Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.98.2020.6.BB
z 14 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 6 marca 2020 r. (data wpływu – 13 marca 2020 r.), uzupełnionym 27 maja oraz 2 czerwca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami:

  • w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży części budynku gospodarczego w rozbudowie wraz z częścią placu manewrowego oraz z częścią gruntu przyporządkowanego tej części budynku – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 21 maja 2020 r. znak: 0113-KDIPT1-1.4012.213.2020.2.RG, 0111-KDIB2-3.4014.98.2020.3.BB, 0114-KDIP3-2.4011.255.2020.3.JK2 wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 27 maja 2020 r. (wpływ brakującej opłaty) oraz 2 czerwca 2020 r. (pozostałe braki formalne).

We wniosku i jego uzupełnieniu złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Pana M.N. (Sprzedający);

  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Pana K. N. (Kupujący),

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sprzedający prowadzi działalność rolniczą. Dnia 10 maja 2018 r. Sprzedający zawarł z Kupującym umowę darowizny, na mocy której Kupujący darował Sprzedającemu nieruchomość, utworzoną z jedynej działki o powierzchni 3,3149 ha (dalej jako: „Nieruchomość”), a Sprzedający darowiznę tę przyjął. Podatek od spadków i darowizn nie został pobrany na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Od 1 lutego 2017 r. do dnia podpisania umowy darowizny, Kupujący użyczał Sprzedającemu Nieruchomość, z wyłączeniem części budynku gospodarczego, który był wówczas rozbudowywany przez Kupującego.

Dla Nieruchomości, będącej własnością Sprzedającego, prowadzona jest w Sądzie Rejonowym, księga wieczysta. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydanym przez Starostę 9 maja 2018 r., działka składa się z gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni 3,0179 ha oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych o powierzchni 0,2970 ha. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków wydanym przez Starostę 9 maja 2018 r., na działce tej znajdują się budynki gospodarstw rolnych: budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa oraz inny budynek w gospodarstwie rolnym – kotłownia. Budynek gospodarczo-socjalny zawiera sortownię, przechowalnię owoców i zaplecze administracyjno-socjalne. Ponadto, na Nieruchomości znajduje się szklarnia wielonawowa o konstrukcji stalowo-aluminiowej, szklona szkłem zwykłym, o powierzchni zabudowy 16 320 m2. Wysokość szklarni mierzona od poziomu terenu do rynny wynosi 3,5 m.

Szklarnia oraz budynki gospodarcze wybudowane zostały w latach: 2001-2002 przez ówczesnego właściciela nieruchomości.

Pozwolenie na użytkowanie tychże budynków udzielone zostało 25 czerwca 2003 r. Następnie, ówczesny właściciel rozbudował przedmiotowe budynki w ten sposób, że osiągnęły one obecną powierzchnię, tj. budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa o powierzchni 653 m2 oraz inny budynek w gospodarstwie rolnym o powierzchni 221 m2. Zainteresowani nie posiadają dokładnej informacji dotyczącej daty rozbudowy, jednakże miało to miejsce przed dokonaniem darowizny Nieruchomości przez ówczesnego właściciela na rzecz Kupującego, która miała miejsce 30 grudnia 2016 r. (zgodnie z wypisem z kartoteki budynków budowa obu budynków została zakończona w 2014 r.). Ówczesny właściciel odliczał podatek od towarów i usług od budowy i materiałów. W dniu 22 maja 2015 r. Kupujący uzyskał pozwolenie na rozbudowę budynku gospodarczego (o powierzchni 653 m2).

Budynek miał zostać rozbudowany o powierzchnię użytkową 507 m2. Kupujący dokonywał rozbudowy budynku od uzyskania pozwolenia na rozbudowę do 20 grudnia 2017 r., kiedy prace zostały przerwane (ostatni wpis w dzienniku budowy). Poniósł on wydatki na ulepszenie budynku, które w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły łącznie co najmniej 30% wartości początkowej tego budynku.

Obecnie, rozbudowa budynku gospodarczego nadal nie została ukończona (pozostaje na takim etapie, na jakim była w 2017 r.). Po zakończeniu rozbudowy, budynek gospodarczy będzie posiadał powierzchnię 1160 m2. Prace budowlane hali magazynowej są na etapie zaawansowanym, natomiast prace części socjalno-administracyjnej jeszcze nie zostały rozpoczęte. Zainteresowani nie wystąpili jeszcze o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie z powodu trwających prac. Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie tego budynku.

Sprzedający wynajmuje obecnie niewielką część powierzchni magazynowo-biurowej za kwotę 300,00 zł (słownie: trzysta złotych 00/100) netto miesięcznie (tj. za kwotę 369,00 zł; opodatkowanie stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%). Faktury wystawiane są przez Sprzedającego.

Sprzedający używa Nieruchomości do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej – uprawy pomidorów oraz ogórków w kompleksie szklarni znajdujących się na Nieruchomości. Sprzedający ustala dochody z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw, zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedający zamierza odpłatnie zbyć Nieruchomość. Grunty rolne zabudowane o powierzchni 3,0179 ha wchodzą w skład gospodarstwa rolnego Sprzedającego i w związku z odpłatnym zbyciem nie utracą charakteru rolnego – nabywca nieruchomości zamierza wykorzystać ją do działalności rolniczej prowadzonej przez niego; nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie sprzedaży nieruchomości. Z tytułu prowadzonej działalności rolniczej, Sprzedający jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali m.in., że:

Na nieruchomości znajdują się następujące obiekty: szklarnia ogrodnicza, budynek gospodarczo- socjalny (który zawiera sortownię, przechowalnię owoców, chłodnię oraz zaplecze administracyjno-socjalne) oraz kotłownia.

Szklarnia ogrodnicza jest obiektem wielonawowym, o konstrukcji stalowo-aluminiowej, szklona szkłem zwykłym o grubości 4 mm. Ciągi komunikacyjne szklarni są w postaci betonowych chodników. Na mocy decyzji z 25 czerwca 2003 r. udzielone zostało pozwolenie na użytkowanie budynku szklarni wielonawowych.

Kotłownia jest obiektem wykonanym w całości z płyt warstwowych gr 10 cm, krytym również płytą warstwową na fundamencie betonowym o pow. zabudowy 221 m2. Na mocy decyzji z 25 czerwca 2003 r. udzielone zostało pozwolenie na użytkowanie budynku gospodarczego wraz z kotłownią.

Budynek gospodarczo-socjalny jest kryty dachem dwuspadowym ocieplanym i wykończony płytami RIGIPS. Ławy i ściany fundamentowe budynku są żelbetowe, ściany konstrukcyjne murowane z pustaków żużlobetonowych, strop żelbetowy. Posiada fundamenty, jest trwale związany z gruntem.

Rozbudowa budynku gospodarczo-socjalnego polega na jego powiększeniu – jego powierzchnia ma zostać powiększona o powierzchnię 507 m2, budynek ma osiągnąć powierzchnię 1160 m2.

W trakcie rozbudowy istnieje możliwość wykorzystywania części budynku gospodarczo-socjalnego do działalności gospodarczej (części budynku).

Część budynku gospodarczo-socjalnego była wykorzystywana w prowadzonej działalności przez Kupującego w okresie od 30 grudnia 2016 r. do 10 maja 2018 r. oraz Sprzedającego w okresie od 10 maja 2018 r. do teraz.

Ponadto, na nieruchomości znajdują się betonowy zbiornik na wodę oraz plac manewrowy. Plac manewrowy jest utwardzony, zabudowany kostką brukową.

W ocenie Zainteresowanych stanowią one urządzenia budowlane – zbiornik na wodę związany jest ze szklarnią, zaś plac manewrowy ze szklarnią, budynkiem gospodarczo-socjalnym oraz kotłownią.

Na dzień sprzedaży, budynek gospodarczy będzie trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz będzie posiadał fundamenty i dach.

Zainteresowani stoją na stanowisku, że będzie on stanowił budynek w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.

Budynki położone na działce są trwale związane z gruntem.

Kupujący jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, nie przywołano powyżej tej części uzupełnienia wniosku, która odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pełna treść tego uzupełnienia została przedstawiona w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2020 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.213.2020.3.RG.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedmiotowym stanie faktycznym, sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego, prowadzącego działalność rolniczą, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli Sprzedający i przyszły nabywca Nieruchomości nie zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a-b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi w myśl tej ustawy czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z powyższym, Zainteresowani stoją na stanowisku, że w przypadku zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego podlegałaby opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku, gdyby jednak Sprzedający i Kupujący zrezygnowali ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 5).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja z 19 czerwca 2020 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.213.2020.3.RG.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania („Sprzedający”) zamierza sprzedać Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania („Kupującemu”) prawo własności Nieruchomości.

Nieruchomość składa się z gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni 3,0179 ha oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych o powierzchni 0,2970 ha. Na nieruchomości znajdują się następujące obiekty: szklarnia ogrodnicza, budynek gospodarczo-socjalny (który zawiera sortownię, przechowalnię owoców, chłodnię oraz zaplecze administracyjno-socjalne) oraz kotłownia.

Należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług, wydanej 19 czerwca 2020 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.213.2020.3.RG wskazano, że:

  • sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • sprzedaż części budynku gospodarczego w rozbudowie wraz z częścią placu manewrowego będzie czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Konsekwentnie, również sprzedaż części gruntu przyporządkowanego do tej części budynku gospodarczego w rozbudowie – zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług – będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Do dostawy w tej części Zainteresowani nie będą mogli skorzystać z rezygnacji ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług;
  • sprzedaż budynków: szklarni ogrodniczej, części budynku gospodarczo-socjalnego, kotłowni, wraz z betonowym zbiornikiem na wodę oraz częścią placu manewrowego, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedający i Kupujący mają prawo zrezygnować z ww. zwolnienia i po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy mogą wybrać opodatkowanie dostawy tym podatkiem. Dostawa gruntu przyporządkowanego do szklarni ogrodniczej, budynku gospodarczo-socjalnego, kotłowni – stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług – będzie opodatkowana w taki sam sposób, w jaki będą opodatkowane położone na nich budynki (lub ich części).

Zdaniem Zainteresowanych opisana we wniosku umowa sprzedaży w całości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli Sprzedający i Kupujący nie zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z takim stanowiskiem nie można się zgodzić.

Zgodnie z treścią cytowanego już art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Z powyższego przepisu jasno wynika, że nie wyłącza się z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów sprzedaży i zamiany – zwolnionych z podatku od towarów i usług – jeżeli ich przedmiotem jest m.in. nieruchomość.

Odnosząc się zatem do transakcji sprzedaży w części dotyczącej fragmentu budynku gospodarczego w rozbudowie wraz z częścią placu manewrowego oraz z częścią gruntu przyporządkowanego do tego fragmentu budynku należy stwierdzić, że będzie ona obligatoryjnie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w powiązaniu z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że w tej części umowa sprzedaży będzie korzystać z obligatoryjnego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Zainteresowanych w tej części należało uznać za nieprawidłowe.

Z kolei sprzedaż budynków: szklarni ogrodniczej, części budynku gospodarczo-socjalnego, kotłowni, wraz z betonowym zbiornikiem na wodę, częścią placu manewrowego oraz gruntu przyporządkowanego do szklarni ogrodniczej, także będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jednak Zainteresowani będą mieli prawo zrezygnować z ww. zwolnienia i wybrać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Tym samym w tej części transakcji w przypadku rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych w tej części należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj