Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4012.57.2020.2.MS
z 24 kwietnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 stycznia 2020 r. (data wpływu 4 lutego 2020 r.), uzupełnionym pismem z 19 marca 2020 r. (data wpływu 24 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania za podstawę opodatkowania dotacji otrzymanej w ramach realizowanego projektu pn.: „…” - jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją tego projektu - jest prawidłowe,
  • stwierdzenia kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz przedsiębiorców, kiedy powinna być wystawiona faktura VAT dokumentującą otrzymane wynagrodzenie od przedsiębiorcy oraz czy wystawiona faktura powinna zawierać otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie od … oraz wkład własny Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania za podstawę opodatkowania dotacji otrzymanej w ramach realizowanego projektu pn.: „…”,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją tego projektu,
  • stwierdzenia kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz przedsiębiorców, kiedy powinna być wystawiona faktura VAT dokumentującą otrzymane wynagrodzenie od przedsiębiorcy oraz czy wystawiona faktura powinna zawierać otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie od … oraz wkład własny Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Województwo … zgłosiło do procesu identyfikacji projekt pn.: „…”, w ramach Osi 1 Gospodarka Wiedzy Działania 1.3 …. Centra Innowacji, typ B. Regionalny program rozwijania centrów transferu wiedzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa …. na lata 2014-2020.

Województwo działa na podstawie Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 512). Ww. ustawa określa zakres działań samorządu województwa:

  • do zakresu działania samorządu województwa należy wykonywanie zadań publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrzeżonych ustawami na rzecz organów administracji rządowej (art. 2 ust. 2),
  • samorząd województwa określa strategię rozwoju województwa, uwzględniającą w szczególności 5 celów, wśród których dwa dotyczą rozwoju gospodarczego, tj.: pobudzanie aktywności gospodarczej oraz podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa (art. 11 ust. 1 pkt 2) i 3)),
  • samorząd województwa prowadzi politykę rozwoju województwa, na którą składa się m.in.: tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy, wspieranie rozwoju nauki i współpracy między sferą nauki i gospodarki, popieranie postępu technologicznego oraz innowacji (art. 11 ust. 2 pkt 1) i 6)).

Województwo realizuje zadania w zakresie szeroko pojętego rozwoju gospodarczego regionu, zgodne z ww. celami, m.in. poprzez liczne projekty i programy. Źródłem ich finansowania są środki własne Województwa, ale też fundusze europejskie, o które Województwo ubiega się, przykładowo z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa … na lata 2014-2020 (dalej „RPO …”). Przykładem takiego zadania jest Regionalny Program Rozwijania Centów Transferu Wiedzy.

Regionalny Program Rozwijania Centrów Transferu wiedzy ukierunkowany jest na wsparcie współpracy sektora nauki oraz przedsiębiorstw, a także wzmocnienie komercjalizacji wyników badań naukowych w oparciu o model transferu wiedzy i innowacji. Był on negocjowany z Komisją Europejską oraz został wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa … na lata 2014-2020.

X (dalej „X”, „Uniwersytet” lub „Wnioskodawca”) jest publiczną szkołą wyższą. Y (dalej „Y”) jest jedną z jednostek wewnętrznych Uniwersytetu. Wnioskodawca jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Y zostało wyłonione przez Urząd Marszałkowski Województwa …. (dalej „Z”) na partnera projektu o nazwie „…”, w ramach Osi 1 Gospodarka Wiedzy Działania 1.3 … Centra Innowacji, typ B. Regionalny program rozwijania centrów transferu wiedzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa … na lata 2014-2020 (dalej „Projekt”). W projekcie tym Y jest jednym z 8 partnerów projektu, Z jest liderem.

Lider oraz partnerzy w dniu 30 maja 2019 r. zawarli porozumienie, w ramach którego zobowiązali się do udziału w opracowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu do …. Centrum Przedsiębiorczości (dalej „O”) - Instytucji Pośredniczącej. Obecnie wniosek o dofinansowanie znajduje się w ocenie merytorycznej O. Ostateczną decyzję o zatwierdzeniu projektu do realizacji podejmuje Zarząd Województwa …. w formie Uchwały.

Celem Projektu jest podniesienie innowacyjności przedsiębiorstw poprzez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału … środowiska naukowego oraz instytucji otoczenia biznesu. Partnerzy projektu, w tym Y, w ramach projektu będą realizowali działania proinnowacyjne, nazywane również wsparciem lub pomocą dla przedsiębiorców, obejmujące audyty oraz pomoc transferu technologii w ramach tzw. Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji …, na które składają się:

  1. nauki o życiu (specjalizacja Y),
  2. energia zrównoważona,
  3. technologie informacyjne i komunikacyjne,
  4. chemia (specjalizacja Y),
  5. produkcja metali,
  6. przemysły kreatywne i czasu wolnego.

Okres realizacji projektu zaplanowano w terminie od 1 maja 2019 do 30 czerwca 2023 r. - jest to też okres kwalifikowalności kosztów projektu. Realizacja Projektu jest w 100% finansowana ze środków publicznych.

Każdy z partnerów, w tym Lider, posiada określony budżet w ramach projektu. Partnerzy realizują przydzielone im we wniosku o dofinansowanie zadania indywidualnie, ponosząc samodzielnie wydatki związane z ich realizacją. Y w projekcie zobligowane jest do realizacji wsparcia dla 100 przedsiębiorców za łączną kwotę kwalifikowaną projektu równą 2 000 000 PLN. Stąd, średnio na jednego przedsiębiorcę, Y będzie mogło wyświadczyć pomoc o równowartości 20 000 PLN. Na etapie opracowania wniosku o dofinansowanie Y nie posiada zidentyfikowanych konkretnych przedsiębiorców, dla których będą realizowane audyty technologiczne. Poszukiwanie i rekrutacja przedsiębiorców do udzielenia pomocy jest jednym z zadań Y na etapie realizacji projektu. Również wykonana wycena audytów, w przeliczeniu na jednego przedsiębiorcę, jest szacunkowa i w rzeczywistości może odbiegać od założonego planu. Poniżej Wnioskodawca podaje zakres wsparcia realizowanego w ramach projektu …:

  1. audyt technologiczny, obejmujący:
    1. ocenę potencjału i otoczenia funkcjonowania przedsiębiorcy,
    2. plan rozwoju przedsiębiorcy na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań,
  2. pomoc w zakresie transferu technologii, obejmująca w szczególności:
    1. przygotowanie ofert i zapytań w zakresie prac B+R,
    2. przegląd profili wykonawców i nabywców prac B+R,
    3. nawiązywanie kontaktów pomiędzy wykonawcami i nabywcami wyników prac B+R,
    4. doradztwo w procesie ubiegania się o wsparcie w formie bonów na innowacje w ramach poddziałania 1.2.3, z wyłączeniem usług i czynności technicznych polegających na przygotowaniu i wypełnieniu formularza wniosku o dofinansowanie dla projektu ubiegającego się o wsparcie w ramach tego poddziałania oraz innych działań/poddziałań współfinansowanych ze środków EFRR i EFS w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 (zgodnie z podrozdziałem 6.3 pkt 1) ppkt p) wytycznych horyzontalnych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020),
    5. doradztwo w procesie negocjacji i zawierania umów pomiędzy wykonawcami i nabywcami wyników prac B+R, z wyłączeniem umów, których stroną będzie centrum uczestniczące w programie, które świadczy daną usługę w zakresie transferu technologii.



Wsparcie może być świadczone przez Partnerów na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością. Wysokość odpłatności wynikałaby z potrzeb przedsiębiorcy (wybór pomocy) oraz przyjętego na potrzeby realizacji projektu cennika wsparcia świadczonego przez Centra Transferu Wiedzy, jednak nie będzie przekraczała 23% wartości pomocy realizowanej na rzecz przedsiębiorcy. Zapisy dotyczące odpłatności wprowadzono na etapie Regulaminu naboru na Partnerów, jako swoistego rodzaju zabezpieczenie na wypadek wystąpienia konieczności odprowadzenia podatku VAT od dotacji. Opłata ponoszona przez przedsiębiorców miałaby równoważyć ww. VAT tak aby środki przekazywane Partnerom w ramach dotacji przekazywane były wyłącznie na realizację zadań merytorycznych, tj. usług proinnowacyjnych.

Zarówno Z jak i Partnerzy (w tym Y) nie są beneficjentami pomocy publicznej w związku z realizacją projektu. Są oni Partnerami udzielającymi wsparcia przedsiębiorstwom, które z tytułu uczestnictwa osiągną korzyść ekonomiczną stanowiącą pomoc de minimis. Faktycznymi odbiorcami pomocy i podmiotami, którzy uzyskują w tym przypadku korzyść są przedsiębiorcy korzystający ze wsparcia realizowanego w ramach Projektu. Z oraz Partnerzy w ramach projektu dają możliwość ubiegania się o otrzymanie pomocy każdemu zainteresowanemu podmiotowi działającemu na terenie województwa. Jak już wcześniej wskazano, wartość wsparcia wskazanego w zaświadczeniu de minimis ma charakter szacunkowy i wynika z kalkulacji budżetu złożonego we wniosku o dofinansowanie.

W przypadku X, realizacja wsparcia/pomocy dla przedsiębiorców będzie wykonywana przez dedykowany zespół Y oraz naukowców dobieranych tematycznie. W przypadku braku odpowiedniej kadry Y będzie pozyskiwało ekspertów spoza jednostki. Y będzie realizowało zadania zgodnie z budżetem, wskazującym koszty niezbędne do poniesienia dla wsparcia przedsiębiorców. Koszty wsparcia udzielonego przedsiębiorcom przez Y będą częściowo refundowane przez Z w ramach kosztów kwalifikowanych (95%), ujętych w budżecie projektu. Należą do nich: wynagrodzenia personelu, wynagrodzenia ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych, delegacje i wyjazdy służbowe personelu, udział w konferencjach i szkoleniach, odpisy amortyzacyjne, zakup analiz i ekspertyz oraz koszty pośrednie w wysokości 10%.

Do Projektu wnoszony jest wkład własny (pieniężny), który stanowi 5% wartości Projektu.

Projekt będzie realizowany w systemie refundacyjnym. Oznacza to, że wszelkie wydatki (koszty) Y poniesione w związku z realizacją Projektu, zostaną w 95% pokryte ze środków (dotacji) przekazanych przez Z. Całość przekazanych środków wykorzystana będzie na pokrycie kosztów udzielania wsparcia przedsiębiorcom, co potwierdzone zostanie wydanymi zaświadczeniami o udzieleniu pomocy de minimis.

Na potrzeby Projektu, każdy z Partnerów, w tym Y przygotował cennik w zależności od rodzaju wsparcia. Jednakże należy wskazać, że zaproponowany przez Y cennik ma charakter szacunkowy, dla celów realizacji projektu i nie funkcjonuje, jako oferta działań komercyjnych realizowanych przez Y. Ostateczna wartość wsparcia będzie określona po zakończeniu pomocy dla przedsiębiorcy, albowiem brak jest możliwości określenia pełnej wysokości wsparcia doradczego w momencie jego świadczenia, ponieważ jest ona uzależniona od wyników audytu zerowego oraz od decyzji przedsiębiorcy co do zakresu współpracy. Cennik wynika z metodologii wyliczenia ceny wsparcia przez Y i został przygotowany na potrzeby oceny projektu oraz na potrzeby wydania zaświadczenia de minimis dla przedsiębiorcy. Ostateczne rozliczenie otrzymanej dotacji opierać się będzie na udokumentowaniu kosztów poniesionych przez Y, a nie na podstawie liczby świadczonych usług. Każdy z Partnerów, w tym Y zobowiązany jest transferować 100% dotacji/środków publicznych w postaci wsparcia na przedsiębiorstwa, które zdecydują się na skorzystanie z pomocy w ramach Projektu. Zakłada się, że realizowany Projekt nie będzie generował zysku. Wsparcie oferowane przedsiębiorcom w ramach projektu nie stanowi podstawowej działalności Wnioskodawcy, ani kontynuacji dotychczasowej działalności, a wynika tylko z założeń realizowanego projektu.

W związku z powyższym, cennik pomocy został wskazany w celu transparentności projektu i działalności poszczególnych Partnerów. Nie byłoby możliwe realizowanie celów Projektu bez przyjętych kalkulacji (cennika wsparcia) dla przedsiębiorców, ponieważ nie mogliby oni otrzymać rzeczonego transferu wiedzy ze względu na projektowy charakter wsparcia oraz konieczność wystawienia pomocy de minimis za wsparcie dla przedsiębiorców. Nie byłaby możliwa identyfikacja projektu i jego ocena, w tym uznanie kosztów za koszty kwalifikowalne bez zdefiniowania cennika oraz założeń kalkulacji (budżetu projektu), również celem ustalenia wartości zaświadczenia o pomocy de minimis. Dlatego należy uznać, iż dotacja jest jedynie pośrednio powiązana z usługami, a bezpośrednio z ponoszonymi kosztami.

Reasumując, wnioskowane dofinansowanie w ramach Projektu (dotacja) ma charakter kosztowy i w całości przeznaczone jest na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji projektu. Rozliczanie kosztów poszczególnych zadań wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach Projektu odbywa się na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków Y i Lidera. Do rozliczenia kosztów w projekcie przedstawiane są listy płac, faktury, rachunki i inne dokumenty księgowe wystawione za zakup poszczególnych towarów i usług niezbędnych do realizacji konkretnych działań w projekcie. Wynagrodzenia personelu rozlicza się w części, w jakiej jest on zaangażowany do realizacji projektu w poszczególnych miesiącach.

Wartość wsparcia/pomocy wskazana w zaświadczeniu de minimis wystawianym uczestnikom przez Wnioskodawcę wynika z budżetu założonego we wniosku o dofinansowanie i ma charakter szacunkowy, oznacza iż nie ma możliwości określenia tej wartości w momencie świadczenia wsparcia, gdyż jest ona pochodną, wynikiem rozliczenia kosztów rzeczywiście poniesionych i jest możliwa do określenia po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wydatkowano koszty niezbędne do realizacji pomocy. Dotacja ta w projekcie przyjmuje zgodnie z dokumentacją konkursową i art. 67 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. formę zwrotu części kosztów kwalifikowanych, które zostały rzeczywiście poniesione i zapłacone na podstawie dowodów księgowych, na których jako nabywca będzie figurował Wnioskodawca.

Projekt dotyczy realizacji konkretnego przedsięwzięcia, posiadającego swój początek i koniec, którego celem jest osiągnięcie zakładanych we wniosku o dofinansowanie wskaźników. Osiąganie założonych wskaźników jest możliwe wyłącznie poprzez realizację całego przedsięwzięcia. Jednocześnie należy wskazać, że wykonywanie czynności rozpatrywanych indywidualnie nie spełniałoby wymogów naboru Projektu w trybie pozakonkursowym i nie mogłoby być przedmiotem dofinansowania. Zarówno zadania Lidera zostały ściśle określone jak i to, iż projekt w założeniach realizowany jest we współpracy z Partnerami. Każdy w Projekcie pełni określoną rolę. Dofinansowanie pozostaje w ścisłym związku z kosztami realizacji projektu i jest bezpośrednio związane z ponoszonymi wydatkami kwalifikowalnymi. Determinantą poziomu dofinansowania są ponoszone w ramach projektu koszty. Dofinansowanie w ramach projektu ma charakter kosztowy i w całości przeznaczone jest na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji Projektu, w związku z czym nie stanowi dopłaty do ceny.

Dofinansowanie przekazywane będzie Wnioskodawcy w formie refundacji określonej w harmonogramie płatności stanowiącym załącznik do umowy. Całościowe rozliczenie projektu następuje na etapie końcowego wniosku o płatność, pod względem finansowym proporcjonalnie do stopnia osiągnięcia założeń merytorycznych określonych we wniosku o dofinansowanie, co jest określone jako „reguła proporcjonalności”. Oznacza to, iż Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych w przypadku nieosiągnięcia wskaźników produktu i rezultatu bezpośredniego, a nie określonych zadań w ramach projektu.

Zgodnie z § 16 Umowy o Dofinansowanie konsekwencją nierealizowania projektu, lub realizowania go w sposób niewłaściwy jest rozwiązanie Umowy o Dofinansowanie. Zgodnie z ust. 4 Umowy o Dofinansowanie - w przypadkach rozwiązania Umowy, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, Beneficjent jest zobowiązany do zwrotu całości lub części otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania środków na rachunek bankowy Beneficjenta, na zasadach określonych w § 6 Umowy, z zastrzeżeniem ust. 5.

W piśmie z 19 marca 2020 r. Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi na zadane pytania:

  1. Z uwagi na informacje zawarte w opisie sprawy, z których wynika, że projekt realizowany jest w partnerstwie, to należy wskazać, jakie obowiązki w związku z realizacją projektu będą ciążyły na Liderze projektu?
    Ad. 1. Do obowiązków Lidera projektu …, którym jest …., należy koordynacja działań partnerów, komunikacja z Instytucją Pośredniczącą a także kampania promocyjna Centrów Transferu Wiedzy.

  2. Jakie czynności/usługi/dostawę towaru w ramach realizowanego projektu Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz uczestników projektu tj. na rzecz przedsiębiorców?
    Ad. 2. Poniżej w tabeli zestawiono zakres możliwego wsparcia realizowanego w ramach projektu :
    Tabela – załącznik PDF

  3. Kto będzie zawierał umowę z uczestnikami projektu (przedsiębiorcami) i jaki będzie jej przedmiot?
    Ad. 3. Umowę z przedsiębiorcą zawiera Y. Umowa będzie zawierana na realizację wsparcia z katalogu pomocy zestawionego w tabeli w poprzednim punkcie.

  4. Czy warunki umów, na podstawie których Wnioskodawca będzie wykonywał czynności/usługi/dostawę towaru objęte zakresem projektu, będą jednakowe dla wszystkich uczestniczących w projekcie podmiotów?
    Ad. 4. Warunki umów będą jednakowe dla wszystkich uczestniczących w projekcie. Wartość wsparcia/udzielonej pomocy de minimis będzie różna dla każdego przedsiębiorcy i będzie ustalana na podstawie zakresu pomocy.

  5. Czy umowy zawarte z uczestnikami projektu (tj. przedsiębiorcami) przewidują możliwość odstąpienia od umowy zarówno przez podmioty uczestniczące w projekcie, jak i przez Wnioskodawcę? Jeśli tak, to jakie są przesłanki (uregulowania) odnośnie odstąpienia od umów przez ww. strony?
    Ad. 5. Umowa z przedsiębiorcą nie przewiduje możliwości odstąpienia od umowy. Umowa dopuszcza zmiany umowy w drodze pisemnego aneksu. W przypadkach wyjątkowych, np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie usatysfakcjonowany z udzielonego wsparcia, dopuszczamy możliwość obniżenia udzielonej pomocy de minimis do akceptowalnego przez obie strony poziomu (ponadto dopuszczamy też możliwość zwiększenie udzielonej pomocy de minimis).

  6. Czy otrzymana dotacja będzie stanowiła wynagrodzenie za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji projektu?
    Ad. 6. Tak, otrzymana dotacja stanowi zwrot kosztów za czynności wyświadczone w ramach realizacji projektu. Wysokość wsparcia dla przedsiębiorcy jest kalkulowana w każdym przypadku oddzielnie, a jej wartość zależy od łącznego zaangażowania członków zespołu …, który stanowią eksperci merytoryczni, brokerzy, specjaliści ds. rozwoju oraz eksperci zewnętrzni. W koszt wsparcia dla przedsiębiorcy częściowo wliczane są również, w razie takiej potrzeby, szkolenia zespołu ….

  7. Na jakie czynności/usługi/dostawę towaru przeznaczona będzie ww. dotacja?
    Ad. 7. Otrzymana dotacja jest wykorzystywana do pokrycia kosztów:
    1. wynagrodzenia członków zespołu … zaangażowanych w realizację wsparcia dla przedsiębiorcy proporcjonalnie do poświęconego czasu;
    2. ewentualnych kosztów szkoleń, udziału w konferencjach zespołu …;
    3. kosztów delegacji związanych z dojazdem do siedziby firmy zespołu …;
    4. zakupu komputerów do realizacji wsparcia dla przedsiębiorców.

  8. Czy przyznana dotacja przeznaczona będzie wyłącznie na pokrycie kosztów ogólnych działalności Wnioskodawcy w związku z przedmiotową realizacją projektu?
    Ad. 8. Otrzymana dotacja, zgodnie z informacją przekazaną w poprzednim punkcie zostanie pokryta wyłącznie na koszty poniesione w związku z realizacją określonej pomocy dla przedsiębiorcy.

  9. Czy realizacja projektu objętego zakresem wniosku, będzie uzależniona od otrzymania dotacji, o której mowa w opisie sprawy tj. czy gdyby Wnioskodawca nie otrzymał ww. dotacji, realizowałby ww. projekt?
    Ad. 9. Realizacja projektu objętego zakresem wniosku jest w 100% uzależniona od uzyskania dotacji. W przypadku braku dotacji na zakres projektu … nie będzie realizowało pomocy dla przedsiębiorstw w zakresie opisanym we wniosku o dofinansowanie. Centrum Transferu Wiedzy nie zostałoby wydzielone. Działalność zespołu … jako centrum transferu technologii jest uzależniona od wsparcia z …. …. nie jest zainteresowany realizacją wsparcia dla przedsiębiorstw w tej formie. Wsparcie oferowane przedsiębiorcom w ramach projektu nie stanowi podstawowej działalności Wnioskodawcy, ani kontynuacji dotychczasowej działalności, a wynika tylko z założeń realizowanego projektu.

  10. Czy otrzymana dotacja będzie miała bezpośrednio wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach projektu czynności/usług/dostawy towarów na rzecz podmiotów uczestniczących w projekcie?
    Ad. 10. Otrzymana dotacja nie ma wpływu na cenę świadczonej przez Wnioskodawcę pomocy. Stawki wynagrodzenia zespołu … są określane na podstawie rozeznania rynku i są do nich zbliżone. Dla przykładu średnia stawka za godzinę ekspertów z dziedziny wynosi 150 zł brutto. Stawki te są wyższe od stawek wynagrodzeń obowiązujących na …, co dla wielu naukowców stanowi zachętę do podjęcia współpracy z firmami w ramach projektu.

  11. Czy otrzymanie dotacji, o której mowa w opisie sprawy pozwala świadczyć Wnioskodawcy czynności/usługi/dostawę towarów objęte projektem po cenie niższej, niż ta, którą musiałby żądać Wnioskodawca, gdyby nie otrzymał ww. dotacji?
    Ad. 11. Otrzymana dotacja nie wpływa na cenę świadczonej pomocy. W wynagrodzeniach dla ekspertów uwzględniany jest ich wkład know-how. Są to ceny rynkowe, w ocenie zespołu …, wyższe od stawek wynagrodzenia obowiązujących w …. Usługi te świadczą doświadczeni w określonej dziedzinie specjaliści, pracownicy …, często z tytułami naukowymi. Wpływa to na wysoką jakość wykonywanej pomocy, często lepszej od np. wyspecjalizowanych firm konsultingowych.

  12. Czy, gdyby projekt nie był dofinansowany dotacją, Wnioskodawca pobierałby wyższe opłaty od przedsiębiorców biorących udział w projekcie?
    Ad. 12. Zgodnie z informacją przekazaną w poprzednich punktach, Wnioskodawca - …, w przypadku braku dofinansowania na tego typu działalność, nie świadczyłby tego typu czynności.

  13. Czy wysokość otrzymanej dotacji jest uzależniona od ilości uczestniczących w projekcie podmiotów tj. przedsiębiorców?
    Ad. 13. Wysokość otrzymanej dotacji jest uzależniona od liczby pozyskanych przedsiębiorców. Zgodnie z ofertą złożoną przez …. do …, Y zobowiązało się do pozyskania 100 przedsiębiorców, a łączna wartość wsparcia dla wszystkich firm została oszacowana na kwotę 2 000 000 PLN. Stąd średnia wartość pomocy na 1 przedsiębiorcę wynosi 2 000 PLN.
    W trakcie realizacji projektu składane są wnioski o refundację kosztów. Poniesione koszty muszą mieć odzwierciedlenie w wysokości udzielonego wsparcia przedsiębiorcom w określonym czasie. Koszty te nie mogą być wyższe od łącznej wysokości pomocy udzielonej przedsiębiorcom.

  14. W jaki sposób wyliczane są kwoty dotacji przyznane Wnioskodawcy w celu realizacji ww. projektu i od czego uzależniona jest ich wysokość?
    Ad. 14. Poziom dofinansowania projektu wynosi 95%, w tym 10 % stanowią koszty pośrednie naliczane ryczałtem od sumy poniesionych kosztów bezpośrednich, do których należą: wynagrodzenia, szkolenia, delegacje, zakup laptopów.
    Poniesione w danym okresie rozliczeniowym koszty projektu, od którego wypłacana jest dotacja w wysokości 95% kosztów pośrednich, stanowią pochodną wykonanych wsparć/udzielonej pomocy de minimis dla przedsiębiorstw. Wykazane w danym okresie rozliczeniowym wydatki nie mogą być wyższe od łącznej wartości udzielonej pomocy de minimis dla przedsiębiorstw.

  15. Czy w trakcie realizacji projektu Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczania się z otrzymanych środków finansowych, jeśli tak, to z kim i jaki sposób będzie je rozliczać?
    Ad. 15. W trakcie realizacji projektu Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczania się. Jest to system refundacyjny, nie zaliczkowy. Poniesione, na realizację wsparcia dla przedsiębiorstw, wydatki są przedstawiane do Lidera projektu w formie zestawienia dokumentów (lista płac, Dokumenty księgowe dokumentujące szkolenie, delegacje lub zakup laptopów z potwierdzeniami zapłaty). Do łącznej wartości kosztów bezpośrednich dodawane są koszty pośrednie (stanowią 10% sumy kosztów bezpośrednich). Dotacja w wysokości 95% jest wyliczana i refundowana na konto Y (95% z sumy kosztów bezpośrednich i pośrednich). Warunkiem wypłaty refundacji jest wykazanie zawartych umów o wsparcie z przedsiębiorcami o łącznej kwocie nie niższej niż wykazane koszty.
    Wydatki poniesione w ramach projektu są przedstawiane do Lidera projektu (Z). Lider w imieniu wszystkich partnerów składa wniosek o refundację do Instytucji Pośredniczącej, którą jest ….

  16. Czy w przypadku niezrealizowania przedmiotowego projektu, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych kosztów?
    Ad. 16. Ze względu na przyjęty system refundacyjny rozliczania projektu wypłata dotacji w przypadku niezrealizowania pomocy dla przedsiębiorców nie jest możliwa.
    Jednocześnie Wnioskodawca jest poddawany ciągłej kontroli w trakcie realizacji projektu. Kontrola obejmuje weryfikację poprawności zamówienia, kalkulacji kosztów. Przeprowadzane audyty mogą skutkować nałożeniem korekty finansowej zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, przy niezmienionej wartości pomocy udzielonej przedsiębiorcy.

  17. Jakie towary i usługi będzie nabywał Wnioskodawca w związku z realizacją projektu objętego zakresem Wniosku?
    Zgodnie z budżetem projektu:
    1. w ramach kategorii towary - przewidziano zakup 4 laptopów o łącznej wartości 20 000 PLN;
    2. w ramach kategorii usługi - przewidziano wydatki na szkolenia, koszty delegacji dla członków zespołu … w łącznej wysokości 150 000 PLN;
    3. w kategorii usługi - przewidziano wynagrodzenia dla ekspertów (mogą nimi być zarówno pracownicy .. oraz, w przypadku braku odpowiednich zasobów, eksperci zewnętrzni, spoza ..) o łącznej szacunkowej wartości 479 100 PLN, przy stawce za godz. 150 PLN brutto za godzinę.
    Pozostałe pozycje w budżecie projektu to:
    1. wynagrodzenia zespołu … - stanowiska ekspert merytoryczny wewnętrzny, broker, specjalista ds. rozwoju, łączny budżet 1 169 100 PLN, przy stawkach godzinowych wynagrodzenia wahających się od 42,68 PLN brutto do 73,17 PLN brutto;
    2. koszty pośrednie w wysokości 10% od kosztów bezpośrednich, które wynoszą 1 818 200 PLN - w budżecie projektu jest to kwota 181 800,00 PLN.

  18. Na kogo będą wystawiane faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z realizacją ww. projektu?
    Ad. 18. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z realizacją ww. projektu będą wystawiane na Wnioskodawcę.

  19. Do wykonywania jakich czynności Wnioskodawca będzie wykorzystywał towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu, tj. do czynności:
    • opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
    • zwolnionych od podatku od towarów i usług,
    • niepodlegających podatkowi od towarów i usług?
    Ad. 9. Zdaniem Wnioskodawcy towary i usługi nabywane w związku z realizacją ww. projektu dotyczą czynności niepodlegających podatkowi od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawca uważa, że otrzymana przez Niego dotacja na realizację ww. projektu nie podlega VAT.





W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy otrzymane przez Y dofinansowanie (dotacja) na pokrycie kwalifikowanych kosztów poniesionych w związku z realizacją Projektu stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT?
  2. Czy Y w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług służących realizacji projektu i sfinansowanych otrzymanym dofinansowaniem?
  3. W przypadku uznania, ze otrzymane dofinansowanie podlega opodatkowaniu VAT i Wnioskodawca (zgodnie z przedstawionym zaistniałym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym) za zgodą Przedsiębiorcy otrzymałby kwotę pokrywającą VAT (należny od otrzymanego dofinansowania) to w jakim terminie Wnioskodawca powinien wystawić fakturę dla Przedsiębiorcy i czy kwota faktury ma również obejmować: otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie od Z, wkład własny Wnioskodawcy oraz w którym momencie powstanie wtedy obowiązek podatkowy dla celów podatku od towarów i usług (VAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie zagadnienia poruszonego w pytaniu numer „1”, dotacja otrzymana na realizację Projektu opisanego w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym nie powinna być wliczona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Dotacja jaką otrzyma Wnioskodawca nie ma charakteru wynagrodzenia za usługę albowiem w związku z realizacją Projektu nie wystąpi sprzedaż. Pozyskane dofinansowanie nie ma na celu zapłaty za cenę z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Działania wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach Projektu nie mają bezpośredniego związku z konkretną dostawą towarów lub świadczonych usług. Wnioskodawca występuje tu w charakterze Partnera, podmiotu udzielającego pomocy, który nie osiąga z tego tytułu korzyści ekonomicznej. Realizowany projekt nie będzie generował żadnych przychodów dla Wnioskodawcy. Wnioskodawca będzie realizował Projekt sfinansowany dotacją, która stanowi jedynie częściową refundację (95%) poniesionych przez Wnioskodawcę wydatków kwalifikowanych Projektu.

Dofinansowanie w ramach Projektu ma więc charakter dotacji kosztowej, która w całości zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów niezbędnych do realizacji ww. Projektu. Czynności zaplanowane w ramach Projektu nie będą miały bezpośredniego związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie będą stanowić zatem odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług, jak również nie mogą być traktowane jako takie w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, w związku z tym, że wartość usług świadczonych przez Wnioskodawcę, wskazana w zaświadczeniu o pomocy de minimis wystawianym uczestnikom Projektu przez Wnioskodawcę wynika z budżetu założonego we wniosku o dofinansowanie i ma charakter jedynie szacunkowy, ostateczna wartość wsparcia jest możliwa do ustalenia dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wydatkowano koszty niezbędne do realizacji usługi. Oznacza to, iż nic ma możliwości określenia wartości wsparcia w momencie jej świadczenia w Projekcie, gdyż jest ona pochodną/wynikiem rozliczenia kosztów rzeczywiście poniesionych i jest możliwa do określenia po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wydatkowano koszty niezbędne do realizacji usługi. Wnioskodawca wskazuje na wyrok C-184/00 Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym, w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu, co w niniejszym przypadku nie jest możliwe. Szacunkowa wartość wsparcia określana dla potrzeb pomocy de minimis w opinii Wnioskodawcy nie umożliwia określenia ceny w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Cytowany powyżej przepis art. 29a ust. 1 ustawy stanowi odzwierciedlenie art. 73 i 78 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1, z późn. zm.). Z treści art. 73 wynika, że w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Analiza przywołanych powyżej regulacji jednoznacznie wskazuje, że włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem VAT dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy są one celowe i jednocześnie związane bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Zatem do podstawy opodatkowania wliczane są tylko takie, które mają bezpośredni wpływ na cenę konkretnego towaru czy konkretnej usługi. Tak więc, aby dofinansowanie w postaci np. dotacji czy też subwencji kształtowało podstawę opodatkowania musi mieć bezpośredni (a nie wyłącznie pośredni) wpływ na cenę oferowanych produktów lub świadczonych usług. Musi ono w sposób zindywidualizowany i policzalny wpływać na cenę danego świadczenia (tzn. świadczenie dzięki dofinansowaniu ma cenę niższą o konkretną kwotę). W przypadku pośredniego związku, otrzymanie dofinansowania nie rzutuje na podstawę opodatkowania.

Według Wnioskodawcy dofinansowanie, które zostanie mu przydzielone w ramach realizowanego Projektu, nie ma i nie będzie miało bezpośredniego wpływu na cenę. Zdaniem Wnioskodawcy, dotacja jaką ma otrzymać odnosi się bezpośrednio do Projektu, przez który należy rozumieć, zgodnie z art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014- 2020 (Dz.U. z 2017 r., poz. 1460), przedsięwzięcie zmierzające do osiągnięcia założonego celu określonego wskaźnikami, z określonym początkiem i końcem realizacji, zgłoszone do objęcia albo objęte współfinansowaniem UE, jednego z funduszy strukturalnych albo Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego. „Przedsięwzięcie” jest terminem bardzo ogólnym i stosowanym w wielu aktach normatywnych. Można przez nie rozumieć każde działanie podejmowane w jakimś celu związanym z regulowaną dziedziną.

Z uwagi na powyższe oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, według Wnioskodawcy, otrzymane przez niego dofinansowanie w związku z realizacją Projektu nie będzie odnosić się do ceny konkretnego towaru, czy usługi, lecz ma charakter ogólny - odnosi się do realizacji Projektu, jako całości. Otrzymana dotacja przeznaczona zostanie wyłącznie na sfinansowanie wydatków kwalifikowanych niezbędnych do prawidłowej realizacji Projektu. Świadczone przez Wnioskodawcę w ramach Projektu usługi są tylko jednym z elementów realizowanego przedsięwzięcia, albowiem na realizowany przez Z oraz między innymi przez Y Projekt składają się różne działania, w tym także usługi świadczone przez Y. Żadna część dotacji jaką otrzyma Wnioskodawca w jego opinii nie stanowi wynagrodzenie za świadczone usługi. Aby dotacja była bezpośrednio powiązana z ceną świadczonych usług konieczne byłoby, by miała bezpośredni wpływ na cenę danej usługi i obniżała ją o możliwą do sprecyzowania kwotę. W niniejszej sprawie taka sytuacja nie występuje. Dotacja przeznaczona jest na realizację Projektu, jako całości, przez co nie można przyjąć, że wpływa w sposób bezpośredni na cenę świadczonych usług.

W ocenie Wnioskodawcy, dotacja otrzymana od Z na realizację Projektu nie ma charakteru cenotwórczego, a jedynie finansuje koszty działalności Projektu ukierunkowanego na osiągnięcie określonego celu.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 5 lutego 2015 r. sygn. 1 FSK 821/13, gdzie Sąd stwierdził, iż „dotacja przyznana na dofinansowanie Projektu stanowiąca określony w umowie z instytucją pośredniczącą procent całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu, która wypłacana jest w formie zaliczki w wysokości określonej w harmonogramie płatności i przeznaczona jest na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez organizatora Projektu, ma charakter zakupowy, przez co nie podlega ona uwzględnieniu w podstawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dotacja jest bowiem przeznaczona na wydatki niezbędne do wykonania Projektu.

W przypadku, gdy przyznana dotacja przeznaczona jest na wydatki niezbędne do wykonania całego realizowanego Projektu, to nie jest ona związana bezpośrednio z wykonywaną w ramach Projektu usługą. Nie ma więc uzasadnienia stanowisko, by dotacja ta zwiększała obrót. To, że uczestnik programu (Projektu) w rezultacie ponosi niższe koszty usługi doradztwa, nie ma większego wpływu na ocenę czy dotacja stanowi obrót. Istotne jest bowiem to, czy ma ona bezpośredni wpływ na cenę danej usługi. Skoro otrzymana dotacja pokrywa koszty realizacji Projektu, to stanowi ona zwrot kosztów poniesionych w związku z zarządzaniem projektem i realizacją w jego ramach usług doradczych. Otrzymana dotacja nie wpływa bezpośrednio na cenę świadczonej usługi”.

Podobne argumenty wyrażono również w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. akt I FSK 571/08 LEX nr 561095 oraz z dnia 8 stycznia 2014 r., sygn. akt I FSK 176/13 LEX nr 1456925, a także w nieprawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 12 września 2017 r., sygn. akt I SA/Bd 733/17 LEX nr 2395934, w którym wyraźnie zaznaczono, że w praktyce prawie zawsze dofinansowanie działalności podatnika wpływa w jakiś sposób na poziom stosowanych przez niego cen. Tym samym, w zasadzie można byłoby stwierdzić, że każda dotacja podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania, bowiem zawsze w jakimś sensie wpływa ona na odpłatność za świadczoną usługę/dostawę towaru. Elementem istotnym, wpływającym na ewentualne włączenie dofinansowania do podstawy opodatkowania, jest natomiast stwierdzenie, czy dotacje są przekazywane w celu dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, dofinansowanie nie odnosi się do ceny konkretnego towaru, czy usługi, lecz ma charakter ogólny - odnosi się do realizacji „Projektu”, jako całości.

Z uzasadnienia powołanych wyżej wyroków oraz z treści powołanych przepisów prawa wynika, że dotacja (dofinansowanie) jakie otrzyma Y w ramach realizacji Projektu nie może być podstawą opodatkowania podatkiem VAT w myśl art. 29 a ust. 1 ustawy o VAT.

Ad. 2.

Konsekwencją uznania, że dotacja jaką otrzyma Y w ramach realizacji Projektu nie ma wpływu na podstawę opodatkowania dla celów VAT, będzie to, że w sprawie nie będzie mieć zastosowanie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż nie będzie miało miejsca odpłatne świadczenie usług, które podlegałoby opodatkowaniu VAT.

W związku z czym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakupy związane z tym Projektem.

W przypadku, gdyby jednak stanowisko organu w wydanej interpretacji indywidulanej było odmienne tzn. gdy uznane zostanie, że otrzymana przez Y dotacja z tytułu realizacji Projektu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, to według Wnioskodawcy zachodzić będą podstawy do zastosowania art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ad. 3.

W przypadku uznania, że otrzymane dofinansowanie podlega VAT i Wnioskodawca (zgodnie z przedstawionym zaistniałym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym) za zgodą Przedsiębiorcy otrzymałby kwotę pokrywającą VAT (należny od otrzymanego dofinansowania) to Wnioskodawca powinien wystawić fakturę dla przedsiębiorcy zawierającą wyłącznie kwotę pokrywającą VAT, którą Wnioskodawca będzie miał otrzymać od Przedsiębiorcy (tzn. bez otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania od Z oraz wkładu własnego Wnioskodawcy).

Natomiast obowiązek podatkowy dla celów podatku od towarów i usług (VAT) od należnego od Przedsiębiorcy wynagrodzenia powstanie z chwilą wykonania usługi, (w przypadku uznania, że wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w rozumieniu przepisów ustawy VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się:

  • za nieprawidłowe w zakresie nieuznania za podstawę opodatkowania dotacji otrzymanej w ramach realizowanego projektu pn.: „…”,
  • za prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją tego projektu,
  • za prawidłowe w zakresie stwierdzenia kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz przedsiębiorców, kiedy powinna być wystawiona faktura VAT dokumentującą otrzymane wynagrodzenie od przedsiębiorcy oraz czy wystawiona faktura powinna zawierać otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie od Z oraz wkład własny Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 106), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.

Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy. Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.

Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej dyrektywą. Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

TSUE, w wyroku z dnia 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG wskazał, że „(...) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z dnia 29 października 2009 r. w sprawie C-246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb. Orz. s. I 10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „świadczenie usług dokonywane odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK, Zb. Orz. s. 1 7505, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).

W wyroku z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances Trybunał wskazał, że „(...) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok Loyalty Management UK i Baxi Group, C-53/09 i C-55/09, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Należy również wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Przy czym oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy. Stosownie do tego przepisu, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Na podstawie art. 29a ust. 7 ustawy, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

  1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
  2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
  3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady podstawa opodatkowania obejmuje wszystko co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części lub całości ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Przepis art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT. Należy jednocześnie wskazać, że nie ma znaczenia statut podmiotu wypłacającego dofinansowanie ani pochodzenie środków z których dofinansowanie jest wypłacane.

Z treści powołanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dofinansowania za stanowiące podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dofinansowanie dokonywane jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dofinansowanie niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Nie ma przy tym znaczenia, od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest, aby było to wynagrodzenie za daną konkretną usługę lub za daną konkretną dostawę.

Niezbędnym dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.

W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des products wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).

W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencję, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.

W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.

Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.

Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.

Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika m.in., że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym a Y jest jego jednostką wewnętrzną.

Y zostało wyłonione przez Z („Z”) na partnera projektu o nazwie „…”, w ramach Osi 1 Gospodarka Wiedzy Działania 1.3 … Centra Innowacji, typ B. Regionalny program rozwijania centrów transferu wiedzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa … na lata 2014-2020. W projekcie tym Y jest jednym z 8 partnerów projektu, Z jest liderem.

Lider oraz partnerzy w dniu 30 maja 2019 r. zawarli porozumienie, w ramach którego zobowiązali się do udziału w opracowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu do … (dalej „…”) - Instytucji Pośredniczącej.

Celem Projektu jest podniesienie innowacyjności przedsiębiorstw poprzez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału środowiska naukowego oraz instytucji otoczenia biznesu. Partnerzy projektu, w tym Y, w ramach projektu będą realizowali działania proinnowacyjne, nazywane również wsparciem lub pomocą dla przedsiębiorców, obejmujące audyty oraz pomoc transferu technologii w ramach tzw. Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji …, na które składają się:

  1. nauki o życiu (specjalizacja Y),
  2. energia zrównoważona,
  3. technologie informacyjne i komunikacyjne,
  4. chemia (specjalizacja Y),
  5. produkcja metali,
  6. przemysły kreatywne i czasu wolnego.


Okres realizacji projektu zaplanowano w terminie od 1 maja 2019 do 30 czerwca 2023 r. - jest to też okres kwalifikowalności kosztów projektu.

Każdy z partnerów, w tym Lider, posiada określony budżet w ramach projektu. Partnerzy realizują przydzielone im we wniosku o dofinansowanie zadania indywidualnie, ponosząc samodzielnie wydatki związane z ich realizacją. Y w projekcie zobligowane jest do realizacji wsparcia dla 100 przedsiębiorców za łączną kwotę kwalifikowaną projektu równą 2 000 000 PLN. Stąd, średnio na jednego przedsiębiorcę, Y będzie mogło wyświadczyć pomoc o równowartości 20 000 PLN. Na etapie opracowania wniosku o dofinansowanie Y nie posiada zidentyfikowanych konkretnych przedsiębiorców, dla których będą realizowane audyty technologiczne. Poszukiwanie i rekrutacja przedsiębiorców do udzielenia pomocy jest jednym z zadań Y na etapie realizacji projektu. Również wykonana wycena audytów, w przeliczeniu na jednego przedsiębiorcę, jest szacunkowa i w rzeczywistości może odbiegać od założonego planu.

Zakres wsparcia realizowanego w ramach projektu … to:

  1. Audyt technologiczny, obejmujący:
    • ogólną sytuację przedsiębiorstwa;
    • sytuację branży/rynków w których przedsiębiorstwo działa;
    • trendy w obszarze technologii, w których pracuje przedsiębiorstwo;
    • potencjał do absorbcji skutecznego wykorzystania udzielonej pomocy.
  2. Audyt technologiczny pogłębiony. Pomoc:
    1. skupi się przede wszystkim na obszarze „do poprawy” wskazanym w audycie wstępnym. Będzie on zawierał (m.in.):
    • ocenę potencjału i otoczenia funkcjonowania przedsiębiorcy:
    • plan rozwoju przedsiębiorcy na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań.
  3. Transfer technologii. Obejmuje:
    • przygotowanie ofert i zapytań w zakresie prac B+R;
    • przegląd profili wykonawców i nabywców prac B+R;
    • nawiązywanie kontaktów pomiędzy wykonawcami i nabywcami wyników prac B+R;
    • doradztwo w procesie ubiegania się o wsparcie w formie bonów na innowacje;
    • w ramach poddziałania 1.2.3, z wyłączeniem usług i czynności technicznych polegających na przygotowaniu i wypełnieniu formularza wniosku o dofinansowanie;
    • doradztwo w procesie negocjacji i zawierania umów pomiędzy wykonawcami i nabywcami wyników prac B+R, z wyłączeniem umów, których stroną będzie centrum uczestniczące w programie, które świadczy daną usługę w zakresie transferu technologii.


Wsparcie może być świadczone przez Partnerów na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością. Wysokość odpłatności wynikałaby z potrzeb przedsiębiorcy (wybór pomocy) oraz przyjętego na potrzeby realizacji projektu cennika wsparcia świadczonego przez Centra Transferu Wiedzy, jednak nie będzie przekraczała 23% wartości pomocy realizowanej na rzecz przedsiębiorcy.

Zarówno Z jak i Partnerzy (w tym Y) nie są beneficjentami pomocy publicznej w związku z realizacją projektu. Są oni Partnerami udzielającymi wsparcia przedsiębiorstwom, które z tytułu uczestnictwa osiągną korzyść ekonomiczną stanowiącą pomoc de minimis. Faktycznymi odbiorcami pomocy i podmiotami, którzy uzyskują w tym przypadku korzyść są przedsiębiorcy korzystający ze wsparcia realizowanego w ramach Projektu. Y oraz Partnerzy w ramach projektu dają możliwość ubiegania się o otrzymanie pomocy każdemu zainteresowanemu podmiotowi działającemu na terenie województwa.

W przypadku .., realizacja wsparcia/pomocy dla przedsiębiorców będzie wykonywana przez dedykowany zespół Y oraz naukowców dobieranych tematycznie. W przypadku braku odpowiedniej kadry Y będzie pozyskiwało ekspertów spoza jednostki. Y będzie realizowało zadania zgodnie z budżetem, wskazującym koszty niezbędne do poniesienia dla wsparcia przedsiębiorców. Koszty wsparcia udzielonego przedsiębiorcom przez Y będą częściowo refundowane przez Z w ramach kosztów kwalifikowanych (95%), ujętych w budżecie projektu. Należą do nich: wynagrodzenia personelu, wynagrodzenia ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych, delegacje i wyjazdy służbowe personelu, udział w konferencjach i szkoleniach, odpisy amortyzacyjne, zakup analiz i ekspertyz oraz koszty pośrednie w wysokości 10%.

Do Projektu wnoszony jest wkład własny (pieniężny), który stanowi 5% wartości Projektu.

Projekt będzie realizowany w systemie refundacyjnym. Oznacza to, że wszelkie wydatki (koszty) MCB poniesione w związku z realizacją Projektu, zostaną w 95% pokryte ze środków (dotacji) przekazanych przez Z. Całość przekazanych środków wykorzystana będzie na pokrycie kosztów udzielania wsparcia przedsiębiorcom, co potwierdzone zostanie wydanymi zaświadczeniami o udzieleniu pomocy de minimis.

Na potrzeby Projektu, każdy z Partnerów, w tym Y przygotował cennik w zależności od rodzaju wsparcia. Jednakże należy wskazać, że zaproponowany przez Y cennik ma charakter szacunkowy, dla celów realizacji projektu i nie funkcjonuje, jako oferta działań komercyjnych realizowanych przez Y.

Każdy z Partnerów, w tym Y zobowiązany jest transferować 100% dotacji/środków publicznych w postaci wsparcia na przedsiębiorstwa, które zdecydują się na skorzystanie z pomocy w ramach Projektu. Zakłada się, że realizowany Projekt nie będzie generował zysku.

Dofinansowanie przekazywane będzie Wnioskodawcy w formie refundacji określonej w harmonogramie płatności stanowiącym załącznik do umowy. Całościowe rozliczenie projektu następuje na etapie końcowego wniosku o płatność.

W świetle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości czy otrzymana dotacja na realizację projektu pn.: „…” stanowi w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawę opodatkowania świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

W przedmiotowej sprawie, przekazaną dla Wnioskodawcy dotację (dofinansowanie) na realizację przez niego jako partnera projektu pn.: „…”, którego celem jest podniesienie innowacyjności przedsiębiorstw przez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału środowiska naukowego instytucji otoczenia biznesu, należy uznać za środki otrzymane od osoby trzeciej (dotacje, subwencje, lub dopłaty o podobnym charakterze), które mają bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę usług w ramach wskazanego projektu.

Z okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach projektu będzie mógł zawierać umowy z przedsiębiorcami na wskazane we wniosku usługi w zakresie: audytu technologicznego wstępnego, audytu technologicznego pogłębionego oraz transferu technologii. Katalog tych usług jest jednakowy dla wszystkich przedsiębiorców biorących udział w projekcie.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że wsparcie może być świadczone przez Partnerów na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością. Wysokość odpłatności wynikałaby z potrzeb przedsiębiorcy (wybór pomocy) oraz przyjętego na potrzeby realizacji projektu cennika wsparcia świadczonego przez Centra Transferu Wiedzy, jednak nie będzie przekraczała 23% wartości pomocy realizowanej na rzecz przedsiębiorcy. Zapisy dotyczące odpłatności wprowadzono na etapie Regulaminu naboru na Partnerów, jako swoistego rodzaju zabezpieczenie na wypadek wystąpienia konieczności odprowadzenia podatku VAT od dotacji. Opłata ponoszona przez przedsiębiorców miałaby równoważyć ww. VAT tak aby środki przekazywane Partnerom w ramach dotacji przekazywane były wyłącznie na realizację zadań merytorycznych, tj. usług proinnowacyjnych.

Zatem mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia na rzecz zindywidualizowanych beneficjentów (Uczestników Projektu) w zamian za określone wynagrodzenie. Przy czym otrzymane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie nie pokryje całości kosztów związanych ze świadczeniem wskazanych we wniosku usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca będzie rozliczał się w sposób refundacyjny z liderem projektu z poniesionych kosztów świadczonych w ramach realizacji projektu usług.

Poniesione, na realizację wsparcia dla przedsiębiorstw, wydatki są przedstawiane do Lidera projektu w formie zestawienia dokumentów (lista płac, Dokumenty księgowe dokumentujące szkolenie, delegacje lub zakup laptopów z potwierdzeniami zapłaty). Do łącznej wartości kosztów bezpośrednich dodawane są koszty pośrednie (stanowią 10% sumy kosztów bezpośrednich).

Wnioskodawca wskazał, że uzyskana w wyniku tego dotacja w 100% przeznaczona jest na realizację projektu, pozostawać będzie w ścisłym związku z kosztami jego realizacji i stanowić będzie zwrot kosztów za czynności wyświadczone w ramach realizacji projektu.

Dotacja dotyczy realizacji konkretnego przedsięwzięcia, posiadającego swój początek i koniec, którego celem jest osiągnięcie zakładanych we wniosku o dofinansowanie wskaźników.

Otrzymana dotacja jest wykorzystywana do pokrycia kosztów:

  1. wynagrodzenia członków zespołu … zaangażowanych w realizację wsparcia dla przedsiębiorcy proporcjonalnie do poświęconego czasu;
  2. ewentualnych kosztów szkoleń, udziału w konferencjach zespołu …;
  3. kosztów delegacji związanych z dojazdem do siedziby firmy zespołu …;
  4. zakupu komputerów do realizacji wsparcia dla przedsiębiorców.

Na potrzeby Projektu, każdy z Partnerów, w tym Y przygotował cennik w zależności od rodzaju wsparcia. Zaproponowany przez Y cennik ma charakter szacunkowy, dla celów realizacji projektu. Ostateczna wartość wsparcia będzie określona po zakończeniu pomocy dla przedsiębiorcy, albowiem brak jest możliwości określenia pełnej wysokości wsparcia doradczego w momencie jego świadczenia, ponieważ jest ona uzależniona od wyników audytu zerowego oraz od decyzji przedsiębiorcy co do zakresu współpracy. Cennik wynika z metodologii wyliczenia ceny wsparcia przez Y i został przygotowany na potrzeby oceny projektu oraz na potrzeby wydania zaświadczenia de minimis dla przedsiębiorcy. Ostateczne rozliczenie otrzymanej dotacji opierać się będzie na udokumentowaniu kosztów poniesionych przez Y.

Wysokość dotacji jest uzależniona od liczby pozyskanych przedsiębiorców.

Zgodnie z ofertą złożoną przez Y do Z, Y zobowiązało się do pozyskania 100 przedsiębiorców, a łączna wartość wsparcia dla wszystkich firm została oszacowana na kwotę 2 000 000 PLN.

Wysokość wsparcia dla przedsiębiorcy jest kalkulowana w każdym przypadku oddzielnie, a jej wartość zależy od łącznego zaangażowania członków zespołu …, który stanowią eksperci merytoryczni, brokerzy, specjaliści ds. rozwoju oraz eksperci zewnętrzni. W koszt wsparcia dla przedsiębiorcy częściowo wliczane są również, w razie takiej potrzeby, szkolenia zespołu ….

Realizacja projektu objętego zakresem wniosku jest w 100% uzależniona od uzyskania dotacji. W przypadku braku dotacji na zakres projektu Y nie będzie realizowało pomocy dla przedsiębiorstw w zakresie opisanym we wniosku o dofinansowanie. Centrum Transferu Wiedzy nie zostałoby wydzielone. Działalność zespołu … jako centrum transferu technologii jest uzależniona od wsparcia z Z.

Stawki wynagrodzenia zespołu … są określane na podstawie rozeznania rynku i są do nich zbliżone.

Ze względu na przyjęty system refundacyjny rozliczania projektu wypłata dotacji w przypadku niezrealizowania pomocy dla przedsiębiorców nie jest możliwa.

Z opisu sprawy wynika, że w przypadku nieotrzymania wsparcia Wnioskodawca nie realizowałby projektu. Tym samym realizacja projektu po stronie Wnioskodawcy jest ściśle uzależniona od otrzymanej dotacji.

Należy wskazać, iż uczestnicy projektu nie będą płacili pełnej kwoty za świadczone na ich rzecz usługi. Wnioskodawca w rzeczywistości pokryje część ceny usługi z otrzymanej pomocy finansowej, co oznacza, że ww. pomoc będzie miała przełożenie na cenę usługi, redukując kwotę należną o wartości refundowane dofinansowaniem. Dofinansowanie to bezpośrednio zatem będzie kształtowało cenę usługi (tj. pokrycie części kosztów świadczenia usług z otrzymanej pomocy finansowej będzie pozwalało na ich organizowanie dla odbiorców po obniżonej cenie), zatem będzie miało charakter cenotwórczy.

Należy również zauważyć, że to, na co Wnioskodawca przeznaczy przedmiotową dotację, tj. na sfinansowanie jakich zakupów, jest sprawą drugorzędną, bo zwykle tak jest, że środki uzyskane przez podmiot świadczący usługi w postaci ceny są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem tej usługi. Istotne jest w przedmiotowej sprawie, że wykonanie usług jest zależne od otrzymanej dotacji co przeczy tezie, że nie stanowi ona dopłaty do świadczonych usług.

Zatem, dotacja, którą otrzyma Wnioskodawca będzie dofinansowaniem na pokrycie wydatków związanych ze świadczeniem usług w ramach realizowanego projektu i należy uznać ją za środki finansowe mające bezpośredni wpływ na cenę tych usług, gdyż dzięki dofinansowaniu uczestnicy ww. projektu będą brali w nim udział płacąc za usługi obniżoną cenę, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi w wysokości co najmniej równej wydatkom związanym z ich organizacją i przeprowadzeniem (zgodnie ze wskazanym przez Wnioskodawcę cennikiem). Wykonanie przez Wnioskodawcę określonych usług w ramach wskazanego projektu jest zależne od otrzymania pomocy finansowej.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie na realizację projektu będzie miało bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu świadczenia przez Wnioskodawcę usług w związku z realizacją wskazanego we wniosku projektu, a zatem będzie stanowiło zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej. Dla opodatkowania danej czynności nie jest istotnym czy wykonanie tej czynności prowadzi do powstania po stronie świadczącego zysku, czy też straty. Opodatkowaniu bowiem podatkiem VAT podlega każde świadczenie, za które zostało wypłacone wynagrodzenie.

W konsekwencji ww. dofinansowanie będzie stanowić podstawę opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 z uwzględnieniem art. 29a ust. 6 ustawy i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy tj. w sposób właściwy dla usług których dotyczy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Ponadto Wnioskodawca ma wątpliwości w którym momencie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dokonanych przez przedsiębiorców odpłatności za świadczone na ich rzecz usługi, czy kwota faktury ma również obejmować otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie i wkład własny Wnioskodawcy oraz w jakim terminie Wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT?

W odniesieniu do kwestii ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy w związku z wykonaniem na rzecz przedsiębiorców usług w zakresie objętym projektem wskazać należy, że obowiązek podatkowy – w myśl art. 19a ust. 1 ustawy – powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 2 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29a ust. 1.

W myśl art. 19a ust. 6 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Jednocześnie z przepisu art. 106b ust. 1 ustawy wynika, że podatnik jest obowiązany obligatoryjnie wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Elementy które powinna zawierać faktura VAT określone zostały w art. 106e ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 11 tego przepisu faktura powinna zawierać wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).

Jak wynika z przywołanego wyżej przepisu – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika.

Zgodnie z art. 106i ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy).

Jak rozstrzygnięto wyżej, w przedmiotowej sprawie do podstawy opodatkowania w odniesieniu do wykonanych usług na rzecz przedsiębiorców w ramach realizowanego przez Wnioskodawcę projektu, wchodzą zarówno wpłaty przedsiębiorców, jak i otrzymane dofinansowanie związane z świadczeniem usług na rzecz danego przedsiębiorcy.

W związku z powyższym – biorąc pod uwagę powołane przepisy – wskazać należy, że zarówno otrzymywane przez Wnioskodawcę wpłaty od przedsiębiorców, jak i otrzymane dofinansowanie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Skutkiem tego będzie powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Jak wynika z powołanych przepisów, obowiązek podatkowy odnośnie wpłat dokonywanych przez danego przedsiębiorcę biorącego udział w projekcie, powstanie na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania przez Wnioskodawcę na jego rzecz usług objętych zakresem projektu. Przy czym jeżeli przed wykonaniem usługi Wnioskodawca otrzyma całość lub część zapłaty obowiązek podatkowy na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Wnioskodawca przedmiotową czynność powinien udokumentować fakturą VAT przy czym podstawa opodatkowania powinna zawierać kwotę należną od przedsiębiorcy bez uwzględnienia kwoty dotacji oraz wkładu własnego Wnioskodawcy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że obowiązek podatkowy dla celów podatku od towarów i usług od należnego od przedsiębiorcy wynagrodzenia powstanie z chwilą wykonania usługi, oraz, że czynność tę Wnioskodawca powinien udokumentować fakturą VAT zawierającą wyłącznie kwotę, którą Wnioskodawca otrzyma od przedsiębiorcy bez otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinasowania oraz wkładu własnego jest prawidłowe.

Odnosząc się z kolei do wątpliwości Wnioskodawcy w kwestii prawa do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług służących realizacji wskazanego we wniosku projektu, należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy również podkreślić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Zatem, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wyklucza możliwość odliczenia podatku w stosunku do podmiotów niebędących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Jak już wcześniej wykazano, dofinansowanie jakie stanowi pokrycie ceny usług (np. usługi proinnowacyjne obejmujące audyty wstępny zerowy, technologiczny pogłębiony oraz usługi transferu technologii) będzie dotacją bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług i będzie zwiększać podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym będą co do zasady podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie również wynagrodzenie otrzymane przez Wnioskodawcę od przedsiębiorców za świadczone na ich rzecz usługi.

W konsekwencji Wnioskodawcy co do zasady, będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczono od nabyć towarów i usług dotyczących realizacji przedmiotowego projektu, z uwagi na wystąpienie związku dokonanych w ramach projektu zakupów w cenie których zawarty jest podatek od towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, o ile nie zajdą ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w całym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Tut. organ wskazuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.).

Jednocześnie, stosownie do art. 15zzs ust. 7 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r., czynności dokonane w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID są skuteczne. Tym samym, Strona może skutecznie wnieść skargę pomimo wstrzymania biegu powyższego terminu.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj