Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.492.2019.7.PP
z 28 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 12 listopada 2019 r. (data wpływu 21 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2020 r. (data nadania 17 stycznia 2020 r., data wpływu 22 stycznia 2020 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP2-2.4010.492.2019.3.PP, 0114-KDIP3-2.4011.613.2019.2.JM z dnia 10 stycznia 2020 r. (data nadania 10 stycznia 2020 r., data odbioru 12 stycznia 2020 r.) oraz pismem z dnia 7 lutego 2020 r. (data nadania 7 lutego 2020 r., data wpływu 7 lutego 2020 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP2-2.4010.492.2019.6.PP, 0114-KDIP3-2.4011.613.2019.5.JM (data nadania 30 stycznia 2020 r., data odbioru 31 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na:

  • udostępnienie samochodu służbowego, objęcie prywatną opieką zdrowotną, szkolenia, podróże (w części dotyczącej kosztów zakwaterowania i transportu) oraz udział w konferencjach gospodarczych Prezesa Zarządu –jest prawidłowe;
  • ubezpieczenie podróży Prezesa Zarządu – jest nieprawidłowe;
  • reprezentację Spółki przez Prezesa Zarządu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pełnieniem funkcji przez Prezesa Zarządu.

przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


  1. (…) sp. z o.o. („Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową prawa polskiego posiadającą siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych („podatek CIT”).
  2. Prezes Zarządu Wnioskodawcy („Prezes Zarządu”) jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych („podatek PIT”). Prezes Zarządu nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej („CEiDG”).
  3. Prezes Zarządu posiada 90 udziałów Wnioskodawcy stanowiących 90% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Prezes Zarządu pełni swoje funkcje związane z prowadzeniem spraw Wnioskodawcy oraz reprezentowaniem Wnioskodawcy jedynie w ramach stosunku korporacyjnego, tj. wyłącznie na podstawie powołania uchwałą wspólników zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. Poz. 505 ze zm.), („KSH”) oraz zgodnie z umową spółki Wnioskodawcy. Z tego tytułu Prezes Zarządu otrzymuje wynagrodzenie.
  4. Określenie miesięcznego wynagrodzenia dla Prezesa Zarządu nastąpi tylko w treści uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Wnioskodawcy (bez zawarcia osobnej umowy), („Uchwała”).
  5. nioskodawca oraz Prezes Zarządu nie zawierali osobnej regulacji umownej dotyczącej kwestii odpowiedzialności Prezesa Zarządu wobec osób trzecich, co oznacza, że to Wnioskodawca będzie ponosić odpowiedzialność za działania i zaniechania Prezesa Zarządu jako organu reprezentacji Wnioskodawcy.
  6. W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania funkcji Prezesa Zarządu, Wnioskodawca udostępni samochód osobowy do dyspozycji Prezesa Zarządu. Wnioskodawca będzie pokrywać wszelkie koszty wynikające z wykorzystywaniem pojazdu do celów związanych ze sprawowaniem funkcji Prezesa Zarządu, w tym koszty eksploatacyjne, koszty paliwa jak również koszty towarzyszące takie jak opłaty parkingowe, opłaty autostradowe i inne. Prezes Zarządu obowiązany jest do dokonywania wpisów w ewidencji przebiegu powierzonego mu pojazdu ze wskazaniem daty i celu wyjazdu, opisu trasy (skąd - dokąd) i liczby przejechanych kilometrów.
  7. Prezes Zarządu nie może korzystać z powierzonego mu samochodu do celów prywatnych. Dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania funkcji Prezesa Zarządu i z powrotem jako związany z wykonywaniem obowiązków organizacyjnych wynikających z powierzonej funkcji i nie będzie kwalifikowany jako korzystanie z samochodu do celów prywatnych.
  8. Wnioskodawca zobowiązuje się również pokrywać koszty związane z podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych i koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy.
  9. Wnioskodawca ponadto zobowiązał się pokrywać część kosztów związanych z objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną (abonament medyczny) – w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu. Koszty dodatkowych świadczeń zdrowotnych oraz świadczeń zdrowotnych np. za członków rodziny Prezesa Zarządu będą ponoszone indywidualnie przez Prezesa Zarządu.
  10. rezes Zarządu będzie zobowiązany przez Wnioskodawcę do odbycia szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu u Wnioskodawcy. Szkolenia będą związane z przedmiotem działalności Wnioskodawcy i będą dotyczyły zakresu związanego z usprawnieniem działalności Wnioskodawcy. Koszty szkoleń będą ponoszone przez Wnioskodawcę.
  11. Koszty i wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę, wymienione w pkt VI-X Wniosku będą ponoszone przez Wnioskodawcę pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

W uzupełnieniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że:

Wydatki jakie ponosi Wnioskodawca w związku z podróżami Prezesa Zarządu związane są wyłącznie z pełnieniem funkcji zarządczych przez Prezesa Zarządu oraz reprezentowaniem Wnioskodawcy na zewnątrz m.in. w toku branżowych spotkań i negocjacji, spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń branżowych, w tym także konferencji i szkoleń branżowych, w trakcie których Prezes Zarządu będzie prelegentem.

Do kosztów związanych z podróżami Prezesa Zarządu zaliczają się przede wszystkim: koszty przejazdów, koszty biletów lotniczych krajowych oraz zagranicznych (wraz z opłatą za bagaż), koszty lokalnego transportu, koszty ubezpieczenia podróży, koszty zakwaterowania, koszty noclegów i wyżywienia.

Wnioskodawca wskazuje, iż wydatki ponoszone w związku z podróżami Prezesa Zarządu nie zostaną zaliczone przez Prezesa Zarządu do kosztów uzyskania przychodów w działalności Prezesa Zarządu. Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, iż wydatki ponoszone w związku z podróżami Prezesa Zarządu będą ponoszone – zdaniem Wnioskodawcy – w celu uzyskania przychodów przez Wnioskodawcę.

Jak już wskazano powyżej, wydatki jakie ponosi Wnioskodawca w związku z podróżami Prezesa Zarządu związane są wyłącznie z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu oraz reprezentowaniem Wnioskodawcy na zewnątrz m.in. w toku branżowych spotkań i negocjacji, spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń branżowych, w tym także konferencji i szkoleń branżowych, w trakcie których Prezes Zarządu będzie prelegentem.

Wnioskodawca wskazuje, iż co do zasady koszty podróży Prezesa Zarządu są i będą pokrywane przez Wnioskodawcę do limitu określonego w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. Poz. 167 ze zm.), („Rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej”).

Może jednak zdarzyć się sytuacja, że koszty podróży Prezesa Zarządu przekroczą limity wskazane w Rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Wydatkami związanymi z udziałem Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych mogą być np. koszt opłacenia udziału w konferencji, koszty przejazdów, koszty biletów lotniczych krajowych oraz zagranicznych (wraz z opłatą za bagaż), koszty lokalnego transportu, koszty ubezpieczenia podróży, koszty zakwaterowania, koszty noclegów i wyżywienia.

Zarówno konferencje, jak i szkolenia związane są z działalnością Wnioskodawcy. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy w głównym stopniu jest doradztwo gospodarcze i techniczne związane z obszarem budownictwa i inwestycji infrastrukturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Partnerstwa Prywatno-Publicznego oraz efektywności energetycznej. Dzięki udziałowi w konferencjach pozyskiwana jest wiedza o najnowszych rozwiązaniach technicznych i prawnych, jak również umożliwiają one nawiązanie kontaktów z potencjalnymi klientami.

Wiedza i informacje nabywane przez Prezesa Zarządu w trakcie konferencji i szkoleń mają służyć nawiązywaniu, rozwijaniu i umacnianiu współpracy pomiędzy Wnioskodawcą a jego kontrahentami oraz przyczynić się do zwiększenia sprzedaży produktów i usług Wnioskodawcy. W szczególności, mają umożliwić Prezesowi Zarządu wypełnianie jego obowiązków w należyty sposób, z uwzględnieniem obowiązku aktualizacji wiedzy i umiejętności, wynikających np. z pojawienia się nowego stanu technologicznego. Obecność Wnioskodawcy na rynku wymaga natomiast bieżącej aktualizacji wiedzy branżowej w celu zabezpieczenia źródeł przychodów z działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Koszty odbytych konferencji i szkoleń są związane z działalnością Wnioskodawcy. Są to koszty dotyczące specjalistycznej wiedzy, która – poza działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę – nie będzie przydatna Prezesowi Zarządu.

Na koszty związane z reprezentowaniem Wnioskodawcy składają się w szczególności wydatki ponoszone na spotkania biznesowe poza siedzibą Wnioskodawcy lub kontrahenta odbywane np. w lokalu gastronomicznym, sali konferencyjnej. Często są to lokale do których dostęp wymaga znacznie wcześniejszej rezerwacji lub jest limitowany w inny sposób (np. sale konferencyjne).

Dzięki tym wydatkom Prezes Zarządu może budować oraz utrzymywać wizerunek Wnioskodawcy jako podmiotu posiadającego ugruntowaną pozycję w biznesie, oraz jako pozytywnego, rzetelnego i wiarygodnego kontrahenta. Jest to szczególnie istotne, gdyż potencjalni kontrahenci Wnioskodawcy rekrutują się z grona dużych firm wykonawczych z branży budowlanej oraz branży nowych technologii.

Wnioskodawca wskazuje, iż poza aktem powołania Prezesa Zarządu uchwałą wspólników oraz poza umową Spółki oraz uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Wnioskodawcy w przedmiocie ustalenia wysokości miesięcznego wynagrodzenia Prezesa Zarządu oraz ponoszenia przez Wnioskodawcę dodatkowych kosztów związanych z pełnieniem funkcji przez Prezesa Zarządu, o których mowa w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, nie były i nie będą istniały inne regulacje prawne dotyczące stosunków między Wnioskodawcą a Prezesem Zarządu.

Wnioskodawca wskazuje, iż zawierane polisy ubezpieczeniowe stanowią standardowe pakiety ubezpieczenia na czas podróży oferowane przez ubezpieczycieli. W zakres ubezpieczenia podróży Prezesa Zarządu będą wchodzić m.in.: (i) pomoc medyczna i koszty leczenia, (ii) podróż assistance, (iii) NNW, (iv) odpowiedzialność cywilna oraz (v) ubezpieczenie bagażu.

Zawierane polisy ubezpieczeniowe mogą dotyczyć ubezpieczenia wypadkowo-chorobowego na czas podróży Prezesa Zarządu. Z uwagi na specyfikę działalności Wnioskodawcy, odbywanie częstych podróży służbowych przez Prezesa Zarządu jest niezbędne dla zachowania i zabezpieczenia źródeł przychodów Wnioskodawcy. Celem zawartej polisy ubezpieczeniowej będzie natomiast zapewnienie szybkiej opieki zdrowotnej dla Prezesa Zarządu i umożliwienie mu wykonywania obowiązków zawodowych.

Wnioskodawca wskazuje, iż obowiązek Wnioskodawcy do poniesienia wydatków z tytułu pokrywania kosztów ubezpieczenia Prezesa Zarządu będzie wynikać z uchwały zgromadzenia wspólników Wnioskodawcy.

Polisa ubezpieczeniowa dotycząca podróży zawierana jest dla Prezesa Zarządu w związku z koniecznością odbywania przez Prezesa Zarządu podróży służbowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), wynikających z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu związanych z reprezentowaniem Wnioskodawcy.

Wydatki jakie ponosi Wnioskodawca w związku z podróżami Prezesa Zarządu (a zatem także dotyczące ubezpieczenia podróży Prezesa Zarządu) związane są wyłącznie z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu oraz reprezentowaniem Wnioskodawcy na zewnątrz m.in. w toku branżowych spotkań i negocjacji, spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń branżowych, w tym także konferencji i szkoleń branżowych, w trakcie których Prezes Zarządu będzie prelegentem.

Wnioskodawca wskazuje, iż polisa ubezpieczeniowa zawierana jest dla Prezesa Zarządu w związku z koniecznością odbywania podróży służbowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), wynikających z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu związanych z reprezentowaniem Wnioskodawcy.

W przypadku w którym podróże będą odbywane przez inne osoby w celu realizacji interesów Spółki, takie polisy również będą zawierane.

Wnioskodawca wskazuje, iż ubezpieczonym jest Prezes Zarządu i to Prezes Zarządu będzie otrzymywał ewentualne odszkodowanie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, po stronie Prezesa Zarządu nie powstanie przychód w podatku PIT z tytułu udostępnienia przez Wnioskodawcę samochodu osobowego do dyspozycji Prezesa Zarządu, a tym samym Wnioskodawca nie będzie płatnikiem podatku PIT z tego tytułu?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przed-stawionym we Wniosku, po stronie Prezesa Zarządu nie powstanie przychód w podatku PIT z tytułu zapłaty przez Wnioskodawcę kosztów związanych z objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną (abonament medyczny) w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu, a tym samym Wnioskodawca nie będzie płatnikiem podatku PIT z tego tytułu?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przed-stawionym we Wniosku, po stronie Prezesa Zarządu nie powstanie przychód w podatku PIT z tytułu zapłaty przez Wnioskodawcę kosztów szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu u Wnioskodawcy, a tym samym Wnioskodawca nie będzie płatnikiem podatku PIT z tego tytułu?
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, koszty ponoszone przez Wnioskodawcę związane z podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych i koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy, stanowią dla Prezesa Zarządu przychód w podatku PIT podlegający zwolnieniu z podatku PIT, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16b ustawy o PIT, a tym samym Wnioskodawca nie będzie płatnikiem podatku PIT z tego tytułu?
  5. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, koszty poniesione przez Wnioskodawcę związane z: (i) udostępnieniem przez Wnioskodawcę samochodu osobowego do dyspozycji Prezesa Zarządu, (ii) objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną (abonament medyczny) – w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu, (iii) odbyciem przez Prezesa Zarządu szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu oraz (iv) podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych i koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy – stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu w podatku CIT?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone numerem 5, tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytań numer 1, 2, 3 oraz 4 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stanowisko Zainteresowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, koszty poniesione przez Wnioskodawcę związane z: (i) udostępnieniem przez Wnioskodawcę samochodu osobowego do dyspozycji Prezesa Zarządu, (ii) objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną (abonament medyczny) – w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu, (iii) odbyciem przez Prezesa Zarządu szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu oraz (iv) podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych i koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy – stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu w podatku CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Ww. definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.

W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych z ich źródła, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania, ustawodawca wyróżnia przy tym koszty podatkowe:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).


Przywołana regulacja art. 15 ust. 1 ustawy o CIT wskazuje, że definicja kosztów uzyskania przychodów – dla celów podatku dochodowego – składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

  • konieczność faktycznego (co do zasady) poniesienia wydatku oraz
  • poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.


Drugi z tych elementów stanowi przesłankę negatywną, zgodnie z którą ponoszonego wydatku nie ujęto w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Art. 16 ust. 1 ustawy o CIT zawiera listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego we Wniosku, Wnioskodawca będzie pokrywał koszty związane z: (i) udostępnieniem przez Wnioskodawcę samochodu osobowego do dyspozycji Prezesa Zarządu, (ii) objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną (abonament medyczny) – w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu, (iii) odbyciem przez Prezesa Zarządu szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu oraz (iv) podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych i koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy. Wszystkie ww. wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę na rzecz Prezesa Zarządu w związku z pełnieniem przez Prezesa Zarządu funkcji zarządczych u Wnioskodawcy. Poza tym, wszystkie ww. koszty i wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę, będą ponoszone przez Wnioskodawcę pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, koszty poniesione przez Wnioskodawcę związane z: (i) udostępnieniem przez Wnioskodawcę samochodu osobowego do dyspozycji Prezesa Zarządu, (ii) objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną (abonament medyczny) – w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu, (iii) odbyciem przez Prezesa Zarządu szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu oraz (iv) podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych i koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy – stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu w podatku CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2018 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.168. 2018.1.AP), w której wskazano, iż „zauważyć przy tym należy, że aby wydatki w postaci pakietu medycznego na rzecz Prezesa Zarządu uznać za koszty uzyskania przychodów, winien łączyć go ze Spółką stosunek pracy lub inny równorzędny. W przypadku, gdy Prezes Zarządu nie jest pracownikiem Spółki, konieczność ponoszenia przez Spółkę wydatków na jego rzecz winna wynikać z prawidłowo zawartych umów/uchwał, bądź z postanowień/regulaminów/statutu Spółki, a w przypadku ich braku z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie Spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu Spółki, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami Spółki. Należy przy tym podkreślić, że ciężar, co do prawidłowego udokumentowania ww. wydatków, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a uzyskaniem przychodu spoczywa na Spółce, bowiem musi ona wykazać, że poniosła koszt zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, który ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu ze źródła przychodu albo na jego zachowanie lub zabezpieczenie. Reasumując, uzasadnione i udokumentowane wydatki, o których mowa we wniosku, ponoszone przez Wnioskodawcę na rzecz Prezesa Zarządu w związku z pełnieniem przez niego obowiązków, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 [ustawy o CIT], mogą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na:

  • udostępnienie samochodu służbowego, objęcie prywatną opieką zdrowotną, szkolenia, podróże (w części dotyczącej kosztów zakwaterowania i transportu) oraz udział w konferencjach gospodarczych Prezesa Zarządu – jest prawidłowe;
  • ubezpieczenie podróży Prezesa Zarządu – jest nieprawidłowe;
  • reprezentację Spółki przez Prezesa Zarządu – jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm.; dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodów odnosi ewidentne korzyści albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodów.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest więc wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów.

Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

  1. „celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,
  2. „zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast
  3. „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.

Można więc przyjąć, że koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto, poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Podsumowując, wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu zaistnieje związek przyczynowy i koszt nie będzie objęty dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa polskiego posiadającą siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Prezes Zarządu pełni swoje funkcje związane z prowadzeniem spraw Wnioskodawcy oraz reprezentowaniem Wnioskodawcy jedynie w ramach stosunku korporacyjnego, tj. wyłącznie na podstawie powołania uchwałą wspólników zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. Poz. 505 ze zm.) oraz zgodnie z umową spółki Wnioskodawcy. Z tego tytułu Prezes Zarządu otrzymuje wynagrodzenie.

W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania funkcji Prezesa Zarządu, Wnioskodawca udostępni samochód osobowy do dyspozycji Prezesa Zarządu. Wnioskodawca będzie pokrywać wszelkie koszty wynikające z wykorzystywaniem pojazdu do celów związanych ze sprawowaniem funkcji Prezesa Zarządu, w tym koszty eksploatacyjne, koszty paliwa jak również koszty towarzyszące takie jak opłaty parkingowe, opłaty autostradowe i inne. Prezes Zarządu obowiązany jest do dokonywania wpisów w ewidencji przebiegu powierzonego mu pojazdu ze wskazaniem daty i celu wyjazdu, opisu trasy (skąd – dokąd) i liczby przejechanych kilometrów. Prezes Zarządu nie może korzystać z powierzonego mu samochodu do celów prywatnych.

Spółka będzie również pokrywać koszty związane z podróżami Prezesa Zarządu, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w tym koszty transportu i zakwaterowania a także koszty udziału Prezesa Zarządu w konferencjach gospodarczych, koszty związane z reprezentacją Wnioskodawcy oraz koszty związane z objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną – w części związanej z obowiązkowymi badaniami Prezesa Zarządu w zakresie profilaktycznej opieki medycznej Prezesa Zarządu. Koszty dodatkowych świadczeń zdrowotnych oraz świadczeń zdrowotnych np. za członków rodziny Prezesa Zarządu będą ponoszone indywidualnie przez Prezesa Zarządu.

Prezes Zarządu będzie zobowiązany przez Wnioskodawcę do odbycia szkoleń związanych z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu u Wnioskodawcy. Szkolenia będą związane z przedmiotem działalności Wnioskodawcy i będą dotyczyły zakresu związanego z usprawnieniem działalności Wnioskodawcy. Koszty szkoleń będą ponoszone przez Wnioskodawcę.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505 z późn. zm.), zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Oznacza to, że zarząd prowadzi sprawy spółki we wszystkich obszarach niezastrzeżonych wyraźnie do kompetencji innych organów spółki oraz reprezentuje spółkę. Prowadzenie spraw spółki dotyczy sfery wewnętrznej funkcjonowania spółki (podejmowania decyzji organizacyjnych i gospodarczych w spółce), natomiast reprezentacja odnosi się do relacji zewnętrznych (składania oświadczeń woli wobec innych niż spółka uczestników obrotu prawnego).

Zauważyć należy, że aby wydatki na rzecz Prezesa Zarządu uznać za koszty uzyskania przychodów winien łączyć go ze spółką stosunek pracy lub inny równorzędny. W przypadku, gdy Prezes Zarządu nie jest pracownikiem spółki, konieczność ponoszenia przez spółkę wydatków na jego rzecz winna wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych), a w przypadku ich braku z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu spółki, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami spółki.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wydatki poniesione na rzecz Prezesa Zarządu zatrudnionego w spółce na podstawie umowy, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki pod warunkiem, że z zawartych umów/uchwał, bądź z postanowień/regulaminów/statutu Spółki, wynika konieczność poniesienia ww. wydatków na rzecz Prezesa Zarządu.

Należy przy tym podkreślić, że ciężar, co do prawidłowego udokumentowania ww. wydatków, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a uzyskaniem przychodu spoczywa na Spółce, bowiem musi wykazać, że poniosła koszt zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Odnosząc się do kwestii ustalenia czy finansowane przez Spółkę szkolenia i konferencje, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów wskazać należy, że szkolenia i konferencje są obowiązkiem Prezesa Zarządu, a ich celem jest dostosowanie funkcjonowania Spółki do zmiennych warunków prawnych, ekonomicznych i technicznych oraz pozyskania wiedzy w zakresie możliwych kierunków rozwoju, jak też budowanie pozycji i wizerunku Spółki, dbanie o wizerunek Spółki, w tym także poprzez obowiązkowy udział w szkoleniach i konferencjach i innych wydarzeniach związanych z przedmiotem działalności Spółki a mających wpływ na jakość świadczonych przez Spółkę usług.

Wnioskodawca wskazał, że wiedza i informacje nabywane przez Prezesa Zarządu w trakcie konferencji i szkoleń mają służyć nawiązywaniu, rozwijaniu i umacnianiu współpracy pomiędzy Wnioskodawcą a jego kontrahentami oraz przyczynić się do zwiększenia sprzedaży produktów i usług Wnioskodawcy. W szczególności, mają umożliwić Prezesowi Zarządu wypełnianie jego obowiązków w należyty sposób, z uwzględnieniem obowiązku aktualizacji wiedzy i umiejętności, wynikających np. z pojawienia się nowego stanu technologicznego. Obecność Wnioskodawcy na rynku wymaga natomiast bieżącej aktualizacji wiedzy branżowej w celu zabezpieczenia źródeł przychodów z działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Powyższe uzasadnia celowość ponoszenia wydatków związanych z udziałem Prezesa Zarządu w szkoleniach i konferencjach związanych z przedmiotem działalności Spółki.

Przesłankę celowości kosztu uważa się bowiem za spełnioną, gdy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie ich źródła. Istotne jest, czy w momencie jego ponoszenia podatnik mógł – obiektywnie oceniając – oczekiwać takiego efektu.

Oczywiście podkreślić należy, że żadne z działań podejmowanych przez Prezesa Zarządu w ramach umowy zarządzania nie gwarantuje samo w sobie osiągnięcia przez Spółkę jakiegokolwiek przychodu, niemniej jednak działania te ze swej istoty pozostają kluczowe z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności, a zatem kluczowe z punktu widzenia samej możliwości uzyskania przychodu z tej działalności lub co najmniej zabezpieczenia jego źródła.

Podsumowując, w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu udziału Prezesa Zarządu w szkoleniach i konferencjach gospodarczych związane z przedmiotem działalności Spółki mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, ponieważ ze swej istoty mają służyć do osiągnięcia przez Spółkę przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do kwestii kosztów związanych z reprezentacją Wnioskodawcy przez Prezesa Zarządu, wskazać należy, że wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop koszty reprezentacji. Zgodnie bowiem z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji terminu reprezentacja. Próbę zdefiniowania tego pojęcia podejmowały wielokrotnie sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z dnia 17 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 702/11. Sąd ten stwierdził, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (klientami).

Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. Wymienienie jako przykładowych kosztów reprezentacyjnych wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki te zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny.

Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne odwołanie się do etymologii terminu reprezentacja. Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „repraesentatio” oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że ,,reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia.

W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacji” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia.

Jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu opisu sprawy: „Na koszty związane z reprezentowaniem Wnioskodawcy składają się w szczególności wydatki ponoszone na spotkania biznesowe poza siedzibą Wnioskodawcy lub kontrahenta odbywane np. w lokalu gastronomicznym, sali konferencyjnej. (…)

Dzięki tym wydatkom Prezes Zarządu może budować oraz utrzymywać wizerunek Wnioskodawcy jako podmiotu posiadającego ugruntowaną pozycję w biznesie, oraz jako pozytywnego, rzetelnego i wiarygodnego kontrahenta (…)”.

Jak wskazano już wcześniej, celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności oraz wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Zatem, jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny – a zatem podlegają wyłączeniu w możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop.

Odnosząc się natomiast do wydatków na podróże służbowe Prezesa Zarządu ocenić należy, czy ww. koszty spełniają przesłanki materialnoprawne ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że wydatki jakie ponosi Spółka w związku z podróżami Prezesa Zarządu związane są wyłącznie z pełnieniem funkcji zarządczych przez Prezesa Zarządu oraz reprezentowaniem Wnioskodawcy na zewnątrz m.in. w toku branżowych spotkań i negocjacji, spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń branżowych, w tym także konferencji i szkoleń branżowych, w trakcie których Prezes Zarządu będzie prelegentem.

Do kosztów związanych z podróżami Prezesa Zarządu zaliczają się przede wszystkim: koszty przejazdów, koszty biletów lotniczych krajowych oraz zagranicznych (wraz z opłatą za bagaż), koszty lokalnego transportu, koszty ubezpieczenia podróży, koszty zakwaterowania, koszty noclegów i wyżywienia.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że w zakres ubezpieczenia podróży Prezesa Zarządu będą wchodzić m.in. pomoc medyczna i koszty leczenia, podróż assistance, NNW, odpowiedzialność cywilna oraz ubezpieczenie bagażu.

Wskazać należy, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 updop, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka, o którym mowa w dziale I w grupach 1, 3 i 5 oraz w dziale II w grupach 1 i 2 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Wydatki, które ponosi Spółka w związku z ubezpieczeniem podróży Prezesa Zarządu, są kosztami ponoszonymi na rzecz innego podmiotu, a zatem nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez Spółkę. Beneficjentem ewentualnego odszkodowania jest – jak wskazała sama Spółka – Prezes Zarządu. Zatem opłacana przez Spółkę składka nie dotyczy jej samej (jej działalności), lecz osoby fizycznej pełniącej funkcję Prezesa Zarządu i zabezpiecza interes majątkowy osoby ubezpieczonej. Zatem wydatki związane z ubezpieczeniem podróży Prezesa Zarządu nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.

Odnosząc się natomiast do wydatków takich jak koszty zakwaterowania oraz transportu ponoszonych w związku z podróżami Prezesa Zarządu, należy uznać, że pozostają one w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością, bowiem wynikają one z realizacji obowiązków służbowych Prezesa Zarządu oraz spełniają przesłankę celowości zawartą w art. 15 updop.

W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z udostępnieniem przez Spółkę samochodu osobowego do dyspozycji Prezesa Zarządu, należy zwrócić uwagę na treść art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, zgodnie z którym 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

Opierając się na powołanym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dopuszczalne jest zaliczenie do kosztów podatkowych całości poniesionych wydatków z tytułu używania na potrzeby działalności prowadzonej przez podatnika samochodów osobowych. Spółka wskazała, że w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania funkcji Prezesa Zarządu udostępni samochód osobowy Prezesowi. Prezes Zarządu nie może korzystać z powierzonego mu samochodu do celów prywatnych. Spółka pokrywa wszelkie koszty związane z wykorzystywaniem pojazdu, m.in. koszty paliwa, opłaty parkingowe i autostradowe. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ww. wydatki eksploatacyjne jako koszty związane z działalnością Spółki. Przy czym, limit wskazany w art. 16 ust. 1 pkt 51 updop nie będzie miał w tym przypadku zastosowania.

Nawiązując do kwestii dotyczącej objęciem Prezesa Zarządu prywatną opieką medyczną, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wydatki poniesione na świadczenia medyczne będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Powyższe wydatki mogą się przyczynić, np. do zwiększenia zaangażowania, poprawienia wydajności pracy lub zmotywowania do jak najwydajniejszej pracy, a zatem wydatki poniesione na świadczenia medyczne przez Wnioskodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów, bowiem mają lub mogą mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu.

Podsumowując, stanowisko Zainteresowanych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na:

  • udostępnienie samochodu służbowego, objęcie prywatną opieką zdrowotną, szkolenia, podróże (w części dotyczącej kosztów zakwaterowania i transportu) oraz udział w konferencjach gospodarczych Prezesa Zarządu – jest prawidłowe;
  • ubezpieczenie podróży Prezesa Zarządu – jest nieprawidłowe;
  • reprezentację Spółki przez Prezesa Zarządu – jest nieprawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu Stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj