Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/436-46/11-6/KK
z 14 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/436-46/11-6/KK
Data
2011.12.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
przedsiębiorstwa
przeniesienie prawa własności
zgłoszenie


Istota interpretacji
Czy otrzymana przez córkę darowizna w formie aktu notarialnego zakładu produkcyjnego oraz nieruchomości powinna zostać zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?



Wniosek ORD-IN 155 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2011 r. (data wpływu 13 września 2011 r.), uzupełnionego pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (wpływ 13 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku zgłoszenia darowizny otrzymanej od rodziców na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku zgłoszenia darowizny otrzymanej od rodziców na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), ponieważ od wniosku nie została wpłacona opłata w kwocie 40 zł. W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 6 grudnia 2011 r. Nr IPTPB2/436-46/11-2/KK, wezwał Wnioskodawczynię do wpłaty brakującej opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 6 grudnia 2011 r. i skutecznie doręczono dnia 9 grudnia 2011 r. W dniu 11 grudnia 2011 r. Wnioskodawczyni wpłaciła opłatę w kwocie 40 zł. Pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) Wnioskodawczyni poinformowała Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o dokonanej wpłacie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Matka Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W skład przedsiębiorstwa, które prowadzi oprócz innych elementów, składających się funkcjonalnie na przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, wchodzą środki trwałe, w tym m. innymi część budynku trójkondygnacyjnego (pierwsza i druga kondygnacja), który, z cywilistycznego punktu widzenia, stanowi część składową nieruchomości gruntowej, będącej przedmiotem majątkowej współwłasności ustawowej rodziców Wnioskodawczyni. Z uwagi jednak, że Ojciec Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, część budynku wykorzystywana na cele działalności gospodarczej Jej Matki, z podatkowego punktu widzenia, stanowi majątek - środek trwały przedsiębiorstwa Matki. Wkrótce rodzice Wnioskodawczyni zamierzają przekazać Jej opisaną wyżej zabudowaną nieruchomość, a Matka całe prowadzone przez Nią przedsiębiorstwo, w drodze darowizny, która zostanie dokonana w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy darowizna opisanej nieruchomości i przedsiębiorstwa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn...
  2. Czy sporządzenie umowy darowizny w formie aktu notarialnego zwalnia Wnioskodawczynię z obowiązku zgłaszania tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego ...

Niniejsza interpretacja dotyczy odpowiedzi na pytanie numer 2 wniosku. W sprawie odpowiedzi na pytanie nr 1 została wydana interpretacja Nr IPTPB2/436-46/11-4/KK z dnia 9 grudnia 2011 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Dz. U. Nr 93 , poz. 768 ze zm.), podatkowi temu podlega m. innymi nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Jednak, w myśl art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę, jeżeli zgłoszą to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust 2 i 4. Z treści art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy wynika, że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Dla skorzystania z tego zwolnienia, w okolicznościach przedstawionych wyżej, Wnioskodawczyni nie jest zobowiązania do zgłaszania tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w jakiejkolwiek formie i terminie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego ( pytanie nr 2) uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj