Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.371.2020.2.JG
z 7 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 1 maja 2020 r. (data wpływu 29 maja 2020 r.), uzupełniony pismem z dnia 7 sierpnia 2020 r. (data wpływu 7 sierpnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania działalności Zainteresowanych za działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do ulgi wskazanej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania działalności Zainteresowanych za działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do ulgi wskazanej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 29 lipca 2020 r. nr 0115-KDIT3.4011.371.2020.1.JG Zainteresowanego będącego stroną postępowania do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono pismem w dniu 7 sierpnia 2020 r.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu złożonym przez:


Zainteresowanego będącego stroną postępowania

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania


przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca, Wnioskodawcy) są od 2010 r. wspólnikami spółki cywilna (dalej jako: Spółka) oraz rezydentami dla celów podatkowych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawcy, jako wspólnicy Spółki, są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczają przychody oraz koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do swojego udziału w zysku Spółki, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym Wnioskodawcy świadczą swoje usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, również poza granicami kraju.


    A. Przedmiot działalności Spółki.


Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest Produkcja.

Mając na uwadze przedmiot działalności Spółki, Wnioskodawca wskazuje, że jest producentem .


    B. Działalność B+R Wnioskodawcy w zakresie produkowania.


W asortymencie Spółki znajdują się produkty. Dzięki zastosowaniu systemu spełnią potrzeby wszystkich użytkowników. Spółka dysponuje także niezwykle bogatą ofertą produktów uzupełniających, takich jak(…). Tym co najlepiej charakteryzuje produkowany przez Spółkę sprzęt jest (…).

Podążając za najnowszymi trendami w kreowaniu Spółka stworzyła również serię. Nowoczesne wzornictwo, wysoka trwałość i bezobsługowość urządzeń sprawią, że (…)Spółki cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Eksperci zatrudnieni w Spółce pomagają klientom w wyborze odpowiedniego (…) najlepiej sprawdzi się w określonych warunkach. Wszystkie produkty Wnioskodawcy posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, co sprawia, że (…)stanowią bezpieczne (…).

Spółka dokłada wszelkich starań, aby oferowane (…) wyróżniały się wysoką jakością i trwałością. Nowoczesne technologie pozwalają na optymalne wykorzystanie surowców, a stosowane rozwiązania są przyjazne środowisku.

Wnioskodawcy wskazują, że czynności wykonywane w ramach działalności B+R Spółki są twórcze, tj. prowadzone w celu tworzenia nowych/ ulepszonych produktów. Prace Spółki nakierowane są głównie na wprowadzane nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie oferowanych produktów. Przy czym działalność Spółki bazuje zarówno na badaniach aplikacyjnych, jak i pracach rozwojowych (co zostało odpowiednio umotywowane poniżej we wniosku). Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że rezultatami prowadzonych działań Spółki są m in. zwiększenie kapitału intelektualnego Wnioskodawcy oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych/ulepszonych (…). Przy czym zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań oraz lepszych jakościowo produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacyjnych ulepszeń do stosowanych przez Spółkę rozwiązań w procesie produkcji (…).


    C. Typowy proces produkcyjny prowadzony przez Spółkę.


Pierwszym etapem procesu produkcyjnego (…) jest zaprojektowanie wstępnej koncepcji (…) przez pracowników (…). Przygotowują oni pierwszą wizualizację (…), przedstawiającą kolorystykę oraz planowany kształt całego zestawu, zgodnie z normami bezpieczeństwa (…). W kolejnym etapie produkcji wstępna wizualizacja trafia do (…), gdzie konstruktorzy tworzą dokumentację techniczną zestawu, przedstawiającą wymiary oraz sposób wykonania elementów z wykorzystaniem maszyn dostępnych w parku maszynowym. Urządzenia zachowują wymagane normy bezpieczeństwa. W trakcie, bądź na koniec fazy konstrukcyjnej, wysyłane jest zamówienie na potrzebny materiał do wykonania wszystkich detali - jeśli takowego nie ma na stanie magazynowym. Przed przystąpieniem do (…) inżynierowie tworzą odpowiednie ustawienia programowe na maszyny (…).

Spółka prowadzi również pracę związaną z usprawnieniem i unowocześnieniem samego procesu produkcyjnego, a polegającą m.in. na tworzeniu nowego rodzaju urządzeń usprawniających pracę.

W najbliższej przyszłości Spółka planuje rozpocząć produkcję urządzeń innowacyjnych. Innowacyjna technologia ma na celu zastąpienie (…). Będzie to rozwiązanie nowe, które nie było wcześniej dostępne w innych rozwiązaniach z tej dziedziny. Koncepcja nowej technologii eliminuje (…)co pozwoli usprawnić proces produkcji i montażu urządzeń, (…). Modyfikacja tego elementu produkcji wpasowuje się w idee zrównoważonej produkcji, która wdrażana jest przez Unię Europejską.


    D. Szczegółowy opis innowacyjnego urządzenia.


Pierwszym etapem procesu produkcyjnego innowacyjnego (…) jest zaprojektowanie wstępnej koncepcji (…). Przygotowują oni pierwszą wizualizację (…) planowany kształt całego zestawu/urządzenia zgodnie z normami bezpieczeństwa (…). W kolejnym etapie produkcji wstępna wizualizacja trafia do (…), gdzie konstruktorzy tworzą dokumentację techniczną (...). Urządzenia zachowują wymagane normy bezpieczeństwa. (…)Przed przystąpieniem do (…) pracownicy tworzą odpowiednie ustawienia programowe na maszyny (…). Po zaprogramowaniu maszyn następuje kolejny etap produkcji – (…) Elementy te następnie trafiają na magazyn i czekają na transport na miejsce montażu. Po przetransportowaniu wszystkich elementów na miejsce docelowe, zespół montażowy przystępuje do składania całego zestawu poprzez osadzanie poszczególnych urządzeń w odpowiednich miejscach, zgodnie z instrukcją montażu.

Podkreślić należy, że technologia ta ma charakter uniwersalny. Może być zastosowana w przyszłości w innych urządzeniach, niż dotychczas, (…). Tak szerokie zastosowanie technologii zwiększającej wytrzymałość jest możliwe dzięki jej uniwersalności, która sprawia, że tego typu (…) można zastosować w wielu urządzeniach wykorzystywanych na co dzień. Jednocześnie Wnioskodawcy, nie wykluczają, że w przyszłości wystąpią do Urzędu Patentowego ze zgłoszeniem swojego innowacyjnego projektu celem potwierdzenia posiadania prawa ochronnego na wzór użytkowy, patentu czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. W związku z powyższym Spółka planuje dokonywać sprzedaży (…) wyprodukowane z zastosowaniem elementów objętych wzorem użytkowym. Wartość wzoru użytkowego będzie uwzględniona w cenie sprzedawanych produktów. Według Wnioskodawców, nowe produkty opracowane w ramach prowadzonej przez nich działalności są produktami wysoko innowacyjnymi, które w znacznym stopniu odróżniają się od stosowanych/istniejących już rozwiązań na rynku. Wnioskodawcy wskazują, że wypracowane przez ich Spółkę produkty cechują się nowoczesnym systemem (…). Przy czym podkreślenia wymaga fakt, że oferowane przez Spółkę produkty są zgodne i spełniają wymogi określone w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1402, z poźn. zm.).


Jak wynika z treści ww. regulacji ustawy, za inwestycję technologiczną uznaje się inwestycję polegającą na:


  1. zakupie nowej technologii, jej wdrożeniu oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług albo
  2. wdrożeniu własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług.


Ponadto produkty te spełniają definicję (…), tj. nowe produkty to wyroby lub usługi, które różnią się znacząco swoimi cechami lub przeznaczeniem od produktów dotychczas wytwarzanych przez firmę (zob. OECD/Wspólnoty Europejskie, Podręcznik Oslo: Zasady gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji, Warszawa 2005, s. 50). Biorąc pod uwagę powyższe (…) oferowane przez Spółkę stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W działalności Spółki w zakresie wytwarzanych (…) wpisują się nie tylko prace twórcze, ale również czynności charakteryzujące się sporą indywidualnością. Zdaniem Wnioskodawców, przejawu takiej działalności Spółki należy doszukiwać się w wyprodukowanych (…) będących odzwierciedleniem autorskich projektów. (…)


    E. Projektowanie produktów na indywidualne zamówienia klientów.


Przedmiotem działalności Spółki są również indywidualne zamówienia klientów. Mając na uwadze specyfikę takich zamówień, Spółka każdorazowo dostosowuje swoje produkty do wymagań klientów. Takie produkty odznaczają się innowacyjnym wyglądem m.in. ze względu na wybór dowolnej kolorystyki produktów przez zamawiającego. Ponadto klient ma możliwość spersonalizowana swojego produktu poprzez dodanie oczekiwanych przez niego efektów/funkcji urządzenia. Jednocześnie specyfika takich indywidualnych zamówień nakłada na Spółkę odpowiedni termin jego realizacji.


    F. Sposób opodatkowania prowadzonej działalności przez Wnioskodawców.


Wnioskodawcy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawcy otrzymują przychody nie tylko ze sprzedaży produktów, ale także z usług (…).


    G. Prowadzenie ewidencji pomocniczej na potrzeby działalności B+R.


Wnioskodawcy wskazują, że rozpoczną prowadzenie ewidencji pomocniczej w celu ustalenia kosztów kwalifikowanych w prowadzonej przez nich działalności B+R Spółki. Koszty pracy pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe (dalej jako: koszty pracy) oraz koszty związane z amortyzacją środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dalej jako: koszty ŚT i WNiP). W związku z tym po zaksięgowaniu listy płac i naliczeniu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, koszty pracy oraz koszty ŚT i WNiP będą odpowiednio skalkulowane z wykorzystaniem odpowiednich kluczy alokacji, mianowicie jednostkowego klucza alokacji (tj. stosunku liczby godzin wykorzystanych na działalność badawczo-rozwojową do wszystkich godzin pracy danego pracownika) oraz ogólnego wskaźnika alokacji kosztów (tj. iloraz sumy wszystkich godzin poświęconych przez wszystkich pracowników na działalność badawczo-rozwojową, do wszystkich godzin pracy tych pracowników). Owe klucze alokacji będą wynikać ze zweryfikowanych i zatwierdzonych (zgodnie z wewnętrzną polityką Spółki) ewidencji czasu pracy.


Koszty zużycia materiałów i wytworzenia produktów oraz usługi obce.


W związku z ponoszonymi przez Spółkę wydatkami związanymi z zużyciem materiałów i wytworzeniem produktów, Wnioskodawcy planują takie koszty odpowiednio klasyfikować, a następnie zagregować w formie jednego dokumentu (np. w arkuszu Excel). Spółka będzie odpowiednio dokumentować w cyklach miesięcznych każdy taki wydatek potwierdzony odpowiednio fakturami/rachunkami. Spółka nie wyklucza w przyszłości również zakupu usług obcych dotyczących głównie przygotowania opinii, przeprowadzenia badań lub testów i interpretacji wyników (w tym wyników prowadzonych badań naukowych) oraz szeroko rozumianego doradztwa od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.). W związku z powyższym takie wydatki będą stosownie dokumentowane.


Natomiast w uzupełnieniu wskazano, że:


  • przedmiotem interpretacji są regulacje wskazane w treści pytania sformułowanego we wniosku, tj. art. 5a pkt 38 w związku z art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że powołuje się we wniosku, w swojej argumentacji, do treści Objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej jako: Objaśnienia MF) ze względu na okoliczność zdefiniowania działalności badawczo-rozwojowej poprzez dogłębne przeanalizowanie przesłanek warunkujących o uznaniu, że dana aktywność podatnika stanowi działalność B+R, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym należy mieć na względzie, że określona w Objaśnieniach MF działalność B+R na potrzeby IP-BOX jest tą samą działalnością B+R uprawniającą do możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej (tj. analiza regulacji art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Bowiem Ministerstwo Finansów w tychże objaśnieniach na stronie 9 (rozdział III pkt 3.2.1.) wskazuje, że ,,działalność badawczo-rozwojowa odgrywa istotną rolę w kontekście ulgi badawczo-rozwojowej oraz ulgi w postaci podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Dlatego też rozumienie pojęcia „działalność badawczo-rozwojowa" w świetle praktyki stosowania ww. ulg (interpretacje podatkowe i orzecznictwo sądów administracyjnych) oraz opracowań naukowych jest per analogiam właściwe dla zdefiniowania tej działalności na potrzeby preferencji IP BOX." W związku z tym zastosowanie się do Objaśnień MF powoduje objęcie podatnika ochroną prawno-podatkową przewidzianą w przepisach art. 14-14m ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej, tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 285 ze zm. (rozdział I pkt 1.3. Objaśnień MF).
  • Spółka) zajmuje się produkcją (…)
  • Zainteresowani wskazują, że celem złożonego przez nich wniosku do Organu jest uzyskanie odpowiedzi czy prowadzona przez nich działalność (przedstawiona w stanie faktycznym wniosku) spełnia przesłanki dla uznania jej za działalność badawczo-rozwojową. Przy czym Zainteresowani w części przeznaczonej na uzasadnienie własnego stanowiska (część I wniosku) dowodzą, że działalność przez nich prowadzona stanowi działalność badawczo-rozwojową. Zainteresowani wskazują, że czynności wykonywane w ramach Spółki są twórcze, tj. prowadzone w celu tworzenia nowych/ulepszonych produktów).
  • Prace Spółki nakierowane są głównie na wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie oferowanych produktów. Jak wskazano we wniosku, działalność Spółki bazuje zarówno na badaniach aplikacyjnych, jak i pracach rozwojowych (co zostało odpowiednio umotywowane we wniosku). Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że rezultatami prowadzonych działań Spółki są m.in. zwiększenie kapitału intelektualnego Zainteresowanych oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych/ulepszonych (…). Przy czym zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań oraz lepszych jakościowo produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacyjnych ulepszeń do stosowanych przez Spółkę rozwiązań w procesie produkcji (…). Ponadto działania Wnioskodawcy w ramach działalności B+R prowadzone są w sposób systematyczny wedle stosownego harmonogramu. W związku z powyższym Wnioskodawca są zdania, że czynności B+R są prowadzone przez nich w sposób zaplanowany, metodyczny i uporządkowany. Zatem należy podkreślić, że działania B+R Spółki nie mają charakteru przypadkowego ani spontanicznego.
  • Twórcza działalność Zainteresowanych polega na implementacji możliwości technicznych w zakresie konstrukcji, które wcześniej nie były opracowane i są innowacją w branży (…). Przykładem jest autorska technologia zastąpienia elementów (…), która ma na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa (…). Ponadto Zainteresowani projektują zestawy o unikalnych, dostosowanych specjalnie dla klienta, konfiguracjach. Przy czym Spółka wyróżnia się na rynku indywidualnym podejściem projektantów Spółki do stosowanego wzornictwa i kolorystki jej produktów, (…). W związku z tym należy uznać, że działalność Zainteresowanych w zakresie wytwarzanych (…) wpisują się nie tylko prace twórcze, ale również czynności charakteryzujące się sporą indywidualnością. Zdaniem Zainteresowanych, przejawu takiej działalności Spółki należy doszukiwać się w wyprodukowanych seriach produktów będących odzwierciedleniem autorskich projektów. Spółka stosuje różnorodną technologię wykonania zamawianych (…)
  • Metoda stosowana przez Spółkę stanowi rozwiązanie wysoce innowacyjne, które nie występuje dotychczas w praktyce gospodarczej. W związku z tym (jak zostało wskazywane w stanie faktycznym) koncepcja tejże nowej technologii wpasowuje się w idee zrównoważonej produkcji, która wdrażana jest przez Unię Europejską (poprzez działania umożliwiające usprawnienie procesu produkcji i montażu urządzeń, które w konsekwencji będą mniej szkodliwe dla zdrowia człowieka oraz otaczającego go środowiska). Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że za działalność twórczą uważa się opracowanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika (powyższe wynika z Objaśnień MF). Zatem za innowacyjnością tego rozwiązania przemawia okoliczność niewystępowania takiej technologii produkcji w branży (…), a stosowana jest przez Spółkę. Ponadto zdaniem Zainteresowanych, produkty Spółki stanowią produkty znacząco ulepszone od dotychczas wytarzanych na terytorium kraju. Ponadto produkty te spełniają definicję (…) tj. nowe produkty to wyroby lub usługi, które różnią się znacząco swoimi cechami lub przeznaczeniem od produktów dotychczas wytwarzanych przez firmę (zob. OECD/Wspólnoty Europejskie, Podręcznik Oslo: Zasady gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji, Warszawa 2005, s. 50).
  • Zainteresowani - w argumentacji użytej w uzasadnieniu wniosku - wskazują, że działalność Spółki obejmuje zarówno badania aplikacyjne, jak i prace rozwojowe. Głównym bowiem celem działalności realizowanej przez Spółkę jest opracowywanie nowych produktów. Spółka tworząc (…) wykorzystuje dostępną technologię oraz wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Spółka również systematycznie pozyskuje nową wiedzę o coraz to nowszych technologiach produkcji i stosuje innowacyjne rozwiązania mające na celu ulepszenie procesu produkcyjnego (…). Osoby zaangażowane przez Spółkę do realizacji projektów, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań łączą posiadaną wiedzę oraz zdobywają nową wiedzę, w celu stworzenia oryginalnych produktów, które nie są dostępne na rynku oraz ulepszaniu już oferowanych produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacji do stosowanych rozwiązań technologicznych w ramach procesu produkowania (…)
  • Zainteresowani podkreślają, że nie nabywają gotowych produktów ani nie wdrażają gotowych rozwiązań technologicznych nabytych od innych podmiotów. W związku z tym prowadzona działalność B+R Spółki w zakresie produkcji (…) znacząco odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących nie tylko w Spółce, ale i na krajowym rynku.
  • Zainteresowani podkreślają (co odpowiednio umotywowali w uzasadnieniu wniosku), że podejmowane przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowe w ramach realizowanych projektów, mających na celu wprowadzenie do produkcji nowego lub zmodernizowanego produktu, nie dotyczą prac rutynowych lub okresowych zmian, wprowadzanych do już istniejących produktów. Ponadto działania Wnioskodawcy w ramach działalności B+R prowadzone są w sposób systematyczny wedle stosownego harmonogramu. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, że czynności B+R są prowadzone przez niego w sposób zaplanowany, metodyczny i uporządkowany. Zatem należy podkreślić, że działania B+R Spółki nie mają charakteru przypadkowego ani spontanicznego.
  • Twórcza działalność Zainteresowanych polega na implementacji możliwości technicznych w zakresie konstrukcji (…), które wcześniej nie były opracowane i są innowacją w branży (…).
  • Na ten moment Zainteresowani nie posiadają statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r., poz.1402, z późn. zm.).
  • Wspólnicy stosują opodatkowanie podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
  • Zainteresowani wskazują, że opisany we wniosku stan faktyczny odnosi się do obecnie prowadzonych działań B+R przez Spółkę. Przy czym Zainteresowani ze względu na brak potwierdzenia słuszności swoich założeń, czy prowadzone przez nich prace w ramach działalności B+R Spółki stanowią działalność B+R uprawniającą do stosowania ulgi, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skierowali zapytanie do organu celem rozstrzygnięcia powyższego przez Organ. Jednocześnie należy podkreślić, że Spółka na ten moment nie stosuje uprawnień wynikających ze stosowania tejże preferencji podatkowej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa, stanowi działalność w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co będzie uprawniało Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę stanowi działalność w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym uprawnia to Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zgodnie z definicją obowiązującą od 1 października 2018 roku w myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:


  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


W myśl art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:


  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Stosownie do treści art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.


Biorąc pod uwagę powyższe, aby zakwalifikować daną działalność jako działalność badawczo-rozwojową, muszą zostać spełnione wszystkie następujące przesłanki:


  1. systematyczność;
  2. twórczość;
  3. zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Spółkę spełnia wszystkie powyższe przesłanki, co poniżej udowodni:


  1. Systematyczność - kluczowym wymogiem działalności B+R jest prowadzenie takiej działalności w sposób systematyczny. Na podstawie słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego termin „systematyczny” oznacza „uporządkowany według pewnego systemu, regularny”, a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czego; dokładny.” Jak wskazuje się w Objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej jako: Objaśnienia podatkowe MF) dla uznania, że zostało spełnione kryterium systematyczności danej działalności wystarczającym jest określenie celów do osiągnięcia, zasoby i harmonogram dla określonego projektu badawczo-rozwojowego. W związku z powyższym nieprawidłowym jest utożsamianie owej systematyczności z ciągłością. Przy czym podejmowane przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowe w ramach realizowanych projektów, mających na celu wprowadzenie do produkcji nowego lub zmodernizowanego produktu, nie dotyczą prac rutynowych lub okresowych zmian, wprowadzanych do już istniejących produktów. Ponadto działania Wnioskodawcy w ramach działalności B+R prowadzone są w sposób systematyczny wedle stosownego harmonogramu. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, że czynności B+R są prowadzone przez niego w sposób zaplanowany, metodyczny i uporządkowany. Zatem należy podkreślić, że działania B+R Spółki nie mają charakteru przypadkowego ani spontanicznego.


    Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kryterium systematyczności jest spełnione z uwagi na prowadzenie prac B+R w oparciu o właściwą metodykę działań, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram (gdzie w przypadku zamówień otrzymywanych od klientów wynika np. z terminów realizacji zamówień produktów) oraz przypisywane są adekwatne zasoby (zarówno materiały, jak i wykwalifikowana kadra). Wnioskodawca wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.651.2019.2.SJ: „prace (...) prowadzone są jako wyodrębnione projekty, do których przypisane są konkretne zasoby. Zatem, prace te są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego), co także potwierdza ich systematyczny charakter.” Analogiczny pogląd został zaprezentowany przez organ podatkowy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 września 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR, w której organ stwierdził, że „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Nie ma również wymogu ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, albo też by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość. Podobnie, nie ma wymogu, aby podatnik otworzył działalność na przykład na okres trzech miesięcy lub nawet jednego miesiąca lub jednego tygodnia lub jednego dnia w celu przeprowadzenia określonego projektu badawczo-rozwojowego, jeżeli takie działania są uzasadnione charakterem i planowanym rezultatem działalności badawczo-rozwojowej. W każdym z powyższych przypadków zostanie bowiem spełnione kryterium systematyczności działalności prowadzonej przez podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.” Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach podatkowych MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę, prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwotnie przyjętego poglądu wyrażanego przez organy podatkowe (jeszcze przed wydaniem Objaśnień podatkowych MF), tj. utożsamianie analizowanej przesłanki systematyczności z ciągłością, a w konsekwencji uniemożliwienie podatnikowi prowadzenia incydentalnych działań w ramach działalności B+R (przykładowo: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2019 roku, nr 0111-KDIB1-3.4010.538.2018.2.APO).
  2. Twórczość - zgodnie z definicją słownikową „twórczy” oznacza tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy; będący wynikiem tworzenia (Słownik Języka Polskiego pod red. W. Doroszewskiego). Jak podaje słownik języka polskiego PWN, „działalność twórcza” to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). Jak wskazuje się w Objaśnieniach podatkowych MF na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy. O powyższym świadczą prowadzone przez Spółkę czynności celem opracowania nowych i ulepszonych produktów (…). Przy czym Spółka prowadzi prace związane z usprawnieniem i unowocześnieniem samego procesu produkcyjnego.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach realizacji prac badawczo-rozwojowych zajmuje się szeroko pojętymi innowacjami, obejmującymi zarówno opracowywanie rozwiązań w celu optymalizacji już funkcjonujących procesów, jak i tworzenie zupełnie nowych modeli (…). Jednocześnie w najbliższej przyszłości Spółka planuje rozpocząć produkcję urządzeń innowacyjnych. Przy czym innowacyjna technologia ma na celu (…). Będzie to rozwiązanie nowe, które nie było wcześniej dostępne w innych rozwiązaniach z tej dziedziny. Koncepcja nowej technologii eliminuje bowiem proces (…) Modyfikacja tego elementu produkcji wpasowuje się w idee zrównoważonej produkcji, która wdrażana jest przez Unię Europejską. Biorąc pod uwagę powyższe (…) oferowane przez Spółkę stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W działalności Spółki w zakresie wytwarzanych (…) wpisują się nie tylko prace twórcze, ale również czynności charakteryzujące się sporą indywidualnością. Zdaniem Wnioskodawców, przejawu takiej działalności Spółki należy doszukiwać się w wyprodukowanych seriach produktów będących odzwierciedleniem autorskich projektów. Spółka stosuje różnorodną technologię wykonania zamawianych (…). Działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo- rozwojowych ma charakter twórczy.
  3. Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
    Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów „definicja działalności badawczo- rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.” Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych oraz ulepszonych produktów, (…) oraz rozwiązań w zakresie oferowanych produktów, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i specjalistycznej wiedzy swoich pracowników. Prace realizowane przez Spółkę prowadzą do powstania unikatowych (…). Zdaniem Wnioskodawcy, działalności Spółki obejmuje zarówno badania aplikacyjne, jak i prace rozwojowe. Głównym bowiem celem działalności realizowanej przez Spółkę jest opracowywanie nowych produktów. Spółka tworząc (…) wykorzystuje dostępną technologię oraz wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Spółka również systematycznie pozyskuje nową wiedzę o coraz to nowszych technologiach produkcji i stosuje innowacyjne rozwiązania mające na celu ulepszenie procesu produkcyjnego (…). Osoby zaangażowane przez Spółkę do realizacji projektów, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań łączą posiadaną wiedzę oraz zdobywają nową wiedzę, w celu stworzenia oryginalnych produktów, które nie są dostępne na rynku oraz ulepszaniu już oferowanych produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacji do stosowanych rozwiązań technologicznych w ramach procesu produkowania (…). W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 grudnia 2018 roku, nr 0114- KDIP2-1.4010.415.2018.2.JS stwierdził, że: „w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług”. Prowadzone przez Spółkę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego Wnioskodawcy oraz wykorzystaniu wiedzy do tworzenia nowych lub ulepszonych (…). Zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań oraz lepszych jakościowo produktów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących innowacyjnych ulepszeń do stosowanych przez Spółkę rozwiązań w procesie produkcji (…)


Biorąc pod uwagę powyższe:


  • czynności realizowane przez pracowników Spółki w ramach prowadzonej działalności mają charakter twórczy, bowiem Spółka tworzy nowe oraz unikatowe (…) bądź dokonuje ulepszenia już istniejących modelów. Prace prowadzone przez Spółkę nie mają charakteru odtwórczego;
  • prace podejmowane przez Spółkę spełniają definicję prac rozwojowych oraz badań aplikacyjnych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  • działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych podejmowana jest w sposób systematyczny;
  • działalność podejmowana przez Spółkę w ramach prac badawczo-rozwojowych podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Podsumowując, działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność prowadzona przez Spółkę jest bowiem działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe lub badania aplikacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę stanowi działalność w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym uprawnia to Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie przedstawionego powyżej stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 5b ust. 2 powołanej ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.


Zasady wyrażone w ust. 1, o czym stanowi art. 8 ust. 2 ww. ustawy, stosuje się odpowiednio do:


  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.


Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji zawartej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.


W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:


  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:


  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.


Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy Zainteresowani prowadzą działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).

Jednym z kryteriów działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione kryteria działalności badawczo-rozwojowej, a mianowicie jej twórczy charakter oraz systematyczność dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.


W opisie stanu faktycznego przedmiotowego wniosku Zainteresowani wskazali, że:”


  • Spółka będzie produkować urządzenia innowacyjne. Innowacyjna technologia ma na celu zastąpienie elementów (…). Będzie to rozwiązanie nowe, które nie było wcześniej dostępne w innych rozwiązaniach z tej dziedziny;
  • projekty prowadzone w ramach Działalności B+R mają na celu zdobywanie zupełnie nowej wiedzy, jak również nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Realizacja przedmiotowych projektów ma na celu opracowywanie nowych lub istotnie ulepszonych produktów Spółki, (…);
  • czynności wykonywane w ramach Spółki są twórcze, tj. prowadzone w celu tworzenia nowych/ulepszonych produktów. Prace Spółki nakierowane są głównie na wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie oferowanych produktów. Działalność Spółki bazuje zarówno na badaniach aplikacyjnych, jak i pracach rozwojowych;
  • Spółka tworząc (…) wykorzystuje dostępną technologię oraz wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Spółka również systematycznie pozyskuje nową wiedzę o coraz to nowszych technologiach produkcji i stosuje innowacyjne rozwiązania mające na celu ulepszenie procesu produkcyjnego.


Zatem w okolicznościach faktycznych analizowanej sprawy można uznać, że czynności podejmowane przez Zainteresowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych, zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ mają one charakter twórczy i są podejmowane w sposób systematyczny w celu pozyskania i zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tej wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań lub wprowadzenia istotnych ulepszeń w już istniejących produktach. Czynności podejmowane przez Spółkę nie dotyczą prac rutynowych lub okresowych zmian, wprowadzanych do już istniejących produktów.

Natomiast analizując zagadnienie czy ww., prowadzona przez Zainteresowanych działalność badawczo-rozwojowa uprawnia ich do skorzystania z ulgi, wskazanej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazać należy:

W myśl art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.


Odnosząc cytowane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, że działalność Wnioskodawcy mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia Zainteresowanych do skorzystania z ulgi wskazanej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Końcowo wskazać również należy, że w toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego tut. organ ocenił jedynie stanowisko przedstawione przez Zainteresowanych, w kontekście całokształtu okoliczności zaprezentowanych we wniosku. Jak z powyższego wynika przedmiotem jego oceny były jedynie wynikające z prowadzenia przez Zainteresowanych działalności badawczo- rozwojowej uprawnienia do ulgi o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie ocena wypełnienia wszystkich warunków do skorzystania z tej ulgi.


Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy również, iż zostały one wydane w indywidualnej sprawie w określonych zdarzeniach przyszłych i tylko do nich się odnoszą. Nie są natomiast wiążące dla tut. organu, który wydał przedmiotową interpretację indywidualną. Zaznaczyć ponadto należy, że wskazane interpretacje nie są sprzeczne z niniejszym rozstrzygnięciem.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.



Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj