Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-2.4011.195.2020.2.EC
z 25 maja 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku (data wpływu 12 luty 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2020 r. (data wpływu 24 kwietnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w spadku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 8 kwietnia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.195.2020.1.EC, wezwano Wnioskodawcę na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało za pośrednictwem poczty w dniu 9 kwietnia 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 16 kwietnia 2020 r.), zaś w dniu 24 kwietnia 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 16 kwietnia 2020 r. (nadane w dniu 20 kwietnia 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Po śmierci J. G. (brata Wnioskodawcy), zmarłego w dniu 25 grudnia 2017 r. w Szpitalu w …., zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w …. z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. akt … i uprawomocnieniem wykonalności z dnia 5 grudnia 2018 r., na podstawie prawomocnego i grafologicznie sprawdzonego testamentu, Wnioskodawca został jedynym właścicielem działek nr …, nr … oraz w 2/4 części działki nr …, będącej drogą dojazdową do wymienionych działek.

Powyższe nastąpiło w oparciu o:

  • akt własności ziemi nr …. z dnia 3 października 1974 r., działka nr …. o powierzchni 0,435 ha została w wyniku zmiany numeracji działek w Urzędzie Gminy zamieniona na tę samą działkę o nr …, położoną na terenie gminy …;
  • postanowienie Sądu Rejonowego Wydział V Ksiąg Wieczystych - o założeniu Księgi Wieczystej nr …, dla nieruchomości nr … o powierzchni 0,41 ha, położonej w …, jako własność J. G., syna J. i M.;
  • mapy z projektem podziału nieruchomości działki nr … położonej w …, zatwierdzonym przez Starostwo w … i przez Gminę w … w dniu 17 maja 2011 r.;
  • odpis zwykły z Księgi Wieczystej po zmianie numeracji na nr … oraz na nr …. jako …, droga dojazdowa do działek nr …, nr ….

Jak więc z dokumentów wynika, zmarły J. G. działki nr …, nr …, nr … miał na podstawie aktu własności ziemi, na podstawie Ksiąg Wieczystych od ponad dwudziestu lat, jako jedyny płacący systematycznie podatki właściciel.

W oparciu o ustawę nr 9, art. 10 pkt 5 oraz na podstawie załączników, Wnioskodawca prosi o wydanie pisemnego zaświadczenia, że przy sprzedaży działek nr …, nr … oraz 2/4 części działki nr … jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego ze sprzedaży tych działek, w wysokości do 20% od wartości sprzedaży. Wnioskodawca nie ma kontaktu z internetem, na biuro rachunkowe Go nie stać, jest na skromnej emeryturze. Pieniądze ze sprzedaży działek Wnioskodawca chce wykorzystać na reperację skromnego utrzymania z emerytury, zakup lekarstw oraz na pomoc niemającej renty ani zabezpieczenia na przyszłość, 54 letniej chorej córki. Wnioskodawca ma 80 lat.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca nadmienia, że w dniu 4 lutego 1976 r., na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr …, brat J. G. (urodzony w dniu 9 sierpnia 1941 r. w …. zamieszkały ….) kupił od R. D. w …. działkę nr …., przemianowaną na działkę nr …, o powierzchni 0,0784 ha, na której w 1978 r. postawił dom (nr domu …), w którym mieszkał i którego był właścicielem do śmierci. Ten dom wraz z działką, postanowieniem Sądu Rejonowego (sygn. akt …), zgodnie z testamentem sporządzonym własnoręcznie przez zmarłego brata J. G., Wnioskodawca otrzymał w spadku w dniu 5 grudnia 2018 r. W dniu 13 lipca 2019 r. aktem notarialnym (Repertorium A nr …., w Kancelarii Notarialnej mgr J. O. w ….) Wnioskodawca przekazał w formie bezpłatnej darowizny działkę i dom na własność synowi Jego córki. Zmarły J. G. (zamieszkały …. ….), zgodnie z aktem własności ziemi nr …. z dnia 3 października 1974 r., wydanym przez Starostwo Powiatowe w … w oparciu o wpis w Księgę Wieczystą (nr ….), o wyrys mapy ewidencyjnej z 1991 r., po zmianie numeracji Ksiąg Wieczystych, przy przejściu na system elektroniczny na nr …. działek nr …, nr …, nr …., nr …. oraz na KW nr … działki nr ….. będącej drogą dojazdową do wymienionych działek, był do śmierci jedynym właścicielem ww. działek.

Dom w ….., jak i działkę nr … Wnioskodawca przekazał bezpłatnie darowizną jedynemu wnukowi, synowi Jego córki. Zmarły w 2017 r. brat J. G. w 2010 r. podzielił działkę nr …. na działki nr …, nr …., nr …, nr … oraz działkę nr …., którą wyznaczył jako drogę dojazdową do ww. działek. Za życia w 2011 r. sprzedał działki nr …, nr …, a działki nr …., nr … wraz z 2/4 części działki nr …. pozostawił do śmierci, jako własność dla siebie. Pieniądze ze sprzedanych działek zużytkował na utrzymanie domu, gdyż miał 800 zł emerytury na zakup lekarstw oraz na drobne remonty wewnątrz domu itp. Reasumując, zgodnie z załącznikami (ksero pism, map, aktu własności) zmarły J. G. był jedynym właścicielem działki nr … (po podziale działek nr …, nr …, współwłaścicielem 2/4 części działki nr … jako drogi dojazdowej do ww. działek) od 1974 r. aż do śmierci i te działki nr …, nr …. oraz 2/4 części działki nr .., zgodnie z testamentem i postanowieniem Sądu Rejonowego w …, Wnioskodawca dostał w spadku po zmarłym bracie. Działki nr …., nr …., 2/4 części działki nr … Wnioskodawca chce w przyszłości sprzedać, w oparciu o ustawę nr 9, art. 10 pkt 5, który między innymi daje szansę sprzedającemu być zwolnionym od podatku dochodowego ze sprzedaży działek (nieruchomości), jeżeli poprzedni właściciel miał na własność tą nieruchomość przynajmniej 5 lat. Wnioskodawca chce przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży tych działek, z uwagi na wiek 80 lat, będąc na emeryturze, nie mając innego źródła dochodu, na opłaty, uzupełnienie skromnego domowego budżetu, na zakup lekarstw itp. Wnioskodawca nie przeznaczy tych pieniędzy na cele budowlano-remontowe, ani na cele mieszkaniowe.

Wnioskodawca nadmienia, że zaświadczeniem Pani Naczelnik Urzędu Skarbowego (znak sprawy ….., UNP:….) z dnia 5 lipca 2019 r., na podstawie art. 306a § 1-4 oraz art. 306b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. w zw. z art. 19 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn, na podstawie art. 4a, został zwolniony od podatku od spadku.

Zgodnie z treścią ww. ustawy Wnioskodawca został zwolniony tak od podatku od spadku po zmarłym J. G., jak i od darowizny w postaci domu w …, jak i działki nr …, na której dom został postawiony, a jaką przekazał ww. aktem notarialnym swojemu wnukowi, synowi Jego córki. O innych zwolnieniach z opłat podatkowych Wnioskodawca nie wie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w przyszłości przy sprzedaży działek (nr …, nr …., 2/4 części działki nr .. będącej drogą dojazdową do tych działek) przed upływem 5 lat, od ich prawnego nabycia w spadku po zmarłym w dniu 25 grudnia 2017 r. bracie J. G., zatwierdzonym testamentem (postanowienie Sądu Rejonowego w …, Wydział I Cywilny, klauzula prawomocności w dniu 5grudnia 2018 r., sygn. akt I …) Wnioskodawca będzie zwolniony z płacenia podatku dochodowego ze sprzedaży tych działek?

Zdaniem Wnioskodawcy, działki nr …., nr …, 2/4 części działki nr …. chce w przyszłości sprzedać w oparciu o ustawę nr 9, art. 10 pkt 5, który między innymi daje szansę sprzedającemu być zwolnionym od podatku dochodowego ze sprzedaży działek (nieruchomości), jeżeli poprzedni właściciel miał na własność tą nieruchomość przynajmniej 5 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Aby zatem ustalić, czy sprzedaż przez Wnioskodawcę nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości przez spadkodawcę, tj. brata Wnioskodawcy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w oparciu o akt własności ziemi nr … z dnia 3 października 1974 r., działka nr … o powierzchni 0,435 ha została w wyniku zmiany numeracji działek w Urzędzie Gminy zamieniona na tę samą działkę o nr …., położoną na terenie gminy …. W dniu 4 lutego 1976 r., na podstawie aktu notarialnego, brat Wnioskodawcy kupił od R. D. w …. działkę nr …, przemianowaną na działkę nr …, o powierzchni 0,0784 ha, na której w 1978 r. postawił dom, w którym mieszkał i którego był właścicielem do śmierci. Ten dom wraz z działką, postanowieniem Sądu Rejonowego, zgodnie z testamentem sporządzonym własnoręcznie przez zmarłego brata, Wnioskodawca otrzymał w spadku. Brat Wnioskodawcy w 2010 r. podzielił działkę nr …. na działki nr …, nr …, nr …, nr … oraz działkę nr …, którą wyznaczył jako drogę dojazdową do ww. działek. Za życia w 2011 r. sprzedał działki nr …., nr …., a działki nr …, nr …. wraz z 2/4 części działki nr … pozostawił do śmierci, jako własność dla siebie. Pieniądze ze sprzedanych działek zużytkował na utrzymanie domu, gdyż miał 800 zł emerytury na zakup lekarstw oraz na drobne remonty wewnątrz domu itp. Brat Wnioskodawcy był jedynym właścicielem działki nr … (po podziale działek nr …, nr …, współwłaścicielem 2/4 części działki nr … jako drogi dojazdowej do ww. działek) od 1974 r. aż do śmierci i te działki nr …, nr … oraz 2/4 części działki nr …, zgodnie z testamentem i postanowieniem Sądu Rejonowego, Wnioskodawca dostał w spadku po zmarłym bracie. Po śmierci brata, zmarłego w dniu 25 grudnia 2017 r., zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 13 listopada 2018 r., na podstawie prawomocnego i grafologicznie sprawdzonego testamentu, Wnioskodawca został jedynym właścicielem działek nr …, nr …. oraz w 2/4 części działki nr …, będącej drogą dojazdową do wymienionych działek. W dniu 13 lipca 2019 r. aktem notarialnym Wnioskodawca przekazał w formie bezpłatnej darowizny działkę nr 935 i dom na własność synowi Jego córki. Działki nr …., nr …., 2/4 części działki nr …. Wnioskodawca chce w przyszłości sprzedać. Wnioskodawca chce przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży tych działek, z uwagi na wiek 80 lat, będąc na emeryturze, nie mając innego źródła dochodu, na opłaty, uzupełnienie skromnego domowego budżetu, na zakup lekarstw itp. Wnioskodawca nie przeznaczy tych pieniędzy na cele budowlano-remontowe, ani na cele mieszkaniowe.

Stosownie do art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 i art. 925 ustawy Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Brat Wnioskodawcy będące przedmiotem planowanej przez Wnioskodawcę sprzedaży nieruchomości nabył w 1974 r. Wobec powyższego, pięcioletni okres od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę (brata Wnioskodawcy) przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niewątpliwie już upłynął.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że planowana przez Wnioskodawcę, nienastępująca w wykonywaniu działalności gospodarczej, sprzedaż nieruchomości (działki nr …., nr …. i 2/4 części działki nr …), nabytych w 1974 r. przez spadkodawcę (brata Wnioskodawcy), nie będzie stanowiła źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie przez spadkodawcę. Termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 5 ww. ustawy, w opisanym przypadku minął, bowiem jak wskazano we wniosku spadkodawca (brat Wnioskodawcy) był właścicielem ww. nieruchomości od 1974 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Dokumenty dołączone do wniosku i jego uzupełnienia nie podlegały zatem analizie ani weryfikacji w ramach przedmiotowego postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …., ul. …., …., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj