Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.427.2019.3.DW
z 3 stycznia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2019 r. (data wpływu 16 października 2019 r.), uzupełnionym w dniu 29 listopada 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 listopada 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


W Uniwersytecie Y (Uczelni) zgodnie z regulaminem pracy nauczyciela akademickiego obowiązuje system zadaniowego czasu pracy, a zakres zadań wynika ze stanowiska pracy.


W Uczelni wyróżnia się trzy grupy stanowisk pracy, a mianowicie: badawczo - dydaktyczne, badawcze i dydaktyczne. W ramach poszczególnych grup stanowisk nauczyciela akademickiego zatrudnia się na stanowisku: profesora, profesora uczelni, adiunkta, asystenta, starszego wykładowcy, wykładowcy, lektora, instruktora. W związku z tym, zadania nauczyciela akademickiego zależą od rodzaju stanowiska w ramach danej grupy, i tak zadania dla stanowisk:


  1. badawczo - dydaktycznych - obejmują zadania dydaktyczne, badawcze i organizacyjne,
  2. badawczych - obejmują zadania badawcze i organizacyjne,
  3. dydaktycznych - obejmują zadania dydaktyczne i organizacyjne.


Zakres obowiązków dydaktycznych nauczyciela akademickiego obejmuje pensum zadania dydaktyczne.

Obowiązkiem nauczyciela akademickiego jest pełne wykonanie ustalonego dla niego pensum. Za zajęcia dydaktyczne wliczane do pensum uznaje się zajęcia prowadzone w formie: wykładów, ćwiczeń i ćwiczeń laboratoryjnych, ćwiczeń metodycznych, ćwiczeń specjalistycznych na kierunku wychowanie fizyczne, konwersatoriów, proseminariów, seminariów dyplomowych, seminariów doktoranckich, pracowni dyplomowych, zajęć terenowych, lektoratów z języków obcych, zajęć z wychowania fizycznego, obozów i warsztatów.

Poza obowiązkiem wykonania pensum, nauczyciel akademicki z tytułu zatrudnienia w Uczelni ma również obowiązek realizować zadania dydaktyczne, które w szczególności polegają na: konsultacjach dla studentów; przeprowadzaniu zaliczeń i egzaminów; terminowym sporządzaniu obowiązującej dokumentacji toku studiów; promotorstwie (opiece) nad pracami dyplomowymi oraz ich recenzowaniu; opiece nad kołami naukowymi studentów i doktorantów; pełnieniu funkcji opiekuna roku lub grupy studenckiej; pełnieniu funkcji koordynatora do spraw wymiany studentów; pełnieniu funkcji opiekuna naukowego studenta realizującego indywidualny program studiów; przygotowaniu studentów do udziału w konkursach, olimpiadach i innych formach współzawodnictwa oraz akademickich zawodach sportowych; opracowywaniu treści programowych i pomocy dydaktycznych do prowadzonych zajęć, w tym sylabusów. Nauczyciel akademicki powinien realizować zadania dydaktyczne z zachowaniem dbałości o wysoką jakość kształcenia i zgodność pracy dydaktycznej z zasadami wewnętrznego systemu zapewniania jakości kształcenia oraz jest zobowiązany do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zakresie prowadzonych zajęć dydaktycznych.


Do obowiązków badawczych nauczyciela akademickiego należy w szczególności:


  • prowadzenie oraz uczestniczenie w badaniach naukowych i pracach rozwojowych niezbędnych do własnego rozwoju naukowego i kształcenia kadr;
  • prowadzenie działań zmierzających do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania działalności badawczo-dydaktycznej i badań naukowych;
  • rozpowszechnianie wyników badań naukowych lub rozwojowych przez publikowanie ich wyników;
  • kształcenie doktorantów;
  • uczestniczenie w seminariach i konferencjach naukowych;
  • udział w komisjach (zespołach) związanych z przeprowadzanymi postępowaniami w zakresie stopni i tytułów naukowych;
  • recenzowanie prac naukowych;
  • doskonalenie własnych kwalifikacji zawodowych;
  • popularyzowanie wyników badań naukowych i rozwojowych.


Do obowiązków organizacyjnych nauczyciela akademickiego należy w szczególności:


  • praca w organach kolegialnych Uczelni oraz uczelnianych radach, komisjach i zespołach;
  • praca w komisjach rekrutacyjnych i komisjach egzaminacyjnych powoływanych w procesie rekrutacji na studia;
  • organizowanie konferencji, sympozjów, seminariów i innych form aktywności akademickiej;
  • organizowanie i uczestniczenie w akcjach promocyjnych i prezentacyjnych Uczelni;
  • pełnienie funkcji koordynatora do spraw wymiany pracowników;
  • opieka nad praktykami zawodowymi studentów;
  • działalność służąca usprawnieniu funkcjonowania Uczelni, poprawie jakości kształcenia i badań naukowych.


Z tytułu wykonywanej pracy przez nauczycieli akademickich są im przyznawane następujące składniki wynagrodzenia:


  1. wynagrodzenie zasadnicze,
  2. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
  3. dodatek stażowy,
  4. dodatki zadaniowe (specjalne), przyznawane za zadania dydaktyczne, badawcze lub organizacyjne przekraczające podstawowe zadania nauczyciela akademickiego,
  5. dodatki za pracę w komisjach rekrutacyjnych, za sprawowanie opieki nad praktykantami),
  6. dodatkowe wynagrodzenie roczne,
  7. nagrody rektora (naukowe, organizacyjne i dydaktyczne), nagrody jubileuszowe, nagrody ministra,
  8. odprawy (emerytalne, rentowe),
  9. wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (za czas urlopów, choroby) oraz ekwiwalentów za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
  10. wypłacane przez Uczelnię zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,
  11. otrzymywane przez pracownika świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zakresie w jakim świadczenia te nie korzystają ze zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych.


W dniu 1 października 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 ze zm.). Art. 116 ust. 7 wymienionej ustawy stanowi: „Wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191 i 1293)”. Również w dniu 1 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, której art. 19 stanowi: „W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, 1540, 1552 i 1629) wprowadza się następujące zmiany: (...) 4) w art. 22 ust. 9b otrzymuje brzmienie: „9b. Przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu: 1) działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa: 2) działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki; 3) produkcji audialnej i audiowizualnej; 4) działalności publicystycznej; 5) działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej: 6) działalności konserwatorskiej; 7) prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191 i 1293), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia: 8) działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej”.

Zarządzeniem nr … Rektora Uniwersytetu Y z dnia 1 października 2018 r. uregulowane i wprowadzone zostały zasady i tryb postępowania przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu nauczycieli akademickich w Uniwersytecie Y z tytułu praw autorskich w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zarządzenie reguluje m.in. proporcje wynagrodzenia z tytułu chronionych prawem autorskim wyników badań naukowych i odpowiednio chronionego tym prawem przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla poszczególnych grup pracowników, a także sposób dokumentowania i wykazywania pracodawcy realizacji tej części obowiązków pracowniczych, które objęte mogą być ochroną autorską.

Zgodnie z tym zarządzeniem wynagrodzenie zasadnicze pracownika badawczego składa się z wynagrodzenia z tytułu chronionych prawem autorskim wyników badań naukowych, stanowiącego 85% wynagrodzenia zasadniczego i pozostałej części wynagrodzenia za pracę organizacyjną nie objętą ochroną wynikającą z prawa autorskiego (§ 1 ust. 1).

Wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych składa się z wynagrodzenia z tytułu chronionych prawem autorskim wyników badań naukowych, w tym niezbędnych do prowadzenia procesu dydaktycznego - stanowiącego do 40% wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, wynagrodzenia z tytułu chronionego prawem autorskim przygotowania i prowadzenia innej aktywności dydaktycznej chronionej prawem autorskim - stanowiącego do 45% wynagrodzenia zasadniczego oraz za godziny ponadwymiarowe i pozostałej części wynagrodzenia za pracę dydaktyczną i organizacyjną nieobjętą ochroną wynikającą z prawa autorskiego (§ 1 ust. 2).

W przypadku grupy pracowników dydaktycznych wynagrodzenie zasadnicze oraz za godziny ponadwymiarowe składa się z wynagrodzenia z tytułu chronionego prawem autorskim przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych o charakterze twórczym oraz z tytułu prowadzenia innej aktywności dydaktycznej chronionej prawem autorskim, stanowiącego do 85% wynagrodzenia zasadniczego oraz za godziny ponadwymiarowe i pozostałej części wynagrodzenia za pracę dydaktyczną i organizacyjną nieobjętą ochroną wynikającą z prawa autorskiego (§ 1 ust. 3).

Zarządzenie wprowadza także obowiązek corocznego składania przez pracowników w terminie do 1 listopada indywidualnej karty dokumentacji czynności podlegających prawu autorskiemu, co uzasadnione jest koniecznością ustalenia kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, w której stwierdza wykonanie w danym roku prac określonych w aneksie do aktu mianowania lub umowy o pracę (§ 4 ust. 1). Przełożony pracownika po porównaniu treści złożonej karty z rocznym sprawozdaniem z wykonania pensum dydaktycznego i dokumentacją jednostki składa indywidualna kartę w dziale płac (§ 4 ust. 2). Przełożony pracownika potwierdza realizacje przez niego zakresu obowiązków o charakterze twórczym i jednocześnie ustala udział procentowy wynagrodzenia zasadniczego za te prace.

Wnioskodawca wskazuje, że wobec przedstawionego brzmienia przepisów wewnętrznych Uczelni w roku 2018 i w roku 2019 ustala koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym osób fizycznych w sposób wskazany w Zarządzeniu nr … Rektora Uniwersytetu Y, tj. ustalając uprzednio wysokość wynagrodzenia zasadniczego należnego za wykonywaną w ramach obowiązków służbowych pracę twórczą.

Z powyższego wynika, że pomimo wprowadzenia mocą ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. przepisu art. 116 ust. 7, zgodnie z którym wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą indywidualnym charakterze (...) płatnik kierując się regulacjami wewnętrznymi ustala procentowy udział działalności twórczej w wynagrodzeniu zasadniczym pracownika. Takie postępowanie podatnika spotyka się coraz częściej z krytyką pracowników, którzy powołują się na brzmienie art. 116 ust. 7 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wskazują, że praca na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, badawczych i dydaktycznych w całości powinna zostać uznana za pracę twórczą bez potrzeby dokumentowania, składania indywidualnej karty, ustalania i potwierdzania udziału procentowego wynagrodzenia zasadniczego za prace twórcze. Pracownicy w swojej argumentacji przywołują rozwiązania przyjęte na innych polskich uczelniach, a także stanowisko przedstawione w interpretacji indywidualnej z dnia 13 marca 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0112-KDIL3- 3.4011.14.2019.1.MM).

Mając na uwadze powyższe, Uniwersytet Y zamierza uchylić obowiązujące Zarządzenie nr … Rektora Uniwersytetu Y z dnia 1 października 2018 r. i przyjąć, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego w całości stanowi działalność twórczą, co w konsekwencji pozwoli na uznanie, że całość otrzymywanego przez nauczyciela akademickiego wynagrodzenia (100%) stanowi przychód, od którego możliwe jest określenie kosztów uzyskiwania przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami w wysokości 50% uzyskanego przychodu.



W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy dla nauczycieli akademickich zatrudnionych w grupie pracowników badawczych, badawczo - dydaktycznych i dydaktycznych na stanowisku profesora, profesora uczelni, adiunkta, asystenta, starszego wykładowy, wykładowcy, lektora oraz instruktora płatnik ma prawo zastosować do całości przychodów ze stosunku pracy 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2018, poz. 1509 ze zm.) od 1 stycznia 2019 roku, bez gromadzenia dodatkowych dokumentów w postaci oświadczeń, kart pracy, z których wynika prowadzenie działalności badawczej i/lub dydaktycznej?
  2. Czy do wszystkich przychodów ze stosunku pracy dla nauczyciela akademickiego płatnik ma prawo zastosować 50% koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania pierwszego - wprowadzenie do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 ze zm.) zapisu w art. 116 ust. 7 w brzmieniu, że „Wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1191 i 1293)” pozwala na ustalanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy przy tym uwzględnić regulację prawa podatkowego stanowiącą, że wymienione koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika łącznie w roku podatkowym nie mogą przekroczyć kwoty 85.528 zł, tj. 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Nie ma również znaczenia rodzaj zajmowanego stanowiska przez nauczyciela akademickiego, np. profesor, adiunkt, asystent, lektor itp.

Prawidłowość interpretacji płatnika potwierdza również treść art. 116 ust. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z której wynika, iż wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidulnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. l ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz pismo Ministra Finansów z dnia 15 lutego 2019 r. nr DD3.8223.31.2019 w sprawie kosztów uzyskania przychodów do części wynagrodzenia uzyskanego w ramach stosunku pracy z tytułu rozporządzania prawami autorskimi, z którego wynika, że 50% koszty uzyskania przychodu stosuje się do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego.

Stąd w przekonaniu Płatnika - wobec brzmienia przywołanych przepisów prawa, a także pisma Ministra Finansów - Uniwersytet Y winien uchylić zarządzenie nr … i stosować zasadę, zgodnie z którą całość wynagrodzenia nauczyciela akademickiego (100%) stanowi przychód, od którego możliwe jest odliczenie kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 9b pkt 8).

W konsekwencji takiego uznania Uniwersytet Y- jako płatnik - stoi na stanowisku, że zbędne jest dodatkowe dokumentowanie przez pracowników faktu wykonania pracy o charakterze twórczym. Pracownicy nie mają takiego obowiązku, albowiem charakter twórczy ich pracy wynika z przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.


Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania drugiego - w przepisie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały określone źródła przychodów, w tym m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura, renta.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowymi od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy itd., uważa się wszelkiego rodzaju wpłaty pieniężne oraz wartość pieniężną tych wypłat i świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


W związku z tym - zdaniem Uniwersytetu Y- zakres przychodów z tytułu stosunku pracy dla nauczyciela akademickiego, do których można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów obejmuje następujące jego składniki, a mianowicie:


  1. wynagrodzenie zasadnicze,
  2. dodatek za staż pracy,
  3. wynagrodzenie za godziny dydaktyczne ponadwymiarowe (nadliczbowe),
  4. dodatek zadaniowy (specjalny),
  5. dodatki za pracę w komisjach rekrutacyjnych oraz za sprawowanie opieki nad praktykantami,
  6. dodatkowe wynagrodzenie roczne
  7. nagrody rektora (naukowe, organizacyjne i dydaktyczne), nagrody jubileuszowe, nagrody ministra),
  8. odprawy (emerytalne, rentowe),
  9. wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (za czas urlopów, choroby) oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
  10. wypłacane przez Uczelnię zasiłki pieniężne z ubezpieczania społecznego,
  11. otrzymywane przez pracownika świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zakresie w jakim świadczenia te nie korzystają ze zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Wszystkie wymienione składniki są związane z wykonywaniem przez nauczycieli akademickich obowiązków (zadań) badawczych i/lub dydaktycznych i organizacyjnych w zależności od rodzaju stanowiska (badawczo - dydaktyczne, badawcze, dydaktyczne).

Z postanowień art. 116 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U., poz. 1668 ze zm.) wynika, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim. Niniejszy zapis wskazuje, że praca nauczyciela akademickiego ma twórczy charakter, a ustawowy zakres obowiązków nauczycieli akademickich wymaga podejmowania we wszystkich obszarach aktywności zawodowej (całość wykonywanych obowiązków nauczyciela akademickiego) działalności twórczej w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Nie można więc uzależniać zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów od rodzaju przychodu ze stosunku pracy, np. wynagrodzenia zasadniczego tylko od wszystkich przychodów ze stosunku pracy, gdyż wszystkie obowiązki, z którymi jest związana całość wynagrodzenia pracownika, stanowią działalność twórczą nauczyciela akademickiego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W świetle art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ww. ustawy).


Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu z tytułu:


  1. działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  2. działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
  3. produkcji audialnej i audiowizualnej;
  4. działalności publicystycznej;
  5. działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
  6. działalności konserwatorskiej;
  7. prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
  8. działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.


Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668), do podstawowych obowiązków nauczyciela akademickiego będącego pracownikiem:


  1. dydaktycznym – należy kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;
  2. badawczym – należy prowadzenie działalności naukowej lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;
  3. badawczo-dydaktycznym – należy prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów.


W myśl art. 128 ust. 1 ww. ustawy, nauczyciel akademicki, z wyjątkiem rektora, podlega ocenie okresowej, w szczególności w zakresie wykonywania obowiązków, o których mowa w art. 115, oraz przestrzegania przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także o własności przemysłowej. Ocena okresowa może być pozytywna albo negatywna.

Ponadto, nauczyciel akademicki jest obowiązany do uczestniczenia w pracach organizacyjnych na rzecz uczelni oraz stałego podnoszenia kompetencji zawodowych (art. 115 ust. 2 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

W myśl art. 116 ust. 7 ww. ustawy, wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191 i 1293).

Z postanowień ww. regulacji wynika, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim.


Zgodnie z treścią art. 136 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do składników wynagrodzenia nauczyciela akademickiego należy zaliczyć:


  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatek za straż pracy,
  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek zadaniowy,
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe albo godziny nadliczbowe,
  • dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych,
  • inne dodatki, jeżeli zostały określone w zakładowym układzie zbiorowym pracy albo regulaminie wynagradzania.


Zatem należy uznać, że wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela akademickiego stanowią element wynagrodzenia za pracę twórczą w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W konsekwencji, całość wynagrodzenia nauczycieli akademickich uzyskiwanego z tytułu realizacji ww. obowiązków jest wynagrodzeniem za pracę o charakterze twórczym, bez konieczności dokumentowania faktu powstania utworów realizowanych w ramach stosunku pracy. Wnioskodawca obliczając i odprowadzając podatek dochodowy od osób fizycznych może więc zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem art. 22 ust. 9a ustawy) do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj