Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.622.2020.2.AC
z 2 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia z dnia 31 lipca 2020 r. (data wpływu 3 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 września 2020 r. (data wpływu 25 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 14 września 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.622.2020.1.AC (doręczonym dnia 18 września 2020 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 25 września 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 24 września 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową będącą polskim rezydentem podatkowym. Spółka zajmuje się między innymi sprzedażą i serwisowaniem specjalistycznych drukarek. Biorąc pod uwagę zmieniające się dynamicznie otoczenie biznesowe oraz oczekiwania zmieniającego się rynku pracy, Spółka podjęła decyzję o zmianie strategii współpracy z kluczowymi dla Niej osobami. W efekcie, Spółka wdrożyła elastyczne formy współpracy, które mają zapewnić zwiększenie kreatywności i przedsiębiorczości w działaniu zatrudnionych osób, wpłynąć pozytywnie na politykę kadrową Spółki, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia retencji, rozumianej jako zdolność do zatrzymywania w firmie kluczowych osób oraz wpłynie pozytywnie na wyniki finansowe Spółki.

Działalność Spółki opiera się na świadczeniu usług bezpośrednio przez Jej pracowników i współpracowników, stąd ich wiedza i kompetencje są kluczowe. To dzięki nim Spółka może się rozwijać, a ich niedobór stanowi dla Spółki poważne utrudnienie – ogranicza Jej rozwój i konkurencyjność na rynku. Spółka dąży więc do nawiązania zarówno z pracownikami, jak i współpracownikami trwałej współpracy, stąd szereg działań dążących do podniesienia wskaźnika retencji i zwiększenia konkurencyjności Spółki na rynku pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek pracy się zmienia i jest coraz trudniejszy, Spółka musi odpowiednio reagować na jego oczekiwania i potrzeby, a te skierowane są między innymi w stronę uelastyczniania form współpracy, które pozwalają Jej współpracownikom związać się ze Spółką na dłużej, nie będąc jednocześnie bezpośrednio od Niej zależnymi. Takie podejście jest tzw. rozwiązaniem win-win dla obu stron.

Wychodząc naprzeciw opisanym powyżej oczekiwaniom rynku pracy, Spółka proponuje swoim pracownikom, współpracownikom oraz osobom podejmującym po raz pierwszy współpracę z Wnioskodawcą różne formy prawne współpracy (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, współpraca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) w ramach których, po spełnieniu określonych warunków, mogą oni rozpocząć współpracę ze Spółką.

Spółka zidentyfikowała, że w Jej organizacji funkcjonują osoby, których rola ma charakter dualny. Część ich obowiązków to czynności o charakterze zarządczym i menedżerskim, a druga część to czynności o charakterze eksperckim, wymagające wiedzy i umiejętności specjalistycznych.

Osoby takie – które wykonują w Spółce oba rodzaje czynności – należą najczęściej do grona najbardziej istotnych z perspektywy Spółki osób (dalej: Kluczowe Osoby). Wnioskodawca stwierdził, że jednym z rozwiązań zwiększających kreatywność, niezależność oraz w konsekwencji produktywność osób pełniących kluczowe funkcje w Spółce, może być staranne rozdzielenie zakresu obowiązków na czynności związane z zarządzaniem, czynności związane z usługami o charakterze eksperckim oraz zaoferowanie im takich form współpracy w odniesieniu do poszczególnych czynności, które dadzą im większą elastyczność w działaniu, stymulując jednocześnie do bardziej kreatywnych i przedsiębiorczych postaw, a przez to przyczynią się także do lepszego zaadresowania ich oczekiwań i zatrzymania ich w organizacji na dłużej.

W ramach nowej propozycji zaoferowano wybranej grupie Kluczowych Osób podjęcie współpracy w oparciu o nową i bardziej elastyczną formułę współpracy ze Spółką, zastrzegając jednak, że określenie ostatecznego jej kształtu nastąpi każdorazowo po dogłębnej analizie pełnionych przez każdego z nich obowiązków i funkcji. Możliwość skorzystania z nowej formuły współpracy warunkowana jest każdorazowo wyrażeniem przez daną Kluczową Osobę chęci ponoszenia ryzyka gospodarczego i prowadzenia działalności gospodarczej.

Kluczowym Osobom, które zadeklarowały chęć skorzystania z bardziej elastycznych form współpracy i dla których wstępna analiza wskazała na możliwość wyodrębnienia zakresu obowiązków o charakterze zarządczym oraz obowiązków o charakterze eksperckim, w celu optymalnego doboru formuły współpracy Spółka zaproponowała zawarcie kontraktów menedżerskich obejmujących swym zakresem wydzielone funkcje zarządzania realizowane przez Kluczowe Osoby (dalej: Kontrakt menedżerski). Jednocześnie Spółka zaproponowała Kluczowym Osobom współpracę w oparciu o osobne umowy o świadczenie usług, w ramach prowadzonych przez nie działalności gospodarczych w zakresie pełnionych czynności, eksperckich, doradczych szkoleniowych, nieobejmujących funkcji zarządczych.

Kluczowe Osoby, które podjęły decyzję o skorzystaniu z oferowanej, nowej formy współpracy, rozwiązały umowy o pracę. Po uprzednim wydzieleniu zakresu obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności o charakterze zarządczym zostały z nimi zawarte Kontrakty menedżerskie. Natomiast w odniesieniu do wykonywanych przez Kluczowe Osoby czynności eksperckich Spółka zawarła osobne umowy o świadczenie usług (dalej: Umowy) w ramach prowadzonej przez nie samodzielnej działalności gospodarczej. Usługi świadczone przez poszczególne Kluczowe Osoby w ramach Umów mają charakter doradczy, ekspercki, szkoleniowy (dalej: Usługi eksperckie). Kluczowe Osoby złożyły formalne oświadczenia w ramach Umowy o prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej. Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że Usługi eksperckie nie dotyczą czynności zarządzania, czynności menedżerskich lub innych, o podobnym charakterze.

Zgodnie z analizą Spółki model współpracy z Kluczowymi Osobami polegający na dwutorowości współpracy tych osób ze Spółką odpowiada praktyce gospodarczej. W ramach Kontraktu menedżerskiego, Kluczowa Osoba pełni swoje funkcje jako menedżer odpowiedzialny za wybrany obszar działalności Spółki we wskazanym w Kontrakcie menedżerskim zakresie, natomiast czynności o charakterze doradczym są świadczone na podstawie odrębnej Umowy – zawartej w ramach prowadzonej przez Kluczową Osobę działalności gospodarczej, która w sposób szczegółowy określa zakres świadczonych Usług doradczych oraz zasady ich świadczenia.

Opis zasad wykonywania czynności zarządczych

Po wprowadzeniu wyżej wymienionych zmian, w ramach czynności zarządzania Kluczowe Osoby kierują bieżącymi sprawami i działalnością Spółki oraz reprezentują Ją na zewnątrz w ramach określonych – w każdym przypadku indywidualnie – kompetencji zarządczych (dalej: Czynności Zarządcze). Spółka pozostawiła nazwy stanowisk w strukturze organizacyjnej bez zmian w odniesieniu do funkcji Kluczowej Osoby pełnionej w ramach Kontraktu menedżerskiego oraz stanowisko Kluczowej Osoby w zarządzie Spółki.

Można wyróżnić następujące Czynności Zarządcze (poniższy katalog ma charakter przykładowy i nie wyczerpuje możliwych czynności lub działań zarządczych Kluczowej Osoby):

  1. samodzielnym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności Spółki, przypisanymi do Zarządzającego, z uwzględnieniem uprawnień pozostałych organów Spółki, w tym wykonywaniu obowiązków określonych we właściwych regulacjach wewnętrznych Spółki dla funkcji,
  2. prowadzeniu spraw Spółki, z uwzględnieniem zakresu praw i obowiązków przypisanych do Zarządzającego oraz postanowień kontraktu menedżerskiego, bez uszczerbku dla obowiązków Zarządzającego w tym zakresie wynikających z przepisów prawa,
  3. podejmowaniu i realizowaniu czynności i działań zmierzających do rozwoju Spółki oraz osiągnięcia celów postawionych Spółce, w tym realizacja wyznaczonych celów zarządczych, o których mowa w Umowie,
  4. podejmowanie i realizowanie czynności i działań – w tym poprzez współpracę z organami administracji państwowej i samorządowej oraz innymi – zmierzających do realizacji przez Spółkę jej zadań wynikających w szczególności z przedmiotu działalności Spółki lub wyznaczonych jej przez przepisy prawa.

Zadania te obejmują w szczególności:

  • kontrolę nad podległymi pracownikami w zakresie obejmującym jakość, terminowość pracy i orientację na Klienta,
  • monitorowanie rezultatów danego działu/jednostki,
  • zarządzanie wydatkami, kosztami podwykonawców oraz wynagrodzeniami pracowników danego działu, a także kosztami strukturalnymi,
  • reprezentowanie firmy na zewnątrz (przed lokalnymi urzędami oraz organizacjami branżowymi),
  • negocjacje umów z Klientami, zatwierdzanie warunków umów i współpracy w odniesieniu do Klientów, dostawców, podmiotów współpracujących,
  • podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących inwestycji i rozwoju,
  • zarządzanie ryzykiem zgodnie z procedurami i zasadami panującymi w Spółce,
  • zarządzanie usługami współdzielonymi danego działu,
  • dbanie o przepływy finansowe danego oddziału lub działu/Spółki,
  • rekrutacja osób do działu/Spółki.

Kluczowa Osoba w ramach tej relacji zobowiązana jest wykonywać swoje obowiązki w miejscu lub miejscach prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej, ale ze względu na realizację zobowiązań Kluczowej Osoby wynikających z Kontraktu menedżerskiego lub w innych uzasadnionych potrzebami Spółki przypadkach Kontrakt menedżerski może być wykonywany w innych miejscach wybranych przez Kluczową Osobę, wynikających ze sposobu realizacji jego zobowiązań lub potrzeb Spółki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami. W związku z wymogami wynikającymi z ogólnie obowiązujących przepisów prawa Kluczowa Osoba rejestruje czas wykonywania czynności zarządczych na rzecz Wnioskodawcy.

Kluczowej Osobie przysługuje prawo do przerwy w wykonywaniu Czynności Zarządczych – na podstawie jej własnej decyzji (w tym wskutek choroby) niepowodującej obniżenia wynagrodzenia, w liczbie dni wskazanej każdorazowo w Kontrakcie menedżerskim. Wskazana w Kontrakcie menedżerskim liczba dni dotyczy danego roku kalendarzowego. Niewykorzystane dni przerwy w wykonywaniu obowiązków nie przechodzą na rok następny. Obowiązkiem Spółki w celu należytego wykonywania przez Kluczową Osobę obowiązków umownych i spełniania wymogów bezpieczeństwa, w szczególności co do gromadzenia i przesyłania danych, jest bezpłatne udostępnienie Kluczowej Osobie do stosowania (wykorzystywania) w czasie wykonywania obowiązków wynikających z Kontraktu Menedżerskiego i wyłącznie w celu wykonywania Czynności Zarządczych wszelkich zasobów (środków) Spółki służących spełnianiu ww. obowiązków umownych i wymogów bezpieczeństwa, w tym w szczególności: powierzchni biurowej wraz z wyposażeniem, w tym przenośnym komputerem osobistym z bezprzewodowym dostępem do sieci Internet i innym niezbędnym wyposażeniem, środków łączności, w tym telefonu komórkowego, samochodu firmowego oraz karty firmowej wykorzystywanej wyłącznie do realizacji obowiązków, zgodnie z zasadami zdefiniowanymi w regulacjach wewnętrznych Spółki.

Ze względu na przedmiot działalności Spółki, realizowane przez Nią cele i zadania, jak też ze względu na obowiązki Kluczowej Osoby wynikające z Kontraktu menedżerskiego, w tym obowiązek działania z najwyższą starannością i profesjonalizmem, Kluczowa Osoba zobowiązana jest do uczestnictwa w konferencjach, seminariach lub spotkaniach o charakterze biznesowym związanych z przedmiotem Kontraktu menedżerskiego, o ile jest to konieczne dla realizacji zobowiązań (zadań) umownych, odbywania podróży w kraju i za granicą na zlecenie Spółki.

Opis zasad wykonywania czynności eksperckich

Wykonywane na podstawie Umowy, w ramach prowadzonej przez Kluczowe Osoby działalności gospodarczej Usługi doradcze na rzecz Spółki obejmują w szczególności (poniższy katalog ma charakter przykładowy i nie wyczerpuje możliwych czynności eksperckich Kluczowej Osoby):

A. Analizy merytoryczne:

  1. przeprowadzanie na każde żądanie Zleceniodawcy analiz projektów umów handlowych oraz projektów zmian tych umów tak pod względem produktowym, jak i pod względem rentowności projektu oraz przekazanie Zleceniodawcy wyników przeprowadzonych analiz w formie komentarzy do umów, propozycji zmian w trybie śledzenia zmian, oraz oceny rentowności projektu;
  2. przygotowanie z częstotliwością raz na miesiąc raportów z analiz rynkowych konkurencji i trendów;
  3. opracowanie i aktualizacja założeń budżetu sprzedażowego, w szczególności pod kątem prawidłowości istniejących związków funkcjonalnych pomiędzy poziomem sprzedaży poszczególnych produktów, a poziomem niezbędnych materiałów eksploatacyjnych oraz innych kosztów bezpośrednich;
  4. comiesięczna analiza kosztów zużycia materiałów eksploatacyjnych w oparciu o dane ilościowe i finansowe przekazane przez Zleceniodawcę i raportowanie do zarządu Zleceniodawcy odchyleń od średniego zużycia przypadającego na urządzenie;
  5. przeprowadzenie innych okresowych wewnętrznych audytów sprzedażowych na każde żądanie Zleceniodawcy;
  6. tworzenie nowych produktów sprzedażowych.

B. Usługi marketingowe:

  1. prowadzenie strony internetowej, aktualizowanie treści;
  2. prowadzenie i publikowanie materiałów na fanpage FB;
  3. analiza ruchu klientów na stronie www;
  4. nadzór merytoryczny nad zawartością folderów reklamowych i innych materiałów reklamowych;
  5. nadzór merytoryczny nad zawartością i treściami rozpowszechnianymi podczas marketingowych kampanii internetowych Zleceniodawcy.

C. Usługi szkoleniowe:

  1. opracowanie i aktualizacja materiałów szkoleniowych oraz przeprowadzanie szkoleń produktowych dla handlowców Zleceniodawcy z częstotliwością nie mniejszą
    niż raz w miesiącu;
  2. opracowanie i aktualizacja schematów prowadzenia projektu sprzedażowego w zależności od typu klienta, konkurencji w projekcie oraz charakteru samego projektu, do wykorzystania przez handlowców Zleceniobiorcy;
  3. uczestnictwo w niektórych, wskazanych przez Zleceniodawcę, szkoleniach produktowych organizowanych dla klientów w celu oceny kompetencji handlowca Zleceniodawcy prowadzącego określone szkolenie;
  4. przeprowadzanie szkoleń produktowych na podstawie szkoleń dostawców Zleceniodawcy;
  5. opracowanie strategii sprzedażowej dla nowych produktów.


D. Serwisowe analizy merytoryczne:

  1. przeprowadzanie na każde żądanie Zleceniodawcy analiz projektów umów serwisowych oraz projektów zmian tych umów tak pod względem produktowym jak i pod względem rentowności projektu oraz przekazanie Zleceniodawcy wyników przeprowadzonych analiz w formie komentarzy do umów, propozycji zmian w trybie śledzenia zmian, oraz oceny rentowności projektu;
  2. przygotowanie z częstotliwością raz na miesiąc raportów z realizacji i wykonania Umów Serwisowych;
  3. opracowanie i aktualizacja założeń budżetu sprzedażowego, w szczególności pod kątem prawidłowości istniejących związków funkcjonalnych pomiędzy poziomem sprzedaży poszczególnych produktów serwisowych, a poziomem niezbędnych materiałów eksploatacyjnych oraz innych kosztów bezpośrednich;
  4. comiesięczna analiza sprzedaży usług serwisowych w oparciu o dane ilościowe i finansowe przekazane przez Zleceniodawcę i raportowanie do zarządu Zleceniodawcy odchyleń od średniego zużycia materiałów w zadanym okresie;
  5. przeprowadzenie innych okresowych wewnętrznych audytów serwisowych na każde żądanie Zleceniodawcy;
  6. tworzenie nowych sprzedażowych produktów serwisowych.

E. Serwisowe usługi szkoleniowe:

  1. opracowanie i aktualizacja materiałów szkoleniowych oraz weryfikacja znajomości zagadnień serwisowych Inżynierów Serwisu Zleceniodawcy;
  2. opracowanie i aktualizacja schematów prowadzenia projektu serwisowego w zależności od typu klienta, konkurencji w projekcie oraz charakteru samego projektu, do wykorzystania przez Inżynierów Serwisu Zleceniobiorcy;
  3. uczestnictwo w niektórych, wskazanych przez Zleceniodawcę, szkoleniach produktowych organizowanych dla klientów w celu oceny kompetencji Inżyniera Serwisu Zleceniodawcy prowadzącego określone szkolenie;
  4. przeprowadzanie szkoleń produktowych na podstawie szkoleń dostawców Zleceniodawcy;
  5. opracowanie strategii sprzedażowej dla nowych produktów serwisowych.

F. Usługi IT:

  1. tworzenie rozwiązań programistycznych na użytek Zleceniodawcy;
  2. administrowanie siecią komputerową i usługami IT;
  3. projekty prototypowych urządzeń elektronicznych do wykorzystania w przemyśle przez Zleceniodawcę;
  4. okresowe wewnętrzne audyty IT działów na żądanie Zleceniodawcy;
  5. nadzór merytoryczny nad rozwiązaniami technicznymi wdrażanymi u Zleceniodawcy.

G. Szkoleniowe usługi IT:

  1. opracowanie i aktualizacja materiałów szkoleniowych oraz przeprowadzanie szkoleń z nowo wdrażanych rozwiązań programistycznych;
  2. uczestnictwo w niektórych, wskazanych przez Zleceniodawcę, szkoleniach produktowych organizowanych dla strategicznych klientów w celu oceny kompetencji pracowników działu technicznego prowadzącego określone szkolenie;
  3. przeprowadzanie szkoleń produktowych z wdrażanych dedykowanych produktów dla kluczowych klientów Zleceniodawcy.

Kluczowa Osoba świadczy Usługi w sytuacji zgłoszenia zapotrzebowania przez Spółkę. W celu prawidłowego wykonania Umowy, Kluczowa Osoba zobowiązana jest do współdziałania z Wnioskodawcą lub wskazanymi przez nią osobami.

Kluczowa Osoba zobowiązana jest do zapewnienia we własnym zakresie narzędzi i środków koniecznych do realizacji Usług eksperckich. W przypadku, gdy podczas świadczenia Usług eksperckich z uwagi na specyfikę i charakter zlecanych Usług eksperckich wymagane jest posługiwanie się narzędziami będącymi własnością Spółki, Wnioskodawca powierzy Kluczowej Osobie narzędzia i środki niezbędne do realizacji Usług eksperckich, wyłącznie w celu wykonywania tych Usług eksperckich. Wnioskodawca zapewnia również Kluczowej Osobie dostęp do środowisk informatycznych Spółki oraz Klienta Spółki w zakresie niezbędnym do realizacji Usług eksperckich.

Kluczowa Osoba może wykonywać Usługi eksperckie osobiście lub poprzez podzlecenie ich wykonania innym podmiotom. Powierzenie realizacji Umowy przez Kluczową Osobę podmiotowi innemu niż Kluczowa Osoba wymaga uprzedniej zgody Spółki.

Kluczowe Osoby ponoszą ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej i spoczywa na nich również odpowiedzialność za rezultat Usług eksperckich, w tym także w przypadku, gdy ich wykonanie będzie realizowane przez osoby trzecie za zgodą Spółki.

Kluczowe Osoby jako niezależni przedsiębiorcy nie podlegają kierownictwu Spółki w związku z wykonywaniem na jej rzecz Usług eksperckich. Ponadto, Usługi eksperckie świadczone przez Kluczowe Osoby, ze względu na ich charakter, nie wymagają ich wykonywania w miejscu wyznaczonym przez zlecającego te czynności, tj. np. przez Wnioskodawcę. Możliwe jest ich wykonywanie w dowolnym miejscu. W Umowie brak jest postanowień co do określonych godzin, w których Usługi eksperckie mają być wykonywane Umowa określa tylko górny i dolny limit zaangażowania czasowego Kluczowej Osoby w wykonanie przedmiotu Umowy, jako gwarancję dla Wnioskodawcy dyspozycyjności Kluczowej osoby w minimalnym określonym w umowie wymiarze oraz gwarancję dla Kluczowej Osoby możliwości zaangażowania w projekty dla innych niż Wnioskodawca klientów bez konfliktu interesów mogących płynąć z umowy zawartej z Wnioskodawcą.

W ramach Umowy Kluczowe Osoby wykonują jedynie czynności specjalistyczne i nie mają prawa do podejmowania decyzji. Spółka chciałaby podkreślić, że zakres czynności wykonywanych w ramach Umowy nie dotyczy czynności zarządzania wykonywanych przez Kluczowe Osoby w ramach ich funkcji menedżerskich w Spółce. W szczególności, w ramach Umowy, Spółka nie powierzyła im jakichkolwiek czynności kierowania (zarządzania). Przedmiotem Umowy, jak zostało przedstawione powyżej, są jedynie czynności, których istotą jest wiedza specjalistyczna i jednocześnie są odrębne od czynności zarządczych wykonywanych w ramach zawartego ze Spółką Kontraktu menedżerskiego.

Ze względu na przedmiot działalności Wnioskodawcy, realizowane przez Nią cele i zadania, jak też ze względu na obowiązki Kluczowej Osoby wynikające z Umowy, w tym obowiązek działania z najwyższą starannością i profesjonalizmem.

Ponadto, Kluczowe Osoby są zarejestrowane jako podatnicy VAT i z tytułu świadczenia usług w ramach Umowy wystawiają faktury VAT. Jako przedsiębiorcy, Kluczowe Osoby zarejestrowały również swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zasady wynagradzania

W związku z dostosowaniem form współpracy do dualnej roli Kluczowych Osób w Spółce, otrzymują one następujące, dwa rodzaje wynagrodzenia:

  1. Wynagrodzenie w ramach Kontraktu menedżerskiego.
    Na podstawie Kontraktu menedżerskiego Kluczowe Osoby otrzymują wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji zarządczych w Spółce. Ma ono charakter ryczałtowy. W odniesieniu do niektórych Kluczowych Osób, przysługuje im dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od spełnienia indywidualnych kryteriów wskazanych w Kontrakcie menedżerskim. Spółka zapewnia również inne świadczenia określone w Kontrakcie menedżerskim, w tym pakiet ubezpieczeń zdrowotnych i szkolenia związane z przedmiotem Kontraktu menedżerskiego.
    Spółka zwraca Kluczowym Osobom również uzasadnione koszty poniesione w celu należytego wykonania Czynności Zarządczych, w tym udokumentowane koszty podróży oraz inne koszty poniesione przez Kluczową Osobę w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z Kontraktu menedżerskiego. Ich rozliczenie jest dokonywane na zasadach i w trybie określonym w regulacjach wewnętrznych Spółki. Kluczowe osoby zostały zobowiązane do przestrzegania przyjętych w Spółce zasad zgłaszania i rozliczania wydatków.
  1. Wynagrodzenie w ramach Umowy.
    Za świadczone Usługi eksperckie Kluczowe Osoby otrzymują wynagrodzenie, które przyjmuje w całości formę wynagrodzenia zmiennego, do którego uprawnienie powstaje po dostarczeniu Wnioskodawcy efektów świadczonych Usług wraz z liczbą godzin poświęconych na realizację przedmiotu Umowy. W większości przypadków efekty świadczonych Usług określane są na podstawie wskaźników finansowych lub innych, ustalonych indywidualnie celów osiąganych przez Wnioskodawcę korzystającego z Usług eksperckich Kluczowej Osoby. Ustalone w ten sposób wynagrodzenie zawiera wszystkie koszty, opłaty, podatki z wyjątkiem podatku od towarów i usług (VAT) i także wydatki Kluczowej Osoby. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykonanie przedmiotu zlecenia wymaga opuszczenia miejscowości, w której Kluczowa Osoba prowadzi działalność gospodarczą. W takim przypadku Kluczowa Osoba uprawniona jest do dodatkowego zryczałtowanego wynagrodzenia za każdy dzień wykonania przedmiotu Umowy poza miejscowością, w której prowadzi ona działalność gospodarczą.

Podsumowanie najistotniejszych elementów stanu faktycznego

W związku z dualną rolą Kluczowych Osób w Spółce, współpracują one z Wnioskodawcą na podstawie poniższych umów oraz są stosownie wynagradzane:

  1. na podstawie Kontraktu menedżerskiego, z tytułu obowiązków wykonywanych w ramach zarządzania Spółką poza prowadzoną działalnością gospodarczą oraz
  2. na podstawie Umowy, z tytułu świadczenia Usług eksperckich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie faktur wystawianych zgodnie z postanowieniami Umowy.

Pismem z dnia 23 września 2020 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że Kontrakty menedżerskie, o których mowa we wniosku są zawierane z osobami należącymi do składu zarządu Wnioskodawcy. Kontrakty te nie są zawierane w związku z regulacjami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2019 r., poz. 1885, z późn. zm.). Odpowiedzialność wobec osób trzecich, za wyjątkiem odpowiedzialności deliktowej, za rezultat oraz wykonywanie przez Kluczowe Osoby czynności wynikające z Kontraktów menedżerskich będzie ponosił Wnioskodawca. Kontrakt Menedżerski przewiduje wyłącznie odpowiedzialność Kluczowej Osoby wobec Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Mając na uwadze zaprezentowany wyżej stan faktyczny, czy przysporzenie majątkowe uzyskiwane przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia Usług eksperckich na podstawie Umowy, powinno być zakwalifikowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym Spółka nie będzie miała obowiązku poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia oraz innych korzyści majątkowych wypłacanych na podstawie Umowy oraz przekazania właściwemu organowi podatkowemu i Kluczowym Osobom informacji podatkowej PIT-11?
  2. Mając na uwadze zaprezentowany wyżej stan faktyczny, czy przysporzenie majątkowe uzyskiwane przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia Czynności Zarządczych na podstawie Kontraktu menedżerskiego, powinno być zakwalifikowane jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym Spółka będzie miała obowiązek poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia oraz innych korzyści majątkowych wypłacanych na podstawie Kontraktu menedżerskiego oraz przekazania właściwemu organowi podatkowemu i Kluczowym Osobom informacji podatkowej PIT-11?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w kontekście opisanego stanu faktycznego przysporzenie majątkowe uzyskiwane przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia Usług doradczych na podstawie Umowy, powinno być zakwalifikowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, dalej: u.p.d.o.f.) i w związku z tym Spółka nie będzie miała obowiązku poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia oraz innych korzyści majątkowych wypłacanych na podstawie Umowy oraz przekazania właściwemu organowi podatkowemu i Kluczowym Osobom informacji podatkowej PIT-11.

Ustalenie źródła przychodu przysporzenia majątkowego uzyskiwanego w ramach Umowy

W celu rozstrzygnięcia istnienia obowiązku obliczenia i poboru w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przysporzenia majątkowego uzyskiwanego przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia Usług eksperckich na podstawie Umowy lub braku takiego obowiązku, konieczne jest ustalenie źródła tego przychodu.

W myśl art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f.

Dodatkowo, zgodnie z art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f., aby prowadzona działalność mogła zostać uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu u.p.d.o.f., wobec wykonywanych czynności nie mogą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie zaś do art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f., za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Jednocześnie, w myśl przepisu art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f., za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się także przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 tego artykułu.

Mając na uwadze przywołane przepisy prawa w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie oraz inne korzyści majątkowe wypłacane przez Spółkę Kluczowym Osobom z tytułu świadczonych Usług eksperckich powinno być klasyfikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż:

1. Zakres oraz forma wykonania Usług eksperckich w ramach Umowy spełnia definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanej w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.

Zdaniem Spółki, o kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług) – ten w ramach Umowy dotyczy tylko usług o charakterze eksperckim, świadczonych w formie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, świadczenie Usług eksperckich w ramach Umowy mieści się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z przywołanym wyżej art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. Pozarolnicza działalność gospodarcza Kluczowych Osób w zakresie prowadzonych Usług doradczych będzie działalnością usługową, w której wykorzystywana zostanie ich wiedza ekspercka oraz która będzie prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Stosowne w tej kwestii przesłanki zostały odzwierciedlone zarówno w Umowie oraz zgodnie z założeniami wdrażanego przez Spółkę elastycznego systemu współpracy także w praktyce wykonywania swoich obowiązków przez Kluczowe Osoby.

2. Nie będą także spełnione warunki, o których mowa w art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f., wykluczające uznanie świadczonych czynności za pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego, Kluczowe Osoby prowadzą samodzielną działalność gospodarczą, we własnym imieniu, jako niezależni przedsiębiorcy. W ramach tej działalności świadczą usługi specjalistyczne i eksperckie, co wynika wprost z oświadczenia zawartego w Umowie. Kluczowe osoby zarejestrowały swoją działalność – zarówno w ramach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak i dla celów podatkowych (są zarejestrowanymi podatnikami VAT). Usługi doradcze są świadczone bezpośrednio przez Kluczowe Osoby, ale mogą być również świadczone przez ich podwykonawców za zgodą Spółki. Wynagrodzenie za świadczone Usługi eksperckie jest wypłacane Kluczowym Osobom na podstawie Umowy, na podstawie efektów ich usług, zgodnie z otrzymywanymi przez Spółkę fakturami.

Kluczowe Osoby ponoszą ryzyko gospodarcze (ekonomiczne) prowadzonej działalności gospodarczej. Spoczywa na nich również odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat Usług eksperckich zleconych przez Spółkę, w tym także w przypadku gdy ich wykonanie będzie realizowane przez osoby trzecie za zgodą Spółki.

W związku z wykonywaniem na rzecz Spółki Usług eksperckich Kluczowe Osoby nie podlegają kierownictwu Spółki. Ponadto, Usługi doradcze świadczone przez Kluczowe Osoby, ze względu na ich charakter, nie wymagają co do zasady ich wykonywania w miejscu wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Dodatkowo w Umowie brak jest postanowień co do określonych godzin, w których Usługi eksperckie mają być wykonywane lub też konkretnego nakładu godzin, który Kluczowa Osoba będzie miała spędzić na świadczeniu Usług eksperckich, a wynagrodzenie przewidziane Umową obejmuje wszelkie koszty, podatki i opłaty za wyjątkiem podatku od towarów i usług, które ponoszone są przez Kluczową Osobę we własnym zakresie.

3. Przedmiotem Umowy stanowiącej podstawę świadczenia Usług eksperckich nie jest wykonanie przez Kluczowe Osoby czynności o charakterze zarządczym.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 u.p.d.o.f., odrębnymi źródłami przychodów są:

  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podział ten ma wpływ na sposób ustalenia podstaw opodatkowania, jego wysokości oraz obowiązków obliczenia, poboru oraz wpłat zaliczek na podatek dochodowy.

I tak, art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. stanowi, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. – tj. pozarolniczej działalności gospodarczej – uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 u.p.d.o.f., są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3 tego artykułu, z zastrzeżeniem ust. 3f-3 h tego artykułu.

Podkreślić należy, że zakres Usług eksperckich świadczonych przez Kluczowe Osoby w ramach Umowy nie dotyczy czynności wykonywanych przez nich jako menedżerów w ramach ich obowiązków zarządczych. W szczególności, przedmiotem Umów o współpracę nie są czynności związane z bieżącym prowadzeniem spraw Spółki i Jej reprezentowaniem na zewnątrz. Zakres Usług doradczych jest odrębny od czynności kierowniczych i zarządczych wykonywanych w ramach Kontraktów menedżerskich, a dodatkowo będzie odnosił się wyłącznie do doradztwa, szkoleń i usług eksperckich w ściśle określonym zakresie, specjalistycznym i odrębnym od funkcji menedżerskich pełnionych jako Kluczowe Osoby w ramach poszczególnych obszarów Spółki.

Ponadto, biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz opierając się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym stwierdzić należy, że Usług eksperckich świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez Kluczowe Osoby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – wykonywanych w ramach tej działalności – nie można zakwalifikować jako wykonywanych w ramach Kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. Kluczowym Osobom w ramach Umów nie będzie zlecone w żadnym zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki, a więc Umowy te pozbawione będą podstawowego elementu charakterystycznego dla umów mających za przedmiot usługi zarządzania.

W związku z tym, przychodów z tytułu świadczenia Usług eksperckich nie można zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 u.p.d.o.f.

Wskazane wyżej przychody, z uwagi na charakter wykonywanych Usług eksperckich oraz współpracy pomiędzy Spółką a Kluczowymi Osobami, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 oraz z art. 5a i art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f.

Obowiązek obliczenia i poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

W kwestii braku obowiązków Wnioskodawcy jako płatnika do poboru zaliczek na podatek dochodowy należy odwołać się do art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem osoby prawne, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 u.p.d.o.f. oraz art. 18 u.p.d.o.f., osobom określonym w art. 3 ust. 1 u.p.d.o.f., są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4 tego artykułu, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 u.p.d.o.f. oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b u.p.d.o.f., najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f.

Regulacja zawarta w art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. wskazuje zatem, że obowiązek poboru zaliczek przez płatnika uzależniony jest od tego czy wypłacane wynagrodzenie stanowi dla otrzymującego m.in. przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 u.p.d.o.f. w związku art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy uzyskiwany przychód stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 u.p.d.o.f., na podmiocie dokonującym wypłaty wynagrodzenia nie spoczywają obowiązki obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie będzie zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tytułu wypłacanego Kluczowym Osobom wynagrodzenia za wykonywanie opisanych we wniosku Usług eksperckich.

Zdaniem Wnioskodawcy, stanowisko przedstawione przez Niego odzwierciedlone zostało w licznych interpretacjach indywidualnych potwierdzających możliwość łączenia dwóch ról i wykonywania tych funkcji w ramach różnych tytułów dla jednej Spółki, m.in.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 grudnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.374.2017.l.MJ,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 stycznia 2017 r., nr 1462-IPPB1.4511.1064.2016.3.KS1,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2015 r., nr IPPB1/4511-627/15-4/KS1,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.115.2019.2.MM.

Ad 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w kontekście opisanego stanu faktycznego, przysporzenie majątkowe uzyskiwane przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia Czynności Zarządczych na podstawie Kontraktu menedżerskiego, powinno być zakwalifikowane jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f. i w związku z tym Spółka będzie miała obowiązek poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia oraz innych korzyści majątkowych wypłacanych na podstawie Kontraktu menedżerskiego oraz przekazania właściwemu organowi podatkowemu i Kluczowym Osobom informacji podatkowej PIT-11.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 u.p.d.o.f., źródłami przychodów są:

  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w tej ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, że określone przychody uznaje się za przychody z działalności gospodarczej, pod warunkiem, że przychody te nie mogą być zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy. Zatem, nie każdy przychód osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się za przychód z tej działalności, ale tylko taki przychód, który nie może być zaliczony do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy.

Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 i 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

  • przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
  • przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Ponadto należy wskazać, że wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze – przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej – nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Tym samym, przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że w przypadku zawarcia umowy powierzającej zarząd przedsiębiorstwem występuje duża dowolność nazewnictwa, przepis art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, kontraktu menedżerskiego, lecz wszelkich umów o podobnym charakterze, z których wynika, że podatnikowi, w drodze umowy cywilnoprawnej, zostało zlecone sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem, spółką, czy instytucją. Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem – zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko. O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług).

We wniosku wskazano, że Wnioskodawca jest spółką kapitałową. Spółka zidentyfikowała, że w Jej organizacji funkcjonują osoby, których rola ma charakter dualny. Część ich obowiązków to czynności o charakterze zarządczym i menedżerskim, a druga część to czynności o charakterze eksperckim, wymagające wiedzy i umiejętności specjalistycznych. Osoby takie – które wykonują w Spółce oba rodzaje czynności – należą najczęściej do grona najbardziej istotnych z perspektywy Spółki osób (dalej: Kluczowe Osoby). Kluczowym Osobom Spółka zaproponowała zawarcie kontraktów menedżerskich obejmujących swym zakresem wydzielone funkcje zarządzania realizowane przez Kluczowe Osoby (dalej: Kontrakt menedżerski). Jednocześnie Spółka zaproponowała Kluczowym Osobom współpracę w oparciu o osobne umowy o świadczenie usług, w ramach prowadzonych przez nie działalności gospodarczych w zakresie pełnionych czynności doradczych, nieobejmujących funkcji zarządczych. Kluczowe Osoby, które podjęły decyzję o skorzystaniu z oferowanej, nowej formy współpracy, rozwiązały umowy o pracę. Po uprzednim wydzieleniu zakresu obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności o charakterze zarządczym zostały z nimi zawarte Kontrakty menedżerskie, przy czym Kluczowe osoby wchodzą w skład zarządu Spółki. W ramach Kontraktu menedżerskiego, Kluczowa Osoba pełni swoje funkcje jako menedżer odpowiedzialny za wybrany obszar działalności Spółki we wskazanym w Kontrakcie menedżerskim zakresie, natomiast czynności o charakterze eksperckim są świadczone na podstawie odrębnej Umowy – zawartej w ramach prowadzonej przez Kluczową Osobę działalności gospodarczej, która w sposób szczegółowy określa zakres świadczonych Usług doradczych oraz zasady ich świadczenia. W ramach czynności zarządzania Kluczowe Osoby kierują bieżącymi sprawami i działalnością Spółki oraz reprezentują Ją na zewnątrz w ramach określonych – w każdym przypadku indywidualnie – kompetencji zarządczych (dalej: Czynności Zarządcze). Kluczowa Osoba w ramach tej relacji zobowiązana jest wykonywać swoje obowiązki w miejscu lub miejscach prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej, ale ze względu na realizację zobowiązań Kluczowej Osoby wynikających z Kontraktu menedżerskiego lub w innych uzasadnionych potrzebami Spółki przypadkach Kontrakt menedżerski może być wykonywany w innych miejscach wybranych przez Kluczową Osobę, wynikających ze sposobu realizacji jego zobowiązań lub potrzeb Spółki, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami. Obowiązkiem Spółki w celu należytego wykonywania przez Kluczową Osobę obowiązków umownych i spełniania wymogów bezpieczeństwa, w szczególności co do gromadzenia i przesyłania danych, jest bezpłatne udostępnienie Kluczowej Osobie do stosowania (wykorzystywania) w czasie wykonywania obowiązków wynikających z Kontraktu menedżerskiego i wyłącznie w celu wykonywania Czynności Zarządczych wszelkich zasobów (środków) Spółki służących spełnianiu ww. obowiązków umownych i wymogów bezpieczeństwa. Ze względu na przedmiot działalności Spółki, realizowane przez Nią cele i zadania, jak też ze względu na obowiązki Kluczowej Osoby wynikające z Kontraktu menedżerskiego, w tym obowiązek działania z najwyższą starannością i profesjonalizmem, Kluczowa Osoba zobowiązana jest do uczestnictwa w konferencjach, seminariach lub spotkaniach o charakterze biznesowym związanych z przedmiotem Kontraktu menedżerskiego, o ile jest to konieczne dla realizacji zobowiązań (zadań) umownych, odbywania podróży w kraju i za granicą na zlecenie Spółki.

W tym miejscu należy również wskazać, że przychody członka zarządu spółki w przypadku zawarcia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze stanowią przychody zaliczone do źródła określonego w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f. (stanowi o tym „wyłączenie” określone w art. 13 pkt 9 ww. ustawy).

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wynagrodzenie uzyskiwane przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia czynności zarządczych na podstawie Kontraktu menedżerskiego zaliczyć należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f., które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Konsekwencją zakwalifikowania przychodów z tytułu świadczenia czynności zarządczych na podstawie Kontraktu menedżerskiego jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest opodatkowanie ich za pośrednictwem płatnika, na zasadach określonych w art. 41 i art. 42 u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie zaś do treści art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Przepis art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika wykonują swoje zadania – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Reasumując należy stwierdzić, że wynagrodzenie uzyskiwane przez Kluczowe Osoby z tytułu świadczenia czynności zarządczych na podstawie kontraktu menedżerskiego zaliczyć należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f. Zatem, Wnioskodawca jest zobowiązany, jako płatnik, do pobierania od wynagrodzenia oraz innych korzyści majątkowych wypłacanych na podstawie Kontraktu menedżerskiego zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 i art. 42 u.p.d.o.f. oraz przekazania właściwemu organowi podatkowemu i Kluczowym Osobom informacji podatkowej PIT-11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy poinformować, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca przywołał nieaktualne brzmienie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawą z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2126) zmieniono brzmienie m.in. art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmieniony art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika wykonują swoje zadania – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Nowe brzmienie art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w myśl art. 1 pkt 10 ustawy zmieniającej – ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2019 r.

Powyższa zmiana nie ma jednak wpływu na treść niniejszego rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj