Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.130.2020.1.PB
z 11 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 czerwca 2020 r. (data wpływu 23 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

A. sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka Przejmująca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz rezydentem podatkowym w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest jednocześnie zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej X (dalej: „Grupa” lub „Grupa X”), w skład której wchodzi wiele podmiotów z siedzibą w wielu różnych krajach w Europie i na świecie.

Wspólnikiem Spółki Przejmującej przed podziałem opisanym poniżej była spółka B B.V. z siedzibą w R., będąca holenderskim rezydentem podatkowym (dalej: „Wspólnik Spółki Przejmującej” lub „B”).

Wspólnikami Spółki Dzielonej przed podziałem opisanym poniżej było 90 podmiotów (dalej: „Wspólnicy Spółki Dzielonej”), przy czym jedynym wspólnikiem ujawnionym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego była B, posiadająca 99,93% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej (w zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku), a pozostałymi Wspólnikami Spółki Dzielonej były osoby fizyczne (osoby fizyczne nabyły udziały w Spółce Dzielonej jako jej pracownicy; osoby te posiadały łącznie mniej niż 1% udziałów w Spółce Dzielonej (0,07% udziałów w Spółce Dzielonej, w przybliżeniu do drugiego miejsca po przecinku). Grupa X jest liderem technologii w zakresie produktów elektryfikacji, robotyki i napędów, automatyki przemysłowej oraz sieci energetycznych, obsługującym klientów w branżach usług komunalnych, przemysłu, transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Od kilkudziesięciu lat Grupa jest zaangażowana w cyfryzację przemysłu. Grupa prowadzi działalność w ponad 100 krajach na świecie, zatrudniając około 144 000 pracowników.

Reorganizacja Grupy na świecie – perspektywa globalna.

Działalność Grupy opiera się na pięciu globalnych obszarach biznesowych operujących w ściśle określonych branżach przemysłowych oraz produktowych. Są to następujące obszary biznesowe /dywizje:

  1. Biznes C (dalej: „Biznes C”) – oferuje szeroką gamę produktów, cyfrowych rozwiązań oraz usług serwisowych dla łańcucha dostaw energii elektrycznej od podstacji aż do gniazdka elektrycznego.
  2. Biznes D (dalej: „Biznes D”) – oferuje szeroką gamę rozwiązań dla przemysłów procesowych oraz hybrydowych, w tym specjalistyczne rozwiązania cyfrowe w zakresie zintegrowanej automatyki oraz elektryfikacji, systemy sterowania, oprogramowanie oraz zaawansowane usługi serwisowe, aparaturę kontrolno-pomiarową i analityczną oraz rozwiązania dla przemysłu morskiego i turbosprężarki.
  3. Biznes E (dalej: „Biznes E”) – jest dostawcą przemienników częstotliwości, napędów DC oraz silników elektrycznych. Dostarcza klientom pełny zakres silników elektrycznych, generatorów, przemienników częstotliwości, napędów PC i usług serwisowych, jak również urządzenia transmisji mocy mechanicznej oraz zintegrowane, cyfrowe rozwiązania w zakresie kompletnych systemów napędowych.
  4. Biznes F (dalej: „Biznes F”) – jest dostawcą rozwiązań wpływających na wzrost wartości w robotyce, automatyce maszynowej oraz automatyzacji fabryk.
  5. Biznes G (dalej jako: „Biznes G”) – oferuje rozwój, inżynierię, produkcję oraz sprzedaż produktów, systemów i projektów związanych z: (a) automatyzacją produktów i systemów energetyki, (b) integracją produktów i systemów energetyki, (c) produktami wysokich napięć oraz (d) transformatorami.

Każdy z wyżej wymienionych globalnych biznesów (które w szczególności mogą działać w ramach jednego podmiotu prawnego w danym kraju) jest wspierany w zakresie m.in. finansów, systemów informatycznych, a także zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw przez Centra Usług Wspólnych H (dalej również jako: „H”), jakie Grupa stworzyła na świecie konsolidując krajowe organizacje usługowe w obszarze wspólnych usług biznesowych. Jedno z centrów H jest zlokalizowane w Polsce i jest prowadzone przez I sp. z o.o. Pozostałe H w ramach Grupy znajdują się w Chinach, Indiach, Meksyku oraz w Estonii.

W grudniu 2018 r. Grupa X ogłosiła decyzję o strategicznej reorganizacji swojej działalności m.in. poprzez podjęcie działań na poziomie globalnym mających na celu ugruntowanie pozycji Grupy na rynku, uproszczenie działalności i ukierunkowanie jej jeszcze bardziej w stronę branż cyfrowych, zwiększając tym samym wartość dla klienta oraz zwrot dla akcjonariuszy.

Jednym z elementów działań podjętym na poziomie globalnym, wpisującym się w powyższą strategię Grupy jest planowana przez Grupę sprzedaż jednej z wymienionych powyżej globalnych dywizji Grupy – Biznesu G. Na moment składania wniosku Grupa jest w procesie przeprowadzania transakcji z odrębną od Grupy grupą kapitałową (grupą Y). Sprzedaż Biznesu G odrębnej grupie kapitałowej ma na celu rozszerzenie dotychczasowego partnerstwa obu tych grup oraz wzmocnienie Biznesu G jako globalnego lidera w obszarze sieci energetycznych. Aby zapewnić sprawny i skuteczny proces przejścia do nowej struktury, Grupa X początkowo zachowa pewien udział w Biznesie G (współpraca z odrębną od Grupy grupą kapitałową na zasadzie joint venture).

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że wspomniana powyżej grupa kapitałowa to jeden z czołowych globalnych koncernów oferujących swoje produkty na całym świecie dla wielu branż, w tym, m.in. dla branży energetycznej. Oczekiwane jest, że grupa kapitałowa nabywająca Biznes G wzmocni możliwości Biznesu G, co istotnie wpłynie na wzrost jego potencjału i perspektywę rozwoju. Biorąc pod uwagę obecne strategiczne ukierunkowanie Grupy X na portfolio klientów branży cyfrowej oraz – w konsekwencji konieczność skoncentrowania się na pozostałych obszarach biznesowych Grupy, innych niż Biznes G – rozwój Biznesu G nie byłby możliwy w Grupie X w takim zakresie, w jakim taki rozwój może nastąpić w ramach partnerstwa z odrębną grupą kapitałową i w ramach przejęcia Biznesu G przez tę grupę kapitałową. Wynika to w szczególności ze specyfiki Biznesu G, który wymaga zarządzania wysokim poziomem ryzyka i dysponowania odpowiednim zapleczem finansowym dedykowanym dla tego obszaru biznesowego. Tym samym, oczekiwane jest, że dynamiczny rozwój Biznesu G będzie możliwy przez połączenie go ze wskazaną grupą kapitałową. Z kolei, przejęcie Biznesu G pozwoli na geograficzne rozszerzenie działalności tej grupy kapitałowej i wzmocnienie jej pozycji w zakresie produktów i systemów energetyki w Europie, gdzie działalność tej grupy kapitałowej nie jest rozwinięta na ten moment na skalę zbliżoną do poziomu występującego na innych rynkach.

W odniesieniu do pozostałych obszarów biznesowych Grupy X (tj. Biznes C, Biznes D, Biznes E oraz Biznes F), będą one mogły zostać odpowiednio dopasowane do specyfiki działalności klientów Grupy X i w większym stopniu skoncentrować się na nowych technologiach, takich jak np. sztuczna inteligencja. Dodatkowo, Grupa X jest w procesie upraszczania swojej struktury organizacyjnej poprzez odejście od dotychczasowej struktury matrycowej, wzmacniając tym samym swoje cztery pozostałe obszary biznesowe, aby lepiej służyły klientom, przy jednoczesnym zwiększeniu odpowiedzialności oraz wzroście efektywności.

Grupa X oczekuje, iż wyżej wspomniana transakcja sprzedaży Biznesu G wraz z jednoczesnym wzmocnieniem pozostałych obszarów biznesowych (tj. Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E oraz Biznesu F) oraz uproszczeniem, scaleniem i odpowiednim ukierunkowaniem działalności Grupy stworzy nową strategię Grupy X – lidera skupionego na branżach cyfrowych.

Jak już wskazano, wyżej wymienione globalne obszary biznesowe (tj. Biznes C, Biznes D, Biznes E, Biznes F oraz Biznes G) działały dotychczas w wielu krajach na świecie, w których Grupa prowadzi swoją działalność w ramach tych samych podmiotów prawnych. W celu wdrożenia opisanej powyżej strategii Grupy, w ramach globalnie podjętej decyzji Grupa X postanowiła o wydzieleniu Biznesu G na poziomie globalnym i koncentrację tej linii biznesowej w dedykowanych wyłącznie jej spółkach/podmiotach tak, aby wyodrębnione podmioty stworzyły samodzielną organizację zorientowaną wyłącznie na interes ekonomiczny Biznesu G i przygotowanie jej do powyższej planowanej transakcji z odrębną grupą kapitałową. Ten globalny proces reorganizacji Grupy obejmuje procesy formalnego wydzielenia Biznesu G w ponad 50 krajach w odpowiednich lokalnych podmiotach z Grupy X. Z uwagi na jego kompleksowość, proces wydzielania Biznesu G do odrębnych podmiotów prawnych w różnych krajach może przebiegać w różnym czasie. W konsekwencji, na moment składania niniejszego wniosku, w części lokalnych podmiotów z Grupy X mogło dojść już do wydzielenia Biznesu G w odrębnych podmiotach prawnych, a w części ten proces jest w trakcie realizacji. Jednocześnie, ze względu na różną strukturę działalności lokalnych podmiotów z Grupy X w poszczególnych krajach, proces ten może być realizowany na różne sposoby i mogą wystąpić też w szczególności sytuacje, w których to Biznes G pozostanie w dotychczasowych spółkach, a wydzielanym do odrębnych podmiotów biznesem będą pozostałe obszary, tj. Biznes C, Biznes D, Biznes E, Biznes F. W każdym przypadku jednak, powinno dojść do separacji Biznesu G od pozostałych obszarów biznesowych (tj. Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E oraz Biznesu F).

Jednocześnie, w związku z przedmiotową reorganizacją, analogicznej globalnej separacji podlegać będą wskazane powyżej Centra Usług Wspólnych H w krajach, w których występują, tj. co do zasady, działalność tych Centrów Usług Wspólnych H dotycząca wsparcia Biznesu G zostanie odseparowana od pozostałej działalności usług wsparcia dla Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E oraz Biznesu F.

Reorganizacja w Polsce.

W Polsce Grupa X działa od ponad 25 lat. Od początku swojego istnienia w Polsce Grupa angażuje się aktywnie w modernizację krajowej energetyki i przemysłu. Bierze udział w największych i najważniejszych inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce, włączając się również systematycznie w projekty paneuropejskie.

Obecnie Grupa X zatrudnia w Polsce około 8 000 pracowników (inżynierów, techników, pracowników wykwalifikowanych, naukowców i menedżerów). Grupa X w Polsce posiada 11 fabryk w Ł., A., P. i W., biura sprzedaży w największych miastach Polski oraz jednostki badawcze i rozwojowe w K. Działalność Grupy X w Polsce odpowiada globalnemu zakresowi działalności Grupy na świecie, tj. Grupa X w Polsce działa we wszystkich wymienionych powyżej pięciu obszarach biznesowych Grupy, tj. Biznesie C, Biznesie D, Biznesie E, Biznesie F oraz Biznesie G.

W Polsce istnieje kilka spółek z Grupy X m.in. J Sp. z o.o. (dalej jako: „J” lub „Spółka Dzielona”), I sp. z o.o., A sp. z o.o. (tj. Wnioskodawca), K sp. z o.o.

J (Spółka Dzielona), jedna ze spółek Grupy X w Polsce oferuje różnorodne produkty, systemy oraz usługi, które są wytwarzane, opracowywane oraz dostarczane przez fabryki, jednostki inżynierskie, sprzedażowe i usługowe. J m.in. posiadała 100% udziałów w spółkach I sp. z o.o. oraz K sp. z o.o. wskazanych powyżej. Obie te spółki są częścią globalnego modelu dostarczania wewnętrznych usług w Grupie X i stanowią część europejskiego łańcucha funkcji wsparcia dla Grupy X (I sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług wsparcia dla Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E i Biznesu F, a K sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług wsparcia dla Biznesu G).

Struktura działalności i funkcji pełnionych przez J odpowiadała opisanym powyżej globalnym obszarom biznesowym, tj. J prowadziła działalność dotyczącą Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E, Biznesu F i Biznesu G.

W celu implementacji założeń globalnej reorganizacji Grupy X (opisanej powyżej) na poziomie Polski, a także w przygotowaniu się na tę globalną zmianę, Zarząd J uznał za ekonomicznie zasadne podzielenie J, które wyodrębni organizację dedykowaną dla rozwijania Biznesu G i nada jej postać osobnej spółki. W tym celu dokonano podziału spółki J na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm., dalej jako: „KSH”) poprzez przeniesienie części jej przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G do Spółki Przejmującej (tj. Wnioskodawcy) – podział przez wydzielenie (dalej: „Podział”). Jednocześnie, część przedsiębiorstwa J związana z Biznesem C, Biznesem D, Biznesem E oraz Biznesem F pozostała w Spółce Dzielonej. Spółka Przejmująca została utworzona i wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego 16 kwietnia 2019 r.

Zgodnie z planem podziału J (dalej: „Plan Podziału”), Podział ten „tworzy organizacyjne ramy dla funkcjonowania Spółki Przejmującej jako niezależnego i samowystarczalnego podmiotu zorientowanego wyłącznie na Biznesie [przyp. Wnioskodawcy: tj. na Biznesie G] i przygotowuje organizacyjnie Spółkę Przejmującą do zmian w procesach biznesowych i procesach wsparcia jako w osobnej strukturze globalnego Biznesu [przyp. Wnioskodawcy: tj. Biznesu G] będą przebiegały niezależnie od innych biznesów Grupy X. W tych okolicznościach odrębność Spółki Przejmującej pozwala na elastyczniejsze zarządzanie produkcją i sprzedażą oraz optymalizację zasobów i narzędzi do wymogów nowej organizacji Biznesu [przyp. Wnioskodawcy: tj. Biznesu G].”

Ponadto, jak wskazywał Plan Podziału: „Dzięki Podziałowi, możliwe będzie osiągnięcie następujących celów:

i. koncentracja zasobów Spółki Dzielonej oraz Spółki Przejmującej na wydzielonych, odrębnych działach produkcji i sprzedaży oraz segmentach rynku;

ii. wydzielenie z działalności Spółki Dzielonej części działalności związanej z Biznesem oraz powierzenie Spółce Przejmującej produkcji i sprzedaży produktów i systemów G.”

Podział nastąpił na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Dzielonej i Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej w sprawie Podziału, zgodnie z art. 530 § 2 KHS, w dniu wpisu do rejestru przedsiębiorców podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (dalej: „Dzień Wydzielenia”). Dniem Wydzielenia był 4 listopada 2019 r.

Szczegóły Podziału na podstawie Planu Podziału były następujące:

  • Struktura właścicielska Spółki Dzielonej na dzień 28 czerwca 2019 r. przedstawiała się następująco – 90 wspólników posiadających łącznie 700.976 udziałów, o wartości nominalnej 500,24 zł każdy, a kapitał zakładowy Spółki Dzielonej wynosił 350.656.234,24 zł i dzielił się na 700.976 udziałów o wartości 500,24 zł każdy.
  • Struktura właścicielska Spółki Przejmującej na dzień 28 czerwca 2019 r. przedstawiała się następująco – jedynym wspólnikiem Spółki Przejmującej była spółka B B.V. posiadająca 100 udziałów o łącznej wartości 5.000,00 zł, a kapitał zakładowy Spółki Przejmującej wynosił 5.000,00 zł i dzielił się na 100 udziałów o wartości 50,00 zł każdy.
  • Zgodnie z Planem Podziału, Zarząd Spółki Dzielonej ustalił wartość księgową części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G na dzień 31 maja 2019 r. na kwotę 229.757.994,89 zł na podstawie sporządzonego odrębnego bilansu dla części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G na dzień 31 maja 2019 r.
  • Ustalono też, że stosunek wymiany udziałów Spółki Dzielonej na udziały Spółki Przejmującej będzie wynosił 1:6, z zachowaniem dotychczasowej proporcji posiadanych udziałów przez Wspólników Spółki Dzielonej w Spółce Dzielonej.
  • Z majątku Spółki Dzielonej wydzielono majątek, w tym zobowiązania przynależne części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej i przez obniżenie wartości nominalnej udziałów w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.
  • Wartość różnicy pomiędzy wartością części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G wydzielanej do Spółki Przejmującej w Dniu Wydzielenia, a kwotą, o którą został obniżony kapitał zakładowy Spółki Dzielonej, została odjęta od kapitału zapasowego Spółki Dzielonej. Z kolei, nadwyżka wartości części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G w Dniu Wydzielenia ponad wartość, o którą został podwyższony kapitał zakładowy Spółki Przejmującej, została w Spółce Przejmującej rozpoznana na kapitale zapasowym. Wartość tej nadwyżki została ostatecznie obliczona na Dzień Wydzielenia.
  • W wyniku obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej obniżeniu uległa wartość nominalna każdego udziału w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej o kwotę 150,07 zł do kwoty 350,17 zł. Kapitał zakładowy Spółki Dzielonej po obniżeniu wyniósł 245.460.765,92 zł.
  • Kapitał zakładowy Spółki Przejmującej został podwyższony o kwotę 210.292.800,00 zł i wyniósł 210.297.800,00 zł oraz podzielił się na 4.205.956 udziałów o wartości 50,00 zł każdy. W ramach podwyższenia kapitału Spółki Przejmującej zostało utworzonych 4.205.856 nowych udziałów, które zostały w ramach Podziału objęte przez Wspólników Spółki Dzielonej proporcjonalnie. Zgodnie z Planem Podziału, w ramach Podziału wszystkie nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej zostały przyznane proporcjonalnie Wspólnikom Spółki Dzielonej. Udziały zostały pokryte przenoszonym na Spółkę Przejmującą majątkiem Spółki Dzielonej, stanowiącym wydzielaną część przedsiębiorstwa związaną z Biznesem G.
  • W ramach Podziału nie doszło do wniesienia dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 KSH.

Zgodnie z wymogami art. 536 § 1 KSH, zarządy Spółki Przejmującej i Spółki Dzielonej sporządziły pisemne sprawozdanie zawierające: uzasadnienie podziału, jego podstawy prawne i ekonomiczne, stosunek wymiany udziałów wraz z kryteriami ich podziału.

Przed Dniem Wydzielenia, struktura działalności Spółki Dzielonej cechowała się rozdzieleniem funkcji na osobne obszary biznesowe. W szczególności, Biznes G funkcjonował w ramach Spółki Dzielonej jako samodzielna jednostka organizacyjna, odrębna od czterech pozostałych obszarów biznesowych, tj. od. Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E oraz Biznesu F istniejących w Spółce Dzielonej. Wnioskodawca opisując w dalszej części niniejszego wniosku wyodrębnienie Biznesu G, w odniesieniu do pozostałej części przedsiębiorstwa tj. części przedsiębiorstwa pozostającej w Spółce Dzielonej po Podziale posługuje się określeniem „Pozostała Część Przedsiębiorstwa” (zgodnie z nazewnictwem przyjętym w Planie Podziału).

Odrębność działalności Biznesu G (jako jednostki dedykowanej do określonych zadań w zakresie m.in. produkcji i sprzedaży produktów i systemów energetyki) istniała od początku istnienia Biznesu G w Spółce Dzielonej. Biznes G od początku stanowił bowiem odrębny od innych obszar biznesowy w strukturze działalności Spółki Dzielonej, jako, że ukształtował się on zasadniczo poprzez podejmowane działania akwizycyjne. Tym samym, obecny proces przeniesienia Biznesu G do odrębnej spółki przebiega w sposób naturalny.

Jeśli chodzi o strukturę wewnętrzną Biznesu G, zgodnie z Planem Podziału Biznes G funkcjonował w ramach Spółki Dzielonej jako samodzielna jednostka organizacyjna składająca się z czterech linii biznesowych (Business Lines):

  1. Transformatory
  2. Produkty Wysokich Napięć
  3. Automatyka Sieciowa
  4. Stacje i Systemy Elektroenergetyczne

oraz funkcji wsparcia biznesu (dedykowanych dla Biznesu G):

  1. Zespołu Kontrolingu Finansowego
  2. Zespołu Personalnego
  3. Zespołu Prawnego i Integrity
  4. Zespołu Komunikacji
  5. Zespołu BHP
  6. Zespołu Sprzedaży.

W celu realizacji swoich zadań, zarówno do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G, jak i do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (czyli do Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E oraz Biznesu F) w Spółce Dzielonej były przypisane składniki materialne (m.in. nieruchomości, maszyny, urządzenia, instalacje, narzędzia, sprzęt biurowy, meble, wyposażenie, komputery osobiste, zasoby komputerowe, serwery, drukarki, systemy telefoniczne, inny sprzęt telekomunikacyjny), składniki niematerialne i odpowiednie zasoby kadrowe.

Zarówno część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G, jak i Pozostała Część Przedsiębiorstwa posiadały oddzielnie funkcjonujące zespoły pracowników odpowiedzialnych za realizację zadań gospodarczych przypisanych odpowiednio do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G oraz do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (w tym, m.in. produkcję, sprzedaż, marketing, dostawy, a także zespoły prawne, kontrolingu, komunikacji oraz HR). Zarówno cześć przedsiębiorstwa związana z Biznesem G, jak i Pozostała Część Przedsiębiorstwa posiadały również odrębne zespoły kierownicze dedykowane i odpowiedzialne odpowiednio za Biznes G oraz Pozostałą Część Przedsiębiorstwa (w tym w ramach Pozostałej Części Przedsiębiorstwa istniały zespoły dedykowane i odpowiedzialne za poszczególne obszary biznesowe, tj. Biznes C, Biznes D, Biznes E oraz Biznes F). Zespół kierowniczy Biznesu G składał raporty dotyczące działalności tej jednostki organizacyjnej do odpowiednich jednostek globalnych w ramach Grupy X. Analogicznie wyglądała sytuacja w odniesieniu do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa tj. zespoły kierownicze Pozostałej Części Przedsiębiorstwa składały raporty dotyczące danego obszaru biznesowego do odpowiednich dla danego zespołu/obszaru biznesowego globalnych jednostek w ramach Grupy X.

Biznes G funkcjonujący w ramach Spółki Dzielonej samodzielnie decydował o sprzedaży, marketingu i dostawach w ramach swoich potrzeb. Proces podejmowania decyzji w tym zakresie był zależny od akceptacji dedykowanych pracowników Biznesu G w ramach ustalonego budżetu przydzielonego do jego działalności. Analogicznie odbywało się to w zakresie Pozostałej Części Przedsiębiorstwa, która również samodzielnie decydowała o sprzedaży, marketingu i dostawach w ramach potrzeb obszarów biznesowych. Poszczególne dywizje biznesowe współpracowały ze sobą lub mogły współpracować ze sobą przed Dniem Wydzielenia jak gdyby były niezależnymi podmiotami, rozliczającymi się na warunkach rynkowych. Dla przykładu, w przypadku realizacji przez jedną z dywizji biznesowych zamówienia dla klienta, które mogło obejmować również zapotrzebowanie na produkty/usługi innej linii biznesowej, podjęcie współpracy między tymi liniami biznesowymi odbywało się z wewnętrznym negocjowaniem warunków i porównaniem oferty danej dywizji biznesowej Spółki Dzielonej z innymi ofertami, np. z ofertami od podmiotów niepowiązanych ze Spółką Dzieloną.

Spółka Dzielona posiadała również osobne obiekty księgowe i organizację ewidencji księgowej, która pozwalała na odrębną prezentację aktywów, pasywów, przychodów i kosztów dla Biznesu G oraz dla Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (czyli dla Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E i Biznesu F). Wyodrębnienie finansowe odpowiednio części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G i Pozostałej Części Przedsiębiorstwa polegało na prowadzeniu odrębnych obiektów kosztowych oraz odrębnych centrów zysku, przypisaniu kosztów ogólnych J odpowiednio do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G oraz Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (innych obszarów biznesowych) metodą alokacji bezpośredniej. W konsekwencji, możliwe było tworzenie odrębnych sprawozdań finansowych dla celów zarządczych osobno dla części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G, jak i dla Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (tj. odrębnego bilansu oraz rachunku zysków i strat odpowiednio dla działalności związanej z częścią przedsiębiorstwa związaną z Biznesem G, jaki działalności dotyczącej Pozostałej Części Przedsiębiorstwa, w tym poszczególnych dywizji biznesowych wchodzących w skład Pozostałej Części Przedsiębiorstwa).

J przed Podziałem wystawiał osobne faktury za świadczone przez siebie usługi w ramach Biznesu G oraz Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (poszczególnych dywizji biznesowych wchodzących w skład Pozostałej Części Przedsiębiorstwa). Ponadto, kontrahenci J zostali odpowiednio poinformowani o reorganizacji (Podziale J) i zostali zobowiązani do wystawiania dokumentów księgowych na J w taki sposób, aby możliwe było ich przypisanie odpowiednio do Biznesu G, jak i Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę powyższe, zarówno Biznes G, jak i Pozostała Część Przedsiębiorstwa były w stanie przed Dniem Wydzielenia samodzielnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje działania gospodarcze, w tym w szczególności zawierać i realizować umowy z kontrahentami przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu pracowników i kadry kierowniczej.

Jak wskazano powyżej, w ramach Podziału część majątku Spółki Dzielonej, która przypisana była do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G, została przeniesiona na Spółką Przejmującą. Jednocześnie część majątku Spółki Dzielonej przypisana do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa pozostała w Spółce Dzielonej.

Tym samym, na rzecz Spółki Przejmującej zostały przeniesione składniki materialne i niematerialne alokowane do realizacji zadań gospodarczych związanych z Biznesem G, składające się w szczególności z następujących elementów (w zakresie w jakim występowały na Dzień Wydzielenia):

1. Personel (pracownicy) posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, przypisany do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G, wraz z prawami, obowiązkami, wierzytelnościami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę, na podstawie których pracownicy realizowali zadania dotyczące Biznesu G.

2. Środki trwałe, w tym: maszyny, instalacje, narzędzia, meble, wyposażenie, sprzęt biurowy (tj. komputery osobiste, zasoby komputerowe, serwery, drukarki, kserokopiarki, systemy telefoniczne, routery i inny sprzęt telekomunikacyjny, w tym telefony i iPady) oraz pojazdy alokowane do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G).

3. Tytuły prawne do nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby działalności Biznesu G.

Przed Dniem Wydzielenia część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G wykorzystywała dla swojej działalności w ramach Spółki Dzielonej nieruchomości, w tym grunty, fabryki oraz powierzchnie biurowe. Nieruchomości te były własnością Spółki Dzielonej. Część z nich była przypisana wyłącznie dla potrzeb Biznesu G (np. fabryki, w których prowadzona była wyłącznie działalność związana z Biznesem G), część była dzielona pomiędzy Biznes G, jak i przez inne obszary biznesowe (np. niektóre nieruchomości fabryczne Spółki Dzielonej były wykorzystywane na potrzeby działalności związanej z Biznesem G, jak i na potrzeby innego obszaru biznesowego wchodzącego w skład Pozostałej Części Przedsiębiorstwa; nieruchomości, w których znajdowała się część biurowa J oraz siedziba operacyjna J wykorzystywane były zarówno na potrzeby Biznesu G, jak i na potrzeby Pozostałej Części Przedsiębiorstwa). Przy czym, w przypadku wykorzystania tej samej nieruchomości, Biznes G oraz Pozostała Część Przedsiębiorstwa miały przed Dniem Wydzielenia alokowane odpowiednie powierzchnie. Mając powyższe na uwadze, w ramach Podziału, w odniesieniu do nieruchomości przeznaczonych wyłącznie dla Biznesu G, prawa do tych nieruchomości zostały przeniesione na Spółkę Przejmującą. W odniesieniu natomiast do nieruchomości, które wykorzystywane były przez Biznes G, jak i inne obszary biznesowe wchodzące w skład Pozostałej Części Przedsiębiorstwa, ze względu na fakt, że Spółka Dzielona pozostała ich właścicielem, uznano, za racjonalne zawarcie stosownych umów najmu na korzystanie z części powierzchni takich nieruchomości pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Dzieloną.

4. Licencje i gwarancje dotyczące części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych, które były używane zarówno przez część przedsiębiorstwa związaną z Biznesem G oraz Pozostałą Część Przedsiębiorstwa przed Dniem Wydzielenia, takie wartości niematerialne i prawne pozostaną w Spółce Dzielonej , a Spółka Przejmująca zawarła w tym zakresie odrębne umowy z dostawcami lub ze Spółką Dzieloną.

5. Prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z klientami Spółki Dzielonej, które dotyczyły części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

6. Należności i zobowiązania związane z umowami z kontrahentami Spółki Dzielonej alokowane do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

7. Zezwolenia związane z działalnością części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G, które mogły być swobodnie przeniesione na Spółkę Przejmującą.

8. Zobowiązania i rezerwy związane z bieżącą działalnością dotyczącą części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

9. Surowce, zapasy, komponenty i wyroby gotowe dotyczące części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

10. Kwoty wypłacone na poczet przyszłych kosztów w zakresie dotyczącym części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

11. Informacje (w formie papierowej lub komputerowej) w zakresie, w jakim informacje te dotyczyły części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

12. Prawa własności intelektualnej będące własnością Spółki Dzielonej i wykorzystywane do prowadzenia działalności dotyczącej części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

13. Prawa wynikające z polis ubezpieczeniowych dotyczących części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G.

W tym zakresie, Spółka Przejmująca przystąpiła do zawartych uprzednio przez Spółkę Dzieloną umów ubezpieczenia i funkcjonuje jako współubezpieczony. Po Dniu Wydzielenia, koszty polis ubezpieczeniowych zostały odpowiednio rozdzielone na Spółkę Dzieloną oraz Spółkę Przejmującą i ponoszone bezpośrednio przez każdą z tych spółek.

Spółka Przejmująca korzysta na moment składania wniosku z licencji (…) udzielonych na podstawie ramowej umowy zawartej w Grupie X.

Kategorie składników materialnych i niematerialnych alokowane do części działalności Spółki Dzielonej dotyczącej Biznesu G, które były przedmiotem przeniesienia do Spółki Przejmującej potwierdza Plan Podziału.

Zgodnie z Planem Podziału: „W wyniku Podziału na rzecz Spółki Przejmującej zostanie przeniesiony Biznes [tj. Biznes G/część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G] stanowiący [...] zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania Spółki Dzielonej przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych związanych z produkcją i sprzedażą produktów i systemów lub głównie, bądź przeważająco związane z Biznesem [...] w skład którego wchodzą w szczególności składniki majątkowe oraz zobowiązania opisane w załącznikach do Planu Podziału [...] za wyjątkiem Wyłączonych Składników oraz Wyłączonych Zobowiązań [...] [przyp. Wnioskodawcy: tj. składników i zobowiązań nieprzypisanych w Planie Podziału Spółce Przejmującej i pozostających w Spółce Dzielonej – w praktyce składniki i zobowiązania niezwiązane z Biznesem G] w zakresie w jakim transfer jest dopuszczalny w świetle prawa, składające się z:

„(...) Składniki majątkowe

  1. umowy, porozumienia, licencje, gwarancje i inne zobowiązania, które dotyczą wyłącznie lub w przeważającej mierze Biznesu [przyp. Wnioskodawcy: tj. Biznesu G], zawarte przez lub w imieniu, lub na rzecz w ramach powiernictwa lub została przypisana Spółce Dzielonej przed Datą Wydzielenia,
  2. prawa należne Spółce Dzielonej z uwagi na prowadzone postępowania zamówieniowe, składanie ofert lub ubiegania się o jakiekolwiek projekty, umowy, umowy lub inne ustalenia dotyczące wyłącznie Biznesu, korzyści i prawa do powiązania z wszelkimi takimi ofertami lub wnioskami w zakresie dotyczącym wyłącznie lub głównie do Biznesu,
  3. wszelkie kwoty wypłacone na poczet przyszłych kosztów (niezależnie czy w ramach depozytu, przedpłaty czy na jakiejkolwiek innej podstawie) przez lub w imieniu Spółki Dzielonej, w zakresie dotyczącym wyłącznie lub głównie Biznesu,
  4. wszelkie należności handlowe (rozumiane jako wszelkie kwoty należne od osób trzecich w ramach zwyczajnego prowadzenia działalności w wyniku dostaw towarów lub świadczenia usług) należne lub płatne na rzecz Spółki Dzielonej, związane wyłącznie lub głównie z Biznesem (włączając w to (i) wszelkie należne odsetki oraz (ii) korzyści wynikające ze wszystkich papierów wartościowych, gwarancji, odszkodowań i praw związanych z tymi kwotami),
  5. rzeczy/przedmioty będące własnością Spółki Dzielonej, dzierżawione lub kontrolowane przez Spółkę Dzielącą [przyp. Wnioskodawcy: tj. Spółkę Dzieloną] i wykorzystywane do prowadzenia Biznesu („Przedmioty”),
  6. wszystkie niezwiązane maszyny, instalacje, narzędzia, meble, wyposażenie, sprzęt biurowy oraz pojazdy Spółki Dzielonej (nie będące wyposażeniem dla biznesu) związane wyłącznie lub głównie z Biznesem,
  7. komputery osobiste, zasoby komputerowe, serwery, drukarki, kserokopiarki, systemy telefoniczne, routery i inny sprzęt telekomunikacyjny, w tym telefony i iPady, związane wyłącznie lub głównie z Biznesem,
  8. surowce, zapasy, komponenty, części zamienne, zapasy, produkcja w toku oraz półfabrykaty i wyroby gotowe Spółki Dzielonej związane wyłącznie lub głównie z Biznesem,
  9. uprawnienia ze wszelkich praw, roszczeń, podstawy powództwa i inne należności wynikające wyłącznie lub głównie z Biznesu Spółki Dzielonej w każdym przypadku powstania (i w tym zakresie w związku z ubezpieczeniem), ale z wyłączeniem praw, roszczeń, podstaw powództwa i innych należności w zakresie, w jakim dotyczą do któregokolwiek z Wyłączonych Zobowiązań (zgodnie z definicją poniżej) („Roszczenia Biznesu”) [przyp. Wnioskodawcy: zgodnie z Planem Podziału, co do definicji „Wyłączonych Zobowiązań” były to: wszystkie należące do Spółki Dzielonej aktywa, pasywa, prawa i obowiązki, decyzje administracyjne, zezwolenia, koncesje i ulgi, które nie zostały wyszczególnione lub opisane w Załącznikach nr od 6, 9 do Planu Podziału jako przypadające Spółce Przejmującej, pozostają przynależne Spółce Dzielonej („Wyłączone Zobowiązania”) – [przyp. Wnioskodawcy: w praktyce zobowiązania niezwiązane z Biznesem G],
  10. wszelkie informacje (w formie papierowej lub komputerowej), w odniesieniu do których Spółka Dzielona ma prawo przenieść posiadanie na Spółkę Przejmującą w zakresie, w jakim informacje te dotyczą wyłącznie lub w przeważającej mierze Biznesu,
  11. wszelkie prawa własności intelektualnej oraz pokrewne bez względu na terytorium oraz to, czy są zarejestrowane czy niezarejestrowane, będące własnością Spółki Dzielonej i wykorzystywane przez Spółkę Dzieloną, w sposób wyłączny lub „prawie wyłączny” (tzn. w charakterze ich właściciela lub licencjobiorcy, na podstawie udzielonej licencji wyłącznej) związane z prowadzeniem Biznesu albo dotyczące wyłącznie lub w przeważającej mierze Biznesu, obejmujące patenty, wzory użytkowe, prawa do wynalazków, dodatkowe świadectwa ochronne, prawa do know-how. informacji poufnych i tajemnic handlowych (w tym prawo do używania i ochrony poufności informacji poufnych), znaki towarowe, znaki usługowe, prawa do logo, prawa do nazw handlowych, prawa do wglądu i szaty graficznej produktów oraz innych, podobnych wartości niematerialnych, prawa do pozywania w związku z bezprawną sprzedażą produktu chronionego zastrzeżonym znakiem towarowym i/lub o nienależne odszkodowanie oraz prawa do domen internetowych, prawa autorskie majątkowe i osobiste oraz prawa pokrewne, prawa do oprogramowania, prawa do baz danych, prawa do wzorów przemysłowych, prawa do topografii półprzewodników, wszelkie prawa lub formy ochrony, które istnieją obecnie lub w przyszłości, mające równoważny lub podobny skutek dla praw wymienionych powyżej (w tym wszystkie wnioski, prawa do ubiegania się o prawa do żądania pierwszeństwa), w tym prawa do lub wynikające z zgłoszeń dodatkowych (cząstkowych), zgłoszeń oddzielnych (typu „CIP”), wznowień zgłoszeń, przedłużenia ochrony, kontroli przyznanej ochrony, wznowienia ochrony,; oraz prawo do pozywania w zakresie odszkodowań z tytułu zaistniałych lub trwających naruszeń w odniesieniu do któregokolwiek w tych praw,
  12. środki pieniężne (w gotówce lub na koncie w dowolnej instytucji bankowej, finansowej, pożyczkowej lub innej podobnej instytucji lub organizacji, z terminem zapadalności do trzech miesięcy, ale z wyłączeniem jakichkolwiek akceptów bankowych) [przyp. Wnioskodawcy: do Spółki Przejmującej nie zostały przeniesione środki pieniężne; część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G przenoszona na skutek podziału do Spółki Przejmującej miała zapewnione środki na swoją działalność; szczegółowy opis tej kwestii wskazany w dalszej części wniosku],
  13. wszystkie zezwolenia, które odnoszą się wyłącznie lub w przeważającej mierze do Biznesu], które mogą być swobodnie przeniesione na Spółkę Przejmującą,
  14. wartość firmy (tzw. goodwill) odnoszący się do Biznesu, wraz z wyłącznym prawem Spółki Przejmującej do prezentowania siebie jako prowadzącego Biznes w następstwie Spółki Dzielonej,
  15. prawa wynikające z polis ubezpieczeniowych związanych z danym projektem odnoszącym się wyłącznie lub w przeważającej mierze do Biznesu,
  16. i Spółka Przejmująca przejmie następujące zobowiązania,
  17. wszystkie zobowiązania (w tym zobowiązania handlowe) w prawnie dopuszczalnym zakresie, wynikające wyłącznie lub głównie z Biznesu (z wyłączeniem wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami już wyłączonymi), w tym wszelkie zobowiązania wynikające z którejkolwiek z umów dotyczących Biznesu lub odpowiedniej części dowolnej umowy wspólnej i wszystkich obciążeń środowiskowych (zobowiązania biznesowe),
  18. koszty i zobowiązania, obejmujące okresy przed lub po Dniu Wydzielenia, odnoszące się do lub wynikające z: zatrudnienia Pracowników (zgodnie z definicją poniżej) [przyp. Wnioskodawcy: tj. pracowników, którzy świadczą pracę w ramach Biznesu G], w zakresie wymaganym przez prawo, w tym między innymi wynagrodzeń, premii, opcji i innych okresowych wydatków na Pracowników: rozwiązanie stosunku pracy, zarówno jednostronnego, jak i za porozumieniem stron, dotyczące dowolnego pracownika, w tym między innymi odprawy, wypłaty z tytułu rozwiązania umowy lub podobne zobowiązania (w tym w celu uniknięcia wątpliwości, wszelkie wypłaty z tytułu zakończenia służby lub nagrody, odprawy lub odszkodowania) płatne zgodnie z obowiązującym prawem, umową lub dowolnym układem zbiorowym: oraz zatrudnienie i rozwiązanie stosunku pracy tych pracowników Spółki Dzielonej, których stosunek pracy ustał w Dniu Wydzielenia lub wcześniej i którzy byli zatrudnieni w całości lub w zasadniczej mierze w ramach Biznesu (dla tych celów, „w całości lub w zasadniczej mierze” oznacza, że pracownik spędził 50% lub więcej czasu pracy w ramach Biznesu płatne zgodnie z obowiązującym prawem, umową lub dowolnym układem zbiorowym oraz wszystkimi kosztami i zobowiązaniami, bez względu na to, czy te koszty i zobowiązania dotyczą okresów po Dniu Wydzielenia (zakładane zobowiązania emerytalne i pracownicze) [przyp. Wnioskodawcy: wszyscy pracownicy alokowani do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G i przeniesieni do Spółki Przejmującej świadczyli pracę wyłącznie dla obszaru biznesowego Biznesu G],
  19. wszystkie zobowiązania związane z Przedmiotami.” 

Dodatkowo, jak przedstawiono powyżej, Spółka Dzielona posiadała przed Dniem Wydzielenia 100% udziałów w spółkach I sp. z o.o. oraz K sp. z o.o., które zajmują się świadczeniem usług wsparcia jako Centra Usług Wspólnych H. W spółce I sp. z o.o. również doszło do podziału na skutek implementacji globalnej reorganizacji Grupy X opisanej na początku niniejszego wniosku. W wyniku tego podziału majątek związany z Wydziałem II spółki I sp. z o.o. odpowiedzialnym za świadczenie usług wsparcia dla klientów (tj. podmiotów z Grupy X) z obszaru biznesowego G został przeniesiony do spółki K sp. z o.o. Jednocześnie majątek związany z Wydziałem I odpowiedzialnym za świadczenie usług wsparcia dla klientów z pozostałych obszarów biznesowych (Biznesu C, Biznesu D, Biznesu E i Biznesu F) pozostał w I sp. z o.o. Podział nastąpi 2 września 2019 r. (konsekwencje podatkowe tego podziału nie są przedmiotem niniejszego wniosku; w tym zakresie zostały złożone odrębne wnioski). W konsekwencji, majątek który został przeniesiony do Spółki Przejmującej na skutek Podziału, którego dotyczy niniejszy wniosek (tj. część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G) obejmował również udziały w K sp. z o.o., tj. spółce świadczącej usługi wsparcia dla Biznesu G dla spółek z Grupy X w Polsce i na świecie.

Przejęcie przez Spółkę Przejmującą pracowników Spółki Dzielonej przypisanych do części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G nastąpiło zgodnie z postanowieniami art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040, dalej: „Kodeksu Pracy”), tj. w trybie przejścia zakładu pracy. W wyniku przejścia zakładu pracy, Spółka Przejmująca stała się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami Spółki Dzielonej, realizującymi zadania służbowe w zakresie Biznesu G.

Przed podziałem w Spółce Dzielonej nie były prowadzone rachunki bankowe odrębnie dla części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G oraz Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (funkcjonowanie tych części działalności Spółki Dzielonej nie wymagało bowiem posiadania odrębnych, dedykowanych rachunków bankowych). W związku z tym, Spółka Dzielona nie alokowała przed Podziałem środków odrębnie dla poszczególnych obszarów biznesowych, lecz Biznes G jak i Pozostała Część Przedsiębiorstwa mogły korzystać według potrzeb ze środków na rachunkach bankowych Spółki Dzielonej. Tym samym, w ramach Podziału nie doszło do transferu do Spółki Przejmującej praw i obowiązków z rachunków bankowych Spółki Dzielonej, jak również gotówki. Odpowiedni rachunek bankowy został natomiast utworzony na poziomie Spółki Przejmującej. Jednocześnie część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G przejęta przez Spółkę Przejmującą miała zapewnione finansowanie swojej działalności. W szczególności, przeniesiona część przedsiębiorstwa związana z Biznesem G obejmowała należności, których spłata generuje środki pieniężne. Ponadto, Spółka Przejmująca zawarła umowę pożyczki odnawialnej (rewolwingowej) ze spółką z Grupy X („Revolving Credit Agreement”, dalej: Umowa pożyczki), na podstawie której zapewniono ramy prawne dla finansowania działalności.

Jak wskazano powyżej, w wyniku Podziału w Spółce Dzielonej pozostały Biznes C, Biznes D, Biznes E oraz Biznes F, stanowiące Pozostałą Część Przedsiębiorstwa. Pozostała Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, która pozostała w Spółce Dzielonej, obejmuje składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej w wymienionych obszarach. Działalność ta jest kontynuowana przez Spółkę Dzieloną po Dniu Wydzielenia.

Na Dzień Wydzielenia, pozostające w Spółce Dzielonej składniki materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych związanych z działalnością Pozostałej Części Przedsiębiorstwa, składały się w szczególności z następujących elementów (w zakresie w jakim występowały na Dzień Wydzielenia):

1. Personel (pracownicy) posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, przypisany do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa, wraz z prawami, obowiązkami, wierzytelnościami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę, na podstawie których pracownicy realizowali zadania dotyczące Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

2. Środki trwałe, w tym: maszyny, instalacje, narzędzia, meble, wyposażenie, sprzęt biurowy (tj. komputery serwery, drukarki, kserokopiarki, systemy telefoniczne, routery i inny sprzęt telekomunikacyjny, w tym telefony) oraz pojazdy alokowane do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa).

3. Tytuły prawne do nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby działalności dotyczącej Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (dodatkowe komentarze w tym zakresie zostały wskazane powyżej, w opisie składników majątkowych przeniesionych do Spółki Przejmującej).

4. Licencje i gwarancje dotyczące działalności Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (dodatkowe komentarze w tym zakresie zostały wskazane powyżej, w opisie składników majątkowych przeniesionych do Spółki Przejmującej).

5. Prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z klientami Spółki Dzielonej, które dotyczyły Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

6. Należności i zobowiązania związane z umowami z kontrahentami Spółki Dzielonej alokowane do Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

7. Środki pieniężne i rachunki bankowe Spółki Dzielonej.

8. Zezwolenia związane z działalnością Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

9. Prawo do korzystania z programu (…) – Spółka Dzielona będzie korzystała z licencji (…) udzielonej na podstawie ramowej umowy zawartej w Grupie X.

10. Zobowiązania i rezerwy związane z bieżącą działalnością dotyczącą Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

11. Surowce, zapasy, komponenty i wyroby gotowe związane z Pozostałą Częścią Przedsiębiorstwa.

12. Kwoty wypłacone na poczet przyszłych kosztów dotyczące Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

13. Informacje (w formie papierowej lub komputerowej) dotyczące Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

14. Prawa własności intelektualnej będące własnością Spółki Dzielonej i wykorzystywane do prowadzenia działalności dotyczącej Pozostałej Części Przedsiębiorstwa.

15. Prawa wynikające z polis ubezpieczeniowych dotyczących działalności Pozostałej Części Przedsiębiorstwa (dodatkowe komentarze w tym zakresie zostały wskazane powyżej, w opisie składników majątkowych przeniesionych do Spółki Przejmującej).

W Spółce Dzielonej pozostało również 100% udziałów w I sp. z o.o. – spółce, której działalność polega na świadczeniu usług wsparcia dla klientów (spółek z Grupy X) prowadzących działalność w Biznesie C, Biznesie D, Biznesie E oraz Biznesie F.

Do Dnia Wydzielenia Spółka Dzielona prowadziła regularną działalność gospodarczą, co oznacza, że w tym okresie mogły następować zmiany w składzie i strukturze aktywów i pasywów. W ogólności, nowe aktywa, prawa lub zobowiązania, w tym także wierzytelności, należności i roszczenia wobec osób trzecich, związane z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością dotyczącą części przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G, jak również wynikające z lub uzyskane w wyniku realizacji praw i zobowiązań przypadających zgodnie z Planem Podziału Spółce Przejmującej, stały się składnikami majątku przenoszonego na Spółkę Przejmującą. Nowe aktywa, prawa i zobowiązania dotyczące Pozostałej Części Przedsiębiorstwa pozostały w Spółce Dzielonej. W szczególności, zmiany składników majątku były monitorowane odrębnie dla składników majątku przypadających Spółce Przejmującej oraz pozostałych składników Spółki Dzielonej i zostały uwzględnione w sprawozdaniu finansowym, obejmującym składniki majątku przypadające Spółce Przejmującej, sporządzonym na dzień poprzedzający Dzień Wydzielenia.

W zależności od zapotrzebowania, Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca po Dniu Wydzielenia mogą nabywać usługi od innych podmiotów (np. leasing komputerów, leasing samochodów, świadczenia dla pracowników, np. abonamenty medyczne). Powyższe usługi są nabywane przez każdą ze spółek we własnym zakresie nawet jeśli spółki mogą korzystać z tych samych dostawców usług. 

Jak wskazano powyżej, po Dniu Wydzielenia Spółka Przejmująca prowadzi działalność gospodarczą związaną z Biznesem G i nie prowadzi działalności związanej z Pozostałą Częścią Przedsiębiorstwa. Jednocześnie, po Dniu Wydzielenia, Spółka Dzielona kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej związanej z Pozostałą Częścią Przedsiębiorstwa i nie prowadzi działalności związanej z Biznesem G.

Jednocześnie, po Dniu Wydzielenia, w pozostałym zakresie nie było konieczne podejmowanie dodatkowych działań zmierzających do wyposażenia Spółki Dzielonej czy też Spółki Przejmującej w dodatkowe aktywa, czy też zatrudnianie dodatkowych pracowników. Takie działania mogą wynikać wyłącznie z bieżących potrzeb i rozwoju działalności, niezwiązanych z samym procesem Podziału.

Po Dniu Wydzielenia, niewykluczone jest, że Spółka Przejmująca może zawierać transakcje ze Spółką Dzieloną. Niemniej, takie transakcje odbywać się będą na warunkach rynkowych, jak pomiędzy niezależnymi podmiotami.

Podział J przez wydzielenie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Dla kompletności, Wnioskodawca wskazuje, że w celu wyodrębnienia organizacji Biznesu G w ramach Grupy X na potrzeby joint venture z odrębną od Grupy grupą kapitałową po Dniu Wydzielenia doszło do przeniesienia udziałów w Spółce Przejmującej posiadanych przez większościowego Wspólnika Spółki Przejmującej na rzecz spółki z Grupy X mającej siedzibę w Szwajcarii. Następnie może dojść do zmian w zakresie struktury własnościowej nowego wspólnika Spółki Przejmującej w ramach realizacji celów biznesowych Grupy X i odrębnej od Grupy X grupy kapitałowej, która docelowo będzie prowadziła działalność dotyczącą Biznesu G. Transakcje te nie są przedmiotem niniejszego wniosku. W Grupie X, w tym w J, niewykluczone są w przyszłości inne procesy reorganizacyjne, np. wydzielenia części działalności. Takie ewentualne procesy również nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

Wnioskodawca wskazuje, że w zakresie konsekwencji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych dla Wnioskodawcy i dla Spółki Dzielonej oraz w zakresie konsekwencji na gruncie podatku od towarów i usług dla Spółki Dzielonej w ramach przedstawionej transakcji złożone zostały odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka Przejmująca, której kapitał zakładowy uległ podwyższeniu w wyniku Podziału nie była zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca, której kapitał zakładowy uległ podwyższeniu w wyniku Podziału, nie była zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

Podstawą opodatkowania czynności cywilnoprawnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest ustawa o PCC. Zgodnie z dominującym poglądem orzecznictwa, ustawa o PCC zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia z dnia 15 lutego 2008 r. (sygn. akt II FSK 1737/06) podniósł, że „przepisy powołanej ustawy w sposób enumeratywny określają typ czynności cywilnoprawnych (zasada numerus clausus), podlegających opodatkowaniu tym podatkiem (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a-k), bez odsyłania w tym zakresie do rozwiązań zawartych w przepisach wykonawczych.” Tym samym, czynności niewymienione w ustawie nie podlegają opodatkowaniu nawet w sytuacji, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały wymienione w ustawie o PCC. Stanowisko to zostało potwierdzone również w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych w sprawach podatkowych podatników. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2016 r. (Znak: IPPB2/4514-488/15-2/LS) zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym „Ustawodawca, wprowadzając zasadę numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.”

Katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o PCC podatkowi temu podlegają umowy spółki, natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC podatkowi temu podlegają również zmiany umów. W myśl art. 1 ust. 3 ustawy o PCC w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC, w brzmieniu do 31 grudnia 2008 r., w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Jednakże, w wyniku implementacji dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r.), od dnia 1 stycznia 2009 r. przedmiotowy przepis zmienił swoją treść poprzez wykreślenie słowa „podział.” W konsekwencji, od dnia 1 stycznia 2009 r. do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się już podziały spółek kapitałowych, w tym podziały przez wydzielenie.

Z analizy przywołanych powyżej regulacji wynika zatem, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikuje się –jako niewymienionego w powyższym katalogu – podziału spółki przez wydzielenie, w wyniku którego do spółki nabywającej przekazywana jest część składników majątku spółki dzielonej i w związku z którym zostaje podwyższony kapitał spółki nabywającej. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 października 2017 r. (Znak: 0114-KDIP3-2.4014.103.2017.2.LS) wskazał, że „Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.” Analogicznie organ podatkowy wypowiedział się w m.in. następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacja indywidualna z 7 listopada 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0114-KDIP3-2.4014.126.2017.1.LS);
  • interpretacja indywidualna z 17 października 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0114-KDIP3-2.4014.103.2017.2.LS);
  • interpretacja indywidualna z 14 czerwca 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB4.4014.76.2017.2.ASz);
  • interpretacja indywidualna z 2 czerwca 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 0111-KDIB4.4014.52.2017.2.MD);
  • interpretacja indywidualna z 31 marca 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Znak: 2461-IBPB-2-1.4514.46.2017.1.MPa).

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Podział, w wyniku którego uległ podwyższeniu kapitał zakładowy Spółki Przejmującej, nastąpił na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 K.S.H.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpiło w wyniku przeniesienia na jej rzecz składników majątkowych Spółki Dzielonej w wyniku Podziału nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 505 ze zm.) – podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca – Spółka Przejmująca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej X, w skład której wchodzi wiele podmiotów z siedzibą w wielu różnych krajach w Europie i na świecie. W Polsce istnieje kilka spółek z Grupy X m.in. J Sp. z o.o. – Spółka Dzielona. W celu implementacji założeń globalnej reorganizacji Grupy X na poziomie Polski, a także w przygotowaniu się na tę globalną zmianę, Zarząd J uznał za ekonomicznie zasadne podzielenie J, które wyodrębni organizację dedykowaną dla rozwijania Biznesu G i nada jej postać osobnej spółki. W tym celu dokonano podziału spółki J na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych poprzez przeniesienie części jej przedsiębiorstwa związanej z Biznesem G do Spółki Przejmującej (tj. Wnioskodawcy) – podział przez wydzielenie. Jednocześnie, część przedsiębiorstwa J związana z Biznesem C, Biznesem D, Biznesem E oraz Biznesem F pozostała w Spółce Dzielonej. Spółka Przejmująca została utworzona i wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego 16 kwietnia 2019 r.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki.

Zatem Spółka Przejmująca – Wnioskodawca, której kapitał zakładowy uległ podwyższeniu w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy)

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj