Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.125.2020.1.MMU
z 10 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 marca 2020 r. (data wpływu 13 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

-działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach Działu B+R, w ramach projektów kwalifikowanych przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT:

  • w części dotyczącej pkt 5 Functional Management -jest nieprawidłowe,
  • w pozostały zakresie - jest prawidłowe,

-wykorzystywany przez Grupę W model współpracy w dziedzinie B+R, tj. sytuacja w której Wnioskodawca świadczy usługi badawczo-rozwojowe na zlecenie podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT za wynagrodzeniem, uprawnia Wnioskodawcę do stosowania ulgi podatkowej określonej przepisami art. 18d ustawy o CIT

  • jest prawidłowa,

-zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztami kwalifikowanymi działalności badawczo-rozwojowej są koszty związane z zatrudnieniem pracowników Działu B+R - w części, w jakiej czas przeznaczony przez nich na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie ich pracy - jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2020 r. wpłynął tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

W Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca", „Spółka”, „W PL”) jest spółką kapitałową prawa polskiego, prowadzącą m.in. działalność w zakresie tworzenia, ulepszania i naprawy części samochodowych. Wnioskodawca uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: „SSE”). Wnioskodawca nie posiada formalnego statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

WB jest spółką kapitałową prawa belgijskiego. Wnioskodawca oraz WB należą do międzynarodowej grupy kapitałowej W (dalej: „Grupa W”). WB jest w stosunku do Wnioskodawcy podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Wnioskodawca prowadzi na terenie SSE działalność produkcyjną, która jednak nie jest przedmiotem niniejszego wniosku. Przedmiotem wniosku jest wyłącznie działalność wydzielonego organizacyjnie i finansowo Działu B+R Spółki, którego zakres działalności jest odmienny od zasadniczej, produkcyjnej działalności W PL. Wniosek ten obejmuje swoim zakresem wyłącznie sytuację, w której działalność prowadzona przez Dział B+R nie jest objęta zakresem zwolnienia podatkowego związanego z działalnością Spółki na terenie SSE, tj. koszty wskazane w niniejszym wniosku nie są przez Spółkę uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia na działalność w SSE (zgodnie z art. 18d ust. 6 ustawy o CIT). Innymi słowy - Spółka nie będzie korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w zakresie w jakim uwzględniła koszty działalności Działu B+R w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia na działalność w SSE.

Wniosek ten nie dotyczy również działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy prowadzonej w zakładzie regeneracji produktów (tzw. zakład R) znajdujący się poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej. Kwestie związane z kwalifikacją działalności zakładu R na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej były przedmiotem interpretacji indywidualnej z 30 maja 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.118.2019.2.JS.

Spółka nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych i efekcie nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R w odniesieniu do tego rodzaju przychodów.

I. Dział B+R i jego rola w Spółce oraz w Grupie W

Celem Działu B+R jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej dla W PL oraz innych podmiotów z Grupy W. Działalność dla innych podmiotów z Grupy W prowadzona jest w oparciu o umowę dot. usług badawczo-rozwojowych (Research and Development Service Agreement) zawartą z WB. Co istotne, umowa ta wyraźnie wskazuje, że to Spółka prowadzi prace B+R i świadczy w tym zakresie usługi na rzecz WB, otrzymując w zamian wynagrodzenie. W PL przekazuje również na rzecz WB rezultaty prowadzonych prac B+R, w tym prawa własności intelektualnej.

Dział B+R dzieli się zasadniczo na trzy obszary: (i) konstrukcyjny; (ii) testowy; (iii) wsparcia. Działem kieruje site leader. W obszarze konstrukcyjnym zatrudnieni są inżynierowie odpowiedzialni za zasadniczą część procesu tworzenia lub ulepszania produktów. W obszarze testowym zatrudnieni są inżynierowie przygotowujący i realizujący scenariusze testowe dla tworzonych lub ulepszonych produktów; w ramach tego obszaru tworzone są również stanowiska testowe oraz oprogramowanie służące testom. W obszarze wsparcia zatrudnieni są inżynierowie specjalizujący się w zagadnieniach związanych z konkretnymi produktami (np. eksperci ds. materiałów, specjaliści odnośnie zasad konstrukcji), którzy zaangażowani są do konkretnych projektów w miarę zapotrzebowania. Dodatkowo w obszarze tym zatrudnieni są również specjaliści ds. niezawodności i zarządzania wymaganiami, procesu oraz specjalista ds. metodologii six sigma (w sumie 4 osoby). Wszystkie trzy obszary są integralnie połączone w całym procesie tworzenia na przykład podczas pracy koncepcyjnej nad nowym rozwiązaniem, a wynikiem ich pracy jest ostateczny produkt W.

Prowadzenie przez Dział B+R prac na rzecz Grupy W oznacza m.in., że pracownicy tego Działu mogą być angażowani w projekty realizowane globalnie; przykładowo, w ramach konkretnego projektu osoba odpowiedzialna za produkt (tzw. Product Group Engineer) oraz część konstruktorów to pracownicy Działu B+R z W, zaś pozostali konstruktorzy i testerzy mogą być zatrudnieni przez inne podmioty z GW ulokowani w pozostałych lokacjach B+R.

Pracownicy Działu B+R zobowiązani są do prowadzenia ewidencji czasu pracy, w której podają liczbę godzin spędzonych na poszczególnych projektach; w dalszej części wniosku Spółka przedstawia szczegółowy opis typów projektów, które są realizowane przez Dział B+R. Przeciętny czas trwania projektu realizowanego przez Dział B+R to 2-3 lata.

Rezultatem prac prowadzonych przez Dział B+R jest dokumentacja techniczna produktu; w ramach testowania powstaje również dokumentacja testowa (raporty z testów). Rezultaty prac Działu B+R są wykorzystywane do uzyskiwania przez GW patentów na wypracowane rozwiązania (wynalazki). Od strony prawnej patenty są uzyskiwane przez inne podmioty z Grupy, tj. WB; patent zawiera również dane pracowników - wynalazców danego rozwiązania. Dział B+R był zaangażowany w projekty, których rezultatem było tylko w roku 2019 złożenie 83 wniosków patentowych, a od 2012 roku do dnia dzisiejszego pozyskanie 12 patentów, które były zgłoszone z W i uzyskane przez Grupę W.

II. Wyodrębnienie finansowe Działu B+R i koszty działalności Działu B+R

Koszty Działu B+R są wyodrębnione w ewidencji prowadzonej przez Spółkę dla celów rachunkowych w ramach odrębnych centrów kosztowych w ocenie Spółki oznacza to, że wyodrębniła ona koszty działalności B+R w ewidencji o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Koszty realizacji opisanych we wniosku prac Wnioskodawca ponosi/będzie ponosił ze środków własnych, które nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (w innej formie niż ulga B+R). Dla celów kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem CIT koszty Działu B+R są przez Spółkę w całości przyporządkowane do działalności opodatkowanej W.

Do głównych kategorii kosztów związanych z prowadzoną działalnością Działu B+R należą m.in. koszty związane z zatrudnieniem pracowników.

W związku z zatrudnieniem w Dziale B+R pracowników, Wnioskodawca ponosi związane z tym koszty tj. podstawowe wynagrodzenie brutto. Dodatkowo ponoszone są też koszty związane z przyznaniem pracownikom dodatkowych składników wynagrodzenia takich jak premie, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (mogą być to przykładowo wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy refundacja kosztów okularów korekcyjnych), abonament medyczny, karty Multisport uprawniające do korzystania z aktywności sportowych i rekreacyjnych, ubezpieczenie na życie, szkolenia, dodatek przysługujący pracownikom z ZFŚS czy diety i inne koszty podróży służbowych. Dodatki te w zależności od regulacji ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2018, poz. 1509, dalej jako „Ustawa o PIT") mogą być opodatkowane lub zwolnione z opodatkowania PIT. Jeżeli dodatki te są zwolnione z opodatkowania, to nie są one każdorazowo ewidencjonowane poprzez listę płac. Dodatkowo Spółka ponosi:

  • koszty składek na ubezpieczenie należnych od wynagrodzenia w części sfinansowanej przez pracodawcę;
  • koszty funkcjonowania Pracowniczego Planu Kapitałowego („PPK”) - w części

finansowanej przez pracodawcę.

Przedmiotem niniejszego wniosku nie są przy tym ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzeń urlopowych, chorobowych itp.

III. Charakterystyka Działalności B+R Wnioskodawcy

Celem funkcjonowania Działu B+R jest zasadniczo wytwarzanie nowych produktów bądź modyfikacja produktów istniejących - w taki sposób, aby dokonać ich ulepszenia lub w drodze zmian technicznych lub konstrukcyjnych obniżyć koszt ich produkcji przy zachowaniu dotychczasowych funkcjonalności i parametrów. Mając na uwadze, iż w ramach Działu B+R Spółka zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, ich wiedza jest wykorzystywana okazjonalnie również w działalności niemającej charakteru prac badawczo-rozwojowych. Poniżej Spółka wyjaśnia szczegółowo, w jakich projektach uczestniczą osoby zatrudnione w Dziale B+R.

Pracownicy Działu B+R są zobowiązani do szczegółowego ewidencjonowania czasu pracy, z podziałem na ilość czasu poświęconego na poszczególne projekty. Rozwiązanie to pozwala Spółce na dokładne określenie zarówno typu i podtypu (rodzaju) prowadzonego projektu oraz ustalenie, w jakim zakresie dany pracownik był weń zaangażowany.

Zarówno tworzenie nowych produktów, jak i dokonywanie modernizacji na produktach wymaga wyspecjalizowanej kadry pracowników oraz specjalistycznego zaplecza technicznego niezbędnego do przeprowadzania różnego rodzaju badań oraz testów. Spółka posiada wewnętrzne regulaminy, procedury oraz instrukcje opisujące przebieg prac przeprowadzanych w ramach projektów, których celem jest tworzenie nowych produktów, jak i dokonywanie modernizacji na produktach. Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania ww. wewnętrznych regulaminów, procedur oraz instrukcji.

Projekty kwalifikowane przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa

Głównym celem istnienia Działu B+R jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, polegającej na opracowaniu nowych produktów, dokonywaniu modyfikacji/modernizacji istniejących produktów oraz opracowywaniu zmian w technologiach produkcji. Działalność ta ewidencjonowana jest na opisanych poniżej kodach projektowych. Wnioskodawca zaznacza przy tym, że nazwy poszczególnych kodów mogą ulegać zmianie, a ich użycie w treści wniosku służy jedynie możliwie szczegółowemu opisaniu działalności W PL w obszarze B+R - przy czym istota tej działalności pozostaje taka sama, również w sytuacji zmiany nazewnictwa kodów projektowych.

Spółka podkreśla również, że projekty kwalifikowane przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa nie są pracami okresowymi lub rutynowymi; nie są to również prace polegające na kontroli/nadzorze czy pomocy w zwykłych czynnościach działu produkcji W PL.

1. Advanced Development

1.1.Podtyp: Advanced Development

W ramach projektów Advanced Development prowadzone są wstępne analizy dot. zakresu i kierunków dalszych prac B+R. Pracownicy Działu B+R analizują potrzeby rynkowe oraz kierunki rozwoju nowej technologii i na tej podstawie podejmowane są dalsze decyzje co do tego kiedy i jakie technologie i produkty rozwijać będzie G W.

2. Business Development

Kody typu Business Development są wykorzystywane w celu przygotowania analiz dotyczących konkretnych projektów planowanych wstępnie przez Dział B+R. Tego rodzaju prace poprzedzają „właściwą” pracę nad produktem, technologią czy rozwiązaniem i prowadzone są w dwóch zasadniczych obszarach, opisanych szczegółowo poniżej - obszarze badania rynku i legislacji oraz obszarze badań technicznych wykonalności i opłacalności.

Branża Automotive cechuje się dużą konkurencyjnością, w efekcie działania tego rodzaju są niezbędne aby ustalić, które działania (spośród wstępnie zaplanowanych w ramach prac prowadzonych na etapie Advanced Development) są uzasadnione z perspektywy potrzeb rynkowych oraz zmian legislacyjnych, jak również sprawdzić, czy działania te są technicznie możliwe do przeprowadzenia.

Rezultatem tych prac są sporządzone przez specjalistów Działu B+R analizy, na podstawie których podejmowane są decyzje o dalszych pracach, które ewidencjonowane są zasadniczo na kodach typu Sales Project lub Technology Project, opisanych w dalszej części wniosku.

2.1.Podtyp: Benchmarking

Prace ewidencjonowane na tego rodzaju kodach obejmują badania rynku i legislacji (tj. wymogów produktowych określonych na poszczególnych rynkach przepisami prawa). Badania rynku to prace polegające na sprawdzeniu, jak planowany przez Dział B+R produkt / technologia / rozwiązanie wpisuje się w potrzeby rynkowe; konieczne jest tu zbadanie zarówno potrzeb istniejących i potencjalnych klientów jak i rozwiązań oferowanych przez konkurencję.

Badania legislacji to prace pozwalające ustalić, jakie wymogi będą musiały spełniać planowane przez Dział B+R produkty / technologie / rozwiązania, aby mogły zostać dopuszczone do obrotu na poszczególnych rynkach. Branża w której działa Spółka i cała Grupa W (Automotive) charakteryzuje się bowiem tym, że oferowane produkty / technologie / rozwiązania muszą spełniać rozbudowane i szczegółowe normy, które podlegają nieustannym zmianom (jest to, koniec końców, kwestia bezpieczeństwa środków transportu).

2.2.Podtyp: Quotations / Acquisition

Prace ewidencjonowane na tego rodzaju kodach obejmują przeprowadzenie analizy technicznej projektu pod kątem jego wykonalności oraz kosztów. Na tym etapie Dział B+R weryfikuje, czy posiada możliwości techniczne konieczne do realizacji konkretnego projektu.

3. Change Project

Kody Change Project wykorzystywane są do ewidencjowania prac kwalifikowanych przez Spółkę jako działalność B+R wynikających:

  • ze zmiany poddostawcy komponentów wykorzystywanych przez Spółkę;
  • z konieczności zmiany oprogramowania komponentów.

3.1.Podtyp: Component Discontinuation

W sytuacji utraty przez Spółkę poddostawcy, konieczne jest zastąpienie dostarczanych przez niego komponentów. Spółka podkreśla przy tym, że opisywane w tym punkcie prace nie dotyczą sytuacji, w których zmiana poddostawcy i komponentu jest prostą operacją, niewymagającą zmian w samym produkcie. Projekty Component Discontinuation dotyczą sytuacji, w których utrata poddostawcy wiąże się z koniecznością zmiany technologii produkcji bądź przekonstruowania produktu Grupy W - tak, aby możliwe było wykorzystanie komponentów dostarczanych przez innego poddostawcę. Chodzi tu zatem o sytuacje, w których potencjalny nowy poddostawca nie jest w stanie zaoferować dokładnego zamiennika, co skutkuje koniecznością prac dostosowawczych po stronie Grupy W.

Efektem takich prac jest zmiana dokumentacji produktu oraz konieczność przeprowadzenia niezbędnych, dodatkowych testów przez Dział B+R. W skrajnych przypadkach wymuszona zmiana dostawcy może prowadzić nawet do zasadniczej zmiany konstrukcji produktu.

3.2.Podtyp: Software Change

W ramach projektów Software Change wprowadzane są nowe platformy i/lub funkcjonalności w wyrobach. Przykładem takiego działania może być okresowa aktualizacja oprogramowania. Przedmiotowe działanie poza zmianami w zakresie systemowym może także obejmować zmiany w konstrukcji oferowanego produktu, a co za tym idzie także nieść konieczność modyfikacji dokumentacji technicznej oraz przeprowadzenia serii dodatkowych testów.

4.Cost Reduction Project

Kody Cost Reduction Project wykorzystywane są do ewidencjowania prac kwalifikowanych przez Spółkę jako działalność B+R wynikających:

  • ze skutków zmiany lokalizacji produkcji bądź transferu części procesu produkcyjnego do poddostawców;
  • ze zmian konstrukcyjnych w produkcie;
  • ze zmiany poddostawcy.

4.1.Podtyp: Assembly Transfer M&L

W sytuacji zmiany lokalizacji procesu produkcyjnego bądź przeniesienia części tego procesu do poddostawcy pojawić się może konieczność dokonania zmian w samym produkcie. W takich sytuacjach Dział B+R jest angażowany do przeprowadzania prac mających na celu odpowiednie modyfikacje produktu.

4.2.Podtyp: CRP-Design lmprovement

Tego typu projekty mają na celu obniżenie kosztów produkcji komponentów poprzez opracowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych (np. zmiany w zakresie wykorzystywanych materiałów czy zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych).

4.3.Podtyp: CRP-Supplier Transfer

Tego rodzaju projekty są podobne - jeśli chodzi o zakres prac - do projektów Component Discontinuation (pkt. 3.1. powyżej). Różnica polega na tym, że w przypadku projektów CRP- Supplier Transfer, decyzja o zmianie dostawcy podejmowana jest przez Grupę W. Oznacza to, że w ramach projektów CRP-Supplier Transfer mieszczą się te, w których rezygnacja z poddostawcy wiąże się z koniecznością zmiany technologii produkcji bądź przekonstruowania produktu Grupy W - tak, aby możliwe było wykorzystanie komponentów dostarczanych przez innego poddostawcę. Chodzi tu zatem o sytuacje, w których potencjalny nowy poddostawca nie jest w stanie zaoferować dokładnego zamiennika, co skutkuje koniecznością prac dostosowawczych po stronie Grupy W.

Efektem takich prac jest zmiana dokumentacji produktu oraz konieczność przeprowadzenia niezbędnych, dodatkowych testów przez Dział B+R. W skrajnych przypadkach zmiana dostawcy może prowadzić nawet do zasadniczej zmiany konstrukcji produktu.

5. Functional Management

5.1.Podtypy: General Topics; People Management; Planning & Reporting; Process lmprovements

Kody z tej grupy są wykorzystywane przez osoby na stanowiskach kierowniczych w ramach Działu B+R. Ewidencjonowane są na nich prace takie jak:

  • zarządzanie zespołem, oceny pracownicze, planowanie rozwoju;
  • weryfikacja prawidłowości ewidencjonowania czasu pracy przez pracowników Działu B+R;
  • tworzenie standardów pracy, procedur wewnętrznych;
  • prace nad wdrażaniem nowego oprogramowania służącego działalności Działu B+R.

Tego rodzaju prace nie są alokowane do projektów związanych z konkretnym produktem czy technologią, ale służą całościowemu funkcjonowaniu Działu B+R.

5.2.Podtyp: Repair & Servicing

Naprawa i kalibracja sprzętu (np. stanowisk testowych) wykorzystywanych w Dziale B+R.

6. Sales Project

Projekty Sales Project obejmują największą część prac wykonywanych w Dziale B+R. Są to, ujmując najogólniej, projekty w ramach których Dział B+R opracowuje nowe lub znacząco zmienione produkty na potrzeby klientów Grupy W.

6.1.Podtyp: Application

Prace obejmujące takie zmiany produktu, które umożliwiają jego zastosowanie w inny niż dotychczas sposób, np. montaż w nowym modelu ciężarówki. W zależności od zakresu zmian prace te mogą obejmować np. przeprojektowanie samego produktu (np. zmiany wymiarów przy zachowaniu funkcjonalności) czy umożliwienie montażu produktu w odmienny niż dotychczas sposób (zaprojektowanie i dostosowanie do produktu dodatkowych elementów umożliwiających odpowiedni montaż).

6.2.Podtyp: New Product / System

Podstawowa kategoria kodów. Projekty oznaczone jako New Product / System polegają na tworzeniu nowych produktów na podstawie dokumentacji i założeń opracowanych na wcześniejszych etapach prac B+R. Przedmiotowe działanie obejmuje m.in. konstruowanie prototypów, weryfikację spełniania przez nie założeń postawionych na etapie projektów oraz przeprowadzanie serii testów.

6.3. Podtyp: V ariant Product

Prace polegające na dostosowaniu istniejącego produktu do specyficznych wymogów klienta uwarunkowanych charakterystyką rynku, na którym on operuje. Rozwiązania te mają na celu modyfikacje produktu celem jego dopasowania do warunków innych niż pierwotnie zakładane. Modyfikacje te mogą wynikać z odmiennej legislacji, innych warunków klimatycznych czy też odmiennej konstrukcji wykorzystywanych lokalnie pojazdów. Aktywność Działu B+R w ramach projektów Variant Product obejmuje w szczególności zmiany w dokumentacji projektowej, przeprowadzenie niezbędnych testów i zmiany konstrukcyjne.

7. Technology Project

7.1.Podtyp: Technology development (BU) oraz Technology development (PE)

W ramach projektów z tej grupy, Dział B+R opracowuje zmiany w technologii wytwarzania produktów - np. zastosowania procesów drukowania 3D, czy opracowywania zaawansowanej metody uszczelniania połączeń. Tak opracowane zmiany mogą mieć następnie przełożenie zarówno na pojedyncze projekty, jak i na całe linie produktowe, w zależności od zakresu zastosowanego rozwiązania. W przeciwieństwie do projektów z grupy Sales Project prace te nie dotyczą konkretnego produktu, a raczej całych procesów technologicznych.

Projekty kwalifikowane przez Spółkę jako działalność inna niż działalność badawczo-rozwojowa

Poniżej Spółka wskazuje te rodzaje projektów, które - choć są w nie zaangażowanie specjaliści Działu B+R - nie są, w ocenie W PL, pracami B+R.

1. Business Development

1.1.Podtyp: Trade FairSupport

Wsparcie specjalistów Działu B+R w udziale podmiotów z Grupy W w targach branżowych.

2. Change Project

2.1.Podtyp: duality Issue

Wsparcie specjalistów Działu B+R w analizie problemów zgłoszonych przez klientów w związku z produktami Grupy W. W niektórych sytuacjach Dział B+R angażowany jest w prace mające na celu ustalenie przyczyny problemów, np. poprzez przeprowadzenie specjalistycznych testów.

3. Functional Support

3.1.Podtyp: Marketing Support

Wsparcie zespołów marketingu i sprzedaży np. poprzez przygotowanie materiałów zawierających odpowiednie informacje techniczne o produktach czy technologiach.

3.2.Podtyp: Production Support

Wsparcie Działu produkcyjnego. W niektórych sytuacjach Dział produkcji W PL zwraca się do Działu B+R o wsparcie np. co do przyczyny problemów w procesie produkcyjnym.

3.3.Podtyp: Ouality Support

Wsparcie Działu Claims investigation, obsługującego reklamacje. W ramach tych projektów Dział B+R może sporządzać ekspertyzy dot. przyczyn problemów jakościowych w produktach W PL.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach Działu B+R, w ramach projektów kwalifikowanych przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT?
  2. Czy wykorzystywany przez Grupę W model współpracy w dziedzinie B+R, tj. sytuacja w której Wnioskodawca świadczy usługi badawczo-rozwojowe na zlecenie podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT za wynagrodzeniem, uprawnia Wnioskodawcę do stosowania ulgi podatkowej określonej przepisami art. 18d ustawy o CIT?
  3. Czy, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT kosztami kwalifikowanymi działalności badawczo-rozwojowej są koszty związane z zatrudnieniem pracowników Działu B+R - w części, w jakiej czas przeznaczony przez nich na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie ich pracy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach Działu B+R, w ramach projektów kwalifikowanych przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT.
  2. Wykorzystywany przez Grupę W model współpracy w dziedzinie B+R, tj. sytuacja w której Wnioskodawca świadczy usługi badawczo-rozwojowe na zlecenie podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT za wynagrodzeniem, uprawnia Wnioskodawcę do stosowania ulgi podatkowej określonej przepisami art. 18d ustawy o CIT.
  3. Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT kosztami kwalifikowanymi działalności badawczo- rozwojowej są koszty związane z zatrudnieniem pracowników Działu B+R - w części, w jakiej czas przeznaczony przez nich na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie ich pracy.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność, która spełnia następujące przesłanki:

  • ma charakter twórczy;
  • obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe;
  • podejmowana jest w sposób systematyczny oraz
  • ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter

Wymóg twórczego charakteru działalności oznacza, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. W ocenie Wnioskodawcy należy uznać, iż działalność Działu B+R ma twórczy charakter, jako iż prace Działu B+R mają na celu m.in.:

  • opracowywanie założeń oraz weryfikację możliwości technicznych wytworzenia nowego produktu;
  • opracowanie możliwości integracji alternatywnych rozwiązań oferowanych przez poddostawców w ramach już występujących, jak i nowych produktów;
  • dostosowywanie istniejących rozwiązań do nowych zastosowań odpowiadających zmianom w przepisach, wymogach odbiorcy, funkcjonalności czy wymiarach produktu;
  • tworzenie nowych metod i technologii wykorzystywanych do wytwarzania produktów. Powyższe punkty wypełniają definicję charakteru twórczego prowadzonych prac.

Badania naukowe i prace rozwojowe

Badania naukowe oraz prace rozwojowe zostały zdefiniowane w Ustawie o CIT. I tak, zgodnie z art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT przez badania naukowe należy rozumieć m.in. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania aplikacyjne to prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast prace rozwojowe zostały zdefiniowane w art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT jako prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W ocenie Wnioskodawcy należy uznać, iż działania podejmowane przez Dział B+R w ramach projektów kwalifikowane przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa stanowią badania aplikacyjne i prace rozwojowe, o których mowa powyżej, ponieważ działania te:

  • są nakierowane na zdobycie nowej wiedzy w celu opracowania nowych lub znacznie ulepszonych produktów posiadających nowe właściwości i/lub zastosowania (badania aplikacyjne)
  • wykorzystują dostępną wiedzę do tworzenia nowych produktów, a także tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych technologii produkcji, które są następnie wykorzystywane w działalności produkcyjnej Spółki (prace rozwojowe).

Odnosząc się dodatkowo do działalności prowadzonej w ramach projektów typu Functional Management Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prace prowadzone w ich ramach także stanowią działalność badawczo-rozwojową. Jak wskazano bowiem w pkt 5.6-5.7. Podręcznika Frascati (zawierającego wytyczne w sprawie gromadzenia i raportowania danych na temat badań i rozwoju opracowane przez OECD): Do personelu B+R (...) zalicza się wszystkie osoby bezpośrednio zaangażowane w działalność B+R (...) o także osoby świadczące bezpośrednie usługi na potrzeby działalności B+R (jak np. kierownicy prac B+R, pracownicy administracyjni, technicy i pracownicy biurowi). Osoby zapewniające pośrednią obsługę i usługi pomocnicze (np. pracownicy stołówki, osoby zajmujące się konserwacją, pracami administracyjnymi czy ochronę) należy wyłęczyć, mimo iż przy pomiarze nakładów na działalność B+R ich zarobki są wliczane do „pozostałych nakładów bieżących”.

W świetle powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nieodłącznym elementem prowadzenia projektów z zakresu B+R jest konieczność odpowiedniego planowania i zarządzania pracami badawczo-rozwojowymi w aspekcie naukowo-technicznym, ale też administracyjnym. W konsekwencji czas przeznaczony na czynności administracyjne czy zarządcze związane z funkcjonowaniem Działu B+R także stanowi element prowadzonej przez niego działalności badawczo- rozwojowej.

Na marginesie Spółka wskazuje, że analogiczną ocenę prac administracyjno-zarządczych związanych z projektami badawczo-rozwojowymi przedstawiono w licznych interpretacjach indywidulnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Przykładami takich rozstrzygnięć są interpretacje:

  • z dnia 18 października 2019 r. znak: 0112-KDIL3-3.4011.293.2019.2.WS,
  • z dnia 18 października 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.419.2019.1.BM,
  • z dnia 20 września 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.312.2019.1.JKT.

Systematyczność

Kryterium systematyczności prac oznacza, że działalność powinna być prowadzona w sposób regularny, przez pewien okres czasu, zgodnie z przyjętą metodą postępowania. Jako iż Dział B+R Spółki prowadzi swoją działalność w sposób zorganizowany i ciągły, tą przesłankę również należy uznać za spełnioną.

Cel działalności

Działalność działu B+R co do zasady spełnia również warunek celowości. Podejmowane prace mają bowiem na celu zwiększanie zasobów wiedzy w zakresie możliwości wytwarzania, zastosowania oraz właściwości poszczególnych produktów, a także w zakresie samej technologii ich produkcji.

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy aktywności Działu B+R realizowane w ramach projektów kwalifikowane przez Spółkę jako działalność inna niż działalność badawczo- rozwojowa nie stanowią badań naukowych / prac rozwojowych. Celem powyższych aktywności nie jest bowiem zdobycie nowej wiedzy czy stworzenie nowego lub ulepszonego produktu, a wykorzystanie już posiadanych przez Dział B+R kompetencji w bieżących pracach innych działów Wnioskodawcy, takich jak np. Dział produkcyjny czy Dział reklamacji.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik, który uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Przedmiotowe odliczenie, w myśl ust. 5 przywołanego przepisu, przysługuje jedynie w przypadku, gdy koszty kwalifikowane nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Zdaniem Spółki, wynagrodzenie za prace badawczo-rozwojowe wykonywane na zlecenie innego podmiotu z Grupy W nie stanowi „zwrotu kosztów” w rozumieniu art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT, ponieważ jest wynagrodzeniem uzyskiwanym przez Spółkę w zamian za świadczenie usług badawczo-rozwojowych.

W ocenie Spółki, poprzez „zwrot kosztów" należy rozumieć rekompensatę poniesionych nakładów, której celem nie jest wynagradzanie podmiotu lecz pokrycie poniesionych przez niego wydatków w ich faktycznej wysokości. Z taką sytuacją moglibyśmy mieć do czynienia np. w sytuacji tzw. „refakturowania" ponoszonych kosztów. W przedmiotowej sprawie nie dochodzi jednakże do refakturowania kosztów; są one jedynie podstawą do wyliczenia wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu świadczenia usług B+R.

Ponadto, celem analizowanego przepisu jest zakaz kumulacji pomocy publicznej, co oznacza, że koszty raz zwrócone podatnikowi np. w formie dotacji, subwencji lub innego dofinansowania nie mogą stanowić podstawy wymiaru ulgi podatkowej. W przeciwnym wypadku podatnik uzyskałby korzyść dwukrotnie, raz w formie bezpośredniej jako zwrot poniesionych kosztów oraz ponownie w formie kwoty zmniejszającej zobowiązanie podatkowe. Wnioskodawca wskazuje, że celem ustawodawcy było wsparcie prowadzonej w kraju działalności badawczo-rozwojowej bez względu na jej cel, tzn. bez względu na to, czy ostateczna komercjalizacja prac nastąpi przez podatnika, czy też podmiot, na zlecenie którego prace były prowadzone. Przyjęcie odmiennego poglądu stanowiłoby rozszerzającą wykładnię przepisów prawa, której stosowanie jest w takim przypadku niedopuszczalne.

Analogiczne sytuacje były już przedmiotem licznych interpretacji indywidulanych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w której wspomniany organ przychylił się do przedstawionej powyżej oceny modelu świadczenia usług B+R za wynagrodzeniem jako niestanowiącego zwrotu kosztów. Przykładami takich rozstrzygnięć są interpretacje:

  • z dnia 3 października 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.350.2019.1.MBD,
  • z dnia 21 czerwca 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.182.2019.1.MBD,
  • z dnia 30 maja 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.121.2019.1.MBD.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 3

W związku z zatrudnieniem w Dziale B+R pracowników Wnioskodawca ponosi związane z tym koszty tj. podstawowe wynagrodzenie brutto. Dodatkowo ponoszone są też koszty związane z przyznaniem pracownikom dodatkowych składników wynagrodzenia takich jak premie, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (mogą być to przykładowo wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy refundacja kosztów okularów korekcyjnych), abonament medyczny, karty Multisport uprawniające do korzystania z aktywności sportowych i rekreacyjnych, ubezpieczenie na życie, szkolenia, dodatek przysługujący pracownikom z ZFŚS czy diety i inne koszty podróży służbowych. Dodatki te w zależności od regulacji ustawy o PIT mogą być opodatkowane lub zwolnione z opodatkowania PIT. Jeżeli dodatki te są zwolnione z opodatkowania, to nie są one każdorazowo ewidencjonowane poprzez listę płac. Dodatkowo Spółka ponosi koszty składek na ubezpieczenie należnych od wynagrodzenia w części sfinansowanej przez pracodawcę.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT koszty kwalifikowane stanowią poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Powyższy przepis wskazuje, że jednym z warunków rozpoznania kosztów kwalifikowanych jest poniesienie kosztów tytułem należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten wskazuje, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wskazuje na to, że jako koszty kwalifikowane należy uznać wynagrodzenia stanowiące przychód pracownika ze stosunku pracy. Przepis nie uzależnia możliwości zaliczania komponentów wynagrodzeń do kosztów kwalifikowanych od sposobu ich opodatkowania, w szczególności czy one podlegają opodatkowaniu czy są zwolnione z opodatkowania. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy koszty zatrudnienia pracowników mogą stanowić podstawę wyliczenia kosztów kwalifikowanych również jeżeli stanowią przychody ze stosunku pracy ale są zwolnione z opodatkowania na postawie odrębnych przepisów.

Ustawodawca określił, iż jako koszty kwalifikowane mogą być ujęte te koszty zatrudnienia pracowników, które są związane z realizowanymi działaniami badawczo-rozwojowymi w części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. W ocenie Wnioskodawcy, powyższy zapis ustawy należy intepretować w ten sposób, iż jako koszty kwalifikowane należy uznać iloczyn kosztów zatrudnienia pracownika stanowiących przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT powiększone o koszty składek ubezpieczeniowych oraz wydatków z PPK finansowanych przez pracodawcę oraz proporcji wyrażonej jako stosunek czasu pracy związanego z działalnością badawczo-rozwojową do faktycznego czasu pracy pracownika z danego miesiąca.

Wnioskodawca podkreśla, iż przedmiotem pytania nr 3 nie jest kwestia ujęcia wydatków na wynagrodzenia (oraz związanych z nimi składek na ubezpieczenia społeczne) pracowników Działu B+R za okresy, w których przebywają oni na urlopach / zwolnieniach chorobowych, macierzyńskich czy wychowawczych. W tym zakresie Wnioskodawca planuje złożenie odrębnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT zezwala na odliczenie od podstawy opodatkowania jako koszty kwalifikowane wydatków wskazanych we wspomnianym przepisie jedynie w takiej części w jakiej czas pracy pracowników Działu B+R jest związany z działalnością badawczo-rozwojową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm., dalej: „uCIT”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo- rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 uCIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.: poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).

Ponadto, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 uCIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 uCIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 uCIT).

Zgodnie z art. 18e uCIT, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,
  • podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, odliczał jedynie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ad.1.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy przeprowadzić analizę nakierowaną na:

  1. zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 uCIT);
  2. określenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (poprzez zidentyfikowanie kosztów spełniających definicję „kosztów kwalifikowanych” o jakich mowa w art. 18d uCIT);
  3. zidentyfikowanie dokumentacji uzasadniającej prawo do skorzystania z ulgi oraz wypełnienie obowiązków formalnych (przede wszystkim w celu realizacji obowiązku wskazanego w art. 9 ust. 1b uCIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwie rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 uCIT oraz art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że głównym celem istnienia Działu B+R jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, polegającej na opracowaniu nowych produktów, dokonywaniu modyfikacji/modernizacji istniejących produktów oraz opracowywaniu zmian w technologiach produkcji.

Wśród projektów które Spółka kwalifikuje jako działalność badawczo-rozwojowa wskazuje w pkt 5 Functional Management.

5.1.Podtypy: General Topics; People Management; Planning & Reporting; Process lmprovements

Kody z tej grupy są wykorzystywane przez osoby na stanowiskach kierowniczych w ramach Działu B+R. Ewidencjonowane są na nich prace takie jak:

  • zarządzanie zespołem, oceny pracownicze, planowanie rozwoju;
  • weryfikacja prawidłowości ewidencjonowania czasu pracy przez pracowników Działu B+R;
  • tworzenie standardów pracy, procedur wewnętrznych;
  • prace nad wdrażaniem nowego oprogramowania służącego działalności Działu B+R.

Tego rodzaju prace nie są alokowane do projektów związanych z konkretnym produktem czy technologią, ale służą całościowemu funkcjonowaniu Działu B+R.

5.2.Podtyp: Repair & Servicing

Naprawa i kalibracja sprzętu (np. stanowisk testowych) wykorzystywanych w Dziale B+R.

Analizując cytowane przepisy oraz wynikające z nich przesłanki które muszą zostać spełnione aby dany rodzaj działalności stanowił działalność badawczo-rozwojową, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą co do uznania prac wymienionych w pkt 5 za prace badawczo-rozwojowe.

Nie można bowiem uznać, że prace te mają charakter twórczy i nastawione są na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.

Nie spełniają zatem definicji prac badawczo-rozwojowych zawartych przez ustawodawcę w art. 26-28 uCIT.

Natomiast pozostałe projekty opisane we wniosku można uznać za prace badawczo-rozwojowe o których mowa w art. 26-28 uCIT, mają charakter twórczy oraz mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach Działu B+R, w ramach projektów kwalifikowanych przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojowa stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT:

  • w części dotyczącej pkt 5 Functional Management jest nieprawidłowe,
  • w pozostały zakresie jest prawidłowe

Ad.2. i 3.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych nr 2 i 3.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa

Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj