Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.296.2020.3.AKA
z 19 sierpnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2020 r. (data wpływu 21 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Działalności Produkcyjnej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy, a tym samym wyłączenie transakcji zbycia z opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Działalności Produkcyjnej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy, a tym samym wyłączenie transakcji zbycia z opodatkowania podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. S.A. (dalej: „Spółka”) jest polską spółką akcyjną z siedzibą w (…). Spółka należy do Grupy B. (dalej: „Grupa”), a 100% akcjonariuszem Spółki jest C.

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji / handlu w ramach trzech kategorii produktów: 1, 2 oraz 3 (dalej: „Portfolio”). Działalność Spółki jest obecnie podzielona na dwa odrębne strumienie (dalej: „Działalności”):

  1. Produkcji towarów (dalej: „Działalność Produkcyjna”), w skład której wchodzą:
    1. Działalność w obszarze wytwarzania produktów do pielęgnacji skóry pod marką własną - działalność w ramach 1, koncentrująca się na wytwarzaniu własnych produktów, ich marketingu oraz sprzedaży na rzecz zewnętrznych dystrybutorów głównie w Polsce, a także pracach badawczo-rozwojowych związanych z tymi produktami (dalej: „4”), oraz
    2. Działalność w obszarze produkcji kontraktowej - działalność w ramach 1, koncentrująca się na wytwarzaniu towarów dla innych podmiotów z Grupy na podstawie umów produkcji na zlecenie (ang. contract manufacturing agreements) zawartych z podmiotami z Grupy, prowadzona z wykorzystaniem pracowników i aktywów wykorzystywanych w ramach 4 (dalej: „Produkcja na Zlecenie”),
  2. Działalność marketingowa, sprzedażowa i dystrybucyjna dotycząca towarów w ramach wszystkich trzech kategorii Portfolio, produkowanych przez inne podmioty z Grupy pod ich markami, które są nabywane od tych podmiotów przez Spółkę, a następnie sprzedawane na rynku polskim (dalej: „Działalność Dystrybucyjna”).

Obecnie Spółka zamierza sprzedać biznes związany z Działalnością Produkcyjną zewnętrznemu nabywcy (dalej, odpowiednio: „Transakcja” i „Nabywca”). W zależności od wyniku negocjacji między Spółką a Nabywcą, Transakcja będzie obejmowała zarówno 4, jak i Produkcję na Zlecenie (co jest preferowanym scenariuszem dla Spółki, pod warunkiem, że Nabywca zaakceptuje kluczowe warunki dalszej współpracy z podmiotami z Grupy i będzie zainteresowany kontynuowaniem takiej formy współpracy). W przeciwnym razie przedmiot Transakcji będzie obejmował wyłącznie 4 - w takim przypadku działalność w ramach Produkcji na Zlecenie zostanie zakończona przez Spółkę, ponieważ jej realizacja nie będzie już możliwa po Transakcji.


W odniesieniu do Działalności Produkcyjnej:

  1. Działalność w ramach 4 wykonywana jest z wykorzystaniem zakładu produkcyjnego Spółki zlokalizowanego w (…) (dalej: „Zakład Produkcyjny”) przez pracowników Spółki przydzielonych do 4. Należą do nich w szczególności wszyscy pracownicy produkcyjni wykonujący pracę na terenie Zakładu Produkcyjnego, personel wspierający pracujący w innej lokalizacji Spółki znajdującej się w (…), w tym pracownicy odpowiedzialni za finanse i księgowość, sprzedaż, działalność operacyjną, marketing i HR (dalej: „Pracownicy 4”).
  2. Produkty wytwarzane w ramach 4 są opatrzone znakami towarowymi będącymi własnością Spółki (dalej: „Znaki Towarowe 4”), które obejmują marki X i Y.
  3. Działalność w ramach Produkcji na Zlecenie jest wykonywana przez Spółkę z wykorzystaniem aktywów 4 / Pracowników 4. W ramach Produkcji na Zlecenie Spółka produkuje towary opatrzone markami innymi niż Znaki Towarowe 4, na podstawie umów produkcji na zlecenie (ang. contract manufacturing agreements) zawartych pomiędzy Spółką, a podmiotami z Grupy. Produkcja w ramach Produkcji na Zlecenie odbywa się w Zakładzie Produkcyjnym.
  4. Wewnętrzny system sprawozdawczości finansowej Spółki pozwala na wyodrębnienie danych finansowych związanych (osobno oraz łącznie) z obszarem 4 oraz Produkcji na Zlecenie. W szczególności systemy finansowe co do zasady pozwalają określić przychody, koszty bezpośrednie i pośrednie, należności i zobowiązania związane z działalnością 4, działalnością Produkcji na Zlecenie oraz całą Działalnością Produkcyjną (z praktycznego punktu widzenia, Spółka alokuje określone należności i zobowiązania wynikające z faktur obejmujących obie Działalności na podstawie proporcji wynikającej ze sprzedaży netto). Niektóre koszty pośrednie takie jak SG&A tj. koszty sprzedaży, koszty ogólne i koszty administracyjne, są związane z obiema Działalnościami - w tym zakresie możliwe jest przypisanie odpowiedniej części tych kosztów do działalności 4 i Produkcji na Zlecenie, a Spółka dokonuje takiej alokacji bazując na proporcji wynikającej ze sprzedaży netto.
  5. W ostatnich latach Spółka przygotowywała dla celów wewnętrznych wstępne rachunki zysków i strat 4 na potrzeby wewnętrznej sprawozdawczości finansowej w odniesieniu do poziomu marży (ang. contribution margin) 4. Obecnie Spółka przygotowała już samodzielny, kompletny rachunek zysków i strat oraz kompletny, samodzielny bilans dotyczący należności, zobowiązań, aktywów, praw i obowiązków związanych z działalnością 4 (w celu ułatwienia procesu, niektóre należności i zobowiązania wynikające z faktur odnoszących się do obu Działalności, zostały alokowane przy użyciu klucza sprzedaży netto). Spółka nie przygotowała takich dokumentów w odniesieniu do działalności Produkcji na Zlecenie. Spółka nie posiada również odrębnych rachunków bankowych na potrzeby Działalności Produkcyjnej.
  6. W praktyce Działalność Produkcyjna jest organizacyjnie wydzielona w strukturze Spółki i obejmuje działalność gospodarczą, która ma odrębny charakter niż działalność wykonywana w ramach Działalności Dystrybucyjnej. Pewne określone funkcje (np. finansowe, sprzedażowe) są z reguły wykonywane na potrzeby Działalności Produkcyjnej przez pracowników / zasoby do niej dedykowane. Faktyczne wyodrębnienie znajduje również odzwierciedlenie w sposobie raportowania w ramach Grupy - Działalność Produkcyjna w tym zakresie podlega raportowaniu bezpośrednio do dyrektora łańcucha dostaw w ramach 1. Fakt wyodrębnienia organizacyjnego nie został jednak potwierdzony w formalnej dokumentacji (np. w formie uchwały).
  7. W ramach 4 wykonywane są określone funkcje przypisane w ramach Spółki wyłącznie do Działalności Produkcyjnej i niezwiązane z Działalnością Dystrybucyjną, to jest:
    1. Produkcja towarów opatrzonych markami własnymi (Znakami Towarowymi 4),
    2. Marketing i sprzedaż produktów marek własnych klientom zewnętrznym,
    3. Zarządzanie bieżącą działalnością Zakładu Produkcyjnego,
    4. Utrzymanie wyposażenia znajdującego się w Zakładzie Produkcyjnym będącego własnością Spółki,
    5. Działalność w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych z produktami wytwarzanymi w ramach 4.
  8. Podobnie, w ramach działalności Produkcji na Zlecenie również wykonywane są pewne funkcje przypisane w ramach Spółki wyłącznie do Działalności Produkcyjnej i niezwiązane z Działalnością Dystrybucyjną, tj. produkcja towarów, pod markami innymi niż produkty wytwarzane w ramach 4, na podstawie zamówień dokonywanych przez inne podmioty powiązane w ramach wewnątrzgrupowych umów produkcji na zlecenie, z wykorzystaniem tych samych linii produkcyjnych. Towary wytwarzane w ramach Produkcji na Zlecenie są co do zasady sprzedawane przez kontrahentów Spółki poza terytorium Polski.


Działalność Dystrybucyjna wykonywana jest w szczególności przy wykorzystaniu magazynu (oddzielna nieruchomość, dalej: „Magazyn”), użytkowanego przez Spółkę na podstawie umowy najmu i znajdującego się w innej lokalizacji niż Zakład Produkcyjny. W Magazynie pracują osoby przydzielone do Działalności Dystrybucyjnej (oraz personel wspierający pracujący w innej lokalizacji Spółki znajdującej się w (…)). Towary wykorzystywane przez Spółkę do prowadzenia Działalności Dystrybucyjnej są wyrobami gotowymi, nabytymi od podmiotów powiązanych (które nie obejmują produktów 4), nie są wytwarzane w Zakładzie Produkcyjnym w ramach Działalności Produkcyjnej i z reguły są sprzedawane przez Spółkę na terytorium Polski.


Obecnie magazyn jest również w pewnym stopniu wykorzystywany do przechowywania produktów wytworzonych w ramach 4. Ponieważ Magazyn składa się z dwóch budynków, przed Transakcją towary związane z Działalnością 4 i Działalnością Dystrybucyjną zostaną rozdzielone i przeniesione do jednego z tych budynków w zależności od charakteru towarów (4 / Działalność Dystrybucyjna).

Wewnętrzny system sprawozdawczości finansowej Spółki pozwala na wydzielenie danych finansowych związanych z Działalnością Dystrybucyjną, a także określenie przychodów, kosztów bezpośrednich i pośrednich, należności i zobowiązań związanych z Działalnością Dystrybucyjną (z praktycznego punktu widzenia, Spółka alokuje określone należności i zobowiązania wynikające z faktur obejmujących obie Działalności (Produkcyjną i Dystrybucyjną) na podstawie proporcji wynikającej ze sprzedaży netto). Obecnie Spółka przygotowała już oddzielne, kompletne rachunki zysków i strat oraz kompletny, samodzielny bilans dotyczący należności, zobowiązań, aktywów, praw i obowiązków związanych z Działalnością Dystrybucyjną (w celu ułatwienia procesu, niektóre należności i zobowiązania wynikające z faktur odnoszących się do obu Działalności, zostały alokowane przy użyciu klucza sprzedaży netto). Niektóre koszty pośrednie (takie jak SG&A tj. koszty sprzedaży, koszty ogólne i koszty administracyjne są związane z obiema Działalnościami - w tym zakresie możliwe jest przypisanie odpowiedniej części tych kosztów do Działalności Dystrybucyjnej, a Spółka dokonuje takiej alokacji bazując na proporcji wynikającej ze sprzedaży netto.


Niektórzy dostawcy współpracujący ze Spółką dostarczają towary wyłącznie na potrzeby 4 (dalej: „Unikalni Dostawcy 4”). Co do zasady, dostawcy ci są lokalnymi, polskimi podmiotami. Inni dostawcy współpracują ze Spółką w szerokim zakresie Portfolio Spółki, tj. ogólnie w ramach Działalności Produkcyjnej i / lub Działalności Dystrybucyjnej, a w niektórych przypadkach jednocześnie z innymi podmiotami z Grupy (dalej: „Dostawcy Ogólni”). Unikalni Dostawcy 4 i Dostawcy Ogólni (dalej łącznie: „Dostawcy”) współpracują obecnie ze Spółką albo na podstawie pisemnych umów albo na podstawie bieżących zamówień (bez pisemnych umów dotyczących stałej współpracy).


W przypadku pisemnych umów zawartych przez Spółkę z Dostawcami, obowiązują one zawsze przez czas określony trwający 12 miesięcy i są renegocjowane / przedłużane każdego roku (co do zasady na początku każdego roku podczas negocjacji warunków / budżetów na dany rok).


W zakresie Działalności Produkcyjnej, Transakcja będzie obejmowała w szczególności:

  1. Wszystkie aktywa trwałe i wartości niematerialne związane z Działalnością Produkcyjną, w tym między innymi Zakład Produkcyjny, Znaki Towarowe 4, a także inne elementy przypisane do Działalności Produkcyjnej, takie jak zapasy, maszyny, sprzęt biurowy i samochody.
  2. Pracowników 4 i wszystkie zobowiązania związane z Pracownikami 4 (z prawnego punktu widzenia Spółka zakłada, że transfer Pracowników 4 zostanie dokonany w ramach przeniesienia (części) zakładu pracy w rozumieniu art. 23 ust. 1 Kodeksu Pracy),
  3. Wszystkie należności długoterminowe związane z działalnością 4 istniejące na dzień Transakcji (w szczególności żadne należności długoterminowe związane ze 4 nie pozostaną w Spółce po Transakcji),
  4. Wszystkie zobowiązania długoterminowe związane z działalnością 4 istniejące na dzień Transakcji (w szczególności żadne zobowiązania długoterminowe związane ze 4 nie pozostaną w Spółce po Transakcji),
  5. Intencją Spółki jest również przeniesienie na Nabywcę w ramach Transakcji wszystkich krótkoterminowych należności i zobowiązań związanych z działalnością 4 i istniejących na dzień Transakcji. Niemniej jednak, jeżeli szczegółowe wyodrębnienie wybranych pozycji przypisanych obecnie przez Spółkę do działalności 4 na podstawie klucza alokacji sprzedaży netto okaże się niepraktyczne, Spółka nie wyklucza, że część takich krótkoterminowych należności / zobowiązań (jeżeli będą takie istniały na dzień Transakcji) nie zostanie przeniesiona, a Spółka / Nabywca zdecydują się uwzględnić wartość takich pozycji w cenie zakupu (rekompensata pieniężna).
  6. Wszelkie prawa i obowiązki związane z umowami zawartymi przez Spółkę z klientami współpracującymi ze Spółką wyłącznie w zakresie 4 (dalej: „Unikalni Klienci 4”), (z zastrzeżeniem uzyskania zgód kontrahentów na takie przeniesienie tam gdzie prawo, lub poszczególne umowy tego wymagają), z wyjątkiem umowy na eksport produktów X do jednego z podmiotów z Grupy oraz umowy co-brandingowej między Spółką a jednym z podmiotów z Grupy, które ze względu na poufny charakter umów wewnątrzgrupowych zostaną rozwiązane przed Transakcją,
  7. Niektórzy klienci współpracujący ze Spółką zarówno w zakresie 4 jak i Działalności Dystrybucyjnej (zwani dalej: „Ogólni Klienci 4”). W ich przypadku, intencją Spółki jest przeniesienie na Nabywcę odpowiedniej części współpracy w ramach działalności 4 wraz ze wszystkimi pozostałymi elementami Działalności Produkcyjnej, które zostaną przeniesione w ramach Transakcji, w sposób pozwalający Nabywcy na kontynuowanie współpracy na takich samych zasadach. Niemniej jednak, ze względu na złożoność zakresu umów z wybranymi Ogólnymi Klientami 4, w niektórych przypadkach podział umów i przeniesienie tylko części wybranych umów związanych z działalnością w ramach 4 może okazać się niemożliwe. Biorąc pod uwagę, że przeniesienie całych umów, związanych również z innymi częściami działalności Spółki, a nie tylko ze 4 nie jest brane pod uwagę z przyczyn biznesowych (Spółka zamierza kontynuować działalność w obszarze niezwiązanym z Działalnością Produkcyjną po Transakcji na podstawie tych umów), w takich przypadkach Nabywca, przy wsparciu Spółki, będzie dążył do kontynuowania współpracy z takimi Ogólnymi Klientami 4, w tym, w zależności od okoliczności, poprzez zawarcie nowych umów i będzie negocjować je na podstawie umów istniejących obecnie między Spółką, a danym klientem. Niezależnie, intencją Spółki jest zakończenie odpowiedniej części współpracy z Ogólnymi Klientami 4 odnoszącej się do działalności 4 w dniu Transakcji i umożliwienie Nabywcy podjęcia takiej współpracy.
  8. Prawa i obowiązki związane z umowami (jeśli umowy obowiązują) lub stosunki biznesowe (w zakresie, w jakim nie ma pisemnych umów) z Unikalnymi Dostawcami 4 i Dostawcami Ogólnymi (z zastrzeżeniem uzyskania zgód kontrahentów na takie przeniesienie tam gdzie prawo, lub poszczególne umowy tego wymagają) wraz z bazą danych dotyczącą przeniesionych dostawców. W szczególności, intencją Spółki jest przekazanie Nabywcy wszelkich ustaleń, zarówno pisemnych jak i ustnych dotyczących współpracy między Spółką, a Unikalnymi Dostawcami 4 (chyba, że konkretny dostawca nie zgodzi się na takie przekazanie - w takim przypadku współpraca zostanie zakończona). Jednak ze względu na poufny charakter umów wewnątrzgrupowych i wyłącznie z przyczyn biznesowych, umowy zawarte z dostawcami grupowymi dla Grupy nie zostaną przeniesione w ramach Transakcji - w takim przypadku dostawcy ci mogą zapewniać dostawy dla Działalności Produkcyjnej na okres przejściowy po Transakcji na podstawie odrębnych ustaleń,
  9. W zależności od decyzji Nabywcy - prawa do korzystania z budynku Magazynu przeznaczonego do działalności 4 na moment Transakcji - pod warunkiem, że Nabywca będzie zainteresowany korzystaniem z tego budynku (Spółka nie wyklucza, że z przyczyn biznesowych Nabywca może nie być zainteresowany korzystaniem z budynku Magazynu związanego ze 4 - np. jeśli będzie posiadał inny budynek wykorzystywany w ramach jego działalności gospodarczej, który zostanie wykorzystany również do działalności związanej ze 4 - w wyniku czego prawo do korzystania z budynku Magazynu zostanie wyłączone z zakresu Transakcji),
  10. Prawa i obowiązki dotyczące innych umów związanych z obszarem produkcyjnym, które są funkcjonalnie związane z Działalnością Produkcyjną, takie jak umowy na dostawę energii elektrycznej, usługi ubezpieczeniowe, itp. (z zastrzeżeniem uzyskania zgód kontrahentów na takie przeniesienie tam gdzie prawo, lub poszczególne umowy tego wymagają).
  11. Dokumentacja finansowa związana z Działalnością Produkcyjną,
  12. Know-how w zakresie produkcji,
  13. Ze względu na poufny charakter umów wewnątrzgrupowych i wyłącznie z przyczyn biznesowych, w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia umów dotyczących produkcji w ramach Produkcji na Zlecenie zawartych przez Spółkę, ponieważ odpowiednie umowy zostaną rozwiązane przed Transakcją. Jednak w ramach Transakcji, Nabywca będzie uprawniony do zawarcia z odpowiednimi podmiotami z Grupy (lub innymi zewnętrznymi kontrahentami) nowych umów dotyczących produkcji na zlecenie, które zastąpią umowy obecnie zawarte przez Spółkę, pod warunkiem, że Nabywca oraz takie podmioty z Grupy uzgodnią kluczowe warunki dalszej współpracy z Grupą oraz pod warunkiem, że Nabywca będzie zainteresowany kontynuacją takiej formy współpracy. Wszystkie aktywa wymagane do kontynuowania działalności Produkcji na Zlecenie zostaną przeniesione na Nabywcę w ramach Transakcji.

Wybrana działalność w zakresie wsparcia (back-office) i aktywa wykorzystywane w ramach ogólnej działalności Spółki (takie jak systemy IT współdzielone w ramach Grupy), których nie można przypisać do danej Działalności, zostaną wyłączone z zakresu Transakcji. Jednak wszystkie funkcje wsparcia wymagane do kontynuowania przez Nabywcę działalności 4 i Produkcji na Zlecenie będę przez pewien okres czasu (ustalony z Nabywcą) zapewnione przez Spółkę, do momentu przejęcia tych funkcji przez Nabywcę (zapewniania / wytworzenia / dostosowania własnego zaplecza wsparcia). Pracownicy wykonujący swoje obowiązki w tym zakresie różnych lokalizacjach (głównie w (…)), zostaną przeniesieni do biur zlokalizowanych na terenie Zakładu Produkcyjnego.


Działalność gospodarcza prowadzona obecnie w ramach 4 będzie mogła być kontynuowana po Transakcji jako niezależna jednostka i Nabywca nie będzie musiał w tym zakresie podejmować żadnych dodatkowych działań.


Pod warunkiem, że Nabywca będzie zainteresowany działalnością Produkcji na Zlecenie i zaakceptuje kluczowe elementy współpracy z Grupą (i w konsekwencji w zakres Transakcji wejdzie również Produkcja na Zlecenie), z uwagi na fakt, że nowe umowy dotyczące produkcji na zlecenie zostaną zawarte przez Nabywcę, bieżąca działalność Produkcji na Zlecenie będzie mogła być kontynuowana po Transakcji jako część Działalności Produkcyjnej i nie będzie konieczne podejmowanie przez Nabywcę żadnych dodatkowych działań w tym zakresie.


W szczególności, zapasy posiadane przez Zakład Produkcyjny na dzień Transakcji wraz z dostawami od Unikalnych Dostawców 4 / Ogólnych Dostawców na podstawie umów / ustaleń, które zostaną przeniesione (razem z potencjalnymi dostawami od dostawców w ramach Grupy w okresie przejściowym po Transakcji - w zależności od potrzeb Nabywcy) zapewnią stabilne działania biznesowe do czasu zakończenia okresu negocjacji z dostawcami (co do zasady, takie negocjacje są przeprowadzane przez Spółkę raz w roku) i pozwoli na generowanie przychodów przez 4 po Transakcji w ramach przeniesionej umowy z klientami.


Transakcja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn biznesowych / ekonomicznych i nie ma na celu osiągnięcia korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem lub celem jakiejkolwiek ustawy podatkowej lub jej przepisu.


Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. 


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 1):


Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że Działalność Produkcyjna będąca przedmiotem Transakcji będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, i w konsekwencji Transakcja będzie pozostawała poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Zdaniem Spółki, Działalność Produkcyjna będąca przedmiotem Transakcji będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, i w konsekwencji Transakcja będzie pozostawała poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Zgodnie z Ustawą o VAT:

  1. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania - art. 2 pkt 27e.
  2. Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - art. 6 pkt 1.

Mając na uwadze przepisy ustawy o VAT oraz analizowane zdarzenie przyszłe, zdaniem Spółki:

  1. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w Ustawie o VAT wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
    1. Stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
    2. Jest organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
    3. Jest finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
    4. Jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniona funkcjonalnie);
    5. Mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Opisana w zdarzeniu przyszłym Działalność Produkcyjna spełnia obecnie i na moment Transakcji spełniać będzie wszystkie wymienione wyżej przesłanki, tj. będzie zorganizowanym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), wyodrębnionym w strukturze Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. W konsekwencji, przedmiot Transakcji (Działalność Produkcyjna) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Za potwierdzeniem powyższego stanowiska przemawiają następujące okoliczności:


Działalność Produkcyjna jako zespół składników majątkowych


Zgodnie z ugruntowaną praktyką przyjmuje się, iż o spełnieniu pierwszej ze wskazanych wyżej przesłanek decyduje pełne wyodrębnienie w ramach istniejącego przedsiębiorstwa majątku (praw i zobowiązań) związanego z podstawowymi zadaniami gospodarczymi realizowanymi przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, który ma dotyczyć zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości.


Mając na uwadze powyższe, Spółka pragnie wskazać, iż działalność prowadzona przez Spółkę jest obecnie w sposób faktyczny podzielona na dwa odrębne strumienie, dotyczące Działalności Produkcyjnej oraz Działalności Dystrybucyjnej, przy czym Działalność Produkcyjna, będąca przedmiotem planowanej Transakcji obejmuje:

  1. produkcję, marketing oraz sprzedaż produktów własnych oznaczonych Znakami Towarowymi 4, oraz
  2. produkcję towarów dla innych podmiotów z Grupy na podstawie umów produkcji na zlecenie (Produkcja na Zlecenie),

i jest prowadzona w oparciu o składniki majątkowe dedykowane do prowadzenia tej działalności.


Zgodnie z intencją Spółki, Działalność Produkcyjna będąca przedmiotem planowanej Transakcji będzie obejmowała wszystkie wskazane w zdarzeniu przyszłym składniki majątku (majątek trwały, wartości niematerialne i prawne, agregat praw i obowiązków, w tym zobowiązania) przypisane do Działalności Produkcyjnej zgodnie z ich podstawowym, faktycznym przeznaczeniem, służące efektywnej i samodzielnej realizacji powierzonych funkcji, tj.:


W ramach 4:

  1. Wszystkie aktywa trwałe i wartości niematerialne związane z Działalnością Produkcyjną, w tym między innymi Zakład Produkcyjny, Znaki Towarowe 4, a także inne elementy przypisane do Działalności Produkcyjnej, takie jak zapasy, maszyny, sprzęt biurowy i samochody,
  2. Prawa i obowiązki wynikające z umów z Pracownikami 4,
  3. Wszystkie długoterminowe należności i zobowiązania związane z działalnością 4, istniejące na moment Transakcji,
  4. Wszystkie krótkoterminowe należności i zobowiązania związane z działalnością 4, istniejące na moment Transakcji - za wyjątkiem potencjalnych pozycji, których szczegółowe wyodrębnienie może okazać się niepraktyczne i które zostaną uwzględnione w cenie zakupu (rekompensata pieniężna),
  5. Wszelkie istniejące na moment Transakcji prawa i obowiązki związane z umowami zawartymi przez Spółkę z Unikalnymi Klientami 4 (umowa wewnątrzgrupowa dotycząca eksportu produktów X oraz umowa wewnątrzgrupowa dotycząca co-brandingu z uwagi na ich poufny charakter zostaną rozwiązane jeszcze przed Transakcją),
  6. W zakresie, w jakim będzie to możliwe i akceptowalne przez Ogólnych Klientów 4 – zasady współpracy z Ogólnymi Klientami 4 w zakresie działalności 4, ujęte obecnie umowami zawartymi przez Spółkę z Ogólnymi Klientami 4 w ramach szerszej współpracy, obejmującej również Działalność Dystrybucyjną która nie będzie przedmiotem Transakcji,
  7. Prawa i obowiązki związane z umowami (jeśli umowy obowiązują) lub stosunki biznesowe (w zakresie, w jakim nie ma pisemnych umów) z Unikalnymi Dostawcami 4 i Dostawcami Ogólnymi wraz z bazą danych dotyczącą przeniesionych dostawców, w szczególności - w zakresie, w jakim będzie to akceptowalne przez Unikalnych Dostawców 4 - wszelkie ustalenia pisemne jak i ustne dotyczące współpracy między Spółką, a Unikalnymi Dostawcami 4 - za wyjątkiem umów z dostawcami grupowymi dla Grupy, które z uwagi na ich poufny charakter nie zostaną przeniesione w ramach Transakcji, aczkolwiek w zależności od decyzji Nabywcy w okresie przejściowym dostawcy ci mogą zapewniać dostawy do Działalności Produkcyjnej w ramach odrębnych ustaleń,
  8. W zależności od decyzji Nabywcy - prawa do korzystania z budynku Magazynu przeznaczonego do działalności 4 na moment Transakcji,
  9. Prawa i obowiązki dotyczące innych umów związanych z obszarem produkcyjnym, które są funkcjonalnie związane z Działalnością Produkcyjną, takie jak umowy na dostawę energii elektrycznej, usługi ubezpieczeniowe, itp.
  10. Dokumentację finansową związaną z Działalnością Produkcyjną,
  11. Know-how w zakresie produkcji.

W ramach Produkcji na Zlecenie, umowy wewnątrzgrupowe dotyczące działalności Produkcji na Zlecenie zostaną z przyczyn biznesowych rozwiązane jeszcze przed Transakcją. Niemniej jednak, mając na uwadze, że Działalność Produkcyjna w ramach Produkcji na Zlecenie prowadzona jest przez Spółkę z wykorzystaniem aktywów 4 / Pracowników 4 - o ile Nabywca zaakceptuje kluczowe warunki dalszej współpracy z Grupą i będzie zainteresowany taką formą współpracy, będzie on mógł kontynuować współpracę z Grupą w ramach odrębnie zawartych umów dotyczących produkcji na zlecenie. W ramach Transakcji Nabywca przejmie przy tym wszystkie aktywa niezbędne do kontynuowania działalności Produkcji na Zlecenie. W tym zakresie, Spółka podkreśla w szczególności, że:

  1. Na moment Transakcji nie będą istniały umowy produkcji na zlecenie, zobowiązujące Spółkę do takiej współpracy, i w konsekwencji, na moment Transakcji nie będzie istniała w Spółce faktyczna działalność dotycząca produkcji na zlecenie,
  2. Spółka po Transakcji nie będzie w stanie kontynuować działalności Produkcji na Zlecenie w ramach ewentualnych odrębnych ustaleń z uwagi na fakt, że wszystkie aktywa dotyczące tej działalności zostaną przeniesione na Nabywcę w ramach Transakcji,
  3. Ostateczna decyzja o kontynuowaniu przez Nabywcę współpracy z Grupą w ramach Produkcji na Zlecenie będzie uzależniona od dodatkowych czynników, w szczególności woli Nabywcy do prowadzenia takiej działalności oraz negocjacji biznesowych ze spółkami z Grupy.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, Działalność Produkcyjną będą tworzyć nie przypadkowe, ale odpowiednio dobrane (alokowane do Działalności Produkcyjnej) składniki majątku istniejące w Spółce na moment Transakcji - punktem odniesienia w powyższym doborze będzie rola, jaką składniki te odgrywają przy wykonywaniu zadań gospodarczych powierzonych Działalności Produkcyjnej.


W konsekwencji, pierwsza przesłanka dotycząca uznania Działalności Produkcyjnej przenoszonego w ramach Transakcji jako zespół składników majątkowych zostanie spełniona.


Zdaniem Spółki, na powyższą konkluzję nie wpływa fakt, że pewne elementy związane z Działalnością Produkcyjną istniejące na moment Transakcji zostaną wyłączone z jej zakresu w szczególności wybrane krótkoterminowe należności i zobowiązania które z uwagi na podejście praktyczne mogą zostać rozliczone w ramach ceny nabycia w formie rekompensaty pieniężnej, wybrane umowy wewnątrzgrupowe podlegające poufności wewnątrz Grupy oraz umowy z kontrahentami współpracującymi ze Spółką w zakresie szerszym niż Działalność Produkcyjna (niezależnie, intencją Spółki w tym zakresie będzie przeniesienie na Nabywcę zasad współpracy w ramach 4 a Spółka nie będzie w stanie kontynuować sama tych umów w tym zakresie po Transakcji) - w ocenie Spółki bowiem, analizowany przedmiot Transakcji będzie stanowił zespół składników majątkowych związanych z podstawowymi zadaniami gospodarczymi realizowanymi przez Działalność Produkcyjną, umożliwiający stabilne kontynuowanie takiej działalności przez Nabywcę po Transakcji.


Wyodrębnienie organizacyjne Działalności Produkcyjnej


Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia wyodrębnienia organizacyjnego. W praktyce przyjmuje się jednak, iż o spełnieniu tej przesłanki można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze danego przedsiębiorstwa. W szczególności, mowa tutaj nie o formalnym wyodrębnieniu, a ustaleniu, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne faktycznie odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość).


Na dzień Transakcji zespół składników majątkowych i niemajątkowych nie będzie wyodrębniony w działalności Spółki w sposób formalno-prawny, niemniej jednak jest on obecnie i będzie na moment Transakcji wyodrębniony w Spółce w sposób faktyczny oraz realny. Wyodrębnienie to wynika w szczególności z poniższych faktów:

  1. Przyporządkowanie wyłącznie do tej części działalności przedsiębiorstwa Spółki składników materialnych i prawnych (m.in. Zakład Produkcyjny, Znaki Towarowe 4, a także inne elementy takie jak zapasy, maszyny, sprzęt biurowy i samochody),
  2. Przyporządkowanie długoterminowych oraz krótkoterminowych zobowiązań i należności dotyczących działalności 4,
  3. Przyporządkowanie praw i zobowiązań wynikających z umów ze stronami trzecimi, w szczególności umów handlowych zawartych z Unikalnymi Klientami 4 oraz umów / uzgodnień z Unikalnymi Dostawcami 4 wraz z bazą dostawców, umów z dostawcami energii i ubezpieczycielami,
  4. Przypisanie pracowników zaangażowanych w wykonywanie zadań gospodarczych obejmujących Działalność Produkcyjną,
  5. Sposób raportowania w ramach Grupy - Działalność Produkcyjna (odrębnie niż Działalność Dystrybucyjna) jako wyodrębniona część działalności Spółki podlega raportowaniu bezpośrednio do dyrektora łańcucha dostaw w ramach 1.

Struktura organizacyjna Spółki, przed dokonaniem Transakcji została ukształtowana w toku dotychczasowej działalności Spółki i nie jest sztucznie tworzona na potrzeby planowanej Transakcji. Stopień wyodrębnienia organizacyjnego zasobów podstawowej działalności Spółki gwarantuje zdolność do realizacji powierzonych działań gospodarczych w strukturach Spółki, dedykowanych do Działalności Produkcyjnej w ramach funkcji wykonywanych przez 4 oraz Produkcji na Zlecenie.


W związku z powyższym, należy uznać, iż Działalność Produkcyjna będzie spełniała drugą ze wskazanych wyżej przesłanek, związaną z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki, niezbędną dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT.


Wyodrębnienie finansowe Działalności Produkcyjnej


Ustawa o VAT nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem wyodrębnienia finansowego. W praktyce uznaje się, iż przesłanka ta oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.


W świetle powyższego Spółka pragnie podkreślić, że Działalność Produkcyjna jest od długiego czasu wyodrębniona finansowo w Spółce i pozostanie wyodrębniona w ten sposób na dzień zawarcia Transakcji. Wyodrębnienie finansowe przejawia się na następujących płaszczyznach:

  1. Wewnętrzny system sprawozdawczości finansowej Spółki pozwala na wyodrębnienie danych finansowych związanych (osobno oraz łącznie) z obszarem 4 oraz Produkcji na Zlecenie, składającym się na Działalność Produkcyjną - w szczególności, jak wskazano w stanie faktycznym, systemy finansowe co do zasady pozwalają określić przychody, koszty bezpośrednie i pośrednie, należności i zobowiązania związane z działalnością 4, działalnością Produkcji na Zlecenie oraz całą Działalnością Produkcyjną (część alokacji odbywa się z wykorzystaniem proporcji wynikającej ze sprzedaży netto).
  2. Przygotowywanie przez Spółkę w ostatnich latach dla celów wewnętrznych wstępnych rachunków zysków i strat 4 na potrzeby wewnętrznej sprawozdawczości finansowej w odniesieniu do poziomu marży (ang. contribution margin) 4.
  3. Przygotowanie przez Spółkę samodzielnego, kompletnego rachunku zysków i strat oraz kompletnego, samodzielnego bilansu dotyczącego należności, zobowiązań, aktywów, praw i obowiązków związanych z działalnością 4 (w celu ułatwienia procesu, niektóre należności i zobowiązania wynikające z faktur odnoszących się do obu Działalności, zostały alokowane przy użyciu klucza sprzedaży netto).

Mając na uwadze, powyższe, w ocenie Spółki, ewidencja księgowa Spółki umożliwia przyporządkowanie przychodów, kosztów, zobowiązań jak i należności do Działalności Produkcyjnej i w rezultacie faktyczne zarządzanie finansowe zespołem składników majątkowych przypisanych do Działalności Produkcyjnej.


W konsekwencji, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Działalność Produkcyjną spełnia warunek wyodrębnienia finansowego wskazany w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Wyodrębnienie funkcjonalne Działalności Produkcyjnej


Ustawa o VAT nie zawiera definicji wyodrębnienia funkcjonalnego. W praktyce uznaje się, że przesłankę tę należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa ma bowiem stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. ma obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Działalność Produkcyjna wykonuje w ramach przedsiębiorstwa Spółki określone funkcje, związane wyłącznie z tą działalnością, przy wykorzystaniu dedykowanych do tych funkcji zasobów, tj.:


W zakresie 4:

  1. Produkcję towarów opatrzonych markami własnymi (Znakami Towarowymi 4),
  2. Marketing i sprzedaż produktów marek własnych klientom zewnętrznym,
  3. Zarządzanie bieżącą działalnością Zakładu Produkcyjnego,
  4. Utrzymanie wyposażenia znajdującego się w Zakładzie Produkcyjnym będącego własnością Spółki,
  5. Działalność w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych z produktami wytwarzanymi w ramach 4.

W zakresie Produkcji na Zlecenie, produkcję towarów, pod markami innymi niż produkty wytwarzane w ramach 4, na podstawie zamówień dokonywanych przez inne podmioty powiązane w ramach wewnątrzgrupowych umów produkcji na zlecenie, z wykorzystaniem tych samych linii produkcyjnych.


Mając na uwadze powyższe, nie ulega wątpliwości, że Działalność Produkcyjna stanowi obecnie i będzie stanowiła na moment Transakcji zorganizowany kompleks składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych Spółki, które nie są wykonywane przez inne obszary funkcjonowania Spółki (Działalność Dystrybucyjna), w oparciu o wyszczególnione w stanie faktycznym przydzielone do Działalności Produkcyjnej składniki materialne i niematerialne (agregat praw i obowiązków, w tym również prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Spółkę umów) umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej.


W konsekwencji, Działalność Produkcyjna stanowi i będzie stanowiła na moment Transakcji funkcjonalnie odrębną całość, przeznaczoną do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań. Należy więc uznać, iż spełniony został kolejny warunek niezbędny dla uznania Działalności Produkcyjnej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem


Ostatnią cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. W zakresie tej przesłanki uznaje się, iż część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W ocenie Spółki, nie ulega wątpliwości, że opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Działalności Produkcyjnej, połączony węzłem organizacyjnym oraz wyodrębniony finansowo i funkcjonalnie (na co Spółka wskazywała powyżej), pozwalał będzie na podjęcie przez Nabywcę działalności w zakresie produkcji wyłącznie w oparciu o nabyte składniki majątku Działalności Produkcyjnej.


Spółka pragnie bowiem podkreślić, iż zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego przedmiotem Transakcji będą wszystkie niezbędne elementy umożliwiające prowadzenie / kontynuowanie Działalności Produkcyjnej. W rezultacie, działalność w ramach 4, oraz - o ile Nabywca będzie zainteresowany taką działalnością, zaakceptuje kluczowe elementy współpracy z Grupą i zawrze odpowiednie umowy - również Produkcji na Zlecenie, będzie mogła być kontynuowana przez Nabywcę po Transakcji bez konieczności podejmowania dodatkowych działań w tym zakresie, takich jak przykładowo zatrudnienie nowych pracowników, organizacja i wyposażenie Zakładu Produkcyjnego, poszukiwanie nowych klientów, zapewnienie funkcji back-office (w pierwszym okresie, do czasu zapewnienia tych funkcji przez Nabywcę), zawarcie umów z dostawcami mediów, inne.


W wyniku Transakcji nie nastąpi przerwa w zakresie funkcjonowania Działalności Produkcyjnej (w zakresie faktycznie przejętym przez Nabywcę), a zapasy posiadane przez Działalność Produkcyjną na moment Transakcji, wraz z dostawami od Unikalnych Dostawców 4 / Ogólnych Dostawców na podstawie umów / ustaleń, które zostaną przeniesione (razem z potencjalnymi dostawami od dostawców grupowych dla Grupy w okresie przejściowym po Transakcji - w zależności od potrzeb Nabywcy) zapewnią stabilne działania biznesowe do czasu zakończenia okresu negocjacji z dostawcami i pozwolą na generowanie przychodów przez 4 po Transakcji.


W konsekwencji, na dzień dokonania planowanej Transakcji, Działalność Produkcyjna będzie zdolna do samodzielnego kontynuowania prowadzonej działalności w obrocie gospodarczym za pomocą posiadanych składników majątku oraz personelu przypisanego do Działalności Produkcyjnej. Oznacza to, iż opisany zespół składników majątkowych wchodzących w skład Działalności Produkcyjnej posiada zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, co wypełnia ostatnią ze wskazanych wyżej przesłanek definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Podsumowanie


Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Spółka pragnie podkreślić, iż przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego Działalność Produkcyjna, jako wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), odpowiada ustawowemu wzorcowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa z uwagi na:

  1. wyodrębnienie organizacyjne;
  2. wyodrębnienie finansowe;
  3. wyodrębnienie funkcjonalne;
  4. zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

Należy zatem uznać, iż łącznie spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące uznanie Działalności Produkcyjnej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


W związku z powyższym oraz mając na uwadze art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, planowana Transakcja, jako transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinna pozostawać poza zakresem Ustawy o VAT.


W konsekwencji, zdaniem Spółki, Działalność Produkcyjna będąca przedmiotem Transakcji będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, i w konsekwencji Transakcja będzie pozostawała poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych, w szczególności:

  • w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 kwietnia 2020 roku, znak 0111-KDIB3-2.4012.30.2020.2.MN, zgodnie z którą: „Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.
  • w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 kwietnia 2020 roku, znak 0114-KDIP1-1.4012.127.2020.2.MŻ, zgodnie, z którą: „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne rozumiane jest jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część musi - obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.”;
  • w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lutego 2020 roku, znak 0113-KDIPT1-1.4012.814.2019.1.MH, zgodnie z którą: „Na dzień aportu zespołu składników majątkowych i niemajątkowych nie będzie wyodrębniony z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w sposób formalno-prawny, ale będzie wyodrębniony w sposób faktyczny - poprzez możliwość przypisania określonych umów, zdarzeń gospodarczych oraz dokumentów do tego zespołu. (...) Stwierdzić zatem należy, że w analizowanej sprawie zostaną spełnione wszystkie wskazane powyżej przesłanki do uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych, mających być przedmiotem aportu do spółki komandytowej, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.”;
  • w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 czerwca 2019 roku, znak 0111-KDIB3-2.4012.304.2019.1.MD, zgodnie, z którą: „W przedstawionym opisie sprawy wskazano, że zakład w Ch. nie jest wprawdzie w sposób formalny wyodrębnionym organizacyjnie oddziałem w strukturach Wnioskodawcy jako całości, ale wyodrębnienie organizacyjne dokonane jest w aspekcie realnym, faktycznym. (...) Analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych służących do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji opakowań drewnianych, mającego być przedmiotem sprzedaży na rzecz nowo powołanej spółki, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.”;
  • w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2018 roku, znak 0111-KDIB3-2.4012.395.2018.3.AZ, zgodnie z którą: „Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).”;
  • w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2018 roku, znak 0114-KDIP1-3.4012.374.2018.1.SM, zgodnie z którą: „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.”;
  • w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 listopada 2017 roku, sygn. I FSK 670/17, zgodnie z którym: „Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół ten, w kształcie, w jakim jest zbywany może wykonywać określone zadania gospodarcze. Istotne jest przy tym, że realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawców.


Jednocześnie zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.


W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP lub /KIS/wnioski (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj