Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-719/11-4/KC
z 26 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-719/11-4/KC
Data
2011.08.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura
obowiązek podatkowy


Istota interpretacji
W zakresie prawidłowo rozpoznanego momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie wewnątrzwspólnotowej



Wniosek ORD-IN 704 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2011r. (data wpływu 20.05.2011r.), uzupełnionym pismem w dniu 22.08.2011 r. na wezwanie z dnia 11.08.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowo rozpoznanego momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie wewnątrzwspólnotowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2011r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 22.08.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowo rozpoznanego momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie wewnątrzwspólnotowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka - podatnik podatku od towarów i usług (Wnioskodawca) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze produkcji i sprzedaży wyrobów mięsnych. Z uwagi na dużą skalę prowadzonej działalności Wnioskodawca w każdym miesiącu dokonuje dużej liczby transakcji wewnątrzwspólnotowych, w tym wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Spółka prowadzi działalność w ramach struktury wielo oddziałowej, gdzie każdy oddział produkcyjny produkuje odmienne asortymentowo wyroby. W przypadku sprzedaży różnego asortymentu wyrobów do kontrahenta unijnego następuje kompletacja wyrobów w jednym z zakładów z którego dokonywana jest taka dostawa do kontrahenta z kraju UE.

W niektórych dostawach w tym celu z jednego lub z wielu oddziałów następuje przemieszczenie towarów do oddziału z którego towar wyjeżdża do kontrahenta unijnego. Każdorazowe przemieszczenie towaru w celu skompletowania dostawy WDT jest potwierdzane dokumentem wydania towaru z adnotacją że towar przeznaczony jest dla kontrahenta unijnego, fakturą wystawioną na kontrahenta unijnego, wraz z wystawionym dokumentem HDI (Handlowy dokument identyfikacyjny). W związku z identyfikacją producenta zgodnie z przepisami weterynaryjnymi wraz z dokumentem HDI oddział musi wystawić fakturę sprzedaży. Wymóg dotyczący zaopatrywania produktów pochodzenia zwierzęcego wprowadzanych na rynek w handlowe dokumenty identyfikacyjne (HDI), jak również zakresu informacji objętych tym dokumentem wynika z ustawy o wymaganiach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Najpierw jest wystawiana faktura, a dopiero po niej wystawiany HDI. Nie można wystawić jednej faktury w oddziale, w którym kompletowana jest dostawa w związku z wystawianym dokumentem HDI w oddziale produkującym dany wyrób. Towar jest wieziony przez zewnętrznego przewoźnika do oddziału w którym jest kompletowana dostawa (umowa o świadczenie usług przewozowych), następnie jest tam przeładowywany i łączony z innymi towarami i przygotowany do wysyłki do kraju UE. Towar jest przewożony przez innego - kolejnego przewoźnika i w momencie skompletowania wysyłki wystawiany jest dokument CMR, na którym wyszczególnia się wszystkie towary z poszczególnych oddziałów. Do CMR dołączone są faktury, dokumenty HDI. Na dokumencie CMR data wystawienia jest późniejsza o 1-2 dni niż data wynikająca z faktur z poszczególnych oddziałów. W pozycji data i miejsce załadunku na CMR widnieje oddział w którym towar jest kompletowany do wysyłki WDT. W przypadku opisanym faktura sprzedaży z oddziałów z których towar jest dowożony do oddziału kompletującego wysyłkę posiada datę wystawienia wcześniejszą o 1-2 dni od daty widniejącej na dokumencie CMR.

Przykładowo faktura sprzedaży z oddziału została wystawiona w dniu 31 marca 2011 r., wraz z dokumentem HDI, natomiast na dokumencie przewozowym CMR w oddziale, gdzie następuje kompletacja dostawy widnieje data 1 kwietnia 2011 r.

W uzupełnieniu dostawa realizowana jest zgodnie z zasadami określonymi przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu w formie „Międzynarodowych Reguł Wykładni Terminów Handlowych” INCOTERMS 2000, głównie według reguły FCA - Free Carrier, co oznacza, że sprzedający jest zobowiązany dostarczyć towar w konkretne miejsce wyznaczone przez kupującego, Sprzedający w uzgodnionym terminie dostarcza towar do miejsca, w którym zostanie on załadowany, przewoźnikowi wyznaczonemu przez kupującego. Od momentu przekazania towaru przewoźnikowi, gestia transportowa oraz koszty i ryzyko przechodzą na kupującego. Jeżeli załadunek towaru na środek transportu podstawiony przez przewoźnika odbywa się z miejsca wydania towaru (np. zakładu, magazynu) to dostawę towaru przewoźnikowi uważa się za dokonaną, a sprzedający ma również obowiązek załadować towar na środek transportu. W regule FCA kupujący posiada gestię transportową na całej trasie dostawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z opisanym stanem faktycznym pytanie odnosi się do daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT. Czy obowiązek ten powstanie w momencie wystawienia faktury czy 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy... Czy ten sposób fakturowania i dokumentowania dostaw WDT jest prawidłowy...

Zgodnie z dyspozycją art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl zaś art. 106 ust. 3 przepis m.in. ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6 art. 20 i art. 21 ust. 1. Jak stanowi natomiast art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Na podstawie art. 63 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, s. 1) - dalej dyrektywa VAT - zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów. Z tym, że na mocy art. 66 dyrektywy VAT w drodze odstępstwa m.in. od art. 63 dyrektywy VAT, państwa członkowskie mogą postanowić co do zasady, że VAT staje się wymagalny dla określonych transakcji lub dla określonych kategorii podatników w jednym z następujących terminów:

  1. nie później niż z datą wystawienia faktury;
  2. nie później niż w momencie otrzymania zapłaty;
  3. jeżeli faktura nie została wystawiona lub została wystawiona z opóźnieniem, w określonym terminie od daty zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego.

Odstępstwo to nie ma jednak zastosowania do świadczenia usług, w odniesieniu do których usługobiorca jest zobowiązany do zapłaty VAT zgodnie z art. 196 dyrektywy VAT. Zgodnie z przepisami art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru. Jeżeli jednak dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, wówczas na podstawie art. 19 ust. 4 u.p.t.u. co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. Tak więc art. 19 ust. 4 u.p.t.u. jest odpowiednikiem art. 66 lit. a dyrektywy VAT.

W związku z powyższym w sytuacji gdy towar wydano 1 kwietnia, a fakturę wystawiono 31 marca 2011 r. (przed wydaniem towaru), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Zasady na jakich powstaje obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów regulują przepisy art. 20 ust. 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. Z przepisów tych wynika zasada, że obowiązek ten powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (zob. art. 20 ust. 1 u.p.t.u.). Jeśli jednak przed upływem tego terminu podatnik wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (zob. art. 20 ust. 2 u.p.t.u.). Wystawienie faktury przed wydaniem towarów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przemawia za tym porównanie treści art. 20 ust. 2 u.p.t.u. z art. 20 ust. 3 u.p.t.u. w przeciwieństwie do tego drugiego przepisu (w którym ustawodawca wyraźnie stanowi o wystawieniu faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny), w przypadku art. 20 ust. 2 u.p.t.u. nie ma mowy o wystawieniu faktury potwierdzającej wydanie towaru (lecz jedynie o wystawieniu faktury).

Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem rozliczane są przez podatników (w tym - wykazywane w deklaracjach VAT) w okresach rozliczeniowych powstania obowiązku podatkowego. Zasady powstawania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów regulują przepisy art. 20 ust. 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.

Z przepisów tych wynika, że obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów powstaje, co do zasady, 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (zob. art. 20 ust. 1 u.p.t.u.). Jeśli jednak przed tym dniem polski sprzedawca wystawi fakturę (co jest regułą), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 2 u.p.t.u.).

W opisanym stanie faktycznym wystawienie faktury przed wydaniem towarów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przeciwieństwie bowiem do art. 20 ust. 3 u.p.tu. (gdzie ustawodawca mówi o wystawieniu faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny), w przypadku art. 20 ust. 2 u.p.t.u. nie ma mowy o fakturze potwierdzającej wydanie towaru.

W konsekwencji w sytuacji wskazanej w pytaniu obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstał 31 marca 2011 r., a więc wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy wykazać w ramach deklaracji VAT-7 za marzec 2011 r. oczywiście po spełnieniu wymogów określonych w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług, ze stawką określoną w art. 41 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów określają przepisy art. 20 ust. 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Powstanie obowiązku podatkowego jest w pewnych przypadkach nierozerwalnie związane z wystawieniem faktury.

Z przepisów tych wynika zasada, że w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (zob. art. 20 ust. 1 u.p.t.u.). Od zasady tej istnieje szereg wyjątków, w tym przepis, że w przypadku, gdy przed upływem wskazanego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 2 u.p.t.u.).

Z przytoczonego przepisu nie wynika, że musi być to faktura potwierdzająca dokonanie dostawy towaru (jak ma się rzecz w przypadku art. 20 ust. 3 u.p.t.u., który stanowi, że w przypadku otrzymania przed dokonaniem dostawy całości lub części ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny). Ponadto wskazać należy, że dominuje stanowisko, iż na gruncie art. 19 ust. 4 u.p.t.u. (przepis ten stanowi, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towaru (przed wydaniem towaru) lub wykonaniem usługi skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego (wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 stycznia 2010 r., SA/Wr 1467/09). Prowadzi to do wniosku, że wystawienie faktury przed wydaniem towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie art. 20 ust. 2 u.p.t.u.

W omawianym przypadku sytuacja jest o tyle skomplikowana, że faktura została wystawiona przed rozpoczęciem biegu terminu do jej wystawienia (faktury dokumentujące dostawy towarów, w tym wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, wystawia się w ciągu 7 dni od dnia wydania towarów - § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), aktualnie ten sam - § 9 ust. rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 (Dz. U. Nr 68, poz. 360), której to możliwości przepisy nie przewidują. Towar formalnie jest wydany następnego dnia, przy czym jest on przemieszczany do innego oddziału gdzie zostanie wydany odbiorcy po uzupełnieniu dostawy o kolejne towary produkowane przez inny oddział. Także istniejące ograniczenie w postaci HDI skutkuje określeniem odbiorcy towaru i gdyby nie inny oddział ekspedycji towar byłby od razu wydany z pierwszego. Rozwiązanie logistyczne nie umożliwia wystawienia dokumentów przewozowych bezpośrednio dla odbiorcy w pierwszym oddziale z którego jest wydany przewoźnikowi krajowemu, a dla dokumentacji przewozu nie występują tutaj listy przewozowe tylko faktury określające dostawy do drugiego oddziału gdzie jest kompletowana dostawa i przekazywany towar odbiorcy unijnemu. Wystawiona o 1 dzień wcześniej faktura z innego oddziału niż oddział kompletacji dostawy wraz z dołączonymi pozostałymi dokumentami świadczy o wydaniu towaru dla kontrahenta unijnego mimo że dokument CMR jest wystawiony z datą późniejszą w momencie skompletowania całej dostawy.

Spółka stoi na stanowisku, że wystawienie faktury przed wydaniem towarów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przemawia za tym porównanie treści art. 20 ust. 2 u.p.t.u. z art. 20 ust. 3 u.p.t.u. - w przeciwieństwie do tego drugiego przepisu (w którym ustawodawca wyraźnie stanowi o wystawieniu faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny), w przypadku art. 20 ust. 2 u.p.t.u. nie ma mowy o wystawieniu faktury potwierdzającej wydanie towaru (lecz jedynie o wystawieniu faktury).

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstał w omawianym przykładzie w marcu 2011 r. w momencie wystawienia faktury. Jednocześnie ze względu na to, że unijny nabywca odebrał towar, a Spółka posiada dokumenty uprawniające do zastosowania stawki 0% do dostawy przed złożeniem deklaracji VAT-7 (42 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.) wykazuje go w deklaracji w miesiącu wystawienia faktury.

W związku z powyższym opisany sposób fakturowania i dokumentowania WDT zdaniem Spółki jest prawidłowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 13 ust. 1 ustawy wskazuje, iż przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Przepis dotyczący wystawiania faktur, to art. 106 ustawy, gdzie w ust. 1 wskazuje się, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Zasady wystawiania faktur zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. 68 poz.360). Tak więc stosownie do § 5 ust. 1 pkt 4 wystawiana przez podatnika faktura stwierdzająca sprzedaż powinna zawierać między innymi dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury. Zgodnie natomiast z § 9 ust. 2 rozporządzenia fakturowego, w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż 7-ego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jako podatnik VAT, przemieszcza swoje towary w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych do krajów UE, które zbierane są w jednym z oddziałów Wnioskodawcy i razem wywożone przez zewnętrznego przewoźnika. Jak wskazuje Wnioskodawca, na dokumencie CMR data wystawienia jest późniejsza o 1-2 dni niż data wynikająca z faktur z poszczególnych oddziałów. W pozycji data i miejsce załadunku na CMR widnieje oddział w którym towar jest kompletowany do wysyłki WDT.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia powstania obowiązku podatkowego realizowanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, które wydawane są z poszczególnych oddziałów i jako zbiorcza dostawa wysyłane są z innego oddziału na jednym dokumencie CMR oraz czy sposób fakturowania i dokumentacji tych dostaw jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 20a i 20b.

Według ust. 2 powyższego artykułu, w przypadku gdy przed upływem ww. terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Z powołanych przepisów wynika, że dokonanie dostawy w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów rozpoczyna bieg szczególnego rodzaju terminu wyznaczającego moment powstania obowiązku podatkowego. Termin ten kończy bieg w 15-tym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Do czasu upływu tego terminu, wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową transakcję, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w momencie jej wystawienia. Jeśli jednak do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, faktura nie zostanie wystawiona, obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od wystawienia faktury w tym właśnie dniu.

Z wniosku wynika, że towar z oddziału produkcyjnego został przemieszczony do oddziału kompletującego wysyłkę z fakturą wystawioną w dniu 31 marca 2011 r. Ze względu na zastosowanie reguł FCA, to kupujący odbiera towar od Wnioskodawcy w wyznaczonym przez niego miejscu. Zatem formalnie jest on wydany następnego dnia po dniu w którym wystawiono fakturę. Ponadto, jak wskazuje Wnioskodawca, towar z oddziału produkcyjnego wydawany jest wraz z dokumentem wydania towaru z adnotacją że towar przeznaczony jest dla kontrahenta unijnego, fakturą wystawioną na kontrahenta unijnego oraz wystawionym dokumentem HDI (Handlowy Dokument Identyfikacyjny), co jest konsekwencją stosowania się Wnioskodawcy do przepisów weterynaryjnych.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów, należy potwierdzić stanowisko Wnioskodawcy, że skoro faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dokonaną w kwietniu 2011 r. wystawiona została 31 marca 2011 r., stosownie do art. 20 ust. 2 ustawy, obowiązek podatkowy powstał w dniu wystawienia tej faktury. Sposób, w jaki Wnioskodawca rozpoznaje obowiązek podatkowy i wystawia faktury dokumentujące dostawę towaru jest zgodne z podstawą prawną, wynikającą z art. 20 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy. Należy zwrócić uwagę, że dla prawidłowości rozpoznania obowiązku podatkowego przy WDT nie istotna jest data, jaka znajduje się na dokumencie przewozowym.

Podsumowując, Wnioskodawca dokonując dostawy wewnątrzwspólnotowej towaru, obowiązek podatkowy prawidłowo rozpoznał według daty wystawienia faktury, gdyż została ona wystawiona przed wydaniem towaru z oddziału, który towar wyprodukował, a następnie odebrany został zbiorczo przez zewnętrznego przewoźnika działającego na rzecz kontrahenta unijnego. Prawidłowym dokumentem, na podstawie którego został określony moment powstania obowiązku podatkowego dla przedmiotowej dostawy WDT jest faktura sprzedaży, wystawiona dla kontrahenta unijnego przez oddział, w którym towar został wyprodukowany.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj