Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.315.2020.1.JG
z 14 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2020 r. (data wpływu 17 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z łącznego opodatkowania dochodów w sytuacji wykonania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonuje on w ramach zawartej umowy o pracę jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z łącznego opodatkowania dochodów w sytuacji wykonania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonuje on w ramach zawartej umowy o pracę.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


J. (dalej: "Wnioskodawca", "Podatnik") uzyskuje w roku podatkowym 2020 dochody ze stosunku pracy oraz dochody z działalności gospodarczej. W poprzednich latach podatkowych Podatnik również uzyskiwał dochody z tych źródeł, przy czym w roku 2020 po raz pierwszy wybrał formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i złożył w związku z tym pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w stosownym terminie.

Dochody podatnika w poprzednich latach podatkowych podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W roku 2020 może zdarzyć się sytuacja, w której Podatnik uzyska z działalności gospodarczej przychody ze świadczenia na rzecz obecnego pracodawcy usług odpowiadających czynnościom, które wykonuje w tym roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej.


Intencją Wnioskodawcy jest uzyskanie interpretacji indywidualnej dotyczącej wskazanych poniżej kwestii:


  1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca utraci prawo do zastosowania podatku liniowego jedynie do dochodów uzyskanych z usługi na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonuje w tym roku podatkowym w ramach stosunku pracy, czy również do wszystkich dochodów z działalności gospodarczej w roku 2020 niezależnie od charakteru usługi ani od usługobiorcy?
  2. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie zobowiązany do łącznego rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej i ze stosunku pracy osiągniętych w roku 2020, według skali podatkowej, a jednocześnie będzie miał możliwość rozliczenia tych dochodów łącznie z małżonką?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1) W opisanym zdarzeniu przyszłym utraci on prawo do zastosowania podatku liniowego do wszystkich dochodów z działalności gospodarczej w roku 2020 niezależnie od charakteru usługi ani od usługobiorcy. Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik (...) uzyska z działalności gospodarczej (...) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik (...) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej (...).


Należy zauważyć, że powyższy przepis nie ogranicza zastosowania skali podatkowej w miejsce podatku liniowego wyłącznie do dochodów podatnika uzyskanych od byłego lub obecnego pracodawcy ani do dochodów ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Tym samym zastąpienie podatku liniowego skalą podatkową w zdarzeniu przyszłym opisanym w niniejszym wniosku będzie się stosować do wszystkich dochodów Wnioskodawcy ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uzyskanych w roku 2020.


Ad. 2) W opisanym zdarzeniu przyszłym będzie on zobowiązany do łącznego rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej i ze stosunku pracy, osiągniętych w roku 2020, według skali podatkowej, a jednocześnie będzie miał możliwość rozliczenia tych dochodów łącznie z małżonką. Jak wynika wprost z przytoczonego już przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku uzyskania przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, podatnik traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany opodatkować dochody z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Tym samym złożone przez podatnika oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym traktuje się jako nieskuteczne w odniesieniu do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej uzyskanych w roku 2020. W konsekwencji dochody te podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej łącznie z dochodami ze stosunku pracy. Powyższy wniosek wynika pośrednio z przepisu art. 8 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. A contrario, w przypadku utraty przez podatnika prawa do zastosowania podatku liniowego, dochody z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym będą podlegały opodatkowaniu według skali podatkowej łącznie z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, np. ze stosunku pracy.


Odnosząc się do kwestii opodatkowania dochodów przez Wnioskodawcę w roku 2020 łącznie z małżonką, należy zwrócić uwagę na przepis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że łączne opodatkowanie małżonków od sumy ich dochodów nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków (...) mają zastosowanie przepisy art. 30c. A contrario, w sytuacji, gdy w następstwie zastosowania przepisu art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik traci prawo do zastosowania podatku liniowego zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do dochodów z działalności gospodarczej uzyskanych w danym roku podatkowym, zyskuje on jednocześnie prawo do opodatkowania dochodów w tym roku podatkowym łącznie z małżonkiem. Należy w tym miejscu podkreślić, że przepis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wiąże utraty prawa do łącznego opodatkowania dochodów przez małżonków z faktem złożenia przez jednego z małżonków oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Możliwość łącznego opodatkowania dochodów przez małżonków jest natomiast wyłączona wtedy, gdy do dochodów jednego z małżonków faktycznie stosuje się art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A contrario, w sytuacji gdy przepis ten nie ma zastosowania do dochodów żadnego z małżonków, tak jak w zdarzeniu przyszłym opisanym w niniejszym wniosku, małżonkowie mają prawo do łącznego rozliczenia swoich dochodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – źródłami przychodów są:


  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy – w myśl art. 12 ww. ustawy – uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 tej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, że w roku podatkowym 2020 uzyskuje dochody ze stosunku pracy oraz dochody z działalności gospodarczej. Ponadto w roku 2020 Wnioskodawca po raz pierwszy wybrał formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i złożył w związku z tym pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w stosownym terminie. W roku 2020 Wnioskodawca zamierza w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym wykonać usługę na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadającą czynnościom, które wykonuje w tym roku podatkowym na jego rzecz w ramach stosunku pracy.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że w przypadku świadczenia przez podatnika – w ramach działalności gospodarczej – tych samych usług na rzecz swego pracodawcy, które wykonuje na jego rzecz w ramach umowy o pracę, ma on obowiązek opodatkować dochody uzyskane z działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującą skalą podatkową, czyli na zasadach ogólnych.

Tym samym Wnioskodawca utraci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym wszystkich dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych w 2020 r. W konsekwencji dochody z działalności gospodarczej i dochody ze stosunku pracy powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym wg skali podatkowej.

Wobec wątpliwości Wnioskodawcy, co do możliwości łącznego z małżonką opodatkowania dochodów osiągniętych w 2020 r. należy wskazać, że stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Przepis art. 6 ust. 2 ww. ustawy, stanowi jednak, że małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, art. 26e i art. 26h; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Jak wynika z treści art. 6 ust. 8 cyt. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 artykułu nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że jego małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast Wnioskodawca w opisanych okolicznościach utraci prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c za cały 2020 rok.

Mając na względzie powyższe uznać należy, że skoro do Wnioskodawcy w 2020 r. nie będą miały zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie wystąpi przesłanka, o której stanowi art. 6 ust. 8 ww. ustawy.


Reasumując, utrata prawa do opodatkowania tzw. „podatkiem liniowym” spowoduje możliwość wyboru preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w sposób określony w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile Wnioskodawca i jego małżonka za cały rok 2020 wypełnią pozostałe warunki wskazane w tym przepisie.


Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj