Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.272.2020.3.AAT
z 18 września 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 8 lipca 2020 r. (data wpływu 13 lipca 2020 r.), uzupełnionym w dniu 5 sierpnia 2020 r. (data wpływu 10 sierpnia 2020 r.) oraz w dniu 11 września 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 11 września 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 3 września 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 7 września 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją sprzedaży działek – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją sprzedaży działek.


Wniosek uzupełniony został w dniu 5 sierpnia 2020 r. (data wpływu 10 sierpnia 2020 r.) oraz w dniu 11 września 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 11 września 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 3 września 2020 r.


We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    X Sp. z o.o.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    A. S.A.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe, uzupełnione pismem z dnia 11 września 2020 r.:

Wnioskodawca jest inwestorem, zainteresowanym nabyciem nieruchomości gruntowej (będącej przedmiotem wieczystego użytkowania gruntu) pod inwestycję w postaci budynku magazynowo - biurowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną (dalej: „Inwestycja”).


Tereny zlokalizowane są w (…) obejmują działki gruntu będące przedmiotem wieczystego użytkowania gruntu z obrębu …., o nr:

  • Działka nr 1 (; prawo użytkowania w całości przysługuje A. S.A.),
  • Działka nr 2 (; 1/2 udziału w prawie użytkowania wieczystego należące do A. S.A.),

- dalej łącznie jako „Nieruchomość” lub „Działki”.

Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotem niniejszego Wniosku są jedynie Działki nr 1 oraz Działka nr 2. Jednak w celu przedstawienia pełnego obrazu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazuje, że zamierza nabyć również od spółki A. S.A. Działkę o nr 3, dla której prowadzona jest księga wieczysta o nr…. i w tym zakresie Wnioskodawca wraz z A. S.A. złoży odrębny wniosek o wydanie interpretacji.

Wnioskodawca planuje wybudować na Działkach (oraz na działce nabytej Działki nr 3 nabytej od A. S.A.) budynek magazynowo - biurowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną (tj. będzie dokonywał czynności opodatkowanych VAT). W dalszej kolejności Wnioskodawca planuje albo sprzedać Nieruchomość po wybudowaniu albo będzie ją wynajmował (tj. w ramach dokonywania czynności opodatkowanych VAT). Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta na późniejszym etapie inwestycyjnym.


Na Działce nr 1 znajdują się obecnie dwa parkingi, z kolei na Działce nr 2 znajduje się jedynie droga (dalej łącznie: „Zabudowania”). Zabudowania są związane z gruntem, tj. nie mają charakteru naturalnego. Innymi słowy Zabudowania nie stanowią jedynie utwardzonego gruntu lub drogi gruntowej, ale stanowią budowle powstałe z wyrobów budowalnych w procesie budowlanym.

Obecnie zabudowania znajdujące się na Działce nr 1 są przedmiotem wykonywanych czynności opodatkowanych VAT tzn. są przedmiotem dzierżawy przez B. Sp. z o.o. (od 8 października 2012 r.) oraz A. Sp. z o.o. (przekazanie terenu nastąpiło 1 czerwca 2017 r.). Z kolei droga znajdująca się na Działce nr 2 od początku jej powstania (lata 90-te XX wieku) wykorzystywana jest na potrzeby własne jej właścicieli, w tym w szczególności od początku lat dwutysięcznych wykorzystywana jest na potrzeby prowadzonej działalności przez A. S.A.. Ulepszenia dokonywane na tych zabudowaniach nigdy nie przekraczały 30% ich wartości (nakłady na wykonanie parkingu zostały zrobione na koszt dzierżawców). Do momentu sprzedaży Nieruchomości umowy dzierżawy zostaną rozwiązane. Droga znajdująca się na Działce nr 2 jest współwłasnością A. Sp. z o.o. oraz A. S.A. i powstała w latach 90-tych XX wieku.


Dla przedmiotowych Działek nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Planowane jest, że prawomocne decyzje o warunkach zabudowy dla Działki nr 1 zostaną wydane do 21 grudnia 2020 r. Obecnie Działki są objęte tylko Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego….., przyjętego uchwałą nr …, ze zm. Nieruchomości są określone jako tereny funkcji usługowych.


Zarówno Wnioskodawca jak i Sprzedawca są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą i czynnymi podatnikami podatku VAT.


A. S.A. jest również inwestorem nieruchomościowym. Zajmuje się zarówno kupnem, sprzedażą, wynajmem jak i budową nieruchomości.


Działki zostały oddane Sprzedawcy w wieczyste użytkowanie w 1991 r. na 99 lat. Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego przed 1 maja 2004 r. nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z ówcześnie obowiązującą ustawą z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50, ze zm.) grunt nie był towarem i jego sprzedaż lub ustanowienie użytkowania wieczystego nie stanowiło dostawy towarów. Nieruchomość nie była i nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT.


W ramach transakcji objętej niniejszym wnioskiem, Wnioskodawca planuje nabyć za wynagrodzeniem od Sprzedawcy prawo użytkowania wieczystego Działek wraz z zabudowaniami. Przedmiotem nabycia nie będą jednak prawa i obowiązki wynikające z żadnego rodzaju umów (np. dzierżawy, gdyż na moment nabycia Grunt i Infrastruktura nie będą przedmiotem dzierżawy, czy też innych umów związanych z bieżącą obsługą), czy też inne składniki majątku Sprzedawcy.


Umowa przedwstępna nabycia Nieruchomości została podpisana pomiędzy Sprzedawcą a X Sp. z o.o. w dniu 20 grudnia 2018 r. Następnie prawa z umowy przedwstępnej zostały przeniesione na mocy umowy z 23 września 2019 r. na rzecz X Sp. z o.o.


Obecnie, jak i na moment dokonania nabycia, Zainteresowani będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Zawierając Transakcję Zainteresowani działać będą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT stawką 23%.


Wnioskodawca jak i Sprzedawca planują złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT, zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT w zakresie sprzedaży Nieruchomości w zakresie Działek, na których znajdują się Zabudowania (Działki nr 1 i 2).


Sprzedawca i Wnioskodawca planują sfinalizować transakcję sprzedaży Działek do końca 2020 r. (dalej: „Transakcja”).


W uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy Wnioskodawca nabywa Działkę nr 1 i Działkę nr 2 w celu wykonywania czynności opodatkowanych, które nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, Wnioskodawca wskazał, że nabywa prawa użytkowania wieczystego Działki nr 1 oraz Działki nr 2 (dalej: łącznie jako „Działki”) w celu wykonywania czynności opodatkowanych, niekorzystających ze zwolnienia z opodatkowania VAT.


Wnioskodawca planuje wykorzystać nabyte Działki pod inwestycję w postaci budynku magazynowo - biurowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, którą następnie Wnioskodawca zamierza sprzedać lub wynajmować w ramach działalności podlegającej opodatkowaniu VAT oraz nie korzystającej ze zwolnienia z VAT, co zostało również wskazane w pierwotnie złożonym Wniosku.


W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy dwa parkingi znajdujące się na Działce nr 1 stanowią budowlę, w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane, Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie, wskazane parkingi stanowią budowle w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, ponieważ powstały z wyrobów budowalnych w ramach procesu budowlanego oraz - zdaniem Wnioskodawcy - nie spełniają definicji budynku ani obiektu małej architektury.


Odnosząc się do pytania Organu dotyczącego wskazania czy droga znajdująca się na Działce nr 2 stanowi budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie, wskazana droga stanowi budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, ponieważ powstała z wyrobów budowalnych w ramach procesu budowlanego oraz - zdaniem Wnioskodawcy - nie spełnia definicji budynku ani obiektu małej architektury.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy planowana Transakcja w zakresie Działek nr 1 i 2 w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT?
  2. Czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupu Działek nr 1 i 2 realizowanych w ramach Transakcji?

Zdaniem Zainteresowanych:


  1. planowana Transakcja w zakresie Działek nr 1 i 2 w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT.
  2. Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupu Działek nr 1 i 2 realizowanych w ramach Transakcji.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych.


  1. Opodatkowanie VAT Transakcji.

1.1 Status podatników VAT.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 oraz 7 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT (tj. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy prawa użytkowania wieczystego).


Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez „towary” rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez „sprzedaż” rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów.


Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, bowiem aby była objęta tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.


Co do zasady, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ramach przedmiotowej Transakcji Zainteresowani posiadają i będą posiadać, na moment dokonania Transakcji, status czynnych podatników VAT w myśl powołanych powyżej przepisów ustawy o VAT.


1.2 Planowana Transakcja w zakresie Działek nr 1 i 2.


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, na Działkach znajdują się obecnie Zabudowania. W skład Zabudowań nie wchodzą żadne budynki. Jednocześnie, w ocenie Zainteresowanych Zabudowania mają charakter budowli.


Co prawda, ustawa o VAT nie zawiera definicji budowli, jednakże zostały one zdefiniowane w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: „Prawo budowlane”). Zgodnie z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego pojęcie „budowli” należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak w szczególności: obiekty liniowe, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, budowle ziemne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, sieci uzbrojenia terenu, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z kolei zgodnie z art. 3 pkt 3a Prawa budowalnego, pojęcie „obiekt liniowy” należy rozumieć jako obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.


W związku z powyższymi przepisami, w ocenie Zainteresowanych, znajdujące się na Działce nr 1 parkingi, a także na Działce nr 2 droga stanowią budowle w myśl ww. przepisów Prawa budowlanego.


Na chwilę obecną, Wnioskodawca nie planuje poddawać Zabudowań rozbiórce (z zastrzeżeniem, że decyzja ta może ulec zmianie ale już po dokonaniu Transakcji). W związku z powyższym Transakcja powinna podlegać ocenie pod kątem opodatkowania VAT właściwego dla dostawy budynków i budowli.


Co do zasady, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Z kolei, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a) ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, pod pojęciem „pierwsze zasiedlenie” należy rozumieć oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zainteresowani pragną wskazać, że od pierwszego zasiedlenia ww. Zabudowań upłynęło więcej niż 2 lata i nie podlegały one ulepszeniom przekraczającym 30% ich wartości początkowej.


W związku z powyższym, do przedmiotowej Transakcji znajduje zastosowanie zwolnienie od opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Niemniej, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części

- tzw. „opcja VAT”.

Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, przedmiotowe oświadczenie o skorzystaniu z opcji VAT (tj. wyboru opodatkowania VAT), o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz NIP dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

W konsekwencji, w ocenie Zainteresowanych, w przypadku Działek nr 1 i 2 możliwe jest zastosowanie tzw. opcji VAT i opodatkowanie w tej części Transakcji VAT.


W tym zakresie Zainteresowani planują złożyć w odpowiednim terminie oświadczenie o skorzystaniu z opcji VAT spełniające wymogi wskazane w art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.


W ocenie Zainteresowanych, w odniesieniu do Transakcji nie będzie miało zastosowania zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Aby sprzedaż towaru była objęta zwolnieniem z VAT na podstawie tej regulacji, muszą bowiem zostać spełnione łącznie dwa warunki:

  • towar musiał być wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT,
  • dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego z tytułu jego nabycia (importu lub wytworzenia).


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Sprzedawca nie wykorzystywał przedmiotu Transakcji wyłącznie na cele działalności zwolnionej, a zatem nie zostanie spełniona jedna z łącznych przesłanek do zastosowania zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


Mając na uwadze powyższe, intencją Zainteresowanych (czynnych podatników VAT) jest opodatkowanie VAT Transakcji zbycia Działek nr 1 i 2. Planowana Transakcja w tym zakresie będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT.


  1. Prawo do odliczenia VAT z tytułu Transakcji.

Z kolei, w odniesieniu do możliwości rozliczenia VAT naliczonego związanego z Transakcją, zdaniem Zainteresowanych, elementem kluczowym dla rozstrzygnięcia o prawie Wnioskodawcy do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony przy nabyciu Działek nr 1 i 2, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jest wskazanie, iż Działki będące przedmiotem planowanej Transakcji będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Jeśli zatem dane towary i usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy nabyciu.

Wnioskodawca jest i na dzień dokonania Transakcji będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i będzie spełniać ustawową definicję podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. Po nabyciu przedmiotowych Działek, Wnioskodawca będzie wykorzystywać je w prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT i nie podlegającej zwolnieniu z VAT (realizacja Inwestycji).

W świetle powyższego, zdaniem Zainteresowanych, po dokonaniu Transakcji i otrzymaniu prawidłowo wystawionych faktur VAT potwierdzającej ich faktyczne dokonanie, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu przedmiotowych Działek nr 1 i 2, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Dodatkowo, zdaniem Zainteresowanych, do dostawy Działek w ramach Transakcji nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, w szczególności pkt 2, w myśl którego: „nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego (...) faktury (...) w przypadku gdy (...) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (...)”.

Wynika to z faktu, że jak wskazano powyżej, Transakcja dotycząca działek nr 1 i 2 będzie podlegać przepisom ustawy o VAT i opodatkowaniu VAT jako dostawa towarów, nie podlegając pod żadne wymienione w ustawie zwolnienia i/lub wyłączenia, w szczególności gdyż Strony Transakcji zrezygnują ze zwolnienia dostawy z VAT, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ). I w zakresie opodatkowania tej transakcji VAT znajduje w pełni zastosowanie argumentacja przedstawiona w odniesieniu do pytania nr 1.


Zgodnie zaś z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy.


A zatem, z uwagi na fakt, iż Działki nr 1 i 2 będące przedmiotem Transakcji będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (tj. realizacja Inwestycji), a Transakcja w tym zakresie będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z dokonaniem Transakcji w zakresie Działek nr 1 i 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


W związku z tym, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa, opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega zwrotowi wyłącznie w przypadku uiszczenia jej w kwocie wyższej od należnej - w odpowiedniej części. W związku z powyższym, nienależna opłata w kwocie 80 zł, zostanie zwrócona - stosownie do art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej - na wskazany numer rachunku bankowego.


Jednocześnie wskazuje się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

W myśl art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP lub /KIS/wnioski.

W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj