Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-2.4011.768.2019.1.AKU
z 5 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2019 r. (data wpływu 17 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą członkom spółdzielni odsetek od wkładów pieniężnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą członkom spółdzielni odsetek od wkładów pieniężnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W maju 2017 r. Wnioskodawca (Spółdzielnia) znalazł się w trudnej sytuacji gospodarczej i finansowej, były straty. Żaden bank nie chciał udzielić kredytu.

Nowo powołany Prezes Zarządu zaproponował członkom wpłatę wkładów pieniężnych, stosownie do Działu III § 13 Statutu Spółdzielni.

Zgodnie z postanowieniami Statutu Dział III § 13 pkt 7, wkłady pieniężne członków są oprocentowane ze środków Wnioskodawcy proporcjonalnie do czasu pozostawania ich w Jego dyspozycji. Wysokość oprocentowania ustala się w wysokości określanej corocznie uchwałą Rady Nadzorczej.

Oprocentowanie wkładów pieniężnych stanowi koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Wnioskodawca ma obowiązek wypłacać odsetki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Jak, w jakiej wysokości opodatkować odsetki poszczególnym członkom i w którym momencie?

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od wkładów powinny być opodatkowane przy ich wypłacie, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 5 i art. 35 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, najniższą stawką podatkową (17%), i wykazane w PIT-11 poz. „Przychód z innych źródeł”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Przepis art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) stanowi, że płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy jako źródło przychodu, z którego przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wymienia inne źródła.

Zgodnie z brzmieniem art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności”, wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że przychodem z innych źródeł będzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne, czy częściowo odpłatne.

W myśl art. 35 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru zaliczek miesięcznych od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni obowiązane są spółdzielnie jako płatnicy.

Zaliczkę od przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 5, 6 i 8 pobiera się, stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 35 ust. 6 ww. ustawy). Ponadto, zgodnie z art. 35 ust. 9 ww. ustawy zaliczkę, obliczoną w sposób określony w ust. 3-8, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w tym miesiącu przez płatnika ze środków podatnika.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r., najniższa stawka podatkowa, którą stosuje się przy obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych, wynosi 17% podstawy obliczenia podatku.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2018 r., poz. 1285, z późn. zm.) spółdzielnie prowadzą swoją działalność na podstawie ustawy, innych ustaw oraz zarejestrowanego statutu.

W myśl art. 152 § 1 ww. ustawy, statut spółdzielni może zobowiązywać członków do wniesienia określonego wkładu pieniężnego. Na poczet tego wkładu spółdzielnia może przyjąć środki produkcji, jak: inwentarz żywy, pasze, materiał siewny, urządzenia, maszyny i narzędzia przydatne we wspólnym gospodarstwie. Środki te podlegają oszacowaniu według stanu i cen z dnia wniesienia. Wkład pieniężny, jak i środki produkcji wniesione na jego poczet są przeliczane według zasad określonych w statucie (art. 152 § 2 ww. ustawy). Zgodnie z art. 152 § 3 ww. ustawy wkład pieniężny jest oprocentowany w wysokości określonej w statucie.

Natomiast, wypłata odsetek od wkładu pieniężnego następuje raz w roku w terminie wskazanym w statucie. Strony mogą uzgodnić, że należne za dany rok odsetki zostaną zaliczone na powiększenie wkładu pieniężnego członka (art. 152 § 4 ww. ustawy).

W myśl art. 82 ustawy Prawo spółdzielcze oprocentowanie wkładów pieniężnych stanowi koszt uzyskania przychodów spółdzielni.

Z powyższych przepisów wynika, że źródłem finansowania oprocentowania wkładów członkowskich nie jest zysk spółdzielni. Nie można zatem oprocentowania wkładów pieniężnych kwalifikować do przychodów z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Oprocentowanie wkładów pieniężnych nie jest bowiem przychodem z tytułu partycypacji w zysku osoby prawnej, jaką jest spółdzielnia.

W związku z tym kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, określonych w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Wnioskodawca jako płatnik, w myśl art. 35 ust. 6 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie zobowiązany do obliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy od zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni oprocentowania wkładów pieniężnych Jego członków. Zaliczki te Wnioskodawca pobierze w wysokości najniższej stawki podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, pomniejszając je o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w tym miesiącu przez płatnika ze środków podatnika.

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35 ww. ustawy, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.

Jednocześnie, z ogólnej definicji art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodem są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne. Przy czym, przez pojęcie „otrzymane” należy rozumieć takie pieniądze i wartości pieniężne, które zostały podatnikowi dane. Natomiast, „postawionymi do dyspozycji” są takie pieniądze i wartości pieniężne, które podatnik ma możliwość włączyć do swojego władztwa, tzn. ma możliwość skorzystania z tychże pieniędzy i nie jest to uzależnione od dodatkowej zgody osoby stawiającej środki do dyspozycji. Definicja pojęcia przychodu jako świadczenia otrzymanego lub postawionego do dyspozycji wskazuje moment jego uzyskania. Przychód w postaci pieniędzy lub wartości pieniężnych powstaje w momencie otrzymania ich przez podatnika lub w momencie postawienia ich do dyspozycji podatnika. Zatem, określenie momentu uzyskania przychodu ma bardzo istotne znaczenie dla rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla momentu uzyskania przychodu nie ma znaczenia, w jakiej dacie nastąpi naliczenie przez Wnioskodawcę należnych odsetek od wkładów wniesionych przez członków spółdzielni, lecz data, w której te odsetki zostaną im wypłacone lub postawione do dyspozycji. Oznacza to, że data wypłaty odsetek jest momentem, w którym płatnik ma obowiązek pobrać należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zaproponował członkom spółdzielni wpłatę wkładów pieniężnych, stosownie do Działu III § 13 Statutu Spółdzielni. Zgodnie z postanowieniami Statutu wkłady pieniężne członków są oprocentowane ze środków Wnioskodawcy proporcjonalnie do czasu pozostawania ich w Jego dyspozycji. Wysokość oprocentowania ustalana jest corocznie uchwałą Rady Nadzorczej. Wypłacone odsetki od wniesionych przez członków wkładów pieniężnych stanowią koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa Wnioskodawca będzie zobowiązany jako płatnik, do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od zaliczonego w ciężar kosztów oprocentowania wkładów pieniężnych poszczególnych członków spółdzielni. Zaliczki te Wnioskodawca winien pobierać w wysokości najniższej stawki podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszając je o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w tym miesiącu przez płatnika ze środków podatnika. Należne zaliczki od wypłaconych członkom Spółdzielni odsetek Wnioskodawca będzie miał obowiązek pobrać w momencie otrzymania lub postawienia ich do dyspozycji podatnika – członka spółdzielni. Ponadto, Wnioskodawca jako płatnik, zgodnie z art. 39 ust. 1 ww. ustawy będzie obowiązany wystawić imienną informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11, którą następnie przekaże poszczególnym członkom spółdzielni i właściwemu urzędowi skarbowemu.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku o wydanie interpretacji należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, ul. …, …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj