Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1.4011.158.2019.6.MT
z 8 kwietnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 20 grudnia 2019 r. (data wpływu 31 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, uzupełnionym pismem z dnia 9 marca 2020 r. – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie m.in. na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Został on następnie uzupełniony, w odpowiedzi na wezwanie organu, pismem z dnia 9 marca 2020 r.


We wniosku złożonym przez:


  1. Zainteresowanego będącego stroną postępowania:


    A. Sp. z o.o.

    (…);


  2. Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:


    1. B.

      (zam. …);
    2. C.

      (zam. …);
    3. D.

      (zam. …);


i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


A. Sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Wspólnikami Spółki są trzy osoby fizyczne: Zainteresowany 2, Zainteresowany 3, Zainteresowany 4 (dalej: „Wspólnicy”).


Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest sprzedaż hurtowa mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego, sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 46.47.Z. Przedmiotem pozostałej działalności Spółki są między innymi:


  • produkcja pozostałych mebli, kod PKD 31.09.Z;
  • działalność agentów zajmujących się sprzedażą mebli, artykułów gospodarstwa domowego i drobnych wyrobów metalowych, kod PKD 46.15.Z;
  • sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet, kod PKD 47.91.Z; oraz
  • magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów, kod PKD 52.10.Z.;
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi PKD 68.20.Z.


Z praktycznego punktu widzenia Spółka głównie zajmuje się sprzedażą i produkcją mebli.

Obecny proces produkcyjny w firmie opiera się na outsourcingu produkcji elementów i podzespołów mebli surowych oraz na uszlachetnieniu powierzchni mebli w strukturze gniazdowej, pakowaniu i wysyłce wyrobów gotowych z fabryki.

Spółka produkuje meble skrzyniowe oraz szkieletowe stanowiące wyposażenie jadalni, salonu oraz sypialni. Meble produkowane sią zarówno z litego drewna, a także malowanej i okleinowanej płyty MDF. Rynkiem zbytu dla produktów Wnioskodawcy jest głównie Wielka Brytania, gdzie wysyłanych jest około 98% produkowanych mebli. Największymi Klientami Spółki za granicą są (…). Natomiast 2% produkcji przeznaczane jest na sprzedaż krajową przez spółkę powiązaną oraz sklepy partnerskie.

Opisana wyżej działalność gospodarcza prowadzona jest przede wszystkim przy wykorzystaniu nieruchomości, znajdujących się na ul. X. w X., stanowiących własność Spółki.

Ponadto Spółka w związku z dobrą koniunkturą nabywała działki przylegające do jej głównej nieruchomości przy ul. X. w X., w tym m.in. kupiła (…) teren zabudowany oraz działki niezabudowane. Zakupione nieruchomości zostały przez Spółkę wyremontowane. Na tereny zakupione składają się m.in: ogrodzona działka, place postojowe, drogi wewnętrzne z kostki polbruk, wiaty niezabudowane, budynek o charakterze administracyjnym i magazyny.

W związku z faktem, że Spółka w ramach swojej podstawowej działalności nie ma tak dużego zapotrzebowania na nieruchomości jakie posiada, postanowiła zdywersyfikować działalności i udostępnić innym podmiotom część posiadanych nieruchomości na podstawie umów cywilnoprawnych. Spółka planuje wydzielić na działalność związaną z nieruchomościami znaczną część posiadanych nieruchomości. W listopadzie 2019 r. w lokalnym radiu zostanie wyemitowane ogłoszenie, że A. będzie wynajmowała nieruchomości.

Od połowy grudnia 2019 r. Spółka z dużym prawdopodobieństwem zawrze pierwsze umowy najmu hali, pomieszczeń biurowych i wiaty. Obecnie zostały ustalone warunki najmu, jednak umowy nie zostały jeszcze podpisane.

W ocenie Wnioskodawcy nowo tworzący się dział nieruchomości, zajmujący się wynajmem nieruchomości Spółki (dalej: „Nieruchomości”) posiada duży potencjał rozwoju, przede wszystkim dlatego, że jest dogodnie usytuowany. Nieruchomości zlokalizowane są w sąsiedztwie nowo budowanej (…) obwodnicy miasta X. Dodatkowo miasto to zlokalizowane jest na ważnych szlakach transportowych (…). Jednocześnie Nieruchomości położone są w obrębie rozwijającej się przestrzeni gospodarczej, gdzie znajdują się: zabudowa przemysłowa, magazyny, hurtownie różnych branż, które mogą stanowić potencjalnych beneficjentów umów najmu i dzierżawy Nieruchomości.

Dywersyfikacja działalności Spółki powoduje konieczność wyodrębnienia w Spółce funkcji, osób, aktywów i źródeł ich finasowania oraz kalkulacji wyniku finansowego dla istotnych rodzajów działalności Spółki. Konieczność wyodrębnienia działalności związanej z udostępnieniem Nieruchomości, w szczególności spowodowane jest tym, jak wskazywano powyżej, że ten rodzaj działalności ma potencjał do rozwoju. Natomiast działalność operacyjna związana z produkcją i sprzedażą mebli, ze względu na sytuację gospodarczą związaną z Brexitem może być zagrożona. Należy zauważyć, że głównymi klientami Wnioskodawcy są spółki z Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim, może dojść do sytuacji politycznej, gdzie Wnioskodawca nie będzie mógł dostarczyć towarów do Wielkiej Brytanii ze względu na wprowadzone regulacje w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a w efekcie sprzedać wyprodukowanych towarów, co może doprowadzić do złej sytuacji finansowej Spółki, a nawet jej upadłości. Zatem wydzielenie działalności Spółki związanej z wynajmem Nieruchomości może ochronić tę część rozwijającej się działalności gospodarczej Wnioskodawcy zapewniając jej normalne funkcjonowanie, nawet w przypadku złej koniunktury dla działalności związanej z produkcją i sprzedażą mebli.


W związku z powyższym Spółka planuje prowadzić działalność gospodarczą w ramach dwóch wyodrębnionych jednostek organizacyjnych, tzn.:


  • działu prowadzącego działalność w zakresie sprzedaży i produkcji mebli (dalej: „Dział Operacyjny”), oraz
  • działu prowadzącego działalność w zakresie działalności dotyczącej wynajmu i dzierżawy Nieruchomości (dalej: „Dział Nieruchomości”).


Każda z wyżej wymienionych jednostek biznesowych będzie prowadzić działalność w wyodrębnionym obszarze biznesowym, posiadającym własną specyfikę. Celem wyodrębnienia Działu Operacyjnego oraz Działu Nieruchomości w strukturze Spółki było stworzenie wyspecjalizowanych struktur realizujących zadania gospodarcze odpowiadające rodzajom działalności Spółki. Utworzenie poszczególnych działów pozwoliło na formalne rozdzielenie sfery działalności gospodarczej Spółki na: działalność podstawową Spółki związaną z działalnością w zakresie produkcji i sprzedaży mebli oraz na działalność związaną z wynajmem Nieruchomości.

Ze względów biznesowych, wskazanych powyżej, przede wszystkim ze względu na sytuację gospodarczą związaną z Brexitem oraz potencjał Działu Nieruchomości, Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie zmiany sposobu prowadzenia działalności w ramach Spółki, która polegałaby na wydzieleniu Działu Nieruchomości (aktywów i zobowiązań oraz praw i obowiązków związanych z Działem Nieruchomości) do istniejącej lub nowo zawiązanej spółki kapitałowej (dalej: „Podział”) - spółki kapitałowej (dalej: „Nowa Spółka”) - w oparciu o regulację art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem działalności Nowej Spółki będzie m.in. działalność prowadzona przez Dział Nieruchomości. Planowana restrukturyzacja polegająca na przeniesieniu Działu Nieruchomości do Nowej Spółki jest uzasadniona z przyczyn biznesowych i wynika m.in. z odmiennej specyfiki działalności obu działów Spółki, potencjału Działu Nieruchomości, który wykazano powyżej oraz potencjalnego zagrożenia gospodarczego dla Działu Operacyjnego, który został również przez Wnioskodawcę omówiony.

Na dzień Podziału w Spółce będą funkcjonowały dwa działy: Dział Nieruchomości oraz Dział Operacyjny.


Zadaniami Działu Nieruchomości będą w szczególności:


  • realizacja wszelkich czynności związanych z zawieraniem, rozwiązywaniem i prawidłowym wykonywaniem umów najmu długoterminowego, krótkoterminowego oraz umów dzierżawy;
  • realizacja wszelkich czynności związanych z zawieraniem, rozwiązywaniem i prawidłowym wykonywaniem umów najmu i dzierżawy - powierzchni magazynowych, lokalowych, najmu terenu i obsługą najemców;
  • zapewnianie określonych standardów wynajmowanych budynków, wiat, terenu i innych nieruchomości;
  • nadzór nad stanem technicznym i zapewnienie określonych standardów wynajmowanej nieruchomości, w tym remonty i ulepszenia;
  • zarządzanie nieruchomościami;
  • inwestowanie w tereny niezabudowane, wyodrębnione do działu;
  • zapewnienie ochrony obiektów.


Niewykluczone, że w przyszłości, gdy będzie dobra koniunktura i Dział Operacyjny rozwinie swoją działalność, Dział Nieruchomości będzie świadczył również usługi na potrzeby Działu Operacyjnego związane z udostępnianiem powierzchni. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że zarówno po stronie Działu Operacyjnego, jak i Działu Nieruchomości w zakresie udostępniania nieruchomości wzajemna współpraca tych działów nie warunkuje ich istnienia jako niezależne jednostki posiadające zdolność do generowania dochodów. Przede wszystkim na dzień Podziału działy te będą funkcjonowały niezależnie.


W celu realizacji powyższych zadań do Działu Nieruchomości zostały przypisane zasoby majątkowe i odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe. Do Działu Nieruchomości są lub będą przypisane przed Podziałem następujące składniki materialne i niematerialne:


  1. nieruchomości, które wykorzystywane są do:


    1. najmu długoterminowego;
    2. najmu krótkoterminowego;
    3. dzierżawy;
    4. działki inwestycyjne;


  2. środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane w ramach działalności Działu Nieruchomości, w tym w szczególności sprzęt biurowy, sprzęt komputerowy itp.;
  3. prawa i zobowiązania z umów handlowych dotyczących Działu Nieruchomości, w tym z umowy najmu powierzchni magazynowych, lokalowych i innych powierzchni, jak również najmu terenu; Wnioskodawca zaznaczył, że zamierza zawierać pisemne umowy udostępniania nieruchomości;
  4. prawa i zobowiązania z umów dotyczących Działu Nieruchomości, innych niż umowy handlowe (w tym dotyczących dostawy tzw. mediów, itp.);
  5. środki pieniężne związane z działalnością Działu Nieruchomości;
  6. oddzielny rachunek bankowy;
  7. zasoby kadrowe - stanowiska pracy związane z Działem Nieruchomości;
  8. baza danych zawierająca dane najemców Nieruchomości;
  9. wierzytelności i zobowiązania związane z Działem Nieruchomości;
  10. dokumenty księgowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Działu Nieruchomości.


Dział Nieruchomości będzie funkcjonował na moment Podziału jako jednostka organizacyjna formalnie wyodrębniona w wewnętrznej strukturze Spółki na mocy uchwały zarządu Spółki dla której ustanowiono regulamin organizacyjny. W ramach struktury organizacyjnej Spółki, Dział Nieruchomości posiada lub będzie posiadał na moment Podziału:


  1. oddzielną strukturę organizacyjną, która wyraża się w szczególności:


    1. przydzieleniem pracowników wyspecjalizowanych w zakresie zadań realizowanych przez Dział Nieruchomości: magazyniera oraz pracownika kierującego działalnością Działu Nieruchomości;

      Pracownicy zostaną przeniesieni na mocy art. 231 Kodeksu pracy, w ramach tzw. przejścia zakładu pracy. Pracownicy będą zatrudnieni na niepełne etaty.
    2. odrębnymi zapisami statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze regulującego jego funkcjonowanie;


  2. następujące aktywa i pasywa:


    1. wyposażenie, np. meble biurowe;
    2. środki trwałe, np. komputer, samochód osobowy, własność nieruchomości;
    3. wartości niematerialne i prawne, np. oprogramowanie;
    4. prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych, np. uprawnienia i obowiązki wynikające z umów najmu;
    5. prawa i obowiązki wynikające z umów innych niż handlowe, np. uprawnienia i obowiązki z umów na dostawę mediów;
    6. baza danych kontrahentów, tj. najemców i dzierżawców;
    7. wierzytelności i zobowiązania, np. wierzytelności i zobowiązania handlowe, należności inne niż handlowe, tj. z tytułu dostawy mediów;
    8. środki pieniężne związane z bieżącą działalnością Działu Nieruchomości;
    9. środki pieniężne na inwestycje w Dział Nieruchomości;


  3. oddzielnie ewidencjonowane przychody i koszty związane z działalnością Działu Nieruchomości oraz oddzielny rachunek bankowy.


Nadzór nad funkcjonowaniem Działu Nieruchomości sprawuje wyznaczona zgodnie z regulaminem organizacyjnym osoba, będąca kierownikiem jednostki.


Dział Nieruchomości jest także samodzielny pod względem finansowym ponieważ:


  • jest możliwe przypisanie do Działu Nieruchomości przychodów i kosztów związanych z funkcjonowaniem tego działu;
  • dla Działu Nieruchomości można sporządzić oddzielny rachunek zysków strat i można sporządzić oddzielny bilans;
  • Dział Nieruchomości prowadzi lub będzie prowadzić na moment Podziału działalność w oparciu o odrębny budżet;
  • Dział Nieruchomości będzie posiadał oddzielny rachunek bankowy.


Zadaniami Działu Operacyjnego są w szczególności:


  • realizacja wszelkich czynności związanych z zawieraniem, rozwiązywaniem i prawidłowym wykonywaniem umów w zakresie produkcji i sprzedaży mebli;
  • realizacja wszelkich czynności związanych z zawieraniem, rozwiązywaniem i prawidłowym wykonywaniem umów w zakresie produkcji elementów i podzespołów mebli surowych;
  • realizacja wszelkich czynności związanych z zawieraniem, rozwiązywaniem i prawidłowym wykonywaniem umów w zakresie uszlachetnieniu powierzchni mebli w strukturze gniazdowej, pakowaniu i wysyłce wyrobów gotowych z fabryki;
  • poszukiwanie nabywców mebli, i innych części meblowych będących produktami Spółki;
  • egzekwowanie płatności od nabywców mebli i innych produktów Spółki.


W celu realizacji powyższych zadań do Działu Operacyjnego zostały przypisane zasoby majątkowe i odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe. Do Działu Operacyjnego są lub będą przed Podziałem przypisane następujące składniki materialne i niematerialne:


  1. nieruchomości związane bezpośrednio z działalnością Działu Operacyjnego (w tym główna siedziba Spółki);
  2. środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane w ramach działalności Działu Operacyjnego, w tym w szczególności maszyny i sprzęt wykorzystywane w działalności związanej z produkcją mebli, sprzęt biurowy, sprzęt komputerowy itp.;
  3. prawa i zobowiązania z umów handlowych dotyczących Działu Operacyjnego np. kontrakty z spółkami z Wielkiej Brytanii na dostawę mebli;
  4. prawa i zobowiązania z umów dotyczących Działu Operacyjnego, innych niż umowy handlowe (w tym dotyczących dostaw tzw. mediów, itp.);
  5. zasoby kadrowe;
  6. baza danych zawierająca dane nabywców produktów Wnioskodawcy;
  7. wierzytelności i zobowiązania związane z Działem Operacyjnym;
  8. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Działu Operacyjnego;
  9. oddzielny rachunek bankowy.


Dział Operacyjny będzie funkcjonował na moment Podziału jako jednostka organizacyjna formalnie wyodrębniona w wewnętrznej strukturze Spółki na mocy uchwały wspólników Spółki dla której ustanowiono regulamin organizacyjny. W ramach struktury organizacyjnej Spółki, Dział Operacyjny posiada lub będzie posiadał na moment Podziału:


  1. oddzielną strukturę organizacyjną, która wyraża się w szczególności:


    1. odrębnymi pracownikami przypisanymi do Działu Operacyjnego wraz z osobą pełniącą funkcję kierownika tego Działu;
    2. odrębnymi zapisami statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze regulującego funkcjonowanie;


  2. następujące aktywa i pasywa:


    1. wyposażenie, np. meble biurowe;
    2. środki trwałe, np. komputer, samochody osobowe, własność nieruchomości, maszyny stolarskie;
    3. wartości niematerialne i prawne, np. oprogramowanie;
    4. prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych, np. uprawnienia i obowiązki wynikające z umów sprzedaży mebli;
    5. prawa i obowiązki wynikające z umów innych niż handlowe, np. uprawnienia i obowiązki z umów na dostawę mediów;
    6. baza danych kontrahentów;
    7. wierzytelności i zobowiązania, np. wierzytelności i zobowiązania handlowe, należności inne niż handlowe, tj. z tytułu dostawy mediów;
    8. środki pieniężne związane z bieżącą działalnością Działu Operacyjnego;


  3. oddzielnie ewidencjonowane przychody i koszty związane z działalnością Działu Operacyjnego oraz oddzielny rachunek bankowy.


Nadzór nad funkcjonowaniem Działu Operacyjnego sprawuje wyznaczona zgodnie z regulaminem organizacyjnym osoba, będąca kierownikiem jednostki.


Dział Operacyjny jest także samodzielny pod względem finansowym ponieważ:


  • do Działu Operacyjnego są przypisane przychody i koszty związane z funkcjonowaniem tego działu;
  • prowadzona jest oddzielna ewidencja aktywów i zobowiązań wyodrębniona z ewidencji Spółki;
  • dla Działu Operacyjnego można sporządzić oddzielny rachunek zysków strat i można sporządzić oddzielny bilans;
  • Dział Operacyjny prowadzi działalność w oparciu o odrębny budżet;
  • Dział Operacyjny posiada oddzielny rachunek bankowy.


Wnioskodawca zaznacza, że Podział Spółki przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn operacyjnych, zarządczych i ekonomicznych. W szczególności, za przeprowadzeniem Podziału przemawiają okoliczności biznesowe, wskazane na wstępie, jak i kwestie prawne związane z możliwością zapewnienia wydzielanemu Działu Nieruchomości stabilności gospodarczej. Wnioskodawca pragnie wskazać, że głównym lub jednym z głównych celów planowanego Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wyjaśniła ponadto, że jej składnikami majątku są nieruchomości przyporządkowane do Działu Nieruchomości lub do Działu Operacyjnego i nie posiada innych nieruchomości, które nie byłyby przyporządkowane do żadnego z działów.

Do Działu Nieruchomości przynależą objęte księgą wieczystą nr (…) - działki zabudowane o numerach …, …, …, …, …, …, …, …, …, … oraz działki niezabudowane o numerach: nr … oraz ….

Na działkach zabudowanych zlokalizowane są nieruchomości: wiaty, budynek murowany biurowy (2 kondygnacje, wiaty) oraz budynek murowany magazynowy, które są przeznaczone na wynajem. Dodatkowo w budynku biurowym (przeznaczonym na wynajem) znajduje się również biuro Spółki dla Działu Nieruchomości.

Obecnie część nieruchomości jest wynajmowana, zaś w pozostałej części Spółka nie ma jeszcze najemców, mimo to nieruchomości te nie są wykorzystywane przez Dział Operacyjny, są przeznaczone wyłącznie na działalność Działu Nieruchomościowego. Spółka obecnie prowadzi rozmowy z potencjalnymi najemcami.

Ponadto na działkach zabudowanych znajdują się drogi, place, altana śmietnikowa które pełnią funkcje pomocnicze związane z wynajmowanymi nieruchomościami przez Dział Nieruchomości. Pełnione funkcje pomocnicze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wynajmowanych powierzchni, najemcy muszą mieć zapewnione właściwe drogi dojazdowe, place, czy też miejsce gdzie mogą pozbyć się odpadów.

Wyżej wymienione działki niezabudowane stanowią otoczenie terenów zabudowanych, są to m.in. tereny zielone, które w razie potrzeby mogą zostać przeznaczone na zaparkowanie pojazdów przez najemców Działu Nieruchomości, gdyby z jakiś względów zabrakło miejsc parkingowych.

Dział Nieruchomości posiada odrębne liczniki wody, oddzielne transformatory, odrębny parking od Działu Operacyjnego. Dział Nieruchomości również posiada dostęp do drogi publicznej.


Do Działu Operacyjnego przypisane są następujące nieruchomości:


  1. objęte księgą wieczystą nr (…): działka zabudowana nr … oraz działki niezabudowane nr …, …, …, …, gdzie:


    1. działka zabudowana jest przez halę 1, która przeznaczona jest na lakiernię;
    2. działki niezbudowane stanowią tereny obok działki zabudowanej, umożliwiające swobodny dostęp do działki zabudowanej i innych nieruchomości;


  2. objęte księgą wieczystą nr (…) działki stanowiące tereny przemysłowe nr …, …, gdzie znajduje się droga do Y., przeznaczona na potrzeby działalności operacyjnej Spółki;
  3. objęte księgą wieczystą nr (…) działki zabudowane nr …, …, …, …, …, …, …, …, …, …, …, …, gdzie znajdują się:


    1. hala 7 przeznaczona na lakiernię W3 oraz halę montażu mebli;
    2. hala 8 przeznaczona na magazyn mebli niewykończonych;
    3. portiernia przeznaczona na cele ochroniarskie;
    4. budynek drewniany, hala nr 10 przeznaczone na magazyn techniczny;
    5. hala 6 przeznaczona na magazyn okuć oraz garaże;


  4. objęte księgą wieczystą nr (…), działki zabudowane nr …, … oraz działki niezabudowane nr …, …, …, …, …, …, …, …, gdzie:


    1. na działkach zabudowanych znajduje się hala 5 - przeznaczona na magazyn kartonów oraz hala 4 - przeznaczona na modelarnię i magazyn lakierów;
    2. działki niezabudowane stanowią tereny obok działek zabudowanych, umożliwiające swobodny dostęp do działki zabudowanej i innych nieruchomości;


  5. objęte księgą wieczystą nr (…) - działki zabudowane nr …, …, …, …, …, …, …, …, …, …, - drogami dojazdowymi do ul. X. Drogi dojazdowe do głównej ulicy z poszczególnych hal i magazynów są niezbędne, aby działalność operacyjna spółki była wykonywana prawidłowo;
  6. objęte księgą wieczystą nr (…) - działki zabudowane nr …, …, …, …, …, gdzie znajduje się hala 3 przeznaczona na lakiernię W3, halę montażu oraz biuro spółki meblowej, na działkach znajdują się również parkingi, drogi dojazdowe oraz miejsce na plac składowy, na którym składowany jest opał do kotłowni. Drogi, parkingi, place składowe pełnią funkcje pomocnicze i niezbędne są do prowadzenia działalności operacyjnej Spółki;
  7. objęte księgą wieczystą nr (…), działki zabudowane numer …, …, …, …, …, …, gdzie znajdują się:


    1. hala 2 przeznaczona na magazyn wyrobów gotowych oraz na halę montażu,
    2. plac manewrowy i drogi przeznaczone na działalność operacyjną Spółki i niezbędne w jej funkcjonowaniu;


  8. objęta księgą wieczystą nr (…) działka zabudowana numer … przeznaczona na magazyn części technicznych;
  9. objęte księgą wieczystą nr (…), działki numer …, …, …, …, …, - tereny niezbudowane przeznaczone na rozwój działalności, tereny te będą przeznaczone na potencjalny rozwój Działu Operacyjnego.


Nieruchomości zabudowane i niezabudowane wymienione w punktach 1-9 wykorzystywane są przez Spółkę do działalności związanej z produkcją elementów podzespołów mebli surowych, uszlachetnieniu powierzchni mebli w strukturze gniazdowej, pakowaniu i wysyłce wyrobów gotowych z fabryki i innych czynnościach związanych z działalnością w zakresie wyrobu i sprzedaży mebli. Hale, magazyny i inne budynki umożliwiają Spółce realizowanie działalności operacyjnej, zaś drogi, place, parkingi, tereny niezbudowane pełnią funkcje pomocnicze w stosunku do działalności operacyjnej.

Dział Operacyjny posiada odrębne liczniki wody, oddzielne transformatory, odrębny parking od Działu Nieruchomościowego. Dział Operacyjny również posiada dostęp do drogi publicznej.

W Spółce dzielonej po podziale pozostaną wskazane ww. nieruchomości przypisane do Działu Operacyjnego.

W odpowiedzi na pytanie, czy Dział Nieruchomości zostanie wydzielony do: istniejącej spółki czy do spółki, która powstanie w wyniku podziału przez wydzielenie, Spółka wskazała, że Dział Nieruchomości zostanie wydzielony do nowej spółki. Nowa spółka będzie działała w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wszyscy Zainteresowani niebędący stroną postępowania będą uczestniczyli w podziale przez wydzielenie.

Wartość emisyjna udziałów (akcji) jakie zostaną przydzielone w Nowej Spółce Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania będzie wyższa niż wartość lub kwota wydatków poniesionych przez każdego Zainteresowanego na objęcie lub nabycie udziałów w spółce dzielonej (A. Sp. z o.o.), obliczone zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalona w takiej proporcji w jakiej pozostanie u tego udziałowca wartość wydzielonej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie Zainteresowani niebędący stroną postępowania nie otrzymają wypłat (dopłat) w gotówce.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy zarówno Dział Nieruchomości, który zostanie przeniesiony do Nowej Spółki na skutek podziału, jak i Dział Operacyjny (pozostający w Spółce), stanowią z osobna zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji wydzielenie Działu Nieruchomości do innego podmiotu nie będzie skutkowało po stronie Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy?
  2. Czy w przypadku uznania opisanych w stanie faktycznym składników materialnych i niematerialnych należących do Działu Nieruchomości jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność wydzielenia Działu Nieruchomości do Nowej Spółki będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na postawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  3. Czy w związku z planowanym Podziałem, po stronie Wspólników nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji Nowa Spółka nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 41 ust. 4c ww. ustawy?


Zdaniem Zainteresowanych:


  1. Zarówno Dział Nieruchomości, który zostanie przeniesiony do Nowej Spółki w wyniku Podziału, jak również Dział Operacyjny (pozostający w Spółce), stanowią z osobna zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawy o PDOP”), w związku z czym wydzielenie Działu Nieruchomości do innego podmiotu nie będzie skutkowało po stronie Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOP.
  2. Opisane w stanie faktycznym składniki materialne i niematerialne należące do Działu Nieruchomości stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, zatem czynność wydzielenia Działu Nieruchomości do Nowej Spółki będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
  3. Po stronie Wspólników nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawy PIT”) i w konsekwencji Nowa Spółka nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 41 ust. 4c ustawy PIT.


Ad. 1)

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


W kontekście powyższego, aby mówić o wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”), przenoszona część tego przedsiębiorstwa powinna wypełniać następujące przesłanki:


  1. musi istnieć wyodrębniony funkcjonalne zespół składników majątkowych, obejmujący składniki o charakterze materialnym i niematerialnym, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  2. składniki te muszą być organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te muszą być finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
  4. ZCP mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.


Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP.


Zdaniem Spółki, zarówno opisany w zdarzeniu przyszłym Dział Operacyjny, jak i Dział Nieruchomości spełniają wszystkie wyżej wymienione przesłanki, tj.:


  1. stanowią zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) związanych odpowiednio z działalnością sprzedażową i usługową;
  2. są organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie w postaci odrębnej jednostki organizacyjnej;
  3. są finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
  4. są wyodrębnione funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie i przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych:


    1. Dział Operacyjny - działalności produkcyjnej i sprzedaży mebli;
    2. Dział Nieruchomości - działalności usługowej w zakresie najmu i dzierżawy;


  5. mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.


Dział Nieruchomości oraz Dział Operacyjny jako zespół składników materialnych i niematerialnych


Ustawa o PDOP, co do zasady, nie definiuje pojęcia „zespołu składników majątkowych” tworzących ZCP. Można w tym zakresie posługiwać się stanowiskiem zawartym w doktrynie i orzecznictwie. Dla istnienia ZCP niezbędnym jest, aby składniki materialne i niematerialne wchodzące w jego skład pozostawały we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w wydzielanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, które łącznie służą wykonywaniu ściśle określonych zadań gospodarczych. Warunkiem niezbędnym jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które to wydzielenie ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych realizowanych w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład ZCP, muszą zatem umożliwić Nowej Spółce podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako ZCP, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.


Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.344.2017.1.PC, w której wskazano, że: „(...) wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.”.


W ocenie Wnioskodawcy, w analizowanym przypadku zarówno Dział Operacyjny, jak i Dział Nieruchomości, posiadają zdolność samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służą w strukturze Spółki. Zarówno Dział Operacyjny, jak i Dział Nieruchomości stanowią z osobna zbiory elementów powiązanych funkcjonalnie, niezbędnych do realizacji ściśle określonych zadań, wydzielonych w strukturze Spółki pod względem organizacyjnym i finansowym. W skład obu segmentów wchodzą wymienione w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne.


Zespół składników majątkowych tworzących Dział Nieruchomości obejmuje w szczególności:


  1. nieruchomości, które wykorzystywane są do:


    1. najmu długoterminowego;
    2. najmu krótkoterminowego;
    3. dzierżawy;
    4. działki inwestycyjne;


  2. środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane w ramach działalności Działu Nieruchomości, w tym w szczególności sprzęt biurowy, sprzęt komputerowy itp.;
  3. prawa i zobowiązania z umów handlowych dotyczących Działu Nieruchomości, w tym z umowy najmu powierzchni magazynowych, lokalowych i innych powierzchni, jak również najmu terenu; Wnioskodawca zaznacza, że zamierza zawierać pisemne umowy udostępniania nieruchomości.
  4. prawa i zobowiązania z umów dotyczących Działu Nieruchomości, innych niż umowy handlowe (w tym dotyczących dostawy tzw. mediów, itp.);
  5. środki pieniężne związane z działalnością Działu Nieruchomości;
  6. oddzielny rachunek bankowy;
  7. zasoby kadrowe - stanowiska pracy związane z Działem Nieruchomości;
  8. baza danych zawierająca dane najemców Nieruchomości;
  9. wierzytelności i zobowiązania związane z Działem Nieruchomości;
  10. dokumenty księgowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Działu Nieruchomości.


Zgodnie z powyższym, Dział Nieruchomości nie będą tworzyć przypadkowe, ale odpowiednio wybrane (alokowane do Działu Nieruchomości) składniki majątku przeznaczone do prowadzenia działalności związanej z najmem i dzierżawą. W rezultacie, wchodzące w skład Działu Nieruchomości składniki majątkowe (w tym zobowiązania), pozostające we wzajemnych relacjach z racji pełnionych przez Dział Nieruchomości funkcji (jako realizującego działalność dodatkową Wnioskodawcy), będą tworzyły wyodrębnioną całość.

W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych opisany zespół aktywów przypisanych do Działu Nieruchomości spełnia warunek niniejszego wniosku i stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych wskazany w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Za zespół składników materialnych i niematerialnych wskazany w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa uznać także zespół składników materialnych i niematerialnych pozostającego w Spółce Działu Operacyjnego. U Wnioskodawcy pozostają bowiem elementy konieczne do funkcjonowania przedsiębiorstwa jako całości, realizujące zadania przeznaczone dla działalności produkcji i sprzedaży mebli.


Zespół składników majątkowych tworzących Dział Operacyjny obejmuje w szczególności:


  1. nieruchomości związane bezpośrednio z działalnością Działu Operacyjnego (w tym główna siedziba Spółki);
  2. środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane w ramach działalności Działu Operacyjnego, w tym w szczególności maszyny i sprzęt wykorzystywane w działalności związanej z produkcją mebli, sprzęt biurowy, sprzęt komputerowy itp.;
  3. prawa i zobowiązania z umów handlowych dotyczących Działu Operacyjnego np. kontrakty z spółkami z Wielkiej Brytanii na dostawę mebli;
  4. prawa i zobowiązania z umów dotyczących Działu Operacyjnego, innych niż umowy handlowe (w tym dotyczących dostaw tzw. mediów, itp.);
  5. zasoby kadrowe;
  6. baza danych zawierająca dane nabywców produktów Wnioskodawcy;
  7. wierzytelności i zobowiązania związane z Działem Operacyjnym;
  8. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach Działu Operacyjnego;
  9. oddzielny rachunek bankowy.


W ocenie Wnioskodawcy, opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych przypisany do Działu Operacyjnego pozostaje ze sobą we wzajemnych relacjach i z racji pełnionych przez Dział Operacyjny funkcji (jako realizującego działalność podstawową Wnioskodawcy) tworzy wyodrębnioną całość zdolną do bycia niezależnym i samodzielnym podmiotem realizującym założone cele gospodarcze, tj. produkcję i dostawę mebli do kontrahentów z Wielskiej Brytanii.


Dział Nieruchomości oraz Dział Operacyjny jako organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie w postaci odrębnej jednostki organizacyjnej


Pojęcie „wyodrębnienia organizacyjnego” również nie zostało zdefiniowane w ustawie o PDOP. Jednakże, zgodnie z praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym w strukturze przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze. Dodatkowo, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako segment, oddział lub wydział.


Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.344.2017.l.PC, w której wskazano, że: „(...) Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.”.


Jak wskazano powyżej, zespoły składników majątku Spółki, które wchodzą w skład Działu Nieruchomości oraz Działu Operacyjnego, zostały odpowiednio wyodrębnione w osobnych regulaminach organizacyjnych, uchwałach uchwalonych przez zarząd Spółki. W ocenie Wnioskodawcy, wyodrębnienie to ma charakter formalny i faktyczny. W tym również celu, jak wspomniano w opisie zdarzenia przyszłego, zostały alokowane oddzielnie składniki do Działu Nieruchomości - m.in. nieruchomości zabudowane i niezabudowane oraz do Działu Operacyjnego - m.in. zabudowania i sprzęt stolarski, jak również inne składniki aktywów (środki trwałe i wyposażenie, należności) i pasywów (zobowiązania) oraz zasoby kadrowe.

Co więcej, do Działu Nieruchomości przypisane zostały dedykowane do wykonywania funkcji tego Działu osoby, będące pracownikami Spółki. W związku z Podziałem wyżej wymienieni pracownicy oraz wszystkie składniki majątkowe dedykowane do działalności usługowej przejdą do Nowej Spółki.

Pracownicy zostaną przeniesieni na mocy art. 231 Kodeksu pracy, w ramach tzw. przejścia zakładu pracy. Przy tym bez znaczenia pozostaje to, że pracownicy ci nie będą pracowali na pełne etaty.

Podobnie w przypadku Działu Operacyjnego, zasoby i aktywa pozostające w Spółce zostaną przypisane do Działu Operacyjnego (realizującego podstawową działalność Wnioskodawcy) i wyodrębnione w jego strukturze organizacyjnej. Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie to zostanie dokonane na płaszczyźnie formalnej i faktycznej, co potwierdza wspomniana powyżej alokacja aktywów (środki trwałe i wyposażenie, należności) i pasywów (zobowiązania) oraz zasobów kadrowych.

Zgodnie z powyższym, Dział Nieruchomości stanowi odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy, warunek wyodrębnienia organizacyjnego, zarówno w odniesieniu do Działu Nieruchomości oraz Działu Operacyjnego, należy uznać za spełniony.


Dział Nieruchomości oraz Dział Operacyjny jako finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych


Wyodrębnienie finansowe ZCP, co do zasady nie musi oznaczać samodzielności finansowej, ale stan, w którym poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie do ZCP odpowiednich strumieni przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań.


Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.344.2017.1.PC, w której wskazano, że: „(...) Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.”.


Jak wspomniano powyżej, zarówno do Działu Operacyjnego jak i do Działu Nieruchomości przypisano oddzielną dokumentację finansowo-księgową, związaną z funkcjonowaniem każdego z działów oraz oddzielną ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań, wyodrębnioną z ewidencji Spółki.

Należy wskazać, że na moment Podziału w ramach prowadzonej przez Spółkę Dzieloną działalności możliwe będzie przypisanie zarówno do Działu Nieruchomości, jak i Działu Operacyjnego odpowiadających tym działom przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym wierzytelności, zobowiązań i środków trwałych).


W świetle powyższego Spółka pragnie podkreślić, że Dział Nieruchomości i Dział Operacyjny są wyodrębnione finansowo, co przejawia się m.in. na następujących płaszczyznach:


  • w Spółce funkcjonują wewnętrzne procedury określające zasady identyfikacji aktywów, pasywów, kosztów / wydatków i przychodów przypisanych do Działu Nieruchomości i Działu Operacyjnego;
  • zdarzenia gospodarcze są ewidencjonowane, w strukturze prowadzonej przez Spółkę sprawozdawczości księgowej, w sposób umożliwiający identyfikację odrębnych aktywów i zobowiązań przypisanych do Działu Nieruchomości i Działu Operacyjnego;
  • w strukturze prowadzonej przez Spółkę sprawozdawczości księgowej możliwe będzie przypisanie do Działu Nieruchomości i Działu Operacyjnego poszczególnych kosztów/wydatków oraz przychodów;
  • Dział Nieruchomości i Dział Operacyjny będzie posiadał ma dzień Podziału własną ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • Dział Nieruchomości i Dział Operacyjny posiadają odrębne rachunki bankowe.


W ocenie Wnioskodawcy, wymienione powyżej okoliczności jednoznacznie świadczą o wyodrębnieniu Działu Nieruchomości oraz Działu Operacyjnego, pod względem finansowym wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, warunek wyodrębnienia finansowego zarówno w odniesieniu do Działu Nieruchomości jak i Działu Operacyjnego należy uznać za spełniony.


Dział Nieruchomości oraz Dział Operacyjny w Spółce jako funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych zdolne do bycia niezależnym przedsiębiorstwem


Kolejną cechą definiującą ZCP jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.


Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.344.2017.1.PC, w której wskazano, że: „(...) Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.”.


Do Działu Nieruchomości oraz Działu Operacyjnego przydzielone zostaną wszystkie składniki materialne i niematerialne umożliwiające działanie jako samodzielny podmiot gospodarczy - składniki zostały wyszczególnione w opisie zdarzenia przyszłego. W szczególności do Działu Nieruchomości przypisano m.in. nieruchomości zabudowane i niezabudowane, zaś do Działu Operacyjnego przypisano m.in. odpowiednie maszyny i sprzęty niezbędne do produkcji mebli. Spółka pragnie przy tym podkreślić, iż wymienione w stanie faktycznym składniki majątkowe, przypisane zarówno do Działu Nieruchomości jak i Działu Operacyjnego będą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie wymienionych w stanie faktycznym funkcji, m.in. produkcji i sprzedaży mebli oraz najmu i dzierżawy Nieruchomości, tj. do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy.


Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316/15:

„Okoliczność, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Innymi słowy, realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, owa "niezależność prowadzenia działalności gospodarczej" powinna być więc rozumiana w ten sposób, że "zespół składników majątkowych" posiada zdolność do prowadzenia takiej działalności w sytuacji, gdy stanowi konglomerat, który sam w sobie, bez uzupełniania go o dodatkowe elementy (po nabyciu i włączeniu do przedsiębiorstwa nabywcy) zdolny jest do prowadzenia działalności. W takiej sytuacji można go uznać za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa.”.


Dodatkowo należy wskazać, iż zgodnie z orzecznictwem oraz doktryną jako elementy zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być rozumiane w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Rz 19/16).

Należy ponadto zauważyć, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie wymaga, aby zespół składników obejmował wszelkie elementy obsługi przedsiębiorstwa. Jak bowiem wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 marca 2012 r. sygn. akt II FSK 2314/10 prowadzenie działalności gospodarczej możliwe jest bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej czy informatycznej. Zadania te bowiem mogą być realizowane w ramach obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne. NSA jednoznacznie wskazał, że usługi te jako niematerialne, nie decydują o realizacji przez przedsiębiorstwo jego zadań gospodarczych, lecz jedynie wspomagają jego funkcjonowanie.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnione funkcjonalnie, organizacyjnie oraz finansowo: Dział Nieruchomości oraz Dział Operacyjny, posiadają także zdolność do funkcjonowania jak niezależne przedsiębiorstwa, zdolne do samodzielnej realizacji przypisanych im zadań gospodarczych.


Brak powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w wyniku dokonania Transakcji


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOP przychodem spółki podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia - jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Uwzględniając fakt, iż planowany Podział nastąpić ma poprzez wydzielenie, tzn. poprzez przeniesienie części majątku Spółki (Działu Nieruchomości) na Nową Spółkę, warunkiem braku powstania przychodu po stronie Spółki jest zakwalifikowanie zarówno składników majątkowych przejmowanych przez Nową Spółkę (Działu Nieruchomości), jak i składników majątkowych pozostających w Spółce (Dział Nieruchomości), jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa.

W świetle przedstawionego we wniosku opisu działalności obu Działów, zdaniem Zainteresowanych, zarówno Dział Nieruchomości jak i Dział Operacyjny stanowią z osobna zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Tym samym planowane wydzielenie Działu Nieruchomości do innego podmiotu nie będzie skutkowało po stronie Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy PDOP.


Ad. 3)

Zdaniem Zainteresowanych, po stronie Wspólników nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawy PIT”) i w konsekwencji Nowa Spółka nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 41 ust. 4c ustawy PIT.

W uzasadnieniu tego stanowiska w pierwszej kolejności Zainteresowani wskazują, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy PIT „za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki”.

Jednocześnie stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy PIT „dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej (...)”.


Mając na uwadze powyższe przepisy opodatkowanie dochodów związanych z podziałem osób prawnych powstaje, jeżeli:


  • majątek przejmowany na skutek podziału nie stanowi ZCP;
  • majątek pozostający w spółce przy podziale przez wydzielenie nie stanowi ZCP.


Zatem, aby ocenić czy po stronie Wspólników powstanie przychód związany z Podziałem, należy ocenić, czy majątek składający się na Dział Nieruchomości i Dział Operacyjny stanowią dwie odrębne zorganizowane części przedsiębiorstwa.


Przechodząc dalej, należy wskazać, że zgodnie z ustawą PIT za ZCP uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Definicja ZCP w ustawie PIT jest tożsama definicją z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem, jak zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania 1, zarówno Dział Operacyjny jak i Dział Nieruchomości, w związku z tym, że posiadają:


  • wyodrębnienie funkcjonalne,
  • wyodrębnienie organizacyjne,
  • wyodrębnienie finansowe,
  • mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwa,


stanowią niezależne ZCP. Tym samym, zdaniem Zainteresowanych, po stronie Wspólników nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy PIT.


Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 4c ustawy PIT spółka nowo zawiązana jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7. Jednakże, jeżeli jak wskazano powyżej dochód nie powstanie zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7, Nowa Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku w związku z podziałem A. Sp. z o.o.

Jak wskazują Zainteresowani, tożsame stanowisko zostało wyrażone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 sierpnia 2018 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.344.2018.4.AK, w której wskazano, „że zarówno majątek pozostały w Spółce (Dzielonej), jak i majątek wydzielany i przekazywany do Spółki Przejmującej będą spełniać wymogi definicji Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym po stronie wspólników na moment podziału spółki przez wydzielenie nie powstanie dochód (przychód) do opodatkowanie, a tym samym na Spółce Przejmującej nie będą ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Zainteresowanych, po stronie Wspólników nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy PIT i w konsekwencji Nowa Spółka nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 41 ust. 4c ustawy PIT.


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wniosek Zainteresowanych w zakresie pytania trzeciego. Wniosek w pozostałej części jest przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.


Kwestię obowiązków Nowej Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oceniono w trybie art. 14n § 1 pkt 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej.

W odniesieniu do powołanych przez Zainteresowanych interpretacji indywidualnych i wyroków sądów należy wskazać, że dotyczą one indywidualnych spraw odrębnych podmiotów. Niemniej jednak, w toku rozważań nad sposobem rozstrzygnięcia wniosku organ miał na względzie także prezentowane w nich stanowiska i argumenty odnośnie prawidłowej wykładni i stosowania analizowanych przepisów prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID - art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, ze zm.), dodany przez art. 1 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568).


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj