lit. b) i art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) ustawy od towarów i usług, tj. wydatków, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej Nieruchomości, i wydatki takie nie zostaną poniesione do dnia dokonania Transakcji.

Najem i utrzymanie Nieruchomości.

Jak wskazano powyżej, powierzchnia użytkowa Budynku wchodzącego w skład Nieruchomości jest przedmiotem wynajmu komercyjnego. Zawarte są następujące umowy najmu:

  1. Umowa najmu zawarta 17 września 2008 r. do 31 marca 2023 r.;
  2. Umowa najmu zawarta 22 lutego 2010 r. do 31 marca 2023 r.

-zwane dalej łącznie „Umowami Najmu”.

Do dnia sprzedaży Nieruchomości Umowy Najmu nie zostaną wypowiedziane lub rozwiązane. Umowy przejdą na Nabywcę na zasadzie art. 678 § 1 ustawy Kodeks Cywilny, tj. Nabywca wstąpi w stosunek najmu w miejsce Zbywcy. Dodatkowo na Nabywcę przejdą wszystkie uprawnienia związane z zabezpieczeniami ustanowionymi w związku z najmem, w szczególności prawa z gwarancji bankowej i aktów poddania się egzekucji.

Oprócz Umów Najmu, Zbywca, zawarł również wiele umów dotyczących Nieruchomości, mających za przedmiot przede wszystkim dostawę mediów do Nieruchomości oraz świadczenie usług związanych z utrzymaniem Nieruchomości. W skład tych umów wchodzą, w szczególności:

  1. Umowy na dostawę mediów:
    1. umowa kompleksowa dostarczania ciepła;
    2. umowa świadczenia usług wodociągowo-kanalizacyjnych;
    3. umowa o świadczenie usług sprzedaży energii elektrycznej oraz świadczenie usług dystrybucji;
    4. umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych;
  2. Umowy na świadczenie usług związanych z utrzymaniem nieruchomości:
    1. umowa obsługi technicznej i konserwacji Budynku;
    2. umowa o świadczenie usług porządkowych w Budynku i na Nieruchomości wraz z odśnieżaniem;
    3. umowa o monitorowanie za pośrednictwem urządzeń transmisji alarmów i przekazywanie zgłoszeń do straży pożarnej;
    4. umowa na dostawy kompozycji florystycznych;
    5. umowa na dostawę mat w okresie zimowym;
    6. umowa na świadczenie usług ochrony osób i mienia (Budynku i Nieruchomości);
    7. umowa o zarządzanie nieruchomościami;
    8. umowa o mycie elewacji;
    9. umowa o doradztwo w zakresie ochrony przeciwpożarowej w Budynku;
    10. umowy ubezpieczenia dotyczące Nieruchomości
    • zwane dalej łącznie „Umowami Wspomagającymi”.


Umowy Wspomagające są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, jako obiektu przeznaczonego do wynajmu komercyjnego. Zgodnie z założeniami transakcji, przed sprzedażą Nieruchomości na rzecz Nabywcy, Zbywca wypowie wszystkie Umowy Wspomagające, dotyczące Nieruchomości i przejmie na siebie zobowiązanie ich wypowiedzenia, rozwiązania lub odstąpienia od nich. Wypowiedzenie, rozwiązanie lub odstąpienie od tych umów powinno nastąpić najpóźniej w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej. Skutek wypowiedzenia/rozwiązania/odstąpienia, z uwagi na wiążące Zbywcę terminy określone w Umowach Wspomagających, może nastąpić w odniesieniu do niektórych umów w późniejszym terminie.

Nabywca zakupi Nieruchomość, z którą będą związane Umowy Najmu, ale docelowo nie Umowy Wspomagające. Nabywca we własnym zakresie i własnymi siłami, celem prowadzenia działalności w zakresie wynajmu z wykorzystaniem Nieruchomości, zawrze nowe umowy zapewniające konserwację i utrzymanie Nieruchomości. W przypadku gdyby nie było możliwe zawarcie nowych umów na dostawę mediów, z związku z potencjalną przerwą w ich dostawie, Nabywca i Zbywca rozważą możliwość dokonania cesji praw wynikających z umów na dostawę mediów zawartych przez Zbywcę. Nabywca będzie posiadał pełną dowolność w zakresie wyboru kontrahentów oraz rozwiązania umów z Najemcami, z zastrzeżeniem terminów i kar w nich określonych.

Składniki majątkowe będące przedmiotem Transakcji.

Zgodnie z zamierzeniami Wnioskodawców, planowana Transakcja obejmie:

  • przeniesienie na Nabywcę prawa wieczystego użytkowania Gruntu oraz prawa własności Budynku i Budowli zlokalizowanych na Gruncie,
  • przeniesienie własności ruchomości oraz wyposażenia znajdującego się w Budynkach, należące do Sprzedającego w dniu transakcji (jeżeli wystąpią),
  • wstąpienie przez Nabywcę w miejsce Zbywcy w Umowy Najmu dotyczące powierzchni Budynku z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego,
  • przeniesienie praw z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z Umów Najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców,
  • przeniesienie praw i obowiązków ściśle związanych z Nieruchomością, a więc np.:
    • prawa z tytułu udzielonych przez wykonawców robót budowlanych gwarancji jakości lub rękojmi za wady dotyczące Budynku i Budowli,
    • prawa własności intelektualnej ściśle związane z Nieruchomością posiadane przez Zbywcę, a w zakresie uzyskanym przez niego, w tym m.in. prawa, roszczenia i obowiązki wynikające z porozumienia z projektantem Budynku, dotyczące zaangażowania projektanta (architekta) w przypadku ewentualnej modyfikacji Budynku lub ewentualnie przeniesienia praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego Budynku na polach eksploatacji wymienionych w porozumieniu, jak również prawa wynikające z gwarancji jakości dotyczące utworów związanych z Budynkami i Budowlami oraz prac wykonanych przez podmioty trzecie w związku z budową Budynku i Budowli, jak również prawo własności nośników, na których utrwalono utwory związane z Nieruchomością.



Zbywca zobowiązany będzie również do przekazania Nabywcy dokumentacji prawnej i technicznej dotyczącej Nieruchomości (w szczególności Umów Najmu, umów dotyczących zabezpieczeń, decyzji administracyjnych), dokumentacji dotyczącej kosztów eksploatacyjnych, dokumentacji budowlanej i projektowej dotyczącej Nieruchomości, Budynku, itp.

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Nabywcę:

  • należności i zobowiązań Zbywcy,
  • praw i obowiązków wynikających z umowy rachunków bankowych Zbywcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Zbywca dokonuje rozliczeń z najemcami),
  • zobowiązań Zbywcy związanych z finansowaniem nabycia Nieruchomości,
  • środków pieniężnych Zbywcy zgromadzonych na rachunkach bankowych
  • praw i obowiązków wynikających z umowy ubezpieczenia Nieruchomości,
  • tajemnic przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know-how,
  • ksiąg rachunkowych Zbywcy i innych dokumentów (np. handlowych, korporacyjnych) związanych z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej,
  • nazwy przedsiębiorstwa Zbywcy,
  • praw i obowiązków wynikających z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez Zbywcę, w tym w szczególności umów o prowadzenie rozliczeń księgowo-podatkowych,
  • praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Zbywcę w zakresie zarządzania Nieruchomością (property management) oraz zarządzania aktywami (asset management),
  • koncesji, licencji i zezwoleń,
  • patentów i innych praw własności przemysłowej,
  • majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych, za wyjątkiem dotyczących Nieruchomości, w zakresie posiadanym przez Zbywcę,
  • tajemnicy przedsiębiorstwa z wyjątkiem dotyczącej sprzedawanej Nieruchomości.

W ramach Transakcji nie dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę pracowników Zbywcy.

Oprócz Nieruchomości, Zbywca jest właścicielem/użytkownikiem wieczystym (w imieniu własnym, na rachunek Funduszu) jeszcze kilku innych nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowych), które wykorzystywane są w prowadzonej przez Zbywcę działalności w zakresie wynajmu powierzchni użytkowej. Żadna z nieruchomości Zbywcy, włączając w to Nieruchomość która będzie przedmiotem planowanej Transakcji, nie jest wyodrębniona w strukturze Zbywcy, nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności Zbywcy. Zbywca nie prowadzi również w stosunku do żadnej z nieruchomości odrębnych ksiąg rachunkowych.

Podjęcie własnej działalności przez Nabywcę po nabyciu Nieruchomości.

Po nabyciu Nieruchomości, Nabywca planuje prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pomieszczeń biurowych i usługowych znajdujących się w Budynku. Działalność ta będzie podlegać opodatkowaniu ustawy od towarów i usług. Powyższa działalność będzie prowadzona przez Nabywcę przy wykorzystaniu własnych zasobów lub przy pomocy profesjonalnych usługodawców oraz w oparciu o własny know-how wypracowany w tym zakresie. Co do zasady, w celu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem Nieruchomości, Nabywca zamierza, o ile wystąpi taka konieczność, zawrzeć własne umowy z zewnętrznymi dostawcami usług, w tym w szczególności w zakresie zarządzania Nieruchomością (property management) i zarządzania aktywami (asset management).

Nabywca zawrze także własne umowy na dostawę mediów do Nieruchomości, ponieważ zamiarem stron jest rozwiązanie przez Zbywcę umów na dostawę mediów, których jest stroną. Niewykluczone jest jednocześnie, że nowe umowy zawarte zostaną przez Nabywcę z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Zbywcy (np. w zakresie umowy na dostawę mediów). Nie wyklucza się także tymczasowego korzystania przez Nabywcę z praw wynikających z umów zawartych przez Zbywcę, które nie zostaną przez Zbywcę rozwiązane - na podstawie odpowiednich porozumień zawartych z dostawcami lub Zbywcą, przy zachowaniu odpowiednich rozliczeń między stronami - jednakże jedynie do czasu zawarcia odpowiednich nowych umów przez Nabywcę.

Zbywca i Nabywca, przed dniem sprzedaży Nieruchomości, złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy od towarów i usług tj. w zakresie, w jakim dostawa Nieruchomości będzie zwolniona z ustawy od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że opisana we wniosku sprzedaż ruchomości oraz wyposażenia znajdującego się w Budynkach wchodzących w skład przedmiotu Transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy po rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr. 4).

Zdaniem Zainteresowanych, po rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zainteresowani wskazują, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem ustawy od towarów i usług, lub też jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana ustawą od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, jeżeli strony zrezygnują ze zwolnienia z ustawy o podatku od towarów i usług Transakcji i wybiorą jej opodatkowanie stawką podstawową ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu wynikającemu z ustawy od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przywołali interpretację indywidualną.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja z 23 grudnia 2019 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.588.2019.3.MMA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku. Jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podmiotach albo na stronach umowy zamiany, albo wspólnikach spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są odpowiednio te podmioty, strony umowy zamiany albo wspólnicy spółki cywilnej – art. 5 ust. 2 tej samej ustawy.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym; przy czym jeśli kupujących jest kilku, to podmioty te są solidarnie zobowiązane do zapłaty podatku.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub jej część albo prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania planuje zbyć na rzecz Zainteresowanego będącego stroną postępowania: prawo użytkowania wieczystego gruntu, prawo własności budynku, infrastruktury towarzyszącej w postaci budowli oraz urządzeń zlokalizowanych na gruncie oraz prawo własności ruchomości i wyposażenia znajdującego się w budynkach. Opisana we wniosku sprzedaż ruchomości oraz wyposażenia znajdującego się w Budynkach wchodzących w skład przedmiotu Transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami oraz wyposażeniem (dalej: „Przedmiot Transakcji”) podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług lub czy jest z niego zwolniona, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2019 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.588.2019.3.MMA, Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazano, że:

  • planowana transakcja zbycia składników majątkowych będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy;
  • planowana transakcja, tj. sprzedaż prawa użytkowania wieczystego, Budynku i innych naniesień, będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług;
  • Zainteresowani będą mogli skutecznie zrezygnować z przysługującego im zwolnienia, w konsekwencji planowana transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług, tj. 23% na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Skoro więc omawiana we wniosku Transakcja – jak wynika z powyższej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług oraz uzupełnienia wniosku – stanowiąca sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wraz z naniesieniami, ruchomościami i wyposażeniem będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, bo strony transakcji będą mogły zrezygnować z przysługującego im zwolnienia), to do opisanej Transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w treści art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym planowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj