Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1.4011.290.2020.1.MT
z 1 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 4 marca 2010 r. (data wpływu 6 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w spółce, których własność zostanie przypisana Zainteresowanym w wyniku ustalenia składników masy spadkowej i częściowego działu spadku – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 marca 2010 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.


We wniosku złożonym przez:


  1. Zainteresowanego będącego stroną postępowania:


    1. Panią J. K.

      (…);


  2. Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:


    1. Panią E. K.

      (…)


    2. Panią A. K.

      (…)


przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Pani J. K. wraz z mężem R. K. od chwili zawarcia małżeństwa w 1997 r. pozostawali w małżeńskim ustroju ustawowym wspólności majątkowej. Pan R. K. od 2002 r. nabywał udziały w spółce X sp. z o.o., każdorazowo za wkłady pieniężne z majątku wspólnego małżonków i był ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki X sp. z o.o. Pan R. K. zmarł w 2016 r. i w chwili śmierci był jedynym udziałowcem spółki X sp. z o.o. posiadając 7000 udziałów stanowiących 100% kapitału zakładowego. Poświadczeniem dziedziczenia przed notariuszem stwierdzono nabycie spadku po R.K. w drodze dziedziczenia ustawowego przez spadkobierców: żonę J. K. oraz córki A. K. i E. K. - każda z nich po 1/3 udziału w spadku.

Spadkobiercy zamierzają dokonać umownego częściowego działu spadku w zakresie odziedziczonych po R. K. udziałów w spółce X sp. z o.o. i następnie dokonać odpłatnego zbycia (sprzedaży) całości udziałów. Ponieważ udziały były nabywane z majątku wspólnego małżonków, 3500 udziałów w X sp. z o.o. przypadnie ostatecznie jako własność Pani J. K. z tytułu wspólności małżeńskiej majątkowej, natomiast w masie spadku po R. K. było 3500 udziałów w X sp. z o.o., których dotyczy nabycie przez Zainteresowaną będącą stroną postępowania i zainteresowane córki w drodze dziedziczenia każda po 1/3 udziału w ww. udziałach w spółce kapitałowej.

Umowny dział spadku będzie zatem oznaczał, że wskutek niego Pani J. K. tytułem dziedziczenia przypadnie 1168 udziałów w X sp. z o.o. i będzie ona wówczas właścicielem łącznie 4668 udziałów w X sp. z o.o. (3500 + 1168), córce A. K. przypadnie 1166 udziałów w X sp. z o.o. i tak samo córce E. K. przypadnie pozostałe 1166 udziałów w X sp. z o.o., co łącznie daje 7000 udziałów w X sp. z o.o.

Następnie udziałowcy dokonają odpłatnego zbycia posiadanych przez siebie udziałów w X sp. z o.o., to jest Pani J. K. zamierza sprzedać 4668 udziałów w spółce kapitałowej X sp. z o.o., z czego 3500 udziałów nabytych w małżeństwie ze środków wspólnych za kapitały pieniężne, a 1168 udziałów nabytych w drodze spadkobrania. Pani A. K. zamierza sprzedać posiadane 1166 udziałów nabytych w drodze dziedziczenia oraz Pani E.K. sprzeda swoje 1166 udziały nabyte w drodze dziedziczenia. Powstanie kwestia zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i ustalenia jego wysokości, to jest zobowiązania podatkowego każdej ze zbywających osób. Transakcja zbycia udziałów jest planowana na jesień 2020 r.

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem od dochodów osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wyłączonych spod opodatkowania lub w stosunku do których zaniechano poboru podatku. Za przychody z kapitałów pieniężnych ustawa w art. 17 ust. 1 pkt 6 uznaje m.in. przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) i przychód ten obecnie powstaje już w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy). Z kolei, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Dalej ustawa stanowi w art. 22 ust. 1m, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów w X sp. z o.o. przez Panią J. K.: co do 3500 udziałów przez nią zbywanych – wydatku pieniężnego (kosztu nabycia) poniesionego z majątku wspólnego małżonków na nabycie tych udziałów, a co do 1168 zbywanych przez nią udziałów nabytych przez nią w drodze spadku – wydatków poniesionych przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia udziałów w X sp. z o.o.?
  2. Czy prawidłowe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów w X sp. z o.o. przez Panią A. K. co do 1166 zbywanych przez nią udziałów nabytych przez nią w drodze spadku – wydatków poniesionych przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia udziałów w X sp. z o.o.?
  3. Czy prawidłowe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów w X sp. z o.o. przez Panią E. K. co do 1166 zbywanych przez nią udziałów nabytych przez nią w drodze spadku – wydatków poniesionych przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia udziałów w X sp. z o.o.?


Zdaniem Zainteresowanych, w razie odpłatnego zbycia (sprzedaży) przez Panią J. K. 4668 udziałów w X sp. z o.o. do kosztów uzyskania przychodu, w przypadku zbycia przez nią 3500 udziałów w X sp. z o.o. ma ona prawo zaliczyć wydatki pieniężne (koszty nabycia) poniesione z majątku wspólnego małżonków na nabycie tych udziałów w czasie trwania małżeństwa, a co do zbywanych odpłatnie 1168 udziałów nabytych przez nią w drodze spadku ma ona prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w ww. spółce kapitałowej, zgodnie z art. 22 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie to postępowanie podatkowo prawidłowe.

Natomiast Pani A. K. w razie odpłatnego zbycia (sprzedaży) przez nią 1166 udziałów nabytych przez nią w drodze spadku ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych 1166 udziałów w ww. spółce kapitałowej, zgodnie z art. 22 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie to postępowanie podatkowo prawidłowe.

Podobnie, Pani E. K. w razie odpłatnego zbycia (sprzedaży) przez nią 1166 udziałów nabytych przez nią w drodze spadku ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia ww. 1166 udziałów w spółce kapitałowej X sp. z o.o., zgodnie z art. 22 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie to postępowanie podatkowo prawidłowe.

Jak wskazują Zainteresowane, zgodnie z licznym orzecznictwem, w tym Sądu Najwyższego np. z dnia 18 stycznia 2008 r. sygn. akt V CSK 355/07: „Prawo własności nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej z reguły wchodzi do majątku wspólnego, i to niezależnie od tego, czy zostało nabyte przez jedno z małżonków, czy przez oboje. Bez znaczenia z reguły pozostaje także to, czy środki przeznaczone na nabycie własności pochodziły z majątku wspólnego, czy też z majątku odrębnego, chyba, że nabycie nastąpiło w drodze tzw. surogacji.”. Podobnie, orzeczenie (uchwała) Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2016 r. sygn. akt III CZP 32/16 mówi, że: „Jeżeli wkład wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy do majątku wspólnego wspólnika i jego małżonka, również udział w spółce objęty przez wspólnika wchodzi w skład tego majątku.”. Jednocześnie, nie koliduje z tym fakt, że „W wypadku nabycia przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w drodze czynności prawnej, udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikiem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1999 r., sygn. akt I CKN 1146/97), gdyż czym innym są prawa korporacyjne wykonywane przez wspólnika, a czym innym jest prawo własności tak nabytego udziału w sp. z o.o. przez współmałżonka ze środków wspólnych małżonków.

W przedmiotowym stanie faktycznym odpłatne nabycie udziałów w spółce kapitałowej X sp. z o.o. przez R. K. miało miejsce każdorazowo za wkłady (środki) pieniężne pochodzące wyłącznie z majątku wspólnego małżonków, co za tym idzie stanowiły one w całości przedmiot masy majątkowej wspólnej małżeńskiej, niepodzielnej na czas trwania małżeństwa. W takim stanie rzeczy Pan R. K. zmarł i zostawił schedę spadkową w postaci 1/2 udziału w majątku wspólnym małżonków. Z chwilą dokonania częściowego działu spadku co do udziałów w X sp. z o.o. nastąpi faktycznie przejście i objęcie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych konkretnych udziałów i ich ilości przez spadkobierców według wskazanych powyżej ilości (tj. 4668 - małżonek, 1166 i 1166 - córki, razem 7000 udziałów), to jest połowa (1/2, 3500 udziałów) udziału w udziałach zostanie objęta przez żyjącego małżonka z tytułu udziału w majątku wspólnym oraz 1/6 udziału w udziałach w sp. z o.o. (1168 po dziale spadku) zostanie objęta z tytułu spadkobrania, natomiast przez pozostałych spadkobierców (2 córki) zmarłego udziałowca sp. z o.o. każda obejmie po dokonaniu działu spadku po 1/6 udziału w odziedziczonych udziałach w sp. z o.o., czyli po 1166 udziałów w X sp. z o.o. Tym samym w umownym dziale spadku konieczne jest szczegółowe wskazanie, które konkretnie udziały, to jest jakie udziały nabyte w danym czasie przez spadkodawcę oraz za jaką kwotę pieniężną, przypadają w drodze działu spadku danemu spadkobiercy (podatnikowi).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2019 r., poz. 1387, z poźn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, art. 29-30cb, art. 30da-30f oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (art. 9 ust. 1a ustawy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zasadę powszechności opodatkowania (art. 9 ust. 1). Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada przy tym zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów. Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów (obejmujący m.in. kwestię uwzględniania kosztów uzyskania przychodów dla celów ustalenia dochodu z danego źródła przychodów).

Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich ustawodawca wyodrębnił źródło: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. – wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy – przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Szczegółowe regulacje dotyczące opodatkowania przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 30b tej ustawy. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 1 tego artykułu – z zastrzeżeniem art. 30b ust. 4 ustawy – od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochód, o którym mowa w powołanym przepisie ustala się na zasadach określonych w art. 30b ust. 2. Uwzględnia się przy tym m.in. osiągniętą w roku podatkowym różnicę między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c (art. 30b ust. 2 pkt 4).


Jak wynika z treści ww. przepisów stanowiących podstawę do ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji):


  1. art. 22 ust. 1f dotyczy odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 dotyczy odpłatnego zbycia udziałów (akcji) nabytych lub objętych w zamian za wkład pieniężny;
  3. art. 23 ust. 1 pkt 38c dotyczy odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki nabywającej w ramach wymiany udziałów i odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce otrzymanych w drodze wymiany udziałów.


W szczególności, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 nie precyzuje użytych w nim określeń „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)” ani nie wymienia przykładowych rodzajów wydatków mieszczących się w tym pojęciu. Należy więc wskazać, że zgodnie z językowym znaczeniem tego pojęcia, „wydatek” to „suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, www.sjp.pwn.pl). Synonimami „wydatku” są „nakład, koszt, suma, opłata, wysiłek” (www.synonimy.pl). Wydatki, o których mowa w omawianym przepisie mają być przy tym poniesione na konkretny cel: „na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)”. Są to więc wydatki w zamian za które obejmuje się lub nabywa udziały (akcje). Do tej kategorii należy niewątpliwie cena nabycia udziałów (akcji) oraz wartość wkładu pieniężnego wnoszonego w celu objęcia nowo utworzonych udziałów (cena emisyjna akcji).

Celem art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy jest odsunięcie w czasie rozliczenia kosztów bezpośrednio związanych z uzyskaniem praw wspólnika w spółce do momentu utraty statusu wspólnika. Przesunięcie to jest związane z formą uzyskania prawa – nabycie udziałów (akcji) lub objęcie ich za wkład pieniężny nie dają bowiem podstaw do rozpoznania przychodu na moment zostania wspólnikiem.

W odniesieniu do wskazanych powyżej rodzajów wydatków ustawodawca przewidział szczególną możliwość rozliczenia ich jako kosztów uzyskania przychodów przez spadkobiercę osoby, która faktycznie poniosła te wydatki. I tak, na mocy art. 22 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych.

Powołany przepis ma charakter wyjątku od zasady, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez podatnika (zasada ta wynika w szczególności z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Pozwala na uwzględnienie w kosztach podatkowych podatników – spadkobierców wydatków faktycznie poniesionych przez inne osoby (spadkodawców). Przepis art. 22 ust. 1m ustawy przewiduje swoistą sukcesję prawa spadkodawcy do uwzględnienia wydatków o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy w kosztach uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji na spadkobiercę (spadkobierców).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Zainteresowane jako spadkobierczynie po R.K. dokonają ustalenia składników masy spadkowej i częściowego działu spadku. Przedmiotem częściowego działu spadku będą udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresowane pytają, czy w związku z opisanym trybem „przypisania” każdej z nich własności określonej liczby udziałów, będą mogły rozpoznać jako koszty uzyskania przychodów wydatki na nabycie akcji zapłacone przez Pana R. K.

Mając na względzie omówione powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz okoliczności faktyczne sprawy, należy zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, że w opisanym zdarzeniu przyszłym Zainteresowane będę mogły rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów nabytych w wyniku działu spadku wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu ich objęcia lub nabycia (art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 22 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednocześnie, Pani J. K. będzie mogła rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów, które w wyniku ustalania składników masy spadkowej dla potrzeb działu spadku zostaną uznane za wyłączną własność Zainteresowanej (jako jej udział w majątku wspólnym małżonków przysługujący jej w wyniku ustalania tej wspólności na skutek śmierci małżonka), wydatki na ich objęcie lub nabycie zapłacone przez Pana R. K., poniesione z majątku wspólnego małżonków w okresie trwania małżeństwa (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przy czym, jak słusznie wskazały Zainteresowane, z uwagi na okoliczność, że udziały były nabywane w różnych okresach, dla możliwości „przyporządkowania” do zbywanych udziałów wydatków na ich nabycie istotne będzie oznaczenie udziałów należących do masy spadkowej i podlegających częściowemu działowi spadku (tj. wskazanie, które konkretnie udziały, to jest jakie udziały nabyte w jakim czasie oraz za jaką kwotę pieniężną przypadają poszczególnym Zainteresowanym).

W przypadku jednak, gdyby identyfikacja zbywanych udziałów nie była możliwa, należy odpowiednio zastosować przepis art. 30a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 7 ustawy), tj. przyjąć, że kolejno zbywane są udziały począwszy od nabytych przez podatnika (w analizowanym przypadku – przez Pana R. K.) najwcześniej – tzw. metoda FIFO.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie ocena skutków podatkowych opisanych okoliczności faktycznych sprawy (w tym okoliczności, wedle której 3500 udziałów w spółce z o.o. stanowi własność Pani J. K. jako jej udział w majątku wspólnym małżonków, przysługujący jej w wyniku ustania tej wspólności na skutek śmierci małżonka). Tutejszy organ nie oceniał stanowiska Zainteresowanych w części, w jakiej dotyczy ono określenia przez Zainteresowane tytułów prawnych do własności udziałów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj