Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.229.2020.2.APO
z 22 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 maja 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-puap tego samego dnia), uzupełnionym 16 lipca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie ustalenia, czy:

  1. przedstawiona w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie Etapu 0-1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (pytanie oznaczone nr 1),
  2. koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w ramach Etapu 1 podczas produkcji testowej oraz prób produkcyjnych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 7 lipca 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.229.2020.1.APO wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 16 lipca 2020 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

A. Informacje ogólne

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) z siedzibą w (…) jest spółką utworzoną na podstawie prawa polskiego, posiadającą siedzibę działalności w Polsce i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Podstawowym obszarem działalności Spółki jest warzenie piwa. W ofercie Spółki znajdują się w szczególności napoje alkoholowe (w tym piwa oraz miksy piwa z napojami bezalkoholowymi) oraz napoje bezalkoholowe (w tym w szczególności piwa bezalkoholowe).

Zgodnie z przyjętą strategią działania, by móc tworzyć najlepsze napoje alkoholowe i bezalkoholowe, Spółka łączy doświadczenie z nowoczesnymi technologiami. Dodatkowo, w celu zaspokajania rosnących potrzeb konsumentów Wnioskodawca nieustannie rozwija swoją ofertę produktową. W wyniku prowadzonych w Spółce prac na rynek wprowadzane są regularnie nowe gatunki napojów, nowe warianty znanych marek (submarki), np. znane piwa w nowych wariantach smakowych, o innej zawartości alkoholu, czy też oparte na nowej, zmodyfikowanej recepturze.

W związku z powyższymi działaniami, Spółka ponosi szereg kosztów związanych z rozwojem nowych produktów, które stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”).

B. Działalność badawczo-rozwojowa

Obok działalności podstawowej, związanej z produkcją napojów alkoholowych i bezalkoholowych (zwłaszcza piwa), Spółka realizuje także działalność ukierunkowaną na rozwój nowych produktów. Działalność ta związana jest w szczególności z systematycznym rozwijaniem oferty produktowej, czyli z wprowadzaniem zmian i ulepszeń do istniejących produktów oraz z projektowaniem i tworzeniem nowych produktów.

Zakres prowadzonych prac nad nowymi i/lub ulepszonymi produktami wynikają przede wszystkim z ciągłego śledzenia preferencji i oczekiwań klientów, a także bacznej obserwacji trendów rynkowych.

Wyniki prowadzonej przez Spółkę działalności o charakterze rozwojowym przyczyniają się do rozszerzania asortymentu oferowanego przez Wnioskodawcę, co jest głównym źródłem przewagi konkurencyjnej i budowania marki rozpoznawalnej w dynamicznie zmieniającej się branży. W celu realizacji strategii ciągłego rozwoju produktów, Spółka angażuje odpowiednie zasoby oraz wykorzystuje nabytą wiedzę.

W związku z powyższym, w ramach struktury Spółki, wyodrębniono dedykowany dział (dalej: „dział innowacji”), którego pracownicy w ramach podstawowych obowiązków zajmują się realizacją projektów mających na celu rozwój nowych lub ulepszenie istniejących produktów Spółki. Zgodnie z wypracowanym w Spółce sposobem organizacji prac dotyczących rozwijania i ulepszania produktów, projekty realizowane przez dział innowacji wpływają na działalność operacyjną Spółki (w szczególności wprowadzają zmiany w portfolio produktowym Spółki).

Dział innowacji zatrudnia na stałe kilka osób, które prowadzą równolegle po kilka projektów mających na celu rozwój produktów Spółki. W projektach tych uczestniczą interdyscyplinarne grupy, które prowadzone są przez pracownika działu innowacji, przy wsparciu innych osób zatrudnionych w Spółce, w zależności od potrzeb wynikających z charakteru danego projektu. Osoby zatrudnione w dziale innowacji są zaangażowane w prace o charakterze rozwojowym na stałe, tzn. w ramach swojej codziennej pracy odpowiedzialne są za realizację projektów mających na celu opracowanie nowych lub ulepszonych produktów na wszystkich etapach - tj. od pomysłu, poprzez współrealizację, aż do momentu wdrożenia komercyjnego.

W ramach prac prowadzonych przez dział innowacji znajdują się także zadania polegające na wprowadzaniu innych rozwiązań, w tym przede wszystkim nowych lub ulepszonych opakowań, a także uczestnictwo w procesach związanych ze zmianami wymagającymi inwestycji w danym browarze. Niemniej jednak, tego rodzaju prace (tj. prace inne niż opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów, tj. napojów alkoholowych i bezalkoholowych, a w szczególności piw), nie stanowią w ocenie Spółki prac stricte o charakterze badawczo - rozwojowym, w związku z czym nie są one przedmiotem niniejszego wniosku.

Proces związany z realizacją projektów związanych z nowymi lub ulepszonymi produktami, które są prowadzone przez pracowników działu innowacji (przy wsparciu innych pracowników i kontrahentów Wnioskodawcy), co do zasady, realizowany jest w ramach kilku etapów, które są wskazane w dalszej części niniejszego wniosku.

Etap 0 - Inicjowanie działań rozwojowych

Pracownicy działu innowacji mają za zadanie systematycznie inicjować działania innowacyjne, które wpływają na rozwój lub ulepszenie produktów Spółki. Etap inicjowania działań rozwojowych jest nieformalnym rozpoczęciem prac nad danym projektem innowacyjnym. W tym zakresie, w dziale innowacji przygotowywana jest szeroka lista potencjalnych projektów rozwojowych, na którą trafiają koncepcje inicjowane przez pracowników działu innowacji, pochodzące z aktualnych potrzeb wynikających z bieżącej działalności Spółki lub też wynikające z konieczności realizacji strategii Spółki lub też poszczególnych marek wytwarzanych produktów.

Wszystkie projekty wstępnie opracowywane przez pracowników działu innowacji mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy w kierunku rozwoju nowych lub ulepszania istniejących produktów Spółki.

Dział innowacji wstępnie ocenia zasadność realizacji danego projektu uwzględniając wskazane wyżej okoliczności inicjujące dany projekt, a następnie, dla wyselekcjonowanych projektów rozwojowych, przygotowuje dokument, w którym zaprezentowane są ogólne założenia projektowe. Takie zgłoszenie inicjujące formalnie dany projekt rozwojowy zawiera w szczególności następujące informacje:

  • dlaczego projekt powinien być realizowany oraz jaki jest jego ogólny cel,
  • co może się zmienić dla Spółki w związku z realizacją projektu,
  • główny kierunek prac, szacunkowe koszty prac oraz zakres potencjalnych inwestycji wymaganych do realizacji projektu, jak również wstępne założenia biznesowe, propozycja interdyscyplinarnej grupy projektowej, harmonogram prac itp.

Informacje na tym etapie mają charakter wstępny i orientacyjny, jako że ostateczny rezultat danego projektu nie jest dokładnie znany. Inaczej mówiąc - propozycje rozwojowe przedstawiane przez dział innowacji na tym etapie prac cechują się niepewnością co do ostatecznego wyniku i powodzenia całego przedsięwzięcia.

Po opracowaniu założeń danego zgłoszenia projektowego, wstępnie wyselekcjonowane pomysły przedstawiane są zarządowi Spółki, który podejmuje finalną decyzję o rozpoczęciu lub odrzuceniu danego projektu bazując na rekomendacjach działu innowacji.

Akceptacja zarządu rozpoczyna dany projekt w sposób formalny, co pozwala na jego zakwalifikowanie do Etapu 1.

Kluczowymi kosztami związanymi z niniejszym etapem prac są koszty pracy pracowników działu innowacji.

Etap 1 - Prace nad nowym produktem

Praca koncepcyjna

Po uzyskaniu akceptacji zarządu dla danego zgłoszenia następuje formalne rozpoczęcie projektu i finalny wybór dedykowanego interdyscyplinarnego zespołu do jego realizacji. W skład zespołu wchodzą pracownicy Spółki, w tym obowiązkowo pracownik działu innowacji, oraz współpracownicy Wnioskodawcy - jeżeli wynika to z założeń projektowych i jest niezbędne do właściwej realizacji projektu.

Na tym etapie następuje także uszczegółowienie celu, zakresu i innych informacji o projekcie (np. harmonogram, budżet itp.), które zostały wstępnie zaprezentowane w poprzednim etapie.

W trakcie Etapu 1 pracownik działu innowacji bierze udział w pracach projektowych odpowiadając przede wszystkim za organizację i koordynację prac zespołu dedykowanego do realizacji danego projektu, w tym za podejmowanie kluczowych decyzji dla projektu, monitorowanie pojawiających się ryzyk i zarządzanie nimi, kontrolę przebiegu projektu oraz monitorowanie, czy dany projekt będzie spełniał określony cel oraz założenia. Ponadto, dany pracownik działu innowacji jest odpowiedzialny za monitorowanie efektów poszczególnych etapów prac, kontrolowanie budżetu, monitorowanie i dostosowywanie harmonogramu prac do otrzymywanych wyników cząstkowych oraz inne czynności niezbędne do udanego prowadzenia procesu rozwojowego. Pracownicy działu innowacji przewodniczą także systematycznym, wewnętrznym spotkaniom projektowym zespołu interdyscyplinarnego, które polegają na konsultacjach pracowników i współpracowników Spółki zaangażowanych w tworzenie nowego produktu. Spotkania te mają na celu bieżącą modyfikację założeń projektowych (jeżeli są one potrzebne, a początkowe założenia okazały się błędne lub niesprawdzone). Wyniki bieżących prac, w odniesieniu do realizowanych projektów, prezentowane są przez pracowników działu innowacji w trakcie cyklicznych spotkań z zarządem. To właśnie zarząd, na podstawie tych informacji, w każdym momencie może podjąć decyzję o: 1) zaprzestaniu prac, 2) wprowadzeniu zmian do założeń projektowych i przetestowaniu innych opcji niż pierwotnie założone, 3) akceptacji wyników projektu.

Kluczowymi kosztami w ramach prowadzonych prac koncepcyjnych są koszty pracy pracowników działu innowacji oraz pozostałych pracowników zaangażowanych w ramach danego zespołu interdyscyplinarnego, którzy wykonują swoje zadania obok zadań podstawowych, wynikających z charakteru ich pracy, a także koszty usług świadczonych przez zewnętrznych kontrahentów Spółki.

Projektowanie i testowanie produktów

Praca nad nowym produktem może różnić się w zależności od rodzaju projektu i jego głównego celu. Biorąc pod uwagę najczęściej realizowany rodzaj projektów - tj. prace nad rozwijaniem i opracowaniem nowej receptury, w wyniku której możliwe będzie wprowadzenie na rynek nowego produktu, na tym etapie prac ma miejsce opracowywanie i testowanie kilku propozycji (najczęściej 3-4) receptur nowego rodzaju napojów alkoholowych i bezalkoholowych, a zwłaszcza piw. Praca nad recepturą uwzględnia szereg okoliczności, takich jak możliwości produkcyjne, ceny i rodzaje dostępnych surowców, badania konsumenckie i rynkowe, czy też późniejszą możliwość pakowania produktu, jego przechowywanie czy sprzedaż. Nowy produkt może różnić się od już dostępnego w ofercie Spółki m.in. wersją smakową, zawartością alkoholu, wykorzystywanymi składnikami, ich proporcją, etc. W ramach niniejszego Etapu 1 powstają zatem wstępne propozycje receptur nowych lub ulepszonych produktów. Po przeprowadzeniu prac nad wyselekcjonowaniem takich receptur, koniecznym jest przejście do fazy testowania receptur w ramach pierwszych testów produkcyjnych.

Projektowanie nowych produktów na podstawie wytworzonych receptur odbywa się w mini browarze Spółki (zlokalizowanym przy jednym z zakładów produkcyjnych) lub poszczególnych zakładach produkcyjnych należących do Spółki lub też spółek powiązanych ze Spółką, gdzie ma miejsce testowanie produktów. W wyniku takich testów powstaje stosunkowo niewielka ilość nowego rodzaju napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Testy wymagają przeprowadzenia wielu serii dla różnego rodzaju receptur przyjętych do tej fazy prac. Oprócz samego testowania nowych receptur, równolegle toczą się prace związane z analizą uzyskiwanych efektów prac.

W ramach powyższej fazy testowane mogą być np. różne szczepy drożdży wykorzystywane do warzenia piwa, różne aromaty, proporcje etc. Efekty testów (tj. testowe partie nowych lub ulepszonych produktów) nie są przeznaczone na sprzedaż. Są wykorzystywane jedynie do przeprowadzenia dalszych testów, zakończonych wyborem finalnej receptury, która pozwoli na wytwarzanie nowego produktu zgodnie z założeniem celu danego projektu. Jeżeli po przeprowadzeniu testów nie ma możliwości wyboru finalnej receptury, są one modyfikowane i testowane ponownie, aż do momentu uzyskania zadowalających wyników i finalnego wyboru, lub też do momentu podjęcia decyzji o zaprzestaniu testów i rezygnacji z projektu, jeżeli wyniki nie są zgodne z założonym celem.

Jeżeli projekt tego wymaga - na tym etapie prac prowadzone są także próby i testy prowadzone wspólnie z zewnętrznymi kontrahentami, w tym np. z domami aromaciarskimi.

Kluczowymi kosztami tego etapu prac są koszty pracy pracowników działu innowacji oraz pozostałych pracowników zaangażowanych w ramach danego zespołu interdyscyplinarnego, którzy wykonują swoje prace związane z projektem obok obowiązków podstawowych wynikających z charakteru zatrudnienia. Dodatkowo ponoszone są koszty przygotowania próbek napojów alkoholowych i bezalkoholowych (w szczególności piwa), w tym koszty surowców przeznaczonych do partii testowych, a także koszty związane z prowadzeniem badań konsumenckich, przygotowanie grafik na opakowania oraz prowadzenia kolejnych testów produkcyjnych. Ponadto, Spółka może ponosić koszty kontrahentów zewnętrznych (koszty usług obcych).

Próby produkcyjne

Jeżeli prace nad nową recepturą prowadzone na etapie prób produkcyjnych w stosunkowo małej skali zakończą się sukcesem, następuje przejście do kolejnej fazy prac w ramach Etapu 1. Kolejnym krokiem są testy prowadzone w większej niż poprzednio skali, czyli przejście przez cały proces produkcyjny. Większość próbek zjeżdżających z próbnej produkcji jest utylizowana i niszczona (nie jest przeznaczana na sprzedaż).

Podstawowym celem prowadzenia prób produkcyjnych jest analiza możliwości wdrożenia nowych lub ulepszonych produktów do produkcji komercyjnej. Może się bowiem okazać, że zatwierdzone receptury, przetestowane w ramach produkcji testowej nie spełniają wymogów jakościowych w ramach produkcji komercyjnej. To z kolei wymaga prowadzenia dalszych prac koncepcyjnych, w których uczestniczy dział innowacji, nad identyfikacją problemów oraz potencjalnych możliwości ich rozwiązania.

Część próby z linii produkcyjnych wykorzystywana jest przez dział innowacji do dalszych prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami, w tym do przeprowadzenia badań konsumenckich rynkowych, których wyniki mogą mieć jeszcze wpływ na finalną recepturę produktu, przed wprowadzeniem go do produkcji komercyjnej.

Etap 1 zakończony jest przygotowaniem szczegółowego dokumentu projektowego (tzw. Business Case), w którym zaprezentowany jest przebieg i zakres przeprowadzonych prac, a także ich finalny rezultat oraz finalna akceptacja dotychczasowych prac.

Efektywnie, wraz z akceptacją prac prowadzonych w ramach Etapu 1, następuje przygotowanie produktu do produkcji komercyjnej i tym samym następuje zakończenie zasadniczych prac rozwojowych związanych z opracowaniem, ulepszeniem czy też wprowadzeniem nowego produktu.

Kluczowymi kosztami danego etapu prac są koszty pracy pracowników działu innowacji oraz pozostałych pracowników zaangażowanych w ramach danego zespołu interdyscyplinarnego. Dodatkowo, kosztem są wydatki poniesione na próbę produkcyjną, która podlega dalszym badaniom (np. koszty badań konsumenckich) lub też jest utylizowana i niszczona (koszty próby oraz niszczenia napojów alkoholowych i bezalkoholowych z próby produkcyjnej).

Etap 2 - Prace wdrożeniowe

Na tym etapie prac rozpoczyna się przygotowanie do wdrożenia danego produktu na rynek. Przebieg tych prac jest także stale monitorowany przez pracowników działu innowacji, niemniej jednak same prace związane są już raczej z przygotowaniem do wdrożenia produktu do sprzedaży, aniżeli z pracą nad jego rozwojem.

Przed finalnym wprowadzeniem produktu na rynek mogą mieć miejsce również pewne dodatkowe prace mające na celu udoskonalenie nowego produktu w związku ze stwierdzonymi potrzebami w tym zakresie (tj. ostatnie prace o charakterze rozwojowym). Niemniej jednak, tego rodzaju czynności stanowią mniejszą część prowadzonych prac.

Etap 3 - Prace powdrożeniowe

Po wdrożeniu nowego produktu na rynek, dział innowacji wciąż aktywnie monitoruje nowy produkt na rynku. Aktywne zaangażowanie działu innowacji w tym zakresie trwa przez okres około 6 tygodni od wprowadzenia nowego produktu na rynek. Po upływie tego okresu, dział innowacji nie prowadzi aktywnych działań związanych z funkcjonowaniem produktu na rynku.

Finalne podsumowanie ogółu prac związanych z opracowaniem nowego produktu, przygotowaniem go do wdrożenia i samym wdrożeniem następuje około 1 roku po wdrożeniu.

Okres prowadzenia prac rozwojowych

Łącznie, cały proces związany z wprowadzeniem na rynek nowego produktu (Etapy 0-3) – w zależności od jego skomplikowania - zajmuje standardowo od 9 do 12 miesięcy.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń osób pracujących w dziale innowacji przyjmuje się, że zaangażowanie czasowe rozkłada się po równo na Etap 0 oraz 1 (tj. około 4-6 miesięcy), oraz Etap 2 i 3 (również około 4-6 miesięcy). Powyższe oszacowanie wynika z wieloletniej praktyki działu innowacji oraz obserwacji i doświadczeń pracowników działu innowacji.

Efekty prac rozwojowych

Mając na uwadze powyższy kompleksowy proces tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, w efekcie dotychczas przeprowadzonych prac, Spółka wdrożyła wiele nowych produktów do swojego portfolio. Wśród najważniejszych zrealizowanych przez Spółkę projektów o charakterze B+R należy wymienić m.in.:

  • nowe warianty smakowe/submarki piw smakowych,
  • nowe style piwne (np. górna fermentacja)/submarki w rodzinie piw klasycznych,
  • nowe receptury 0,0%,
  • nowa marka piwa z wyższym poziomem alkoholu aromatyzowanego rumem.

Materiały i surowce bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością B+R

Jak wskazano w powyższych opisach, w trakcie prowadzonych prac nad rozwojem nowych produktów wykorzystywane są również surowce i materiały. W tym zakresie, Spółka ponosi koszty materiałów i surowców wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonych pracach nad nowymi lub ulepszonymi napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi (w tym nad produktami piwnymi) - tj. z wyłączeniem innych prac działu innowacji, jak chociażby opracowywanie nowych opakowań.

Wskazane koszty materiałów i surowców dotyczą testowych partii nowych produktów, które w większości są niszczone, a niewielka ich część wykorzystywana jest do dalszych prac (testów) związanych z nowym produktem. Partie te nie są przeznaczone do sprzedaży.

Zgodnie z zasadami rozliczania obowiązującymi w Spółce, koszt surowców i materiałów związanych z partiami testowymi nowego produktu ewidencjonowany jest jako koszt działu innowacji. Koszty te są raportowane w specjalnym raporcie kosztowym, w związku z czym Spółka ma możliwość precyzyjnego określenia, jaki był koszt zużytych materiałów i surowców przeznaczonych do testów - zarówno w niewielkiej skali, jak i w większym zakresie - w ramach prób produkcyjnych.

Personel realizujący prace badawczo-rozwojowe

Pracownicy działu innowacji są zatrudnieni w Spółce - co do zasady - na podstawie umowy o pracę. Efektywny zakres obowiązków osób zatrudnionych w ramach działu innowacji obejmuje wprost realizację prac rozpisanych powyżej w ramach Etapów 0 - 3.

Oprócz wskazanych w tym zakresie prac, pracownicy działu innowacji nie prowadzą innych projektów, ani nie mają przypisanych innych specyficznych zadań w Spółce.

Oprócz osób z działu innowacji, dodatkowo, w przypadku podjęcia decyzji o realizacji danego przedsięwzięcia, grupa projektowa zostaje poszerzona o innych pracowników Spółki - na co dzień zatrudnionych w innych działach (np. piwowarzy, osoby z działu sensorycznego).

W związku z powyższym, Spółka ponosi koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w prace nad nowymi i ulepszonymi produktami, a także koszty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę (składki ZUS pracodawcy).

Z uwagi na uciążliwość natury administracyjnej i organizacyjnej w zakresie określenia kosztów wynagrodzeń związanych z działalnością B+R, Spółka dokonała podsumowania obowiązków sprawowanych przez osoby z działu innowacji w celu stałego określenia tej części etatu, który jest przeznaczony przez osoby z działu innowacji na prace związane z opracowaniem nowych i ulepszonych produktów (tj. bez uwzględnienia innych prac takich jak np. opracowywanie nowych opakowań czy logotypów).

W tym zakresie, według ustalonych przez Spółkę norm czasu pracy na podstawie zakresu obowiązków pracowników działu innowacji (opartych na pracy osób z działu innowacji w zeszłych latach), prace B+R osób z działu innowacji w zakresie opracowywania nowych lub ulepszonych produktów - odpowiadające zakresowi prac opisanemu w Etapach 0 - 1 - stanowią połowę etatu w ramach stosunku pracy wykonywanego przez poszczególnych pracowników działu innowacji.

Prace wykonywane w ramach drugiej połowy etatu są uznawane za prace wdrożeniowe i powdrożeniowe (Etapy 2-3), a także czynności pozostałe (np. opracowywanie nowych opakowań, logotypów, inne prace rutynowe i ulepszeniowe), a zatem są to prace, które w ocenie Spółki nie stanowią prac o charakterze B+R.

Niniejszy podział etatów osób z działu innowacji na dwie równe części pozwala na precyzyjne określenie części etatu przeznaczanego na cele B+R, co ma znaczenie dla wewnętrznych analiz Spółki, jak również może być pomocne np. dla celów wypełniania zobowiązań statystycznych (potencjalnie, np. wypełnianie formularza PNT-01).

W niniejszym zakresie, Spółka zamierza uwzględnić odpowiednie przypisanie zadań i obowiązków do części etatów na podstawie aneksów do umów o pracę osób zatrudnionych w dziale innowacji.

Powyższe ustalenia nie dotyczą zaś pozostałych pracowników Spółki (spoza działu innowacji), którzy uczestniczą w grupach interdyscyplinarnych w ramach prac nad wprowadzeniem nowych lub ulepszonych produktów.

Mając na uwadze powyższe, Spółka podjęła wątpliwość co do możliwości skorzystania z tzw. ulgi na działalność badawczo - rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, a także co do możliwości ujęcia kosztów wynagrodzeń, składek ZUS pracodawcy oraz kosztów materiałów i surowców jako kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Istotne elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zostały zawarte we własnym stanowisku w sprawie, tj.:

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania tzw. koszty kwalifikowane dla celów skorzystania z ulgi badawczo - rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, jeśli łącznie spełnione będą następujące warunki:

  1. Podatnik uzyskał przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
  2. Podatnik prowadził działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
  3. Koszty, jakie podatnik poniósł na działalność badawczo-rozwojową, stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
  4. Koszty, jakie podatnik poniósł na działalność badawczo-rozwojową i odlicza od podstawy opodatkowania, mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.
  5. Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
  6. Podatnik wyodrębnił koszty działalności B+R w ewidencji rachunkowej.
  7. Podatnik, który w roku podatkowym korzystał ze zwolnień podatkowych w ramach specjalnych stref ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu, objął odliczeniem wyłącznie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku.
  8. Koszty poniesione w ramach badań podstawowych stanowią koszty kwalifikowane wyłącznie, jeśli badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie warunki wymienione w pkt 1-6 powyżej, przy czym spełnienie pkt 2 i 4 powyższej jest również przedmiotem niniejszego wniosku. Natomiast, warunki opisane w pkt 7-8 nie dotyczą sytuacji Spółki. Wnioskodawca nie korzysta bowiem ze wskazanych zwolnień podatkowych ani nie prowadzi badań podstawowych.

W uzupełniniu wniosku ujętym w piśmie z 16 lipca 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-puap tego samego dnia), Wnioskodawca wskazał m.in., że wyodrębnia/będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „Ustawa CIT”). W przypadku Spółki, odpowiednie wyodrębnienie zapewnia specjalna ewidencja prowadzona w arkuszu kalkulacyjnym, w którym wyodrębnione zostały/wyodrębnione będą wszelkie koszty związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (dalej: „B+R”), zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych zawartym w art. 18d ust. 2 Ustawy CIT. Wskazana wyżej ewidencja kosztów w szczególności obejmuje/będzie obejmować koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność B+R Wnioskodawcy oraz związane z tą działalnością koszty materiałów i surowców. W odniesieniu do kosztów wynagrodzeń, ewidencja zawiera/będzie zawierać wyszczególnienie komponentów wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace B+R wraz z przypisaniem, które elementy wynagrodzenia mogą stanowić koszty kwalifikowane dla celów kalkulacji ulgi B+R. Jednocześnie, jak wskazano we wniosku, niniejsze koszty kwalifikowane będą uwzględnione w ewidencji tylko w tej części, jaka jest przeznaczana na prace o charakterze B+R na podstawie określenia normatywnego czasu pracy na bazie zakresu obowiązków przewidzianych w umowie o pracę.

Spółka wskazuje, że nie prowadzi i nie planuje prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani nie prowadzi i nie planuje prowadzić działalności na podstawie decyzji o wsparciu. Tym samym, Spółka nie korzysta i nie planuje korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub pkt 34a Ustawy CIT.

Koszty ponoszone przez Spółkę, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach prowadzonej działalności B+R, nie zostały i nie zostaną zwrócone Spółce w jakiekolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wnioskodawca nie ponosi i nie planuje ponosić kosztów badań podstawowych. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy przedstawiona w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie Etapu 0-1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  2. Czy koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w ramach Etapu 1 podczas produkcji testowej oraz prób produkcyjnych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Przedstawiona w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie Etapu 0-1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: „B+R”) została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, i oznacza działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z powyższą definicją, działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jednocześnie, z definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że musi ona być podejmowana w sposób systematyczny. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Ostatni z warunków określonych w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wskazuje, iż taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność badawczo-rozwojowa spełnia wszystkie opisane wyżej warunki.

W tym kontekście, Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, tzn. działalność, w wyniku której powstają nowe i oryginalne produkty o charakterze unikatowym, które nie mają charakteru odtwórczego. Rezultatami prac B+R są bowiem nowe receptury napojów alkoholowych i bezalkoholowych (w tym w szczególności piw), nowe serie i linie produktów, czy też innowacyjne opakowania, dzięki którym Spółka może spełniać potrzeby swoich klientów, a także sprawnie odpowiadać na zapotrzebowanie rynkowe.

Pracownicy i współpracownicy Spółki podejmują zatem szereg działań o charakterze kreacyjnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: nowe receptury oraz w konsekwencji nowe lub ulepszone produkty, jakich Spółka dotychczas nie posiadała. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy pracowników Spółki (w określonym zakresie również we współpracy z zewnętrznymi kontrahentami).

Ponadto, jak wskazano w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością systematyczną, gdyż opiera się na określonym schemacie działania, jest zaplanowana i uporządkowana, co ma swoje odzwierciedlenie w ścisłym ustaleniu Etapów prac mających na celu sprawną organizację prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami.

Ponadto, działalność B+R Wnioskodawcy prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych napojów alkoholowych i bezalkoholowych (zwłaszcza piw) o charakterystyce oczekiwanej przez klientów i rynek. W tym celu, do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywane są osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego terminu i ewentualnie budżetu. W ramach realizacji projektów, Wnioskodawca ma więc możliwość wykorzystania uprzednio wytworzonej lub zdobytej wiedzy (w zakresie projektowania nowych produktów) i dalszego zwiększania jej zasobów. Działalność Wnioskodawcy nakierowana jest zatem na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, działalność realizowana przez Wnioskodawcę spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określone w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ w szczególności prace te:

  • mają charakter twórczy - tzn. są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu; są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze; efektem prac są nowe produkty w portfolio produktowym Spółki;
  • są prowadzone w sposób systematyczny - tzn. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany; prace realizowane są w trybie projektowym, gdzie w szczególności każdy projekt posiada jasno sprecyzowany cel prac, a do jego realizacji przypisane są osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie; określany jest termin prac oraz ewentualnie budżet;
  • prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - w wyniku prowadzonych prac powstają zupełnie nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Spółkę; co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób wiedzy Wnioskodawcy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów.

W świetle powyższego, Wnioskodawca uważa, że jego działalność B+R - szczegółowo wskazana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym niniejszego wniosku - spełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność badawczo-rozwojowa spełnia wszystkie warunki zdefiniowane w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach organów podatkowych odnoszących się do branży spożywczej. Dla potwierdzenia, Spółka przywołuje fragmenty następujących interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • z 11 października 2017 r. sygn. 0115-KDIT2-3.4010.160.2017.2.PS, w której organ odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając za prawidłowe w całości stanowisko Spółki, zgodnie z którym realizowane przez nią Prace badawczo-rozwojowe stanowią badania przemysłowe lub prace rozwojowe, o których mowa w ustawie o p.d.o.p., ponieważ: są nakierowane na zdobycie nowej wiedzy w celu opracowania nowych produktów na bazie oleju rzepakowego oraz opracowania nowych technologii pozwalających na zwiększenie palety zastosowań dla produktów ubocznych powstających w procesie tłoczenia oleju lub, wykorzystują dostępną wiedzę w celu opracowania nowych receptur/metod produkcji wyrobów posiadających właściwości fizykochemiczne zoptymalizowane dla potrzeb konkretnych branż oraz opracowania/modyfikacji receptur w celu polepszenia walorów zdrowotnych lub innych (np. terminu przydatności do spożycia) produktów Spółki, mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów przez specjalnie wybrane osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie oraz mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania już dostępnych zasobów wiedzy w zakresie produkcji tłuszczów roślinnych i przetwórstwa nasion oleistych,
  • z 26 kwietnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.15.2017.2.MR, w której organ uznał, że badania oraz ulepszenia wykonywane przez wnioskodawcę na zlecenie klienta wypełniają znamiona działalności badawczo-rozwojowej. Organ odstąpił również od uzasadnienia prawnego, uznając za prawidłowe stanowisko, iż: Wnioskodawca posiada własne laboratoria zlokalizowane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca dysponuje własnym zapleczem badawczym: wyposażeniem i aparaturą badawczą oraz wykwalifikowanym personelem technicznym. (...) Badania realizowane przez Wnioskodawcę dotyczą opracowywania znaczących ulepszeń produktów (nowe działanie, nowy skład, nowe surowce, itp.), przede wszystkim poprzez wprowadzenie do nich nowych dodatków i czynników wpływających na zmianę składu chemicznego produktów prowadzące do poprawy ich jakości lub do zmiany cech użytkowych tych produktów. (...) Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, tego typu prace są zgodne z definicjami zawartymi art. 4a pkt 26 - 28 ustawy CIT,
  • z 13 kwietnia 2018 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.168.2018.1.APO, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym całość procesów opisanych w stanie faktycznym można zakwalifikować jako działalność badawczo-rozwojową. W niniejszej interpretacji organ z kolei potwierdził, iż Prace realizowane w zakresie możliwości zastosowania dostępnych materiałów i surowców w nowy innowacyjny sposób, który znacznie poprawia właściwości fizykochemiczne w porównaniu z podobnymi produktami produkowanymi przez firmy konkurencyjne, w postaci zaprojektowania lub zmodyfikowania istniejących już Lodów, w ramach wyodrębnionej struktury (laboratorium zakładowe, którego zadaniem jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych) stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT. Dodatkowo, Organ potwierdził, że pomiędzy poszczególnymi fazami prac istnieje wyraźny związek - tworzą one spójny proces pozwalający na opracowanie nowego lub poprawionego Produktu. Tym samym, stanowią nierozerwalną całość logiczną i ekonomiczną. Nie może bowiem powstać gotowy produkt - Lody - z pominięciem, którejkolwiek z faz. W konsekwencji, między fazami procesu tworzenia Lodów istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy.

Ponadto, organy podatkowe potwierdzają, że prace B+R w danej organizacji nie muszą być prowadzone przez powołaną w tym celu jednostkę, ale mogą być realizowane przez wybranych pracowników z danej organizacji obok ich podstawowych zadań. Definicja prac B+R może być zatem szersza i obejmować prace już od etapu koncepcyjnego, a ich częścią mogą być również prace o charakterze kierowniczym i zarządczym, co znajduje potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • z 16 września 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.291.2019.2.JS, w której Organ stwierdził, że Prowadzone przez Spółkę Prace Projektowe można podzielić na następujące obszary: Obszar 1 - polegające na znaczącym ulepszeniu oferowanego przez Spółkę produktu lub opracowaniu i zaimplementowaniu dla niego nowej funkcjonalności/zastosowań, Obszar 2 - polegające na opracowaniu nowego produktu wcześniej przez Spółkę nie oferowanego. Zarówno Prace Projektowe w ramach Obszaru 1 jak i 2, rozpoczynają się od opracowania koncepcji danego nowego produktu lub znaczącego ulepszenia istniejącego, poprzez fazę wykonawstwa opracowanej koncepcji, aż do przeprowadzenia szeregu testów, które umożliwiają wprowadzenie efektu Prac Projektowych do portfolio produktowego Spółki,
  • z 25 września 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.391.2019.3.MG, w zgodnie z którą: Prace są prowadzone w sposób zaplanowany i systematyczny. Każda faza projektu począwszy od zebrania informacji o wymaganiach i oczekiwaniach B. przez opracowanie koncepcji aż po przekazanie rozwiązania z rekomendacjami do wdrożenia jest przez Wnioskodawcę realizowana w sposób planowy, uporządkowany i metodyczny,
  • z 15 maja 2019 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.72.2019.2.PR oraz z 26 lipca 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.320.2019.2.MG, w których potwierdzono, że prace realizowane przez Spółkę rozpoczynają się od prac koncepcyjnych (tzn. opracowanie koncepcji projektu), finalizowane są zakończeniem prac związanych z przygotowaniem wyrobów i ich prototypów, udokumentowaniem procesu produkcji wyrobu. Proces badawczo-rozwojowy prowadzony przez Spółkę jest procesem ciągłym.

Ad. 2)

Koszty surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w ramach Etapu 1 podczas produkcji testowej oraz prób produkcyjnych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania tzw. koszty kwalifikowane dla celów skorzystania z ulgi badawczo - rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, jeśli łącznie spełnione będą następujące warunki:

  1. Podatnik uzyskał przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
  2. Podatnik prowadził działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
  3. Koszty, jakie podatnik poniósł na działalność badawczo-rozwojową, stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
  4. Koszty, jakie podatnik poniósł na działalność badawczo-rozwojową i odlicza od podstawy opodatkowania, mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.
  5. Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
  6. Podatnik wyodrębnił koszty działalności B+R w ewidencji rachunkowej.
  7. Podatnik, który w roku podatkowym korzystał ze zwolnień podatkowych w ramach specjalnych stref ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu, objął odliczeniem wyłącznie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku.
  8. Koszty poniesione w ramach badań podstawowych stanowią koszty kwalifikowane wyłącznie, jeśli badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie warunki wymienione w pkt 1-6 powyżej, przy czym spełnienie pkt 2 i 4 powyższej jest również przedmiotem niniejszego wniosku.

Natomiast, warunki opisane w pkt 7-8 nie dotyczą sytuacji Spółki. Wnioskodawca nie korzysta bowiem ze wskazanych zwolnień podatkowych ani nie prowadzi badań podstawowych.

W kontekście warunku nr 4, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W związku z powyższym, Wnioskodawca zalicza do kosztów kwalifikowanych wydatki związane z nabyciem materiałów lub surowców niezbędnych do przeprowadzenia testów oraz prób produkcyjnych w zakresie wytworzenia nowych produktów, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

W tym zakresie, kluczową okolicznością pozostaje fakt, że brak wykorzystania wskazanych materiałów i surowców czyniłby niemożliwym zrealizowanie projektów B+R, tj. wytworzenie nowych lub ulepszenie istniejących produktów. Stąd też, należy stwierdzić, że zachodzi bezpośredni związek nabycia tych materiałów i surowców z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W tym kontekście, możliwość zaliczenia kosztów materiałów i surowców do kosztów kwalifikowanych potwierdzają m.in. następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych, co powinno stanowić pewne odniesienie w zakresie sposobu interpretacji art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 4 lutego 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.540.2018.3.MBD), tj.: Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Działalność B+R Spółki jest realizowana w głównej mierze w R&D Department, wyspecjalizowanej w ramach Spółki komórki dedykowanej opracowywaniu i rozwijaniu nowych oraz ulepszonych produktów. (...) Efektem Działalności B+R realizowanej przez Spółkę jest wówczas zupełnie nowy lub ulepszony produkt, tj. nowy Produkt powstały w zakresie istniejącego asortymentu, dotychczas nieznajdujqcy się w ofercie handlowej Spółki. (...) W przypadku opracowania w wyniku Działalności B+R Produktu, Spółka może na zlecenie podmiotu, który zlecił opracowanie Produktu, zrealizować Produkcję testową Produktu. Produkt wyprodukowany w ramach Produkcji testowej trafia do jej zleceniodawcy w celu poddania przez niego badaniu, czy udało się Spółce opracować i dostarczyć zleceniodawcy Produkt o pożądanych parametrach. Informację o wynikach takiego badania zleceniodawca przekazuje do Spółki i podejmuje ewentualnie decyzję o: zleceniu produkcji seryjnej Produktu, zleceniu kontynuowania Działalności B+R nad Produktem w celu uzyskania pożądanych parametrów lub zaniechaniu kontynuowania prac nad Produktem. Zatem przed dostarczeniem Produktu zleceniodawcy do testów, ani Spółka ani zleceniodawca nie wie czy Produkt osiągnął ostateczny kształt (parametry). W kontekście powyższego, na gruncie przedmiotowej sprawy, Produkcję testową Produktu opracowanego w wyniku Działalności B+R, można uznać za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.397.2017.2.IZ), tj.: Z kolei, art. 18b ust. 2 pkt 2 updop, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów niezbędnych do wyprodukowania prototypów urządzeń, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (projekty wskazane we wniosku realizowane przez Wnioskodawcę stanowią zdaniem Organu prace badawczo-rozwojowe na gruncie updop) należy uznać, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisie,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 14 grudnia 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2- 3.4010.347.2017.2.PS), tj.: Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 uznaje się również nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (...). Stanowisko Spółki, w świetle którego do kosztów kwalifikowanych opisanych w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy można także zaliczyć koszty materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypu lub serii pilotażowej czy też produkcji testowej, w tym również jeżeli prototypy lub serie pilotażowe bądź produkty z produkcji testowej zostają w późniejszym czasie sprzedane klientowi docelowemu - jest również co do zasady prawidłowe.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 1 września 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.144.2017.1.MM), tj.: Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że opisane we wniosku koszty pobranych Materiałów B+R mogą stanowić koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej. Zdaniem Organu, konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, w związku z poczynionymi wyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych koszty wszelkich materiałów i surowców (stanowiące koszty uzyskania przychodów), bez których nie byłoby możliwe prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Jeżeli zatem, bez wskazanych we wniosku Materiałów B+R nie byłoby możliwe prowadzenie przez Spółkę opisanej we wniosku działalności B+R, zachodzi bezpośredni związek tych materiałów z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, który to związek jest konieczny dla uznania kosztów pobranych Materiałów B+R za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2.
  • Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może uznać koszty pobranych Materiałów B+R za koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop i na tej podstawie dokonać ich odliczenia z tytułu Ulgi B+R jest prawidłowe.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 23 marca 2017 r. (sygn. 0461-ITPB3.4510.687.2016.2.PS), tj.: Zdaniem Wnioskodawcy, konstrukcja powyżej przytoczonego przepisu pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu) niezbędnych do wytworzenia prototypu bądź serii pilotażowej, a zatem także surowców i materiałów zużywanych do wytworzenia prototypu bądź serii pilotażowej nawet jeżeli zostaną one sprzedane klientowi docelowemu. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, iż zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową (...).

Mając na uwadze powyższe, wymienione wydatki na nabycie materiałów i surowców wykorzystywanych w Etapie 1 prac Spółki, będących wytworem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, należy ujmować jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj