Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.387.2020.3.AWO
z 11 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2020 r. (data wpływu 9 czerwca 2020 r.), uzupełnionym w dniu 20 sierpnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umowy użyczenia – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 sierpnia 2020 r., o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umowy użyczenia.


We wniosku tym, po uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca oraz … to małżonkowie posiadający rozdzielność majątkową. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie szkoleń strzeleckich/organizacji eventów, itd. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – z uwagi na osiągany przychód – nie jest zobowiązany z tytułu podatku od towarów i usług.


… na dzień złożenia wniosku jest jedyną właścicielką nieruchomości gruntowej położonej w … przy ulicy … . Na nieruchomości posadowione są obiekty przeznaczone na najem długoterminowy – hale magazynowe. … wynajmuje hale magazynowe jako osoba prywatna – uiszczając przy tym zryczałtowaną stawkę podatku z tytułu najmu. W przyszłości Wnioskodawca oraz … :



  1. planują w drodze aktu notarialnego ustanowić współwłasność wyżej wskazanych nieruchomości w drodze darowizny w taki sposób, że Wnioskodawca nabędzie ½ udziałów w nieruchomości, a … pozostanie współwłaścicielem wyżej wskazanych nieruchomości w wysokości ½.
  2. Wnioskodawca w drodze umowy użyczenia ½ udziału we wskazanej wyżej nieruchomości przekaże do korzystania w całości … . Umowa zakładać będzie możliwość wykorzystania posadowionych hal magazynowych na najem przez użytkownika – … . Na mocy umowy, o sposobie korzystania z nieruchomości decydować będzie wyłącznie … .
  3. … będzie wynajmowała hale magazynowe we własnym imieniu i na własną rzecz. Wnioskodawca nie będzie pobierał z tego tytułu jakichkolwiek opłat.


W uzupełnieniu wniosku – w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych –podano, że:


  1. w chwili obecnej działka należy do majątku odrębnego małżonki Wnioskodawcy,
  2. nie będzie zmiany ustroju małżeńskiego,
  3. nieodpłatne przekazanie nieruchomości (udziału) nie będzie wiązało się z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Udział ten nie zostanie włączony do działalności gospodarczej Wnioskodawcy,
  4. Wnioskodawca nie będzie otrzymywał jakichkolwiek środków finansowych z tytułu najmu/dzierżawy, które będzie prowadzić Jego żona;
  5. Wnioskodawcę z małżonką nie łączy żaden z wymienionych w wezwaniu stosunków, tj. – przypis tutejszego organu – stosunek pracy/pracy nakładczej, bądź umowy będącej podstawą uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.


  1. Czy Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą, w związku ze stanem faktycznym opisanym powyżej, zobowiązany będzie do ponoszenia obciążeń podatkowych z tytułu umowy najmu hal magazynowych w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych?
  2. Czy dochód … z tytułu najmu hal magazynowych będzie stanowił podstawę obliczenia podatku dochodowego należnego od Wnioskodawcy?
  3. Czy po stronie Wnioskodawcy pojawi się dochód z tytułu najmu hal magazynowych?


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Przedstawiając własne stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca wskazał, że zdarzenie opisane w ramach stanu faktycznego nie wpłynie na zobowiązania podatkowe Wnioskodawcy z tytułu podatku dochodowego w związku ze środkami pochodzącymi z najmu hal magazynowych.

Wnioskodawca podał, że zobowiązany będzie jedynie do zapłaty podatku od darowizny nieruchomości, chyba że skorzysta ze zwolnienia od podatku od darowizny (darowizna od małżonka w trakcie trwania małżeństwa). Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego.

Wnioskodawca doprecyzował również, że nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu wynajmowania hal magazynowych przez …, tj. podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwagi na fakt, że najem hal magazynowych przez małżonkę Wnioskodawcy nie będzie stanowił przychodu Wnioskodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn, zm.), użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Z przytoczonej definicji wynika, że przedmiotem wskazanej umowy mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości, a jej istotną cechą jest nieodpłatny charakter, co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania.

Natomiast w myśl art. 195 przywołanej wyżej ustawy własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do treści art. 206 wskazanej ustawy, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Ponadto, według zasady zawartej w art. 207 cytowanej ustawy, pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Na gruncie prawa cywilnego dopuszcza się więc możliwość umownego określenia sposobu korzystania z rzeczy wspólnej. Jeżeli współwłaściciele określą prawo do korzystania z rzeczy przez współwłaściciela w sposób wyłączny, to temu współwłaścicielowi – w sposób niepodzielny – przypadają pożytki i dochody z rzeczy. Innymi słowy, postanowienia zawartej umowy mogą kształtować stosunki wzajemne między współwłaścicielami na tle korzystania z rzeczy wspólnej inaczej niż wynika to z treści art. 207 Kodeksu cywilnego.

Zauważyć również należy, że zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do przepisów wskazanej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


Katalog źródeł przychodów jest katalogiem rozłącznym. Oznacza to, że uzyskiwany z określonego tytułu przychód może zostać zakwalifikowany wyłącznie do jednej, enumeratywnie wskazanej w ustawie kategorii.

Podkreślić również należy, że zgodnie z art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast w treści art. 14 ust. 2 pkt 11 przywołanej wyżej ustawy określono, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z informacji podanych we wniosku wynika, że Wnioskodawca – drogą umowy użyczenia –przekaże ½ otrzymanego udziału we własności nieruchomości do wyłącznego korzystania swojej małżonce. Umowa zakładać będzie możliwość wykorzystania posadowionych na tej nieruchomości hal magazynowych dla celów najmu prowadzonego przez żonę Wnioskodawcy. Na mocy postanowień tej umowy, o sposobie korzystania z nieruchomości decydować będzie wyłączenie małżonka Wnioskodawcy, która będzie wynajmowała hale magazynowe we własnym imieniu i na własną rzecz. Wnioskodawca nie będzie pobierał z tego tytułu jakichkolwiek opłat, ani otrzymywał jakichkolwiek środków finansowych.

We wniosku podkreślono, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń strzeleckich/organizacji eventów. Nieodpłatne przekazanie Wnioskodawcy (drogą umowy darowizny – przypis tutejszego organu) udziału w nieruchomości nie będzie wiązało się z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, a sam udział „nie zostanie włączony do działalności gospodarczej Wnioskodawcy”.

Analizując przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy wskazać, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie obowiązku podatkowego dla współwłaściciela danej nieruchomości nie jest utożsamiane z faktem posiadania określonego udziału w jej własności, lecz wyłącznie z okolicznością pobierania z niej pożytków.

Mając na względzie zawarte wyżej wskazania należy więc stwierdzić, że na skutek opisanego ukształtowania stosunków między współwłaścicielami nieruchomości, obowiązek podatkowy powstanie wyłącznie u współwłaściciela uprawnionego do pobierania pożytków z najmu (i faktycznie te pożytki otrzymującego).

Z tego względu, ustosunkowując się do zadanych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pytań, należy wskazać, że skoro planowane przez małżonków zawarcie umowy użyczenia skutkować będzie przekazaniem pełni generowanych przez tę nieruchomość przychodów na (wyłączną) rzecz małżonki Wnioskodawcy, to Wnioskodawca nie będzie obowiązany do rozpoznawania przychodu z tytułu najmu hal magazynowych po swojej stronie, a zatem również i uiszczania podatku dochodowego z tego tytułu. Uzyskiwany przez małżonkę Wnioskodawcy przychód nie będzie stanowił podstawy uwzględnianej przy obliczaniu przychodu należnego Wnioskodawcy, skutkiem czego po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi z przedmiotowego tytułu dochód do opodatkowania (brak przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych).


Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w którym wskazano m.in., że:


  • Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu wynajmowania hal magazynowych przez …, tj. podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • opisane zdarzenie nie wpłynie na zobowiązania podatkowe Wnioskodawcy z tytułu podatku dochodowego w związku ze środkami pochodzącymi z najmu hal magazynowych,
  • najem hal magazynowych przez małżonkę Wnioskodawcy nie będzie stanowił dla Wnioskodawcy przychodu.


    – należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów–w art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy)


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj