Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.164.2020.4.AD
z 3 sierpnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 27 kwietnia 2020 r. (data wpływu – 29 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z 15, 24 i 27 lipca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży zespołu składników majątkowych, na który składają się własność nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nich budynkami, budowlami i naniesieniami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży zespołu składników majątkowych, na który składają się własność nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nich budynkami, budowlami i naniesieniami.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 6 lipca 2020 r., znak: 0114-KDIP4-2.4012.213.2020.2.MMA oraz 0111-KDIB2-3.4014.164.2020.3.AD a następnie w rozmowie telefonicznej z 22 lipca 2020 r. wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 14 lipca (wpływ dodatkowej opłaty) oraz 15, 17, 24 i 27 lipca 2020 r. (uzupełnienie braków formalnych).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: „Kupujący”,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: „Sprzedający”

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania z siedzibą w W. (dalej: „Kupujący”) jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej, specjalizującej się w produkcji zaawansowanych materiałów chemicznych i dostarczaniu rozwiązań technologicznych głównie do sektorów: chemicznego, paliwowego, farmaceutycznego, medycznego, recyklingu, ochrony środowiska oraz motoryzacyjnego. Zainteresowany niebędący stroną postępowania z siedzibą w W. (dalej: „Sprzedający”) jest spółką zajmującą się produkcją wyrobów z aluminium (przeważające PKD Sprzedającego to 24.42. B – Produkcja wyrobów z aluminium i stopów aluminium).

Kupujący uprzednio nabył już od Sprzedającego nieruchomość. Obecnie w związku z planowaną produkcją zaawansowanych materiałów do baterii dla aut elektrycznych, Kupujący zamierza nabyć od Sprzedającego dodatkowe działki gruntu, które mają służyć budowanej fabryce.

Planowana transakcja.

Kupujący 19 grudnia 2019 r. zawarł ze Sprzedającym przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości obejmującą:

  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w K., składającej się z działek o nr ewid. (dalej: „Nieruchomość 1”);
  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w K., składającej się z działki o nr ewid. (dalej: „Nieruchomość 2”);
  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w K., składającej się z działki o nr ewid. (dalej: „Nieruchomość 3”);
  • prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w K., składającej się z działki o nr ewid. (dalej: „Nieruchomość 4”);
  • prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w K., składającej się z działki o nr ewid. (dalej: „Nieruchomość 5”);

-dalej łącznie jako: „Nieruchomość”.

W przedwstępnej umowie sprzedaży strony zobowiązały się do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa Przyrzeczona”), obejmującej przyrzeczoną umowę przeniesienia prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości objętych prawem pierwokupu oraz przyrzeczoną umowę przeniesienia prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości nieobjętych prawem pierwokupu (dalej: „planowana transakcja”). Wydanie Nieruchomości na rzecz Kupującego nastąpi na podstawie Umowy Przyrzeczonej.

Dostawa Nieruchomości nie spowoduje transferu składników majątkowych i niemajątkowych innych niż sama Nieruchomość. Przede wszystkim planowanej transakcji nie będzie towarzyszyć cesja praw i obowiązków z umów związanych z Nieruchomością (ubezpieczenie, ochrona, sprzątanie, dostawa mediów), w tym nie dojdzie, co do zasady, do transferu zobowiązań Sprzedającego (w szczególności jedna z umów dzierżawy Nieruchomości ma zostać rozwiązana). Możliwe jest, że jedna z umów dzierżawy Nieruchomości będzie kontynuowana. W odniesieniu do nierozwiązanych do momentu zawarcia Umowy Przyrzeczonej umów dzierżawy, Kupujący wstąpi w stosunek dzierżawy w miejsce Sprzedającego z mocy prawa (por. art. 678 § 1 w związku z art. 694 Kodeksu cywilnego).

Dodatkowo na rzecz Sprzedającego i podmiotu trzeciego (Z. sp. z o.o. w K.), w związku z zawarciem Umowy Przyrzeczonej ustanowione zostaną odpowiednie służebności gruntowe/przesyłu, które mają umożliwić korzystanie z pozostałej na Nieruchomości infrastruktury. Służebności te będą skuteczne wobec nie tylko Sprzedającego i wskazanego podmiotu trzeciego, ale także każdoczesnego właściciela/użytkownika wieczystego nieruchomości władnących/właściciela infrastruktury, szczegółowo opisanych w umowie przedwstępnej.

W ramach dostawy Nieruchomości Sprzedający nie przeniesie na rzecz Kupującego innych istotnych składników majątku w tym w szczególności oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorcę, licencji na korzystanie z oprogramowania, tajemnicy przedsiębiorstwa. Po planowanej transakcji w Sprzedającym pozostanie szereg istotnych składników jego przedsiębiorstwa, związanych z podstawową działalnością Sprzedającego (działalność produkcyjna), tj. w szczególności środki trwałe (w tym inne nieruchomości, urządzenia przemysłowe, sprzęt komputerowy itd.), wartości niematerialne i prawne (w tym licencje), tajemnica przedsiębiorstwa oraz know-how, rachunki bankowe oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Przy zawarciu Umowy Przyrzeczonej, planowane jest zawarcie umowy dzierżawy („umowa dzierżawy zwrotnej”) całości lub części Nieruchomości na rzecz Sprzedającego lub podmiot wskazany przez Sprzedającego. Celem umowy dzierżawy zwrotnej ma być zapewnienie rezerwowego zasilania zakładu Sprzedającego w czasie prac związanych z planowaną modernizacją stacji H.A. (alternatywnie możliwa jest budowa nowej stacji położonej obok istniejącej już stacji). Umowa ta zawarta zostanie na czas oznaczony, z możliwością przedłużenia, jeżeli prace nie zostaną zakończone w terminie. Dzierżawca (Sprzedający lub wskazany przez niego podmiot) nie będzie miał prawa wykupu Nieruchomości. Przedmiot umowy dzierżawy zwrotnej (tj. część Nieruchomości objęta umową dzierżawy) będzie uzależniony od zakresu prowadzonych prac przez co będzie zmieniać się w czasie (umową objęta będzie ta część Nieruchomości, na której prowadzone będą w danym momencie prace).

Jednym z warunków zawieszających zastrzeżonych na korzyść Kupującego w Umowie Przedwstępnej jest uzyskanie przez Sprzedającego prawomocnego i ostatecznego pozwolenia na budowę w odniesieniu do inwestycji Kupującego, które to pozwolenie w oparciu o udzieloną przez Sprzedającego pisemną zgodę ma zostać na podstawie art. 40 ust. 1 prawa budowlanego przeniesione na Kupującego po zawarciu Umowy Przyrzeczonej.

Zbywana Nieruchomość nie jest ani nie zostanie formalnie wydzielona w strukturze organizacyjnej Sprzedającego. Nie stanowi ona w ramach organizacji Sprzedającego odrębnego działu czy oddziału (odrębnej jednostki organizacyjnej). W Sprzedającym w stosunku do Nieruchomości nie jest też prowadzona odrębna rachunkowość. Sprzedający nie posiada również osobnego rachunku bankowego dedykowanego do rozliczeń transakcji związanych z Nieruchomością.

Zaintereswani do planowanej transakcji przystąpią jako zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Dodatkowo w zakresie, w jakim planowana transakcja dostawy Nieruchomości będzie obejmować działki zabudowane, Zainteresowani złożą, przed dniem dokonania dostawy tych działek, zgodne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego, że wybierają opodatkowanie dostawy podatkiem od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przeznaczenie Nieruchomości.

Nieruchomość była i jest wykorzystywana przez Sprzedającego do prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności:

  • historycznie wszystkie budynki i budowle lub ich części zlokalizowane na Nieruchomości, były wzniesione i wykorzystywane przez Sprzedającego lub przedsiębiorstwo państwowe H.A. S.A., tj. poprzednika prawnego Sprzedającego, dla celów prowadzenia podstawowej działalności tego przedsiębiorstwa, tj. produkcji aluminium;
  • Sprzedający począwszy od dnia przejęcia H.A. S.A. w 2008 r. wykorzystywał Nieruchomość dla celów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W szczególności Sprzedający wykorzystuje Nieruchomość 1 do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i wykonywania czynności opodatkowanych obejmujących zawarcie przez Sprzedającego umowy dzierżawy części Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 i wykorzystywanie posadowionej Nieruchomości 1 elektroenergetycznej stacji abonenckiej H.A. w razie konieczności do zasilania w energię elektryczną należącej do Sprzedającego huty.

Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 30 czerwca 2004 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w granicach strefy ochronnej:

  • działki składające się na Nieruchomość 1, Nieruchomość 3 oraz Nieruchomość 5 stanowią tereny przemysłowe przeznaczone pod zabudowę (P);
  • działki składające się na Nieruchomość 2 oraz Nieruchomość 4 przeznaczone są pod zieleń izolacyjną (Zl) oraz częściowo pod tereny dróg publicznych klasy zbiorczej (KZ).

W myśl uchwały Rady Miasta, na terenach oznaczonych symbolami przeznaczenia – P ustala się:

  1. lokalizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymagających sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany oraz innych przemysłowych, baz, składów, hurtowni, magazynów, usług;
  2. możliwość tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów;
  3. lokalizowanie działalności produkcyjnej, hurtowej, wytwórczej, warsztatowej, składowej, magazynowej oraz dystrybucję takich towarów jak: gaz, paliwa płynne i inne materiały niebezpieczne.

Ponadto, na terenach oznaczonych symbolem przeznaczenia – P, ustala się:

  1. lokalizację niezbędnych obiektów, urządzeń i instalacji technologicznych przeznaczonych do realizacji funkcji terenu;
  2. zakaz zabudowy terenu powyżej wartości 50 % powierzchni tego terenu;
  3. lokalizacje dróg wewnętrznych oznaczonych symbolem DW.

Natomiast, na terenach oznaczonych symbolami przeznaczenia Zl, wprowadza się całkowity zakaz:

  1. lokalizowania przedsięwzięć mogących znacząco wpływać na środowisko, wymagających sporządzania raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko lub dla których obowiązek sporządzenia raportu może być wymagany, za wyjątkiem obiektów obsługi technicznej miasta;
  2. tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów;
  3. lokalizowania obiektów mogących powodować stałe lub czasowe uciążliwości spowodowane wytwarzaniem hałasu i zanieczyszczaniem powietrza, gleby, wód gruntowych oraz powierzchniowych;
  4. lokalizowania wszelkiej działalności hurtowej, wytwórczej, warsztatowej lub produkcyjnej oraz zabrania się dystrybucji takich towarów jak: gaz, paliwa płynne i inne materiały niebezpieczne;
  5. składowania jakichkolwiek odpadów niebezpiecznych i nie związanych z gospodarką leśną;
  6. realizowania wszelkiej zabudowy mieszkaniowej.

Dla terenu oznaczonego symbolem przeznaczenia Zl ustala się następujące szczegółowe warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:

  1. teren nie może być ogrodzony;
  2. teren należy pozostawić w całości jako zadrzewiony i biologicznie czynny;
  3. dopuszcza się realizację ciągów pieszych;
  4. zakazuje się realizacji jakiejkolwiek zabudowy poza zabudową związaną z gospodarką leśną oraz obiektów infrastruktury technicznej i ochrony przeciwpożarowej;
  5. nie wolno realizować utwardzonych dróg publicznych;
  6. należy szczególnie starannie realizować działania rekultywacyjne w kierunku zadrzewienia terenu zgodnie z warunkami siedliskowymi.

Naniesienia na Nieruchomości.

Według stanu na dzień składania wniosku na Nieruchomości posadowione są budynki i budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 oraz pkt 3 ustawy Prawo budowlane, stanowiące składową część Nieruchomości.

Istotna część naniesień na Nieruchomości związana jest z elektroenergetyczną stacją abonencką H.A., wybudowaną i oddaną do używania na przełomie lat 60 i 70 XX wieku.

Na Nieruchomości 1 posadowione są następujące naniesienia:

  1. budynek Centralnej Nastawni;
  2. budynek Rozdzielni 30/6 kV;
  3. stacja 110 kV;
  4. ogrodzenie stacji 110 kV;
  5. magazynek sprzętu przeciwpożarowego;
  6. maszty odgromowe (dwie sztuki);
  7. maszt odgromowy (w budowie – zostanie zbudowany przed planowaną transakcją);
  8. neutralizator ścieków (zostanie zamontowany przez planowaną transakcją);
  9. droga;
  10. kanały kablowe;
  11. kanalizacja kablowa – kable sterownicze 0,4 kV;
  12. ogrodzenie działki;
  13. latarnie oświetleniowe;
  14. kable sterownicze 0,4 kV;
  15. łapacz oleju;
  16. kanalizacja deszczowa;
  17. tory kolejowe wraz z odwodnieniem torów;
  18. kabel zasilania składowiska odpadów;
  19. pas infrastruktury technicznej (parociąg, rurociąg wody uzdatnionej i pitnej, kolektory kanalizacji deszczowej, sanitarnej i przemysłowej, światłowód);
  20. kabel – rezerwowe zasilanie 0,4 kV oraz oświetlenie;
  21. parociąg podziemny;
  22. rurociąg wody powierzchniowej;
  23. kabel oświetleniowy – oświetlenie granic;
  24. kanalizacja ścieków olejowych;
  25. kanalizacja deszczowa;
  26. fundamenty podpór pod parociągiem;
  27. rurociąg wody przemysłowej;
  28. rurociąg wody powierzchniowej;
  29. kolektor tłoczny ścieków.


Na Nieruchomości 2 posadowione są również budowle, niestanowiące części składowych gruntu. Budowle te nie należą do Sprzedającego i nie będą przedmiotem dostawy.

W stosunku do Nieruchomości 2, a w szczególności w stosunku do lit. c powyżej zostaną ustanowione służebności gruntowe na rzecz Sprzedającego na potrzeby posadowienia, utrzymywania i wykonywania wszelkich czynności związanych z eksploatacją, konserwacją, modernizacją, usuwaniem awarii, przebudową i remontami sieci energetycznej, kanalizacji deszczowej, sanitarnej, parociągu wraz z rurociągami kondensatu, wraz z prawem dostępu do obszaru służebności w tym w szczególności do sieci energetycznej, kanalizacji deszczowej, sanitarnej, parociągu wraz z rurociągami kondensatu, celem umożliwienia wykonania prawa służebności.

Na Nieruchomości 3 posadowione są następujące budynki i budowle:

  1. budynek portierni;
  2. droga;
  3. kanalizacja przemysłowa;
  4. latarnie oświetleniowe;
  5. kable;
  6. tory kolejowe oraz odwodnienie torów;
  7. kabel zasilania składowiska odpadów.

Budynek portierni na Nieruchomości 3 położony jest częściowo na działce nienależącej do Sprzedającego. Zostanie on jednak rozebrany przez planowaną transakcją i nie będzie przedmiotem dostawy.

Na Nieruchomości 4 posadowione są następujące budowle:

  1. kolektor tłoczny ścieków;
  2. komora na kolektorze tłocznym ścieków;
  3. rurociągi c.o. w kanale ciepłowniczym.

Na Nieruchomości 4 posadowione są również budowle, niestanowiące części składowych gruntu (w szczególności napowietrzna linia energetyczna ze słupami). Budowle te nie należą do Sprzedającego i nie będą przedmiotem dostawy.

Na Nieruchomości 5 posadowione są następujące naniesienia:

  1. ogrodzenie Stacji 110 kV;
  2. kable sterownicze 0,4 kV;
  3. ogrodzenie działki;
  4. latarnie oświetleniowe;
  5. kolektor tłoczny ścieków;
  6. instalacja ochrony obwodowej rozdzielni napowietrznej 110 kV.

Na Nieruchomości 5 posadowione są również budowle, niestanowiące części składowych gruntu (w szczególności napowietrzna linia energetyczna ze słupami). Budowle te nie należą do Sprzedającego i nie będą przedmiotem dostawy.

Część naniesień, ze względu na ich stan techniczny, nie jest już wykorzystywana.

Sprzedający potwierdził wobec Kupującego, że w ciągu 2 lat przed planowaną transakcją dostawy Nieruchomości na rzecz Kupującego na podstawie Umowy Przyrzeczonej nie wzniósł/nie wzniesie na Nieruchomości żadnych budynków, budowli lub ich części, a także nie ponosił/nie poniesie wydatków na ulepszenie jakichkolwiek budynków, budowli lub ich części zlokalizowanych na Nieruchomości, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej tych obiektów budowlanych (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym), z zastrzeżeniem Nowych Obiektów.

W pismach z 15, 24 i 27 lipca 2020 r. stanowiących uzupełnienie wniosku, Zainteresowani wskazali, że posadowione na Nieruchomości linie energetyczne nie stanowią części składowej gruntu. Są to sieci przesyłowe w rozumieniu art. 49 Kodeksu cywilnego i stanowią część przedsiębiorstwa przesyłowego. Jak wskazano we wniosku, te linie energetyczne nie stanowią przedmiotu Transakcji.

Oprócz budynku Centralnej Nastawni oraz budynku Rozdzielni definicję budynku w rozumieniu prawa budowlanego, a tym samym nieruchomości w rozumieniu art. 235 w pow. z art. 46 i 47 Kodeksu cywilnego spełnia również magazynek sprzętu przeciwpożarowego znajdujący się na Nieruchomości nr 1.

Na Nieruchomości posadowiony był jeszcze budynek portierni znajdujący się na Nieruchomości nr 3. Budynek zostanie jednak rozebrany przed Transakcją i nie będzie przedmiotem dostawy.

Częściami składowymi budynków stanowiących przedmiot sprzedaży będą Nowe Obiekty. Nowe Obiekty (wg. definicji zawartej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej – maszt odgromowy oraz neutralizator ścieków) będą stanowić część budynku Centralnej Nastawni. Nakłady poniesione na wytworzenie Nowych Obiektów nie przekroczą 30% wartości początkowej budynku Centralnej Nastawni. Sprzedającemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nakładów na wzniesienie Nowych Obiektów.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zawarcie Umowy Przyrzeczonej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Zdaniem Zainteresowanych, umowa sprzedaży Nieruchomości (tj. Umowa Przyrzeczona) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast w świetle art. 2 pkt 4 ww. ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają inne czynności cywilnoprawne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zgodnie z powyższym, jeżeli sprzedaż Nieruchomości Wydzielonej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług (jak wskazano powyżej), to nie będzie podlegać ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W opinii Zainteresowanych, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz nie będzie zwolniona z tego podatku, konsekwentnie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 5).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja z 31 lipca 2020 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.213.2020.3.MMA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania jako Sprzedający zamierza zbyć na rzecz Kupującego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) zespół składników majątkowych, na który składają się własność nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nich budynkami, budowlami i naniesieniami. Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – planowana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej wydanej 31 lipca 2020 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.213.2020.3.MMA, dotyczącej podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził m.in., że:

  • do planowanej Transakcji nie będzie miał zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług; transakcja ta nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług;
  • planowana transakcja będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 dostawę towarów podlegającą podatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy;
  • transakcja sprzedaży Nieruchomości 1-5 zabudowanych budynkami oraz budowlami będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług;
  • jeżeli obie strony transakcji spełnią warunki wynikające z art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy, to dostawa budowli będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług;
  • gdy strony transakcji, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy opodatkują transakcje właściwą stawką podatku od towarów i usług, wówczas dostawa gruntu również będzie opodatkowana taką samą stawką.

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj