Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.177.2020.3.RD
z 24 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 24 kwietnia 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 24 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2020 r. (data wpływu 27 kwietnia 2020 r.) oraz uzupełnionym w dniu 14 maja 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 14 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy pojazdów zarejestrowanych dla potrzeb komunikacyjnych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy pojazdów zarejestrowanych dla potrzeb komunikacyjnych.


Wniosek uzupełniony został w dniu 24 kwietnia 2020 r. (data wpływu do Organu 27 kwietnia 2020 r.) oraz w dniu 14 maja 2020 r.


We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    P Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    A GmbH


przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A GmbH (dalej A) posiada siedzibę w Austrii i jest austriackim rezydentem podatkowym.


A posiada w Polsce oddział, który jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: Oddział).


A jest zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT w Polsce jako czynny podatnik VAT poprzez Oddział.


Oddział zajmuje się sprzedażą pojazdów w Polsce (główny zakres działalności). Oddział sprzedaje również części zamienne oraz inne produkty posprzedażowe.


Ani A ani Oddział nie posiadają żadnej nieruchomości w Polsce.


Jedynym udziałowcem A jest B GmbH (dalej: Spółka-matka), która ma siedzibę w Austrii i jest austriackim rezydentem podatkowym.


A jest udziałowcem:

  • C GmbH (dalej: C), mającej siedzibę w Austrii i będącej austriackim rezydentem podatkowym. A jest jej jedynym udziałowcem,
  • P Sp. z o.o. (dalej: P) mającej siedzibę w Polsce i będącej polskim rezydentem podatkowym. A jest jej jednym udziałowcem.


A (Oddział) jest właścicielem pojazdów, które są przedmiotem sprzedaży w Polsce. Pojazdy te:

  • są zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce (około 30% pojazdów, są to pojazdy o charakterze demonstracyjnym, pojazdy używane dla potrzeb działalności A - Oddziału),
  • nie są zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych (pozostałe).


Grupa (…) planuje dokonać reorganizacji. W ramach tej reorganizacji planowane jest (wg chronologii zdarzeń):

  1. Utworzenie oddziału w Polsce przez C oraz jego rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: Polski oddział C),
  2. Utworzenie P,
  3. Sprzedaż pojazdów zarejestrowanych dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce przez A (Oddział) do P,
  4. Podział A przez wydzielenie Oddziału do C (dalej: Podział),
  5. Wydzierżawienie Polskiego oddziału C przez C do P
    W czasie trwania dzierżawy C będąca właścicielem niezarejestrowanych pojazdów, części zamiennych oraz wyposażenia pojazdów (towarów handlowych) będzie:
    • Sprzedawała te towary do P,
    • P będzie te towary sprzedawała na rynku polskim.
  6. Fuzja transgraniczna, w ramach której C zostanie przejęta przez P (dalej: Fuzja). Na skutek Fuzji wygaśnie umowa dzierżawy Polskiego oddziału C podpisana uprzednio między C oraz P.

Powyżej opisany sposób reorganizacji ma na celu:

  1. brak zmian w strukturze właścicielskiej na poziomie Spółki-matki,
  2. zachowanie ciągłości sprzedaży pojazdów na terytorium Polski, bez zbędnego angażowania C w te transakcje (C nie będzie pełniła funkcji dystrybutora pojazdów w Polsce w stosunku do finalnych nabywców).

Sprzedaż pojazdów zarejestrowanych dla potrzeb komunikacyjnych przed Podziałem:


Grupa planuje, iż przed Podziałem, Oddział sprzeda za wynagrodzeniem P pojazdy zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce (dalej: Transakcja).


Powyższe znajduje uzasadnienie w okolicznościach biznesowych tj. celem Transakcji jest ograniczenie liczby podmiotów będących właścicielami pojazdów (z Oddziału na C oraz następnie z C na P), które sprzedawane są na polskim rynku. Kilku właścicieli nowego pojazdu może mieć negatywny wpływ na wartość rynkową pojazdu.


Przedmiotem Transakcji będą wyłącznie pojazdy opisane powyżej. Zakres Transakcji nie będzie obejmował przejścia pracowników, żadnych umów, zobowiązań, ksiąg rachunkowych itp.


Podział:


Wydzielenie Oddziału ma obejmować wszystkie składniki materialne i niematerialne wykorzystywane dotąd przez Oddział w toku prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności:

  • towary handlowe, w szczególności pojazdy niezarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych,
  • środki trwałe oraz wyposażenie biurowe (w tym w szczególności meble, urządzenia biurowe, komputery, telefony),
  • licencje (m.in. na oprogramowanie komputerowe),
  • wszelkie prawa związane z gwarancjami, obligacjami oraz poręczeniami, jeśli takie będą występowały na moment Podziału,
  • należności handlowe,
  • aktywa finansowe dostępne do sprzedaży,
  • środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa płynne, umowy rachunków bankowych,
  • wszelkie roszczenia związane z podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne,
  • wszelkie roszczenia z tytułu umów zabezpieczających, jeśli takie będą występowały na moment Podziału,
  • wszelkie inne aktywa bieżące,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami oraz kontrahentami,
  • zobowiązania Oddziału.


Ww. zespół składników stanowi odrębny składnik majątku A pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, w szczególności:

  • Oddział będący przedmiotem wydzielenia posiada na dzień Podziału wyodrębnienie organizacyjne oraz funkcjonalne w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa A - działa w formie oddziału podmiotu zagranicznego w rozumieniu art. 4a pkt 11a ustawy o CIT
  • wszystkie składniki materialne i niematerialne są funkcjonalnie związane z Oddziałem
  • prowadzona ewidencja księgowa umożliwia identyfikację i przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Oddziału, w szczególności Oddział prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z wymogami polskiej ustawy o rachunkowości wyłącznie na potrzeby Oddziału
  • zespół wszystkich zbywanych składników Oddziału umożliwi C (polskiemu oddziałowi C) a następnie P (najpierw poprzez dzierżawę a następnie w rezultacie Fuzji) prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji pojazdów w Polsce w takim samym zakresie w jakim prowadziła tę działalność A za pośrednictwem Oddziału.


W ramach Podziału nastąpi przejście zakładu pracy Oddziału w trybie przepisów Kodeksu pracy. Przejściem objęci zostaną pracownicy zatrudnieni w Oddziale. A nie pozostanie ani w zakresie ekonomicznym, ani prawnym pracodawcą personelu Oddziału.


Intencją stron opisanej reorganizacji jest przeniesienie całego biznesu Oddziału, a następnie jego kontynuacja przez C- poprzez Polski oddział C (a następnie w wyniku umowy dzierżawy a potem Fuzji przez P). Strony dołożą wszelkich uzasadnionych starań, aby zapewnić, że w ramach reorganizacji nastąpi przeniesienie działalności Oddziału celem jej kontynuowania przez nabywcę (ang. transfer of a going concern).


Intencją stron nie jest dostawa poszczególnych towarów lub usług wchodzących w skład tej transakcji.


Po wydzieleniu Oddziału:

  • A nie będzie prowadziła żadnej działalności gospodarczej w Polsce
  • A będzie nadal prowadziła działalność gospodarczą w kraju siedziby w oparciu o zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w A po wydzieleniu Oddziału
  • C- poprzez Polski oddział C a następnie P w efekcie umowy dzierżawy a potem Fuzji - będzie prowadziła działalność w zakresie dystrybucji pojazdów w Polsce w takim samym zakresie w jakim prowadziła tę działalność A za pośrednictwem Oddziału, w oparciu o te same (należące uprzednio do Oddziału) składniki majątku, umowy handlowe, zobowiązania oraz z udziałem pracowników Oddziału, którzy w związku z reorganizacją staną się pracownikami Polskiego oddziału C (a w wyniku późniejszej Fuzji pracownikami P).


W wyniku Podziału nie dojdzie do wydania przez spółkę przejmującą (C) udziałów własnych ani A , ani udziałowcowi A tj. Spółce-matce, a tym samym po Podziale jedynym udziałowcem C pozostanie A . Powyższe rozwiązanie jest dopuszczalne na gruncie przepisów austriackiego prawa korporacyjnego. Jeśli chodzi o prawo polskie, omawiany podział jest najbardziej zbliżony do podziału przez wydzielenie, o którym mowa w Kodeksie Spółek Handlowych (dalej: KSH). Różnicą jest brak podwyższenia kapitału zakładowego. Jednak pomimo braku odpowiednich przepisów, również na gruncie KSH postuluje się w niektórych przypadkach możliwość przeprowadzenia wydzielenia bez podwyższania kapitału zakładowego (np. gdy spółka matka miałaby przejąć część majątku spółki córki). Powyższy przypadek wskazuje, że podwyższenie kapitału zakładowego nie stanowi koniecznego elementu podziału przez wydzielenie.


Na skutek przejęcia Oddziału, kapitał zakładowy C nie ulegnie podwyższeniu.


Ani A ani C ani też Spółka-matka nie posiadają siedziby swojej działalności ani rzeczywistych ośrodków zarządzania w Polsce.


Przejęcie przez C Oddziału będzie następować w ramach sukcesji generalnej.


C nie będzie posiadała nieruchomości w Polsce.


Nie przewiduje się wypłaty dopłat wspólnikowi spółki dzielonej tj. Spółce - matce.


Fuzja:


Planowana transakcja transgranicznego połączenia C i P (w trybie łączenia przez przejęcie), będzie skutkowała przeniesieniem całego majątku C (przedsiębiorstwa) do P - zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 5161 KSH.


Połączenie będzie skutkowało rozwiązaniem C bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Z dniem połączenia P wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki C w zakresie wskazanym w art. 494 KSH - w ramach sukcesji generalnej.


Na moment połączenia jedynym udziałowcem C i P będzie A.


W związku z połączeniem P wyda nowe udziały A (jako udziałowcowi C) - dojdzie zatem do podwyższenia kapitału zakładowego P.


Wartość majątku otrzymana przez P w związku z Fuzją odpowiadać będzie wartości emisyjnej własnych udziałów wydanych w ramach transakcji A przez P.


Nie przewiduje się wypłaty dopłat wspólnikowi spółki łączonej tj. A.


Zarówno Podział, Fuzja jak i Transakcja przeprowadzone zostaną z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych a ich celem głównym ani jednym z głównych celów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług:


Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów na terytorium Polski?


Stanowisko Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług:


W opisanym zdarzeniu przyszłym, Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).


Miejscem dostawy towarów w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).


Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu VAT.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 2 pkt 27e ustawy o VAT).

Natomiast „zbycie” dla potrzeb VAT należy rozumieć szeroko (brak jest definicji). Obejmuje ono wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, czy też przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego.


W opisanym zdarzeniu przyszłym:


Oddział zajmuje się sprzedażą pojazdów w Polsce (główny zakres sprzedaży). Oddział sprzedaje również części zamienne oraz inne produkty posprzedażowe.


Grupa planuje również, iż przed Podziałem, Oddział sprzeda za wynagrodzeniem P pojazdy zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce.


Powyższe znajduje uzasadnienie w okolicznościach biznesowych tj. celem jest ograniczenie liczby podmiotów będących właścicielami pojazdów (z Oddziału na C oraz następnie z C na P), które sprzedawane są na polskim rynku. Kilku właścicieli nowego pojazdu może mieć negatywny wpływ na wartość rynkową pojazdu.


Przedmiotem Transakcji sprzedaży będą wyłącznie towary. Zakres Transakcji nie będzie obejmował przejścia pracowników, żadnych umów, zobowiązań, ksiąg rachunkowych itp.


W świetle powyższego należy uznać, iż Transakcja nie stanowi zbycia ZCP, ponieważ:

  • Towary nie wypełniają definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Towary nie stanowią zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
  • Sama sprzedaż towarów przez Oddział nie będzie wystarczająca dla P do prowadzenia działalności gospodarczej przez P w takim samym zakresie w jakim działał Oddział w Polsce.


Jako iż na moment sprzedaży zarejestrowane pojazdy będą się znajdowały w Polsce - będą podlegały opodatkowaniu VAT.


Wniosek:


Sprzedaż Towarów przez Oddział P będzie podlegała opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami natomiast są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).


Ponadto stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nie transportowanych miejsce w którym towary znajdują się w momencie dostawy.


Jednocześnie, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.


Jednocześnie stosownie do art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest to, aby przedmiot transakcji stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Przy czym wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. W doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Natomiast przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145).


Według art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zatem składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że A GmbH (A) posiada siedzibę w Austrii i posiada w Polsce Oddział. A jest zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT w Polsce jako czynny podatnik VAT poprzez Oddział. Oddział zajmuje się sprzedażą pojazdów w Polsce (główny zakres działalności). Oddział sprzedaje również części zamienne oraz inne produkty posprzedażowe. A (Oddział) jest właścicielem pojazdów, które są przedmiotem sprzedaży w Polsce. Pojazdy te są zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce (około 30% pojazdów, są to pojazdy o charakterze demonstracyjnym, pojazdy używane dla potrzeb działalności A- Oddziału) oraz pojazdy te nie są zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych (pozostałe).

Grupa planuje dokonać reorganizacji. W ramach tej reorganizacji planowane jest m.in. utworzenie oddziału w Polsce przez C oraz jego rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym (Polski oddział C), utworzenie P, sprzedaż pojazdów zarejestrowanych dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce przez A (Oddział) do P, Podział A przez wydzielenie Oddziału do C, wydzierżawienie Polskiego oddziału C przez C do P, Fuzja transgraniczna, w ramach której C zostanie przejęta przez P.


W ramach Transakcji przed Podziałem, Oddział sprzeda za wynagrodzeniem P pojazdy zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce. Celem Transakcji jest ograniczenie liczby podmiotów będących właścicielami pojazdów (z Oddziału na C oraz następnie z C na P), które sprzedawane są na polskim rynku. Przedmiotem Transakcji będą wyłącznie pojazdy. Zakres Transakcji nie będzie obejmował przejścia pracowników, żadnych umów, zobowiązań, ksiąg rachunkowych itp.


Wątpliwości dotyczą kwestii czy sprzedaż pojazdów zarejestrowanych dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów.


W świetle powołanych przepisów prawa i przedstawionych okoliczności sprawy należy stwierdzić że planowana Transakcja, w ramach której Oddział sprzeda za wynagrodzeniem pojazdy zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów. W analizowanej sytuacji nie można uznać, że przedmiot Transakcji będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego bądź zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Jak wynika z opisu sprawy przedmiotem Transakcji będą tylko pojazdy zarejestrowane dla potrzeb komunikacyjnych w Polsce, a zakres Transakcji nie będzie obejmował przejścia pracowników, żadnych umów, zobowiązań, ksiąg rachunkowych itp.

Tym samym należy stwierdzić, że dokonując sprzedaży samych pojazdów za wynagrodzeniem, które będą znajdować się na terenie Polski, należy rozpoznać podlegającą opodatkowaniu w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj