Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.480.2019.3.JG
z 2 kwietnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 9 grudnia 2019 r. (data wpływu 13 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismami z dnia 17 lutego 2020 r. (data wpływu 19 lutego 2020 r.) i z dnia 30 marca 2020 r. (data wpływu 31 marca 2020 r). o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skorzystania z preferencji IP Box za rok 2019 jest:


  • prawidłowe w części dotyczącej uznania opisanych we wniosku prac za działalność badawczo-rozwojową oraz opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w odniesieniu do okresu, od którego rozpoczęto prowadzenie odrębnej ewidencji z art. 30cb ust. 2 ustawy,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w odniesieniu do okresu przed rozpoczęciem prowadzenia ww. ewidencji oraz w zakresie dochodów ze sprzedaży kluczy HASP zabezpieczających legalność oprogramowania – w odniesieniu do całego rok 2019.


UZASADNIENIE


W dniu 13 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skorzystania z preferencji IP Box, który został uzupełniony w dniach 19 lutego 2020 r. oraz 31 marca 2020 r.


We wniosku oraz jego uzupełnieniach złożonych przez:


  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: ….
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: ….


przedstawiono następujący stan faktyczny.


Działalność gospodarczą w formie spółki Zainteresowani prowadzą od 27 grudnia 2002 r., początkowo według umowy spółki cywilnej, a od dnia 20 marca 2007 r. spółki jawnej z udziałami po 50% każdy, pod (…).

Działalność prowadzona jest na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i opodatkowanie ma miejsce tylko w Polsce.

Od 2003 roku Wspólnicy prowadzą działalność polegającą na tworzeniu programów komputerowych, ich rozwoju oraz sprzedaży licencji w oparciu o kod źródłowy programu autorskiego X. stworzonego przez Zainteresowanych, który chroniony jest prawem autorskim na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Prace nad programem rozpoczęte zostały w 2003 roku trwają do chwili obecnej, co jest udokumentowane w formie prowadzonej przez Zainteresowanych ewidencji ich prac badawczo-rozwojowych. Prace nad rozwojem programu Zainteresowani podejmują systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy i ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań i usprawnień ich produktu.


Opis produktu (IP kwalifikowanego):

Program komputerowy X. to system informatyczny przeznaczony do zarządzania relacjami z klientami (program klasy CRM). System CRM to program mający za zadanie gromadzenie wszelkich informacji o klientach firmy, ułatwiający zarządzanie czasem pracy pracowników, analizujący zachowania klientów, porządkujący dane firmowe oraz umożliwiający zwiększenie przychodów i zysków firmy.

Kod źródłowy programu X. został stworzony w języku programowania JAVA, JSP, JAVASCRIPT, a w przypadku modułu do integracji programu z infrastrukturą teleinformatyczną, za pomocą VISUAL BASIC oraz DELPHI. Całość programu jest skompilowana do kodu wynikowego w postaci kodu binarnego i w tej formie jest sprzedawana klientom (jest udzielana licencja niewyłączna). Program może współpracować z dwoma następującymi silnikami bazy danych: MYSOL i MariDB. Językiem wykorzystanym do programowania bazy danych jest język SQL z wykorzystaniem sterowników JDBC.

Program X. jest instalowany na jednym centralnym komputerze (serwerze), a wszyscy użytkownicy programu łączą się ze stacji klienckich poprzez przeglądarkę internetową. Przez stację kliencką należy rozumieć nie tylko zwykły komputer, lecz także laptop, tablet czy telefon komórkowy. Program X. jest produktem wysoce innowacyjnym. Warto podkreślić, że w roku 2003, kiedy rozpoczęły się prace badawczo rozwojowe nad implementacją algorytmów programu, autorzy zdecydowali, iż obsługa programu będzie możliwa tylko i wyłącznie przez przeglądarkę internetową. W 2003 roku praktycznie nie istniały programy, które wykorzystywały przeglądarkę internetową jako interface użytkownika, co obecnie jest podejściem powszechnym. Wraz z popularyzacją urządzeń mobilnych prace badawczo-rozwojowe skoncentrowane są obecnie na szerokim zastosowaniu tzw. algorytmów responsywnych - dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z programu z dowolnych urządzeń mobilnych w sposób ergonomiczny.

Program X. cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością, nie jest to zwykły program CRM służący jedynie do przechowywania informacji o kontrahentach czy osobach kontaktowych. W ramach programu można wyróżnić szereg modułów takich jak (…). Rozbudowana funkcjonalność, zaawansowane technologie i użyte algorytmy w programie wyróżniają ten produkt na polskim rynku. W pełni mobilny i wielojęzyczny interfejs użytkownika oraz daleko idąca elastyczność i konfiguralność programu świadczą o bardzo innowacyjnym produkcie.

Warto również zwrócić uwagę na wiele możliwości integracji systemu X. z różnymi programami handlowymi takimi jak: (…). Integracja programu może dotyczyć również innych rozwiązań teleinformatycznych wykorzystywanych w firmach takich jak programy pocztowe, urządzenia faksujące czy centrale telefoniczne.

Obecnie firma koncentruje się na ulepszaniu i rozwijaniu programu o nowe unikatowe oraz użyteczne i innowacyjne funkcje, oraz dostosowywaniu programu do zmieniającego się otoczenia. Przez otoczenie należy rozumieć zmieniające się systemy operacyjne, na których jest instalowany program, zmieniające się przeglądarki internetowe, które służą jako interfejs użytkownika, zmieniające się uwarunkowania prawne oraz nowe urządzenia i programy komputerowe wykorzystywane w firmach, które wymagają integracji z programem CRM (przykładowo zmieniające się programy handlowe). Ważnym aspektem prac badawczo-rozwojowych jest także rozwiązywanie konfliktów pomiędzy programem a hardwarem - dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy dostępne są nowe systemy operacyjne, na których ma być instalowany system X..

Teraz firma XX. tworzy także indywidualne rozwiązania dla firm, które nabyły licencje programu X. rozbudowując standardową funkcjonalność o dodatkowe indywidualne funkcje. Są to zazwyczaj dodatkowe raporty, zestawienia, algorytmy czy skrypty usprawniające lub automatyzujące prace w programie. XX. pracuje także nad usprawnieniami algorytmów służących do przetwarzania dużych baz danych. Klienci, którzy od ponad 10 lat korzystają z systemu X. posiadają bazy danych dotyczących swoich klientów liczące niekiedy setki GB-ów danych, a liczba rekordów jest liczona w milionach. Takie bazy danych wymagają ciągłych prac związanych z poprawą algorytmów, aby praca w systemie była jak najszybsza.

Rozwój programu X. koncentruje się także na zapewnieniu jak najwyższego bezpieczeństwa przetwarzania danych. Biorąc pod uwagę, iż program z założenia jest dostępny przez sieć internetową, to kwestie związane z szyfrowaniem danych protokołem … stanowią niezwykle istotny element prac badawczo-rozwojowych.

Program X. stworzony został przez Zainteresowanych i wszystkie prace badawczo rozwojowe prowadzone są wyłącznie przez autorów programu. Firma XX. świadczy także usługi wdrożeniowe i szkoleniowe przez zatrudnionych w firmie 7 pracowników, którzy wyszukują potencjalnych klientów oraz świadczą powyższe usługi. Tą część działalności spółka zamierza opodatkowywać na zasadach ogólnych według stawki 19%.


Wspólnicy uważają, że ich program komputerowy X. może stanowić IP kwalifikowane, dlatego mają zamiar skorzystać z ulgi IP BOX i objąć stawką preferencyjną podatku 5% dochody ze sprzedaży:


  • licencji programu,
  • aktualizacji programu (usługa …),
  • usług programistycznych zleconych przez klientów, mających na celu dostosowanie zakupionego programu X. do ich indywidualnych potrzeb poprzez zmianę wybranych algorytmów.


W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawcy udzielili poniższych odpowiedzi na pytania organu:


  1. czy prowadzona przez Zainteresowanych działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych i ich rozwoju podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe?


    Odp: - Prowadzona przez Zainteresowanych działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe.


  2. jeżeli obejmuje ona działalność polegającą na badaniach naukowych, to należy wyjaśnić czy są to:


    1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce),
    2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce)?


      Odp.: - Nie dotyczy.


  3. czy prowadzona działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych i ich rozwoju stanowi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług?


    Odp.: - Tak - prowadzona przez Zainteresowanych działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych obejmuje nabywanie oraz wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy oraz nowych technologii do planowania, projektowania, tworzenia nowych funkcji oraz ulepszania oprogramowania X..


  4. czy działalność polegająca przede wszystkim na tworzeniu programów komputerowych i ich rozwoju prowadzona zgodnie z wnioskiem „w sposób systematyczny”, oznacza, że jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, wg pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?


    Odp.: - Tak.


  5. czy działalność polegająca przede wszystkim na tworzeniu programów komputerowych i ich rozwoju obejmuje rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług?


    Odp.: - Zmiany w oprogramowaniu są wykonywane okresowo,[dopisek organ: Zaineresowani]co roku udostępniają około 4 wersji oprogramowania. Nie są to zmiany rutynowe.


  6. czy w ramach działalności Zainteresowanych opracowuje (tworzy) nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących?


    Odp.: - Oprogramowanie X. jest produktem innowacyjnym znacznie odróżniającym się od rozwiązań już funkcjonujących.


  7. czy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Zainteresowanych czynności związane z tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych ponosi ich zleceniodawca (klient)?


    Odp.: - Nie.


  8. czy zlecone Zainteresowanym przez klientów czynności związane z tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności?


    Odp.: - Zlecone prace programistyczne Zainteresowanym są zawsze tworzone w siedzibie XX. w czasie ustalonym ze zleceniodawcą. Prace programistyczne nigdy nie są realizowane pod kierownictwem zleceniodawcy.


  9. czy Zainteresowani jako wykonujący czynności związane z tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych ponoszą ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością;


    Odp.: - Tak.


  10. czy oprogramowanie, o którym mowa we wniosku zostało wytworzone lub rozwinięte przez Zainteresowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?


    Odp.: - Tak.


  11. na czym polega usługa nazwana przez Zainteresowanych „….”?


    Odp.: - Usługa … to nazwa handlowa dostępu do aktualizacji oprogramowania. Usługa jest zawsze sprzedawana na rok. W tym czasie Klient ma prawo do pobierania i instalowania aktualizacji. W przypadku gdy ta usługa jest wykupowana po jakimś czasie, kiedy to Klient nie miał dostępu do aktualizacji, jest ta usługa droższa. Klient musi wtedy bowiem zakupić dostęp do wszystkich aktualizacji, które zostały wydane w okresie kiedy nie posiadał wykupionej usługi. Usługa … aktywuje dodatkowo funkcję systemu oferującą pobieranie danych teleadresowych kontrahentów bezpośrednio z bazy GUS. W ramach tej usługi Klient ma także prawo korzystać z telefonicznego/mailowego wsparcia technicznego, dotyczącego funkcji oferowanych przez aplikację X. CRM.


  12. czy w związku ze wskazaniem, że „Całość programu jest skopilowana do kodu wynikowego w postaci kodu binarnego i w tej formie jest (…) sprzedawany klientom (jest udzielana licencja niewyłączna)”, to czy:


    1. w 2019 r. Zainteresowani osiągali przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. z autorskich praw do programów komputerowych, czy z praw do używania programu komputerowego na zasadzie licencji niewyłącznej?


      Odp.: - W 2019 roku Zainteresowani osiągali przychód z tytułu praw do używania programu komputerowego X. na zasadzie licencji niewyłącznej, którego autorami są Zainteresowani.

      Zainteresowani nie sprzedawali autorskich praw do programu.



    2. jeśli Zainteresowani osiągali w 2019 r. przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. z przeniesienia autorskich praw do programów komputerowych, to czy autorskie prawa do programów komputerowych podlegały przed sprzedażą ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231)?


      Odp.: - Nie dotyczy.



    3. Jeśli Zainteresowani uzyskiwali w 2019 r. dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnych, o których mowa powyżej (podlegające ochronie prawnej, o której mowa powyżej), to czy były to dochody:


      1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
      2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
      3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi?


      Odp.: - Nie dotyczy.



  13. czy Zainteresowani, jako Wspólnicy spółki jawnej zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych – prowadzą je dla celów opodatkowania dochodu kwalifikowanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnych uzyskanego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, w sposób określony w art. 30ca – wypełniając ustawowo określone w art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niżej wymienione warunki pozwalające:


    1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
    2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
    3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
    4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
    5. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi, albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze, albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.



    Odp.: - Zainteresowani prowadzą Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Transakcje gospodarcze związane z ulgą są wyszczególniane w odrębnej ewidencji w formie arkusza kalkulacyjnego oraz ujmowane w comiesięcznych zestawieniach przychodów i kosztów w wartościach narastających, zgodnie z Art. 30cb pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących jednego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co pozwala w sposób jednoznaczny ustalić dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.



  14. Jeżeli tak, to od kiedy Zainteresowani prowadzą księgi rachunkowe, w sposób wskazany w art. 30bc ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



    Odp.: - Odrębna ewidencja dotycząca dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest prowadzona od 01.08.2019 r. w związku z przedstawieniem przez Ministerstwo Finansów szczegółów w zakresie stosowania ulgi oraz podmiotów uprawnionych w specjalnym objaśnieniu wydanym 15 lipca 2019 r.

    Zainteresowani utworzyli ewidencje pozwalające na wyodrębnienie przychodów, kosztów a tym samym dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej za okres 1stycznia 2019 r. do 31sierpnia 2019 r.


Dalej Wnioskodawcy uzupełnili stan faktyczny przedstawiony we wniosku o następujące kwestie:


W ramach działalności badawczo-rozwojowej są prowadzone także prace programistyczne zlecane przez Klientów. Modyfikacje dotyczą: dopisania indywidualnych raportów analizujących dane, dodatkowe algorytmy usprawniające prace, dostosowanie interfejsu do indywidualnych wymagań użytkownika, integracje z innymi programami komputerowymi używanymi w firmie, dodatkowe skrypty usprawniające pracę.

Licencja programu X. jest powiązana z numerem klucza HASP, który jest niezbędny do uruchomienia programu. Sprzedaż licencji oprogramowania X. bez klucza HASP nie jest możliwa.


Ponadto w kolejnym uzupełnieniu wniosku Wnioskodawcy udzielili poniższych odpowiedzi na następujące pytania:


  1. czy:


    1. usługi …, tj. dostęp do aktualizacji oprogramowania komputerowego;
    2. klucz HASP zabezpieczający legalność oprogramowania, który jest niezbędny do uruchomienia programu;


      są również programami komputerowymi (tak jak program X.), a jeśli tak, to czy są produktami innowacyjnym znacznie odróżniającym się od rozwiązań już funkcjonujących i czy prowadzona działalność polegająca na ich tworzeniu obejmuje nabywanie oraz wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy oraz nowych technologii do planowania, projektowania, tworzenia nowych funkcji oraz ulepszania oprogramowania (prace rozwojowe)?


    Odp.:

    Ad. 1a) - Aktualizacje dostępne w ramach usługi … są programami komputerowymi, które są innowacyjne oraz powstają w wyniku nabywania oraz wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy oraz nowych technologii do planowania, projektowania, tworzenia nowych funkcji i ulepszania oprogramowania (prace rozwojowe).

    Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w poprzedniej odpowiedzi w ramach usługi … Klient ma także prawo korzystać z telefonicznego/mailowego wsparcia technicznego, dotyczącego funkcji oferowanych przez aplikację X.. Dodatek w postaci telefonicznego/mailowego wsparcia w oczywisty sposób nie jest programem komputerowym. Szacujemy, iż dla naszych Klientów stanowi on 20% wartości usługi …. Pozostałe 80% stanowią Aktualizacje, które jak opisano powyżej są programami dostępnymi w ramach usługi ….


    Ad. 1b) - Klucz HASP nie jest programem komputerowym lecz urządzeniem fizycznym podłączanym do portu USB komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie X.. Komunikacja z tym urządzeniem odbywa się za pośrednictwem oprogramowania dostarczanego przez jego producenta, którego autorem nie są Zainteresowani oraz nie jest ono rozwijane przez Zainteresowanych.



  2. jeżeli usługi … i klucze HASP zabezpieczające legalność oprogramowania, stanowią programy komputerowe, to czy podlegają one ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych?


    Odp.:- Aktualizacje dostępne w ramach usługi … są programami komputerowymi, które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    Klucze HASP nie są programami komputerowi i nie podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych.



  3. w związku ze wskazaniem, w uzupełnieniu wniosku z 17 lutego 2020 r., że: Usługa jest zawsze sprzedawana na rok (usługa …), to jeżeli stanowi program komputerowy, czy Zainteresowani uzyskiwali w 2019 r. dochody:


    1. z jego sprzedaży?
    2. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej jego dotyczącej?


    Odp.:

    Ad 3a) - Tak.

    Ad 3b) - Tak.



  4. W związku ze wskazaniem w treści wniosku, że zainteresowani chcieliby skorzystać z ulgi IP BOX i objąć preferencyjną 5% stawką podatkową dochody ze sprzedaży usług programistycznych zleconych przez klientów, mających na celu dostosowanie zakupionego programu X. do ich indywidualnych potrzeb przez zmianę wybranych algorytmów, to czy w ramach tych usług:


    1. były tworzone w 2019 r. nowe programy komputerowe, a jeśli tak,
    2. czy były produktami innowacyjnym znacznie odróżniającym się od rozwiązań już funkcjonujących i czy prowadzona działalność polegająca na ich tworzeniu obejmowała nabywanie oraz wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy oraz nowych technologii do planowania, projektowania, tworzenia nowych funkcji oraz ulepszania oprogramowania (prace rozwojowe)?
    3. podległy one ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
    4. czy Zainteresowani uzyskiwali w 2019 r. dochody z ich sprzedaży uwzględnionych w cenie tych usług programistycznych?


    Odp.:

    Ad. 4a) - Tak.


    Ad. 4b) – Efekty usług programistycznych zleconych przez klientów, mających na celu dostosowanie zakupionego programu X. do ich indywidualnych potrzeb przez zmianę/dodawanie algorytmów są programami komputerowymi, które są innowacyjne oraz powstają w wyniku nabywania oraz wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy oraz nowych technologii do planowania, projektowania, tworzenia nowych funkcji i ulepszania oprogramowania (prace rozwojowe.)

    Ad. 4c) - Tak.

    Ad. 4d) - Tak.


W związku z opisanym stanem faktycznym, w uzupełnieniu wniosku sformułowano następujące pytania:


  1. Czy stworzenie programu komputerowego X. oraz prace nad jego rozwojem (zgodnie z opisem stanu faktycznego, który zaistniał w 2019 roku i został opisany w polu 76), stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5s pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

  2. Czy Zainteresowani prowadzący działalność gospodarczą w postaci spółki jawnej mają prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania (zgodnie z art. 30ca, „20 cb” [winno być: 30cb” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w zeznaniu za 2019 rok w przypadku dochodów osiągniętych w roku 2019 ze sprzedaży:


    1. praw do używania programu komputerowego X. na zasadzie licencji niewyłącznej,
    2. usługi …,
    3. usług programistycznych zleconych przez Klientów w ramach dopasowania programu komputerowego X. CRM do ich indywidualnych potrzeb,
    4. kluczy HASP zabezpieczających legalność oprogramowania?


Zdaniem Zainteresowanych, stworzenie programu komputerowego X. oraz prace nad jego rozwojem (zgodnie z opisem stanu faktycznego, który zaistniał w 2019 roku i został opisany w polu 76) stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5s pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zainteresowani uważają, że mogą skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania zgodnie z art. 30 ca, „20 cb” [winno być; 30cb] ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu za 2019 rok w stosunku do następujących dochodów, które stanowią kwalifikowany IP BOX:


  • sprzedaż praw do używania programu komputerowego X. na zasadzie licencji niewyłącznej,
  • sprzedaż usługi …,
  • sprzedaż usług programistycznych zleconych przez Klientów w ramach dopasowania programu komputerowego X. CRM do ich indywidualnych potrzeb,
  • sprzedaż kluczy HASP zabezpieczających legalność oprogramowania.


Wszystkie inne dochody uzyskiwane przez spółkę opodatkowywane będą na zasadach ogólnych stawką 19%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej uznania opisanych we wniosku prac za działalność badawczo-rozwojową oraz opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w odniesieniu do okresu, od którego rozpoczęto prowadzenie odrębnej ewidencji z art. 30cb ust. 2 ustawy oraz nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w odniesieniu do okresu przed rozpoczęciem prowadzenia ww. ewidencji oraz w zakresie dochodów ze sprzedaży kluczy HASP zabezpieczających legalność oprogramowania – w odniesieniu do całego rok 2019.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:


  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:


  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.


Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Zainteresowanych spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają twórczy charakter, podejmowane są w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.


W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:


  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego


  • podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.


Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy).


Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:


  1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.


Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:


  1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
  2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  5. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.


Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Jak wynika z powyższych regulacji podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Jednak dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty tak, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.

Podkreślić należy, że obowiązek bieżącego i prawidłowego wyodrębniania przychodów i kosztów dotyczących kwalifikowanego IP dotyczy również podatników prowadzących rozliczenia w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Najprostszym dostępnym rozwiązaniem jest wówczas stworzenie arkusza kalkulacyjnego zawierającego comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP na koniec danego miesiąca. Zestawienie takie obejmuje wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, która zmierza do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to sporządzane jest poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań. Należy je sporządzać w oparciu o zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki.

W opisie okoliczności rozpatrywanej sprawy Zainteresowani wskazali, że odrębna ewidencja dotycząca dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest prowadzona od 1 sierpnia 2019 r. Zainteresowani utworzyli ewidencje pozwalające na wyodrębnienie przychodów, kosztów, a tym samym dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej za okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2019 r.


W związku z powyższym należy stwierdzić, że wobec sporządzenia przez Zainteresowanych odrębnej ewidencji w dniu 1 sierpnia 2019 r. i prowadzenia jej od tego momentu na bieżąco, uzyskiwane przez Zainteresowanych dochody z tytułu sprzedaży:


  • praw do używania programu komputerowego X. na zasadzie licencji niewyłącznej,
  • usługi …,
  • usług programistycznych zleconych przez Klientów w ramach dopasowania programu komputerowego X. CRM do ich indywidualnych potrzeb,


których efekty stanowią utwory prawnie chronione i które zostały wytworzone, rozwinięte i ulepszone od dnia 1 sierpnia 2019 r. w ramach prowadzonej przez Zainteresowanych działalności badawczo-rozwojowej (art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), kwalifikują się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania – we wskazanym okresie – preferencyjnego opodatkowania wg stawki 5% względem dochodów uzyskanych z ww. praw.


W odniesieniu natomiast do dochodów uzyskiwanych z podejmowanych przez Zainteresowanych prac związanych z wytwarzaniem, rozwijaniem i ulepszaniem kwalifikowanych IP w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2019 r., tj. przed rozpoczęciem prowadzenia przez Zainteresowanych odrębnej ewidencji z art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że brak bieżącego ewidencjonowania operacji dotyczących IP Box (zamiar ujęcia w stworzonej w dniu 1 sierpnia 2019 r. ewidencji przychodów, kosztów i dochodów z kwalifikowanych IP uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2019 r.) uniemożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania uzyskiwanych dochodów w rozliczeniu za wskazany okres.

Jednocześnie wskazania wymaga, że osiągnięte przez Zainteresowanych w roku 2019 dochody ze sprzedaży kluczy HASP zabezpieczających legalność oprogramowania nie podlegają opodatkowaniu stawką 5% z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem – jak wynika z okoliczności rozpatrywanej sprawy – nie stanowią one programu komputerowego podlegającego ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a co za tym idzie – nie są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.



Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs. ust. 1 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568)).


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj