Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.276.2019.4.MM
z 14 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 listopada 2019 r. (data wpływu 2 grudnia 2019 r.), uzupełnionym 3 i 6 lutego 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji wierzytelności oraz zwrotnego przeniesienia wierzytelności – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji wierzytelności oraz zwrotnego przeniesienia wierzytelności.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 21 stycznia 2020 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.874.2019.2.IK, 0111-KDIB2-2.4014.276.2019.3.MM, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 3 lutego 2020 r. (uiszczenie brakującej opłaty) oraz 6 lutego 2020 r. (wpływ pisma).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, zwany dalej również „Spółką”, jest czynnym podatnikiem VAT. Dominującym przedmiotem działalności Spółki będzie niżej szczegółowo opisana i scharakteryzowana działalność w zakresie usług określonych w art. 43 ust. 1 pkt 40 uptu, tj. usług pośrednictwa finansowego w zakresie depozytów pieniężnych oraz usług prowadzenia rachunków pieniężnych i wszelkich transakcji płatniczych.

Spółka planuje rozpocząć działalność obejmującą umożliwienie użytkownikom, dalej zwanych „Użytkownikami”, poprzez prowadzony przez Spółkę serwis internetowy („Serwis”), lokowanie środków pieniężnych w lokaty bankowe. Serwis dostępny będzie dla Użytkowników za pośrednictwem strony internetowej Spółki lub aplikacji mobilnej. Spółka, na podstawie umowy zawieranej z Użytkownikiem, świadczyć będzie na rzecz Użytkowników kompleksowe usługi pośrednictwa finansowego, zwane dalej „Usługami”, w ramach których Użytkownicy, za pośrednictwem Serwisu, będą mogli w sposób zautomatyzowany i całkowicie zdalny ulokować swoje wolne środki pieniężne w lokaty bankowe z celem osiągnięcia zysku w postaci odsetek bankowych, jak również, w ramach których Spółka analizować będzie, w przypadku uprzedniego uzyskania stosowanej zgody Użytkowników, zdolności inwestycyjne Użytkowników.

W ramach i w celu wykonania Usług na rzecz Użytkowników dokonywanych będzie szereg czynności prawnych, których finalnym efektem będzie zapewnienie Użytkownikom osiągnięcia przychodu w postaci odsetek od ulokowanych środków pieniężnych, a z perspektywy Spółki – uzyskanie wynagrodzenia z tytułu Usług.

Mechanizm świadczonych Usług oparty będzie o instytucję przelewu wierzytelności, o której mowa w art. 509 Kodeksu cywilnego. W celu świadczenia Usług Spółka będzie zakładać (otwierać) w banku, w swoim imieniu, rachunki bankowe – lokaty, w szczególności rachunki lokat terminowych, lokat overnight lub rachunki oszczędnościowe, zwane dalej łącznie „Lokatą” lub „Lokatami”, na warunkach, w tym oprocentowaniem, uzgodnionych z bankiem. W wyniku założenia takich rachunków oraz zdeponowania na nich środków pieniężnych Spółki, Spółce przysługiwać będzie, co do zasady, wierzytelność wobec banku, zwaną dalej również „Wierzytelnością z Lokaty”, o zwrot kwot zdeponowanych na Lokacie wraz z należnymi odsetkami, zgodnie z zawartą/ymi z bankiem umową/ami o prowadzenie rachunków bankowych.

Spółka będzie następnie, w ramach Serwisu, oferowała Użytkownikom ulokowanie ich środków finansowych w Lokaty. Ulokowanie takie następować będzie poprzez odpłatne, zautomatyzowane nabycie przez Użytkownika stosownej części Wierzytelności z Lokaty. Nabycie takie następować będzie w trybie instytucji przelewu wierzytelności. Przykładowo, jeżeli Spółka będzie posiadać na Lokacie (terminowej) w banku kwotę 1 miliona złotych, Użytkownicy Serwisu będą mieli możliwość nabycia od Spółki dowolnej części wierzytelności z tej Lokaty, do wysokości łącznej 1 miliona złotych. W wyniku nabycia od Spółki części Wierzytelności z Lokaty, Użytkownik stanie się tymczasowo (do momentu jej zwrotnego przeniesienia na Spółkę) wierzycielem wobec banku z tytułu części Lokaty. Środki pieniężne ulokowane przez Użytkowników w Lokaty poprzez nabycie części Wierzytelności z Lokaty objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości limitów ustawowych.

Nabycie przez Użytkownika Wierzytelności z Lokaty oferowane będzie przez Spółkę w połączeniu z jednoczesnym prawem przysługującym Użytkownikowi oraz Spółce do jej zwrotnego przeniesienia na rzecz Spółki przed upływem terminu jej wymagalności (cesja zwrotna), jak również ze zobowiązaniem Spółki do jej odkupu w przypadku skorzystania z tego prawa przez Użytkownika lub Spółkę.

Zwrotne przeniesienie Wierzytelności z Lokaty z Użytkownika na Spółkę następować będzie w drodze rozwiązania pierwotnej umowy nabycia przez Użytkownika Wierzytelności z Lokaty.

Zasady i mechanizm działania Serwisu umożliwiać będzie automatyzację nabywania i zwrotnego zbywania przez Użytkownika Wierzytelności z Lokat. Dla każdego Użytkownika Serwisu prowadzony będzie techniczny rachunek rozliczeniowy z wykorzystaniem którego realizowane będą w ramach Serwisu transakcje płatnicze w związku z obrotem Wierzytelnościami z Lokat, w szczególności transakcje płatnicze z tego rachunku i na ten rachunek, odpowiednio – transakcje stanowiące zapłatę przez Użytkownika za Wierzytelność z Lokaty oraz transakcje przyjęcia na rachunek środków otrzymywanych przez Użytkownika z tytułu zwrotnego przeniesienia Wierzytelności z Lokaty. Realizacja tych transakcji, jak również wypłata odsetek na rzecz Użytkowników przez Spółkę odbywać się będzie w ramach statusu krajowej instytucji płatniczej (lub w początkowym etapie – w ramach statusu małej instytucji płatniczej) i będzie traktowane jako świadczenie przez Spółkę usług płatniczych, w tym w ramach usług prowadzenia rachunków płatniczych. Usługi (czynności) te, tak jak odbywające się w ramach Usług cesje Wierzytelności z Lokat, stanowić będą integralną część Usług.

Użytkownik będzie nabywał Wierzytelności z Lokat ze środków Użytkownika zgromadzonych na jego indywidualnym rachunku w Serwisie, w tym pochodzących ze zwrotnego zbycia przez Użytkownika Wierzytelności z Lokat oraz odsetek. Użytkownik będzie miał możliwość swobodnego dysponowania i zarządzania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku w szczególności poprzez dokonywanie przelewów z rachunku i na rachunek (bezgotówkowych wypłat i wpłat).

Spółka zamierza obsługiwać relacje pomiędzy bankami a Użytkownikami jako nabywcami Wierzytelności z Lokat, umożliwiając Użytkownikom realizację ich uprawnień, w szczególności Spółka będzie informować bank o nabyciu Wierzytelności z Lokat przez Użytkowników w celu uznania ich przez bank za deponentów w rozumieniu przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Spółka zapewni, aby dokonanie cesji Wierzytelności z Lokat na Użytkowników nie było sprzeczne z postanowieniami umów z bankami i regulaminami otwierania lokat bankowych.

Spółka zamierza również, jako dodatkową funkcjonalność Serwisu, oferować Użytkownikom w ramach Usług możliwość dokonania analizy ich sytuacji finansowej celem ustalenia (w zależności od analizy ich dochodów i nawyków płatniczych), jaką kwotę dany Użytkownik może ulokować za pośrednictwem Serwisu, aby optymalnie i w sposób zautomatyzowany wykorzystywać swoje wolne środki bez zagrożenia dla płynności. W przypadku wyboru takiej opcji przez Użytkownika (i złożeniu odpowiednich oświadczeń) Spółka będzie uzyskiwać dostęp do historii bankowego rachunku płatniczego Użytkownika, a następnie, w oparciu o uzyskane informacje, algorytm Spółki będzie dokonywał stosowanej analizy i prezentował jej rezultaty Użytkownikowi. Na podstawie takiej analizy, w oparciu o ustalone przez Użytkownika parametry, np. okres, przez który Użytkownik chce korzystać z mechanizmu automatycznego nabycia, kwotę jaka ma być wykorzystywana, banki od których Wierzytelności z Lokat mają być nabywane, realizowane byłyby transakcje nabywania od Spółki i zwrotnego zbycia Wierzytelności z Lokat. Algorytm opracowany przez Spółkę będzie przy tym kierował się zasadą maksymalizacji przychodu Użytkownika przy założonych przez Użytkownika parametrach.

Na świadczone na rzecz Użytkowników Usługi składać się będzie zatem szereg czynności prawnych i faktycznych realizowanych w celu umożliwienia Użytkownikom zarządzania i lokowania, w tym również zautomatyzowanego lokowania przez nich środków pieniężnych w Lokaty i osiągania przez nich benefitów z tego tytułu w postaci odsetek otrzymywanych za okresy miesięczne. Za świadczone Usługi, tj. za wykonywane czynności pośrednictwa w zakresie depozytów pieniężnych (poprzez umożliwienie Użytkownikom lokowania środków pieniężnych w Lokaty), w ramach których wykonywane będą również, bezpośrednio związane z nimi i służące ich wykonywaniu, czynności prowadzenia rachunków płatniczych na rzecz Użytkowników (na których gromadzone będą środki pieniężne, którymi Użytkownicy będą mogli swobodnie zarządzać i dysponować) i czynności dokonywania usług płatniczych na ich rzecz, Spółka pobierać będzie od Użytkowników stosowne wynagrodzenie.

Wynagrodzenie (dochód) Spółki z tytułu Usług będzie generowane w szczególności:

  • z prowizji pobieranych od Użytkowników, zależnych od kwot (odsetek) otrzymywanych od banków z tytułu Wierzytelności z Lokat nabytych przez Użytkowników za pośrednictwem Serwisu, lub
  • z prowizji w wysokości różnicy między kwotami płaconymi Użytkownikom z tytułu odkupu Wierzytelności z Lokat (uprzednio zbytym Użytkownikom) a kwotami otrzymywanymi od banków z tytułu zwrotu środków oraz odsetek.

Osiągnięcie przez Spółkę przychodu z Usług będzie możliwe w szczególności dzięki efektowi skali, pozwalającemu Spółce uzyskać korzystniejsze warunki oprocentowania z Lokat niż standardowo oferowane na rynku (np. dzięki zakładaniu lokat o dużej wartości).

Jak już zostało wspomniane, świadczeniem spodziewanym i otrzymywanym przez Użytkowników z tytułu wykonywanych przez Spółkę na ich rzecz Usług będą odsetki od ulokowanych przez nich za pośrednictwem Spółki środków pieniężnych. Innymi słowy, Użytkownicy otrzymywać będą od banku, za pośrednictwem Spółki, odsetki z tytułu Lokat.

Powyższa działalność Spółki, tj. Usługi świadczone na rzecz Użytkowników, nie stanowią czynności bankowych, regulowanych ustawą Prawo bankowe, określonych w art. 5 ust. 1 tejże ustawy.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy cesje praw do lokat bankowych pomiędzy Spółką (jako cedentem) a Użytkownikiem (jako cesjonariuszem) i odwrotnie (cesje zwrotne), dokonywane w ramach Usług i stanowiące jeden z elementów mechanizmu świadczenia Usług, są czynnościami niepodlegającymi podatkowi od czynności cywilnoprawnych („PCC”) na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) upcc? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), cesje praw do lokat bankowych pomiędzy Spółką (jako cedentem) a Użytkownikiem (jako cesjonariuszem) i odwrotnie (cesje zwrotne), dokonywane w ramach Usług i stanowiące jeden z elementów mechanizmu świadczenia Usług, są czynnościami niepodlegającymi PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) upcc.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit a) i b) upcc, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Spółka, jako usługodawca, świadczyć będzie na rzecz Użytkowników kompleksową usługę (Usługi) finansową w oparciu i przy wykorzystaniu stworzonych przez siebie narzędzi systemowych – portalu internetowego (Serwisu) stanowiącego platformę służącą lokowaniu i zarządzaniu środków pieniężnych przez Użytkowników. Spółka udostępniać będzie Użytkownikom narzędzia (Serwis) dla efektywnego lokowania swoich oszczędności bez wychodzenia z domu, w tym badać będzie zdolności lokacyjne Użytkowników. Usługa będzie miała charakter kompleksowy. Będzie konglomeratem usług (czynności) pośrednictwa w zakresie depozytów pieniężnych jako czynności o charakterze nadrzędnym, z którymi bezpośrednio związane będą pozostałe czynności służące umożliwieniu Użytkownikom zarządzania i swobodnego, w tym zautomatyzowanego, lokowania przez nich środków pieniężnych w Lokaty, jak również służące weryfikacji zdolności lokacyjnych i zarządzaniu tymi możliwościami lokacyjnymi Użytkowników, tj. ich zdolnością do lokowania środków finansowych w Lokaty. Mające miejsce w ramach Usługi przelewy Wierzytelności z Lokat stanowić będą wyłącznie jedną ze składowych mechanizmu świadczenia Usługi. Nie będą one stanowić celu samego w sobie lecz będą wyłącznie jednym z wielu środków mających na celu wykonanie Usługi i osiągnięcie celu w postaci umożliwienia Użytkownikom swobodnego zarządzania i lokowania ich środków pieniężnych w lokaty bankowe i osiągania przez nich pożądanego zysku z tego tytułu. Realizacja przedmiotowych przelewów wierzytelności powinna być zatem rozpatrywana wyłącznie w kontekście wykonywanej na rzecz Użytkowników szerszej, kompleksowej Usługi. Cesja Wierzytelności z Lokat przez Spółkę na rzecz Użytkownika z założenia będzie zdarzeniem, którego następstwem będzie późniejsze cofnięcie tej transakcji poprzez dokonanie cesji zwrotnej.

Wykonując Usługi na rzecz Użytkowników Spółka działać będzie jako podatnik VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 uptu. Usługi wykonywane przez Spółkę na rzecz Użytkowników stanowić będą usługi znajdujące się pod reżimem uptu. Innymi słowy będą one usługami podlegającymi VAT (patrz stanowisko Spółki w sprawie pytania nr 2), w związku z tym zastosowanie znajdować będzie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) upcc.

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, brak jest podstaw do zakwalifikowania dokonywanych w ramach Usług przelewów wierzytelności – między Spółką jako cedentem a Użytkownikiem jako cesjonariuszem i odwrotnie, jako transakcji podlegających PCC. Z uwagi, że przelewy Wierzytelności z Lokat stanowią integralny element Usług i służą celowi wykonania Usług, będąc wyłącznie środkiem do realizacji tego celu, tj. oferowania i zapewnienia Użytkownikom zautomatyzowanej możliwości inwestowania ich środków finansowych w Lokaty w ramach udostępnianych im w ramach Serwisu narzędzi, a w konsekwencji, z uwagi, że Usługi stanowią czynność podlegającą regulacji uptu, w odniesieniu do przedmiotowych przelewów wierzytelności zastosowanie winien znajdować art. 2 ust. 4 (winno być: pkt 4) lit. a) lub b) upcc.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że na instytucji przelewu wierzytelności oparte są m.in. usługi cash-poolingu, czyli usługi zarządzania płynnością finansową świadczone przez banki. Powyższe usługi są, co do zasady, czynnościami podlegającymi VAT, a w konsekwencji dokonywane w ich ramach przelewy wierzytelności nie podlegają PCC na gruncie art. 2 ust. 4 (winno być: pkt 4) lit. a) lub b) upcc.

Należy przy tym dodać, że w ramach oferowanych i świadczonych na rzecz Użytkowników Usług wyłącznie Spółka działać będzie jako podatnik VAT. Użytkownicy będą wyłącznie nabywcami Usług świadczonych przez Spółkę. Dana czynność (tutaj: Usługi) podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji (tutaj: Użytkownik) może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną przez usługodawcę płatnością a świadczeniem na rzecz usługobiorcy (Użytkownika) musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. W analizowanym stanie przyszłym wyłącznie Spółka działać będzie jako usługodawca i otrzymywać będzie za to stosowne wynagrodzenie – prowizje. Zwrotny przelew Wierzytelności z Lokaty przez Użytkownika na rzecz Spółki nie będzie stanowić jakiejkolwiek usługi realizowanej przez Użytkownika na rzecz Spółki.

Usługi w żadnym wypadku nie będą realizować ekonomicznego celu sprzedaży wierzytelności. O ile ekonomicznym celem sprzedaży wierzytelności na podmiot trzeci jest zazwyczaj uwolnienie sprzedawcy od dochodzenia wierzytelności, o tyle w Usługach oferowanych przez Spółkę dla Użytkowników chodzi wyłącznie o umożliwienie Użytkownikom w ten sposób efektywnego ulokowania ich środków finansowych w Lokaty. Założeniem jest, że Wierzytelności z Lokaty będą przechodzić na Użytkownika tymczasowo, na okres do dnia wycofania się Użytkownika z inwestycji w Lokaty. W dniu wycofania się Użytkownika z Lokaty, Wierzytelność z Lokaty będzie przenoszona na Spółkę w drodze przelewu zwrotnego, w rezultacie czego Użytkownik otrzyma za pośrednictwem Spółki zwrot środków ulokowanych w Lokaty.

Reasumując, zdaniem Spółki, z tytułu zawarcia transakcji (umowy na Usługi) z Użytkownikiem, w tym z tytułu jakichkolwiek czynności wykonywanych w ramach Usług, w tym z tytułu cesji Wierzytelności z Lokat, na Spółce nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w zakresie PCC z uwagi na art. 2 pkt 4 lit. a) i b) upcc. Wykonywane w ramach Usług cesje praw do Lokat stanowią wyłącznie integralny element tych Usług. Są jednym z instrumentów, na którym oparty będzie mechanizm świadczonych przez Spółkę Usług, jako usług pośrednictwa finansowego, podlegających regulacji i reżimowi uptu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1519 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa cesji wierzytelności uregulowana została w art. 509 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1145, ze zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Natomiast art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że – przelew wierzytelności może odbywać się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, a zatem umowa taka może należeć do kategorii umów, które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Na skutek cesji wierzytelności zmienia się podmiot po stronie wierzyciela, natomiast przedmiot zobowiązania pozostaje ten sam. Jeżeli więc umowa cesji przyjęłaby postać którejkolwiek z umów wskazanych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych to spowoduje obowiązek zapłaty tego podatku.

Zatem mając na uwadze dotychczas przytoczone przepisy (w tym dopuszczalne formy jakie może przyjąć czynność cesji wierzytelności) stwierdzić należy, że cesja wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile przyjmie postać którejkolwiek z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże gdyby podstawą przelewu wierzytelności (w tym także cesji zwrotnej) była umowa sprzedaży należy zauważyć, że zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie sprzedaży na kupującym.

Obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy tego podatku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka planuje rozpocząć działalność obejmującą umożliwienie Użytkownikom lokowania środków pieniężnych w lokaty bankowe. W celu świadczenia Usług Spółka będzie zakładać w banku, w swoim imieniu, rachunki bankowe – lokaty. W wyniku założenia takich rachunków oraz zdeponowania na nich środków pieniężnych Spółki, Spółce przysługiwać będzie, co do zasady, wierzytelność wobec banku o zwrot kwot zdeponowanych na Lokacie wraz z należnymi odsetkami.

Spółka będzie następnie oferowała Użytkownikom ulokowanie ich środków finansowych w Lokaty. Ulokowanie takie następować będzie poprzez odpłatne, zautomatyzowane nabycie przez Użytkownika stosownej części Wierzytelności z Lokaty. Nabycie takie następować będzie w trybie instytucji przelewu wierzytelności, o której mowa w art. 509 Kodeksu cywilnego.

Nabycie przez Użytkownika Wierzytelności z Lokaty oferowane będzie przez Spółkę w połączeniu z jednoczesnym prawem przysługującym Użytkownikowi oraz Spółce do jej zwrotnego przeniesienia na rzecz Spółki przed upływem terminu jej wymagalności (cesja zwrotna), jak również z zobowiązaniem Spółki do jej odkupu w przypadku skorzystania z tego prawa przez Użytkownika lub Spółkę.

Zwrotne przeniesienie Wierzytelności z Lokaty z Użytkownika na Spółkę następować będzie w drodze rozwiązania pierwotnej umowy nabycia przez Użytkownika Wierzytelności z Lokaty.

Zatem między Spółką a Użytkownikiem dojdzie najpierw w trybie instytucji przelewu wierzytelności do zbycia Wierzytelności z Lokat na rzecz Użytkownika a następnie w drodze rozwiązania pierwotnej umowy do zwrotnego przeniesienia Wierzytelności z Lokat na Spółkę.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi to, czy z tytułu zawarcia pierwotnej umowy przelewu wierzytelności bądź jej rozwiązania, po stronie Spółki powstanie obowiązek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na wstępie należy zauważyć, że w przypadku pierwotnej umowy Wnioskodawca będzie zbywcą wierzytelności, natomiast w przypadku rozwiązania pierwotnej umowy Wnioskodawca będzie nabywcą wierzytelności. Z treści ww. przepisów wynika, że jeżeli przelew wierzytelności przybierze postać umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym czyli na nabywcy wierzytelności.

Skoro zatem w przypadku zawarcia pierwotnej umowy z Użytkownikami, Spółka będzie stroną zbywającą wierzytelność, to nie ma znaczenia czy umowa przelewu wierzytelności przybierze postać umowy sprzedaży, która zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega opodatkowaniu tym podatkiem, ponieważ Wnioskodawca byłby sprzedającym. Jak wynika z ww. art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Sprzedający nie jest podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując, zawarcie pierwotnej umowy cesji praw do lokat bankowych nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy żadnych skutków w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast w odniesieniu do skutków podatkowych cesji zwrotnej Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku jednoznacznie wskazał, że zwrotne przeniesienie Wierzytelności na Spółkę nastąpi w drodze rozwiązania pierwotnej umowy nabycia przez Użytkowników Wierzytelności z Lokat. Wnioskodawca nie nabędzie zatem Wierzytelności na podstawie czynności cywilnoprawnej wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność rozwiązania pierwotnej umowy nie została wymieniona w zamkniętym katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, przelew wierzytelności na podstawie pierwotnej umowy w sytuacji, gdy przybierze ona postać umowy sprzedaży nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego, gdyż podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wówczas kupujący. Natomiast zwrotny przelew wierzytelności (cesja zwrotna) nie nastąpi na podstawie odrębnej umowy sprzedaży lecz na podstawie rozwiązania pierwotnej umowy. Czynność rozwiązania pierwotnej umowy, jako niewymieniona w ww. art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w ogóle nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami, rozważania w zakresie analizy możliwości zastosowania do wskazanych we wniosku umów przelewu wierzytelności (w tym zwrotnego przeniesienia wierzytelności) wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wynikającego z art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, uznać należy za bezzasadne.

Reasumując, fakt że na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy przelewu Wierzytelności z Lokat na Użytkowników oraz z tytułu zwrotnego przeniesienia Wierzytelności z Lokat na Wnioskodawcę na podstawie rozwiązania pierwotnej umowy, nie wynika z zastosowania w niniejszej sprawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym stanowiska Wnioskodawcy, który brak ciążącego na nim obowiązku podatkowego wywodzi wyłącznie z art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy nie można było uznać za prawidłowe.

Ponadto Organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 Ordynacja podatkowa – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do Użytkowników nabywających Wierzytelności z Lokat.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj