Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-896/11-4/AG
z 12 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-896/11-4/AG
Data
2011.10.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
majątek prywatny
spółka jawna
wycofanie wkładu
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy w związku z przeprowadzeniem operacji wycofania (zwrotu) nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni powstanie po Jej stronie osobiście lub jako wspólnika spółki przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli tak to co będzie stanowiło podstawę opodatkowania?



Wniosek ORD-IN 467 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2011 r. (data wpływu 15 lipca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 3 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1, § 3 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 21 września 2011 r. znak ILPB1/415-896/11-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 26 września 2011 r., a w dniu 3 października 2011 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 28 września 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna, powstała w wyniku przekształcenia – na podstawie art. 26 § 4 Kodeksu Spółek Handlowych – spółki cywilnej, której wspólnikami są cztery osoby fizyczne, w tym dwie będące małżonkami – jednym z małżonków jest Wnioskodawczyni.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej. Nieruchomość ta została wniesiona do spółki cywilnej na mocy aktu notarialnego w dniu 30 stycznia 2001 r. przez jednego ze wspólników – tj. męża Wnioskodawczyni – jako aport do spółki. Operacja wniesienia nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, w związku z czym spółka nie odliczyła podatku VAT od otrzymanego aportu. Wniesiona nieruchomość stanowiła dom mieszkalny wraz z częścią usługowo-handlową stanowiącą współwłasność małżeńską dwojga wspólników.

Na mocy aktu notarialnego, w dniu 30 stycznia 2001 r. nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości na rzecz wspólników spółki cywilnej. Nieruchomość przeznaczona była do realizacji celu gospodarczego określonego w umowie spółki – handel hurtowy, detaliczny. Wartość nieruchomości określona w akcie notarialnym z dnia 30 stycznia 2001 r. wynosiła 200.000,00 zł. Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki i amortyzowana. W czasie użytkowania poczynione zostały nakłady na ulepszenie nieruchomości w kwocie 21.308,34 zł.

Nieruchomość została całkowicie zamortyzowana. Poza wymienionym ulepszeniem nie dokonywano innych modernizacji ani ulepszeń w obiekcie. Spółka w chwili obecnej jako siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuje inną nieruchomość, w związku z czym dalsze wykorzystywanie wniesionej uprzednio nieruchomości stało się, zdaniem wspólników niekorzystne.

W roku 2011 wspólnicy podjęli decyzję o wycofaniu wkładu w postaci nieruchomości z działalności gospodarczej spółki i przekazaniu jej Wnioskodawczyni i Jej małżonkowi, czyli wspólnikom, którzy uprzednio ją wnieśli.

Wspólnicy chcą podjąć uchwałę, za zgodą wszystkich wspólników, o przekazaniu (zwrocie) nieruchomości na rzecz dwojga wspólników. Po wejściu w życie uchwały nieruchomość miałaby stanowić własność Wnioskodawczyni i Jej męża. Wycofanie wkładu jest dopuszczalne na zasadzie art. 54 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z tym przepisem można zmniejszyć udział kapitałowy w spółce jawnej za zgodą wszystkich wspólników. Zwykle zmniejszeniu wartości udziału kapitałowego towarzyszyć będzie zwrot wkładu (lub jego części) lub równowartości wkładu (lub jego części) wniesionego do spółki.

Zatem w przypadku gdy przedmiotowa nieruchomość stanowiła wkład lub część wkładu wspólnika, może on za zgodą pozostałych wspólników dokonać jej wycofania ze spółki. Przekazanie, z uwagi na przedmiot czynności, nastąpi w formie aktu notarialnego. Wnioskodawczyni stanie się w ten sposób współwłaścicielką nieruchomości, która wejdzie do wspólnego majątku małżeńskiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy w związku z przeprowadzeniem operacji wycofania (zwrotu) nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni powstanie po Jej stronie osobiście lub jako wspólnika spółki przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli tak to co będzie stanowiło podstawę opodatkowania...

Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT - wycofanie opisanej we wniosku nieruchomości do majątku osobistego (tj. nie związanego z działalnością gospodarczą) wspólnika spółki jawnej nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości przez spółkę jawną do majątku prywatnego Wnioskodawczyni, mamy niewątpliwie do czynienia ze zbyciem tej nieruchomości. W wyniku bowiem tej czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości ze spółki na wspólnika. Zbycie to nie będzie miało jednak dla spółki charakteru odpłatnego, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego jej wspólników, spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przedmiotowej transakcji przekazania nieruchomości na Jej rzecz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 8 § 2 i art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Z kolei, art. 28 Kodeksu spółek handlowych precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że dalsze wykorzystywanie wniesionej uprzednio w postaci wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nieruchomości stało się zdaniem wspólników niekorzystne. Wobec powyższego planowane jest wycofanie nieruchomości ze spółki i przekazanie jej Wnioskodawczyni i Jej małżonkowi, czyli wspólnikom, którzy uprzednio ją wnieśli. Wspólnicy chcą podjąć uchwałę, za zgodą wszystkich wspólników, o przekazaniu (zwrocie) nieruchomości na rzecz dwojga wspólników. Po wejście w życie uchwały nieruchomość miałaby stanowić własność Wnioskodawczyni i Jej męża.

Zdarzenie to wymaga analizy w kontekście regulacji traktujących o zbyciu składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi – ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej, przychód z tytułu jego zbycia, stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstanie, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości przez spółkę jawną z majątku odrębnego spółki do majątku prywatnego jej wspólników, mamy niewątpliwie do czynienia ze zbyciem tej nieruchomości. W wyniku bowiem tej czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości ze spółki na wspólników. Zbycie to nie będzie miało jednak dla spółki charakteru odpłatnego, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego jej wspólników, spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

Mając na względzie przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż nieodpłatne przekazanie przez spółkę jawną środka trwałego do majątku prywatnego Wnioskodawczyni, nie spowoduje osobiście po Jej stronie lub jako wspólnika spółki powstania przychodu podatkowego.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze wspólników spółki, którzy mają nieodpłatnie otrzymać nieruchomość, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj