Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.231.2020.3.AD
z 3 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2020 r. (data wpływu 11 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem w dniu 2 czerwca 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego. Wniosek uzupełniony został w dniu 2 czerwca 2020 r.


We wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą zajmującą się produkcją komponentów galanterii drewnianej. Działalność wpisana jest do Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca posiada regon i NIP, opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki liniowej oraz rozlicza się na zasadach ogólnych. Prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca jest jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej, w której posiada 50% udziałów. W ramach spółki prowadzona jest działalność produkcyjna związana z produkcją komponentów do mebli i wyrobów z korka. Spółka nie ma osobowości prawnej, nie posiada zgłoszenia w KRS, zgłoszona jest w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, posiada regon i NIP.

Spółka w 2019 r. zgodnie z ustawą o rachunkowości prowadziła księgi rachunkowe, których dokonała zamknięcia na dzień 31 marca 2020 r. oraz zgodnie z art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości sporządziła sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej, które zostało podpisane przez wspólników spółki.

Wnioskodawca będąc płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych opłaca podatek dochodowy według liniowej stawki 19% w formie uproszczonych comiesięcznych zaliczek wpłacanych do urzędu skarbowego.

Wnioskodawca do dnia 30 kwietnia 2020 r. złożył zeznanie podatkowe PIT-36L za 2019 r., w którym ujął dane z wszystkich źródeł dochodów, a mianowicie zarówno z indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej jak i z dochodów uzyskanych w spółce cywilnej w wysokości 50% udziałów. Dokonał dopłaty podatku dochodowego.


W związku z powyższym opisem Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku sformułował następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca - jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych i jednocześnie wspólnik spółki cywilnej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, nie posiada osobowości prawnej oraz nie jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, a zgodnie z art. 45 ust. lf ustawy o rachunkowości na dzień 31 marca 2020 r. sporządziła sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej, które zostało podpisane przez Wnioskodawcę jako wspólnika - kierując się przepisami podatkowymi ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe spółki cywilnej (w której posiada ½ udziałów) w kwalifikowanej (ustrukturyzowanej) elektronicznej formie i przekazać je do Szefa Administracji Skarbowej. Czy obowiązek ten dotyczy wspólników spółki cywilnej - czyli Wnioskodawcy - bez względu na to czy są osobami fizycznymi, czy prawnymi?


Przedstawiając w uzupełnieniu wniosku własne stanowisko Wnioskodawczyni podaje, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej (posiadając 50% udziałów), która prowadzi księgi rachunkowe i nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, nie posiada osobowości prawnej i nie podlega wpisowi do KRS.

Wnioskodawczyni wskazuje, że według art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani są do sporządzenia sprawozdania finansowego, które przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W konsekwencji podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe i sporządzają elektronicznie sprawozdanie finansowe do 31 marca, mają w dalszej kolejności obowiązek przekazania tego sprawozdania do Szefa KAS w terminie do 30 kwietnia.

Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są nie tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, lecz także wspólnicy spółek osobowych - Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Z zasady transparentności określonej w art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnikami tego typu są wspólnicy, a nie sama spółka. Z drugiej strony obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy spółki jako całości, a nie każdego wspólnika z osobna i tak jest w przypadku Wnioskodawcy. Na tym tle rodzi się rozbieżność dotycząca sporządzania oraz przekazywania sprawozdań finansowych do właściwych urzędów.

Specyficzny przypadek ma miejsce, gdy spółka cywilna prowadzi księgi rachunkowe i jest zobowiązana sporządzić sprawozdanie finansowe. Spółka tego typu nie podlega wpisowi do KRS, ponieważ nie posiada osobowości prawnej. Sprawia to, że sprawozdania finansowego spółki nie składa się do KRS. Czy należy takie sprawozdanie przekazać do Szefa KAS?

W świetle treści art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązkowe sprawozdanie finansowe spółki przekazywane do Szefa KAS dotyczy podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe i są zobowiązani do jego sporządzenia. Wnioskodawca nie prowadzi ksiąg rachunkowych, nie sporządza sprawozdania finansowego. Spółka cywilna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem prowadzi księgi rachunkowe ale nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, są nimi poszczególni wspólnicy spółki cywilnej (Wnioskodawca).

Wnioskodawca kierując się przepisami prawa podatkowego stoi na stanowisku, że jeśli sprawozdanie finansowe spółki cywilnej zgodnie z przepisami nie trafia do KRS, do Szefa KAS czy też do urzędu skarbowego, to analogicznie wygląda sytuacja w stosunku do obowiązków sprawozdawczych u Wnioskodawcy jako wspólnika spółki cywilnej.

Należy przy tym zauważyć, że w przypadku spółki cywilnej, w której wspólnikiem jest osoba fizyczna i osoba prawna, wspólnik będący osobą fizyczną wykazuje „przychody, koszty i dochody/straty w spółce niebędącej osobą prawną” w części C PIT-B załączonego do zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-36L, natomiast wspólnik nie będący osobą fizyczną, czyli np. spółka prawa handlowego „przychody, koszty i dochody/straty w spółce niebędącej osobą prawną” opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób prawnych (i ujmuje w zeznaniu CIT-8) - obydwa podmioty na podstawie prowadzonych przez spółkę cywilną ksiąg rachunkowych.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ani do spółki cywilnej ani do jej wspólników nie można zastosować przepisu art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ:


  1. Wnioskodawca - wspólnik spółki cywilnej nie prowadzi ksiąg rachunkowych (prowadzi ją spółka cywilna),
  2. spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie wskazać należy, że dokując analizy zagadnienia przedstawionego w pytaniu interpretacyjnym należy mieć na uwadze zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonane ustawą z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2126).

Nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 1 pkt 16 lit. a) i lit. d) nadano nowe brzmienie art. 45 ust. 1 tej ustawy oraz w ust. 5 art. 45 wyrazy „ w terminie złożenia” zastąpiono wyrazami „przed upływem terminu”.

Powyższe zmiany stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. (art. 8 ust. 1 ustawy zmieniającej). Przy czym nowe brzmienie art. 45 ust. 1 w zakresie dochodów, w tym terminu składania zeznania, wykazywanych w zeznaniu, o którym mowa w ww. przepisie, osiąganych wyłącznie za pośrednictwem płatników lub podmiotów, o których mowa w art. 42a, oraz dochodów, o których mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 – ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskiwanych od 1 stycznia 2018 r. (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy zmieniającej).

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r., podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następnego po roku podatkowym.

Natomiast stosownie do art. 45 ust. 5 tej ustawy podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie finansowe przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania w postaci elektronicznej, odpowiadającej strukturze logicznej udostępnionej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości.


Z treści powołanego powyżej przepisu art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby podmiot był zobowiązany do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdań finansowych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:


  • podmiot ten musi być podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz
  • podmiot ten musi być zobowiązany do sporządzenia sprawozdania finansowego.


Przedstawiając zdarzenie przyszłe Wnioskodawca podaje, że prowadzi jednocześnie jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka w 2019 r. zgodnie z ustawą o rachunkowości prowadziła księgi rachunkowe, których dokonała zamknięcia na dzień 31 marca 2020 r. oraz zgodnie z art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości sporządziła sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej, które zostało podpisane przez wspólników spółki.

Jednakże mając na uwadze treść art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych Wnioskodawca powziął wątpliwości czy jest zobowiązany do złożenia ww. sprawozdania finansowego do Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Przepisy dotyczące zasad działania spółek cywilnych zawarte są w art. 860-875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach (art. 867 § 1 Kodeksu cywilnego).

Spółka cywilna, jako osobowa spółka prawa cywilnego, na gruncie podatków dochodowych nie posiada zdolności podatkowej. Tym samym z punktu widzenia podatków dochodowych, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka. Sposób opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu udziału w spółce cywilnej, jest uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem ww. spółki jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.


W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:


  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.


Z kolei z treści art. 5b ust. 2 ww. ustawy wynika, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Wobec powyższego uzyskane przez spółkę cywilną przychody podlegają rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast, dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce cywilnej stanowi dla jej wspólnika – osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla tego źródła.

Zachowanie spółki osobowej/cywilnej z jednej strony i wspólnika tej spółki z drugiej strony są zachowaniami różnych podmiotów praw i obowiązków. Podlegają one niezależnej kwalifikacji z punktu prawa handlowego, cywilnego, podatkowego.

Okolicznością mającą znaczenie dla celów podatkowych jest nie tyle uzyskiwanie przychodów przez spółkę cywilną z prowadzonego przedsiębiorstwa (zorganizowanej struktury osiągającej przychody), co uzyskiwanie przychodów przez jej wspólników z racji posiadania udziałów w tej spółce.

Z powyższego wynika, że spółka cywilna, niebędąca podatnikiem, nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do organu podatkowego, pomimo, że ciąży na niej obowiązek sporządzenia sprawozdania na podstawie art. art. 45 w zw. z art. 2 ustawy o rachunkowości.

Podsumowując, spółki niebędące osobami prawnymi ani ich wspólnicy nie mają obowiązku składania sprawozdania finansowego do organu podatkowego.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawne należy stwierdzić, że na Wnioskodawcy jako na wspólniku spółki cywilnej, nie ciąży obowiązek złożenia sprawozdania finansowego tej spółki do Szefa Administracji Skarbowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo należy zaznaczyć, że dokonana przez organ ocena stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę dotyczy wyłącznie skutków podatkowych, jakie w przedmiotowej sprawie wystąpią po jego stronie. Interpretacja nie odnosi się natomiast kwestii podatkowych odnoszących się do innych wspólników.

Podkreślenia również wymaga, że przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych na podstawie art. 14b Ordynacji podatkowej jest – co do zasady – sam przepis prawa podatkowego. Dlatego też, wydając przedmiotową interpretację indywidualną tutejszy organ interpretacyjny dokonał wyłącznie wykładni przepisów materialnego prawa podatkowego, tj. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdujących zastosowanie w sprawie. Wobec tego niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, nie rozstrzyga natomiast kwestii prawidłowości działań Wnioskodawcy na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości. Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ocenione przez organ.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj