Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.85.2020.4.AB
z 30 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 lutego 2020 r. (data wpływu 11 lutego 2020 r.) uzupełnionym pismem z 3 czerwca 2020 r. (data wpływu 5 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego wycofania nieruchomości do majątku osobistego wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego wycofania nieruchomości do majątku osobistego wspólników.

Ww. wniosek został uzupełnionym pismem z 3 czerwca 2020 r. (data wpływu 5 czerwca 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 24 marca 2020 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.85.2020.1.AB.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) w dniu 15.12.2005 roku nabyła zgodnie z aktem notarialnym Repertorium A nr (…) własność nieruchomości to jest: działki nr 1 wraz z wiatą garażową o pow. 103 m2 i budynkiem hurtowni o pow. 197 m2 oraz działki nr 2, 3, 4 za cenę 160.000,00 zł (słownie: sto sześćdziesiąt tysięcy złotych).

Na działce nr 2 znajduje się pawilon handlowy/budynek handlowo-usługowy o pow. 113 m2, który Spółka kupiła dużo wcześniej przed zakupem nieruchomości. Budynek ten w wypisie z kartoteki budynków widnieje jako budynek handlowo-usługowy murowany, ale jest on nietrwale związany z gruntem, składa się on z kontenerów połączonych ze sobą na podmurówce, z których zdemontowano wewnętrzne ścianki i dachy, tworząc jedną wspólną powierzchnię wewnątrz.

Przed zakupem Spółka całą przedmiotową nieruchomość dzierżawiła wraz z budynkiem hurtowni i wiatą. Pawilon handlowy będący własnością spółki stał wówczas na dzierżawionym przez Spółkę gruncie.

Powyższa nieruchomość oraz pawilon handlowy stanowią środki trwałe Spółki, które podlegały amortyzacji.

Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku hurtowni przewyższających 30% wartości początkowej tego budynku.

Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia powyższej nieruchomości, gdyż Spółka nieruchomość zakupiła od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących czynnymi podatnikami podatku VAT.

Obecnie spółka powyższe środki trwałe wynajmuje odpłatnie wspólnikom, którzy wykorzystują je do prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych.

Spółka ma dwóch wspólników będących osobami fizycznymi, których udziały w spółce wynoszą po 50%. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wspólnicy zamierzają na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników Spółki wycofać z majątku Spółki powyższą nieruchomość i przenieść jej własność nieodpłatnie na potrzeby własne wspólników w udziałach po 1/2 części. W następstwie wykonania uchwały zostanie zawarta pomiędzy Spółką, a Wspólnikami umowa nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości. W wyniku powyższych czynności wspólnicy staną się współwłaścicielami ww. nieruchomości, przy czym ich udziały we współwłasności odpowiadać będą udziałom w Spółce. Powyższa umowa będzie umową nienazwaną przenoszącą własność nieruchomości w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o przekazaniu nieruchomości na cele prywatne wspólników.

W następstwie nieodpłatnego przekazania nieruchomości - składnika majątku Spółki - do majątku osobistego wspólników, wkład (udział kapitałowy) w Spółce każdego ze wspólników nie ulegnie obniżeniu.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

Ad. II. 1.

Działki zabudowane:

Działka 5 - zabudowana jest budynkiem hurtowni trwale związanym z gruntem

Działka 3 - zabudowana jest drogą asfaltową stanowiąca drogę dojazdową do hurtowni.

Działki niezabudowane:

Działka 2 - posadowiony na niej jest pawilon przenośny nietrwale z gruntem związany. Wnioskodawca traktuje ten grunt jako grunt niezabudowany.

Działka 4 - grunt niezabudowany

Ad. II. 2a.

Na pytanie tut. organu czy przy nabyciu działek niezabudowanych przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (należy odnieść się do każdej działki osobno) Wnioskodawca odpowiedział - nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego

Ad. II. 2b.

Działki niezabudowane o numerach 2 oraz 4 stanowią grunty przeznaczone pod budowę.

Ad. II. 2c.

Dla działek budowlanych niezabudowanych o numerach 2 oraz 4 nie zostały i nie zostaną wydane dokumenty o których mowa w tym pytaniu.

Ad. II. 2d.

Działki niezabudowane o numerach 2 oraz 4 nie były wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych.

Ad. II. 3a.

Działka 5 - zabudowana jest budynkiem hurtowni trwale związanym z gruntem.

Działka 2 - posadowiony na niej jest pawilon przenośny nietrwale z gruntem związany. Wnioskodawca traktuje ten grunt jako grunt niezabudowany.

Działka 4 - grunt niezabudowany

Działka 3 - droga asfaltowa stanowiąca drogę dojazdową do hurtowni.

Ad. II. 3. b.

Wnioskodawca nabył przedmiotowe nieruchomości wraz z wybudowanymi przedmiotowymi budynkami / budowlami.

Ad. II. 3c. - Nie dotyczy

Ad. II. 3d.

Wnioskodawcy przy nabyciu wszystkich przedmiotowych nieruchomości zabudowanych budynkami / budowlami nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ad. II. 3e.

W odniesieniu do wszystkich przedmiotowych budynków doszło do pierwszego zasiedlenia w dniu ich nabycia to jest 15.02.2005 roku.

Ad. II. 3. f.

Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli.

Ad. II. 3g., Ad. II. 3h., Ad. II. 3i. - Nie dotyczy.

Ad. II. 3j.

Poszczególne budynki / budowle nie były wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych.

Ad. II. 4a.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy wytworzeniu budynku handlowo - usługowego nietrwale związanego z gruntem.

Ad. II. 4b.

Budynek handlowo - usługowego nietrwale związanego z gruntem nie były wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy działki niezabudowane będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z wycofaniem nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników?
  2. Czy działka zabudowana budynkiem hurtowni i budynek hurtowni będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z wycofaniem nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników?
  3. Czy działka zabudowana pawilonem handlowym/budynkiem handlowo-usługowym i pawilon handlowy/budynek handlowo-usługowy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z wycofaniem gruntu i pawilonu z majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne wycofanie z majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników gruntów niezabudowanych, to jest działki nr 3, 4 nie będzie podlegać opodatkowaniem podatku od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych gruntów. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stosując wykładnię a contrario, w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, nieodpłatne przekazanie przez podatnika gruntów nie stanowi dostawy towarów, o której mowa art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad. 2

Zdaniem Spółki nieodpłatne wycofanie z majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników, wiaty garażowej, budynku hurtowni, oraz działki nr 1 na którym budynek ten się znajduje nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych gruntów, budynku i wiaty.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stosując wykładnię a contrario, w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, nieodpłatne przekazanie przez podatnika gruntu, budynku i wiaty nie stanowi dostawy towarów, o której mowa art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o /A T, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto budynek hurtowni podlegałby zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku hurtowni przewyższających 30% wartości początkowej tego budynku.

Pierwsze zasiedlenie budynku nastąpiło w dniu zakupu nieruchomości, a nawet wcześniej, ponieważ Spółka przed zakupem przedmiotową nieruchomość dzierżawiła.

Ad. 3

Zdaniem Spółki nieodpłatne wycofanie z majątku spółki jawnej do majątków osobistych wspólników działki nr 2 zabudowanej pawilonem handlowym/budynkiem handlowo-usługowym nie trwale związanym z gruntem nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego gruntu.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stosując wykładnię a contario, w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, nieodpłatne przekazanie przez podatnika gruntu nie stanowi dostawy towarów, o której mowa art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast sam pawilon handlowo/usługowy handlowo-usługowy będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stawką 23% jako odrębny środek trwały, ponieważ Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od jego nabycia i modernizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podkreślić w tym miejscu należy, że odpłatności (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym jest wynagrodzeniem. Przykładowo więc: zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

W przedmiotowej sprawie – co istotne – w związku z planowaną czynnością nieodpłatnego przekazania przez Spółkę środków trwałych na rzecz Wspólników do ich majątku osobistego Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych z tego tytułu oraz w związku z wycofaniem przedmiotowych nieruchomości z majątku spółki i przekazaniem do majątków prywatnych wielkość wkładów pozostanie na poziomie niezmienionym. Zatem czynność przeniesienia własności majątku rzeczowego (nieruchomości) tej Spółki nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.

Jednakże, zgodnie z powyższymi unormowaniami, w pewnych ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, które – na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy, czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  1. dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  2. przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  3. przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca - Spółka będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w dniu 15 grudnia 2005 roku nabyła nieruchomość tj.: działki nr 1 (w uzupełnieniu wskazany nr przez Wnioskodawcę to nr 5) wraz z wiatą garażową o pow. 103 m2 i budynkiem hurtowni o pow. 197 m2 oraz działki nr 2, 3, 4. Działka 3 - zabudowana jest drogą asfaltową stanowiąca drogę dojazdową do hurtowni. Na działce nr 2 znajduje się pawilon handlowy/budynek handlowo-usługowy, który Spółka kupiła dużo wcześniej przed zakupem nieruchomości. Budynek jest nietrwale związany z gruntem, składa się on z kontenerów połączonych ze sobą na podmurówce, z których zdemontowano wewnętrzne ścianki i dachy, tworząc jedną wspólną powierzchnię wewnątrz. Wnioskodawca traktuje ten grunt jako grunt niezabudowany. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy wytworzeniu budynku handlowo - usługowego nietrwale związanego z gruntem oraz nie były wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych.

Natomiast działka 4 jest działką niezabudowaną. Wnioskodawca nabył przedmiotowe nieruchomości wraz z wybudowanymi przedmiotowymi budynkami/budowlami. Wnioskodawcy przy nabyciu wszystkich przedmiotowych nieruchomości zabudowanych budynkami/budowlami nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli. Spółka ma dwóch wspólników będących osobami fizycznymi, których udziały w spółce wynoszą po 50%. Wspólnicy zamierzają na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników Spółki wycofać z majątku Spółki powyższą nieruchomość i przenieść jej własność nieodpłatnie na potrzeby własne wspólników w udziałach po 1/2 części. W następstwie wykonania uchwały zostanie zawarta pomiędzy Spółką, a Wspólnikami umowa nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości. W wyniku powyższych czynności wspólnicy staną się współwłaścicielami ww. nieruchomości, przy czym ich udziały we współwłasności odpowiadać będą udziałom w Spółce.

Jak wynika z informacji zawartych we wniosku przy nabyciu wszystkich opisanych nieruchomości we wniosku tj. działki 1 (w uzupełnieniu wskazany nr przez Wnioskodawcę to nr 5) zabudowanej budynkiem hurtowni, działki niezabudowanej nr 2, działki nr 3 zabudowanej drogą asfaltową oraz działki niezabudowanej nr 4 nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, wycofanie z działalności gospodarczej ww. działek wraz z budynkiem hurtowni oraz droga dojazdową i nieodpłatne przekazanie ich wspólnikom do majątku osobistego, nie będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nie zostaną spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu tj. nastąpi nieodpłatne przekazanie nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników, przedmiotem przekazania będą towary należące do przedsiębiorstwa (Spółki), jednakże przy nabyciu ww. działek oraz ww. obiektów nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednocześnie Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynków i budowli posadowionych na tych działkach.

Zatem czynność nieodpłatnego przekazania przez Spółkę na rzecz Wspólników działek nr 1 (w uzupełnieniu wskazany nr przez Wnioskodawcę to nr 5) zabudowanej budynkiem hurtowni, działki nr 2, działki nr 3 zabudowanej drogą asfaltową oraz działki niezabudowanej nr 4 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast nieodpłatne wycofanie pawilonu handlowego/budynku handlowo-usługowego przenośnego nietrwale z gruntem związanego na potrzeby własne wspólników przy wytworzeniu którego przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, będzie stanowiło czynność o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1, a tym samym jako dostawa towarów będzie podlegało opodatkowaniu.

W związku z powyższym należy więc, zbadać czy wycofanie ww. pawilonu handlowo-usługowego nietrwale związanego z gruntem będzie podlegało opodatkowaniu wg stawki 23% czy też będzie zwolnione z podatku VAT.

Podstawowa stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie stosownie do treści art. 146aa ust. 1 pkt 1 w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 z późn. zm.), jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy nieodpłatne wycofanie ww. pawilonu z uwagi na fakt, że nie był on wykorzystywany przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej, jak również przy wytworzeniu ww. budynku Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zatem nieodpłatne wycofanie z majątku spółki pawilonu budynku handlowo-usługowego nietrwale związanego z gruntem opodatkowane będzie podstawową 23% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Wydana interpretacja rozstrzyga ściśle w zakresie sformułowanych pytań, stąd wszelkie inne kwestie poruszone w stanowisku a nie objęte pytaniem nie były przedmiotem interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj