Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.151.2020.2.MMU
z 13 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 marca 2020 r. (data wpływu 31 marca 2020 r.), uzupełnionym 26 czerwca 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy działania Spółki w ramach realizacji zleceń o charakterystyce ujętej w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zakresie produkcji Zespołów stanowiących integralną część maszyn i linii pakujących - stanowi działalność badawczo - rozwojową na każdym opisanym etapie w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do dokonania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo rozwojową przedstawioną w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy działania Spółki w ramach realizacji zleceń o charakterystyce ujętej w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zakresie produkcji Zespołów stanowiących integralną część maszyn i linii pakujących - stanowi działalność badawczo - rozwojową na każdym opisanym etapie w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do dokonania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo rozwojową przedstawioną w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego. Wniosek nie spełniał wymagań formalnych, dlatego w piśmie z 10 czerwca 2020 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.151.2020.1.MMU wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, co nastąpiło w dniu 26 czerwca 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwanym dalej: „CIT”). Spółka uzyskuje przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, usług i materiałów.

Zakresem działalności firmy jest produkcja (...). (...).

W skład linii pakujących oraz maszyn wchodzą zespoły, (...). W niniejszym wniosku Spółka przedstawia stan faktyczny odnosząc się do profilu swojej działalności tj. produkcji (...).

Spółka realizuje zamówienia w podziale na odrębne projekty (zwane dalej „Zleceniami”). W ramach Zlecenia tworzone są linie pakujące i maszyny, które składają się z elementów (zwanych dalej „Zespołami”). Zespoły te powstają z pobranych z magazynu materiałów i surowców. Spółka wyodrębnia Zespoły, stosując do nich wewnętrzne oznaczenie „BR” kwalifikując je jako działania obejmujące „Badania i Rozwój”. Spółka wskazuje Zespół BR jako nowy lub znacząco ulepszony. W oparciu o nowatorskie rozwiązania zaprojektowane przez pracowników Spółki, w wielu przypadkach Zespoły BR stanowią nowe, dotychczas nieoferowane przez Spółkę autorskie produkty, które stanowią integralne elementy sprzedawanych końcowemu odbiorcy linii pakujących i maszyn. Spółka dokonuje w niektórych przypadkach zgłoszenia swoich nowatorskich rozwiązań w celu uzyskania prawa ochronnego.

Kompleksowe wykonanie powierzonego zlecenia dotyczącego wytworzenia i sprzedaży maszyn (...) na cele promocji oferty firmy na arenie krajowej i międzynarodowej, odbywa się w następujących etapach, które w ocenie Spółki mają charakter badawczo - rozwojowy:

-Etap wstępny

Wraz z odbiorem zapytania ofertowego od klienta Spółka otrzymuje informacje dotyczące norm granicznych i ogólnie pojętych czynności, które mają spełniać wykonane maszyny lub poszczególne maszyny składające się na kompletną linię pakującą, tj. oczekiwane funkcjonalności (np. wydajność, rodzaj opakowania, rodzaj pakowanego produktu), określenie wielkości docelowej powierzchni dla produktu. Dostarczone przez klienta podstawowe informacje nie pozwalają na opracowanie projektu procesów, konstrukcji mechanicznej czy warstwy programistycznej docelowego rozwiązania. Na tym etapie konstruktorzy przystępują do opracowania wstępnych wirtualnych projektów prototypów maszyn lub poszczególnych Zespołów, które mają składać się na kompletną linię pakującą (projektowanie 3D). Konstruktorzy uwzględniają przy tym planowanie wskazanych przez klienta procesów na poszczególnych maszynach. W trakcie procesu planowania konstruktorzy wykorzystują dotychczas posiadaną wiedzę i pozyskują nową, szerszą wiedzę m.in. z zakresu mechaniki.

Spółka nie otrzymuje zewnętrznych wytycznych dotyczących sposobu opracowania nowego produktu (dostępne są jedynie warunki graniczne funkcjonowania produktu udostępnione przez klienta). Zaprojektowanie poszczególnych Zespołów składających się na linię, ich działania i wzajemnych powiązań oraz wykonanie kompletnej linii i przeprowadzenie prób i testów - jest w całości zadaniem pracowników Spółki.

Konstruktorzy samodzielnie projektują również zmiany w produkcie w trakcie zlecenia oraz rozwiązują na bieżąco problemy w jej działaniu w oparciu o własne, autorskie pomysły.

-Etap konstrukcji mechanicznej

Realizowany przez dedykowany do zlecenia zespół w dziale konstrukcji mechanicznej (inżynierowie z wykształceniem konstrukcyjnym). W ramach tego etapu jest tworzony pierwszy model 3D prototypu maszyny lub linii pakującej, w podziale na poszczególne Zespoły tej linii, w oparciu o ogólną koncepcję z Etapu wstępnego, przy czym projekt z Etapu wstępnego może całkowicie ulec zmianie. Konstruktorzy łączą i wykorzystują dostępną wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu mechaniki wprowadzając nowe rozwiązania i ulepszenia.

Następnie - po wprowadzeniu poprawek do modelu 3D - dział konstrukcji mechanicznej tworzy dokumentację techniczną poszczególnych Zespołów prototypu produktu na potrzeby produkcji i montażu, w tym analiz ryzyka.

Na tym etapie ostateczny kształt projektowanego produktu nadal nie jest znany, wnoszone są poprawki. Konstruktor na bieżąco dokonuje niezbędnych modyfikacji. Nie ma pewności co do prawidłowości tworzonego projektu - jego wykonalności. Konstruktorzy opracowują własne rozwiązania z uwagi na brak rozwiązań modelowych (lub nawet podobnych do projektowanego). Wszystkie procesy, które mają zachodzić w poszczególnych Zespołach tworzących linię oraz sposób wykonania konstrukcyjnego produktu są projektowane od początku przez pracowników Spółki. Koncepcja na tym etapie ma charakter autorski, konstruktor nie wykorzystuje dostępnych rozwiązań jako całości w odniesieniu do projektowanej maszyny czy kompletnej linii pakującej. Konstruktorzy wykorzystują także gotowe szablony Zespołów, co dokumentowane jest w Protokole ustaleń czasowych dla zlecenia. Protokół ten zawiera informacje o ilości zespołów gotowych do produkcji (prace rutynowe), wymagających przeprojektowania (prace BR) oraz zespołów do zaprojektowania od nowa (prace BR).

Na kolejnych oraz równoległych etapach prac koncepcja z etapów wstępnego i konstrukcji mechanicznej może ulec wielu zmianom w związku z pracami prowadzonymi przez pracowników Spółki. W szczególności nie wiadomo jak dokładnie będą wyglądały procesy, konstrukcja mechaniczna oraz warstwa programistyczna produktu.

W każdym projekcie istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się ryzyka związanego z brakiem możliwości zrealizowania zlecenia w pierwotnie zaplanowanym kształcie lub w ogóle nie jest możliwe zakończenie projektu z sukcesem. W realizacji każdego zlecenia istnieje zatem niepewność co do powodzenia projektu oraz finalnego rezultatu.

-Etap konstrukcji automatycznej

Pracownicy działu Konstrukcji Automatyki analizują projekt mechaniczny przygotowywanej maszyny i na jego potrzeby tworzą całkowicie nowy schemat elektryczny, pneumatyczny, rozrysowanie zabudowy szaf oraz program sterujący do sterowników PLC (prototyp oprogramowania) a także nową wizualizację terminala operatorskiego (HMI - interfejs człowiek - maszyna). Powyższe czynności wykonywane są w ramach każdego zlecenia odrębnie (dla każdej maszyny pakującej indywidualnie).

Na tym etapie automatycy, dzięki posiadanej i pozyskiwanej wiedzy z zakresu pisania programów do sterowników PLC, wprowadzają również wiele zmian do prototypowego oprogramowania w celu stworzenia ostatecznej wersji umożliwiającej poprawne funkcjonowanie produktu. Na każdym etapie projektowania i tworzenia oprogramowania istnieje niepewność, co do końcowego rezultatu prac w tym zakresie, a także skali ewentualnych wymaganych zmian a w rezultacie - co do powodzenia całego zlecenia.

W rezultacie stworzenia oprogramowania prototypowego, jego przetestowania i wprowadzenia niezbędnych poprawek, powstaje oryginalne, dedykowane oprogramowanie zdolne do zarządzania wyłącznie jedną maszyną lub kompletną linią pakującą.

-Etap produkcji

Do realizacji zlecenia zaangażowani są również pracownicy produkcyjni z poszczególnych działów: Technologii i nadzoru nad produkcją, Obróbki Skrawaniem, Blachami. Spawalni. Montażu i Montażu Automatyki. Na każdym etapie produkcji maszyny pakującej lub kompletnej linii pakującej możliwe jest wprowadzanie zmian wynikających z korekt powstałych w trakcie weryfikacji przez pracowników produkcyjnych projektów konstrukcyjnych. Pracownicy produkcyjni konsultują szczegółowo z działem Konstrukcji Mechaniki oraz Automatyki każdy etap produkcji maszyny, przy czym dzielą się posiadaną wiedzą i pozyskują nową wiedzę. Praca wykonywana w procesie produkcji maszyn jest niezbędna do realizacji zlecenia o charakterze badawczo-rozwojowym. W opinii Spółki, proces produkcyjny począwszy od wytwarzania materiałów (np. cięcia blach, frezowania, toczenia) po tworzenie Zespołów maszyny pakującej bądź wchodzących w skład kompletnej linii pakującej, wchodzi w zakres prac badawczo rozwojowych, gdyż bez tego procesu, niemożliwe byłoby powstanie produktu.

-Ustawianie parametrów / kalibracja prototypu produktu

Po zmontowaniu poszczególnych prototypowych Zespołów w prototyp kompletnego produktu, monterzy wspólnie z konstruktorami przechodzą do etapu kalibracji - ustawiania parametrów prototypu. Automatyk wgrywa niezbędne oprogramowanie, testuje każdą funkcjonalność wcześniej stworzonego oprogramowania.

Czynności w zakresie ustawiania, kalibrowania parametrów opracowanego i wykonanego prototypu maszyny lub linii pakującej polegają na rozwiązywaniu nietypowych problemów napotkanych w trakcie rozruchu prototypu (np. problemy konstrukcyjne, związane z wykonywanymi procesami, czy dotyczące warstwy programistycznej).

Pracownicy Spółki wykorzystując posiadaną wiedzę oraz pozyskując nową wiedzę z zakresu np. mechaniki czy tworzenia oprogramowania, rozwiązują skomplikowane problemy w działaniu prototypu. Muszą oni samodzielnie opracować koncepcje rozwiązania tych problemów oraz wdrożyć wszystkie opracowane rozwiązania, aż do momentu prawidłowego ustawienia parametrów produktu. Co warto podkreślić - pracownicy w tym zakresie rozwiązują problemy w funkcjonowaniu produktu, co do których nie wypracowano wcześniej modelowych rozwiązań.

-Weryfikacja i testowanie

Etap finalny tworzenia maszyny bądź linii polega na weryfikacji prawidłowości działania zmontowanego prototypu maszyn. Na tym etapie testowane jest oprogramowanie i synchronizacja Zespołów maszyny (w ramach tej części występuje dużo modyfikacji testowanego prototypu). Zmiany w oprogramowaniu występują praktycznie zawsze, mogą się również pojawić zmiany w konstrukcji, konieczność zastosowania nowych lub wyeliminowania niektórych elementów linii (tych zmian nie można przewidzieć na wcześniejszych etapach).

Linia jest wstępnie testowana z użyciem dostarczonych przez klienta produktów, które mają być pakowane za pomocą finalnej wersji linii (produkcja testowa). W trakcie wstępnego testowania bierze udział najczęściej klient danej maszyny pakującej bądź kompletnej linii pakującej.

Przeprowadzane testy każdorazowo dotyczą innego rodzaju prototypu maszyny lub linii (w tym maszyny i procesy) przeznaczonej do pakowania produktów z różnych branż. Wymagają więc zarówno wykorzystywania już posiadanej wiedzy, jak również pozyskiwania nowej wiedzy w zakresie m.in. mechaniki i tworzenia oprogramowania. Co istotne - nie występują modelowe rozwiązania określonych problemów z funkcjonowaniem maszyny lub linii na tym etapie. Po fazie testów prototypu linie pakujące lub maszyny stają się nowymi produktami końcowymi, gotowymi do wykorzystania komercyjnego. Gotowa zdemontowana maszyna lub linia pakująca jest nabywana przez klienta wraz z dokumentacją, w tym autorskimi prawami majątkowymi oraz prawami własności przemysłowej.

Na każdym etapie zlecenia, którego etapy zostały opisane powyżej, występuje tzw. sprzężenie zwrotne B+R, tzn. konkretne elementy, mechanizmy, rozwiązania wymagają niejednokrotnie ponownego zaprojektowania i wykonania z uwagi na niespełnienie swojej założonej funkcjonalności.

Zlecenia polegające na wytworzeniu na zamówienie ... maszyny lub ..., a także ...(w 2019 Spółka uczestniczyła ...), realizowane są za każdym razem w oparciu o system, charakterystykę czynności opisane powyżej. Tego rodzaju projekty były prowadzone przez Spółkę przez cały rok podatkowy ..., we wcześniejszych latach podatkowych oraz będą prowadzone w następnych latach podatkowych.

Na potrzeby realizacji każdego zlecenia jest opracowywany harmonogram wykonywanych czynności. Na każdym etapie zlecenia Spółka wyodrębnia koszty poniesione faktycznie do produkcji Zespołu przyporządkowanego do danego zlecenia m.in. materiały i surowce pobrane z magazynu, składniki wynagrodzenia na podstawie ewidencji czasu przeznaczonego na wykonywanie prac o charakterze badawczo-rozwojowym.

Każde zlecenie kończy się podsumowaniem prowadzonych prac, w którym wskazywane są kwestie problematyczne, przyjęte rozwiązania, mające służyć sprawniejszemu prowadzeniu kolejnych zleceń.

Produkcja Zespołów o charakterystyce opisanej powyżej (badawczo - rozwojowe) jest prowadzona w sposób zorganizowany a ponadto w każdym roku podatkowym Spółka prowadzi równolegle kilka zleceń tego rodzaju oraz wykorzystuje w swojej działalności wiedzę pozyskaną w ramach już zrealizowanych zleceń. W rezultacie działalność prowadzona przez Spółkę opisana w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie ma charakteru incydentalnego, lecz zaplanowany i zorganizowany oraz jest prowadzona w sposób ciągły. Prac rutynowych Spółka nie kwalifikuje do działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy działania Spółki w ramach realizacji zleceń o charakterystyce ujętej w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zakresie produkcji Zespołów stanowiących integralną część maszyn i linii pakujących - stanowi działalność badawczo - rozwojową na każdym opisanym etapie w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), co w konsekwencji uprawnia Spółkę do dokonania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo - rozwojową przedstawioną w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

W ocenie Spółki działalność Spółki w zakresie produkcji Zespołów stanowiących integralną część maszyn i linii pakujących - stanowi działalność badawczo - rozwojową na każdym opisanym etapie w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Podstawą korzystania z mechanizmu ulgi B+R jest art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z którym, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W świetle art. 4a pkt 26 ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo - rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „PSWiN”) - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne:
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN - prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych -oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 PSWiN.

Prace rozwojowe w tym rozumieniu są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

PSWiN, wprowadzające definicje, o których mowa w pkt 2 - 4 powyżej, weszła w życie od 1 października 2018 r.

Do 30 września 2018 r. art. 4a pkt 26 - 28 ustawy o CIT, definiowały działalność badawczo-rozwojową, badania naukowe oraz prace rozwojowe w bardziej szczegółowy sposób, wskazując, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(...)

26. działalności badawczo-rozwojową - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

27. badaniach naukowych - oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług: badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii genetycznych;

28. pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii pakujących, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. a, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Działalność Spółki w ramach realizacji Zespołów zmierzających do stworzenia maszyny lub maszyn składających się na linię pakującą, w zakresie zespołu czynności o charakterystyce opisanej w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego - stanowi działalność badawczo rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (zarówno w brzmieniu do 30 września 2018 r., jak również od 1 października 2018 r.).

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję działalności badawczo rozwojowej, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

  • działalność ma charakter twórczy,
  • działalność wypełnia definicję „badań naukowych” lub „prac rozwojowych”,
  • działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
  • działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

a. Tworzenie prototypów w ramach projektów

Już na wstępie Spółka podkreśla, że celem każdego projektu (...) - jest projektowanie, tworzenie i testowanie i modyfikacja ... . Bez prototypów nie byłoby możliwe zrealizowanie zlecenia. Po wykonaniu ostatecznej wersji prototypu, stanowiącego produkt końcowy (gotowy), zostaje on sprzedany ((...), ich produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna).

Według definicji szerszej niż słownikowa, prototypem jest oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu. W przypadku prototypu występuje tzw. „pętla sprzężenia zwrotnego”, co znaczy, że jeśli testy prototypu nie zakończą się powodzeniem, wyniki można wykorzystać w dalszych pracach (brak ustawowej definicji prototypu w Ustawie o CIT. Definicja w oparciu o publikację: Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, Podręcznik Frascati 2015 ZALECENIA DOTYCZĄCE POZYSKIWANIA I PREZENTOWANIA DANYCH Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI BADAWCZEJ I ROZWOJOWEJ, OECD, wersja polska: GUS 2018).

W wyniku realizacji kolejnych etapów każdego projektu Spółki powstaje model docelowego rozwiązania - model nowej maszyny lub linii pakującej składający się z Zespołów. Najpierw w wersji wirtualnej a później - po zmontowaniu - w wersji stanowiącej pierwszy model produktu.

Na każdym etapie projektu wszystkie działania zmierzają do skonstruowania w pełni funkcjonalnego modelu maszyny lub linii pakującej. Ten model przede wszystkim ma pozwolić na weryfikację rozwiązań technicznych zastosowanych m.in. przez konstruktorów i automatyków w kontekście docelowych granicznych założeń klienta co do produktu końcowego. Bez wątpienia projektowana i testowana maszyna lub linia pakujące ma stać się nowym produktem - maszyna lub linia ma charakter twórczy. Zatem projektowany, zmontowany a następnie testowany model ma pozwolić na zweryfikowanie jego danych technicznych i osiągów w odniesieniu do założeń nowego docelowego produktu końcowego.

Do modelu maszyny lub linii pakującej w trakcie projektu wprowadzane są poprawki i modyfikacje, które dają rezultaty trudne do przewidzenia - zmiany mogą okazać się trafne lub model maszyny lub linii będzie wymagał dalszych zmian/udoskonalania. Stąd też w przypadku modelu maszyny lub linii Spółka permanentnie ma do czynienia z tzw. sprzężeniem zwrotnym. Przy czym pozyskana wiedza z różnych dziedzin nauki działalności gospodarczej w przypadku błędnych założeń / błędnej konstrukcji prototypu - może zostać wykorzystana na późniejszym etapie projektu lub w innych projektach Spółki. Stąd też - w ocenie Spółki - modele produktów tworzone przez Spółkę mają charakter prototypów.

Jednocześnie w momencie, w którym zostają wprowadzone wszelkie niezbędne modyfikacje do prototypów, a testowanie zostało pomyślnie zakończone, osiągany jest kres sfery B+R. Dlatego w ocenie Spółki pomyślne zakończenie testów z użyciem dostarczonych przez klienta testowych próbek - stanowi ostatni etap prac B+R w każdym projekcie B+R Spółki.

W ocenie Spółki - tworzenie przez Spółkę prototypów maszyn lub linii pakujących już samo w sobie stanowi o tym, że Spółka w zakresie czynności związanych z tworzeniem i testowaniem prototypu - realizuje prace rozwojowe. Taki wniosek można wysnuć bezpośrednio z treści definicji prac rozwojowych, która obowiązywała do 30 września 2018 r„ wskazując na tworzenie prototypów jako jednoznaczny, przykładowy przejaw realizacji prac rozwojowych. Z kolei definicja prac rozwojowych obowiązująca od 1 października 2018 r. została ograniczona w tym zakresie, ale jedynie poprzez usunięcie przykładowych czynności stanowiących prace rozwojowe. W pozostałym zakresie sens nowej definicji jest analogiczny do tej obowiązującej do 30 września 2018 r. W związku z tym należy przyjąć, że tworzenie prototypów stanowi przejaw realizacji prac rozwojowych na gruncie obu definicji prac rozwojowych.

b. Systematyczność działalności B+R

W odniesieniu do przesłanki podejmowania działalności badawczo - rozwojowej w sposób systematyczny, Spółka wskazuje, że projekty, w ramach których Spółka wykonuje prace opisane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego - są realizowane w każdym roku podatkowym, regularnie, są zaplanowane i nie mają charakteru incydentalnego.

Wiedza pozyskana w ramach poszczególnych projektów jest wykorzystywana w ramach kolejnych projektów – do działalności gospodarczej Spółki.

Każdy projekt jest zaplanowany pod względem finansowym i organizacyjnym przed jego rozpoczęciem. Realizacja projektu odbywa się w podziale na poszczególne, zaplanowane etapy. Ponadto Spółka tworzy dokumentację realizowanych projektów. W związku z tym w ocenie Spółki działalność w ramach każdego projektu Spółki ma charakter systematyczny. W rezultacie spełnienie przesłanki podejmowania działalności badawczo-rozwojowej w sposób systematyczny ma odniesienie do działalności Spółki polegającej na tworzeniu zindywidualizowanych, autorskich maszyn lub linii pakujących (w tym w sposób systematyczny i uporządkowany prowadzeni są w szczególności pracownicy zaangażowani w prace badawczo rozwojowe wykonujący ciąg czynności w ramach zlecenia).

c. Przesłanki prowadzenia działalności B+R w ramach poszczególnych etapów w projektach.

Poniżej Spółka uzasadnia występowanie przesłanek działalności badawczo rozwojowej w odniesieniu do poszczególnych etapów projektu wymienionych w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego. Przy czym Spółka przyjmuje, że systematyczność prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej przez Spółkę została uzasadniona powyżej w odniesieniu do działalności prowadzonej w ramach zleceń. Spółka poniżej uzasadnia prowadzenie działalności badawczo - rozwojowej, w tym spełnienie poszczególnych przesłanek prowadzenia prac rozwojowych, niezależnie od zaprezentowanego powyżej stanowiska, że już samo tworzenie prototypów przesądza o realizacji prac rozwojowych (przy czym to stanowisko oczywiście zachowuje aktualność a poniższe uzasadnienie stanowi dodatkowy argument przemawiający za realizowaniem przez Spółkę prac rozwojowych).

Etap wstępny

Twórczy charakter działalności i wypełnienie definicji prac rozwojowych

Praca konstruktora na wstępnym etapie projektu polega na tworzeniu pierwszych projektów 3D prototypów maszyn lub linii i w rezultacie stanowi działalność twórczą polegającą na łączeniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności m.in. zakresu mechaniki, nakierowaną docelowo na utworzenie nowego produktu - maszyny lub linii pakującej. Spółka realizuje zamówienia w podziale na odrębne zlecenia, w ramach których tworzone są maszyny, składające się z Zespołów. Zespoły te powstają z pobranych z magazynu materiałów i surowców tworzących element maszyny. Spółka wyodrębnia Zespoły, stosując do nich wewnętrzne oznaczenie „BR” kwalifikujące je jako prace obejmujące Badania i Rozwój. Spółka wskazuje Zespoły BR jako nowe lub znacząco ulepszone.

Spółka nie otrzymuje zewnętrznych wytycznych dotyczących sposobu opracowania nowej maszyny lub linii pakującej (dostępne są jedynie warunki graniczne funkcjonowania maszyny lub linii). Zaprojektowanie poszczególnych Zespołów maszyny oraz Zespołów maszyn składających się na linię, ich działania i wzajemnych powiązań oraz ich wykonanie i przetestowanie - jest w całości zadaniem pracowników Spółki. Spółka otrzymuje jedynie minimalne parametry, które ma spełniać maszyna lub linia pakująca.

Konstruktorzy samodzielnie projektują również zmiany w maszynach lub liniach w trakcie projektu oraz rozwiązują na bieżąco problemy w ich działaniu w oparciu o własne, autorskie pomysły.

W projekcie - maszyna lub linia pakująca, w tym jej wstępny projekt - różni się istotnie od innych wcześniej tworzonych przez Spółkę maszyn lub linii pakujących. W ramach prac B+R każdy Zespół tworzony w ramach maszyny lub linii ma zatem charakter niepowtarzalny od fazy projektowania do fazy wytworzenia oraz testów końcowych w Spółce.

Prace nie są zatem wyłącznie rutynowymi, okresowymi zmianami produktu, lecz w sposób twórczy zmierzają do utworzenia całkiem nowego, indywidualnego rozwiązania, które wcześniej nie powstało nawet w zbliżonych parametrach.

Ponadto ostateczny kształt projektowanej maszyny lub linii pakującej w toku projektu ulega licznym zmianom (nie jest znany ostateczny layout/ sposób działania linii pakującej). Nie ma pewności co do prawidłowości tworzonego projektu - jego wykonalności. W każdym projekcie o charakterystyce opisanej w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego może się okazać, że jest niemożliwy do zrealizowania w pierwotnie zaplanowanym kształcie lub w ogóle nie jest możliwe zakończenie projektu z sukcesem. W każdym projekcie istnieje zatem niepewność co do powodzenia projektu oraz finalnego rezultatu.

W rezultacie działając w sposób twórczy, nabywając, łącząc, kształtując i wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności, Spółka w ramach tego etapu projektuje i tworzy całkowicie nowe produkty - w tym nowe Zespoły. Są to działania twórcze klasyfikowane do prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu do 30 września 2018 r.)

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy dotworzenia nowych zastosowań. Prace zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania wiedzy m.in. z zakresu mechaniki i automatyki do opracowania prototypu a docelowo gotowego produktu w postaci maszyny lub linii pakującej o nowym zastosowaniu.

Etap konstrukcji mechanicznej

Twórczy charakter działalności i wypełnienie definicji prac rozwojowych

Prace konstruktora mechanicznego w tej części etapu realizacji są kontynuacją pracy z etapu wstępnego - tworzony jest wirtualny model 3D prototypowej maszyny lub linii pakującej. Konstruktorzy łączą i wykorzystują dostępną wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu mechaniki, co jest nakierowane docelowo na utworzenie nowego produktu - maszyny lub linii pakującej oraz zaplanowanie realizacji prac produkcyjnych zlecenia zgodnie z ustaleniami czasowymi z klientem oraz przypisanie materiałów i surowców na potrzeby produkcji określonych Zespołów mających znamiona prac B+R.

Projekt 3D maszyny lub linii pakującej ma charakter projektu rozwiązania prototypowego, które może ulegać dalszym zmianom zarówno w fazie projektowania jak również już na etapie konstrukcji i testowania.

Ostateczny kształt projektowanej maszyny bądź linii nadal nie jest znany, zatem wnoszone są poprawki. Konstruktor na bieżąco dokonuje niezbędnych modyfikacji, bez zewnętrznych wytycznych. Wciąż nie ma pewności co do prawidłowości tworzonego projektu - jego wykonalności.

Działalność w ramach projektowania 3D wymaga twórczego podejścia z uwagi na brak rozwiązań modelowych (lub nawet podobnych do projektowanego). Sposób wykonania konstrukcyjnego Zespołów maszyny lub linii pakującej jest projektowany w całości od początku przez pracowników Spółki. Koncepcja na tym etapie ma charakter autorski, konstruktor realizując prace B+R nie używa gotowych szablonów, nie kopiuje dostępnych rozwiązań (jako całości). Prace nie są zatem wyłącznie rutynowymi, okresowymi zmianami produktu, lecz w sposób twórczy zmierzają do utworzenia całkiem nowego, indywidualnego rozwiązania, które wcześniej nie powstało nawet w zbliżonych parametrach (linie analogiczne do projektowanych nie są dostępne na rynku).

Cel - skonstruowanie całkowicie nowego produktu w postaci nowego rodzaju linii pakującej w oparciu o nowo zaprojektowane koncepcje - nie ulega zmianie.

W rezultacie działając w sposób twórczy, nabywając, łącząc, kształtując i wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności, Spółka w ramach tego etapu projektuje i tworzy całkowicie nowe produkty - w tym nowe Zespoły. Są to działania twórcze klasyfikowane do prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu do 30 września 2018 r.).

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Czynności zmierzają do wykorzystania oraz zwiększenia zakresu wiedzy m.in. z zakresu mechaniki i automatyki do opracowania prototypu a docelowo produktu w postaci maszyny lub linii pakującej o nowym zastosowaniu.

-Etap konstrukcji automatycznej

Twórczy charakter działalności i wypełnienie definicji prac rozwojowych

Automatycy prowadzą prace projektowe (schematy) oraz programowe (aplikacja PLC i tworzenie wizualizacji do paneli HMI), tworząc prototyp oprogramowania dedykowany dla konkretnej maszyny lub linii pakującej. W tym celu, wykorzystują dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu tworzenia oprogramowania i projektowania układów automatyki.

Sposób tworzenia i rezultat w postaci schematu i oprogramowania ma charakter autorski i niepowtarzalny z uwagi na indywidualny charakter procesów na konkretnej maszynie lub linii pakującej.

Schematy i oprogramowanie w trakcie tworzenia ulega licznym zmianom, jego pierwsza wersja różni się od ostatecznej, nie jest znany ostateczny rezultat prac nad oprogramowaniem - jego ostateczny kształt.

Ponadto oprogramowanie samo w sobie ma charakter nowego produktu, które ponadto jest niezbędne do zbadania funkcjonowania prototypu (a docelowo nowego produktu), którym jest nowa maszyna lub linia pakująca.

Oprogramowanie musi uwzględniać indywidualną budowę maszyny, użyte do niej materiały, właściwości takie jak otoczenie, w której pracuje maszyna oraz sam produkt, do którego jest budowana.

W rezultacie stworzenia oprogramowania prototypowego, jego przetestowania i wprowadzenia niezbędnych poprawek, powstaje oryginalne oprogramowanie zdolne do zarządzania wyłącznie jedną, konkretną maszyną lub linią pakującą. Nie powstaje nigdy takie samo oprogramowanie, o identycznym kodzie źródłowym.

Prace nad oprogramowaniem nie są zatem wyłącznie rutynowymi, okresowymi zmianami produktu, lecz w sposób twórczy zmierzają do utworzenia całkiem nowego, indywidualnego rozwiązania, które wcześniej nie powstało nawet w zbliżonych parametrach (oprogramowanie oraz maszyny lub linie pakujące i ich prototypy, gdzie oprogramowanie ma być zastosowane, nie są dostępne na rynku).

W rezultacie działając w sposób twórczy, nabywając, łącząc, kształtując i wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności, Spółka w ramach tego etapu projektuje i tworzy całkowicie nowe produkty. Są to działania twórcze klasyfikowane do prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu do 30 września 2018 r.).

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Czynności zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy m.in. z zakresu programowania na potrzeby umożliwienia funkcjonowania prototypu a docelowo produktu końcowego w postaci maszyny lub linii pakującej o całkowicie nowym zastosowaniu.

Etap produkcji

Twórczy charakter działalności i wypełnienie definicji prac rozwojowych.

Pracownicy produkcyjni konsultują szczegółowo z działem Konstrukcji Mechaniki oraz Automatyki każdy etap produkcji maszyny, przy czym dzielą się posiadaną wiedzą i pozyskują nową wiedzę. Na każdym etapie produkcji maszyny pakującej lub kompletnej linii pakującej możliwe jest wprowadzanie zmian wynikających z korekt powstałych w trakcie weryfikacji przez pracowników produkcyjnych projektów konstrukcyjnych. Praca wykonywana w procesie produkcji Zespołów maszyn jest niezbędna do realizacji zlecenia o charakterze badawczo rozwojowym. W opinii Spółki, proces produkcyjny począwszy od wytwarzania materiałów (np. cięcia blach, frezowania, toczenia) po tworzenie Zespołów maszyny pakującej bądź wchodzących w skład kompletnej linii pakującej, wchodzi w zakres prac badawczo rozwojowych, gdyż bez tego procesu, niemożliwe byłoby powstanie produktu.

Prace nie są zatem wyłącznie rutynowymi, okresowymi zmianami produktu, lecz w sposób twórczy zmierzają do utworzenia całkiem nowego, indywidualnego rozwiązania, które wcześniej nie powstało nawet w zbliżonych parametrach (rozwiązywane problemy są specyficzne dla każdej maszyny lub linii pakującej a same linie analogiczne do tych, w których wdrażane są zmiany - nie są dostępne na rynku).

W rezultacie działając w sposób twórczy, nabywając, łącząc, kształtując i wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności, Spółka w ramach tego etapu projektuje i tworzy całkowicie nowe produkty. Są to działania twórcze klasyfikowane do prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu do 30 września 2018 r.).

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Czynności w ramach etapu zmierzają do wykorzystania oraz zwiększenia zasobów wiedzy m.in. z zakresu mechaniki i tworzenia oprogramowania na potrzeby umożliwienia funkcjonowania prototypu a docelowo produktu końcowego w postaci maszyny lub linii pakującej o nowym zastosowaniu.

W wyniku zrealizowanych do tego momentu prac B+R powstaje finalny prototyp maszyny lub linii pakującej gotowy do końcowych testów.

Ustawianie parametrów / kalibracja linii

Twórczy charakter działalności i wypełnienie definicji prac rozwojowych

Czynności w zakresie ustawiania, kalibrowania parametrów opracowanego i wykonanego prototypu maszyny lub linii pakującej polegają na rozwiązywaniu nietypowych problemów napotkanych w trakcie rozruchu prototypu maszyny lub linii pakującej.

Pracownicy Spółki - wykorzystując posiadaną wiedzę oraz pozyskując nową wiedzę m.in. z zakresu mechaniki i tworzenia oprogramowania, rozwiązują skomplikowane problemy w działaniu prototypu maszyny lub linii pakującej. Rozwiązywanie tych problemów ma charakter twórczy, ponieważ nie są dostępne jakiekolwiek instrukcje lub gotowe rozwiązania. Pracownicy Spółki muszą samodzielnie opracować koncepcje rozwiązania problemów oraz wdrożyć wszystkie opracowane rozwiązania, aż do momentu prawidłowego ustawienia parametrów maszyny lub linii. Cel w postaci opracowania i wykonania ostatecznej wersji prototypu nowej maszyny lub linii pakującej a docelowo nowego produktu nie ulega natomiast zmianie.

Prace nie są zatem wyłącznie rutynowymi, okresowymi zmianami produktu, lecz w sposób twórczy zmierzają do utworzenia całkiem nowego, indywidualnego rozwiązania, które wcześniej nie powstało nawet w zbliżonych parametrach (rozwiązywane problemy są specyficzne dla każdej maszyny lub linii pakującej a same linie analogiczne do tych, w których wdrażane są zmiany - nie są dostępne na rynku).

W rezultacie działając w sposób twórczy, nabywając, łącząc, kształtując i wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności, Spółka w ramach tego etapu projektuje i tworzy całkowicie nowe produkty. Są to działania twórcze klasyfikowane do prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu do 30 września 2018 r.).

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Czynności w ramach etapu zmierzają do wykorzystania oraz zwiększenia zasobów wiedzy m.in. z zakresu mechaniki i tworzenia oprogramowania na potrzeby umożliwienia funkcjonowania prototypu a docelowo produktu końcowego w postaci maszyny lub linii pakującej o nowym zastosowaniu.

W wyniku zrealizowanych do tego momentu prac B+R powstaje finalny prototyp maszyny lub linii pakującej gotowy do końcowych testów.

Weryfikacja + testowanie

Twórczy charakter działalności i wypełnienie definicji prac rozwojowych

To ostatni etap o charakterze badawczo - rozwojowym w każdym projekcie Spółki. Ten etap wymaga twórczego wkładu konstruktorów oraz automatyków w rozwiązywanie problemów oraz wprowadzanie modyfikacji na etapie rozruchu i testowania prototypu maszyny lub linii pakującej z użyciem dostarczonych przez klienta materiałów na próby, które mają być docelowo pakowane przez linię lub maszynę. Wskazani pracownicy łączą i wykorzystują a także pozyskują nową wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu mechaniki i tworzenia oprogramowania do wprowadzania ewentualnych zmian do oprogramowania / konstrukcji / funkcjonowania prototypu maszyny lub linii pakującej (w praktyce zmiany zdarzają się często).

Nie są to zmiany typowe / rutynowe - nie wiadomo jaki będzie zakres zmian. Również przeprowadzane testy nie mają charakteru rutynowych, ponieważ każdorazowo dotyczą innego rodzaju prototypu maszyny lub linii a także innego komponentu, który ma być produkowany, innych rodzajów stacji i procesów (nie można przewidzieć zakresu koniecznych działań). Prace nie są zatem wyłącznie rutynowymi, okresowymi zmianami produktu, lecz w sposób twórczy zmierzają do utworzenia całkiem nowego, indywidualnego rozwiązania, które wcześniej nie powstało nawet w zbliżonych parametrach.

Ponadto, na etapie testowania prototypu maszyny lub linii pakującej nadal nie ma pewności co do prawidłowości działania maszyny lub linii i zastosowanych rozwiązań aż do zakończenia produkcji testowej i wprowadzenia wszystkich modyfikacji.

W rezultacie działając w sposób twórczy, nabywając, łącząc, kształtując i wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności, Spółka w ramach tego etapu projektuje i tworzy całkowicie nowe produkty. Są to działania twórcze klasyfikowane do prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu do 30 września 2018 r).

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Czynności zmierzają do wykorzystania oraz zwiększenia zasobów wiedzy m.in. z zakresu mechaniki i tworzenia oprogramowania na potrzeby umożliwienia prawidłowego funkcjonowania maszyny lub linii pakującej o nowym zastosowaniu.

d. Podsumowanie

Spółka w każdym projekcie polegającym na stworzeniu autorskiej maszyny lub linii pakującej, na indywidualne zamówienie klienta prowadzi działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, w sposób i w zakresie opisanym w pkt a - c powyżej.

W szczególności, całość działalności badawczo - rozwojowej Spółki prowadzona jest w sposób systematyczny (zorganizowany, ciągły) a w ramach poszczególnych projektów tworzone są prototypy maszyny lub linii pakujących. Prototypy te powstają w wyniku działalności twórczej pracowników Spółki, którzy poprzez zaprojektowanie, stworzenie prototypu oraz jego testy i modyfikacje, tworzą całkowicie nowy produkt. Tworząc prototyp pracownicy Spółki wykorzystują kształtują łączą oraz pozyskują na bieżąco specjalistyczną wiedzę z różnych dziedzin nauki i techniki (m.in. mechanika, automatyka).

Działalność Spółki w opisanym zakresie należy sklasyfikować do prac rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWiN.

W tym miejscu Spółka wskazuje również, że w jednej z interpretacji podatkowych z 16 listopada 2017 r. 0111-KDIB1-3.4010.387.2017.1.APO oraz z 3 lipca 2019 r. 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR w zbliżonym stanie faktycznym organ podatkowy potwierdził, że prace w zakresie konstrukcji maszyn zindywidualizowanych, dostosowanych do specyficznych potrzeb klientów (wytwarzanie prototypów maszyn - elementów linii pakujących spełniających zindywidualizowane potrzeby klientów oraz tworzenie i udoskonalanie zindywidualizowanego programu i/lub wprowadza kluczowe modyfikacje do już istniejących maszyn wykorzystywanych przez klientów) - stanowią działalność badawczo rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d Ustawy o CIT.

Działania Spółki w ramach realizacji zleceń o charakterystyce ujętej w opisie stanu faktycznego /zdarzenia przyszłego w zakresie produkcji Zespołów stanowiących integralną część maszyn i linii pakujących - stanowią działalność badawczo - rozwojową na każdym opisanym etapie w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do dokonania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo rozwojową przedstawioną w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj