Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4012.479.2019.2.MAZ
z 6 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 listopada 2019 r. (data wpływu – 26 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem z 21 stycznia 2020 r. (data wpływu – 21 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątku osobistego wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątku osobistego wspólników. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 21 stycznia 2020 r. (data wpływu – 21 stycznia 2020 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 10 stycznia 2020 r., znak: 0111-KDIB3-3.4012.479.2019.1.MAZ.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (zmienione w piśmie z 21 stycznia 2020 r.):

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej … Spółka Jawna (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie działalności medycznej. Jedynymi wspólnikami spółki są … . Działalność Wnioskodawcy w całości jest zwolniona z podatku VAT. Ponadto Spółka w niewielkim zakresie prowadzi działalność, która nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, jednakże z uwagi na niewielki obrót z tego tytułu, tj. nieprzekraczający 200 000,00 zł korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej Spółka dokonała zakupu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu …, położonej w … oraz własności położonego na niej budynku, dla których Sąd Rejonowy w … Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę nr …, w którym obecnie prowadzona jest działalność medyczna. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wspólnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego środka trwałego, które pomniejszają uzyskiwane przychody z prowadzonej działalności gospodarczej wspólników w formie spółki jawnej.

Przy zakupie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności położonego na niej budynku, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż nie prowadziła działalności opodatkowanej VAT. Ponadto od czasu zakupu do teraz dokonywała nakładów, które przekraczały 30% wartości początkowej budynku, jakkolwiek w tym zakresie nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nadal nie prowadzi działalności opodatkowanej, zatem wszelkie nakłady czynione na budynek nie stanowią podstawy odliczenia podatku VAT.

Obecnie planowana jest zmiana modelu biznesowego działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólników Spółki. Planują m.in. przekształcić spółkę jawną w inną spółkę osobową nieposiadającą osobowości prawnej, niebędącą podatnikiem podatku dochodowego, do której przystąpi nowy wspólnik. Sposób opodatkowania dochodów wspólników nie ulegnie zmianie.

Przed przekształceniem Spółki, wspólnicy zamierzają przesunąć przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własność położonego na niej budynku z majątku Spółki do majątku prywatnego małżonków. Każdy z nich otrzyma udział ½ prawa użytkowania wieczystego oraz ½ własności budynku. Pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska.

Po przesunięciu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności położonego na niej budynku do majątku prywatnego wspólników i przekształceniu Spółki jawnej w inną spółkę osobową, będą wykorzystywane przez jednego z małżonków do nowej działalności gospodarczej lub budynek zostanie wynajęty w ramach najmu prywatnego, bądź prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własność położonego na niej budynku zostaną wniesione aportem do nowej spółki osobowej (Wnioskodawcy jeszcze nie zdecydowali w tym zakresie).

W uzupełnieniu wniosku z 21 stycznia 2020 r. Wnioskodawca podał, że wycofanie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności położonego na niej budynku, z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników, nastąpi w ten sposób, że wspólnicy tej spółki podejmą odpowiednią uchwałę, wystawią fakturę wewnętrzną i podpiszą akt notarialny o nieodpłatnym przeniesieniu własności prawa użytkowania wieczystego i własności budynku na rzecz wspólników.

Wspólnicy nie będą z tego tytułu wpłacać do spółki jakichkolwiek środków pieniężnych. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności budynku będzie nieodpłatne. Umowa dotyczyć będzie nieodpłatnego przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynku. Nie będzie miała formy umowy darowizny ani umowy sprzedaży.

Wspólnicy podejmą jednomyślną uchwałę, z której wynikać będzie, że postanawiają przenieść nieodpłatnie na swoje własne potrzeby, do majątków prywatnych, prawo użytkowania wieczystego działki oraz własność posadowionego na niej budynku. Przeniesienie ww. nastąpi wg proporcji w udziale w nieruchomości, odpowiednich do przysługujących poszczególnym wspólnikom udziałów w zyskach i stratach w Spółce.

Z uchwały będzie wynikać także, iż nieodpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku z majątku Spółki do majątków prywatnych (na potrzeby własne) wspólników Spółki nastąpi w drodze zawarcia umowy nienazwanej, innej niż umowa darowizny. Jest to uzasadnione faktem, iż na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników nie otrzyma bowiem przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników, a wszyscy wspólnicy utrzymają swój stan posiadania.

W celu wykonania uchwały wspólników zostanie zawarta umowa w formie aktu notarialnego nieodpłatnego przeniesienia przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego działki i własności budynku ze spółki na rzecz jej wspólników. Będzie to umowa nienazwana i nie przyjmie formy umowy darowizny. W umowie nieodpłatnego przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku strony powołają się na treść podjętej przez wspólników uchwały. Przenoszący oświadczy, iż na mocy tejże umowy przenosi prawo wieczystego użytkowania działki oraz własność budynku nieodpłatnie na rzecz wspólników, a wspólnicy oświadczą, że przedmiot umowy przyjmują.

W wyniku zawartej umowy przenoszący przeniesie na rzecz wspólników nieodpłatnie prawo użytkowania wieczystego oraz własność budynku przy zachowaniu proporcji w udziale w prawie użytkowania wieczystego oraz własności budynku, odpowiednich do udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom spółki w zyskach i stratach. Przeniesienie ww. prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku na wspólników nastąpi na ich potrzeby własne (prywatne).

W wyniku dokonanych czynności przekazujący nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia ww. prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własności posadowionego na niej budynku. Przekazanie ww. majątku nie powoduje powstania u wspólników tej spółki przychodu podatkowego, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Z umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynku będzie wynikać również, iż wolą stron umowy nienazwanej nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w przedmiotowej umowie, z uwagi na fakt, że na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników Spółki przenoszącej ww. prawo użytkowania wieczystego i własności budynku nie otrzyma przysporzenia majątkowego, kosztem majątku innych wspólników Spółki przenoszącej ww. majątek, a jednocześnie wszyscy wspólnicy Spółki przenoszącej utrzymają swój stan posiadania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie nieruchomości (działki wraz z posadowionym na niej budynkiem) z działalności gospodarczej Spółki do majątku osobistego wspólników będzie opodatkowane podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, przesunięcie nieruchomości gruntowej, wraz z posadowionym na niej budynkiem należącym obecnie do Spółki, do majątku prywatnego wspólników tej Spółki nie będzie czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Tak jak zostało przedstawione w opisanym zdarzeniu przyszłym, Spółka nie jest podatnikiem VAT czynnym, gdyż prowadzi działalność gospodarczą zwolnioną z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, tj. jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, głównie działalność w zakresie praktyki lekarskiej.

Pozostałe przychody, m.in. z najmu, nie przekraczają progu 200 tys. zł rocznie, co powoduje, że Spółka korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przesunięcie budynku z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników nie będzie traktowane jak odpłatna dostawa towarów, opodatkowana podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, z uwagi na fakt, że Spółce ani jej wspólnikom nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony przy jego zakupie.

W myśl tego przepisu, przez dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT należy rozumieć także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym m.in. przekazanie lub zużycie towarów na swoje cele osobiste, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Tak więc zgodnie z powołanym przepisem, aby przekazanie towaru na cele osobiste podatnika, przez które należy rozumieć również przesunięcie nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej na cele osobiste wspólników, było opodatkowane VAT, Spółka lub jej wspólnicy musieliby ten VAT odliczyć przy zakupie lub budowie budynku, albo czyniąc nakłady na przedmiotową nieruchomość. Skoro takie prawo do odliczenia przy zakupie ani przy dokonywaniu nakładów na budynek im nie przysługiwało, należy uznać, że opisane zdarzenie przyszłe nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Ponadto w opisanym zdarzeniu przyszłym, poza brakiem przesłanek do opodatkowania przesunięcia nieruchomości z działalności gospodarczej Spółki do majątku osobistego wspólników, z uwagi na niespełnienie przesłanek wskazanych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, będziemy mieć do czynienia także ze zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z powołanym przepisem zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego, a więc fakt, że wspólnikom ani Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym, ani w zakresie wydatków poczynionych na jej ulepszenie, w stosunku do których mieliby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należy uznać, że dostawa budynku, tj. przekazanie go z prowadzonej działalności Spółki na cele prywatne, korzysta ze wskazanego w tym przepisie zwolnienia.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka, dokonując przesunięcia nieruchomości na cele prywatne wspólników, nie będzie musiała także dokonywać korekty VAT, o której mowa w art. 90a ustawy o VAT, gdyż nie odliczyła podatku naliczonego przy jego zakupie ani przy ewentualnych bieżących naprawach wynikających z normalnej eksploatacji budynku.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, przesunięcie nieruchomości (działki z posadowionym na niej budynkiem) z działalności Spółki na cele prywatne, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106, ze zm.; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o VAT”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Pod pojęciem „wytworzenie nieruchomości”, zdefiniowanym w art. 2 pkt 14a ustawy, rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych – art. 15 ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność zwolnioną od podatku VAT. Wnioskodawca dokonał zakupu prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności położonego na nim budynku, w którym prowadzi działalność medyczną. Przy zakupie Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Następnie Spółka ponosiła nakłady, których wartość przekraczała 30% wartości początkowej budynku, jednak w tym zakresie nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wspólnicy zamierzają nieodpłatnie przesunąć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, wraz z własnością posadowionego na niej budynku, do własnego majątku osobistego (prywatnego), a następnie przekształcić Spółkę.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątku osobistego (prywatnego) wspólników.

W przedmiotowej sprawie, na użyte przez Wnioskodawcę w zadanym pytaniu określenie „nieruchomość” składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność położonego na nim budynku. Wskazane jest zatem, w pierwszej kolejności, odniesienie do pojęcia „użytkowania wieczystego gruntu”, zdefiniowanego w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145; dalej jako: „Kc”).

Jak stanowi art. 232 § 1 Kc, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, i osobom prawnym.

W granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać – art. 233 Kc.

Zgodnie z art. 235 § 1 Kc, budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości – art. 237 Kc.

Mając powyższe na uwadze, w kwestii bytu prawnego gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym Wnioskodawcy, należy odwołać się do przepisów ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W myśl art. 29a ust. 9 ustawy, przepisu ust. 8 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, z takiego zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Przechodząc z kolei do zagadnienia odpłatnej dostawy towarów zauważyć należy, że odpłatności (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Również świadczenie o charakterze rzeczowym może stanowić wynagrodzenie. Przykładowo więc zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności itp., będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem w tym wypadku do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

W niniejszej sprawie wycofanie nieruchomości, na którą składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność położonego na nim budynku, z majątku Spółki i przekazanie jej do majątków prywatnych wspólników ma nastąpić nieodpłatnie. Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tytułu przeniesienia nieruchomości do majątku prywatnego wspólników. Zatem czynność przeniesienia własności majątku rzeczowego (nieruchomości) tej Spółki nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.

Jednakże w myśl regulacji zawartej w art. 7 ust. 2 ustawy, w pewnych określonych w tym przepisie przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jak wynika bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy, czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, z tym wszakże zastrzeżeniem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, musi zostać spełniony kluczowy warunek, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu. Przy tym

dokonującym nieodpłatnego przekazania musi być podatnik podatku od towarów i usług, a przekazane przez tego podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik, nieruchomość przekazywana należy do przedsiębiorstwa Spółki oraz – jak wskazał Wnioskodawca – przy nabyciu nieruchomości opisanej we wniosku nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto dokonując nakładów przekraczających 30% wartości początkowej budynku, posadowionego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym Wnioskodawcy, Spółce również nie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego.

W analizowanej sprawie, w przypadku wycofania nieruchomości ze Spółki i przekazania jej do majątków prywatnych wspólników, z uwagi na nieodpłatny charakter tej czynności, nie dojdzie do jej sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy. Odnosząc powyższe do treści art. 7 ust. 2 ustawy stwierdzić należy, że skoro przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku na nim posadowionego, jak również przy dokonywaniu nakładów przekraczających 30% wartości początkowej budynku, nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego wspólników nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Ponadto Organ pragnie zauważyć, że w swoim stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca stwierdził, iż przekazanie nieruchomości z prowadzonej działalności Spółki do majątku prywatnego wspólników, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Jednakże kwestia zwolnienia od podatku na podstawie wskazanego przepisu ustawy nie była przedmiotem zadanego przez Wnioskodawcę pytania. Wskazać zatem należy, że zwolniona od podatku może być czynność, która co do zasady podlega opodatkowaniu. Nie można bowiem zwolnić od podatku czynności, która opodatkowaniu nie podlega. Skoro zatem w niniejszej sprawie przekazanie nieruchomości z przedsiębiorstwa Spółki do majątku prywatnego wspólników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem czynność ta nie może korzystać ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Przedmiotem zadanego pytania przez Wnioskodawcę nie była również kwestia korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu nieruchomości, dokonywanej na podstawie art. 90a ustawy. Wprawdzie Spółka przedstawiła stanowisko własne w sprawie korekty podatku w oparciu o art. 90a ustawy, jednakże Organ nie dokonuje oceny tego stanowiska Wnioskodawcy, ponieważ wykracza to poza zakres wątpliwości wyrażonych w zadanym we wniosku pytaniu.

Reasumując należy wskazać, że powyższe rozszerzenie stanowiska własnego Spółki poza treść zadanego pytania, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie, zgodnie z którym nie będzie podlegała opodatkowaniu czynność przekazania nieruchomości, opisanej we wniosku, z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do majątku prywatnego wspólników.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych - art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193, ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54§ 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj