Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4-1.4012.307.2020.2.DP
z 7 sierpnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 25 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2020 r., data nadania 30 lipca 2020 r. (data wpływu 5 sierpnia 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 22 lipca 2020 r. nr 0114-KDIP4 1.4012.307.2020.1.DP (doręczone w dniu 24 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. „(…)” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. „(…)”.

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lipca 2020 r., data nadania 30 lipca 2020 r. (data wpływu 5 sierpnia 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 22 lipca 2020 r. nr 0114-KDIP4 1.4012.307.2020.1.DP.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest publiczną uczelnią akademicką.

Podstawowym kierunkiem działalności Wnioskodawcy jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki, sztuki i kultury.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność zwolnioną z podatku VAT, opodatkowaną i poza VAT. Naliczony podatek od towarów i usług rozliczany jest zgodnie z przeznaczeniem zakupu i źródłem finansowania. W związku z powyższym możliwe jest całkowite odliczenie podatku VAT (przy działalności opodatkowanej), częściowe (przy działalności mieszanej) i brak odliczenia (działalność zwolniona i poza VAT).

Wnioskodawca jest beneficjentem projektu „(…)”.

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020.

Umowa zawarta w dniu 28 lutego 2017 r. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowity koszt projektu (…) zł.

Wysokość dofinansowania (…) zł.

Głównym celem projektu jest zagospodarowanie zielenią terenów dawnego (…), w obrębie budynków administracyjnych i dydaktycznych Uczelni, poprzez:

  • podniesienie bioróżnorodności w obrębie budynków administracyjnych i dydaktycznych uczelni poprzez uporządkowanie i uzupełnienie istniejących nasadzeń,
  • ochronę i poprawę warunków bytowania flory i fauny w miejskiej zabytkowej części (…),
  • podkreślenie zabytkowego charakteru przestrzeni (…).

Miejsce realizacji projektu to obszar (…) – dz. nr ewid. 1 i 2 obręb (…). Obszar realizacji projektu to (…) ha.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

gospodarkę drzewostanem w zakresie podstawowych i specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, przesadzenie młodych drzew i krzewów; nasadzenie roślin: sadzenie drzew funkcja pienna, sadzenie drzew funkcja żywopłotowa, sadzenie krzewów liściastych, krzewów iglastych, bylin, roślin cebulowych, pnączy, traw, dosiew murawy ozdobnej, założenie murawy ozdobnej, łąk kwietnych, mat rozchodnikowych; wprowadzenie nowej małej architektury w postaci: obrzeży wokół muraw, tablic informacyjnych, koszy na śmieci, ławek drewnianych, hoteli dla owadów, budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy oraz modernizację istniejącego parkingu i ciągów pieszych.

Na terenie (…) zastosowano rozwiązania projektowe dotyczące zieleni mające na celu podniesienie różnorodności gatunkowej oraz ilości istniejących roślin co ma wpływ na walory biologiczne tej przestrzeni. Zostały wybrane gatunki będące, poza zgodnością z zabytkowym charakterem miejsca oraz funkcją obiektu, atrakcyjne dla ptaków i owadów a także innych zwierząt (np. gryzoni). Istniejące trawniki zamieniane są na przestrzenie pokryte roślinnością okrywową, często zimozieloną, wzbogacane o nasadzenia roślin cebulowych i bulwiastych, mieszanki nasienne są wzbogacone o rośliny motylkowe, zostały zastosowane łąki kwietne lub maty rozchodnikowe. Założono wprowadzenie małej architektury z elementów naturalnych, zabezpieczono zaprojektowane murawy przed rozdeptywaniem bądź rozjeżdżaniem, wprowadzane są hotele dla owadów oraz tablice informacyjne z treścią edukacyjną dotyczącą wartości bioróżnorodności.

Modernizacja ścieżek obejmuje wymianę istniejącej nawierzchni na nawierzchnie szutrowo-żwirową wykonaną przy użyciu wodno-przepuszczalnych materiałów. Wykorzystywane są nawierzchnie cechujące się m.in.: przepuszczalnością dla wody i powietrza – są aktywnie oddychające, nie wymagają systemów odprowadzenia wody, są naturalne, nieszkodliwe dla wód gruntowych, ich powierzchnia jest trwała, ma naturalny wygląd, zmniejsza niebezpieczeństwo poślizgu podczas gołoledzi, redukuje hałas. Powierzchnia parkingu została wykonana jako jednolita, z kostki kamiennej rzędowej. Wraz z modernizacją parkingu zmodernizowano pozostałe nawierzchnie piesze i jezdne.

Realizacja projektu pozwoliła na wyodrębnienie stref ochronnych o wskazanych funkcjonalnościach:

  1. Strefa wjazdowa (dawna pętla autobusowa)
    Odtworzono dawny szpaler klonowy wzdłuż wjazdu do (…). Istniejące trawniki zamieniono na łąki kwietne bądź, w przypadku zacienionego terenu pod koronami drzew, na cieniolubne rośliny okrywowe. Umieszczone zostaną także tablice informacyjne z treścią programową dotyczącą układu przestrzennego (…), jego walorów biologicznych.
  2. „(…)”,
  3. Strefa reprezentacyjno-edukacyjna (Plac (…)),
  4. Strefa ogród skalny (obok budynku Dziekanatu Wydziału (…)),
  5. Strefa reprezentacyjno-edukacyjna (wokół Rektoratu, ul. (…), przed budynkiem (…))
  6. Strefa – kolekcja edukacyjna (ul. (…), wokół budynku Dziekanatu Wydziału (…)),
  7. Strefa – kolekcja dendrologiczna (ul. (…)),
  8. Stefa zieleni izolacyjnej (wzdłuż ul. (…)),
  9. Strefa ... (ul. (…)).

Właścicielem terenu objętego projektem jest Wnioskodawca.

Uczelnia zobowiązana jest również do utrzymania i finansowania efektów realizowanego projektu po jego zakończeniu. Funkcjonowanie powstałych w ramach projektu siedlisk zapewnione zostanie przez pracowników Działu (…) przy wsparciu pracowników Katedry_1 oraz Katedry_2 . Wszystkie niezbędne prace porządkowe i pielęgnacyjne w okresie trwałości projektu będą wykonywane przez pracowników Działu (…).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że realizacja projektu „(…)” nie służyła, nie służy i nie będzie służyła działalności opodatkowanej.

(…) to miasteczko akademickie, stanowiące część oficjalnego podziału administracyjnego miasta, usytuowane (…). To miejsce ogólnie dostępne dla studentów, pracowników, mieszkańców miasta i osób odwiedzających miasto. Miejsce niedzielnych spacerów i odpoczynku wśród zieleni.

Odbywają się tu liczne otwarte imprezy popularyzujące osiągnięcia naukowe pracowników i studentów Uczelni, przybliżające naukę dzieciom ze szkół podstawowych, młodzieży szkół średnich jak i osobom dorosłym.

Jest to doskonały teren edukacyjny dla studentów Wydziału_1, Wydziału_2 oraz młodzieży szkolnej.

Nabyte towary i usługi w trakcie realizacji projektu nie były i nie są związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. „(…)”?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 1 ustawy wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług
  • towary i usługi z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Głównym celem projektu „(…)” jest zagospodarowanie zielenią terenów dawnego (…), w obrębie budynków administracyjnych i dydaktycznych Uczelni, poprzez:

  • podniesienie bioróżnorodności w obrębie budynków administracyjnych i dydaktycznych uczelni poprzez uporządkowanie i uzupełnienie istniejących nasadzeń,
  • ochrona i poprawa warunków bytowania flory i fauny w miejskiej zabytkowej części (…),
  • podkreślenie zabytkowego charakteru przestrzeni (…).

Efekty realizowanego projektu będą służyły działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

(…) to miasteczko akademickie zgodnie uznawane za (…).

Teren jest ogólnie dostępny dla studentów, pracowników Uczelni, mieszkańców miasta i osób odwiedzających miasto.

Fauna i flora zabytkowej części (…) prezentowana będzie podczas corocznych ogólnie dostępnych imprez organizowanych przez Uczelnię.

Z działań edukacyjnych, w których zostaną wykorzystane produkty projektu, skorzystają studenci Wydziału_1, Wydziału_2 oraz młodzież szkolna.

Zatem nabyte towary i usługi w ramach realizacji projektu nie będą związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w związku z tym nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku VAT.

Reasumując, Uczelnia uważa iż nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług realizując projekt pn. „(…)”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowoprawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Podkreślić należy, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest publiczną uczelnią akademicką. Podstawowym kierunkiem działalności Wnioskodawcy jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki, sztuki i kultury.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność zwolnioną z podatku VAT, opodatkowaną i poza VAT.

Wnioskodawca jest beneficjentem projektu „(…)”, którego celem jest zagospodarowanie zielenią terenów dawnego (…), w obrębie budynków administracyjnych i dydaktycznych Uczelni.

W ramach projektu zaplanowano gospodarkę drzewostanem, nasadzenie roślin, wprowadzenie nowej małej architektury oraz modernizację istniejącego parkingu i ciągów pieszych.

Wnioskodawca jest właścicielem terenu objętego projektem. Uczelnia zobowiązana jest również do utrzymania i finansowania efektów realizowanego projektu po jego zakończeniu.

Realizacja projektu nie służyła, nie służy i nie będzie służyła działalności opodatkowanej. Miasteczko akademickie, objęte projektem, jest miejscem ogólnodostępnym dla studentów, pracowników, mieszkańców miasta i osób odwiedzających miasto. Odbywają się tu liczne imprezy otwarte, jest to też teren edukacyjny dla studentów Uczelni oraz młodzieży szkolnej.

Nabyte w trakcie realizacji projektu towary i usługi nie były i nie są związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy Uczelnia ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu towarów i usług w związku z realizacją projektu.

Z uwagi na powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie zostały spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – towary i usługi nabyte w trakcie realizacji projektu nie mają związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. „(…)”.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj