Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.239.2020.2.AK
z 2 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku z 2 czerwca 2020 r. (data wpływu 15 czerwca 2020 r.), uzupełnionym 3 i 7 sierpnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z opisanym połączeniem i przedstawionymi celami połączenia, po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2020 r. wpłynął do tut. Organu wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z opisanym połączeniem i przedstawionymi celami połączenia, po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 23 lipca 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.239.2020.1.AK wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 3 i 7 sierpnia 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

  • Spółka

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

  • Zainteresowany nr 1
  • Zainteresowany nr 2

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 30 lipca 2020 r. (data wpływu 7 sierpnia 2020 r.)):

Przedsiębiorstwo (dalej jako „Spółka”) jest spółką kapitałową, utworzoną zgodnie z przepisami prawa polskiego, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie podlega opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Przedmiotem działalności Spółki jest handel środkami do produkcji rolnej (nasiona, nawozy, środki ochrony roślin itd.), a także płodami rolnymi. Na moment połączenia wspólnikami Spółki będą … (dalej jako „Zainteresowany nr 1”), a także … (dalej jako „Zainteresowany nr 2”). Zainteresowany nr 1 jest i będzie na moment połączenia jedynym członkiem zarządu Spółki. Zainteresowany nr 1 i Zainteresowany nr 2 w dalszej części zwani będą łącznie „Zainteresowanymi”. Zainteresowani mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Grupa producencka … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka przejmowana”) jest spółką kapitałową, utworzoną zgodnie z przepisami prawa polskiego, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie podlega opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Na moment połączenia wspólnikami Spółki przejmowanej będą wyłącznie Zainteresowani, a Zainteresowany nr 1 ponadto jedynym członkiem zarządu Spółki przejmowanej. Spółka przejmowana w przeszłości posiadała status Grupy Producentów Rolnej utworzonej w trybie ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, w odniesieniu do grupy produktów ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych. Zainteresowani - wraz z innymi osobami - od początku istnienia Spółki przejmowanej byli jej wspólnikami. Spółka przejmowana została zawiązana w celu dostosowania produktów rolnych i procesu produkcyjnego do wymogów rynkowych, wspólnego wprowadzania towarów do obrotu, w tym przygotowania do sprzedaży, centralizacji sprzedaży i dostawy do odbiorców hurtowych, ustanowienia wspólnych zasad dotyczących informacji o produkcji ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów i dostępności produktów rolnych, rozwijania umiejętności biznesowych, marketingowych oraz organizowania i ułatwiania procesów wprowadzania innowacji, a także ochrony środowiska naturalnego.

W celu realizacji celów, o których mowa, Spółka przejmowana nabywała ziarna zbóż i nasiona roślin oleistych od swoich członków i okolicznych rolników, a następnie dokonywała ich dalszej odsprzedaży, a także zaopatrywała członków w środki do produkcji rolnej. Ponadto Spółka przejmowana wydzierżawiła od Spółki grunt, na którym zrealizowała inwestycję w postaci budowy bazy magazynowej (silosów) do przechowywania ziarna zbóż i nasion roślin oleistych.

Wobec utraty statusu Grupy Producentów Rolnych, działalność Spółki przejmowanej uległa znaczącemu ograniczeniu, tj. wspólnicy Spółki przejmowanej zaprzestali sprzedaży ziarna zbóż i nasion roślin oleistych do Spółki przejmowanej. Jednocześnie koszty ponoszone przez Spółkę pozostają na takim samym poziomie.

Planowane jest połączenie Spółki ze Spółką przejmowaną w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm., dalej: „k.s.h.”), w ramach którego Spółka będzie pełniła rolę Spółki przejmującej, na którą zostanie przeniesiony cały majątek Spółki przejmowanej.

W wyniku połączenia wspólnicy Spółki przejmowanej otrzymają udziały, których wartość emisyjna będzie odpowiadać wartości majątku Spółki przejmowanej. Wobec tego, że wartość emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości majątku Spółki przejmowanej, Zainteresowani jako wspólnicy Spółki przejmowanej obok udziałów w Spółce nie otrzymają dopłat w gotówce. Wartość nominalna udziałów w Spółce, wydanych Zainteresowanym, będzie wyższa niż wydatki zainteresowanych na nabycie udziałów w Spółce przejmowanej.

W wyniku połączenia Spółka przejmowana zostanie rozwiązana na podstawie art. 493 § 1 k.s.h., tj. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wpisania połączenia i wykreślenia z krajowego rejestru sądowego.

Konsekwencją dokonanego połączenia będzie tzw. sukcesja generalna, czyli wstąpienie przez Spółkę w ogół praw i obowiązków spółki przejmowanej na mocy art. 494 § 1 k.s.h. Na skutek połączenia kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony o kwotę odpowiadającą wartości majątku spółki przejmowanej, a nowo powstałe udziały objęte przez Zainteresowanych jako wspólników Spółki przejmowanej, zgodnie ze strukturą udziałów w Spółce przejmowanej.

Zgodnie z art. 499 § 2 pkt 3 k.s.h. do planu połączenia należy dołączyć dokument obejmujący ustalenie wartości majątku spółki przejmowanej, na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu połączenia. W związku z powyższym w planie połączenia zostanie ustalona wartość majątku Spółki przejmowanej, która będzie podstawą do określenia kwoty podwyższenia kapitału zakładowego i nowych udziałów.

Cele połączenia są następujące.

  1. z uwagi na tożsamość wspólników Spółki oraz Spółki przejmowanej na dzień połączenia, jak również fakt, że działalność Spółki przejmowanej stanowi część działalności Spółki, połączenie pozwoli obniżyć część kosztów, do których w szczególności należy zaliczyć koszty ogólnego zarządu, koszty związane z prowadzeniem księgowości, pełną sprawozdawczością, koszty związane z nabywaniem licencji na oprogramowanie wykorzystywane do działalności czy koszty certyfikacji wymaganej na rynku handlu zbożami,
  2. brak konieczności angażowania się Spółki przejmującej w kosztowny i czasochłonny proces pozyskiwania kontrahentów do dalszej współpracy handlowej,
  3. uproszczenie struktury organizacyjnej, co powinno przełożyć się na zwiększenie łatwości, szybkości i efektywności zarządzania przez Zainteresowanego nr 1,
  4. zwiększenie wartości majątku Spółki oraz podniesienie jej kapitału zakładowego skutkujące jej większą wiarygodnością handlową i kredytową,
  5. zyskanie istotnego z perspektywy działalności Spółki środka trwałego w postaci bazy magazynowej w nowej lokalizacji, który pozwoli na zwiększenie obrotu ziarnem zbóż i nasionami roślin oleistych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z opisanym połączeniem i przedstawionymi celami połączenia, po stronie Spółki powstanie przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1406, dalej: „ustawa o CIT”)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Zainteresowanych:

W ocenie Spółki oraz Zainteresowanych w związku z opisanym połączeniem i jego celami po stronie Spółki nie powstanie przychód w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Część wspólna uzasadnienia przedstawionych stanowisk

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h., spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Przy czym spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Ponadto w świetle art. 492 § 1 k.s.h., połączenie może być dokonane:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);
  2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Art. 493 § 1 k.s.h. stanowi, że spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Z kolei zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h. spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

W dalszej kolejności, odnosząc się do przepisów prawa podatkowego, wskazać należy na art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, który stanowi, że za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, a w tym:

  1. przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  2. przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  3. przychody spółki dzielonej.

Mając na uwadze zastrzeżenie poczynione w ww. przepisie wskazać należy na treść art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który stanowi, że do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej, a także na treść art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, który wskazuje, że w przypadku połączenia spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Ponadto zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.

Jednocześnie, w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3e, pkt 3f, pkt 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jedynym z głównych celów połączenia spółek. Podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 1

Mając na uwadze przedstawione przepisy wskazać należy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dojdzie do połączenia, o którym mowa w art. 491 § 1 pkt 1 k.s.h. Spółka będzie spółką przejmującą. Spółka przejmowana zostanie rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Spółka wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

W przypadku planowanego połączenia, wartość majątku Spółki przejmowanej otrzymanego przez Spółkę będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki przejmowanej.

Z tego też względu nie powstanie przychód po stronie Spółki, podstawą będzie w tym wypadku art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

Jednocześnie, w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, głównym lub jedynym z głównych celów połączenia Spółek, nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Połączenie jest bowiem uzasadnione przyczynami ekonomicznymi.

Mając na uwadze tożsamość wspólników Spółki oraz Spółki przejmowanej na dzień połączenia, jak również fakt, że działalność Spółki przejmowanej stanowi część działalności Spółki, połączenie doprowadzi do obniżenia części kosztów, które aktualnie ponoszone są przez z każdą ze spółek. Do kosztów tych w szczególności należy zaliczyć koszty ogólnego zarządu. Koszty związane z prowadzeniem księgowości, pełną sprawozdawczością, koszty związane z nabywaniem licencji na oprogramowanie wykorzystywane do działalności czy koszty certyfikacji.

Dodatkowo połączenie spowoduje, że Spółka przejmująca - z uwagi na utratę statusu Grup Producentów Rolnych i zaprzestanie sprzedaży produktów rolnych przez wspólników do Spółki przejmowanej - nie będzie musiała angażować się w kosztowny i czasochłonny proces pozyskiwania kontrahentów do dalszej współpracy handlowej.

Połączenie doprowadzi ponadto do uproszczenia struktury organizacyjnej, co powinno przełożyć się na zwiększenie łatwości, szybkości i efektywności zarządzania - w tym miejscu należy zauważyć, że Zainteresowany nr 1 na moment połączenia będzie jedynym członkiem zarządu zarówno Spółki, jak i Spółki przejmowanej.

W dalszej kolejności należy zauważyć, że zwiększenie wartości majątku Spółki oraz podniesienie jej kapitału zakładowego spowoduje, że Spółka zyska większą wiarygodność handlową oraz kredytową. Zwiększenie wiarygodności handlowej poprawi atrakcyjność Spółki jako kontrahenta handlowego, co powinno zaowocować pozyskaniem nowych kontrahentów i rozszerzeniem współpracy z dotychczasowymi. W konsekwencji powinno przełożyć się to na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.

Zwiększenie wiarygodności kredytowej pozwoli spółce na pozyskanie większego finansowania, co z jednej strony umożliwi przeprowadzenie nowych inwestycji, z drugiej zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej.

Należy również zauważyć, że wobec przeniesienia majątku Spółki przejmowanej, Spółka co prawda utraci przychody z dzierżawy gruntu, na którym znajduje się baza magazynowa wybudowana przez Spółkę przejmowaną, jednak zyska bardzo istotny w swojej działalności środek trwały, który pozwoli Spółce na zwiększenie obrotu ziarnem zbóż i nasionami roślin oleistych, co w ogólnym rozrachunku może skutkować dużo wyższymi przychodami w porównaniu do przychodów z dzierżawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z opisu sprawy wynika, że planowane jest połączenie Spółki ze Spółką przejmowaną w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm., dalej: „k.s.h.”), w ramach którego Spółka będzie pełniła rolę Spółki przejmującej, na którą zostanie przeniesiony cały majątek Spółki przejmowanej.

W wyniku połączenia wspólnicy Spółki przejmowanej otrzymają udziały, których wartość emisyjna będzie odpowiadać wartości majątku Spółki przejmowanej. Wobec tego, że wartość emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości majątku Spółki przejmowanej, Zainteresowani jako wspólnicy Spółki przejmowanej obok udziałów w Spółce nie otrzymają dopłat w gotówce. Wartość nominalna udziałów w Spółce, wydanych Zainteresowanym, będzie wyższa niż wydatki zainteresowanych na nabycie udziałów w Spółce przejmowanej.

W wyniku połączenia Spółka przejmowana zostanie rozwiązana na podstawie art. 493 § 1 k.s.h., tj. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wpisania połączenia i wykreślenia z krajowego rejestru sądowego.

Konsekwencją dokonanego połączenia będzie tzw. sukcesja generalna, czyli wstąpienie przez Spółkę w ogół praw i obowiązków spółki przejmowanej na mocy art. 494 § 1 k.s.h. Na skutek połączenia kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony o kwotę odpowiadającą wartości majątku spółki przejmowanej, a nowo powstałe udziały objęte przez Zainteresowanych jako wspólników Spółki przejmowanej, zgodnie ze strukturą udziałów w Spółce przejmowanej.

Zgodnie z art. 499 § 2 pkt 3 k.s.h. do planu połączenia należy dołączyć dokument obejmujący ustalenie wartości majątku spółki przejmowanej, na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu połączenia. W związku z powyższym w planie połączenia zostanie ustalona wartość majątku Spółki przejmowanej, która będzie podstawą do określenia kwoty podwyższenia kapitału zakładowego i nowych udziałów.

Cele połączenia są następujące:

  1. z uwagi na tożsamość wspólników Spółki oraz Spółki przejmowanej na dzień połączenia, jak również fakt, że działalność Spółki przejmowanej stanowi część działalności Spółki, połączenie pozwoli obniżyć część kosztów, do których w szczególności należy zaliczyć koszty ogólnego zarządu, koszty związane z prowadzeniem księgowości, pełną sprawozdawczością, koszty związane z nabywaniem licencji na oprogramowanie wykorzystywane do działalności czy koszty certyfikacji wymaganej na rynku handlu zbożami,
  2. brak konieczności angażowania się Spółki przejmującej w kosztowny i czasochłonny proces pozyskiwania kontrahentów do dalszej współpracy handlowej,
  3. uproszczenie struktury organizacyjnej, co powinno przełożyć się na zwiększenie łatwości, szybkości i efektywności zarządzania przez Zainteresowanego nr 1,
  4. zwiększenie wartości majątku Spółki oraz podniesienie jej kapitału zakładowego skutkujące jej większą wiarygodnością handlową i kredytową,
  5. zyskanie istotnego z perspektywy działalności Spółki środka trwałego w postaci bazy magazynowej w nowej lokalizacji, który pozwoli na zwiększenie obrotu ziarnem zbóż i nasionami roślin oleistych.

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h., spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą. W myśl art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406; dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e updop, do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Jednocześnie, w myśl art. 4a pkt 16a updop, za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.

Mając na uwadze, że definicja „wartość emisyjna udziałów” ma zastosowanie tylko do ustalenia wartości w przypadku restrukturyzacji spółek polegających na połączeniach lub podziałach, musi odnosić się ona do wartości majątku łączonego lub wydzielanego. Połączenie przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą odbywa się w zamian za udziały. Tym samym wartość przeniesionego majątku będzie ceną, po jakiej obejmowane są udziały.

W przypadku połączenia spółek pojęcia „ceny objęcia” nie można rozumieć w taki sposób, jak czyni się to w przypadku zwykłej sprzedaży udziałów. W przypadku przejęcia dochodzi do swego rodzaju „wymiany”, w efekcie której majątek posiadany przez spółkę przejmowaną został przeniesiony w zamian za udziały dla wspólników tej spółki. Wobec czego „ceną objęcia” udziałów jest równowartość majątku spółki przejmowanej przekazanego spółce przejmującej. W taki sposób należy rozumieć definicję wartości emisyjnej udziałów.

Mając na względzie powyższe, należy uznać, że zgodnie z art. 4a pkt 16a updop, za wartość emisyjną udziałów uważa się „cenę, po jakiej obejmowane są udziały”, jednak „nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów”.

Zatem, jeżeli wartość przyjęta na potrzeby planu połączenia jest niższa od wartości rynkowej, to w takim przypadku wartością emisyjną udziałów będzie wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej.

Odnosząc powyższe do przestawionego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie zostały spełnione przesłanki określone w przepisach art. 12 ust. 4 pkt 3e updop.

Należy jednak podkreślić, że na podstawie art. 12 ust. 13 updop, powyższych regulacji nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 14 updop).

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 15 updop, przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3e i pkt 12 mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

  1. art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
  2. art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy (art. 12 ust. 16 updop).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz opisane we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie spełniony został warunek, o którym mowa w art. 12 ust. 15 updop.

Jednocześnie, jak wskazano we wniosku, planowane połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tego połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wobec powyższego, spełnione zostaną również warunki uzasadniające ekonomiczne przeprowadzenie przedstawionego procesu połączenia i tym samym przesłanki pozwalające na zastosowanie w tym przypadku regulacji art. 12 ust. 4 pkt 3e updop.

W konsekwencji należy więc stwierdzić, że w wyniku planowanego połączenia po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

W konsekwencji, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Niemniej jednak zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego połączenia spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego połączenie, zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj