Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-3.4012.1.2020.1.TK
z 4 marca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 3 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego o wartość przekazanych Premii pieniężnych dla Detalistów oraz w zakresie ustalenia momentu, w którym Spółka będzie uprawniona do dokonania ww. czynności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego o wartość przekazanych Premii pieniężnych dla Detalistów oraz w zakresie ustalenia momentu, w którym Spółka będzie uprawniona do dokonania ww. czynności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Uwagi ogólne/wstęp

Wnioskodawca (Spółka) jest producentem, generalnym importerem i dystrybutorem napojów (należących do Spółki lub spółek z grupy) na terytorium Polski. Transakcje realizowane przez Spółkę w ramach ww. działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) i generalnie są opodatkowane VAT według właściwych stawek (głównie podstawowej). W związku z powyższym Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Towary znajdujące się w ofercie Spółki, o których mowa powyżej i których dotyczy złożony wniosek (dalej: Produkty), są przez nią dystrybuowane na rynku polskim między innymi w ramach następującego schematu (i tylko tego schematu złożony wniosek o interpretację dotyczy):

  1. Wnioskodawca sprzedaje Produkty do dystrybutorów, z którymi ma zawarte umowy dystrybucyjne dotyczące Produktów (dalej: Dystrybutorzy), a następnie
  2. Dystrybutorzy sprzedają Produkty do podmiotów prowadzących punkty sprzedaży detalicznej (dalej: Detaliści), którzy sprzedają je z kolei finalnym konsumentom.

W praktyce mogą również występować sytuacje, w których w łańcuchu dystrybucji danego Produktu/Produktów uczestniczy więcej niż jeden Dystrybutor.

Dystrybutorzy oraz Detaliści także są/będą podatnikami VAT, zarejestrowanymi jako VAT czynni.

Sprzedaż Produktów przez Spółkę w każdym przypadku stanowi dostawę towarów, która jest opodatkowana według właściwej stawki VAT i dokumentowana za pomocą faktur wystawianych na Dystrybutorów, z wykazaną kwotą VAT. Z kolei Dystrybutorzy będący czynnymi podatnikami VAT – z tytułu odsprzedaży Produktów – wystawiają faktury na rzecz Detalistów (lub, ewentualnie, na rzecz kolejnych Dystrybutorów – w przypadku więcej niż jednego Dystrybutora uczestniczącego w procesie dystrybucji). Jednocześnie Dystrybutorom oraz, odpowiednio, Detalistom (będącym czynnymi podatnikami VAT) przysługuje na zasadach ogólnych prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie Produktów.

W ramach prowadzonej działalności Spółka inicjuje działania o charakterze promocyjnym, których celem jest wsparcie/zintensyfikowanie sprzedaży Produktów i, w rezultacie, zwiększenie jej przychodów z tytułu ich sprzedaży, opodatkowanej VAT. Działania te są w szczególności nakierowane na zachęcanie Detalistów do zwiększania/utrzymywania wolumenu sprzedaży (wartościowego lub ilościowego lub asortymentowego) Produktów nabywanych od Dystrybutorów.

  1. Opis promocji – założenia

Jednym z działań promocyjnych nakierowanych na wsparcie sprzedaży Produktów mają być akcje promocyjne organizowane na niżej opisanych zasadach, w ramach których Spółka będzie wypłacała na rzecz Detalistów określone kwoty (dalej: Promocje). Kwoty te będą przekazywane Detalistom, a więc podmiotom, z którymi Wnioskodawcy nie łączą umowy na dostawy Produktów, tytułem bonusów/premii pieniężnych/rabatów (dalej łącznie: Premie pieniężne).

Zgodnie z przyjętymi założeniami biznesowymi dotyczącymi Promocji, w ich obsługę oraz wypłatę Premii pieniężnych nie będą zaangażowani Dystrybutorzy. W rezultacie, rozliczenia z tego tytułu nie będą w jakikolwiek sposób wpływały na cenę Produktów sprzedanych przez Wnioskodawcę na rzecz Dystrybutorów.

Z uwagi na powyższe oraz (i) dużą ilość Detalistów, którzy będą mogli przystępować do Promocji, (ii) konieczność zapewnienia prawidłowej i sprawnej obsługi Promocji i wypłat Premii pieniężnych oraz (iii) wymaganą w związku z tym informatyzację (automatyzację) procesów, podjęta została decyzja o nawiązaniu współpracy z podmiotem trzecim – spółką z branży IT – S.A. (dalej: Usługodawca lub Kontrahent). Współpraca ta będzie się odbywać na podstawie umowy o współpracy (dalej: Umowa o współpracy), która połączy Wnioskodawcę z Kontrahentem.

Umowa o współpracy będzie zawarta w celu umożliwienia Spółce korzystania z kompleksowej usługi mającej ułatwić obsługę organizowanych i przeprowadzanych przez nią Promocji (dalej: Usługa/Usługi), zapewnianej przez Kontrahenta m.in. przy wykorzystaniu dedykowanego narzędzia informatycznego (dalej: Platforma), pozwalającego na dwustronną komunikację i przesyłanie danych pomiędzy fiskalnymi urządzeniami rejestrującymi (jak kasa rejestrująca) a serwerem centralnym. Przy tym Kontrahent jest użytkownikiem Platformy (na zasadzie licencji) – twórcą i właścicielem tego narzędzia jest osoba trzecia; spółka powiązana z Kontrahentem należąca do tej samej co on grupy (dalej odpowiednio: Osoba trzecia i Grupa C.).

Zgodnie z założeniami Umowy o współpracy Kontrahent zobowiąże się w szczególności do:

  • wdrożenia/integracji Platformy z systemami informatycznymi Spółki, która umożliwi obsługę Promocji (w tym wypłatę Premii pieniężnych do Detalistów), a następnie utrzymanie (tzw. maintenance);
  • zapewnienia – przy wykorzystaniu Platformy – bieżącej obsługi poszczególnych Promocji, w szczególności poprzez (i) obliczanie wysokości Premii pieniężnych należnych poszczególnym Detalistom w ramach danej Promocji oraz (ii) przekazywanie poszczególnym Detalistom środków pieniężnych tytułem Premii pieniężnej.

W zamian za Usługi Usługodawcy należne będzie od Spółki określone wynagrodzenie, wypłacane na podstawie faktur wystawianych przez Usługodawcę na jej rzecz. Z uwagi na charakter ww. usług (administracyjne, techniczne, IT i pokrewne), są/będą one opodatkowane VAT, według podstawowej stawki. Przy tym schemat/-y, według których będzie naliczane/wypłacane wynagrodzenie Usługodawcy należne mu w zamian za Usługi, mogą być różne/zmienne w czasie (kwestia ta, z punktu widzenia przedmiotu zapytania objętego złożonym wnioskiem, jest jednak irrelewantna).

Generalnie, Platforma będzie pełnić funkcję środka komunikacji z Detalistami, za pośrednictwem którego:

    1. możliwe będzie określenie warunków danej Promocji i ich komunikowanie Detalistom;
    2. Detaliści – jeśli podejmą taką decyzję – będą deklarować (ogólnie) wolę udziału w Promocjach, akceptować warunki poszczególnych Promocji i zgłaszać swój udział/przystąpienie do danej Promocji (oraz określać zakres/ramy tego uczestnictwa, w szczególności poprzez wskazanie punktów sprzedaży biorących udział w Promocji); następnie
    3. będą zbierane dane służące do określenia wysokości Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście w ramach danej Promocji (pochodzące z punktów sprzedaży Detalistów) i na ich podstawie będzie określana wysokość Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście za dany okres rozliczeniowy;
    4. Detaliści będą otrzymywać odpowiednią notę (księgową notę uznaniową) potwierdzającą wypłatę Premii oraz potwierdzać fakt jej otrzymania zgodnie z postanowieniami regulaminu Promocji.

  1. Mechanizm Promocji (w tym kalkulacji Premii pieniężnej)

Wdrożenie ww. procesu będzie możliwe z uwagi na ustalenie parametrów Promocji w odniesieniu do danych dotyczących sprzedaży Produktów przez Detalistów. Funkcjonalność Platformy umożliwiać bowiem będzie automatyczną komunikację z urządzeniami rejestrującymi Detalistów, tj. kasami rejestrującymi (fiskalnymi) zainstalowanymi w punktach sprzedaży prowadzonych przez Detalistów (dalej: Urządzenia). Dzięki temu, dane dotyczące sprzedaży Produktów przez Detalistów (na podstawie których każdorazowo określana będzie wysokość Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście) będą automatycznie przekazywane na Platformę i agregowane, co z kolei umożliwi automatyczną kalkulację Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście za dany okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym, określane przez Spółkę – w relacji z Usługodawcą – parametry Promocji będą w szczególności obejmować:

    1. nazwę oraz typ promocji,
    2. moment (datę) jej rozpoczęcia oraz zakończenia (dalej: Okres Promocji),
    3. rodzaje Produktów (identyfikowane np. za pomocą unikatowego kodu EAN) objętych Promocją,
    4. rekomendowaną maksymalną cenę Produktu objętego Promocją (dalej: Cena) – sprzedaż przez Detalistę Produktu w Okresie Promocji za cenę nie wyższą (tj. równą lub niższą) od Ceny skutkować będzie uwzględnieniem tej sprzedaży w kalkulacji Premii,
    5. wysokość Premii pieniężnej, tj. jednostkowo określoną kwotę (per sztuka Produktu), którą może uzyskać Detalista w ramach Promocji.

Przykładowo, ogólny mechanizm Promocji będzie polegać na tym, iż w przypadku sprzedaży przez Detalistę na rzecz klienta końcowego (konsumenta) w Okresie Promocji Produktu X za cenę nie wyższą niż 50 zł, Detaliście należna będzie Premia pieniężna w wysokości 5 zł.

W celu maksymalnego uproszczenia procesu przystępowania i uczestniczenia przez Detalistów w Promocjach, w ramach Usługi zapewniona zostanie możliwość wprowadzania parametrów Promocji, o których mowa powyżej, bezpośrednio na Urządzeniach Detalistów (wszystkich lub tylko wybranych/w ramach danego punktu sprzedaży w przypadku posiadania przez Detalistę większej liczby takich punktów). Przykładowo, jeśli Detalista podejmie decyzję o przystąpieniu do danej Promocji, będzie mógł zaimportować parametry tej Promocji na swoje Urządzenia. Będzie to możliwe poprzez wybranie przez Detalistę odpowiedniej opcji w jego Koncie (vide niżej pkt 4 ppkt 2).

  1. Przebieg Promocji

W ramach organizacji/przeprowadzania Promocji będzie można wyróżnić następujące etapy:

  1. mając na uwadze, że rozliczenia w ramach Promocji będą obsługiwane przez Kontrahenta w ramach Usługi przy wykorzystaniu Platformy, udział danego Detalisty w Promocjach będzie uzależniony od uzyskania i posiadania przez niego tzw. statusu użytkownika, tj. podmiotu połączonego z Platformą. Weryfikacja Detalisty, który zgłosi chęć udziału w Promocjach/zostania użytkownikiem, pod kątem spełniania przezeń warunków technicznych i formalnych, należeć będzie – w ramach ustaleń wynikających z Umowy o współpracy – do Usługodawcy. Po stwierdzeniu, iż Detalista spełnia wspomniane warunki, pozwalające mu (potencjalnie) na udział w Promocjach, Usługodawca nada Detaliście status użytkownika – w tym celu zawrze z nim odpowiednią umowę określającą relacje na linii Usługodawca-Detalista oraz związane z tym uprawnienia i obowiązki stron (dalej: Umowa ramowa). Umowa ramowa będzie mieć charakter typowo techniczno-administracyjny i nie będzie przewidywać w tym zakresie wynagrodzenia dla którejkolwiek ze stron. Ponadto, Umowie ramowej będzie towarzyszyć umowa zawarta równolegle przez Detalistę z Osobą trzecią – na dostęp Detalisty do Platformy (dalej: Umowa łączona);
  2. na podstawie/w następstwie zawarcia Umowy łączonej Urządzenia/-e Detalisty będzie rejestrowane na Platformie i w Usłudze, a dla Detalisty będzie na Platformie tworzone jego indywidualne konto (…) (dalej: Konto). Informacja o dołączeniu Detalisty do Platformy/Usługi będzie udostępniana Wnioskodawcy poprzez wyświetlenie odpowiedniej informacji w interfejsie Platformy przeznaczonym dla Spółki (dalej: Portal Producenta). Należy zaznaczyć, że za pośrednictwem Platformy (Konta), w ramach usług świadczonych przez Kontrahenta (takich jak Usługi na rzecz Spółki), Detaliści mogą/będą mogli brać udział w promocjach organizowanych przez inne podmioty (innych producentów, importerów lub dystrybutorów).
    Detaliści, którzy nie będą posiadać Urządzeń umożliwiających współpracę z Platformą w ramach Usługi, a którzy będą zainteresowani udziałem w Promocjach, będą zobowiązani do zakupu takiego Urządzenia (kompatybilnego z Platformą). Urządzenia takie będzie w stanie dostarczyć im np. inna spółka z Grupy C.;
  3. w celu uruchomienia danej Promocji jej parametry będą definiowane na Portalu Producenta. Równocześnie na Platformie (w ramach Usługi) będzie umieszczany regulamin Promocji oraz ewentualnie inne związane z nią materiały, np. materiały promocyjne. W parametrach Promocji będzie m.in. określana docelowa grupa Detalistów (tj. Detalistów, dla których dana Promocja będzie widoczna na ich Koncie i którzy w związku z tym będą mogli wziąć w niej udział);
  4. od momentu opublikowania Promocji oraz w dowolnym momencie jej trwania Detalista będzie mógł przystąpić do Promocji, wyrażając zgodę poprzez Konto (co wymagać będzie w szczególności potwierdzenia, że Detalista zapoznał się z warunkami Promocji i akceptuje je). Jak zostało wskazane w punkcie 3. powyżej, Detalista będzie mógł również wybrać opcję, aby parametry Promocji zostały automatycznie zaimportowane do jego Urządzeń;
  5. Urządzenia cyklicznie będą przesyłać informacje o sprzedaży Produktów objętych Promocjami do tzw. systemu centralnego Platformy, z którego Kontrahent może korzystać w ramach umowy z Osobą trzecią. Dane te (odzwierciedlające dane zarejestrowane na Urządzeniach i uwidocznione w emitowanych przez nie paragonach) będą odpowiednio filtrowane, stanowiąc podstawę do ustalenia Premii pieniężnej należnej za dany okres danemu Detaliście (zgodnie z zasadą: jeden raport dla jednego Detalisty za jeden Okres rozliczeniowy). Dane te będą przygotowywane za ustalone okresy rozliczeniowe (np. tygodniowe, od poniedziałku do niedzieli) (dalej: Okres rozliczeniowy);
  6. na podstawie danych, o których mowa w punkcie 5) powyżej, Usługodawca będzie przygotowywał notę księgową (obciążeniową) i przesyłał ją do Spółki. Do noty tej dołączany będzie raport, będący zbiorczym zestawieniem raportów, o których mowa w punkcie 5) powyżej (zgodnie z zasadą: jeden raport dla wszystkich Detalistów za jeden Okres rozliczeniowy). Z raportu tego będzie więc wynikać, jaką łącznie kwotę tytułem Premii Wnioskodawca będzie zobowiązany uiścić na rzecz wszystkich Detalistów za dany Okres rozliczeniowy. Kwota wynikająca z tego zbiorczego raportu będzie odpowiadała kwocie wykazanej na nocie obciążeniowej wystawionej przez Kontrahenta;
  7. w oparciu o ww. dokumenty wygenerowane przez Usługodawcę (noty obciążeniowe wraz ze zbiorczym raportem) na jego rachunek bankowy z rachunku bankowego Spółki będą przekazywane środki pieniężne w wysokości wynikającej z ww. not obciążeniowych, z przeznaczeniem na wypłatę Premii pieniężnych dla Detalistów;
  8. Usługodawca będzie generował polecenia przelewu, w ramach których Premie pieniężne będą przekazywane finalnie na rachunki bankowe poszczególnych Detalistów. Kwoty Premii pieniężnych będą przekazywane/wypłacane przez Usługodawcę Detalistom w imieniu Spółki;
  9. wypłata Premii pieniężnych na rzecz Detalistów będzie dokumentowana notami księgowymi (uznaniowymi), wystawianymi osobno dla każdego Detalisty przez Kontrahenta, działającego w tym zakresie także w imieniu Spółki (dalej: Nota dla Detalisty). Nota dla Detalisty będzie w szczególności zawierać następujące dane/informacje:
    1. datę wystawienia i kolejny numer,
    2. dane Spółki (jako autora/wystawcy dokumentu) oraz Detalisty (jako odbiorcy/adresata dokumentu),
    3. Okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego Premia pieniężna jest wypłacana (przy czym niniejsza informacja może być oznaczona na Nocie dla Detalisty w różny sposób, w tym poprzez/w polu: „Dotyczy”),
    4. datę wypłaty Premii pieniężnej na rzecz Detalisty (przy czym niniejsza informacja może być oznaczona na Nocie dla Detalisty w różny sposób, w tym – z przyczyn technicznych – w polu: „Data sprzedaży”; w każdym razie Detalista będzie jednak poinformowany, np. w przypisie do samej noty, o takim znaczeniu danego pola w ramach Noty dla Detalisty),
    5. kwotę Premii pieniężnej za dany Okres rozliczeniowy, z podziałem na (i) kwotę netto Premii pieniężnej, (ii) kwotę VAT oraz (iii) kwotę brutto Premii pieniężnej. Gdyby Produkty podlegające Promocji były objęte różnymi stawkami VAT, ww. wartości zostałyby wykazane z podziałem na poszczególne stawki.
      Kwota brutto Premii pieniężnej będzie odpowiadać kwocie przekazanej na rachunek bankowy Detalisty;
    6. adnotację, iż w związku z otrzymaniem Premii pieniężnej na Detaliście ciąży obowiązek odpowiedniego rozliczenia jej kwoty na gruncie VAT, w szczególności dokonania odpowiedniej korekty in minus VAT naliczonego, odliczonego przez Detalistę przy zakupie Produktów. Analogiczna informacja będzie umieszczana w regulaminie dotyczącym Promocji, akceptowanym przez Detalistę przystępującego do danej Promocji (vide etap nr 4 powyżej).

Integralną częścią Noty dla Detalisty będzie załącznik, którym będzie raport wskazany w ramach etapu 5) powyżej, przygotowany dla danego Detalisty. Z załącznika tego będzie więc wynikać, w jaki sposób Premia pieniężna za dany Okres rozliczeniowy została skalkulowana (tj. które transakcje sprzedaży Produktów zrealizowane w Okresie Promocji przez Detalistę i w jakim zakresie zostały uwzględnione przy kalkulacji Premii pieniężnej).

Nota dla Detalisty będzie umieszczana i dostępna dla danego Detalisty na jego Koncie. W ramach dostępnych opcji/funkcjonalności Platformy, każdy z Detalistów będzie mógł zdefiniować domyślne przekazywanie wystawionej na jego rzecz Noty dla Detalisty na wskazany przez niego adres e-mail oraz oznaczyć domyślne potwierdzenie otrzymania ww. noty;

  1. Noty dla Detalistów będą przekazywane do Spółki.

Odnosząc się do powyższego, Wnioskodawca pragnie wskazać, że z uwagi na przyjętą chronologię, wypłata Premii pieniężnych na rzecz Detalistów będzie miała miejsce przed wystawieniem dokumentujących je Not dla Detalistów. Mając na uwadze, że będzie mogło się zdarzyć, że kwota Premii pieniężnej finalnie nie zostanie skutecznie przekazana/przelana do Detalisty (np. z uwagi na błędnie podany rachunek bankowy Detalisty) i kwota Premii pieniężnej wróci na rachunek Usługodawcy, wówczas Nota dla Detalisty nie zostanie wystawiona. W takim przypadku, co do zasady, Usługodawca powinien zwrócić „niewykorzystaną” kwotę na rzecz Spółki. Niemniej, w celu ograniczenia ilości przelewów realizowanych między Wnioskodawcą i Kontrahentem oraz uproszczenia rozliczeń z tym związanych, Spółka będzie mogła przekazać Usługodawcy zalecenie, aby środki te nie były zwracane, ale zostały uwzględnione/wykorzystane przez Kontrahenta przy wypłacie Premii pieniężnej za kolejny Okres rozliczeniowy – w takim przypadku kwoty przekazane Usługodawcy przez Spółkę na podstawie noty obciążeniowej, o której mowa wyżej w punkcie 6), będą mogły być odpowiednio niższe. Przy tym w każdym momencie, bez spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków, Wnioskodawca będzie uprawniony do żądania zwrotu ww. środków, a Kontrahent będzie zobowiązany do niezwłocznego ich przekazania. Powyższe wynikać będzie z faktu, że Usługodawca nie będzie mógł swobodnie dysponować kwotami przekazanymi mu przez Spółkę na wypłatę Premii pieniężnych, tj. wykorzystywać ich w jakimkolwiek innym celu (w tym również wypłaty Premii za inne okresy rozliczeniowe). Do momentu wypłaty Premii pieniężnych Detalistom to Wnioskodawca będzie bowiem pozostawać właścicielem ww. środków.

Końcowo Wnioskodawca pragnie podkreślić, że uczestnictwo Detalistów w Promocjach będzie dobrowolne i nie będzie wiązać się z nałożeniem na nich jakichkolwiek zobowiązań innych niż przedstawione powyżej (tj. o charakterze formalnym i techniczno -administracyjnymi), w szczególności mogących skutkować po stronie Spółki roszczeniami pod adresem Detalistów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka będzie uprawniona do uwzględnienia Premii pieniężnych w swoich rozliczeniach VAT, poprzez odpowiednie obniżenie podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego?
  2. W razie pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 – w którym momencie Spółka będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego o kwoty wynikające z przyznanych Premii pieniężnych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Mając na względzie przedstawione okoliczności Wnioskodawca stoi na stanowisku, że:

  1. będzie uprawniony do uwzględnienia Premii pieniężnych w swoich rozliczeniach VAT, poprzez odpowiednie obniżenie podstawy opodatkowania oraz kwoty VAT należnego;
  2. będzie uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego z tytułu Premii pieniężnych w rozliczeniu za okres, w którym kwota Premii pieniężnej zostanie przekazana/wypłacona Detaliście, co następnie zostanie potwierdzone Notą dla Detalisty, w treści której jednoznacznie będzie wskazane, iż analogiczny obowiązek w zakresie podatku naliczonego – odliczonego przy nabyciu Produktów objętych Promocją – ciąży na Detaliście.

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Uwagi ogólne – stan prawny

Ad pytanie 1)

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszych okolicznościach

Jak stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami są zaś w myśl art. 2 pkt 6 ustawy VAT rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy VAT, podstawa opodatkowania nie obejmuje m.in. kwot: udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży.

Jednocześnie ust. 10 pkt 1 ww. artykułu ustawy VAT stanowi, że podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 13, obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. Stosownie do art. 29a ust. 13 ustawy VAT, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Zastosowanie niniejszych przepisów do okoliczności Spółki

Zestawiając wskazane powyżej przepisy z okolicznościami opisanego zdarzenia przyszłego należy przede wszystkim stwierdzić, że: (i) Produkty to towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy VAT, (ii) zaś ich sprzedaż przez Spółkę do Dystrybutorów stanowi niewątpliwie dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 tej ustawy. W konsekwencji, należne Spółce z tego tytułu od Dystrybutorów kwoty, odpowiadające cenie (netto) Produktów, stanowią podstawę opodatkowania, od której Spółka nalicza podatek należny od tej sprzedaży, zgodnie z art. 29a ust. 1 i nast. ustawy VAT.

Natomiast z art. 29a ust. 7 pkt 2 i ust. 10 pkt 1 ustawy VAT wynika, że kwoty wszelkich udzielonych przez podatnika opustów i obniżek cen (tj. rabatów/premii) nie podlegają wliczeniu do podstawy opodatkowania VAT, względnie – jeżeli są udzielane po dokonaniu sprzedaży – obniżają one podstawę opodatkowania VAT u podatnika udzielającego takiego rabatu/premii.

Na gruncie powyższej regulacji powstaje pytanie, czy za upusty i obniżki cen obniżające podstawę opodatkowania mogą być uznane rabaty/premie, które są przyznawane przez podatnika nie bezpośredniemu nabywcy jego towarów, lecz także kolejnemu (lub jeszcze dalszemu) nabywcy tych towarów w łańcuchu następujących po sobie dostaw.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe przepisy powinny znaleźć zastosowanie zarówno do sytuacji, gdy rabat/premia udzielany jest przez podatnika bezpośredniemu nabywcy towarów, jak i w przypadku, gdy jest on udzielany kolejnemu (lub jeszcze dalszemu) nabywcy tych towarów w łańcuchu następujących po sobie dostaw. Przepisy ustawy VAT, w tym przede wszystkim art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT, nie wskazują bowiem, iż do obniżenia podstawy opodatkowania dochodzi na skutek udzielenia rabatu (opustu lub obniżki ceny) wyłącznie w przypadku, gdy dotyczy to bezpośredniego nabywcy towarów od podatnika. Ergo, ograniczenie zakresu zastosowania ww. przepisu tylko do takich sytuacji byłoby sprzeczne z jego literalnym brzmieniem (wykładnią językową). Ponadto byłoby również nie do pogodzenia z ogólnymi regułami VAT, w szczególności zasadą proporcjonalności.

Należy bowiem mieć na uwadze, że przepisy ustawy VAT, w tym te dotyczące obniżania podstawy opodatkowania, powinny być interpretowane m.in. w świetle zasady proporcjonalności. Zgodnie z niniejszą zasadą kwota VAT powinna być obliczana na podstawie ostatecznej kwoty wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika, a także powinna być proporcjonalnie obniżona w przypadku, gdy obniżeniu ulega kwota tego wynagrodzenia. Również zgodnie z podstawową dla systemu VAT zasadą neutralności opodatkowania, obciążenie podatkowe z tytułu VAT powinno dotyczyć jedynie ostatecznego konsumenta towaru lub usługi, zaś podatnik VAT nie powinien ponosić faktycznego ciężaru tego podatku, o ile nie dochodzi do konsumpcji przez ten podmiot towarów/usług.

Znaczenie tych zasad było wielokrotnie podkreślane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE), m.in. w sprawach analogicznych do sytuacji będącej przedmiotem złożonego wniosku.

Szczególnie znaczący jest tu wyrok w sprawie C-317/94 pomiędzy Elida Gibbs Ltd a Commissioners of Customs and Excise, w którym TSUE stwierdził, iż m.in. „(...) producent, który zrefundował wartość kuponu zniżkowego detaliście lub wartość kuponu uprawniającego do zwrotu gotówki klientowi końcowemu, otrzymuje, po zakończeniu transakcji, kwotę odpowiadającą cenie sprzedaży zapłaconej przez hurtowników lub detalistów za jego towary, pomniejszoną o wartość przedmiotowych kuponów. Nie byłoby zatem zgodne z dyrektywą, gdyby podstawa opodatkowania użyta do obliczenia podatku należnego od producenta jako podatnika, przekraczała kwotę ostatecznie przez niego otrzymaną. Gdyby bowiem tak było, zasada neutralności VAT w stosunku do podatników, do których należy przecież także producent, nie byłaby spełniona” (...). W celu zapewnienia realizacji zasady neutralności należy, obliczając podstawę opodatkowania dla celów VAT, uwzględnić sytuacje, w których podatnik, nie pozostając w stosunkach umownych z konsumentem końcowym, ale będąc pierwszym ogniwem łańcucha transakcji kończącego się na tym konsumencie, udziela takiemu konsumentowi zniżki za pośrednictwem detalistów lub poprzez bezpośredni zwrot wartości kuponów. W przeciwnym razie, organy podatkowe otrzymałyby z tytułu VAT kwotę większą niż rzeczywiście zapłacona przez konsumenta ostatecznego, kosztem podatnika (...)”. Tezy zawarte w powyższym orzeczeniu TSUE powtórzył np. w wyroku z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie C-462/16 Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG, w którym potwierdził, że w takim przypadku jak analizowany (tj. przy braku bezpośredniej relacji z odbiorcą upustu/rabatu), producent ma prawo – bezpośrednio w oparciu o zasady neutralności i proporcjonalności VAT – do obniżenia podstawy opodatkowania, niezależnie od formalnotechnicznych aspektów regulujących zagadnienia obniżenia podstawy opodatkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż będzie on uprawniony do obniżenia o wysokość udzielonych Detalistom Premii pieniężnych podstawy opodatkowania i VAT należnego z tytułu sprzedaży Produktów.

Premie pieniężne będą bowiem stanowiły w swej istocie rabat/bonus, który Spółka przyzna Detalistom z tytułu sprzedaży przez nich Produktów z oferty Spółki na zasadach określonych w warunkach Promocji. W rezultacie, koszty poniesione przez Detalistów na zakup Produktów będą efektywnie niższe o wartość otrzymanych przez nich Premii pieniężnych.

Okoliczność, iż Premie pieniężne nie będą udzielane Dystrybutorom, a więc podmiotom, na rzecz których nastąpi bezpośrednio sprzedaż Produktów przez Spółkę, a dopiero kolejnym podmiotom w łańcuchu dostawy Produktów Spółki (tu: Detalistom) nabywającym Produkty od Dystrybutorów w świetle przytoczonych wyżej przepisów o VAT, w szczególności zaś art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT, jawi się jako irrelewantna z podatkowego punktu widzenia. Przesądzająca jest bowiem okoliczność, iż poprzez wypłatę Premii pieniężnych na rzecz Detalistów dojdzie do obniżenia kwoty wynagrodzenia, które uzyskiwane jest przez Spółkę z tytułu sprzedaży Produktów.

Za prawem Spółki do obniżenia podstawy opodatkowania i VAT naliczonego, o których mowa powyżej, przemawia także okoliczność, iż Detaliści będą mieli „symetryczny” obowiązek obniżyć podstawę opodatkowania i VAT naliczony w kwotach odpowiadających otrzymanej Premii pieniężnej, zgodnie z odpowiednim zastrzeżeniem umieszczanym na Nocie dla Detalisty. Spowoduje to, że transakcja ta będzie neutralna z punktu widzenia budżetu Państwa.

Na powyższe konkluzje nie wpływa proces obsługi Promocji, tj. w szczególności fakt, że Premie pieniężne będą przekazywane za pośrednictwem/faktycznie wypłacane przez Usługodawcę czy też okoliczność, że to Usługodawca będzie wystawiał faktycznie Noty dla Detalistów. Wszystkie te funkcje/czynności będą bowiem realizowane przez Usługodawcę na zlecenie Spółki. Okoliczności te są irrelewantne z punktu widzenia właściwego ujęcia kwot Premii pieniężnych do celów VAT, zaprezentowanego powyżej.

Prawidłowy sposób dokumentowania Premii pieniężnych do celów VAT

W dalszej kolejności należy zauważyć, iż, co do zasady, opusty i obniżki cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT, powinny być dokumentowane za pomocą faktur korygujących in minus (art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy VAT).

Ww. przepisy, co wynika z ich brzmienia oraz zasad VAT, mogą mieć jednak zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy opust/obniżka ceny udzielana jest podmiotowi, na rzecz którego, po pierwsze, podatnik sprzedał bezpośrednio towar lub usługę (tj. bezpośredniemu nabywcy), po drugie – podatnik wystawił na rzecz tego podmiotu fakturę pierwotnie dokumentującą tą sprzedaż (faktura korygująca zawsze musi bowiem referować do faktury pierwotnej). Krąg sytuacji, w których przepisy te mają zastosowanie, jest zatem istotnie węższy niż krąg sytuacji objętych art. 29a ust. 10 ustawy VAT. Ponadto mają one charakter materialno -techniczny i podporządkowany względem art. 29a ust. 10 ustawy VAT. W rezultacie, przez pryzmat tych przepisów nie może być definiowany sam zakres zastosowania art. 29a ust. 10 ustawy VAT, w tym jego pkt 1, a jedynie konsekwencje zastosowania tego przepisu. Innymi słowy, fakt, iż w danym przypadku nie ma podstaw prawnych do wystawienia faktury korygującej, a co za tym idzie uzyskania potwierdzenia jej otrzymania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy VAT, nie wyklucza możliwości zastosowania art. 29a ust. 10 ustawy VAT.

Z uwagi na fakt, że Spółka sprzedaje swoje Produkty bezpośrednio Dystrybutorom, to na ich rzecz wystawia faktury dokumentujące sprzedaż tychże Produktów. To jednak nie Dystrybutorzy będą otrzymywać od Spółki Premie pieniężne, o których mowa w złożonym wniosku. Stąd udzielenie Premii pieniężnych nie będzie mogło być dokumentowane przez Spółkę fakturami korygującymi do faktur wystawionych na rzecz Dystrybutorów. Jednocześnie, Spółka nie wystawia faktur dokumentujących sprzedaż Produktów na rzecz Detalistów (faktury te są bowiem wystawiane przez Dystrybutorów), w konsekwencji też Spółka nie będzie mogła dokumentować udzielonych Premii pieniężnych fakturami korygującymi wystawianymi na rzecz Detalistów.

W świetle powyższych uwag, w niniejszych okolicznościach, to Noty dla Detalisty (wystawiane przez Usługodawcę w imieniu Wnioskodawcy) będą wyznaczały prawidłowy sposób udokumentowania przyznanej Premii pieniężnej i będą stanowiły podstawę do obniżenia przez Wnioskodawcę podstawy opodatkowania i VAT należnego w kwotach na nich wyrażonych. Należy w tym zakresie zwrócić uwagę, że informacje umieszczane każdorazowo na Notach dla Detalisty będą określały wartość Premii pieniężnej z podziałem na kwoty netto i VAT. Co więcej, na dokumentach tych będzie umieszczana jednoznaczna informacja, wskazująca na prawidłowy sposób ich ujęcia w rozliczeniach VAT Detalistów (wskazująca na konieczność obniżenia przez nich kwoty odliczonego VAT). Jakkolwiek brak jest przepisów nakazujących umieszczanie tego rodzaju informacji, to ich uwzględnienie na Notach dla Detalisty jest wyrazem dążenia Spółki do zagwarantowania, aby Detaliści rozliczali Premie pieniężne w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

W konsekwencji, należy uznać, iż prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty VAT z tytułu udzielenia Premii pieniężnej, powstanie po stronie Spółki niezależnie od/pomimo braku wystawienia przez Spółkę faktury korygującej i uzyskania potwierdzenia otrzymania tej faktury przez Detalistów, a prawidłowym sposobem udokumentowania faktu ich udzielenia, rodzącym analogiczne co faktura korygująca skutki w VAT, będzie Nota dla Detalisty.

Stanowisko sądów administracyjnych i organów podatkowych

Prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo, w wyroku z dnia 13 stycznia 2010 r. (sygn. akt I FSK 600/09) Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, iż: „(...) podatnik zmniejsza obrót nie tylko o kwoty rabatów udzielonych swoim bezpośrednim kontrahentom, lecz także kolejnym w łańcuchu obrotu odbiorcom jego towaru, o ile fakt udzielenia takiego rabatu znajduje stosowne udokumentowanie, które w takim przypadku nie mogąc przybrać formy faktury korygującej, może przybrać inną dopuszczalną prawnie formę dokumentacyjną, np. noty księgowej (…)”.

Wnioskodawca podkreśla, iż jego stanowisko znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych wydanych w analogicznych stanach faktycznych.

Tytułem przykładu można wskazać:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) z dnia 26 października 2017 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012.446.2017.1.KR), z której wynika, że:
    „W opisanej sprawie w przypadku otrzymania przez Detalistów bezpośrednio od Wnioskodawcy zwrotu części ceny zakupionych towarów, dla Detalistów nastąpi rzeczywiste obniżenie ceny tych towarów. W tej sytuacji podmiotem uprawnionym do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży nie będzie hurtownia (Hurtownicy), która otrzyma od Detalistów cenę należną w pełnej wysokości, ale Wnioskodawca, który dokona sprzedaży ostatecznie po obniżonej cenie, tj. udzieli rabatu. Zatem u Wnioskodawcy nastąpi obniżenie podstawy opodatkowania.
    W związku z tym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do korekty podstawy opodatkowania i należnego podatku VAT. W takim kształcie sprawy udzielany rabat pośredni stanie się opustem – obniżką (rabatem), o którym mowa w art. 29a ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług”;
  • interpretację indywidualną DKIS z dnia 10 marca 2017 r. (sygn. 0461-ITPP1.4512.23. 2017.1.MN), w której organ stwierdził, iż:
    „(...) w przypadku udzielania zniżki podmiotowi niebędącemu bezpośrednim nabywcą towarów/usług, sprzedawca powinien obniżyć obrót z tytułu sprzedaży. Przy czym zaznaczyć należy, że rzeczywisty obrót gospodarczy winien mieć odzwierciedlenie w prowadzonej dokumentacji. Do obowiązków uczestników obrotu gospodarczego należy uwiarygodnienie dokonanych transakcji. Podmiot udzielający rabatu powinien posiadać dla celów dowodowych dokumenty świadczące o udzielonym rabacie na rzecz finalnego odbiorcy. Posiadanie takich dokumentów jest warunkiem potwierdzającym prawo do obniżenia podatku należnego po stronie udzielającego rabat. (...) przepisy krajowe nie określają dokumentu, na podstawie którego podatnik udzielający rabatu może ten rabat udokumentować. Nie jest tym dokumentem faktura korygująca, jednak nic nie wskazuje, że nie może nim być np. nota uznaniowa. W konsekwencji, wystawiona nota, będzie pisemnym dokumentem, który w świetle regulacji prawnych umożliwi udokumentowanie rabatu (...)”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej (dalej: DIS) w Katowicach z dnia 24 listopada 2016 r. (sygn. 2461-IBPP1.4512.707.2016.1.BM), w której wskazano, że:
    „(...) rabat wypłacany aptekom będzie obniżał kwotę należną Wnioskodawcy, zatem obniżenie to powinno znaleźć odzwierciedlenie zarówno w wysokości podstawy opodatkowania jak i kwocie podatku należnego. Skoro obniżeniu ulega kwota łącznej należności za sprzedawane towary, która jest kwotą brutto, zatem i kwota rabatu winna być uznana za kwotę brutto, którą należy proporcjonalnie podzielić na kwotę podstawy opodatkowania i kwotę podatku VAT należnego”;
  • interpretację indywidualną z dnia 4 sierpnia 2014 r. (sygn. ITPP2/443-631/14/EB), w której DIS w Bydgoszczy potwierdził, iż:
    „(...) nie dokonując zbycia towarów na rzecz klientów detalicznych Spółka nie może skorygować wystawionej na ich rzecz faktury, gdyż takowej po prostu nie było. Jak wynika z powyższego, wypłacane przez Spółkę premie/bonusy nie powinny być dokumentowane fakturą, czy fakturą korygującą. Tym samym Spółka będzie miała prawo udokumentować udzielenie premii bonusów notą księgową (...)”;
  • interpretację indywidualną DIS w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP2/443-87/14-4/DG), z której wynika, że:
    „(...) wystawienie faktury korygującej jest możliwe wyłącznie w sytuacji udzielenia rabatu bezpośredniemu nabywcy towarów lub usług (...) przepisy krajowe nie określają dokumentu, na podstawie którego podatnik udzielający rabatu może ten rabat udokumentować. Nie jest tym dokumentem faktura korygująca, jednak żadne przepisy nie wskazują, że nie może nim być np. nota. Wobec tego tut. Organ stwierdza, że w zaistniałej sytuacji Wnioskodawca zarówno w okresie do końca 2013 r. jak i od 1 stycznia 2014 r. nie jest zobowiązany wystawiać faktury korygującej na rzecz Sprzedawcy, a udzielony rabat pośredni może udokumentować np. notą księgową (…)”.

Na szczególną uwagę z perspektywy złożonego wniosku zasługuje interpretacja indywidualna DKIS z dnia 14 sierpnia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL4.4012.294.2018.1.TKU) wydana właściwie w identycznych okolicznościach, tj. na wniosek podatnika zamierzającego – tak jak Spółka – korzystać z usług obsługi organizowanych przez tegoż podatnika promocji przy wykorzystaniu Platformy (jej funkcjonalności).

Reasumując, Premie pieniężne udzielane przez Wnioskodawcę bezpośrednio na rzecz Detalistów, udokumentowane Notami dla Detalisty, będą stanowiły obniżkę ceny, o której mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT. Wobec powyższego, Wnioskodawca będzie uprawniony do odpowiedniego uwzględnienia Premii w swoich rozliczenia poprzez stosowne obniżenie podstawy opodatkowania oraz kwoty VAT należnego z tytułu sprzedaży Produktów.

Ad pytanie 2)

W ustawie VAT brak jest przepisów wskazujących moment/okres rozliczeniowy, w którym Spółka powinna uwzględnić skutki udzielenia Premii pieniężnej, w postaci obniżenia podstawy opodatkowania oraz VAT należnego.

Jedynym przepisem ustawy VAT, który odnosi się do kwestii momentu obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielenia opustu/obniżenia ceny po dokonaniu sprzedaży, jest wspomniany już art. 29a ust. 13 ustawy VAT. Jak jednakże wykazano wcześniej, w rozpatrywanym przypadku powołany przepis nie będzie mieć zastosowania, bowiem procedura w nim opisana została przewidziana jedynie dla sytuacji, w których dochodzi do wystawienia faktur korygujących, które w zdarzeniu przyszłym opisanym w złożonym wniosku nie będą mogły być wystawiane.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, dla obniżenia podstawy opodatkowania (i kwoty VAT należnego) zasadnicze znaczenie będzie mieć moment udzielenia Premii pieniężnej, który powinien być tu utożsamiany z momentem wypłaty Premii pieniężnej przez Usługodawcę działającego w imieniu Wnioskodawcy (ze środków otrzymanych wcześniej od Spółki), na rzecz Detalistów. W tym momencie materializują się bowiem skutki Premii pieniężnej, tj. wywiera ona rzeczywiste i ostateczne konsekwencje gospodarcze/ekonomiczne, zarówno po stronie Spółki, jak i Detalisty.

Na moment obniżenia podstawy opodatkowania oraz VAT należnego nie powinien mieć natomiast wpływu moment wypłaty środków pieniężnych przez Spółkę na rzecz Usługodawcy. Moment ten nie wywiera bowiem jakichkolwiek skutków w relacji z Detalistami, a tylko w odniesieniu do tej relacji skutki związane z wypłatą Premii pieniężnej mogą być rozpatrywane. Czynność ta ma jedynie charakter techniczny i ma dopiero umożliwić Usługodawcy wypłatę Premii pieniężnych na rzecz Detalistów.

Ponadto, z tej perspektywy za irrelewantny powinien zostać również uznany moment wystawienia Noty dla Detalisty, jak i tym bardziej/wcześniej zbiorczej noty obciążeniowej, przygotowywanych przez Usługodawcę. Dokumenty te mają bowiem charakter wtórny wobec samego faktu wypłaty Premii pieniężnej, który to moment powinien determinować moment uwzględniania skutków podatkowych wynikających z wypłaty Premii pieniężnej.

Stanowisko organów podatkowych

Wnioskodawca podkreśla, iż jego stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych wydanych w analogicznych stanach faktycznych.

Tytułem przykładu można wskazać:

  • interpretację indywidualną z dnia 16 stycznia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.594. 2017.1.KM), w której DKIS wskazał, że:
    „Wystawienie noty księgowej dokumentującej udzielenie rabatu pośredniego nie jest bowiem warunkiem koniecznym dla celu uzyskania prawa do obniżenia podatku należnego w związku z udzieleniem rabatu. Moment wystawienia noty nie może być więc decydujący dla momentu rozliczenia rabatu dla celów podatku VAT przez Spółkę. Istotny jest sam fakt fizycznego udzielenia rabatu, czyli dokonania płatności na rzecz Klienta Pośredniego.
    Mając powyższe na względzie Spółka winna obniżyć podatek należny i podstawę opodatkowania wykazywane z tytułu dostaw Produktów w momencie faktycznej wypłaty udzielonego rabatu na rzecz Klienta Pośredniego”;
  • interpretację indywidualną DKIS z dnia 10 marca 2017 r. (sygn. 0461-ITPP1.4512.23. 2017.1.MN), w której uznano, że:
    „(...) Spółka będzie uprawniona do odpowiedniego obniżenia (o wartość rabatu udzielonego aptece) podstawy opodatkowania VAT oraz VAT należnego z tytułu sprzedaży towarów Spółki, za okres rozliczeniowy, w którym faktycznie zostanie udzielony rabat – nastąpi wypłata bonusu pieniężnego, udokumentowanego wystawioną przez Spółkę notą uznaniową (...)”.

Również w tym punkcie, ze względów, o których była wyżej mowa (vide Ad pytanie 1), na szczególną uwagę zasługuje interpretacja indywidualna DKIS z dnia 14 sierpnia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL4.4012.294.2018.1.TKU).

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego z tytułu przyznania Premii pieniężnych będzie jej przysługiwało w rozliczeniu za okres, w którym kwota Premii pieniężnej zostanie wypłacona Detaliście przez Usługodawcę ze środków przekazanych przez Spółkę, tj. Premia pieniężna zostanie Detaliście faktycznie udzielona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy).

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z cytowanych wyżej przepisów ustawy wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu niebędące dostawą towarów.

Z uwagi na powyższe unormowania, pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), zwanej, zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady. Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Wskazać należy, że podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne/rabaty nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych/rabatów nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne/rabaty zostały wypłacone, tzn. czy ich przyznanie uwarunkowane jest wykonaniem dodatkowych czynności, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.

W praktyce występują również sytuacje, w których w zamian za udzielenie premii/rabatu ma miejsce świadczenie innych usług, w tym usług o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym, bądź zobowiązanie się do dokonywania zakupów wyłącznie u wypłacającego premie, czy zobowiązanie się do posiadania pełnego asortymentu towarów kontrahenta itp. W takiej sytuacji należy uznać, że wypłacona premia pieniężna/rabat związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię/rabat, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że ani w Dyrektywie 2006/112/WE Rady, ani też w ustawie prawodawca nie zdefiniował pojęcia „premia pieniężna” czy też „rabat”. Zatem celem dokonania prawidłowej kwalifikacji premii pieniężnych (bonusów pieniężnych, rabatów) w świetle przepisów o podatku od towarów i usług, należy przeprowadzić obiektywną analizę całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej transakcji, która pozwoli na ocenę skutków takiej transakcji w świetle regulacji dotyczących podatku od towarów i usług.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest producentem, generalnym importerem i dystrybutorem napojów alkoholowych znanych marek (należących do Spółki lub spółek z grupy) na terytorium Polski. Transakcje realizowane przez Spółkę w ramach ww. działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Produkty, są przez Spółkę dystrybuowane na rynku polskim między innymi w ramach następującego schematu:

  1. Wnioskodawca sprzedaje Produkty do Dystrybutorów, z którymi ma zawarte umowy dystrybucyjne, a następnie
  2. Dystrybutorzy sprzedają Produkty do Detalistów, którzy sprzedają je z kolei finalnym konsumentom.

Mogą również występować sytuacje, w których w łańcuchu dystrybucji danego Produktu/Produktów uczestniczy więcej niż jeden Dystrybutor.

Dystrybutorzy oraz Detaliści także są/będą podatnikami VAT, zarejestrowanymi jako VAT czynni.

Sprzedaż Produktów przez Spółkę w każdym przypadku stanowi dostawę towarów, która jest opodatkowana według właściwej stawki VAT i dokumentowana za pomocą faktur wystawianych na Dystrybutorów, z wykazaną kwotą VAT. Z kolei Dystrybutorzy będący czynnymi podatnikami VAT – z tytułu odsprzedaży Produktów – wystawiają faktury na rzecz Detalistów (lub, ewentualnie, na rzecz kolejnych Dystrybutorów). Jednocześnie Dystrybutorom oraz, odpowiednio, Detalistom (którzy są czynnymi podatnikami VAT) przysługuje na zasadach ogólnych prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie Produktów.

W ramach prowadzonej działalności Spółka inicjuje działania o charakterze promocyjnym, których celem jest wsparcie/zintensyfikowanie sprzedaży Produktów i zwiększenie jej przychodów z tytułu ich sprzedaży, opodatkowanej VAT. Działania te są w szczególności nakierowane na zachęcanie Detalistów do zwiększania/utrzymywania wolumenu sprzedaży Produktów nabywanych od Dystrybutorów.

Jednym z działań promocyjnych nakierowanych na wsparcie sprzedaży Produktów mają być akcje promocyjne organizowane na niżej opisanych zasadach, w ramach których Spółka będzie wypłacała na rzecz Detalistów określone kwoty. Kwoty te będą przekazywane Detalistom, a więc podmiotom, z którymi Wnioskodawcy nie łączą umowy na dostawy Produktów, tytułem bonusów/premii pieniężnych/rabatów (Premii pieniężnych).

Zgodnie z przyjętymi założeniami biznesowymi dotyczącymi Promocji, w ich obsługę oraz wypłatę Premii pieniężnych nie będą zaangażowani Dystrybutorzy. W rezultacie, rozliczenia z tego tytułu nie będą w jakikolwiek sposób wpływały na cenę Produktów sprzedanych przez Wnioskodawcę na rzecz Dystrybutorów.

Z uwagi na powyższe oraz (i) dużą ilość Detalistów, którzy będą mogli przystępować do Promocji, (ii) konieczność zapewnienia prawidłowej i sprawnej obsługi Promocji i wypłat Premii pieniężnych oraz (iii) wymaganą w związku z tym informatyzację (automatyzację) procesów, podjęta została decyzja o nawiązaniu współpracy z podmiotem trzecim – Usługodawcą. Współpraca ta będzie się odbywać na podstawie Umowy o współpracy, która połączy Wnioskodawcę z Usługodawcą.

Umowa o współpracy będzie zawarta w celu umożliwienia Spółce korzystania z kompleksowej usługi mającej ułatwić obsługę organizowanych i przeprowadzanych przez nią Usługi, zapewnianej przez Usługodawcę m.in. przy wykorzystaniu Platformy, pozwalającej na dwustronną komunikację i przesyłanie danych pomiędzy kasą rejestrującą a serwerem centralnym. Przy tym Kontrahent jest użytkownikiem Platformy na zasadzie licencji.

Zgodnie z założeniami Umowy o współpracy Usługodawca zobowiąże się w szczególności do:

  • wdrożenia/integracji Platformy z systemami informatycznymi Spółki, która umożliwi obsługę Promocji (w tym wypłatę Premii pieniężnych do Detalistów), a następnie utrzymanie (tzw. maintenance);
  • zapewnienia – przy wykorzystaniu Platformy – bieżącej obsługi poszczególnych Promocji, w szczególności poprzez (i) obliczanie wysokości Premii pieniężnych należnych poszczególnym Detalistom w ramach danej Promocji oraz (ii) przekazywanie poszczególnym Detalistom środków pieniężnych tytułem Premii pieniężnej.

W zamian za Usługi Usługodawcy należne będzie od Spółki określone wynagrodzenie, wypłacane na podstawie faktur wystawianych przez Usługodawcę na jej rzecz. Z uwagi na charakter ww. usług (administracyjne, techniczne, IT i pokrewne), są/będą one opodatkowane VAT, według podstawowej stawki. Przy tym schemat/-y, według których będzie naliczane/wypłacane wynagrodzenie Usługodawcy należne mu w zamian za Usługi, mogą być różne/zmienne w czasie (kwestia ta, z punktu widzenia przedmiotu zapytania objętego złożonym wnioskiem, jest jednak irrelewantna).

Platforma będzie pełnić funkcję środka komunikacji z Detalistami, za pośrednictwem którego:

  • możliwe będzie określenie warunków danej Promocji i ich komunikowanie Detalistom;
  • Detaliści – jeśli podejmą taką decyzję – będą deklarować (ogólnie) wolę udziału w Promocjach, akceptować warunki poszczególnych Promocji i zgłaszać swój udział/przystąpienie do danej Promocji (oraz określać zakres/ramy tego uczestnictwa, w szczególności poprzez wskazanie punktów sprzedaży biorących udział w Promocji); następnie
  • będą zbierane dane służące do określenia wysokości Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście w ramach danej Promocji (pochodzące z punktów sprzedaży Detalistów) i na ich podstawie będzie określana wysokość Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście za dany okres rozliczeniowy;
  • Detaliści będą otrzymywać odpowiednią notę (księgową notę uznaniową) potwierdzającą wypłatę Premii oraz potwierdzać fakt jej otrzymania zgodnie z postanowieniami regulaminu Promocji.

Funkcjonalność Platformy umożliwiać bowiem będzie automatyczną komunikację z urządzeniami rejestrującymi Detalistów, tj. kasami rejestrującymi (fiskalnymi) zainstalowanymi w punktach sprzedaży prowadzonych przez Detalistów (dalej: Urządzenia). Dzięki temu, dane dotyczące sprzedaży Produktów przez Detalistów (na podstawie których każdorazowo określana będzie wysokość Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście) będą automatycznie przekazywane na Platformę i agregowane, co z kolei umożliwi automatyczną kalkulację Premii pieniężnej należnej danemu Detaliście za dany okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym, określane przez Spółkę – w relacji z Usługodawcą – parametry Promocji będą w szczególności obejmować: nazwę oraz typ promocji; moment jej rozpoczęcia oraz zakończenia; rodzaje Produktów objętych Promocją; rekomendowaną maksymalną cenę Produktu objętego Promocją – sprzedaż przez Detalistę Produktu w Okresie Promocji za cenę nie wyższą (tj. równą lub niższą) od Ceny skutkować będzie uwzględnieniem tej sprzedaży w kalkulacji Premii; wysokość Premii pieniężnej, tj. jednostkowo określoną kwotę (per sztuka Produktu), którą może uzyskać Detalista w ramach Promocji.

W celu maksymalnego uproszczenia procesu przystępowania i uczestniczenia przez Detalistów w Promocjach, w ramach Usługi zapewniona zostanie możliwość wprowadzania parametrów Promocji, o których mowa powyżej, bezpośrednio na Urządzeniach Detalistów. Przykładowo, jeśli Detalista podejmie decyzję o przystąpieniu do danej Promocji, będzie mógł zaimportować parametry tej Promocji na swoje Urządzenia. Będzie to możliwe poprzez wybranie przez Detalistę odpowiedniej opcji w jego Koncie.

W ramach organizacji/przeprowadzania Promocji będzie można wyróżnić następujące etapy:

  1. udział danego Detalisty w Promocjach będzie uzależniony od uzyskania i posiadania przez niego tzw. statusu użytkownika, tj. podmiotu połączonego z Platformą. Weryfikacja Detalisty, który zgłosi chęć udziału w Promocjach/zostania użytkownikiem, pod kątem spełniania przezeń warunków technicznych i formalnych, należeć będzie – w ramach ustaleń wynikających z Umowy o współpracy – do Usługodawcy. Po stwierdzeniu, iż Detalista spełnia wspomniane warunki, pozwalające mu (potencjalnie) na udział w Promocjach, Usługodawca nada Detaliście status użytkownika – w tym celu zawrze z nim odpowiednią umowę ramową. Umowa ramowa będzie mieć charakter typowo techniczno-administracyjny i nie będzie przewidywać w tym zakresie wynagrodzenia dla którejkolwiek ze stron. Ponadto, Umowie ramowej będzie towarzyszyć umowa łączona;
  2. na podstawie/w następstwie zawarcia Umowy łączonej Urządzenia/-e Detalisty będzie rejestrowane na Platformie i w Usłudze, a dla Detalisty będzie na Platformie tworzone jego indywidualne Konto. Informacja o dołączeniu Detalisty do Platformy/Usługi będzie udostępniana Wnioskodawcy poprzez wyświetlenie odpowiedniej informacji na Portalu Producenta. Za pośrednictwem Konta, w ramach Usług świadczonych przez Kontrahenta, Detaliści mogą/będą mogli brać udział w promocjach organizowanych przez inne podmioty.
    Detaliści, którzy nie będą posiadać Urządzeń umożliwiających współpracę z Platformą w ramach Usługi, a którzy będą zainteresowani udziałem w Promocjach, będą zobowiązani do zakupu takiego Urządzenia. Urządzenia takie będzie w stanie dostarczyć im np. inna spółka z Grupy C.;
  3. parametry będą definiowane na Portalu Producenta. Równocześnie na Platformie będzie umieszczany regulamin Promocji oraz ewentualnie inne związane z nią materiały, np. materiały promocyjne. W parametrach Promocji będzie m.in. określana docelowa grupa Detalistów;
  4. od momentu opublikowania Promocji oraz w dowolnym momencie jej trwania Detalista będzie mógł przystąpić do Promocji, wyrażając zgodę poprzez Konto. Detalista będzie mógł również wybrać opcję, aby parametry Promocji zostały automatycznie zaimportowane do jego Urządzeń;
  5. Urządzenia cyklicznie będą przesyłać informacje o sprzedaży Produktów objętych Promocjami do tzw. systemu centralnego Platformy, z którego Kontrahent może korzystać w ramach umowy z Osobą trzecią. Dane te będą odpowiednio filtrowane, stanowiąc podstawę do ustalenia Premii pieniężnej należnej za dany okres danemu Detaliście. Dane te będą przygotowywane za ustalone okresy rozliczeniowe;
  6. na podstawie danych, o których mowa w punkcie 5) powyżej, Usługodawca będzie przygotowywał notę księgową (obciążeniową) i przesyłał ją do Spółki. Do noty tej dołączany będzie raport, będący zbiorczym zestawieniem raportów, o których mowa w punkcie 5) powyżej (zgodnie z zasadą: jeden raport dla wszystkich Detalistów za jeden Okres rozliczeniowy). Z raportu tego będzie więc wynikać, jaką łącznie kwotę tytułem Premii Wnioskodawca będzie zobowiązany uiścić na rzecz wszystkich Detalistów za dany Okres rozliczeniowy. Kwota wynikająca z tego zbiorczego raportu będzie odpowiadała kwocie wykazanej na nocie obciążeniowej wystawionej przez Kontrahenta;
  7. w oparciu o ww. dokumenty wygenerowane przez Usługodawcę (noty obciążeniowe wraz ze zbiorczym raportem) na jego rachunek bankowy z rachunku bankowego Spółki będą przekazywane środki pieniężne w wysokości wynikającej z ww. not obciążeniowych, z przeznaczeniem na wypłatę Premii pieniężnych dla Detalistów;
  8. Usługodawca będzie generował polecenia przelewu, w ramach których Premie pieniężne będą przekazywane finalnie na rachunki bankowe poszczególnych Detalistów. Kwoty Premii pieniężnych będą przekazywane/wypłacane przez Usługodawcę Detalistom w imieniu Spółki;
  9. wypłata Premii pieniężnych na rzecz Detalistów będzie dokumentowana notami księgowymi, wystawianymi osobno dla każdego Detalisty przez Kontrahenta, działającego w tym zakresie także w imieniu Spółki. Nota dla Detalisty będzie w szczególności zawierać następujące dane/informacje:
    1. datę wystawienia i kolejny numer,
    2. dane Spółki (jako autora/wystawcy dokumentu) oraz Detalisty (jako odbiorcy/adresata dokumentu),
    3. Okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego Premia pieniężna jest wypłacana (przy czym niniejsza informacja może być oznaczona na Nocie dla Detalisty w różny sposób, w tym poprzez/w polu: „Dotyczy”),
    4. datę wypłaty Premii pieniężnej na rzecz Detalisty (przy czym niniejsza informacja może być oznaczona na Nocie dla Detalisty w różny sposób, w tym – z przyczyn technicznych – w polu: „Data sprzedaży”; w każdym razie Detalista będzie jednak poinformowany, np. w przypisie do samej noty, o takim znaczeniu danego pola w ramach Noty dla Detalisty),
    5. kwotę Premii pieniężnej za dany Okres rozliczeniowy, z podziałem na (i) kwotę netto Premii pieniężnej, (ii) kwotę VAT oraz (iii) kwotę brutto Premii pieniężnej. Gdyby Produkty podlegające Promocji były objęte różnymi stawkami VAT, ww. wartości zostałyby wykazane z podziałem na poszczególne stawki.
      Kwota brutto Premii pieniężnej będzie odpowiadać kwocie przekazanej na rachunek bankowy Detalisty;
    6. adnotację, iż w związku z otrzymaniem Premii pieniężnej na Detaliście ciąży obowiązek odpowiedniego rozliczenia jej kwoty na gruncie VAT, w szczególności dokonania odpowiedniej korekty in minus VAT naliczonego, odliczonego przez Detalistę przy zakupie Produktów. Analogiczna informacja będzie umieszczana w regulaminie dotyczącym Promocji, akceptowanym przez Detalistę przystępującego do danej Promocji.
    Integralną częścią Noty dla Detalisty będzie załącznik, z którego będzie wynikać, w jaki sposób Premia pieniężna za dany Okres rozliczeniowy została skalkulowana.
    Nota dla Detalisty będzie umieszczana i dostępna dla danego Detalisty na jego Koncie. W ramach dostępnych opcji/funkcjonalności Platformy, każdy z Detalistów będzie mógł zdefiniować domyślne przekazywanie wystawionej na jego rzecz Noty dla Detalisty na wskazany przez niego adres e-mail oraz oznaczyć domyślne potwierdzenie otrzymania ww. noty;
  10. Noty dla Detalistów będą przekazywane do Spółki.

Z uwagi na przyjętą chronologię, wypłata Premii pieniężnych na rzecz Detalistów będzie miała miejsce przed wystawieniem dokumentujących je Not dla Detalistów. Mając na uwadze, że będzie mogło się zdarzyć, że kwota Premii pieniężnej finalnie nie zostanie skutecznie przekazana/przelana do Detalisty (np. z uwagi na błędnie podany rachunek bankowy Detalisty) i kwota Premii pieniężnej wróci na rachunek Usługodawcy, wówczas Nota dla Detalisty nie zostanie wystawiona. W takim przypadku, co do zasady, Usługodawca powinien zwrócić „niewykorzystaną” kwotę na rzecz Spółki. Niemniej, w celu ograniczenia ilości przelewów realizowanych między Wnioskodawcą i Kontrahentem oraz uproszczenia rozliczeń z tym związanych, Spółka będzie mogła przekazać Usługodawcy zalecenie, aby środki te nie były zwracane, ale zostały uwzględnione/wykorzystane przez Kontrahenta przy wypłacie Premii pieniężnej za kolejny Okres rozliczeniowy – w takim przypadku kwoty przekazane Usługodawcy przez Spółkę na podstawie noty obciążeniowej, będą mogły być odpowiednio niższe. Przy tym w każdym momencie, bez spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków, Wnioskodawca będzie uprawniony do żądania zwrotu ww. środków, a Kontrahent będzie zobowiązana do niezwłocznego ich przekazania. Powyższe wynikać będzie z faktu, że Usługodawca nie będzie mógł swobodnie dysponować kwotami przekazanymi mu przez Spółkę na wypłatę Premii pieniężnych, tj. wykorzystywać ich w jakimkolwiek innym celu (w tym również wypłaty Premii za inne okresy rozliczeniowe). Do momentu wypłaty Premii pieniężnych Detalistom to Wnioskodawca będzie bowiem pozostawać właścicielem ww. środków.

Uczestnictwo Detalistów w Promocjach będzie dobrowolne i nie będzie wiązać się z nałożeniem na nich jakichkolwiek zobowiązań innych niż przedstawione powyżej (tj. o charakterze formalnym i techniczno-administracyjnymi), w szczególności mogących skutkować po stronie Spółki roszczeniami pod adresem Detalistów.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy, wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności dotyczą kwestii, czy Spółka będzie uprawniona do uwzględnienia Premii pieniężnych w swoich rozliczeniach VAT poprzez odpowiednie obniżenie podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

  1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
  2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
  3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Stosownie do art. 29a ust. 10 ustawy, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 13, obniża się o:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
  2. wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;
  3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;
  4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Na podstawie art. 29a ust. 13 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Zgodnie z art. 29a ust. 14 ustawy, przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Jak już wcześniej wspomniano, przepisy ustawy nie definiują pojęcia „rabat”, „opust”, czy „premia” zatem, pojęcia te należy interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową. I tak, zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005 r.), „rabat” to „zniżka, opust od sumy należnej za towar przyznawany, np. przy kupnie dużej ilości towarów”. Natomiast definicję „premii” określono jako „nagrodę za coś, często mającą zachęcić do czegoś osobę nagradzaną”.

Zatem, rabat polega na pomniejszeniu ustalonej wcześniej ceny towaru lub usługi. Podobnie definiowany jest „opust” jako zniżka ceny kupna przyznawana przy zakupach hurtowych. Skutkiem udzielania rabatów i opustów będą w rozpatrywanej sprawie Premie pieniężne dla Detalistów.

W świetle powołanej wyżej definicji „rabatu”, „opustu” czy „premii” należy uznać, że w opisanym przypadku mamy do czynienia z pomniejszeniem, czyli odstępstwem od ustalonej ceny towarów przez Wnioskodawcę, który co prawda nie sprzedaje bezpośrednio towarów na rzecz Detalistów, ale na podstawie odpowiednich indywidualnych ustaleń udziela im opustu w formie przyznawanych Premii pieniężnych. Powoduje to w istocie zwrot części ceny towarów.

W przypadku, kiedy dany Detalista, któremu Wnioskodawca przyzna Premię pieniężną, otrzyma zwrot części ceny zakupionego towaru, wówczas dla Wnioskodawcy i dla Detalisty nastąpi rzeczywiste obniżenie ceny towaru. Takie obniżenie ceny nie dotyczy bezpośrednich kontrahentów – Dystrybutorów (którzy zgodnie z przyjętymi założeniami biznesowymi dotyczącymi Promocji, nie będą zaangażowani w obsługę oraz wypłatę Premii pieniężnej), od których Detaliści nabywają towary. Podmiotem uprawnionym do obniżenia kwoty podatku należnego będzie w tym przypadku Wnioskodawca, który dokona sprzedaży ostatecznie po obniżonej cenie, tj. udzieli rabatu w formie wypłaty Premii pieniężnej.

Zatem otrzymywane przez Detalistów Premie pieniężne z tytułu sprzedaży Produktów Wnioskodawcy, które nie są związane ze świadczeniem wzajemnym (Detaliści nie świadczą na rzecz Wnioskodawcy żadnych usług), stanowią rabat pośredni.

W treści wniosku wskazano bowiem, że udzielenie biorącemu udział w Promocji Detaliście Premii pieniężnej (tytułem bonusów/premii pieniężnych/rabatów) uzależnione będzie tylko od sprzedaży Produktów Wnioskodawcy i nie będzie uzależnione od świadczenia jakichkolwiek dodatkowych usług (świadczeń na rzecz Wnioskodawcy) – uczestnictwo Detalistów w Promocjach będzie dobrowolne i nie będzie wiązać się z nałożeniem na nich jakichkolwiek zobowiązań, w szczególności mogących skutkować po stronie Spółki roszczeniami pod adresem Detalistów. Zatem nie dojdzie do świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy przez Detalistów.

Zauważyć należy, że obniżka ceny, opust (rabat, bonus) udzielony w momencie sprzedaży (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota zapłaty należna od nabywcy już go uwzględnia – dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawionej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży.

Natomiast, jeżeli obniżenie ceny/udzielenie rabatu ma miejsce po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wówczas czynność ta wymaga wystawienia faktury korygującej zmniejszającej wartość towarów i usług, zgodnie art. 106j ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

W myśl art. 106e ust. 1 pkt 1-6 ustawy, faktura powinna zawierać:

  1. datę wystawienia;
  2. kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
  3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
  4. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
  5. numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
  6. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

(…)

Natomiast zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,
  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,
  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z kolei art. 106j ust. 2 ustawy stwierdza, że faktura korygująca powinna zawierać:

  1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
  2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
    1. określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,
    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
  3. przyczynę korekty;
  4. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
  5. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

Powyższe przepisy dotyczą zatem sytuacji wystawienia faktury korygującej przez kontrahentów bezpośrednio uczestniczących w transakcji udokumentowanej fakturą. Skoro podatnik wystawił na rzecz danego podmiotu fakturę dokumentującą dokonaną transakcję, to późniejsze udzielenie rabatu, skutkujące zmianą ceny przedmiotu transakcji, powinno zostać odzwierciedlone poprzez dokonanie korekty uprzednio wystawionej faktury.

Wystawienie faktury korygującej jest zatem możliwe wyłącznie w sytuacji opustu/obniżki ceny bezpośredniemu nabywcy towaru lub usługi. W przypadku udzielenia rabatu kolejnemu nabywcy w łańcuchu dostaw i przy braku bezpośredniej transakcji pomiędzy nimi, przyznanie rabatu pośredniego nie powinno być udokumentowane fakturą korygującą, o której mowa w art. 106j ustawy, ponieważ nie jest możliwe odwołanie się do faktury pierwotnej. Faktura korygująca jest bowiem dokumentem potwierdzającym zmiany w bezpośredniej transakcji pomiędzy podatnikiem a nabywcą, któremu uprzednio podatnik wystawił fakturę z tego tytułu.

W rozpatrywanej sprawie ze względu na brak bezpośredniej transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Detalistą udokumentowanej fakturą, faktu przyznania przez Wnioskodawcę Premii pieniężnej nie można potwierdzić fakturą korygującą, o której mowa w art. 106j ust. 2 ustawy.

Niemniej jednak treść art. 29a ust. 10 ustawy, wyraźnie wskazuje, że obrót zmniejsza się o:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,
  2. wartość zwrotów towarów,
  3. zwrotu całości lub część zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży (zaliczek), jeśli do sprzedaży nie doszło,
  4. wartość zwrotu kwot dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze.

Zatem każda z tych pozycji stanowi odrębną podstawę zmniejszenia podstawy opodatkowania i każda z wymienionych wyżej czynności powoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Powyższe stanowisko jest zgodne z ww. Dyrektywą 2006/112/WE Rady, która w art. 73 oraz 90 ust. 1 określa podstawę opodatkowania, przewidując uprawnienia do jej obniżenia w przypadku każdorazowego, faktycznego zmniejszenia obrotu. Przesłanką wystarczającą dla ustalenia podstawy opodatkowania jest zaistnienie samego faktu zmniejszenia obrotu, bez konieczności wykazywania go w jeden konkretny sposób. Jednocześnie przepisy ustawy jak i dyrektywy wyraźnie wskazują, że rzeczywiste kwoty rabatów mają być udokumentowane – podatnik winien przedstawić dowód rzeczywistej kwoty poniesionych kosztów.

Konstrukcja podstawy opodatkowania w ustawie, odpowiadająca w swej istocie konstrukcji określonej w ww. Dyrektywie 2006/112/WE Rady, oparta jest na założeniu proporcjonalności VAT do ceny towarów i usług. Każda bowiem transakcja podlega podatkowi od towarów i usług obliczonemu w sposób proporcjonalny do ceny otrzymanej przez podatnika jako świadczenie wzajemne za dostarczone towary lub usługi z uwzględnieniem stawki, jaka ma zastosowanie do dostawy takich towarów lub świadczenia usług.

Należy mieć na uwadze, że konstrukcja podstawy opodatkowania pozwala zrealizować fundamentalną zasadę neutralności podatku VAT. Ekonomiczny ciężar podatku VAT, co do zasady, powinien bowiem ponosić konsument, a nie podatnik. W ślad zatem za obniżeniem ceny transakcyjnej w formie rabatu powinno następować obniżenie podstawy opodatkowania tej transakcji, aby zachowana została zasada proporcjonalności podatku VAT do ceny towarów i usług. Jeśli podstawa opodatkowania przewyższa kwotę wynagrodzenia należnego podatnikowi, przynajmniej w części poniesie on ekonomiczny ciężar podatku, co naruszałoby zasadę neutralności tego podatku.

Zwrócił na to uwagę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-317/94 Elida Gibbs, stwierdzając, że podstawą opodatkowania dla producenta jako podatnika musi być kwota odpowiadająca cenie, po jakiej sprzedał on towary hurtownikom lub detalistom, pomniejszona o wartość rabatów na podstawie których wypłacone zostało wynagrodzenie ostatecznym nabywcom towarów.

Również w sprawie C-427/98 Komisja Europejska przeciwko Republice Federalnej Niemiec, Trybunał dopuścił możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania w wyniku udzielenia przez podatnika rabatu potransakcyjnego nie bezpośredniemu nabywcy towaru, bez konieczności wystawienia faktury korygującej.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt omawianej sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca, który przekaże danemu Detaliście wartość przyznanego rabatu pośredniego (w formie Premii pieniężnej), otrzyma po zakończeniu transakcji, kwotę odpowiadającą cenie sprzedaży, pomniejszoną o wartość ww. rabatu. Nie byłoby zatem zgodne z Dyrektywą 2006/112/WE Rady, że podstawa opodatkowania służąca do wyliczenia VAT Wnioskodawcy jako podatnika, jest wyższa niż kwota ostatecznie przez niego otrzymana. Stanowiłoby to naruszenie zasady proporcjonalności podatku.

W opisanej sprawie w przypadku otrzymania Premii pieniężnej przez Detalistów bezpośrednio od Wnioskodawcy – jako zwrotu części ceny zakupionych Produktów – dla Detalistów nastąpi rzeczywiste obniżenie ceny tych towarów.

W tej sytuacji podmiotem uprawnionym do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży nie będzie Dystrybutor, który otrzyma od Detalistów cenę należną w pełnej wysokości, ale Wnioskodawca, który dokona sprzedaży ostatecznie po obniżonej cenie, tj. udzieli rabatu. Zatem u Wnioskodawcy nastąpi obniżenie podstawy opodatkowania.

W związku z tym, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do korekty podstawy opodatkowania i należnego podatku VAT. W takim kształcie sprawy udzielane Premie pieniężne staną się opustem – obniżką (rabatem), o którym mowa w art. 29a ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji należy stwierdzić, że Spółka będzie uprawniona do uwzględnienia Premii pieniężnych w swoich rozliczeniach VAT poprzez odpowiednie obniżenie podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii ustalenia momentu, w którym Spółka będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku VAT należnego o kwoty wynikające z przyznanych Premii pieniężnych.

Wskazać należy, że rzeczywisty obrót gospodarczy winien mieć odzwierciedlenie w prowadzonej dokumentacji. Do obowiązków uczestników obrotu gospodarczego należy uwiarygodnienie dokonanych transakcji. Wnioskodawca udzielający Premii pieniężnej (bonusu) powinien posiadać dla celów dowodowych dokumenty świadczące o udzielonym rabacie na rzecz finalnego odbiorcy – w tym przypadku Detalistów. Posiadanie takich dokumentów jest warunkiem potwierdzającym prawo do obniżenia podatku należnego po stronie sprzedawcy.

Z opisu sprawy wynika m.in., że Noty dla Detalistów będą zawierać następujące elementy:

  • datę wystawienia i kolejny numer,
  • dane Spółki (jako autora/wystawcy dokumentu) oraz Detalisty (jako odbiorcy/adresata dokumentu),
  • Okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego Premia pieniężna jest wypłacana,
  • datę wypłaty Premii pieniężnej na rzecz Detalisty,
  • kwotę Premii pieniężnej za dany Okres rozliczeniowy, z podziałem na (i) kwotę netto Premii pieniężnej, (ii) kwotę VAT oraz (iii) kwotę brutto Premii Pieniężnej. Gdyby Produkty podlegające Promocji były objęte różnymi stawkami VAT, ww. wartości zostałyby wykazane z podziałem na poszczególne stawki. Kwota brutto Premii pieniężnej będzie odpowiadać kwocie przekazanej na rachunek bankowy Detalisty;
  • adnotację, że w związku z otrzymaniem Premii pieniężnej na Detaliście ciąży obowiązek odpowiedniego rozliczenia jej kwoty na gruncie VAT, w szczególności dokonania odpowiedniej korekty in minus VAT naliczonego, odliczonego przez Detalistę przy zakupie Produktów. Analogiczna informacja będzie umieszczana w regulaminie dotyczącym Promocji, akceptowanym przez Detalistę przystępującego do danej Promocji. Integralną częścią Noty dla Detalisty (udostępnionej na Koncie) będzie załącznik, z którego będzie wynikać, w jaki sposób Premia za dany Okres rozliczeniowy została skalkulowana. Noty dla Detalistów będą przekazywane do Spółki.

Zatem Wnioskodawca będzie posiadać stosowne dokumenty, które umożliwią precyzyjne określenie, w jakim okresie rozliczeniowym dokonano przekazania Detaliście należnego rabatu w formie Premii pieniężnej.

Jeżeli rabat (bonus) został przyznany przez podatnika stojącego na początku łańcucha dostaw ostatecznemu odbiorcy, nie zaś przez podmioty transakcji pośrednich lub też tym podmiotom, to podmioty te nie będą mogły wystawiać lub przyjmować faktur korygujących, bowiem w transakcjach przez nie wykonywanych nie dojdzie do zmiany ceny. Nie będzie również możliwe wystawienie faktury korygującej ostatecznemu odbiorcy, ponieważ między pierwszym sprzedawcą a tym odbiorcą nie dojdzie do żadnej dostawy, zatem pierwszy sprzedawca nie wystawił temu odbiorcy żadnej faktury. Tym samym przepisy krajowe nie określają dokumentu na podstawie którego podatnik udzielający rabatu może ten rabat udokumentować. Nie jest tym dokumentem faktura korygująca, jednak nic nie wskazuje, że nie może nim być np. nota księgowa lub inny dokument niebędący fakturą. W konsekwencji np. wystawiona nota, będzie pisemnym dokumentem, który w świetle regulacji prawnych umożliwi udokumentowanie rabatu.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie jej upoważnienia w żadnym zakresie nie regulują kwestii wystawiania not księgowych. Noty księgowe stanowią dokumenty księgowe na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351, z późn. zm.), a nie przepisów dotyczących podatku VAT.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Premie pieniężne (rabaty) udzielone przez Wnioskodawcę zostaną udokumentowane notami księgowymi wystawionymi osobno dla każdego Detalisty przez Usługodawcę, działającego w tym zakresie w imieniu Spółki. Noty dla Detalistów będą również przekazywane Spółce. Skoro Wnioskodawca udziela Premii pieniężnej (rabatu) obniżając tym samym swoje wynagrodzenie z tytułu dokonanej przez niego sprzedaży to będzie miał prawo do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielonego Detalistom rabatu.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania wyżej przytoczony art. 29a ust. 13 ustawy, gdyż przepis ten dotyczy rabatów bezpośrednich, czyli takich które dokumentowane są za pomocą faktury korygującej. Wobec braku możliwości zastosowania art. 29a ust. 13 ustawy dla obniżenia podstawy opodatkowania, zasadnicze znaczenie powinien mieć moment, w którym wykreowana została podstawa do dokonania przedmiotowej korekty, tj. moment faktycznej wypłaty rabatu pośredniego.

Należy zatem uznać, że prawo do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielenia rabatu pośredniego powstanie po stronie Wnioskodawcy w momencie udzielenia rabatu (który powinien być utożsamiany z momentem wypłaty Premii pieniężnej na rzecz Detalistów).

W przypadku, gdy wystawienie noty dokumentującej udzielenie Premii pieniężnej nastąpi w innym okresie rozliczeniowym niż wypłata wynikającej z tej noty kwoty, Wnioskodawca powinien obniżyć obrót (i w konsekwencji podatek VAT należny) za okres, w którym Premia pieniężna została faktycznie udzielona, ponieważ jak wskazano powyżej, zasadnicze znaczenie dla rozliczenia przyznanej Premii pieniężnej dla celów podatku VAT będzie miał moment faktycznej wypłaty udzielonego rabatu (Premii pieniężnej).

Samo wystawienie noty księgowej dokumentującej udzielenie Premii pieniężnej nie jest bowiem warunkiem koniecznym dla celu uzyskania prawa do obniżenia podstawy opodatkowania podatku należnego w związku z udzieleniem rabatu. Moment wystawienia noty nie może być więc decydujący dla momentu rozliczenia Premii pieniężnej dla celów podatku VAT przez Wnioskodawcę – istotny jest sam fakt fizycznego udzielenia rabatu, czyli moment faktyczny wypłaty Premii pieniężnej.

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że Spółka będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku VAT należnego o kwoty wynikające z przyznanych Premii pieniężnych w momencie faktycznej wypłaty Premii.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 również jest prawidłowe.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj