Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.400.2019.4.BD
z 10 stycznia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 października 2019 r. (data wpływu – 29 października 2019 r.), uzupełnionym 30 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki przez wydzielenie.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 13 grudnia 2019 r. znak: 0114-KDIP2-1.4010.457.2019.2.JF, 0112-KDIL1-1.4012.400.537.3.MB i 0111-KDIB4. 4014.400.2019.3.BD wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 30 grudnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna – Wnioskodawca („Spółka”, „Spółka Dzielona”) jest polską spółką kapitałową, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym i podatnikiem rozliczającym w Polsce podatek dochodowy od całości swoich dochodów. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zarządzania siecią kin stacjonarnych (kina są zlokalizowane w różnych miastach w Polsce), w tym prowadzenia sprzedaży biletów wstępu do kina oraz sprzedaży towarów i usług w foyer kin.

M S.A. (dalej: MKSA) jest polską spółką kapitałową, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym, rozliczającym w Polsce podatek dochodowy od całości swoich dochodów (aktualnie MKSA jest członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej M., w skład której poza MKSA wchodzi również jej spółka zależna – M. M. Sp. z o.o.). MKSA również prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zarządzania siecią kin stacjonarnych (w różnych miastach w Polsce), w tym sprzedaży biletów wstępu do kina oraz sprzedaży towarów i usług w foyer kin.

Transakcja kupna – sprzedaży akcji Spółki.

W 2018 r. MKSA zawarła z S. Sp. z o.o. umowę kupna – sprzedaży akcji Spółki, na podstawie której S. (w zamian za zapłatę ceny) przenosi na rzecz MKSA własność akcji Spółki. Przedmiotowa umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym, którym było wyrażenie przez Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów (dalej: UOKiK) zgody na przejście własności akcji Spółki do MKSA. W przypadku braku zgody UOKiK na realizację kupna – sprzedaży akcji Spółki, umowa nie weszłaby do realizacji.

Na początku 2019 r. została wydana warunkowa decyzja UOKiK na przejście własności akcji Spółki do MKSA, w rezultacie czego doszło do wykonania wskazanej powyżej umowy kupna – sprzedaży akcji Spółki i MKSA przejęła własność akcji Spółki (MKSA jest obecnie wyłącznym akcjonariuszem Spółki). Decyzja UOKiK zobowiązuje jednak MKSA i Spółkę do wyzbycia się w sposób trwały i nieodwracalny przez Spółkę – w określonym terminie – składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych do prowadzenia kina w centrum handlowych w G. (dalej: Kino w G.) i przeniesienia działalności gospodarczej w tej lokalizacji na rzecz niezależnego podmiotu (innego niż MKSA bądź podmioty zależne od MKSA). podlegającego uprzedniej akceptacji przez UOKiK. Innymi słowy, UOKiK wyrażając zgodę na przeprowadzenie transakcji nabycia akcji Spółki przez MKSA, z uwagi na nadmierną koncentrację na obszarze G., nakazał MKSA i Spółce transfer części działalności prowadzonej przez Spółkę (Kino w G.) w tej lokalizacji do innego podmiotu (umożliwiając temu podmiotowi prowadzenie działalności kinowej w tej lokalizacji).

Rozważane warianty transferu biznesu Spółki.

Ze względu na wymagania stawiane przez UOKiK, Spółka podjęła starania zmierzające do transferu działalności Kina w G.

W pierwszej kolejności zdefiniowano krytyczne składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do prowadzenia Kina w G., które to składniki powinny zostać przeniesione przez Spółkę na rzecz niezależnego podmiotu. Do takich składników zaliczono:

  • umowę najmu powierzchni kinowej,
  • nakłady na powierzchnię kinową i środki trwałe dotyczące prowadzenia działalności kinowej (m.in. fotele),
  • system rezerwacji i sprzedaży biletów do kina,
  • zapasy towarów, które mogą być sprzedawane w foyer kina,
  • obsługę (pracownicy),
  • prawa do wyświetlania filmów w kinie,
  • systemy wsparcia umożliwiające rozliczanie zakupów i sprzedaży, jak również rozliczanie kwestii pracowniczych).

W drugiej kolejności, określono podmiot, na który mogą zostać przeniesione składniki materialne i niematerialne służące prowadzeniu Kina w G. W tym zakresie Spółka i MKSA uzgodniły z dotychczasowym akcjonariuszem Spółki, tj. S., że akcjonariusz ten jest gotowy odkupić od Spółki Kino w G. i zapewnić prowadzenie działalności gospodarczej w tej lokalizacji.

W trzecim kroku, zdefiniowano natomiast prawne możliwości przeniesienia składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu Kina w G. na rzecz dotychczasowego akcjonariusza Spółki. Uznano, że najszybszym rozwiązaniem będzie sprzedaż składników materialnych i niematerialnych służących do prowadzenia Kina w G. do S. Rozwiązaniem alternatywnym (mniej optymalnym z uwagi na czas realizacji) będzie podział Spółki poprzez wydzielenie Kina w G. na odrębną spółkę kapitałową (wraz z wydaniem udziałów w tej spółce kapitałowej do aktualnego akcjonariusza Spółki, czyli MKSA), a następnie sprzedaż udziałów w tej odrębnej spółce kapitałowej przez MKSA na rzecz S.

Oba rozwiązania i możliwość ich realizacji zostały potwierdzone z S., natomiast rozwiązaniem preferowanym była sprzedaż Kina w G. do S. (głównie z uwagi na czas realizacji rozwiązania). W tym zakresie, strony zawarły odpowiednią umowę, na podstawie której S. zobowiązała się do nabycia Kina w G. od Spółki albo w formie kupna-sprzedaży Kina w G. albo nabycia od MKSA udziałów w nowej spółce kapitałowej, do której Kino w G. zostanie wydzielone (podział przez wydzielenie).

Sprzedaż Kina w G. a podział Spółki przez wydzielenie.

Z uwagi na fakt, że umowa najmu powierzchni kinowej jest niezbędna, aby prowadzić Kino w G., musi dojść do zmiany najemcy w procesie przeniesienia składników materialnych i niematerialnych dotyczących Kina w G. W przypadku sprzedaży Kina w G. ze Spółki do S., taka zmiana najemcy jest możliwa (zgodnie z umową najmu dotyczącą Kina w G.), wyłącznie po uprzednim wyrażeniu zgody przez Wynajmującego, na cesję praw i obowiązków z umowy najmu.

Mając na względzie preferowane rozwiązanie dotyczące przeniesienia Kina w G. (sprzedaż Kina w G. do S.) oraz postanowienia umowy najmu powierzchni kinowej (Kino w G.), Spółka wystąpiła do wynajmującego z wnioskiem o wyrażenie zgody na cesję praw i obowiązków z umowy najmu przez Spółkę na rzecz S. Wynajmujący nie wyraził zgody na tę cesję.

Z racji braku zgody na cesję umowy najmu na rzecz S., alternatywnym rozwiązaniem do wdrożenia zapewniającym realizację warunków UOKiK i wynajmującego, jest podział Spółki przez wydzielenie Kina w G. do odrębnej spółki kapitałowej (której udziałowcem jest MKSA) oraz następcza sprzedaż udziałów w nowej spółce kapitałowej na rzecz S. Rozwiązanie to bowiem – z uwagi na sukcesję prawną przy podziale – może zostać zrealizowane bez konieczności uzyskiwania zgody wynajmującego na transfer (cesję) umowy najmu na nową spółkę kapitałową, do której zostanie wydzielona działalność Kina w G.

Dlatego też Spółka podjęła starania, aby dokonać formalnego podziału Spółki przez wydzielenie i wydzielić do odrębnej spółki działalność prowadzoną w ramach Kina w G.

Sposób wyodrębnienia biznesu w G.

W ramach Spółki funkcjonują centra organizacyjne (z perspektywy księgowej stanowiące odrębne MPP i MPK), którymi są poszczególne kina, w tym Kino w G. (nie jest to wyodrębnienie formalne, nie funkcjonują odrębne oddziały, możliwa jest natomiast identyfikacja kluczowych składników i przepływów dotyczących działalności poszczególnych centrów organizacyjnych), a także centrala Spółki. Centra organizacyjne zostały wyodrębnione w taki sposób, że faktycznie stanowią jednostki, które mogą prowadzić działalność w zakresie wyświetlania treści filmowych i telewizyjnych, sprzedaży towarów i usług w foyer oraz obsługi gości kina (centrala może samodzielnie prowadzić działalność wsparcia i zarządzania poszczególnymi kinami) czy bieżącego utrzymania i zarządu w zakresie swoich kompetencji.

Funkcjonuje również centrala Spółki, w ramach której skupiają się główne funkcje zarządcze oraz są zgromadzone składniki materialne i niematerialne, służące albo wsparciu poszczególnych centrów organizacyjnych albo wykorzystywanych przez więcej niż jedno centrum organizacyjne (np. umowy wspólne).

Do centrów organizacyjnych, w tym do Kina w G., przypisane są składniki materialne i niematerialne służące prowadzeniu działalności kinowej w danej lokalizacji:

  • umowy najmu oraz umowy dostawy mediów do danej lokalizacji,
  • nakłady na najmowaną powierzchnię i środki trwałe (w tym kasy fiskalne),
  • obsługa danego kina,
  • zakupy towarów i zapasy towarów dla danej lokalizacji,
  • zezwolenia i licencje na prowadzenie działalności w danej lokalizacji (np. koncesje na sprzedaż alkoholu).

Jednocześnie, składniki materialne i niematerialne służące działalności więcej niż jednego centrum organizacyjnego, przypisane do centrali Spółki to m.in.:

  • zamówienia na wyświetlanie poszczególnych filmów w danej lokalizacji (z tym, że możliwe jest precyzyjne określenie, w którym centrum organizacyjnym nastąpi późniejsze wyświetlenie danego filmu),
  • systemy rezerwacji i sprzedaży biletów,
  • umowy dotyczące pozyskiwania klientów zainteresowanych reklamą w kinie,
  • umowy dotyczące dystrybucji voucherów,
  • systemy zarządzania i wsparcia działalności operacyjnej,
  • umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi,
  • znak towarowy i oznaczenia kin,
  • kadra zarządzająca i wsparcia.

Każdorazowo możliwe jest określenie uproszczonego bilansu danego centrum organizacyjnego, jak również uproszczonego rachunku wyników takiego centrum organizacyjnego (przychody ze sprzedaży biletów, przychody ze sprzedaży towarów i usług w foyer, koszty bezpośrednie wyświetlania filmów, koszty bezpośrednie sprzedaży w foyer, koszty pracownicze dotyczące obsługi danego kina, koszty leasingu sprzętu). Dług długoterminowy nie będzie przypisywany do centrów organizacyjnych (w tym do Kina w G.), lecz będzie pozostawiony w ramach bilansu centrali Spółki. Założeniem jest, że dług terminowy był wykorzystywany do rozwoju całokształtu działalności Spółki, a nie poszczególnych centrów organizacyjnych.

Dodatkowo, dla potrzeb podziału i wyodrębnienia Kina w G. Spółka wystawi promesę zawarcia przejściowej umowy wsparcia pomiędzy Spółką i nowym podmiotem kapitałowym, na który zostanie przeniesione Kino w G. (w wyniku podziału przez wydzielenie). Na mocy umowy zawartej w wyniku promesy, Spółka może udostępniać nowemu podmiotowi te składniki materialne i niematerialne, które są alokowane do centrali Spółki a służą poszczególnym centrom organizacyjnym do realizacji działalności kinowej (takie promesy nie będą wystawiane w odniesieniu do innych centrów organizacyjnych). W szczególności, na mocy takiej umowy, nowemu podmiotowi, do którego zostanie wydzielone Kino w G., zostanie udostępniony system sprzedaży i rezerwacji biletów (względnie od razu zostanie zawarta odrębna umowa na system sprzedaży i rezerwacji biletów z nowym podmiotem), znak towarowy. W ramach umowy zostanie również uzgodniony sposób rozliczania przychodów uzyskanych ze sprzedaży i honorowania m.in. voucherów czy kart podarunkowych, jak również reklamy kinowej. Założeniem takiej umowy będzie terminowość i obowiązywanie przez pewien czas, dopóki nowy podmiot do którego zostanie wydzielone Kino w G., nie zastąpi elementów udostępnianych przez Spółkę z własnych zasobów.

Plan podziału.

Celem dokonania formalnego podziału Spółki przez wydzielenie Kina w G., Spółka ustaliła i ogłosiła plan podziału Spółki poprzez wydzielenie i przeniesienie Kina w G. na nową polską spółkę kapitałową.

Zgodnie z planem podziału na spółkę kapitałową (przejmującą) zostaną przeniesione aktywa i pasywa służące Spółce do prowadzenia działalności gospodarczej przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowiącą Kino w G. Wraz z przeniesieniem majątku przynależnego do Kina w G., spółce przejmującej przypadną prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z umów realizowanych przez tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, a także wszelkie koncesje, zezwolenia i ulgi funkcjonalnie z nią związane. Powyższe w szczególności oznacza, że wskutek podziału spółka obejmie:

  • aktywa trwałe przypisane do Kina w G.,
  • wartości niematerialne i prawne przypisane do Kina w G.,
  • składniki majątku, w tym wyposażenie przypisane do Kina w G.,
  • środki pieniężne, które w dacie wydzielenia będą zgromadzone na wydzielonym rachunku bankowym prowadzonym na potrzeby działalności Kina w G.,
  • należności związane z działalnością prowadzoną przez Kino G. M.,
  • zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez Kino G. M., umowy związane z działalnością Kina w G., w tym umowy opisane poniżej;
  • decyzje administracyjne, zezwolenia i koncesje pozostające w związku z działalnością Kina w G. (w szczególności decyzja sanitarna na prowadzenie baru z przekąskami),
  • prawa i obowiązki wynikające ze stosunków prawnych z pracownikami Spółki zatrudnionymi w ramach Kina w G.,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów, które zostały i zostaną zawarte na rzecz Kina w G. przed Dniem Wydzielenia,
  • wszelkie dokumenty i bazy danych związane z działalnością Kina w G.,
  • promesy do zawarcia umów wsparcia prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę ze spółką przejmującą.

W ramach Kina w G. do spółki przejmującej zostaną przeniesione wszelkie umowne stosunki prawne związane z funkcjonowaniem Kina w G., to jest w szczególności prawa i obowiązki wynikające z następujących umów: umowa najmu powierzchni kinowej, umowy leasingu, polisy ubezpieczeniowe, prawa i obowiązku wynikające z umowy o wdrożenie i utrzymanie systemu do zarządzania kinami, umowa rachunku bankowego prowadzonego dla Kina w G., itd.

Jednocześnie, w związku z podziałem przez wydzieleniem, nastąpi przejście zakładu pracy ze Spółki na spółkę przejmującą.

W wyniku podziału nie będą dokonywane jakiekolwiek dopłaty do kapitału spółki otrzymującej Kino w G.

Wykonanie planu podziału.

W wykonaniu planu podziału, dojdzie do podziału Spółki przez wydzielenie i przeniesienia składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Kina w G., jak również realizacji promesy zawarcia umowy wsparcia ze Spółką, na nowy podmiot kapitałowy (zostanie zawarta ta umowa).

Do spółki przejmującej przejdą wszystkie składniki materialne i niematerialne przypisane do centrum organizacyjnego (Kino w G.), z wyjątkiem koncesji na sprzedaż alkoholu. Koncesja na sprzedaż alkoholu (z uwagi na swoją nieprzenoszalność) w lokalizacji Kina w G. zostanie pozyskana przez nową spółkę. Jednocześnie, przez nową spółkę zostanie również zawarta umowa z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (spółka będzie mieć odrębną umowę z każdą organizacją i samodzielnie wynegocjuje warunki). Na nową spółkę nie są również przenoszone roszczenia wybranych organizacji zbiorowego zarządzania w stosunku do Spółki z tytułu braku uregulowania zobowiązań z tytułu korzystania z określonych praw autorskich i pokrewnych (te roszczenia pozostaną na Spółce).

Wraz z podziałem Spółki i przeniesieniem na nowy podmiot Kina w G., akcjonariuszowi Spółki (tj. MKSA) zostaną wydane udziały w nowym podmiocie.

Jednocześnie, aktualna działalność Spółki obejmująca m.in. sprzedaż biletów do kina oraz sprzedaż towarów i usług w foyer kin, będzie prowadzona przez Spółkę (kilkanaście kin). W związku z podziałem Spółki, dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego Spółki i zmniejszenia ilości akcji posiadanych przez wyłącznego akcjonariusza Spółki, tj. MKSA (nie będą dokonywane dopłaty do kapitału nowej spółki kapitałowej przejmującej Kino w G.).

Dalsza działalność Spółki i Kina w G.

Po dokonaniu formalnego podziału Spółki poprzez wydzielenie Kina w G. do innej spółki kapitałowej (będzie to spółka kapitałowa – S. I. Sp. z o.o.), której udziałowcem jest MKSA, Spółka dalej będzie prowadzić działalność gospodarczą w takim samym zakresie jak wcześniej (z tym, że nie będzie prowadzić sprzedaży biletów wstępu do kina oraz towarów i usług w Kinie w G.).

Nowa spółka, która przejmie Kino w G., również będzie prowadzić działalność w zakresie wyświetlania filmów, korzystając w okresie przejściowym ze wsparcia Spółki (m.in. korzystając ze znaku towarowego na zasadzie licencji). Udziałowcem tej spółki, po zbyciu jej udziałów przez MKSA, będzie S.

W uzupełnieniu wniosku z 30 grudnia 2019 r. Wnioskodawca wskazał m.in., że podstawą prawną planowanego podziału Spółki przez wydzielenie jest art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy, w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podział Spółki przez wydzielenie i przeniesienie Kina w G. na nową spółkę kapitałową, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podział Spółki przez wydzielenie i przeniesienie Kina w G. na nową spółkę kapitałową, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W ślad za art. 1 ust. 1 pkt 1 lit k) i pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki uważa się:

  • przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
  • przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W świetle powyższego ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych pomija inną kategorię czynności restrukturyzacyjnych uregulowaną przepisami Kodeksu spółek handlowych, tzn. podział spółki.

Biorąc pod uwagę wyżej opisane zdarzenie przyszłe oraz treść przytoczonych przepisów, jednoznacznie wynika z tego, iż w zakresie umowy spółki i jej zmiany opodatkowaniu podlegają wyłącznie te czynności, które zostały wymienione wprost w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu wskazanych czynności nie należy podział spółek przez wydzielenie.

Należy więc stwierdzić, że wskazane we wniosku planowane działanie restrukturyzacyjne polegające na podziale Spółki poprzez wydzielenie i przeniesienie Kina w G. na nową spółkę kapitałową, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przywołał dwie interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, Organ przywołał powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosowanie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania,
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej,
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczpospolitej polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
    • także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.



Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 505, ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach restrukturyzacji planowane jest przeprowadzenie podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Wskutek tego podziału Kino w G. zostanie wydzielone do nowej spółki kapitałowej jako spółki przejmującej. Wraz z przeniesieniem majątku przynależnego do Kina w G., spółce przejmującej przypadną prawa, obowiązki, należności i zobowiązania wynikające z umów realizowanych przez tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, a także wszelkie koncesje, zezwolenia i ulgi funkcjonalnie z nią związane (z wyjątkiem koncesji na alkohol). Wraz z podziałem Spółki i przeniesieniem na nowy podmiot Kina w G., akcjonariuszowi Spółki zostaną wydane udziały w nowym podmiocie.

Mając na uwadze przywołane przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki.

Zatem należy się zgodzić ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wskazane we wniosku planowane działanie restrukturyzacyjne polegające na podziale Spółki poprzez wydzielenie i przeniesienie Kina w G. na nową spółkę kapitałową, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj