Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDWL.4011.22.2020.3.TW
z 31 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2020 r. (data wpływu 23 czerwca 2020 r.), uzupełnionym w dniach 13 i 22 lipca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym pismem z dnia 6 lipca 2020 r. nr 0112-KDWL.4011.22.2020.1.TW wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 8 lipca 2020 r. Wniosek uzupełniono w dniu 13 lipca 2020 r. W związku z tym, że po uzupełnieniu wniosku przez Wnioskodawcę wniosek nadal zawierał braki, w dniu 15 lipca 2020 r. pismem nr 0112-KDWL.4011.22.2020.2.TW ponownie wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków. Wniosek uzupełniono w dniu 22 lipca 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność w zakresie produkcji sampli muzycznych (podkładów, kompozycji itp.) PKD 59.20.Z, które sprzedaje w sklepach internetowych na całym świecie.

Taki stworzony produkt w wersji elektronicznej podatnik przekazuje do sklepu internetowego, który wystawia go na swojej platformie. Produkty są dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

Od momentu kiedy produkt trafi na platformę rozpoczyna się proces kupna-sprzedaży. W całym procesie sprzedaży pośredniczy sklep internetowy – sklep może ustalać własne rabaty, akcje promocyjne itp. Podatnik nie ingeruje w sprzedaż, cały proces nadzoruje sklep. Rozliczenie podatnika ze sklepem następuje w okresach miesięcznych (jednakże zdarzają się sklepy, które preferują rozliczenia kwartalne) w miesiącu następującym po miesiącu sprzedaży.

Dla potrzeb rozliczenia miesiącem jest miesiąc kalendarzowy, tj. od 01 do 20/31 dnia danego miesiąca.

Ww. przedmiotowe rozliczenie sklepy przesyłają 1, 3, 5, 15, 28 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży produktów w sklepie, w formie elektronicznej - plik exel lub pdf.

Zdarza się także, iż podatnik nie otrzyma zestawienia sprzedaży, a tylko płatność, z zastrzeżeniem w tytule przelewu, który miesiąc obejmuje płatność. Może się zdarzyć, że w danym miesiącu w ogóle nie ma sprzedaży. Zestawienie zawiera wykaz sprzedanych produktów, kwotę obejmującą całą sprzedaż z podziałem na należności przysługujące sklepowi z tytułu pośrednictwa sprzedaży oraz kwotę należną podatnikowi. Po otrzymaniu zestawienia lub otrzymania płatności (w sytuacji braku zestawienia) podatnik wystawia fakturę. Faktura zawsze jest wystawiana w miesiącu otrzymania zestawienia sprzedaży lub otrzymania płatności gdy sklep realizuje płatność bez przesłanego zestawienia.


W uzupełnieniu wniosku z dnia 22 lipca 2020 r. (wg daty wpływu do Organu) Wnioskodawca podał, że sklep internetowy nie odkupuje sampli muzycznych, o których mowa we wniosku z dnia 22 czerwca 2020 r. od Wnioskodawcy, a jedynie pośredniczy w ich sprzedaży. Pośrednictwo to polega na tym, że Wnioskodawca przekazuje przygotowane sample do sklepu internetowego. W momencie sprzedaży sampla klient indywidualny zakupuje produkt od sklepu internetowego, a nie Wnioskodawcy. Klient dokonuje płatności na konto (na rzecz) sklepu internetowego, a sklep sumując całą sprzedaż produktów wytworzonych przez Wnioskodawcę za dany okres rozliczeniowy wysyła płatność na rachunek Wnioskodawcy w serwisie (…) w miesiącu następującym po miesiącu sprzedaży produktu w sklepie internetowym lub jeśli umowa przyjmuje inny okres rozliczeniowy niż miesięczny – np. kwartał, to po upływie kwartału. Dopiero na podstawie zestawień otrzymanych w miesiącu po okresie sprzedaży Wnioskodawca jest w stanie stwierdzić ile finalnie wyniosła jego sprzedaż w danym sklepie i jakiej płatności ze sklepu internetowego może się spodziewać. Po przesłanym zestawieniu Wnioskodawca otrzymuje od sklepu internetowego płatność zbiorczą za sprzedaż wszystkich produktów Wnioskodawcy w danym okresie rozliczeniowym, najczęściej miesięcznym. Wnioskodawca nie uczestniczy w żadnej relacji sprzedażowej z odbiorcą finalnym (klientem). Kontrahentem Wnioskodawcy jest wyłącznie sklep internetowy, który prowadzi cały proces sprzedaży produktów Wnioskodawcy. Po otrzymaniu zestawienia sprzedaży Wnioskodawca wystawia fakturę wyłącznie na dany sklep internetowy, zsumowując sprzedaż wszystkich produktów w danym sklepie internetowym wytworzonych przez Wnioskodawcę w danym okresie rozliczeniowym (sprzedażowym). W tytule faktury wskazuje – sprzedaż produktów (…).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 22 lipca 2020 r. (wg daty wpływu do Organu) Wnioskodawca poinformował, że własność wytworzonych przez niego sampli muzycznych Zainteresowany przenosi wyłącznie na rzecz sklepu internetowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy datą powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych będzie, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, moment otrzymania informacji – raportu ze sprzedaży lub moment otrzymania płatności gdy brak jest raportu ze sprzedaży?

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy powstaje w terminie otrzymania informacji na temat należnej wartości sprzedaży za dany miesiąc, tj. w momencie otrzymania raportu ze sprzedaży lub w sytuacji, gdy sklepy nie przesyłają raportu sprzedaży – w momencie otrzymania płatności za dany miesiąc.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu z ww. źródła przychodu. Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej określa art. 14 ust. 1c ww. ustawy, w myśl którego za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h oraz 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie jednak z art. 14. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W niniejszej sprawie nie sposób przewidzieć w jakim dniu danego miesiąca klienci portalu zakupią produkty wytworzone przez wnioskodawcę. W związku z powyższym datę powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy określić, zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy PIT.

Z treści tego przepisu wynika wprost, że moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cytowanym przepisie, w tym m.in. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury albo otrzymaniem należności.

Biorąc pod uwagę fakt, że bezpośrednia sprzedaż wystawionego przez Wnioskodawcę produktu (zestawu sampli muzycznych itp.) następuje między portalem a klientem, nie można uznać, że Wnioskodawca rozpozna przychód w momencie nabycia tego produktu przez klienta. Mając zatem na uwadze informacje przestawione we wniosku oraz powołane przepisy prawa, uznać należy, że w przedmiotowej sprawie przychód powstanie w momencie otrzymania informacji, raportu ze sprzedaży lub otrzymania płatności, w sytuacji gdy brak jest raportu ze sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Aby dany przychód można było przyporządkować do źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, musi być on związany z taką działalnością. Chodzi tu o wszystkie te przychody, które nie powstałyby, gdyby podatnik nie prowadził działalności gospodarczej. Zatem, dla zakwalifikowania danych przychodów do źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, wystarczy, że będą one związane z taką działalnością, a więc pomiędzy jej wykonywaniem, a powstaniem takiego przychodu powinien istnieć związek przyczynowo-skutkowy, tzn. wszelkie przychody, których przyczyną powstania jest prowadzenie przez podatnika działalności gospodarczej są przychodami związanymi z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c cytowanej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przepis ten wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia ww. zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decydują te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.

Wobec powyższego, regułą jest, że przychód powstaje w dacie następujących zdarzeń: wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności – przychód podatkowy powstaje w dacie tej czynności, która miała miejsce najwcześniej. Opodatkowaniu podlega przychód należny, co oznacza, że należy zadeklarować przychód dla celów podatkowych niezależnie od faktycznego otrzymania środków pieniężnych.

Jest to jednak zasada ogólna, od której przewidziano wyjątki, wymienione w art. 14 ust. 1e omawianej ustawy (rozliczanie usług w okresach rozliczeniowych), art. 14 ust. 1h (dostawa energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego) oraz art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz wynikające z nich zasady wskazuje się, że w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajduje regulacja przewidziana w art. 14 ust. 1c ustawy. Z opisu wynika bowiem, że własność wytworzonych przez Wnioskodawcę sampli muzycznych Zainteresowany przenosi na rzecz sklepu internetowego, który prowadzi ich dalszą sprzedaż. Przychód powstaje więc w momencie przeniesienia własności sampli muzycznych na rzecz sklepu, o ile przed tym dniem nie nastąpi wystawienie faktury dotyczącej tej sprzedaży lub uregulowanie należności z tytułu sprzedaży.

Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku ustalony między stronami transakcji (Wnioskodawcą i sklepem internetowym) sposób oraz termin dokonywania wzajemnych rozliczeń.

Nie znajdzie tu zastosowania wyjątek wskazany w art. 14 ust. 1e – w analizowanej sprawie przedmiotem obrotu gospodarczego nie jest bowiem usługa (Wnioskodawca nie sprzedaje sklepowi internetowemu usług).

Reasumując – datą powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych będzie, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, moment przekazania przez Wnioskodawcę sampli muzycznych na rzecz sklepu internetowego. W sytuacji, gdy uregulowanie należności za sprzedany na rzecz sklepu internetowego sampel bądź wystawienie faktury nastąpi przed tym momentem – przychód powstaje w dacie tej czynności, która miała miejsce najwcześniej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj