Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.269.2020.3.AP
z 6 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 lipca 2020 r., który do Organu wpłynął tego samego dnia za pośrednictwem platformy epuap, uzupełnionym 24 września 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  1. czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, majątek pozostający w Spółce (jako spółce dzielonej) oraz majątek przejmowany przez Spółkę przejmującą, można uznać za zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych  jest prawidłowe,
  2. czy w związku z rozważanym podziałem przez wydzielenie, powstanie dla Spółki dzielonej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  1. czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, majątek pozostający w Spółce (jako spółce dzielonej) oraz majątek przejmowany przez Spółkę przejmującą, można uznać za zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
  2. czy w związku z rozważanym podziałem przez wydzielenie, powstanie dla Spółki dzielonej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i 2).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 17 września 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.269.2020.2.AP oraz 0111-KDIB3-2.4012.564.2020.2.MN wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 września 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), z siedzibą w (…) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania, wytwarzania i sprzedaży ekskluzywnej odzieży. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski.

W Spółce podjęta została decyzja o zmianie jej struktury organizacyjnej w ten sposób, że ze struktury przedsiębiorstwa wyodrębniono jego część związaną z prowadzeniem sprzedaży odzieży w internecie, za pośrednictwem własnego sklepu online (dalej: „Dział e-commerce”).

Działem e-commerce kieruje e-commerce manager. Stanowisko to zostało utworzone na mocy uchwały zarządu tworzącej nową strukturę Spółki, która wskazywała także zakres obowiązków e-commerce managera, który jest odpowiedzialny m.in. za:

  • kierowanie Działem e-commerce,
  • budowanie strategii funkcjonowania Działu e-commerce,
  • budowanie komunikacji z klientem,
  • wizualną i techniczną stronę działania sklepu online,
  • organizację sesji zdjęciowych,
  • analitykę efektywności działań,
  • realizację kampanii reklamowych.

Dział e-commerce został utworzony w oparciu o majątek Spółki organizacyjnie i finansowo związany ze sprzedażą prowadzoną w internecie poprzez sklep on-line Spółki i zajmuje się sprzedażą online, prowadzeniem działań marketingowych e-sklepu, koordynacją zamówień i dystrybucją do odbiorców, rozliczaniem sprzedaży on-line, rozpatrywaniem reklamacji nabywców.

Dział e-commerce został wyodrębniony księgowo poprzez:

  • zmianę polityki rachunkowości od dnia 1 stycznia 2019 r. poprzez wyodrębnienie Działu e-commerce,
  • wyodrębnienie ewidencji księgowej i podatkowej operacji gospodarczych Działu e-commerce,
  • dostosowanie planu kont poprzez utworzenie kont przypisanych wyłącznie do rachunkowości Działu e-commerce,
  • wyodrębnienie ewidencji Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych przypisanych Działu e-commerce,
  • utworzenie oddzielnego rachunku bankowego dla Działu e-commerce,
  • przypisanie oddzielnych źródeł przychodów dla Działu e-commerce,
  • utworzenie odrębnych rejestrów/ewidencji VAT.

W ramach planowanych dalszych działań restrukturyzacyjnych, wspólnicy Spółki planują jej podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, tzn. poprzez wydzielenie z niej nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która przejęłaby ogół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z Działem e-commerce (dalej: „Spółka e-commerce”).

Spółce e-commerce zostaną przypisane w planie podziału wszystkie aktywa oraz zobowiązania przypisane w chwili obecnej Działowi e-commerce. Tym samym, Spółka wydzielona uzyska niezbędne zaplecze do prowadzenia działalności gospodarczej. Pracownicy przypisani do Działu e-commerce staną się pracownikami Spółki e-commerce. Natomiast Spółka (spółka dzielona) otrzyma w planie podziału wszystkie składniki majątku, w tym zobowiązania, przypisane w chwili obecnej Spółce, poza częścią majątku przypisaną działowi e-commerce (będą to składniki majątku związane głównie z produkcją i sprzedażą ubrań w sklepach tradycyjnych funkcjonujących w centrach handlowych. W konsekwencji, zamiarem wspólników będzie utworzenie dwóch niezależnych od siebie finansowo, organizacyjnie i operacyjnie zorganizowanych części przedsiębiorstwa, w postaci Spółki oraz Spółki e-commerce.

W efekcie transformacji obecnej struktury przedsiębiorstwa Spółki, powstaną dwie samowystarczalne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które prowadzić będą w sposób niezależny działalność gospodarczą odpowiednio w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży odzieży w tradycyjnych sklepach stacjonarnych (Spółka) oraz sprzedaż online poprzez sklep internetowy (Spółka e-commerce).

W ramach podziału Spółce e-commerce zostanie przypisane:

  1. Prawo do korzystania ze znaku A.
    Obecnie Spółka korzysta ze znaku A. na podstawie dwóch umów licencyjnych:
    1. uprawniającej do korzystania w zakresie projektowania, produkcji oraz posługiwania się przy sprzedaży stacjonarnej (w tym marketingu tej sprzedaży) oraz
    2. uprawniającej do korzystania w zakresie posługiwania się w ramach działalności na polach eksploatacji związanych z prowadzeniem sklepu w internecie (w tym marketingu tej sprzedaży).
    Zgodnie z planem podziału, na Spółkę e-commerce przejdzie umowa licencyjna (b), wskutek czego będzie uprawniona do dalszego korzystania ze znaku A. na dotychczasowych zasadach.
  2. Prawo do korzystania z domeny (…) pl oraz kont e-mail.
    Obecnie spółka posiada m.in. domenę „(…) pl”, która jest wykorzystywana do prowadzenia sprzedaży online. Zgodnie z planem podziału, na Spółkę e-commerce przejdzie prawo do korzystania z ww. domeny oraz zawarte w związku z jej utrzymaniem umowy towarzyszące (np.: umowy hostingowe), co pozwoli Spółce e-commerce skutecznie prowadzić działalność gospodarczą po jej wydzieleniu. Dział e-commerce przejmie także umowy na obsługę kont e-mail przypisanych do ww. domeny.
  3. Pracownicy działu e-commerce.
    Obecnie do Działu e-commerce Wnioskodawcy przypisani są następujący pracownicy:
    • e-commerce manager,
    • specjalista ds. e-commerce,
    • specjalista ds. komunikacji,
    • księgowa.
    Wszyscy opisani wyżej pracownicy przejdą do Spółki e-commerce, w trybie art. 231 ustawy kodeks pracy (tj. przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę) i utworzą kadrę spółki wydzielanej, czyli Spółki e-commerce.
  4. Rachunek bankowy.
    Dział e-commerce posiada własny rachunek bankowy, wykorzystywany do rozliczeń z kontrahentami tego działu. Rachunek ten przejdzie na Spółkę e-commerce i będzie w dalszym ciągu wykorzystywany na potrzeby działalności e-commerce.
  5. Umowy z usługodawcami.
    W ramach planu podziału na Spółkę e-commerce przejdą obecne umowy z podmiotami świadczącymi usługi dla Działu e-commerce, przykładowo usługi informatyczne, operatorzy płatności online, agencja reklamowa, obsługa administracyjno-techniczna strony internetowej, kancelarie prawne, dostawcy aplikacji do pozyskiwania nowych klientów korzystających ze strony internetowej oraz zwiększania sprzedaży dokonywanej przez klienta (np. spersonalizowane propozycje dodatkowego asortymentu do dokonywanego zakupu).
  6. Środki trwałe, wyposażenie, prawa majątkowe (wartości niematerialne i prawne).
    Dział e-commerce korzysta z własnego sprzętu i wyposażenia w postaci m.in. komputerów, drukarek, kasy fiskalnej, biurek etc. Ponadto Dział e-commerce korzysta (na podstawie udzielonej licencji) m.in. z aplikacji e-sklep, służącej do obsługi sklepu internetowego. Składniki te zostaną przypisane w planie podziału do spółki wydzielanej, czyli do Spółki e-commerce.
  7. Baza danych klientów (klientela).
    Jednym z kluczowych aktywów Działu e-commerce jest odrębna baza danych klientów, osób, które nabyły odzież poprzez sklep online, są członkami klubu sklepu online, bądź też wyraziły niezbędne zgody na przetwarzanie ich danych w ramach sklepu online.
    Dział e-commerce utrzymuje kontakt z ww. klientami, przesyłając regularnie informacje handlowe czy oferty, dążąc do zwiększenia sprzedaży i zachęcając klientów do kolejnych zakupów (charakter oferowanego asortymentu (odzież) sprawia, że stały klient chętnie powtarza zakupy, związane np. ze zmianą garderoby wraz z porą roku). Baza danych ww. klientów przejdzie do Spółki e-commerce.
  8. Zobowiązania/roszczenia.
    Na spółkę e-commerce przejdą zobowiązania oraz zgłoszone roszczenia związane z funkcjonowaniem Działu e-commerce wynikające m.in. z rękojmi/gwarancji sprzedanych towarów, umów przejmowanych w ramach podziału czy też wykorzystaniem wizerunku modelek w związku z reklamą asortymentu.
  9. Środki pieniężne.
    Dział e-commerce uzyskuje wpływy z prowadzonej sprzedaży, w związku z tym środki pieniężne przypadające na dział e-commerce zostaną przeniesione do Spółki e-commerce.
  10. Prawo do korzystania z powierzchni magazynowej i biurowej.
    Obecnie Dział e-commerce korzysta z powierzchni biurowej oraz powierzchni magazynowej dzierżawionych od kontrahenta Spółki. Na podstawie planu podziału, na Spółkę e-commerce przejdzie prawo do korzystania z ww. powierzchni biurowej i magazynowej na dotychczasowych zasadach.
    Ponadto, po podziale, Spółka e-commerce nabędzie (po wydzieleniu) narzędzia ułatwiające pracę księgową - licencję na program finansowo księgowy ERP (który jest obecnie wykorzystywany przez Spółkę) oraz program wspomagający obsługę kadrową.


Na zakończenie dodać należy, że ogół składników majątkowych pozostawionych w Spółce (tzn. nie przypisanych w planie podziału do Spółki e-commerce), zachowa organizacyjną, funkcjonalną i finansową niezależność i samowystarczalność, pozwalającą na kontynuację dotychczasowej działalności (oczywiście z wyłączeniem działalności e-commerce), tzn. produkcję i handel odzieżą.

Uzasadnienie podziału:

Planowana restrukturyzacja uzasadniona jest dążeniem do uproszczenia struktury organizacyjnej i zarządczej, ma poprawić elastyczność operacyjną obszaru e-commerce, przyśpieszyć tym samym jego rozwój, a także zdywersyfikować ryzyka prowadzonej działalności. Planowane zmiany uprościć mają m.in. sposób raportowania, ułatwić analizę kosztów, transparentność inwestycyjną, docelowo przekładając się na wzrost konkurencyjności.

Ponadto, jednym z kluczowych motywów planowanego podziału jest zarządzanie ryzykiem biznesowym - w dotychczasowej strukturze Dział e-commerce stanowił część organizacyjną Spółki, a zatem w naturalny sposób współdzielił ryzyka związane z prowadzeniem sklepów tradycyjnych, które generują znacznie wyższe koszty (w szczególności koszty najmu powierzchni w centrach handlowych, koszty pracownicze). W nowej strukturze, Spółka e-commerce będzie odrębną od Wnioskodawcy osobą prawną, a co za tym idzie, nie będzie ponosiła współodpowiedzialności za jego zobowiązania np. wobec centrów handlowych, ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia zarządzania ryzykiem zwłaszcza w dobie zagrożenia koronawirusem, gdzie przewidywalność działalności w centrach handlowych jest znacznie ograniczona.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 24 września 2020 r., Wnioskodawca wskazał ponadto, że:

  1. jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Z ostrożności Wnioskodawca wyjaśnia, że był także czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT na dzień złożenia wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego.
  2. Na dzień dokonania opisanej we wniosku transakcji, część majątku spółki dzielonej (Dział e-commerce), która zostaje przeniesiona na Spółkę e-commerce, będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony organizacyjnie w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.

    Jak wskazano we wniosku, w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wyodrębniono część związaną z prowadzeniem sprzedaży odzieży w internecie, za pośrednictwem własnego sklepu online (Dział e-commerce). Dział ten realizuje samodzielnie zadania gospodarcze. Wyodrębnienie organizacyjne Działu e-commerce przejawia się m.in. poprzez:
    • Oddzielną strukturę zarządzania (e-commerce manager, powołany uchwałą zarządu);
    • Oddzielną strukturę pracowniczą (posiadanie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej, przypisanej jedynie do działu e-commerce);
    • Oddzielną strukturę finansową (wyodrębnienie księgowe pozwalające na ustalenie wyniku Działu e-commerce, oddzielne konto bankowe dla rozliczeń z kontrahentami);
    • Oddzielną strukturę majątkową (wykorzystywanie środków trwałych własnego sprzętu i wyposażenia w postaci m.in. komputerów, drukarek, kasy fiskalnej, biurek które przypisane są jedynie do działu e-commerce).
    • Wykorzystanie w ramach Działu e-commerce odrębnych, przypisanych dla tego Działu, umów z dostawcami usług, odrębnych aplikacji pozwalających na zarządzanie e-sklepem, czy do obsługi sprzedaży internetowej, prawo do korzystania z domeny (…).pl oraz kont e-mail;
    • Odrębną bazę klientów;
    • Formalne wydzielenie (wydzielenie oddziału e-commerce ze spółki zostało dokonane uchwałą zarządu, zatem stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze spółki).

    W zakresie składników majątkowych i niemajątkowych pozostających w spółce dzielonej, będą to środki trwałe oraz wyposażenie wykorzystywane (tak jak do dnia podziału) w pozostałej działalności gospodarczej Spółki, polegającej na produkcji i sprzedaży odzieży w sklepach stacjonarnych. W ramach składników materialnych i niematerialnych pozostawionego w spółce dzielonej (Wnioskodawcy) wymienić przykładowo należy:
    • majątek rzeczowy niezbędny do utrzymania funkcji produkcyjnych i sprzedażowych, sprzęt niezbędny do zachowania funkcji administracyjnych (komputery, drukarek, kasy fiskalnej, biurek, itp.),
    • pracowników przypisanych do działalności innej niż e-commerce (w szczególności sprzedaż stacjonarna w sklepach,
    • pracownicy działu produkcji odzieży, pracownicy administracyjni), majątek trwały w postaci nieruchomości niezbędnej do prowadzenia w/w funkcji (produkcja, sprzedaż, administracja),
    • odrębne rachunki bankowe i środki na nich zgromadzone,
    • wartości niematerialne, takie jak oprogramowanie,
    • umowy funkcjonalnie związane z realizowanymi w ramach Spółki aktywnościami (np.: umowy z dostawcami odzieży i materiałów do produkcji, umowy z centrami handlowymi obejmujące najem powierzchni sprzedażowych, umowy z dostawcami usług),
    • zobowiązania i należności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą inną niż objęta Działem e-commerce.

    Biorąc pod uwagę powyższe, ogół składników majątkowych i niemajątkowych pozostawionych w Spółce (tzn. nie przypisanych w planie podziału do Spółki e-commerce) zachowa organizacyjną, funkcjonalną, finansową niezależność i samowystarczalność pozwalającą na kontynuację dotychczasowej działalności (oczywiście z wyłączeniem działalności e-commerce), tzn. produkcję i handel odzieżą.
    Podsumowując, w efekcie podziału Wnioskodawcy powstają dwie samowystarczalne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które prowadzić będą w sposób niezależny działalność gospodarczą odpowiednio w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży odzieży w tradycyjnych sklepach stacjonarnych (Spółka) oraz sprzedaż online poprzez sklep internetowy (Spółka e-commerce).
  3. Na dzień dokonania podziału, część majątku spółki dzielonej przenoszona na spółkę „Spółka e-commerce”, będzie stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
    Jak wskazano we wniosku, Dział e-commerce został wyodrębniony księgowo poprzez:
    • zmianę polityki rachunkowości od dnia 1 stycznia 2019 r. mającą na celu umożliwienie wyodrębnienia zdarzeń gospodarczych Działu e-commerce na gruncie rachunkowym i podatkowym,
    • wyodrębnienie ewidencji księgowej i podatkowej operacji gospodarczych Działu e-commerce,
    • dostosowanie planu kont poprzez utworzenie kont przypisanych wyłącznie do rachunkowości
      Działu e-commerce,
    • wyodrębnienie ewidencji Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych przypisanych Działu e-commerce,
    • utworzenie oddzielnego rachunku bankowego dla Działu e-commerce,
    • przypisanie oddzielnych źródeł przychodów dla Działu e-commerce,
    • utworzenie odrębnych rejestrów/ewidencji VAT.
    W efekcie, w ramach opisanych wyżej działań możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań (aktywów i pasywów) do mającej być przedmiotem transakcji części przedsiębiorstwa i oddzielenie finansów Działu e-commerce od finansów pozostałej części przedsiębiorstwa.
  4. Na dzień dokonania opisanej we wniosku transakcji część majątku spółki dzielonej, która zostanie przeniesiona na spółkę „Spółka e-commerce”, będzie stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony funkcjonalnie w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
    W ocenie Wnioskodawcy, wyodrębnienie funkcjonalne oznacza, że zespół składników wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi służyć realizacji określonego zadania lub zadań (funkcji) gospodarczych, a także potencjalnie mógłby stanowić odrębne i niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swoje zadania. Zatem, istotą tego kryterium jest ustalenie, czy rozpatrywany zespół składników majątku, jako odrębna całość, byłby w stanie, od momentu jego wydzielenia, w sposób samodzielny funkcjonować na rynku w formie odrębnego przedsiębiorstwa - byłby w stanie niezależnie realizować dotychczasowe funkcje gospodarcze.
    Głównym celem, dla którego dokonano zmian w strukturze Spółki, było zapewnienie Działowi e-commerce oraz pozostałej części Spółki niezależności gospodarczej, czyli taki podział materialnych i niematerialnych składników, który, w ramach poszczególnych działów, zapewni każdemu z nich funkcjonalną spójność i pozwoli na niezależne, samodzielne i samowystarczalne funkcjonowanie w realiach biznesowych.
    Opisane we wniosku działania pozwalają, w ocenie Wnioskodawcy, z całą stanowczością stwierdzić, że Dział e-commerce jest zdolny do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.
  5. Dział e-commerce posiada samodzielność gospodarczą i charakteryzuje się funkcjonalnym wyodrębnieniem składników materialnych i niematerialnych.
    W ocenie Wnioskodawcy, uzasadnione jest zatem twierdzenie, że „Dział e-commerce”, który zostanie przeniesiony do Spółki e-commerce stanowi w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespół funkcjonalnie ze sobą połączonych składników materialnych i niematerialnych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze przypisane do niego przed wydzieleniem (sprzedaż prowadzona w Internecie poprzez sklep on-line).
  6. Na bazie nabytego zespołu składników od Wnioskodawcy (wydzielony „Dział e-commerce”), Spółka e-commerce będzie kontynuowała działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przy wykorzystaniu tego zespołu przez Wnioskodawcę.




W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, majątek pozostający w Spółce (jako spółce dzielonej) oraz majątek przejmowany przez Spółkę przejmującą, można uznać za zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)
  2. Czy w związku z rozważanym podziałem przez wydzielenie, powstanie dla Spółki dzielonej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
    (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, majątek pozostający w Spółce (jako spółce dzielonej) oraz majątek przejmowany przez Spółkę wydzieloną można uznać za zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 UPDOP, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Definicja ta odwołuje się do terminu „przedsiębiorstwo”, którego jednak przepisy UPDOP nie definiują, lecz odsyłają wprost do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym (dalej: „KC”).

Zgodnie z art. 551 KC, przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Trzeba zaznaczyć, iż wyliczenie zawarte w 551 KC ma charakter jedynie przykładowy. Wskazuje na to użycie przez ustawodawcę określenia „w szczególności”, które zgodnie z powszechnie przyjętym poglądem, oznacza, że następujące po nim wyliczenie ma charakter niewyczerpujący (por. Kodeks cywilny. Komentarz Tom I, red. prof. dr hab. Krzysztof Pietrzykowski). Niemniej jednak przywołane w 551 KC explicite elementy należy traktować jako kluczowe dla oceny, czy określony zbiór składników majątkowych może być określony mianem przedsiębiorstwa, czy też nie. Tylko sprzedaż wszystkich istotnych składników przedsiębiorstwa będzie stanowić jego zbycie. Jeśli którykolwiek ze składników, któremu można przypisać podstawowy charakter, nie będzie stanowił przedmiotu transakcji, nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa. W takim bowiem przypadku transakcja będzie obejmować nie przedsiębiorstwo w ujęciu całościowym, lecz jedynie zespół składników majątkowych wchodzących w jego skład. .

Z analizy definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w UPDOP, jak również definicji przedsiębiorstwa zawartej w KC wynika, że aby zespół wydzielanych składników majątkowych można było uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wymienione zadania gospodarcze. .

Zespół składników materialnych i niematerialnych.

Pierwszą przesłanką jest istnienie określonego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w skład którego wchodzą m.in. zobowiązania. Oczywistym jest zatem, że za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uznać można zorganizowany kompleks majątkowy, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, zespalający zarówno składniki natury materialnej, jak też niematerialnej. Oznacza to, że, aby mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, musi istnieć nie tylko substrat materialny (urządzenia, nieruchomości), ale także substrat niematerialny (nazwa, prawa do znaków towarowych, umowy, baza klientów, itp.). Taki swoisty konglomerat praw materialnych i niematerialnych daje podstawy do należytego funkcjonowania zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obrocie. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym (winno być: zdarzeniem przyszłym), w Spółce dokonano wyodrębnienia Działu e-commerce w ten sposób, aby posiadał on przyporządkowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną za pośrednictwem tego Działu e-commerce. Następnie, tzn. w razie realizacji planu zakładającego podział Spółki przez wydzielenie, wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym zobowiązania, zostaną przypisane w planie podziału Spółce wydzielonej. .

Przykładowo, w ramach działu e-commerce, Spółce wydzielonej przypisane zostaną następujące składniki:

  • prawo do znaku towarowego, jakim dotychczas posługuje się Działu e-commerce,
  • prawo do korzystania z domeny internetowej,
  • prawo do korzystania z powierzchni magazynowej i biurowej,
  • klientela (baza danych klientów),
  • umowy z usługodawcami,
  • środki trwałe i wyposażenie,
  • zobowiązania przynależne do Działu e-commerce,
  • środki pieniężne,
  • rachunek bankowy. .

Powyższe wyliczenie wskazuje, że na Spółkę e-commerce zostaną przeniesione wszystkie istotne, z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa, elementy. W efekcie, praktycznie już od dnia podziału (tzn. od dnia dokonania przez sąd rejestrowy wpisu podziału i wpisu Spółki wydzielonej w KRS), Spółka wydzielona będzie mogła kontynuować działalność gospodarczą w zakresie, w jakim działalność ta była prowadzona przed podziałem przez Dział e-commerce.

W związku z powyższym, z uwagi na to, że planowana transformacja obejmuje kluczowe, z punktu widzenia prowadzenia działalności przez Spółkę dzieloną elementy należy przyjąć, iż przedmiotem planowanej transakcji będzie wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki e-commerce.

Do podobnych wniosków (w podobnych okolicznościach) dochodzą organy podatkowe.

Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2013 r., Znak: IPTPP2/443-221/13-4/PR wskazał, że podstawowym wymogiem jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Do podobnych wniosków doszedł także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2015 r., Znak: IBPB-1-3/4510-438/15/IŻ.

Należy także podkreślić, że w planie podziału Spółce dzielonej zostaną przypisane niemal wszystkie składniki majątkowe oraz niemajątkowe, w tym zobowiązania, które w chwili obecnej wykorzystywane są przez Spółkę w sferze znajdującej się poza zakresem działania Działu e-commerce (za wyjątkiem nieruchomości obejmującej biuro/magazyn). Tym samym, powyżej przytoczone rozważania dotyczące istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych w ramach Spółki wydzielonej, należy odnieść odpowiednio także do Spółki dzielonej (pozostałej po podziale), której zostanie przypisany analogiczny „zestaw” składników służących do wykonywania działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazuje, iż brak przydzielenia Spółce e-commerce umów licencji na korzystanie z programu ERP, czy też programu księgowego, nie stanowi przeszkody do uznania Działu e-commerce za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Są to programy o charakterze akcesoryjnym, wspomagające wypełnianie obowiązków publicznoprawnych, pozostające natomiast bez wpływu na podstawową działalność operacyjną działu e-commerce. Możliwe jest wypełnianie obowiązków publicznoprawnych - szczególnie przy niewielkiej ilości pracowników działu e-commerce - bez zastosowania ww. programów.

Dlatego też brak przypisania Spółce e-commerce licencji na akcesoryjne programy wspomagające wypełnianie obowiązków publicznoprawnych nie ma wpływu, w ocenie Wnioskodawcy, na kwalifikację zespołu przenoszonych składników jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. .

Prawidłowość powyższego stanowiska, w zakresie nawet dalej idącym, potwierdza m.in.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 czerwca 2020 r., Znak: 0114-KDIP1-3.4012.180.2020.3.ISK,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lutego 2020 r., Znak: 0114- KDIP2-2.4010.538.2019.2.RK,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2019 r., Znak: 0111- KDIB1-2.4010.61.2019.4.MM,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 kwietnia 2019 r., Znak: 0111-KD1B1-3.4010.41.2019.2.BM. .

Wyodrębnienie organizacyjne.

Przepisy UPDOP nie zawierają definicji wyodrębnienia organizacyjnego, jednakże praktyka organów podatkowych wskazuje, że wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje osobno w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena spełnienia kryterium wyodrębnienia organizacyjnego musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa „na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość” (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 18 października 2013 r., Znak: ILPB3/423-340/13-2/JG). W interpretacji indywidualnej z 3 lutego 2015 r., Znak: IBPBI/2/423-1284/14/IZ Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. .

Takie rozumienie wyodrębnienia organizacyjnego potwierdzają także m.in.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lutego 2019 r., Znak:0114-KDIP2-1.4010.485.2018.3.JC,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.413.2018.4JF,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2017 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.16.2017.1.AZE,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lipca 2016 r., Znak: IPPB5/4510-550/16-3/AK,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 stycznia 2015 r., Znak: IPTPP2/443-738/14-4/DS,
  • Znak: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 grudnia 2014 r., Znak: IPTPP1/443-746/14-2/M W,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2013 r., Znak: IPTPP2/443-221/13-4/PR. .

Zatem, aby móc mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym składników majątku w ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa, niezbędne jest, aby składniki te pozostawały we wzajemnych relacjach pozwalających uznawać je za powiązany ze sobą zespół składników, który może samodzielnie realizować określone zadania. W opisie zdarzenia przyszłego zawartym w niniejszym wniosku wskazano, że już w chwili obecnej Spółka dzielona posiada wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę w postaci Działu e-commerce. Tym samym, w sytuacji gdy Spółka wydzielona przejmie składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane do Działu e-commerce, będzie można uznać, że Spółka wydzielona również będzie stanowiła zespół składników wyodrębniony organizacyjnie w stosunku Spółki dzielonej. W sposób analogiczny należy odnieść się do Spółki dzielonej, która to spółka po przekształceniu (wydzieleniu), będzie również posiadała wyodrębniony organizacyjnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązania, które w chwili obecnej wykorzystywane są przez Spółkę. .

Wyodrębnienie finansowe

Podobnie jak w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego, UPDOP nie zawiera definicji wyodrębnienia finansowego składników w ramach przedsiębiorstwa. Odnosząc się zatem do ugruntowanej praktyki w tym zakresie stwierdzić trzeba, że w ocenie organów podatkowych wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. .

Takie rozumienie wyodrębnienia organizacyjnego potwierdzają także m.in.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lutego 2019 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.485.2018.3.JC,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.413.2018.4.JF,
  • interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2017 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.16.2017.1.AZE,
  • interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lipca 2016 r., Znak: IPPB5/4510-550/16-3/AK,
  • interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 kwietnia 2016 r., Znak: ITPB3/4510-51/16/MJ.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 lutego 2015 r., Znak: IBPBI/2/423-1284/14/IZ,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 stycznia 2015 r., Znak; IPTPP2/443- 738/14-4/DS,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 17 grudnia 2014 r., Znak: IPTPP1/443-747/14-2/AK,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 kwietnia 2014 r., Znak: ILPB3/423-27/14-4/JG. .

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza np. konieczności prowadzenia odrębnej księgowości, czy też konieczności sporządzania odrębnego bilansu dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, wystarczające dla uznania, że dane składniki majątku są wyodrębnione finansowo jest prowadzenie takiej ewidencji zdarzeń gospodarczych, dzięki której możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. .

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 kwietnia 2011 r., Znak: IBPP3/443-23/11/IK wskazał, że w sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. O odrębności finansowej Spółki dzielonej oraz Spółki wydzielonej świadczyć będzie m.in. to, że na moment wydzielenia każdej z wymienionych spółek, przypisane będą:

  • odrębny rachunek bankowy
  • odrębne zakładowe plany kont (układ zakładowego planu kont) i odrębne konta syntetyczne;
  • odrębna dokumentacja księgowa i podatkowa (rejestry VAT, ewidencje środków trwałych etc.);
  • źródła przychodów. .

W omawianej sprawie bezsprzecznie istnieje możliwość przyporządkowania kosztów i przychodów, należności oraz zobowiązań związanych tak z Działem e-commerce jak i z pozostałą częścią Spółki, w efekcie, już na obecnym etapie mamy do czynienia z jednoznacznym i wyraźnym wyodrębnieniem o charakterze finansowym. W konsekwencji, o takim wyodrębnieniu mówić będzie można także w stosunku do Spółki dzielonej i Spółki e-commerce.

Należy także podkreślić, że pod względem finansowym Spółka dzielona oraz Spółka e-commerce będą wyodrębnione nawet w większym stopniu, niż jest to konieczne dla uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa. .

Wyodrębnienie funkcjonalne.

Mając na uwadze definicję legalną zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartą w art. 4a pkt 4 UPDOP, zespół składników majątkowych, dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinien być także odrębny funkcjonalnie. Powyższe oznacza, że zespół składników wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi służyć realizacji określonego zadania lub zadań (funkcji) gospodarczych, a także potencjalnie mógłby stanowić odrębne i niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swoje zadania.

Powszechnie przyjmuje się, że ta potencjalna zdolność do samodzielnej realizacji zadań wyraża się możliwością realizacji określonych zadań gospodarczych przez zespół składników majątkowych przyporządkowanych do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który mógłby de facto stanowić oddzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące dane zadania w sposób samodzielny, poczynając od momentu wyodrębnienia tego zespołu. Zatem istotą tego kryterium jest ustalenie, czy rozpatrywany zespół składników majątku, jako odrębna całość, byłby w stanie, od momentu jego wydzielenia, w sposób samodzielny funkcjonować na rynku w formie odrębnego przedsiębiorstwa.

Na takie rozumienie wskazują także organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 3 lutego 2015 r., Znak: IBPBI/2/423-1284/14/IZ, w której organ stwierdził, że część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą więc umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zatem, oceny spełnienia przedmiotowej przesłanki powinno się dokonywać przez pryzmat podstawowej działalności gospodarczej prowadzonej przez daną jednostkę. .

Podobne rozumienie wyodrębnienia funkcjonalnego wskazano m.in. w

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 stycznia 2019 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.376.2018.4.BKD
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 16 maja 2017 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.19.2017.1JF
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2016 r., Znak: IPPB5/4510-3/16-3/AK,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 grudnia 2015 r., Znak: IBPB-1-3/4510-524/15/SK. .

Jak wskazano w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, Dział e-commerce jest już na obecnym etapie zdolny do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. Zdolność tę utrzyma tym bardziej z chwilą wydzielenia, gdyż będzie on (zgodnie z założeniami planu podziału) obejmować niezbędny do tego zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym kapitał ludzki.

Dział e-commerce będzie mógł prowadzić swoją działalność w tożsamym zakresie, w jakim prowadzi ją w ramach Spółki i przy wykorzystaniu tożsamych składników majątkowych. Tym samym, skoro Spółce wydzielonej (Spółce e-commerce) zostaną przypisane wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane obecnie do Działu e-commerce, to uzasadnione jest twierdzenie, że powstała w oparciu o Dział e-commerce Spółka wydzielona będzie tworzyła taki zespół składników, który może działać samodzielnie, czyli stanowić będzie samodzielne przedsiębiorstwo.

Analogiczną argumentację należy zastosować do Spółki dzielonej, która również po dokonaniu podziału, będzie stanowić zespół składników, które będą funkcjonowały jako samodzielne przedsiębiorstwo.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno majątek pozostający w Spółce dzielonej (czyli w Spółce po wydzieleniu z niej Działu e-commerce), jak i przejmowany przez Spółkę wydzieloną (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą na bazie Działu e-commerce) stanowić będą wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników posiadający potencjalną zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. W efekcie, każdą z tych mas majątkowych będzie można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 UPDOP. .

Ad 2.

W ramach opisanego zdarzenia przyszłego podział Spółki przekształconej zostanie przeprowadzony w ten sposób, że część majątku Spółki przekształconej (Dział e-commerce) zostanie wydzielona do nowopowstałej Spółki e-commerce.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 UPDOP, jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Powyższe przepisy wskazują, że na gruncie UPDOP możliwe jest powstanie przychodu podatkowego dla spółki podlegającej podziałowi. Sytuacja taka ma jednak miejsce w przypadku, w którym majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie będzie stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, wnioskując a contrario z literalnej treści art. 12 ust. 1 pkt 9 UPDOP należy uznać, że w sytuacji, w której zarówno część majątku wydzielana do spółki przejmującej w ramach podziału oraz część majątku pozostająca w spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dla spółki dzielonej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

W ocenie Wnioskodawcy, podział skutkujący powstaniem Spółki wydzielonej nie spowoduje Wnioskodawcy powstania przychodu bowiem, jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno składniki przypisane Spółce wydzielonej, jak i pozostające w Spółce dzielonej składniki majątku, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu UPDOP.

Takie rozumienie przepisów UPDOP znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Jak przykładowo wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2014 r., Znak: IBPBI/2/423-1508/13/PC: „ w sytuacji, w której zarówno opisany we wniosku zespół składników majątkowych przenoszony do innej spółki, jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o pdop, po stronie Spółki, w związku z przeprowadzaną operacją nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdop.”

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 25 lipca 2014 r., Znak: IPPB5/423-462/14-6/MK potwierdził, że: „wnioskując z przepisu art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, a contrario uznać należy, że jeśli zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielany i zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w spółce na skutek podziału przez wydzielenie stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, wówczas wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień wydzielenia nie będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu”. .

Podobne stanowisko potwierdzają również:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.26.2020.3.AP,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 kwietnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.95.2020.2.AW,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 kwietnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.41.2020.2.DK,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 kwietnia 2020 r., Znak: 0115-KDIT1.4011.158.2019.6.MT. .

Reasumując, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - zarówno część majątku, która będzie podlegała wydzieleniu jak i część majątku pozostająca w Spółce dzielonej, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa, co prowadzi do wniosku, że w konsekwencji planowany podział nie spowoduje u Spółki dzielonej, powstania przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. .

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe. .

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy. .

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. .

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. .

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści. .

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne. .

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj