Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-805/11-2/ISz
z 10 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-805/11-2/ISz
Data
2011.08.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
korekta podatku
transakcja
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Uznanie wydzielonych segmentów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, opodatkowania transakcji podziału spółki poprzez wydzielenie segmentów, oraz dokonanie korekty, o której mowa w art. 91 ustawy w związku ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa;



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.05.2011 r. (data wpływu 20.05.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wydzielonych segmentów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, opodatkowania transakcji podziału spółki poprzez wydzielenie segmentów, oraz w zakresie dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ustawy w związku ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wydzielonych segmentów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, opodatkowania transakcji podziału spółki poprzez wydzielenie segmentów, oraz w zakresie dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ustawy w związku ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

1.

Wnioskodawca - T S.A. (dalej: „Spółka” lub „T”) - jest spółką dominującą w ramach grupy kapitałowej T (dalej: „Grupa T”).

W początkowym okresie istnienia Spółki, jej działalność ograniczona była do nadawania i produkcji telewizyjnej (Spółka była nadawcą jednego, ogólnodostępnego programu telewizyjnego). W wyniku dynamicznego rozwoju na przestrzeni kilkunastu lat, Spółka stała się nie tylko nadawcą szeregu programów telewizyjnych, w tym ogólnodostępnego programu telewizyjnego oraz programów tematycznych, emitowanych przez T oraz producentem wielu audycji, filmów i seriali telewizyjnych (poszerzając skalę swojej podstawowej działalności), ale osiągnęła również pozycję spółki wiodącej w Grupie T - notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych i wyznaczającej strategiczne kierunki rozwoju zarówno całej Grupy T jak i jej poszczególnych segmentów biznesowych.

Obecnie Grupa T jest wiodącą w Polsce, zintegrowaną grupą medialną, działającą w ramach pięciu głównych segmentów biznesowych:

  1. segment produkcji audycji, filmów i seriali telewizyjnych oraz nadawania i rozpowszechniania programów telewizyjnych, a także sprzedaży czasu reklamowego i sprzedaży treści programowych na różnych polach eksploatacji (czyli podstawowa działalność prowadzona przez Spółkę),
  2. segment cyfrowej płatnej telewizji satelitarnej (cyfrowa platforma nowej generacji oferująca dostęp do płatnej telewizji w Polsce - prowadzona przez inne spółki z Grupy T),
  3. segment on-line (działalność w obszarze nowych mediów - przede wszystkim w oparciu o Internet, np. portal internetowy - prowadzona przez inne spółki z Grupy T),
  4. segment telezakupy (sprzedaż produktów głównie poprzez kanał - prowadzona przez inną spółkę z Grupy T),
  5. segment korporacyjny (czyli koordynacja strategicznych funkcji zarządczych i inwestycyjnych w Grupie T, prowadzona przez Spółkę).

W związku z podwójną rolą, jaką w chwili obecnej pełni Spółka w Grupie T, koordynując na poziomie strategicznym działalność wskazanych wyżej segmentów biznesowych (por. pkt 5 wyżej) oraz prowadząc działalność nadawania programów i produkcji telewizyjnej (por. pkt 1 wyżej) - przedsiębiorstwo Spółki obejmuje dwa różne obszary działalności, tj.:

  • wskazany powyżej segment zarządzania strategicznego i inwestycji Grupy T (dalej: „Segment Korporacyjny”) oraz
  • wskazany powyżej segment produkcji audycji, filmów i seriali telewizyjnych oraz nadawania i rozpowszechniania programów telewizyjnych na podstawie udzielonych T koncesji, a także sprzedaży czasu reklamowego i sprzedaży treści programowych na różnych polach eksploatacji (dalej: „Segment Telewizyjny” albo „Stacja Telewizyjna”)

w dalszej części niniejszego wniosku zwane łącznie „Segmentami”.

Mając na względzie istotne przesłanki o charakterze ekonomicznym (w tym przejrzystość struktury Grupy T dla inwestorów giełdowych i finansowych oraz jasne określenie / podział funkcji realizowanych przez poszczególne spółki wchodzące w jej skład) rozważana jest obecnie reorganizacja Grupy T, ukierunkowana na oddzielenie Segmentu Korporacyjnego, zorientowanego na pełnienie strategicznych funkcji zarządczych i inwestycyjnych w Grupie T, od pozostałych segmentów działalności operacyjnej Grupy T.

Celem przedmiotowej reorganizacji byłoby osiągnięcie takiej struktury Grupy T, w której działalność Segmentu Korporacyjnego (prowadzone obecnie przez T) zostałaby oddzielona od Stacji Telewizyjnej i przeniesiona do odrębnej spółki, która będzie podmiotem dominującym nad spółkami prowadzącymi wskazane wyżej główne segmenty biznesowe Grupy T (czyli Segment Telewizyjny, segment cyfrowej płatnej telewizji satelitarnej, segment on-line i segment telezakupy). Jednocześnie spółka, która przejęłaby Segment Korporacyjny od T stałaby się spółką giełdową, której akcje „zastąpiłyby” akcje T notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Efektywne osiągnięcie wskazanego wyżej celu biznesowego (mając na uwadze w szczególności ograniczenia prawne wynikające z tego, że T jest spółką giełdową, a jej działalność telewizyjna jest działalnością koncesjonowaną) możliwe jest w praktyce tylko poprzez przeprowadzenie tzw. podziału przez przejęcie w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037, dalej: „KSH”) - w skutek, którego spółka podlegająca podziałowi traci swój byt prawny, a jej dotychczasowa działalność przejmowana jest w całości przez inne podmioty.

W ramach rozważanej reorganizacji, w celu właściwego przygotowania do procesu podziału, który doprowadzi do oddzielenia Segmentu Korporacyjnego od Segmentu Telewizyjnego, Spółka zamierza w pierwszej kolejności przeprowadzić organizacyjne i finansowe wyodrębnienie ww. Segmentów w strukturach dotychczasowej działalności biznesowej T na podstawie stosownej uchwały Zarządu Spółki (w sposób opisany w niniejszym wniosku). Celem tego wyodrębnienia jest optymalne przygotowanie Spółki do podziału (który jest skomplikowanym procesem prawnym) oraz ograniczenie do minimum niedogodności z tym związanych zarówno dla samej Spółki, jak i dla inwestorów.

W dalszej kolejności, po dokonaniu wyodrębnienia obu Segmentów, Spółka planuje przeprowadzić podział T w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH, w ramach, którego: (i) cała działalność Segmentu Korporacyjnego (po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu jego wyodrębnienie, wskazanych w niniejszym wniosku) zostanie przeniesiona do powiązanej spółki akcyjnej, której akcje zostaną wydane dotychczasowym akcjonariuszom T i jednocześnie wprowadzone do publicznego obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych („zastępując” akcje T) oraz (ii) cała działalność Segmentu Telewizyjnego (po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu jego wyodrębnienie, wskazanych w niniejszym wniosku) zostanie przeniesiona do innej powiązanej spółki kapitałowej (spółki przejmujące poszczególne Segmenty działalności T w wyniku podziału będą łącznie zwane dalej: „Spółkami Kapitałowymi”).

W wyniku wskazanego wyżej podziału T utraci swój byt prawny (zostanie rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego na podstawie art. 530 § 1 KSH) - działalność ww. Segmentów będzie kontynuowana w nowej strukturze kapitałowej Grupy T przez Spółki Kapitałowe.

2.

Zgodnie z planowaną reorganizacją, Segment Korporacyjny będzie odpowiedzialny za scentralizowane funkcje zarządcze i inwestycyjne na poziomie strategicznym w Grupie T, tj. w szczególności za:

  • wyznaczanie strategii i celów rozwoju Grupy T oraz nadzór nad ich wdrożeniem,
  • planowanie przedsięwzięć biznesowych dla osiągnięcia zakładanych celów strategicznych Grupy T oraz nadzór nad procesem ich realizacji,
  • planowanie oraz realizację strategicznych przedsięwzięć inwestycyjnych dla osiągnięcia zakładanych celów Grupy T,
  • sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi należącymi do Grupy T,
  • planowanie i prowadzenie polityki finansowej Grupy T w celu efektywnego zarządzania płynnością i działalnością inwestycyjną Grupy T,
  • prowadzenie działalności finansowej w ramach Grupy T, w tym udzielanie pożyczek,
  • planowanie i kontrolę procesów finansowych Grupy T, ukierunkowanych na skuteczną i efektywną realizację wyznaczonych celów,
  • kształtowanie wdrażanie polityki zarządzania ryzykiem w Grupie T,
  • nadzór i koordynację działań wizerunkowych Grupy T w zakresie kształtowania jej wizerunku w mediach (Public Relations) i relacji inwestorskich (Investor Relations),
  • wyznaczanie kierunków polityki prawnej i podatkowej w Grupie T,
  • audyt wewnętrzny Grupy T, wyznaczanie najlepszych praktyk w ramach polityki rachunkowości w Grupie T oraz konsolidację sprawozdawczości finansowej Grupy T,
  • ustalanie kluczowych procedur wewnętrznych w Grupie T oraz nadzorowanie ich przestrzegania.

Za wykonanie wyżej wymienionych zadań odpowiedzialne będą osoby przypisane do Segmentu Korporacyjnego, w szczególności Członkowie Zarządu T, menedżerowie i członkowie kadry zarządzającej, specjaliści wysokiej klasy ds. kontrolingu, zarządzania płynnością ryzykiem, public relations, investor relations, analitycy i audytorzy wewnętrzni, jak również personel pomocniczy (m.in. w zakresie administracji i księgowości) przypisany do Segmentu Korporacyjnego (łącznie kilkadziesiąt osób). Segment Korporacyjny będzie miał hierarchiczną strukturę organizacyjną określoną zgodnie z regulaminem organizacji struktury wewnętrznej w T.

Podstawową działalnością drugiego z Segmentów T (tj. Stacji Telewizyjnej) będzie produkcja audycji, filmów i seriali telewizyjnych oraz nadawanie i rozpowszechnianie programów telewizyjnych na podstawie koncesji udzielonych Spółce przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a także sprzedaż czasu reklamowego i sprzedaż treści programowych na różnych polach eksploatacji. W szczególności, Segment Telewizyjny będzie odpowiedzialny za następujące działania / aktywności realizowane przez wyspecjalizowane komórki organizacyjne Spółki:

  • nadzór nad formułą programową i prowadzenie polityki programowej T, dotyczącej ogólnodostępnego programu głównego oraz pozostałych programów tematycznych,
  • działania z zakresu marketingu reklamy i promocji T, programów telewizyjnych oraz audycji, filmów i seriali telewizyjnych,
  • tworzenie koncepcji i założeń twórczych oraz biznesowych programów telewizyjnych, w tym planowanie ramówek poszczególnych programów,
  • produkcja i realizacja treści programowych oraz wyszukiwanie i zakup gotowych formatów, audycji, filmów bądź seriali telewizyjnych,
  • zapewnienie o dystrybucji programów i treści programowych,
  • planowanie i realizowanie polityki reklamowej oraz wdrażanie planów sprzedażowych T, w tym świadczenie usług emisji reklam,
  • planowanie i kontrolę budżetową oraz zarządzanie finansami i płynnością segmentu telewizyjnego,
  • zapewnienie infrastruktury technicznej i informatycznej dla produkcji i rozpowszechniania treści programowych T,
  • zapewnienie odpowiedniej dokumentacji i katalogowania treści programowych,
  • sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi związanymi z działalnością telewizyjną T,
  • podejmowanie innych czynności niezbędnych do wywiązywania się z obowiązków wynikających z koncesji przyznanych Spółce przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Za wykonanie wyżej wymienionych zadań odpowiedzialne będą osoby przypisane do Segmentu Telewizyjnego, w szczególności Członek Zarządu T, członkowie kadry zarządzającej, wydawcy, kierownicy produkcji, redaktorzy, prezenterzy, dziennikarze, operatorzy kamer, światła, dźwięku, graficy, informatycy, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, analitycy, jak również pracownicy personelu pomocniczego (m.in. w zakresie administracji i księgowości) przypisanego do Segmentu Telewizyjnego (łącznie ponad tysiąc osób). Segment Telewizyjny będzie miał hierarchiczną strukturę organizacyjną określoną zgodnie z regulaminem organizacji struktury wewnętrznej w T.

3.

Do Segmentu Korporacyjnego oraz Segmentu Telewizyjnego będą przyporządkowane odrębne zespoły materialnych i niematerialnych składników majątkowych (stanowiące agregat praw i obowiązków przedmiotowych Segmentów), organizacyjnie i funkcjonalnie związanych z zadaniami wykonywanymi przez ww. Segmenty. Dla potrzeb planowanego podziału zasoby, które wykorzystywane są do obsługi obu Segmentów) zostaną przyporządkowane do poszczególnych Segmentów zgodnie z ich podstawowym, faktycznym przeznaczeniem, co zostanie odpowiednio odzwierciedlone w planie podziału.

Do Segmentu Korporacyjnego zostaną przyporządkowane materialne i niematerialne składniki majątkowe związane z opisanymi wyżej funkcjami zarządzania strategicznego i inwestycji, tj. w szczególności:

  • rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służące realizacji zadań zarządczych w Grupie T, w tym: samochody, telefony, sprzęt komputerowy oraz infrastruktura biurowa, system do konsolidacji finansowej,
  • aktywa finansowe, w tym: należności pożyczkowe i aktywa pieniężne,
  • aktywa inwestycyjne, w tym: należące do Spółki akcje i udziały w innych spółkach realizujących kluczowe segmenty działalności Grupy T,
  • prawa do korzystania z powierzchni biurowych i pomocniczych przez Segment Korporacyjny (tj. prawa i obowiązki z umowy(ów) najmu),
  • prawa i obowiązki (wierzytelności i długi, w tym zobowiązania pożyczkowe) wynikające z umów zawartych w związku z działalnością (funkcjami) Segmentu Korporacyjnego,
  • zobowiązania wobec osób zatrudnionych w ramach Segmentu Korporacyjnego,
  • prawa i obowiązki z umowy rachunku bankowego Segmentu Korporacyjnego (w tym środki zgromadzone na tym rachunku),
  • dokumentacja księgowa związana z działalnością Segmentu Korporacyjnego.

Do Stacji Telewizyjnej zostaną przyporządkowane materialne i niematerialne składniki majątkowe związane z opisanymi wyżej funkcjami produkcji i rozpowszechniania treści programowych w programach telewizyjnych T, tj. szczególności:

  • koncesje udzielone Spółce przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na nadawanie i rozpowszechnianie programów telewizyjnych,
  • rzeczowe aktywa trwałe służące produkcji i rozpowszechnianiu treści programowych Stacji Telewizyjnej, w tym: wyposażenie biur studiów nagraniowych, ruchome środki produkcji, infrastruktura informatyczna i technologiczna oraz sprzęt produkcyjny i realizatorski,
  • aktywa finansowe, w tym udziały w spółkach, których działalność jest związana z działalnością telewizyjną Spółki,
  • wartości niematerialne i prawne w tym: biblioteki programowe i licencje,
  • prawa służące realizacji zadań marketingowych, reklamowych i promocyjnych Stacji, w tym marki i znaki towarowe dotyczące programów oraz formatów, audycji, filmów i seriali telewizyjnych,
  • prawa do skorzystania z powierzchni biurowych i pomocniczych przez Stację Telewizyjną (tj. prawa i obowiązki z umowy(ów) najmu),
  • prawa i obowiązki (wierzytelności i zobowiązania) wynikające z umów zawartych w związku z działalnością (funkcjami) Stacji Telewizyjnej,
  • zobowiązania wobec osób zatrudnionych w ramach Stacji Telewizyjnej,
  • prawa i obowiązki z umowy rachunku bankowego Stacji Telewizyjnej (w tym środki zgromadzone na tym rachunku),
  • dokumentacja księgowa związana z działalnością Stacji Telewizyjnej.

Ze względu na to, że Segment Korporacyjny oraz Stacja Telewizyjna funkcjonują obecnie w ramach jednego podmiotu prawnego (który zakończy swój byt prawny wskutek rozważanego podziału), nie można wykluczyć trudności z bezpośrednim przypisaniem niektórych umów zawartych przez Spółkę do konkretnych Segmentów. W takich przypadkach (w zależności od konkretnych okoliczności) w celu prawidłowego uregulowania sytuacji prawnej, mogą być zawierane umowy dodatkowe, albo stosowne aneksy do umów już obowiązujących przed i po podziale Spółki. Pozostanie to bez uszczerbku dla możliwości realizowania funkcji wskazanych wyżej przez każdy z Segmentów przed i po podziale T.

4.

Spółka w swoim systemie finansowo - księgowym będzie w stanie przyporządkować do każdego z Segmentów związane z ich zasadniczą działalnością aktywa i pasywa oraz należności i zobowiązania. Zostanie również przeprowadzone przypisanie / alokowanie do ww. Segmentów w ramach wewnętrznej sprawozdawczości zarządczej poszczególnych kosztów / wydatków oraz przychodów wynikających z działalności Segmentów. Dla obydwu Segmentów działalności Spółki będą sporządzane odrębne bilanse w formie uproszczonej oraz odrębne rachunki zysków i strat.

Dla celów rachunkowości zarządczej kontrolowane będą przychody i koszty realizowane odrębnie przez każdy z ww. Segmentów. Działalność Segmentów będzie finansowana ze środków własnych Spółki w ramach odrębnych budżetów ustalanych osobno dla Segmentu Korporacyjnego i Stacji Telewizyjnej, których realizacja będzie podlegać wewnętrznej kontroli.

Segment Korporacyjny oraz Segment Telewizyjny będą dysponowały odrębnymi rachunkami bankowymi.

5.

W efekcie opisanych wyżej działań, przed dniem rozważanego podziału dojdzie do wyodrębnienia w ramach przedsiębiorstwa T dwóch Segmentów, zorganizowanych pod względem organizacyjnym i finansowym w opisany wyżej sposób, przeznaczonych do realizacji ww. zadań / funkcji. Rozważana transakcja podziału będzie obejmowała wszystkie (tj. bez wyłączeń) składniki majątku przypisane do poszczególnych Segmentów Spółki (w tym zobowiązania), służące efektywnej i samodzielnej realizacji powierzonych im zadań / funkcji.

W konsekwencji, po rozważanym podziale Spółki (w wyniku którego T utraci swój byt prawny) i przeniesieniu Segmentów do istniejących Spółek Kapitałowych z Grupy T (tj. po przeniesieniu Segmentu Korporacyjnego do istniejącej spółki akcyjnej z Grupy T oraz po przeniesieniu Segmentu Telewizyjnego do innej istniejącej spółki kapitałowej z Grupy T), Spółki Kapitałowe będą realizowały / kontynuowały dotychczasowe zadania / funkcje ww. Segmentów T, wykorzystując przejęte od T zorganizowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, przejęte umowy oraz pracowników (którzy staną się pracownikami Spółek Kapitałowych w ramach przejścia zakładów pracy zgodnie z art. 23(1) Kodeksu pracy).

W ramach wskazanej wyżej kontynuacji działalności spółka akcyjna, do której przeniesiony zostanie Segment Korporacyjny, będzie pełniła (zgodnie z założeniami reorganizacji) strategiczne funkcje zarządcze i inwestycyjne Grupy T. Zgodnie z założeniami, spółka akcyjna stanie się podmiotem dominującym w Grupie T, którego akcje będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z kolei inna spółka kapitałowa z Grupy T będzie kontynuowała - przejmując koncesje udzielone Spółce przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - działalność w zakresie nadawania i rozpowszechniania programów telewizyjnych T oraz produkcji audycji, filmów i seriali telewizyjnych, a także sprzedaży czasu reklamowego i sprzedaży treści programowych na różnych polach eksploatacji.

Do rozpoczęcia działalności ww. Spółek Kapitałowych nie będzie konieczne nabycie dodatkowych aktywów. Spółki Kapitałowe będą realizowały przychody dotychczas realizowane przez poszczególne Segmenty (w ramach przeniesionych umów) oraz dodatkowo przychody z umów zawieranych w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie, z którym przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzący w skład Segmentu Korporacyjnego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie, z którym przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzący w skład Segmentu Telewizyjnego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT...
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie, z którym przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka, w wyniku jej podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie zobowiązana do dokonania ewentualnej korekty rocznej naliczonego podatku VAT odliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z działalnością Segmentów...

Stanowisko wnioskodawcy do pytania (pytań)

Ad 1).

Zdaniem Spółki, opisany powyżej zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzący w skład Segmentu Korporacyjnego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się: „(...) organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.”

Z powyższej definicji wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  2. jest organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. jest finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  4. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniona funkcjonalnie),
  5. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zdaniem Spółki, opisany w zdarzeniu przyszłym Segment Korporacyjny spełni wszystkie ww. przesłanki, tj. będzie zorganizowanym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), wyodrębnionym w strukturze Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze - wobec tego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Za potwierdzeniem powyższego przemawiają następujące okoliczności:

Zespół składników majątkowych

Zgodnie z praktyką stosowania prawa (w tym potwierdzoną interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) przyjmuje się, iż o spełnieniu pierwszej ze wskazanych wyżej przesłanek decyduje wyodrębnienie w ramach istniejącego przedsiębiorstwa majątku (praw i zobowiązań), który ma dotyczyć działalności / funkcji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości.

Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, iż w związku z reorganizacją przedstawioną w opisie zdarzenia przyszłego - tj. planowanym oddzieleniem działalności Segmentu Korporacyjnego od działalności Stacji Telewizyjnej oraz późniejszym przeniesieniu jej do odrębnej spółki akcyjnej, która będzie podmiotem dominującym w Grupie T - w ramach przedsiębiorstwa Spółki zostanie wyodrębniona scentralizowana funkcja zarządzania i działalności inwestycyjnej na poziomie strategicznym w Grupie T (Segment Korporacyjny).

Segment Korporacyjny będzie obejmował na dzień planowanego podziału Spółki wszystkie składniki majątku (agregat praw i obowiązków, w tym zobowiązania) przypisane do Segmentu z racji pełnionych funkcji (przedstawione szerzej w opisie zdarzenia przyszłego) i odpowiednio odzwierciedlone w planie podziału.

Powyższe oznacza, iż Segment Korporacyjny będą tworzyć nie przypadkowe, ale odpowiednio dobrane (alokowane do Segmentu) składniki majątku - punktem odniesienia w powyższym doborze będzie rola, jaką składniki te odgrywają przy wykonywaniu powierzonych Segmentowi Korporacyjnemu funkcji. W konsekwencji, wchodzące w skład Segmentu Korporacyjnego składniki majątkowe, pozostające we wzajemnych relacjach z racji pełnionych przez ww. Segment funkcji, będą tworzyły wyodrębnioną całość / zespół majątku. Tym samym, wskazany wyżej zespół składników majątkowych, połączony węzłem organizacyjnym sprawowanych przez Segment Korporacyjny funkcji, pozwoli na samodzielną i efektywną realizację powierzonych funkcji (strategicznego zarządzania i inwestycji, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego).

W konsekwencji, pierwsza przesłanka zostanie spełniona.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia wyodrębnienia organizacyjnego. W praktyce stosowania prawa (w tym potwierdzonej interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) przyjmuje się jednak, iż o spełnieniu tej przesłanki można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze danego przedsiębiorstwa. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

W świetle powyższego Spółka pragnie podkreślić, iż Segment Korporacyjny stanowić będzie, po wyodrębnieniu w strukturze T w ramach przygotowania do podziału, odrębną jednostkę organizacyjną najwyższego poziomu w strukturze T (tj. segment) Segment Korporacyjny będzie miał hierarchiczną strukturę organizacyjną, określoną zgodnie z zasadami budowy struktury organizacyjnej T. Przedmiotowe wyodrębnienie organizacyjne Segmentu Korporacyjnego nastąpi od strony formalnej na mocy uchwały Zarządu T (i innych dokumentów korporacyjnych Spółki niezbędnych do pełnego wyodrębnienia Segmentu Korporacyjnego od strony formalnej).

Należy przy tym wskazać, iż Segment Korporacyjny, oparty o własną strukturę organizacyjną, będzie wyodrębniony od pozostałej działalności Spółki. W Segmencie Korporacyjnym zatrudnione będą osoby dedykowane do prac związanych z zarządzaniem strategicznym i inwestycyjnym Grupy T. W działalności operacyjnej pracownicy Segmentu Korporacyjnego wykorzystywać będą składniki majątkowe dedykowane ich działalności. Zestawienie pracowników dedykowanych do zadań Segmentu Korporacyjnego oraz wykaz materialnych i niematerialnych składników majątkowych (w tym zobowiązań) przyporządkowanych do Segmentu Korporacyjnego będzie odzwierciedlone w dokumentach korporacyjnych T.

Powyższe oznacza, iż od strony faktycznej (z racji pełnionych zadań) oraz formalnej (tj. w sposób udokumentowany stosownymi aktami korporacyjnymi Spółki), Segment Korporacyjny będzie stanowił odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki (tj. od Segmentu Telewizyjnego).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy uznać, iż Segment Korporacyjny będzie spełniał drugą ze wskazanych wyżej przesłanek, związaną z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki, niezbędną dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT.

Wyodrębnienie finansowe

Ustawa o VAT nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem wyodrębnienia finansowego. Niemniej jednak w praktyce stosowania prawa (w tym potwierdzonej interpretacjami organów podatkowych orzeczeniami sądów administracyjnych) uznaje się, iż przesłanka ta oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

W świetle powyższego Spółka pragnie podkreślić, iż jej system księgowy umożliwi identyfikację przychodów i kosztów / wydatków oraz należności i zobowiązań, wynikających z funkcji realizowanych przez Segment Korporacyjny na rzecz Grupy T oraz związanych z zespołem składników alokowanych do Segmentu Korporacyjnego zgodnie z ich podstawowym, faktycznym przeznaczeniem. Działalność Segmentu będzie finansowana ze środków własnych Spółki w ramach odrębnego budżetu Segmentu Korporacyjnego, którego realizacja będzie podlegać wewnętrznej kontroli. Przy wykorzystaniu posiadanego przez Spółkę systemu księgowego będzie możliwe przygotowanie bilansu oraz rachunku zysków i strat dla Segmentu Korporacyjnego. Dodatkowo, Segment Korporacyjny będzie posiadał odrębny rachunek bankowy.

Powyższe oznacza, iż sposób prowadzenia ewidencji księgowej Spółki pozwoli na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Segmentu Korporacyjnego, a ściślej do realizowanych przez niego faktycznie zadań.

W konsekwencji, zdaniem Spółki opisany zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Segment Korporacyjny spełnia warunek wyodrębnienia finansowego wskazany w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Ustawa o VAT nie zawiera definicji wyodrębnienia funkcjonalnego. Niemniej jednak przesłankę tę - w praktyce potwierdzonej interpretacjami prawa podatkowego oraz orzeczeniami sądów administracyjnych - należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa ma, bowiem stanowić funkcjonalnie odrębną całość. tj. ma obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz pełnione funkcje i zakres działań Segmentu Korporacyjnego nie ulega wątpliwości, iż będzie on stanowił zorganizowany kompleks składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych Spółki. Mianowicie, działalność Segmentu Korporacyjnego będzie polegała na realizacji scentralizowanych funkcji zarządczych i inwestycyjnych na poziomie strategicznym w Grupie T (przedmiotowe funkcje zostały szerzej przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego).

Należy przy tym zaznaczyć, iż Segment Korporacyjny będzie funkcjonował obok Segmentu Telewizyjnego w ramach jednego podmiotu prawnego, który zakończy swój byt prawny wskutek rozważanego podziału (Spółka zostanie rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego na podstawie art. 530 § 1 KSH). W związku z powyższym, nie można wykluczyć trudności z bezpośrednim przypisaniem niektórych umów zawartych przez Spółkę do konkretnych Segmentów, w tym do Segmentu Korporacyjnego. W takim przypadku (w zależności od konkretnych okoliczności) w celu prawidłowego uregulowania sytuacji prawnej, mogą być zawierane umowy dodatkowe, albo stosowne aneksy do umów już obowiązujących przed i po podziale Spółki. Pozostanie to bez uszczerbku dla możliwości realizowania przez Segment Korporacyjny powołanych wyżej funkcji przed i po podziale T i nie wpłynie negatywnie w jakikolwiek sposób na wyodrębnienie funkcjonalne Segmentu Korporacyjnego.

Należy, bowiem podkreślić, iż do Segmentu Korporacyjnego przydzielone zostaną wszystkie składniki materialne i niematerialne umożliwiające wykonywanie przedmiotowych funkcji (agregat praw i obowiązków) - składniki majątkowe zostały wyszczególnione w opisie zdarzenia przyszłego. Spółka pragnie przy tym wskazać, iż ww. składniki majątkowe będą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie ww. funkcji.

Powyższe oznacza, iż Segment Korporacyjny będzie stanowił funkcjonalnie odrębną całość, przeznaczoną do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań.

Należy, więc uznać, iż spełniony został kolejny warunek niezbędny dla uznania Segmentu Korporacyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem

Ostatnią cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. W zakresie tej przesłanki uznaje się (zgodnie z praktyką stosowania prawa, potwierdzoną interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych), iż część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W ocenie Spółki, opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Segmentu Korporacyjnego, połączony węzłem organizacyjnym oraz wyodrębniony finansowo i funkcjonalnie (na co Spółka wskazywała powyżej), wskazuje na wystąpienie możliwości kontynuowania / realizacji dotychczasowych zadań / funkcji Segmentu Korporacyjnego po planowanym podziale w ramach odrębnego podmiotu (tj. spółki akcyjnej) w oparciu o przejęte składniki majątku, umowy i pracowników Segmentu Korporacyjnego. W skład Segmentu Korporacyjnego wchodzić będą bowiem wszystkie aktywa i pasywa niezbędne do wykonywania przypisanych ww. Segmentowi funkcji, w tym prawa do samodzielnego korzystania z powierzchni biurowych i pomocniczych oraz należności i zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Segmentu Korporacyjnego.

W konsekwencji, przed dniem dokonania planowanego podziału T (tj. w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki), Segment Korporacyjny będzie zdolny do samodzielnego kontynuowania prowadzonej działalności w obrocie gospodarczym za pomocą posiadanych składników majątku oraz kadry zarządzającej i innych pracowników przypisanych do Segmentu Korporacyjnego. Z kolei po rozważanym podziale, ww. spółka akcyjna będzie realizowała dotychczasowe zadania i funkcje Segmentu korporacyjnego (tj. strategiczne funkcje zarządcze i inwestycyjne Grupy T) wykorzystując przejęty od Spółki zorganizowany, kompletny i samodzielny agregat / zespół składników materialnych i niematerialnych. Należy przy tym podkreślić, iż w ramach wskazanej wyżej kontynuacji działalności, spółka akcyjna stanie się podmiotem dominującym w Grupie T, którego akcje będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Powyższe oznacza, iż opisany zespół składników majątkowych wchodzących w skład Segmentu Korporacyjnego posiada zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, co wypełnia ostatnią ze wskazanych wyżej przesłanek definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Spółka pragnie podkreślić, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego Segment Korporacyjny, jako wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), odpowiada ustawowemu wzorcowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa z uwagi na:

  1. wyodrębnienie organizacyjne,
  2. wyodrębnienie finansowe,
  3. wyodrębnienie funkcjonalne, oraz
  4. zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

Powyższe oznacza, iż łącznie spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące uznanie Segmentu Korporacyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Ad 2).

Zdaniem Spółki, opisany powyżej zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzący w skład Segmentu Telewizyjnego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się: „(...) organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.”

Z powyższej definicji wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  2. jest organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. jest finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  4. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniona funkcjonalnie),
  5. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zdaniem Spółki, opisany w zdarzeniu przyszłym Segment Telewizyjny spełni wszystkie ww. przesłanki, tj. będzie zorganizowanym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), wyodrębnionym w strukturze Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze - wobec tego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Za potwierdzeniem powyższego przemawiają następujące okoliczności:

Zespół składników majątkowych

Zgodnie z praktyką stosowania prawa (w tym potwierdzoną interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) przyjmuje się, iż o spełnieniu pierwszej ze wskazanych wyżej przesłanek decyduje wyodrębnienie w ramach istniejącego przedsiębiorstwa majątku (praw i zobowiązań), który ma dotyczyć działalności / funkcji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości.

Mając na uwadze powyższe Spółka pragnie wskazać, iż w związku z reorganizacją przedstawioną w opisie zdarzenia przyszłego - tj. planowanym oddzieleniem działalności Stacji Telewizyjnej od działalności Segmentu Korporacyjnego oraz późniejszym przeniesieniu ww. wyodrębnionych Segmentów do Spółek Kapitałowych - w ramach przedsiębiorstwa Spółki zostaną wyodrębnione funkcje nadawania i rozpowszechniania programów telewizyjnych na podstawie koncesji udzielonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz produkcji audycji, filmów i seriali telewizyjnych, a także sprzedaży czasu reklamowego i sprzedaży treści programowych na różnych polach eksploatacji (Segment Telewizyjny / Stacja Telewizyjna).

Segment Telewizyjny będzie obejmował na dzień planowanego podziału Spółki wszystkie składniki majątku (agregat praw i obowiązków, w tym zobowiązania) przypisane do Segmentu z racji pełnionych funkcji (przedstawione szerzej w opisie zdarzenia przyszłego) i odpowiednio odzwierciedlone w planie podziału.

Powyższe oznacza, iż Segment Telewizyjny będą tworzyć nie przypadkowe, ale odpowiednio dobrane (alokowane do Segmentu) składniki majątku - punktem odniesienia w powyższym doborze będzie rola, jaką składniki te odgrywają przy wykonywaniu powierzonych Segmentowi Telewizyjnemu funkcji. W konsekwencji, wchodzące w skład Stacji Telewizyjnej składniki majątkowe, pozostające we wzajemnych relacjach z racji pełnionych przez ww. Segment funkcji, będą tworzyły wyodrębnioną całość / zespół majątku. Tym samym, wskazany wyżej zespół składników majątkowych, połączony węzłem organizacyjnym sprawowanych przez Segment Telewizyjny funkcji, pozwoli na samodzielną i efektywną realizację powierzonych funkcji (produkcji i rozpowszechniania programów telewizyjnych oraz działalności sprzedażowej, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego).

W konsekwencji, pierwsza przesłanka zostanie spełniona.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia wyodrębnienia organizacyjnego. W praktyce stosowania prawa (w tym potwierdzonej interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) przyjmuje się jednak, iż o spełnieniu tej przesłanki można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze danego przedsiębiorstwa. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

W świetle powyższego Spółka pragnie podkreślić, iż Segment Telewizyjny stanowić będzie, po wyodrębnieniu strukturze T w ramach przygotowania do podziału, odrębną jednostkę organizacyjną najwyższego poziomu w strukturze T (tj. segment). Segment Telewizyjny będzie miał hierarchiczną strukturę organizacyjną, określoną zgodnie z zasadami budowy struktury organizacyjnej T. Przedmiotowe wyodrębnienie organizacyjne Segmentu Telewizyjnego nastąpi od strony formalnej na mocy uchwały Zarządu T (i innych dokumentów korporacyjnych Spółki niezbędnych do pełnego wyodrębnienia Segmentu Telewizyjnego od strony formalnej).

Należy przy tym wskazać, iż Segment Telewizyjny, oparty o własną strukturę organizacyjną, będzie wyodrębniony od pozostałej działalności Spółki. W Segmencie Telewizyjnym zatrudnione będą osoby dedykowane do prac związanych z nadawaniem i rozpowszechnianiem programów telewizyjnych na podstawie udzielonych Spółce koncesji oraz produkcją audycji, filmów i seriali telewizyjnych, a także sprzedażą czasu reklamowego i sprzedażą treści programowych na różnych polach eksploatacji. W działalności operacyjnej pracownicy Segmentu Telewizyjnego wykorzystywać będą składniki majątkowe dedykowane do ich działalności. Zestawienie pracowników dedykowanych do zadań Segmentu Telewizyjnego oraz wykaz materialnych i niematerialnych składników majątkowych (w tym zobowiązań) przyporządkowanych do Segmentu Telewizyjnego będzie odzwierciedlone w dokumentach korporacyjnych T.

Powyższe oznacza, iż od strony faktycznej (z racji pełnionych zadań) oraz formalnej (tj. w sposób udokumentowany stosownymi aktami korporacyjnymi Spółki), Segment Telewizyjny będzie stanowił odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki (tj. od Segmentu Korporacyjnego).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy uznać, iż Segment Telewizyjny będzie spełniał drugą ze wskazanych wyżej przesłanek, związaną z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki, niezbędną dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT.

Wyodrębnienie finansowe

Ustawa o VAT nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem wyodrębnienia finansowego. Niemniej jednak w praktyce stosowania prawa (w tym potwierdzonej interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) uznaje się, iż przesłanka ta oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

W świetle powyższego Spółka pragnie podkreślić, iż jej system księgowy umożliwi identyfikację przychodów i kosztów / wydatków oraz należności i zobowiązań, wynikających z funkcji realizowanych przez Segment Telewizyjny oraz związanych z zespołem składników alokowanych do Segmentu Telewizyjnego zgodnie z ich podstawowym, faktycznym przeznaczeniem. Działalność Segmentu będzie finansowana ze środków własnych Spółki w ramach odrębnego budżetu Segmentu Telewizyjnego, którego realizacja będzie podlegać wewnętrznej kontroli. Przy wykorzystaniu posiadanego przez Spółkę systemu księgowego będzie możliwe przygotowanie bilansu oraz rachunku zysków i strat dla Segmentu Telewizyjnego. Dodatkowo, Segment Telewizyjny będzie posiadał odrębny rachunek bankowy.

Powyższe oznacza, iż sposób prowadzenia ewidencji księgowej Spółki pozwoli na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Segmentu Telewizyjnego, a ściślej do realizowanych przez niego faktycznie zadań.

W konsekwencji, zdaniem Spółki opisany zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Segment Telewizyjny spełnia warunek wyodrębnienia finansowego wskazany w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Ustawa o VAT nie zawiera definicji wyodrębnienia funkcjonalnego. Niemniej jednak przesłankę tę - w praktyce potwierdzonej interpretacjami prawa podatkowego oraz orzeczeniami sądów administracyjnych - należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa ma, bowiem stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. ma obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz pełnione funkcje i zakres działań Segmentu Telewizyjnego nie ulega wątpliwości, iż będzie on stanowił zorganizowany kompleks składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych Spółki. Mianowicie, działalność Segmentu Telewizyjnego będzie polegała na nadawaniu i rozpowszechnianiu programów telewizyjnych na podstawie udzielonych Spółce koncesji oraz produkcji audycji, filmów i seriali telewizyjnych, a także sprzedaży czasu reklamowego i sprzedaży treści programowych na różnych polach eksploatacji (przedmiotowe funkcje zostały szerzej przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego).

Należy przy tym zaznaczyć, iż Segment Telewizyjny będzie funkcjonował obok Segmentu Korporacyjnego w ramach jednego podmiotu prawnego, który zakończy swój byt prawny wskutek rozważanego podziału (Spółka zostanie rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego na podstawie art. 530 § 1 KSH). W związku z powyższym, nie można wykluczyć trudności z bezpośrednim przypisaniem niektórych umów zawartych przez Spółkę do konkretnych Segmentów, w tym do Segmentu Telewizyjnego. W takim przypadku (w zależności od konkretnych okoliczności) w celu prawidłowego uregulowania sytuacji prawnej, mogą być zawierane umowy dodatkowe, albo stosowne aneksy do umów już obowiązujących przed i po podziale Spółki. Pozostanie to bez uszczerbku dla możliwości realizowania przez Segment Telewizyjny powołanych wyżej funkcji przed i po podziale T i nie wpłynie negatywnie w jakikolwiek sposób na wyodrębnienie funkcjonalne Segmentu Korporacyjnego.

Należy, bowiem podkreślić, iż do Segmentu Telewizyjnego przydzielone zostaną wszystkie składniki materialne i niematerialne umożliwiające wykonywanie przedmiotowych funkcji (agregat praw i obowiązków) - składniki majątkowe zostały wyszczególnione w opisie zdarzenia przyszłego. Spółka pragnie przy tym wskazać, iż ww. składniki majątkowe będą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie ww. funkcji.

Powyższe oznacza, iż Segment Telewizyjny będzie stanowił funkcjonalnie odrębną całość, przeznaczoną do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań.

Należy, więc uznać, iż spełniony został kolejny warunek niezbędny dla uznania Segmentu Telewizyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem

Ostatnią cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. W zakresie tej przesłanki uznaje się (zgodnie z praktyką stosowania prawa, potwierdzoną interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych), iż część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W ocenie Spółki, opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Segmentu Telewizyjnego, połączony węzłem organizacyjnym oraz wyodrębniony finansowo i funkcjonalnie (na co Spółka wskazywała powyżej), wskazuje na wystąpienie możliwości kontynuowania / realizacji dotychczasowych zadań / funkcji Segmentu Telewizyjnego po planowanym podziale w ramach odrębnego podmiotu (tj. istniejącej spółki kapitałowej z Grupy T) w oparciu o przejęte składniki majątku, umowy i pracowników Segmentu Telewizyjnego. W skład Segmentu Telewizyjnego wchodzić będą bowiem wszystkie aktywa i pasywa niezbędne do wykonywania przypisanych ww. Segmentowi funkcji, w tym prawa do samodzielnego korzystania z powierzchni biurowych i pomocniczych oraz należności i zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Segmentu Telewizyjnego.

W konsekwencji, przed dniem dokonania planowanego podziału T (tj. w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki), Segment Telewizyjny będzie zdolny do samodzielnego kontynuowania prowadzonej działalności w obrocie gospodarczym za pomocą posiadanych składników majątku oraz kadry zarządzającej i innych pracowników przypisanych do Segmentu Telewizyjnego. Z kolei po rozważanym podziale, ww. spółka kapitałowa będzie realizowała dotychczasowe zadania i funkcje Segmentu Telewizyjnego wykorzystując przejęty od Spółki zorganizowany, kompletny i samodzielny agregat / zespół składników materialnych i niematerialnych.

Powyższe oznacza, iż opisany zespół składników majątkowych wchodzących w skład Segmentu Telewizyjnego posiada zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, co wypełnia ostatnią ze wskazanych wyżej przesłanek definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Spółka pragnie podkreślić, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego Segment Telewizyjny, jako wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), odpowiada ustawowemu wzorcowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa z uwagi na:

  1. wyodrębnienie organizacyjne,
  2. wyodrębnienie finansowe,
  3. wyodrębnienie funkcjonalne, oraz
  4. zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

Powyższe oznacza, iż łącznie spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące uznanie Segmentu Telewizyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Ad 3).

Spółka stoi na stanowisku, iż przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH, w ramach której: (i) cała działalność Segmentu Korporacyjnego (po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu jego wyodrębnienie, wskazanych w niniejszym wniosku) zostanie przeniesiona do powiązanej spółki akcyjnej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa oraz (ii) cała działalność Segmentu Telewizyjnego (po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu jego wyodrębnienie, wskazanych w niniejszym wniosku) zostanie przeniesiona do innej powiązanej spółki kapitałowej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa – nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”).

Uzasadnienie

1.

W pierwszej kolejności Spółka pragnie wskazać, iż przekształcenia majątkowe polegające na podziałach (w tym podział w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH), konsekwencją, których jest wystąpienie sukcesji powinny być neutralne podatkowo na gruncie ustawy o VAT, tj. nie powinny podlegać przepisom tej ustawy. Powyższe wynika z faktu, iż następca(y) prawny(i) podmiotu dzielonego kontynuuje(ą) w ramach sukcesji dotychczasową działalność(ci) gospodarczą(e) ww. podmiotu podlegającego podziałowi. W konsekwencji, z uwagi na ciągłość / kontynuację działalności gospodarczej podmiotu przekształcanego, transakcje podziału (w tym podział w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH) nie mieszczą się w zakresie definicji dostawy towarów i świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, nie powinno ulegać wątpliwości, iż rozważana przez Spółkę transakcja podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH nie podlega ustawie o VAT, ponieważ nie mieści się w zakresie art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

2.

Niezależnie od powyższego, tj. nawet w przypadku uznania, iż w odniesieniu do planowanego przez Spółkę podziału mogą mieć zastosowanie ww. przepisy ustawy o VAT, w ocenie Spółki przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja podziału nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z dyspozycją normy określonej w art. 6 ustawy o VAT, która wyłącza z opodatkowania podatkiem VAT wskazane w niej czynności.

Zgodnie z treścią powołanej wyżej normy, stanowiącej implementację dyrektyw wspólnotowych w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich Unii Europejskiej w odniesieniu do podatków obrotowych, przepisów ustawy o VAT: „(...) nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

W związku z powyższym należy uznać, iż dana transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT pod warunkiem, że:

  • dotyczy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz
  • dochodzi do zbycia tegoż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ustawa o VAT nie definiuje, co należy rozumieć poci pojęciem „transakcji zbycia”. Zgodnie jednak z praktyką stosowania prawa (w tym potwierdzoną dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów) przyjmuje się, iż „transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, obejmuje każdą czynność, zarówno odpłatną, jak i nieodpłatną, która w świetle obowiązujących przepisów skutkuje przeniesieniem własności majątku przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zgodnie, bowiem z ugruntowaną linią interpretacyjną, pojęcie transakcji zbycia, którym posłużono się w treści powołanego wyżej przepisu, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”. Nie ma przy tym znaczenia forma przedmiotowego zbycia - przykładowo, podatkowi nie będą podlegać transakcje sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a także dotyczące ich transakcje aportu, zamiany, czy darowizny. Podkreśla się przy tym, iż ww. zasada nieopodatkowania podatkiem VAT dotyczy tych transakcji, których przedmiot obejmuje przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, oraz w których nabywca ma zamiar dalszego prowadzenia przejętej działalności.

Mając na uwadze powyższe, rozważana przez Spółkę transakcja podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH mieści się - zdaniem Spółki - w zakresie dyspozycji normy określonej w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (zakładając, iż podział Spółki wchodzi w zakres opodatkowania VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Nie powinno, bowiem ulegać wątpliwości, iż przewidziany w art. 529 § 1 pkt 1 KSH podział dokonywany - w opisanej w zdarzeniu przyszłym sytuacji Spółki - przez przeniesienie całości majątku T na dwie istniejące Spółki Kapitałowe, powoduje przeniesienie własności majątku poszczególnych Segmentów na ww. Spółki Kapitałowe w ramach sukcesji, przez co mieści się w zakresie ww. „transakcji zbycia”.

Dodatkowo, zarówno (i) Segment Korporacyjny (po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu jego wyodrębnienie, wskazanych w niniejszym wniosku), jak i (ii) Segment Telewizyjny (po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu jego wyodrębnienie, wskazanych w niniejszym wniosku), stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (co zostało przez Spółkę wykazane w ramach prezentowania stanowiska w zakresie pytania pierwszego i drugiego). W wyniku wskazanego wyżej podziału, T utraci swój byt prawny a działalność ww. Segmentów będzie kontynuowana w nowej strukturze kapitałowej Grupy T przez Spółki Kapitałowe.

Podsumowanie

Mając na uwadze powyższe, nie powinno ulegać wątpliwości, iż rozważana transakcja podziału nie mieści się w zakresie art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 i art. 8 ustawy o VAT, wobec czego nie podlega ustawie o VAT. Nawet w przypadku przyjęcia odmiennego stanowiska w powyższym zakresie, planowana przez Spółkę transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na dyspozycję art. 6 ustawy o VAT. W konsekwencji, Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania należnego podatku VAT w związku z planowaną transakcją podziału.

Ad 4).

Zdaniem Spółki okoliczność, iż składniki majątkowe wchodzące w skład Segmentu Korporacyjnego oraz Segmentu Telewizyjnego zostaną wydzielone i przeniesione do Spółek Kapitałowych w ramach podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH nie spowoduje utraty prawa Spółki do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych składników majątkowych, tj. Spółka nie będzie zobowiązana do korekty podatku VAT naliczonego.

Uzasadnienie

Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy „nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Jednocześnie, zgodnie z art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT, w przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów opodatkowanych podatkiem VAT związanych zarówno z czynnościami, w stosunku, do których przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku jak i czynnościami w stosunku, do których takie prawo nie przysługuje, jest on uprawniony jedynie do częściowego odliczenia podatku naliczonego oraz jest obowiązany do dokonania odpowiedniej korekty podatku naliczonego w kolejnym roku lub latach (w przypadku środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz gruntów). Zgodnie z art. 91 ust. 9 Ustawy o VAT „w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta podatku naliczonego określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Z powyższego wynika, że w przypadku konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, a więc w przypadku gdy „zbywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa” miał częściowe prawo do odliczenia tego podatku, obowiązek korekty ciąży na „nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

W konsekwencji, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 1 KSH, w wyniku której Segmenty, tj. Segment Korporacyjny i Segment Telewizyjny, zostaną przeniesione do Spółek Kapitałowych, nie powinna wywoływać jakichkolwiek skutków dla T jako „zbywcy zorganizowanych części przedsiębiorstwa” w zakresie podatku VAT naliczonego (t>. Spółka nie będzie zobowiązana do jakiejkolwiek korekty VAT naliczonego odliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych z Segmentami).

Powyższa argumentacja znajduje również uzasadnienie na gruncie art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie, bowiem z tym przepisem, osobie, której przekazano towary (w ramach transakcji dotyczącej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyłączonej z opodatkowania), jest traktowana jako następca prawny przekazującego. W związku z tym, transakcja dotycząca przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinna być neutralna dla obu stron transakcji (sama w sobie nie wpływająca na prawo do odliczenia podatku naliczonego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj