Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.71.2020.4.HS
z 16 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 20 marca 2020 r. (data wpływu 25 marca 2020 r.), uzupełnionym 29 czerwca 2020 r. i 1 lipca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 8 czerwca 2020 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4012.162.2020.2.MAZ, 0115-KDIT1.4011.344.2020.4.MT, 0111-KDIB2-1.4010.139.2020.3.BJ, 0111-KDIB2-2.4014.71.2020.3.HS wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 29 czerwca 2020 r. i 1 lipca 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

  • X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
    Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
  • Panią Y;
    Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
  • Panią Z;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Spółka” lub „Spółka dzielona”) jest polską spółką prawa handlowego posiadającą siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, tj. Pani Y. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania), posiadająca 14.998 (czternaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt osiem) udziałów o łącznej wartości nominalnej 14.998.000,00 zł (czternaście milionów dziewięćset dziewięćdziesiąt osiem tysięcy złotych 0/100) oraz Pani Z. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania), posiadająca 2 (dwa) udziały o łącznej wartości nominalnej 2.000,00 zł (dwa tysiące złotych 0/100) (dalej łącznie: „Wspólnicy”).

Wspólnicy oraz Spółka są rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej. Spółka jest także zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) jako podatnik VAT czynny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT w 2 obszarach:

  • hurtowej sprzedaży żywności i napojów (dalej: działalność handlowa) oraz
  • zarządzaniu i wynajmie posiadanych nieruchomości na rzecz podmiotów trzecich.

Działalnością główną Spółki jest sprzedaż hurtowa żywności i napojów.

Spółka jest właścicielem 2 nieruchomości zabudowanych:

  1. położonej w B., o numerze ewidencyjnym ..., stanowiącej działkę gruntu o powierzchni 33.851,00 m2, zabudowanej budynkiem biurowym i budynkiem magazynowym o łącznej powierzchni 7.815,39 m2 oraz budowlami o łącznej powierzchni 5.433,00 m2 (dalej: Nieruchomość 1),
  2. położonej w S., o numerze ewidencyjnym ..., stanowiącej działkę gruntu o powierzchni 13.085,00 m2, zabudowanej 3 budynkami o charakterze magazynowym i budynkami biurowymi o łącznej powierzchni 4.265,94 m2 oraz budowlami o łącznej powierzchni 9.172,50 m2 (dalej: Nieruchomość 2),

(dalej łącznie: Nieruchomości).

Spółka prowadzi działalność handlową na części Nieruchomości 1. Pozostała część Nieruchomości 1 oraz całość Nieruchomości 2 są aktualnie wynajmowane. Spółka zapewnia obsługę administracyjną i techniczną Nieruchomości, w tym własny personel oddelegowany do tej działalności, korzysta z zewnętrznych dostawców usług związanych w szczególności z utrzymaniem stanu technicznego nieruchomości w tym adaptacji dla potrzeb najemców, remontów, ochrony, ppoż., pośrednictwa w najmie.

Działalność związana z nieruchomościami jest przedmiotowo różna od podstawowej działalności Spółki – pełni inne funkcje gospodarcze, angażuje inne aktywa, posiada inne koszty oraz ma inny profil ryzyka gospodarczego. Oba wymienione powyżej rodzaje działalności funkcjonują samodzielnie i niezależnie od siebie. W szczególności w związku z rosnącą alokacją funkcji i zasobów do działalności związanej z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami, Zarząd Spółki na mocy uchwały potwierdził podział organizacyjny (zarządzając stosowaną od lat alokacją funkcji i zasobów), wydzielając funkcje zarządzania, utrzymania oraz wynajmu nieruchomości – tworząc w Spółce dział nieruchomości.

Dział nieruchomości podlega bezpośrednio Zarządowi Spółki i realizuje kompleksowo działania związane z nieruchomościami Spółki (posiada własne kompetencje i obowiązki), tj. w szczególności:

  • zarządzanie Nieruchomościami Spółki;
  • poszukiwanie najemców samodzielnie lub przez pośredników;
  • zawieranie umów z najemcami;
  • dbanie o prawidłową realizację umów najmu;
  • pobieranie czynszów najmu od najemców;
  • nadzór nad wykonywaniem oraz egzekwowaniem ew. roszczeń z umów na wykonanie projektów budowlanych, umów o roboty budowlane, umów o nadzór autorski i umów o nadzór inwestorski zawartych z podmiotami trzecimi w procesie realizacji inwestycji budowlanych na Nieruchomościach;
  • dbanie o stan techniczny i wizualny Nieruchomości (serwisowanie, adaptacje, remonty, zlecanie przeglądów okresowych itp.);
  • zawieranie umów z dostarczycielami mediów;
  • zawieranie umów ubezpieczenia;
  • zawieranie umów związanych z zapewnieniem ochrony nieruchomości;
  • zlecenia związane z obsługą techniczną nieruchomości (na wykonywanie prac serwisowych, przeglądów, etc. np. serwis kotłów);
  • zawieranie umów dot. sprzątania;
  • reklama powierzchni do wynajęcia.

Dział nieruchomości dysponuje wyodrębnionym majątkiem, własnym rachunkiem bankowym i środkami pieniężnymi, są do niego przypisane wszystkie zobowiązania i należności związane z działalnością nieruchomościową (dalej: „Dział Nieruchomości”).

Na chwilę obecną Dział Nieruchomości obejmuje następujące składniki majątkowe (aktywa i pasywa):

  1. Nieruchomości (rozumiane jako w pełni funkcjonalne, wynajmowane lub użytkowane, należycie wyposażone w instalacje, spełniające wymogi prawa budowlanego i innych przepisów szczególnych np. w zakresie magazynowania).
  2. Umowy (zobowiązania wynikające z umów).
    Wszystkie umowy związane z zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:
    • umów najmu zawartych z najemcami Nieruchomości, które pozwolą na nieprzerwane wynajmowanie Nieruchomości po wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze Spółki;
    • umów o świadczenie usług pośrednictwa w wynajmie;
    • umów na dostawę mediów;
    • umów ubezpieczenia;
    • umów związanych z zapewnieniem ochrony nieruchomości;
    • zleceń związanych z obsługą techniczną nieruchomości (na wykonywanie prac serwisowych, przeglądów, etc. np. serwis kotłów);
    • umów dot. sprzątania;
    • umów o pracę/umów zlecenia;
    • umowy o prowadzeniu księgowości.
  3. Należności i zobowiązania handlowe.
  4. Środki finansowe znajdujące się na wyodrębnionym rachunku bankowym Działu Nieruchomości.
  5. Zobowiązania funkcjonalnie związane z obszarem nieruchomościowym, np. zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, amortyzacja środków trwałych.
  6. Dokumentacja techniczna i prawna Nieruchomości.
  7. Tajemnice zorganizowanej części przedsiębiorstwa związane z działalnością nieruchomościową m.in. kontakty handlowe, informacje dotyczące rynku wynajmu nieruchomości, księgi związane z działalnością nieruchomościową.
  8. Pracownicy (zarządca nieruchomości, konserwator budynków).
  9. Majątkowe prawa autorskie do projektów, rysunków, wzorów materiałów marketingowych, w tym szyldów, folderów itd. związanych z Nieruchomościami







Przychody i koszty związane z każdym z dwóch obszarów działalności Spółki są udokumentowane jako wyodrębnione w ewidencji finansowej, w szczególności w strukturze miejsc powstawania kosztów, rachunkowości zarządczej, podlegają procedurom specyficznym dla ściągania należności, finansowania (kredytowania), a środki pieniężne są gromadzone na odrębnych rachunkach bankowych. Również wystawiane jak i otrzymywane faktury VAT są przypisywane do konkretnego obszaru działalności.

Powyższe wskazuje, że oba rodzaje (obszary) działalności Spółki są wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie.

Planowany podział przez wydzielenie

Ze względu na różny charakter obu obszarów działalności oraz chęć zabezpieczenia majątku poprzez jego odseparowanie od działalności w branży sprzedaży hurtowej, Spółka rozważa dokonanie formalnego podziału majątku Spółki. Uzasadnienie gospodarcze wynika z wyzwań jakie niesie konkurencyjny rynek handlu hurtowego, oparty o najmowane powierzchnie magazynowe, dające większą elastyczność w zakresie logistyki i kształtowania ofert, ale i akceptację dla większego ryzyka gospodarczego. Spółka jako polski podmiot konkuruje z największymi hurtowniami spożywczymi o zasięgu międzynarodowym i musi zachować konkurencyjność. Porównywalny model biznesowy, do którego odnoszą się dostawcy, Klienci i banki składając czy rozpoznając oferty, nie jest oparty o prowadzenie działalności operacyjnej we własnych nieruchomościach, co jest niekorzystne dla Spółki.

Dodatkowo, odseparowanie obu obszarów pozwoli na dywersyfikację ryzyka w odniesieniu do majątków obu Spółek. Po podziale każda ze Spółek będzie ponosić ryzyko gospodarcze ograniczone wyłącznie do odrębnych majątków (równowaga ekonomiczna). W efekcie także skuteczne zarządzanie niezależnymi Spółkami ma przynieść efekt wzmocnienia niezależności i rozwoju dwóch osób prawnych, dzięki czemu spodziewany jest lepszy skonsolidowany wynik finansowy w obu spółkach (w porównaniu z dotąd działającą jedną).

W tym celu planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie z jej majątku ZCP Nieruchomościowego (Działu Nieruchomości) do nowoutworzonej w tym celu w trakcie procedury podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Nowo Zawiązana) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”).

Udziały w Spółce Nowo Zawiązanej zostaną objęte przez dotychczasowych Wspólników. Spółka Nowo Zawiązana będzie rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polski, podobnie jak wszyscy jej wspólnicy.

Na skutek podziału przez wydzielenie, wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe związane z ZCP Nieruchomościowym wraz ze zobowiązaniami, zostaną wydzielone (przeniesione) do Spółki Nowo Zawiązanej. W kontekście umów na dostawę mediów, zostaną przeniesione wszystkie umowy, z wyjątkiem tych, co do których usługodawcy nie wyrażą zgody na przeniesienie. W kontekście rachunku bankowego Działu Nieruchomości – zostaną przeniesione prawa i obowiązki wynikające z umowy o prowadzenie rachunku bankowego wraz ze środkami pieniężnymi znajdującymi się na tym rachunku o ile bank, będący stroną umowy wyrazi zgodę na przeniesienie praw i obowiązków Spółki z umowy na Spółkę Nowo Zawiązaną; w przypadku, jeżeli bank nie wyrazi zgody na przeniesienie praw i obowiązków z umowy o prowadzenie rachunków bankowych na Spółkę Nowo Zawiązaną, środki pieniężne zgromadzone na ww. rachunku bankowym zostaną przekazane Spółce Nowo Zawiązanej na wskazany przez nią rachunek bankowy. Jak zostało wskazane, wspomniany zespół składników (zarówno materialnych jak i niematerialnych), jest wyodrębniony funkcjonalnie, finansowo oraz organizacyjnie. W rezultacie, za pomocą otrzymanych w ramach podziału przez wydzielenie składników majątkowych i niemajątkowych Spółka Nowo Zawiązana będzie mogła kontynuować działalność związaną z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości.

Należy podkreślić, że Wspólnicy mają zamiar kontynuowania prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności gospodarczej dot. zarządzania i wynajmu nieruchomości w Spółce Nowo Zawiązanej przy wykorzystaniu ww. składników majątkowych wchodzących w skład ZCP Nieruchomościowego.

Co istotne, oba rodzaje prowadzonej obecnie przez Spółkę działalności nie są ze sobą bezpośrednio związane, a ich prowadzenie zasadniczo może odbywać się niezależnie. Tym samym, po dokonaniu planowanego podziału przez wydzielenie, w oparciu o pozostałe w Spółce składniki/majątek, będzie ona mogła kontynuować prowadzoną dotychczas główną działalność (sprzedażową), natomiast majątek przekazany w drodze podziału Spółce Nowo Zawiązanej pozwoli jej na prowadzenie działalności z zakresu zarządzania i wynajmu nieruchomości jako niezależnej działalności.

Należy zaznaczyć, że kontynuowanie działalności głównej będzie możliwe na dotychczas zajmowanej pod tą działalność części Nieruchomości 1 przy zawarciu odpowiedniej umowy (umów) najmu ze Spółką Nowo Utworzoną. Jednocześnie nie jest wykluczone, że Spółka będzie poszukiwała innej powierzchni magazynowej lub biurowej.

Spółka Nowo Zawiązana (nieruchomościowa) będzie mogła kontynuować działalność prowadzoną obecnie przez Dział Nieruchomości, a w przyszłości rozwinąć ją (np. proponując kontrahentom korzystanie z magazynów usytuowanych na nieruchomościach należących obecnie do Spółki).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle opisanego wyżej zdarzenia przyszłego, dokonanie podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki nowo zawiązanej) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w tym zawarcie umowy spółki przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, dokonanie podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego do nowo związanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w tym zawarcie umowy spółki przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Ww. katalog ma charakter zamknięty.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 KSH – podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Zainteresowani wskazali, że stanowisko takie wyrażone zostało m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej z 23 września 2010 r. Znak: ILPB2/436-171/09/10-S/AJ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,
  • interpretacji indywidualnej z 15 marca 2019 r. Znak: 0111-KDIB4.4014.7.2019.5.BB wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług wydano/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych –podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie z jej majątku ZCP Nieruchomościowego (Działu Nieruchomości) do nowoutworzonej w tym celu w trakcie procedury podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki nowo zawiązanej) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Udziały w Spółce Nowo Zawiązanej zostaną objęte przez dotychczasowych Wspólników. Spółka Nowo Zawiązana będzie rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polski, podobnie jak wszyscy jej wspólnicy.

Na skutek podziału przez wydzielenie, wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe związane z ZCP Nieruchomościowym wraz ze zobowiązaniami, zostaną wydzielone (przeniesione) do Spółki Nowo Zawiązanej.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 505 ze zm.) – podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Mając na uwadze przywołane przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj