Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.802.2019.2.IR
z 23 marca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2019 r. (data wpływu 17 grudnia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2020 r. (data wpływu 17 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia obowiązków wynikających z art. 108a ust. 1a ustawy o VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia obowiązków wynikających z art. 108a ust. 1a ustawy o VAT.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 lutego 2020 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz własnego stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku).

…. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka posiadająca siedzibę w ….. należy do międzynarodowej grupy …. (dalej Grupa „…”). Spółki tej Grupy zlokalizowane są na całym świecie.

Grupa … wdrożyła w przeszłości ogólnoświatowy system nazywany ….. (dalej „…” lub „System”). … ma pozwolić na optymalne gospodarowanie środkami finansowymi wewnątrz Grupy … oraz ograniczyć koszty finansowania zewnętrznego.

Podmiotem wiodącym – liderem w tym Systemie jest … S.A. z siedzibą w ….. (dalej „…”). … jest rezydentem podatkowym B zarejestrowanym pod numerem NIP ……..

Jednym z elementów Systemu jest zarządzanie płynnością finansową poprzez Cash-pooling – usługę świadczoną przez Bank …… w ….. S.A. (dalej: „Bank nr 1”) dla waluty polskiej oraz ….. (dalej: „Bank nr 2”) z rezydencją podatkową w …. o numerze NIP DE …… i ….. (dalej: „Bank nr 3”) z rezydencją podatkową w …. o numerze NIP BE …. dla waluty Euro.

Warunki Cash-poolingu oferowanego przez Bank nr 1, Bank nr 2, Bank nr 3 są uregulowane w umowach pomiędzy …, Bankiem nr 1 lub Bankiem nr 2, bądź Bankiem nr 3 i spółkami uczestnikami z Grupy …. (dalej: „Umowy dot. Cash-poolingu”).

W organizowanym przez Bank nr 1, Bank nr 2, Bank nr 3 Cash poolingu, funkcję Pool-Leadera pełni ….

Dla rozliczeń w ramach Cash poolingu Spółka, jak również inni uczestnicy z Grupy … wykorzystują rachunki bankowe, prowadzone dla nich przez Bank nr 1, Bank nr 2, Bank nr 3 (dalej „Rachunki Źródłowe”).

… posiada w Banku nr 1, w Banku nr 2 i w Banku nr 3 rachunek, na którym poolowane są środki Uczestników (dalej: „Rachunek konsolidujący”).

Zgodnie z założeniami Cash poolingu, z chwilą wystąpienia nadwyżki (saldo dodatnie powyżej zera lub ustalonego salda) na Rachunku Źródłowym Spółki, na koniec każdego dnia roboczego, suma równa nadwyżce zostaje przelana na Rachunek Konsolidujący …, gdzie poolowane są środki wszystkich Uczestników.

Z chwilą wystąpienia niedoboru (saldo poniżej zera) na Rachunku Źródłowym Spółki, na koniec każdego dnia roboczego, Bank nr 1, Bank nr 2, bądź Bank nr 3 dokonuje przelewu środków z Rachunku Konsolidacyjnego …., w wyniku którego saldo końcowe na Rachunku Źródłowym Spółki wyniesie zero.

Spółka oraz …. upoważniła w Umowach dot. Cash-poolingu Bank nr 1, Bank nr 2 i Bank nr 3 do dokonania czynności, o których mowa powyżej, bez potrzeby dostarczania dodatkowych dyspozycji dla Banku w tym zakresie.

W przypadku płatności za towary i usługi Spółka składa do … dyspozycję dokonania płatności. W następnym kroku … dokonuje przekazania środków (w formie przelewu bankowego) w imieniu Spółki na rzecz określonego podmiotu z własnego Rachunku Konsolidującego w Banku nr 1, Banku nr 2, Banku nr 3 (w zależności od waluty płatności).

Z uwagi na wejście w życie przepisów związanych z tzw. obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności w kontekście ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) dalej „Ustawa VAT” Spółka pragnie upewnić się czy wdrożone przez nią procedury i rozwiązania systemowe pozwolą spełnić wymagania nakładane przez ustawodawcę ustawą nowelizującą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1751), dalej: „Nowelizacja”.

Proces dokonywania płatności za towary i usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności ma przedstawiać się zgodnie z poniższym opisem.

Spółka będzie nabywała towary i usługi od dostawców będących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: "Dostawcy"). Nabywane towary i usługi wymienione będą w załączniku nr 15 Ustawy VAT. Nabycie przedmiotowych towarów i usług będzie każdorazowo udokumentowane fakturą, w której należność ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r., poz. 1292, z późn. zm.), dalej: "Prawo przedsiębiorców".

Przed złożeniem dyspozycji dokonania płatności Spółka weryfikować będzie przy pomocy dedykowanego narzędzia, czy rachunki Dostawców znajdują się w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy VAT. Po pozytywnej weryfikacji, tak jak obecnie, Spółka będzie składać do … dyspozycję dokonania płatności. Z tym, że w przyszłości dyspozycja będzie zawierać dodatkowe informacje wskazujące na płatność w mechanizmie podzielonej płatności przy każdorazowym wykorzystaniu komunikatu przelewu, który będzie spełniał wymogi zawarte w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT.

W następnym kroku … będzie dokonywał przekazania środków (w formie przelewu bankowego) w imieniu Spółki na rzecz określonych Dostawców z własnego Rachunku Konsolidującego w Banku nr 1, Banku nr 2, bądź Banku nr 3 (w zależności od waluty płatności).

W przypadku rozliczeń z Dostawcami w walucie polskiej przekazanie środków następować będzie przy wykorzystaniu dedykowanego komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT. W dyspozycji przelewu wpisywana będzie kwota brutto, wskazana będzie również kwota VAT płacona w mechanizmie podzielonej płatności, która finalnie trafi na rachunek VAT Dostawców. Oprócz tego wskazany będzie numer faktury oraz NIP Dostawców. Kwota należności będzie przekazywana przelewem z Rachunku Konsolidującego … w Banku nr 1. Dokonywany będzie więc jeden przelew zawierający komunikat przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT.

W przypadku rozliczeń z kontrahentami w walucie Euro przekazanie środków następować będzie dwustopniowo. Płatność kwoty VAT realizowana będzie w polskich złotych przy wykorzystaniu dedykowanego komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT. W dyspozycji przelewu w polu dotyczącym kwoty brutto (równa kwocie VAT), w osobnym polu będzie wskazana kwota VAT płacona w mechanizmie podzielonej płatności, która finalnie trafi na rachunek VAT Dostawców. Oprócz tego wskazany będzie numer faktury oraz NIP Dostawców. Kwota płatności będzie przekazywana przelewem z Rachunku Konsolidującego …. w Banku nr 1.

Oprócz tego następować będzie płatność kwoty netto w walucie Euro. Płatność tej kwoty realizowana będzie bez wykorzystania dedykowanego komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT. Kwota będzie przekazywana przelewem z Rachunku Konsolidującego …. w Banku nr 2, bądź w Banku nr 3. Dokonywane będą więc dwa przelewy, w tym jeden zawierający komunikat przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach określonych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku), w świetle art. 108a ust. 1a Ustawy VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Zgodnie z ust. 2 tego artykułu zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

  1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
  2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Ust. 3 z kolei wskazuje, iż zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, analizując przywołany art. 108a ust. 1a Ustawy VAT stwierdzić należy, iż reguluje on przypadki, w których podatnik obowiązany jest zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu podatnik każdorazowo zobowiązany jest zastosować taki mechanizm, gdy łącznie będą spełnione następujące warunki:

  1. nabywane są towary bądź usługi z załącznika nr 15 Ustawy VAT,
  2. nabycia udokumentowane są fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 Prawa przedsiębiorców.

W ocenie Zainteresowanego, w analizowanym stanie faktycznym powyższe warunki zostaną spełnione, toteż Spółka zobowiązana jest do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, który polega na tym, że zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT, natomiast zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób. Obowiązkowe będzie zastosowanie komunikatu przelewu zawierającego takie dane jak: kwota podatku płacona w mechanizmie podzielonej płatności, kwota sprzedaży brutto, numer faktury i numer identyfikacji podatkowej Dostawców.

Aby spełnić obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a Ustawy VAT, z uwagi na różne waluty rozliczeń z Dostawcami, Spółka planuje wdrożyć dwa rozwiązania w zakresie płatności.

W przypadku Dostawców, z którymi Spółka rozlicza się w walucie polskiej, Spółka będzie zlecać … dokonanie przelewu na rzecz Dostawców z rachunku Konsolidującego w Banku nr 1. … będzie dokonywał takiego przelewu w imieniu Spółki z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, tak aby kwota VAT trafiła finalnie na rachunki VAT Dostawców, kwota netto natomiast na bankowy rachunek rozliczeniowy Dostawców. Przy dokonywaniu przedmiotowych płatności wykorzystany będzie komunikat przelewu zawierający wszelkie elementy wynikające z art. 108a ust. 3 Ustawy VAT.

W przypadku Dostawców, z którymi Spółka rozlicza się w walucie obcej, Spółka będzie zlecać … dokonanie dwóch przelewów na rzecz Dostawców:

  1. Kwota VAT płacona będzie w walucie polskiej przez … w imieniu Spółki z rachunku Konsolidującego … w Banku nr 1 z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, tak aby kwota VAT trafiła finalnie na rachunki VAT Dostawców. Przy dokonywaniu przedmiotowych płatności wykorzystany będzie komunikat przelewu zawierający wszelkie elementy wynikające z art. 108a ust. 3 Ustawy VAT.
  2. Kwota netto płacona będzie w walucie obcej przez … w imieniu Spółki z Rachunku Konsolidującego …. w Banku nr 2 bądź w Banku nr 3 bez wykorzystania mechanizmu podzielonej płatności na rachunek rozliczeniowy Dostawców.

Podsumowując, zarówno w przypadku rozliczeń z Dostawcami w walucie polskiej jak i obcej, płatności realizowane w imieniu Spółki spełniać będą wymóg zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, bowiem płatność kwoty podatku dokonywana będzie każdorazowo na rachunek VAT Dostawców przy wykorzystaniu komunikatu przelewu zawierającego wszystkie wymagane w art. 108a ust. 3 Ustawy VAT elementy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106), zwaną dalej ustawą, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.

Stosownie do art. 108a ust. 1 ustawy, podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1751) przewiduje z dniem 1 listopada 2019 r. m.in. rozszerzenie katalogu towarów i usług, w stosunku do których obligatoryjne zastosowanie będzie miał mechanizm podzielonej płatności.

I tak, w myśl art. 108a ust. 1a ustawy, obowiązującym od dnia 1 listopada 2019 r., przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

W świetle art. 19 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r., poz. 1292, z późn. zm.), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług należy do międzynarodowej grupy …., która wdrożyła w przeszłości ogólnoświatowy system nazywany ……. (dalej „…” lub „System”). Podmiotem wiodącym – liderem w tym Systemie jest … S.A. z siedzibą w ... (dalej „…”). Jednym z elementów Systemu jest zarządzanie płynnością finansową poprzez Cash-pooling – usługę świadczoną przez Bank …… w …… S.A. (dalej: „Bank nr 1”) dla waluty polskiej oraz …. (dalej: „Bank nr 2”) z rezydencją podatkową w …. i …. (dalej: „Bank nr 3”) z rezydencją podatkową w …. Warunki Cash-poolingu oferowanego przez Bank nr 1, Bank nr 2, Bank nr 3 są uregulowane w umowach pomiędzy …, Bankiem nr 1 lub Bankiem nr 2, bądź Bankiem nr 3 i spółkami uczestnikami z Grupy … (dalej: „Umowy dot. Cash-poolingu”). W organizowanym przez Bank nr 1, Bank nr 2, Bank nr 3 Cash poolingu, funkcję Pool-Leadera pełni …. Dla rozliczeń w ramach Cash poolingu Spółka, jak również inni uczestnicy z Grupy … wykorzystują rachunki bankowe, prowadzone dla nich przez Bank nr 1, Bank nr 2, Bank nr 3 (dalej „Rachunki Źródłowe”). … posiada w Banku nr 1, w Banku nr 2 i w Banku nr 3 rachunek, na którym poolowane są środki Uczestników (dalej: „Rachunek konsolidujący”).

Wnioskodawca będzie nabywała towary i usługi od Dostawców zarejestrowanych czynnych podatników podatku od towarów i usług. Nabywane towary i usługi wymienione będą w załączniku nr 15 ustawy. Nabycie przedmiotowych towarów i usług będzie każdorazowo udokumentowane fakturą, w której należność ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Proces dokonywania płatności za towary i usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności ma przedstawiać się następująco: Spółka przed złożeniem dyspozycji do … dokonania płatności weryfikować będzie przy pomocy dedykowanego narzędzia, czy rachunki Dostawców znajdują się w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy. Po pozytywnej weryfikacji, Spółka będzie składać do … dyspozycję dokonania płatności, która będzie zawierać dodatkowe informacje wskazujące na płatność w mechanizmie podzielonej płatności przy każdorazowym wykorzystaniu komunikatu przelewu spełniającym wymogi zawarte w art. 108a ust. 3 ustawy. W następnym kroku … będzie dokonywał przekazania środków (w formie przelewu bankowego) w imieniu Spółki na rzecz określonych Dostawców z własnego Rachunku Konsolidującego w Banku nr 1, Banku nr 2, bądź Banku nr 3 (w zależności od waluty płatności). W przypadku rozliczeń z Dostawcami w walucie polskiej przekazanie środków następować będzie przy wykorzystaniu dedykowanego komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 ustawy. W dyspozycji przelewu wpisywana będzie kwota brutto, wskazana będzie również kwota VAT płacona w mechanizmie podzielonej płatności, która finalnie trafi na rachunek VAT Dostawców. Oprócz tego wskazany będzie numer faktury oraz NIP Dostawców. Kwota należności będzie przekazywana przelewem z Rachunku Konsolidującego … w Banku nr 1. Dokonywany będzie więc jeden przelew zawierający komunikat przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 ustawy.

Natomiast w przypadku rozliczeń z kontrahentami w walucie Euro przekazanie środków następować będzie dwustopniowo. Płatność kwoty VAT realizowana będzie w polskich złotych przy wykorzystaniu dedykowanego komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 ustawy. W dyspozycji przelewu w polu dotyczącym kwoty brutto (równa kwocie VAT), w osobnym polu będzie wskazana kwota VAT płacona w mechanizmie podzielonej płatności, która finalnie trafi na rachunek VAT Dostawców. Oprócz tego wskazany będzie numer faktury oraz NIP Dostawców. Kwota płatności będzie przekazywana przelewem z Rachunku Konsolidującego … w Banku nr 1.

Oprócz tego następować będzie płatność kwoty netto w walucie Euro. Płatność tej kwoty realizowana będzie bez wykorzystania dedykowanego komunikatu przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 ustawy. Kwota będzie przekazywana przelewem z Rachunku Konsolidującego … w Banku nr 2, bądź w Banku nr 3. Dokonywane będą więc dwa przelewy, w tym jeden zawierający komunikat przelewu, o którym mowa w art. 108a ust. 3 ustawy.

Odnosząc się do kwestii objętej zakresem postawionego we wniosku pytania w pierwszej kolejności wskazać, że obowiązek bezwzględnego stosowania mechanizmu podzielonej płatności wprowadzony przepisami obowiązującymi od dnia 1 listopada 2019 r. dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy. Jednocześnie będzie funkcjonował dobrowolny system podzielonej płatności na pozostałe towary i usługi, który został wprowadzony ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 62, z późn. zm.).

Podkreślenia wymaga fakt, że zapis art. 108a ust. 1a ustawy, wprowadza obowiązek zastosowania mechanizmu podzielonej płatności przy regulowaniu należności z faktury, w której wartość sprzedaży brutto przekracza 15 000 zł, i faktura ta obejmuje swym zakresem towary lub usługi wskazane w załączniku nr 15 do ustawy.

W myśl art. 108a ust. 2 ustawy – zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

  1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
  2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Stosownie do art. 108a ust. 3 ustawy, zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Analiza przedstawionego w opisie sprawy procesu dokonywania płatności za towary i usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności w kontekście wyżej powołanych przepisów prawa wskazuje, że w okolicznościach niniejszej sprawy nastąpi wypełnienie dyspozycji z art. 108a ust. 1a ustawy. Jak wskazał bowiem Wnioskodawca, płatność podatku VAT z tytułu nabycia od zarejestrowanych czynnych podatników podatku VAT, towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy, udokumentowanych fakturą, w której należność ogółem stanowi kwotę określoną w art. 19 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, dokonywana będzie każdorazowo na rachunek VAT Dostawców przy wykorzystaniu komunikatu przelewu zawierającego wszystkie wymagane elementy określone w art. 108a ust. 3 ustawy.

Mając zatem powyższe na uwadze uznać należy, że w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach przedstawionych w okolicznościach niniejszej sprawy, Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj