Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.387.2020.1.KK
z 4 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2020 r. (data wpływu drogą elektroniczną e-PUAP 25 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 18 sierpnia 2020 r.), ponownie uzupełnione pismem z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 2 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości zabudowanej halą magazynową – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 18 sierpnia 2020 r.), ponownie uzupełnione pismem z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 18 sierpnia 2020 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości zabudowanej halą magazynową.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sprecyzowane w piśmie z dnia 2 września 2020 r.):


I. W. („Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), która prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie pośrednictwa, zarządzania i kupna - sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną halą magazynową z lat 70-tych, stanowiącą działkę ewidencyjną o powierzchni 3022 m2, o przeznaczeniu podstawowym - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i zabudowa usługowa - symbol 9.MW.U oraz przeznaczeniem uzupełniającym - usługi w formie lokali usługowych realizowanych w pierwszej kondygnacji budynków wielorodzinnych oraz drogi wewnętrzne, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr (…) (dalej: „Nieruchomość”). Wnioskodawczyni wraz z mężem (z którym ma ustrój wspólności majątkowej) z majątku wspólnego, nabyła przedmiotową nieruchomość od osoby prawnej spółki (…) W akcie notarialnym kupna - sprzedaży wskazała, że nabycie przedmiotowej nieruchomości następuje w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej pod firmą: (…), NIP (…). Zakup ten nastąpił w dniu 20 czerwca 2016 roku. Spółka (…) sprzedała nieruchomość bez podatku VAT na podstawie zwolnienia z VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, w związku z czym Wnioskodawczyni zobowiązana była do uiszczenia podatku PCC. Sprzedający przedstawił do aktu notarialnego oświadczenie doradcy podatkowego z dnia 6 października 2015 r., który potwierdził sprzedaż przedmiotowej nieruchomości na zasadzie art. 43 ust. 1 pkt 10a o VAT. Wnioskodawczyni w ramach swojej działalności gospodarczej wynajmuje przedmiotową nieruchomość osobie trzeciej prowadzącej działalność gospodarczą i w związku z tym wystawia comiesięczną fakturę VAT za najem (wg stawki 23%). Wnioskodawczyni dokonała również w hali stojącej na przedmiotowej nieruchomości szeregu ulepszeń, w celu utrzymania obiektu w stanie niepogorszonym (remont dachu, rynien, wnętrz). Ulepszenia nie przekroczyły ani nie były równe 30% wartości początkowej zakupionej nieruchomości.


Wnioskodawczyni otrzymała ofertę na zakup przedmiotowej nieruchomości od firmy deweloperskiej zajmującej się budową mieszkań i lokali usługowych. Na podstawie umowy przedwstępnej do września 2020 roku Wnioskodawczyni zobowiązała się do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Firma deweloperska wpłaciła Wnioskodawczyni zaliczkę na poczet zakupu przedmiotowej nieruchomości, ale bez podatku VAT, a Strona wystawiła fakturę na zaliczkę bez VAT. Pojawiła się wątpliwość czy zaliczka ta nie powinna być również opodatkowana VAT 23 %, jako że Wnioskodawczyni wystawiała fakturę za wynajem powierzchni w hali doliczając do niej VAT 23%.


Należy podkreślić, że zaplanowana na wrzesień 2020 roku sprzedaż nieruchomości nastąpi do podmiotu, który czynnie zajmuje się budową mieszkań i lokali i jest podatnikiem VAT. Na przedmiotowej nieruchomości ma powstać osiedle mieszkaniowe - zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość, która ma być przedmiotem sprzedaży składa się z 1 działki geodezyjnej o nr ewidencyjnym (…). Na tej działce posadowiona jest ww. hala magazynowa z lat 70-tych.


Przed nabyciem przez Wnioskodawczynię, hala była wykorzystywana przez poprzedniego właściciela na cele wynajmu, tj. poprzedni właściciel wynajmował halę osobie trzeciej na magazyn materiałów budowlanych. Hala magazynowa od chwili zakupu przez Wnioskodawczynię jest nadal wynajmowana tej samej osobie, w związku z tym Wnioskodawczyni wystawia fakturę VAT. W momencie sprzedaży nieruchomości zaplanowanej na wrzesień 2020 umowa najmu zostanie wypowiedziana.


Przed nabyciem nieruchomości (i hali) przez Wnioskodawczynię, nastąpiło jej pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług. Dokonane przez Wnioskodawczynię po zakupie nieruchomości wydatki na halę, nie przekroczyły ani nie były równe 30% jej wartości i były ponoszone w okresie październik 2016 r. - lipiec 2019 r. Ulepszenie nie doprowadziło do przebudowy hali, tylko do utrzymania jej w stanie technicznym, niepogorszonym. Wnioskodawczyni z tego tytułu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Po dokonaniu tych ulepszeń, hala pozostała użytkowana w taki sam sposób jak dotychczas, tj. jest nadal wynajmowana przez Wnioskodawczynię jako magazyn. Przedmiotowa nieruchomość będzie sprzedawana wraz z halą.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w związku z opisaną sytuacją Wnioskodawczyni powinna przy sprzedaży nieruchomości do ceny sprzedaży doliczyć podatek VAT?


Zdaniem Wnioskodawczyni z uregulowań prawnych wynika, że nieruchomości gruntowe spełniają definicję towaru zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a zbycie prawa własności do nich traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Wnioskodawczyni jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą i podatnikiem VAT.

W związku z tym nie każda czynność stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu VAT. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa w charakterze podatnika VAT. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wnioskodawczyni jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą i podatnikiem VAT. W ramach transakcji sprzedaży działać ona będzie jako podatnik VAT. Przeniesienie przez Wnioskodawczynię na rzecz dewelopera prawa własności Nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu VAT, przy zastosowaniu stawki VAT 23%, która jest właściwa dla dostawy terenów niezabudowanych stanowiących tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, jak również dla osób prowadzących działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek lub ich wynajmie i dzierżawie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Przez towary – na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.


Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.


Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest –co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.


Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub ,
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.


W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy, naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Jak wskazuje ponadto art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, ww. oświadczenie musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Tak więc ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.


W tym miejscu należy zauważyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu), których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.


Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku, ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, również prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu (prawa wieczystego użytkowania gruntu) korzysta ze zwolnienia od podatku.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą m.in w zakresie pośrednictwa, zarządzania i kupna - sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.


Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną halą magazynową stanowiącą działkę ewidencyjną nr (…), dla której plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie podstawowe - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i zabudowa usługowa oraz przeznaczenie uzupełniające - usługi w formie lokali usługowych realizowanych w pierwszej kondygnacji budynków wielorodzinnych oraz drogi wewnętrzne.


Wnioskodawczyni wraz z mężem z majątku wspólnego, nabyła przedmiotową nieruchomość od osoby prawnej spółki (…). W akcie notarialnym kupna - sprzedaży wskazała, że nabycie przedmiotowej nieruchomości następuje w ramach prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej. Zakup ten nastąpił w dniu 20 czerwca 2016 roku. Spółka (…) sprzedała nieruchomość bez podatku VAT, na podstawie zwolnienia z VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a o VAT.


Wnioskodawczyni w ramach swojej działalności gospodarczej wynajmuje przedmiotową nieruchomość osobie trzeciej prowadzącej działalność gospodarczą i wystawia w związku z tym comiesięczną fakturę VAT za najem. Wnioskodawczyni dokonała również w hali stojącej na przedmiotowej nieruchomości szeregu ulepszeń w celu utrzymania obiektu w stanie niepogorszonym: remont dachu, rynien, wnętrz. Ulepszenia te nie przekroczyły ani nie były równe 30% wartości początkowej zakupionej nieruchomości. Przed nabyciem hali przez Wnioskodawczynię, była ona wykorzystywana przez poprzedniego właściciela na cele wynajmu - na magazyn materiałów budowlanych. Hala magazynowa od chwili zakupu przez Wnioskodawczynię jest nadal wynajmowana tej samej osobie. W momencie sprzedaży nieruchomości zaplanowanej na wrzesień 2020 r., umowa najmu zostanie wypowiedziana. Sprzedaż nieruchomości nastąpi do podmiotu, który czynnie zajmuje się budową mieszkań i lokali, jest podatnikiem VAT. Na przedmiotowej nieruchomości ma powstać osiedle mieszkaniowe - zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Przed nabyciem nieruchomości (i hali) przez Wnioskodawczynię, nastąpiło jej pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Dokonane przez Wnioskodawczynię po zakupie nieruchomości wydatki na halę, nie przekroczyły ani nie były równe 30% jej wartości i były ponoszone w okresie październik 2016 r. - lipiec 2019 r. Ulepszenie nie doprowadziło do przebudowy hali, tylko do utrzymania jej w stanie technicznym niepogorszonym. Wnioskodawczyni z tego tytułu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Po dokonaniu tych ulepszeń, hala jest nadal wynajmowana przez Wnioskodawczynię na magazyn.


Wnioskodawczyni otrzymała ofertę na zakup przedmiotowej nieruchomości od firmy deweloperskiej, zajmującej się budową mieszkań i lokali usługowych. Wnioskodawczyni zobowiązała się do września 2020 roku na podstawie umowy przedwstępnej do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Firma deweloperska wpłaciła Wnioskodawczyni zaliczkę na poczet zakupu przedmiotowej nieruchomości, ale bez podatku VAT. Wnioskodawczyni wystawiła na razie fakturę na zaliczkę bez VAT. Przedmiotowa nieruchomość będzie sprzedawana wraz z halą.


Przy tak przedstawionym opisie sprawy, Wnioskodawczyni ma wątpliwości czy sprzedaż działki zabudowanej halą magazynową będzie opodatkowana podatkiem VAT.


Odpowiadając na pytanie Wnioskodawczyni w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, czy też opodatkowanie właściwą stawką podatku.


Odnosząc się do budynku w postaci hali magazynowej położonego na działce nr (…), należy rozstrzygnąć, czy względem tego budynku nastąpiło pierwsze zasiedlenie.


Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że do pierwszego zasiedlenia budynku (hali magazynowej) znajdującej się na działce nr (…), doszło co najmniej 2 lata temu. Jak wynika z wniosku Wnioskodawczyni od momentu nabycia nieruchomości nie ponosiła nakładów na ulepszenie ww. budynku, które byłyby równe lub przekroczyłyby 30% wartości początkowej tego budynku.


Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że transakcja sprzedaży budynku (hali magazynowej) znajdującego się na Działce nr (…) będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Należy nadmienić, że Wnioskodawczyni i Nabywcy, w stosunku do zabudowanej nieruchomości, której zbycie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, przysługuje możliwość wyboru opodatkowania tej transakcji na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy VAT. Jednakże jeśli strony transakcji nie skorzystają z uprawnienia zawartego w przepisie art. 43 ust 10 i 11 ustawy, to transakcja zbycia zabudowanej nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Ponadto, należy wskazać, że badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Ponieważ, zgodnie z cytowanym wcześniej art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, to sprzedaż gruntu dokonana na rzecz Nabywcy, na którym znajduje się przedmiotowy budynek, również będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie tych samych przepisów co sprzedaż hali magazynowej. W przypadku, gdy strony transakcji, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy opodatkują transakcję właściwą stawką podatku VAT, wówczas dostawa gruntu również będzie opodatkowana taką samą stawką.


Ponadto Wnioskodawczyni ma wątpliwości dotyczące tego, czy zaliczka otrzymana przed dniem dokonania transakcji ostatecznej będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług na tych samych zasadach co cała transakcja.


W kontekście opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwoty wypłaconej Wnioskodawczyni zaliczki, należy wskazać, że zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.


Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.


Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy - jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.


Należy wskazać, że ustawodawca nie zamieścił w treści ustawy o podatku od towarów i usług definicji zaliczki. Zgodnie z definicją zawartą w „Słowniku języka polskiego PWN” www.sjp.pwn.pl) zaliczka to część należności wpłacana lub wypłacana z góry przed faktyczną dostawą lub faktycznym wykonaniem usługi.


Zatem, aby zapłatę na poczet przyszłych należności uznać za zaliczkę, zapłata musi zostać dokonana na poczet konkretnej transakcji, tj. przyszłe świadczenie powinno być określone co do rodzaju w sposób jednoznaczny (określone powinny być cechy identyfikujące rodzaj towaru bądź usługi, a także miejsce świadczenia i stawka opodatkowania) oraz to, że w momencie dokonania zaliczki strony nie mają intencji zmiany świadczenia w przyszłości.


Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawczyni otrzymała ofertę na zakup przedmiotowej nieruchomości od firmy deweloperskiej zajmującej się budową mieszkań i lokali usługowych. Wnioskodawczyni przyjęła ofertę i związała się do września 2020 roku umową przedwstępną kupna sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Firma deweloperska wpłaciła Wnioskodawczyni zaliczkę na poczet zakupu przedmiotowej nieruchomości, ale bez podatku VAT. Wnioskodawczyni wystawiła na razie fakturę na zaliczkę bez podatku VAT.


W niniejszej sprawie, zapłata części ceny (zaliczki) na poczet przyszłej dostawy nieruchomości zabudowanej halą magazynowa mieści się w dyspozycji art. 19a ust. 8 ustawy. W chwili dokonywania wpłaty możliwe było określenie przedmiotu transakcji, tj. towaru w postaci nieruchomości opisanej w złożonym wniosku. Kwestię opodatkowania otrzymanej zaliczki należy rozstrzygać na podstawie okoliczności zaistniałych w dacie jej otrzymania, a na ten moment nie zostały spełnione warunki do opodatkowania transakcji, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT - prawo takie przysługuje Wnioskodawczyni i Nabywcy m.in. pod warunkiem złożenia przed dniem sprzedaży zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania transakcji. Zatem otrzymana zaliczka udokumentowana fakturą wystawioną przez Wnioskodawczynię przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości zabudowanej halą magazynowa, korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Wskazać jednocześnie należy, że jeżeli Strony planowanej transakcji dopełnią wszystkich warunków sformułowanych w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT oraz ostatecznie transakcja zakupu nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu, według właściwej stawki podatku VAT, to Wnioskodawczyni powinna dokonać stosownej korekty faktury dotyczącej otrzymanej zaliczki i opodatkować ją według właściwej stawki podatku VAT. W takiej sytuacji w momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości zabudowanej halą magazynową, podstawą opodatkowania podatkiem VAT wg właściwej stawki będzie cała kwota należna z tytułu zbycia ww. Nieruchomości obejmująca także zaliczkę.


W związku z tym, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Tut. Organ wskazuje, że kwestia ustalenia wysokości stawki podatku VAT dla dostawy towarów lub świadczenia usług od dnia 1 lipca 2020 r. może być rozstrzygnięta tylko w ramach wydania wiążącej informacji stawkowej określonej w art. 42a ustawy o VAT.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj